De linkschen blijven steeds successen melden I 1 B Japans parlement ontbonden De aanval op de „Mar Caspio" TOOVER ENCYCLIEK communisme 25 cent Abessinië en de Volkenbond Het nieuws van heden SCHUSCHNIGG'S REIS NAAR ROME over het Divini Redemptoris DE BAROMETER DE PRIJS BEDRAAGT VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ABONNEMENTEN^ voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE NV. DRUKKERH DC SPAARNDSTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 31 MAART 1937 - AVONDBLAD Pozoblanco zou door hen ontzet zijn Twee dorpen bij Andujar zouden bij een stormaanval genomen zijn Rechtschen ontkennen categorisch Munitiefabriek gebombardeerd De handel van rechtsch Spanje Zal Tarradellas slagen? Obstructie der afgevaardigden verhinderde doorvoering van belangrijke maatregelen Nieuwe verkiezingen op 30 April Regeeringscrisis te wachten?, Het Weer ANTHRACIET-EIERKOLEN DE SPAARNESTAD" n Een nog niet gepubliceerde foto van het Prinselijk Paar Fransche represaillemaatregelen na het onderzoek te wachten De H. Vader voelt zich steeds beter Hij gaat thans Zijn dag door brengen in de bibliotheek De voortdurende luchtbombardement en van Madrid richten groote ver woestingen aan William C. Shaw, de directeur van de school in Texas, die ter verantwoording geroepen is voor de ontploffing in de school te New London, waarbij honder den kinderen om het leven kwamen of gewond werden De nieuwe Aarts bisschop van Mexico Groote voldoening over de benoe ming van Mgr. Louis Martinez De moeilijkheden in Britsch-Indië Zal een delegatie van Haile Selas sie worden toegelaten? Uw kamers om!! Italië's houding Uitgesteld tot begin volgende week Kozakkencomplot in Polen Autoriteiten wisten tijdig in te grijpen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De zigeunerkoning begraven Binnenkort verschijnt de Nederland- sche vertaling van de nieuwe Encycliek De brochure zal in omvang ongeveer gelijk zijn aan de bij ons verschenen Encyclieken Quadragesimo Anno en Casti Connubii Verkrijgbaar bij onze bureaux en in den boekhandel DE DIRECTIE BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20486 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., tngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel.' Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek. MADRID, 31 Maart. (Havas). De regeerings- troepen zetten hun offensief in den sector van Pozoblanco met hardnekkigheid voort. De nationalisten hebben het dorp Anora, ten Noord-Westen van Pozoblanco bezet, doch hun beweging mislukte. De regeeringstroepen dron gen hen met ernstige verliezen terug. Dinsdag hebben de regeeringstroepen hun beweging in de richting van Alcala Cejos voortgezet. De rechtschen hebben tal van gesneuvelden op het slagveld moeten achterlaten, terwijl den regee ringstroepen een belangrijke hoeveelheid mate riaal in handen is gevallen. Militairen desertee- ren in kleine groepjes. Pozoblanco is ontzet. Het front bevindt ïich thans verscheidene kilometers voorbij het dorp. Het ministerie van luchtvaart deelde mede, 'dat de luchtmacht van de regeering krachtig heeft gewerkt in het Zuiden. De concentraties van de rechtschen bij Villa Nueva del Duque werden gedecimeerd. Aan het front van Aragon bombardeerden de •vliegtuigen in den afgeloopen nacht de fabriek Sabinanigo in de provincie Huesca, welke door de nationalisten wordt gebruikt voor de ver vaardiging van springstoffen. Veertig explosieve bommen en een honderdtal brandbommen wer den op de fabriek geworpen, met het gevolg, dat een deel van het gebouw in vlammen op ging. Verder wordt gemeld, dat