Een moeilijke eindspurt voor de Highbury-club We luisteren naar FINANCIEN VArs i HOUTENS l* CACAO I HERSTEL VAN CHARLTON ATHLETIC ZWANENBERG MARKTEN Dagfilm WOENSDAG 31 MAART 1937 Er is Soe er is er is cacao en ;dkoopere duurdere cacao, maar Ackt\ geen betere dan Zal Aston Villa het nog halen? Zwendelbank-houders veroordeeld Geheimzinnige ziekte Donderdag 1 April De weerstoestand VOETBAL IN ENGELAND Ook met Manchester City zal men nog terdege rekening moeten houden Faalt Aston Villa op het beslissende oogenblik? Programma voor a.s. Zaterdag HET VOETBALSCHANDAAL TE WEENEN Rapport van den scheidsrechter bij de F.l.F.A. ROEIEN HET KAMPIOENSCHAP VAN DEN AM STEL Indeeling der inschrijvingen AUTOMOBILISME De Burgerwachtrit HOCKEY NederlandBelgië dames BOERDERIJ AFGEBRAND Beide verdachten met twee en half jaar gevangenisstraf berecht DANKBETUIGING AAN DE KONINGIN Spaansche vluchtelingen geven uiting aan hun gevoelens van erkentelijkheid DE HEER PLESMAN BIJ DE G 1 Belangstelling voor het jongste F okker-product MET f 1300 VERDWENEN Contingenteering van naad- looze buizen Doperwtjes maakt wat smaakt! Vierjarig kindje overleden BOSSCHE DIOCESANE ONDER WIJZERSBOND Tienjarig jubileum herdacht NAAR