de torpedojager „José Luis Diez" slaags is geraakt met twee oor logsbodems van de rechtschen. Men gelooft, dat deze schepen getroffen werden door de projec tielen van de „José Luis Diez". De torpedojager is doorgevaren naar Santander. Uit Andujar wordt vernomen, dat de re geeringstroepen Dinsdagavond omstreeks zes uur de dorpen Alcaracejos en Villa Nue va del Duque in storm hebben genomen. Talrijke gevangenen, vooral Mooren, vielen in handen van de regeeringsmilitie, welke bovendien een groote hoeveelheid oorlogs- materieel buitmaakte. De rechtschen melden, dat in den sector Cor dova het slechte weer en de toestand der wegen elke actie onmogelijk maken. Radio-Sevilla ontkent categorisch de berich ten volgens welke de regeeringstroepen in den sector Pozoblanco successen zouden hebben be haald. Alle wegen naar de plaats zijn nog door de rechtschen bezet. Bovendien rukken de troe pen van Franco op in de richting van Andujar. Naar een goed ingelichte waarnemer, die van het door de troepen van Franco bezette Spaan- sche gebied te Parijs is teruggekeerd, verklaar de, wordt tusschen de regeering te Burgos en het buitenland een groot aantal transacties op contante basis tot stand gebracht. Het tekort aan buitenlandsche valuta aan de zijde der rechtschen, als een gevolg van het feit, dat de goudvoorraad van de bank van Spanje zich ge heel in handen van de regeering te Valencia bevindt, heeft natuurlijk geleid tot moeilijk heden in de handelsbetrekkingen van generaal Franco met .andere landen. Aan den anderen kant, wat betreft den uit voer, wordt op het door Franco bezette gebied een aantal handelswaren voortgebracht, waar voor in het buitenland een goede markt be staat, en die zoodoende in de zoo hoog noodige buitenlandsche deviezen kunnen worden omge zet. De verkoop van al deze producten is ge- geheel bij de autoriteiten te Burgos gecentrali seerd. De Rio Tinto-mijnen, welke Britsch eigendom zijn, en tot de grootste producenten ter wereld van pyriet behooren, zijn op volle kracht blij ven doorwerken, en Duitschland heeft 't groot ste gedeelte van de opbrengst gekocht. Betaling is geschied in peseta's, die echter in verband met het verbod van uitvoer van buitenland sche deviezen, in Spanje „bevroren" zijn. Onder een Clearingstelsel zou echter, volgens Reuter's zegsman, de Spaansche uitvoer naar Engeland meer dan voldoende ponden opleve ren om de Britsche eigenaars der mijn af te be talen en waarschijnlijk ook nog om andere „bevroren" Britsche vorderingen in Spanje te vereffenen. BARCELONA, 31 Maart. (Havas/A.N.P.). Tarradellas, die belast is met de vorming van een nieuwe regeering in Catalonië, verklaarde aan de pers, dat hij heden, Woensdag, defi nitief verslag zal uitbrengen over de taak, wel ke Companys hem heeft opgedragen. Hij zeide te hopen, dat hij er in zal slagen een nieuw kabinet te vormen, dat zal worden gesteund door alle krachten, welke in het vo rige kabinet vertegenwoordigd waren. TOKIO, 31 Maart. (Reuter). Op voorstel van den Japanschen minister-president Hayasji heeft de Keizer het parlement ont bonden. Hayasji verklaarde, dat de politieke par tijen het aannemen van uiterst belangrijke wetten tegenhielden. De verkiezingen voor de nieuwe volksver tegenwoordiging zullen 30 April a.s. wor den gehouden. De regeering heeft een communiqué gepubli ceerd, waarin wordt uiteengezet, dat zij zich genoodzaakt heeft gezien den Keizer voor te stellen het parlement te ontbinden, aangezien de afgevaardigden den ernst van den huidigen toestand niet begrepen. Op het oogenblik wordt de grootste samenwerking vereiscm tot verbe tering van de parlementaire beginselen. De systematische obstructie van de parlementsleden verhinderde het doorvoeren van belangrijke maatregelen, welke betrekking hadden op de landsverdediging en op het economisch even wicht van het land. Het communiqué voegt hieraan toe, dat dit gebrek aan ernst bij de parlementsleden de be weging ten gunste van een hervorming van het parlement, welke in het land is ontstaan, recht vaardigt. De regeering doet tenslotte een beroep op het geweten van het land en vraagt met haar samen te werken om de huidige moeilijkheden te boven te komen. Naar de meening van politieke kringen kunnen de nieuwe verkiezingen volgens de bestaande kieswet slechts een versterking der arbeiders partij en der kleine groepen ten gevolge hebben. De op het oogenblik leidende partijen zouden slechts een onbeteekenende wijziging in sterkte ondergaan, welke niet van beslissenden invloed kan zijn op de samenstelling van het parlement. In politieke kringen is het gerucht verspreid, volgens hetwelk de regeering besloten is zelf in den verkiezingstrijd in te grijpen. Zij zou nog op het laatste oogenblik een poging willen on dernemen om met hulp der militairen en der nationale groepen een nieuwe regeeringspartij in het leven te roepen. Aan het succes van een dergelijk optreden wordt echter getwijfeld. Men is van meening dat een regeerings crisis niet lang op zich kan laten wachten, tenzij het kabinet Hayasji zelf terstond af treedt, en het mogelijk maakt een onafhan kelijk ministerie te vormen, dat over vol doende vastberadenheid en tevens steun bij het volk beschikt om de „krachtige politiek" VERWACHTING: Zwakke tot matigen wind, uit Oostelijke richtingen, licht tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, H kans op nachtvorst, overdag iets zachter. Hoogste barometerstand 778.0 te Memel Laagste barometerstand 732.3 te Vestmanoer Zon op 3.39 - onder 18.31 - Licht op 19.01 Maan op 23.52 onder 7.04 4 April L. K. DE ALLERBESTE 1.40 per H.L. FRIESCHE VARKENMARKT 6—10 TELEFOON 14164 waarom zoo vaak gevraagd is, ten uitvoer te brengen. Toen de partijen Dinsdag, bijna in den vorm van een ultimatum, een nieuwe verlenging van de zittingsperiode eischten, en hiervan de aan neming van belangrijke ontwerpen, als de wet op de economische controle, de landbouw-her- vorming, de kieswet en de wet tot beveiliging van militaire geheimen, afhankelijk stelden, stonden leger en marine op de ontbinding van het parlement. In politieke kringen wijst men er op, dat de partijen zich bewust waren van den ernst der situatie, en blijkbaar gemeend hadden, de toegeeflijkheid der regeering te ge bruiken tot versterking van hun partijpolitiek en tot verhindering van de voorgenomen staats hervorming. (Foto F. Ziegler, Den Haag) LONDEN, 31 Maart. (A. N. P.) Naar de „Daily Telegraph" meldt, stelt de Fransche regeering een onderzoek In naar de omstan digheden, waaronder het Spaansche sa „Mar Caspio" gisteren door gewapende trai lers der Spaansche nationalisten is aange vallen. In het bijzonder hebben de plaatselijke auto riteiten opdracht gekregen, na te gaan of de aanval, zooals de kapitein van de „Mar Caspio" heeft gezegd, in de Fransche territoriale wate ren is geschied, en of zich oorlogsmateriaal en munitie onder de lading bevond. Het is mogelijk dat, indien het onderzoek dit rechtvaardigt, represaillemaatregelen zullen worden genomen. In Januari j.l. heeft de Duitsche regee ring in dit opzicht een precedent gescha pen door beslag te leggen op twee Spaan sche vrachtschepen, als represaille voor de in beslagneming van de lading van een Duitsch schip door de Baskische regeering, en deze ter beschikking te stellen van de rechtschen. Het is niet onmogelijk, dat dit voorbeeld navolging zal vinden. VATICAANSTAD 30 Maart (Havas.) Z. H. de Paus heeft het voornemen zijn privé-vertrekken te verlaten en zijn dagen te gaan doorbrengen in de étage die daaronder gelegen is, en waar Hij vroeger gewoonlijk een groot deel van den dag verbleef. Daar bevinden zich ook de biblio theek, die Hem voor werkkamer dient, en de audiëntie-zalen. Z. H. geeft herhaaldelijk tegenover verschil lende personen uitdrukking aan Zijn vreugde over de geestdriftige ontvangst, die Hem tijdens de plechtigheden van den Paaschmorgen gewerd door de geloovigen in de basiliek van St. Pieter en op het St. Pietersplein. MEXICO-STAD, 31 Maart. De benoeming van Zijne H. Exc. Mgr. Louis Martinez y Rodriguez tot Aartsbisschop van Mexico heeft groote voldoe ning gewekt, niet alleen onder de katholieken van het land, maar zelfs bij de niet-katholieken. Men bewondert in dezen prelaat algemeen zijn groote voorzichtigheid; toen deze kerkvorst nog Coadjutor van Morelia was, wist hij steeds zelfs onder de moeilijkste omstandigheden met de burgerlijke autoriteiten vriendschappelijke rela ties te onderhouden, die gebaseerd waren op eerbied en verdraagzaamheid. Toch heeft Mgr. Martinez steeds op de bres gestaan voor de ver dediging van de rechten der Kerk. Het Mexi- caansche blad „Excelsior" schrijft, dat het zeer betreurenswaardig is dat de storm der kerkver volging zooveel schade heeft aangericht in Mexico, maar het hoopt, dat de nieuwe Aarts bisschop er in zal slagen, op waardige wijze de golf van haat tot stilstand te brengen. Hij zal op die wijze een ontzaglijk grooten dienst aan het land bewijzen. Ten slotte wijst het blad er op, dat zoowel de President als de Kerkvorst beiden uit den Staat Michoacan geboortig zijn, hetgeen ongetwijfeld kan bijdragen om den zoo zeer gewenschten vrede met de Kerk te her stellen. Mgr. Martinez werd geboren op de „haciënda" van Molina del Caballero in 1681. Hij studeerde aan het Kerkelijk Seminarie waar hij reeds twee jaar voor zijn priesterwijding in 1904 wijsbe geerte doceerde. In 1919 werd hij benoemd tot President van het Seminarie. Achtereenvolgens was hjj Apostolisch Administrator van Chiapa, hulpbisschop van Michoacan en in 1933 Coadju tor met recht van opvolging van den Aartsbis schop Mgr. Ruiz y Flores. Ondanks de kerkvervolging waren er op dit Seminarie steeds ruim 200 priesterstudenten. LONDEN, 31 Maart (Reuter) Op 't oogen blik zijn in Britsch-Indië kabinetten gevormd in de centrale provincies Orissa, Bombay en Madras, zonder deelnemen van de Congres- partij. Verjong Uw kamers, verfrisch Uw huis, moderniseer het met behang uit de fantastisch mooie collectie van: H. M. Bakker, Gen. Cronjéstr. 135, Tel. 11657 Z. H. de Paus gevoelt zich zooveel beter, dat Hij Zijn dagen gaat doorbrengen in de bibliotheek van het Vaticaan. Op verzoek van Hayasji heeft de Japansche Keizer het parlement ontbonden. De nieuwe ver kiezingen zullen op 30 April e.k. worden ge houden. Wat zal de houding zijn van den Volkenbond, indien Haiie Selassie een delegatie zendt naar de vergadering in Mei. In Wolhynië werd een kozakkencomplot tegen den Poolschen staat ontdekt. 43 Leiders werden gearresteerd. Schuschnigg's reis naar Rome is tot begin vol gende week uitgesteld. De koning en koningin van Italië gaan op 8 April naar Boedapest. De linkschen in Spanje blijven successen mel den; Pozoblanco zou ontzet zijn en bij Cordova zouden zij zijn vooruitgedrongen. De rechtschen ontkennen dit categorisch. De Fransche regeering heeft een onderzoek la ten instellen naar de omstandigheden van de beschieting der „Mar Caspio". Eventueele repre saillemaatregelen zouden niet onmogelijk zijn. Op de komende conferentie der Kleine Entente zal de automatische bijstand met Frankrijk worden besproken. Onze gezant te Weenen en Boedapest zal tot gezant te Boekarest benoemd worden. Benoemingen bij de Vice-Provincie Paramaribo der Paters Redemptoristen. De kwestie bij het U. S. O.; een verweer van den K. R. O. Algemeene order voor het veldleger van den nieuwen commandant. Stichting van een Carmelitessenklooster te Beek (L.). Zwendelbankhouders tot twee en een half jaar veroordeeld. 1 LONDEN, 31 Maart. (A.N.P.) De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" wijdt een artikel aan de kwestie van den status van Abessinië, naar aanleiding van de komende Volkenbondsvergadering, die op 26 Mei zal be slissen over het verzoek om toelating van Egypte. Het is op het oogenblik niet bekend, of Keizer Haile Selassie voornemens is, een delegatie naar Genève te zenden. Mocht hij zulks doen, dan zal de commissie voor de ge loofsbrieven wederom moeten beslissen of Haile Selassie inderdaad vertegenwoordigers kan accrediteeren van een regeering, die in feite niet bestaat of gezag heeft. De in het najaar gehouden jaarvergadering van den Volkenbond mocht door de Abessinische gedelegeerden worden bijgewoond. Sindsdien is echter de Abessinische regeering te Gore, in West-Abessinië, van het tooneel verdwenen. Een aantal landen hebben het Italiaansche gezag in Abessinië als feit erkend. In de voornaamste hoofdsteden is men de meening toegedaan, dat de toestand alleen kan worden opgehelderd, indien de Volkenbonds vergadering de feiten goed onder de oogen ziet en een beslissing neemt, waarmede alle staten zich kunnen vereenigen. Italië zal aan het Volkenbondswerk niet deel nemen voordat de assemblée dit vraagstuk heeft opgelost. Men verwacht niet, dat Italië een ver tegenwoordiger zal zenden naar de in Mei te houden zittingen, van Volkenbondsraad en assemblée. Graaf Ciano, de Italiaansche Minis ter van Buitenlandsche Zaken, zal de gewone jaarvergadering in September waarschijnlijk bijwonen, indien de Abessinische kwestie intus- schen geregeld is. Een besluit van de commissie voor de geloofs brieven om de Abessiniërs in Mei uit te sluiten zou de kern van het vraagstuk niet nader tot een oplossing brengen. Het zou slechts betrek king hebben op de bijeenkomsten van deze speciale zitting en de geheele kwestie zou in den herfst opnieuw ter sprake komen. ROME, 31 Maart. (Havas.) Niet Zaterdag, zooals was afgekondigd, maar in de eerste dagen van de volgende week zal Schusch- nigg naar Rome gaan. De Koning en Koningin van Italië zullen met hun gevolg en graaf Ciano als verte genwoordiger van Mussolini op 8 April naar Boedapest gaan. WARSCHAU, 31 Maart (Havas) De auto riteiten hebben te Lucz in Wolhynië een clandestiene Oekraïnische organisatie ontdekt, die „Oekraïnische Kozakkenbeweging" genoemd werd, en die een complot voorbereidde tegen de veiligheid van den Poolschen staat. De be weging zou troebelen hebben willen organiseeren tijdens de Paaschdagen. 43 leidende figuren der beweging zijn gearresteerd. WARSCHAU, 31 Maart (Havas). De teraarde bestelling van den Poolschen Zigeunerkoning, „baron" Kwiek, is Dinsdag met groote praal ge schied in Warschau, in aanwezigheid van Roe- meensche en Hongaarsche zigeunerdelegaties. IN BROCHUREVORM Stand op Woensdag 1 uur n.m.: Vorige stand: 767.4 766.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1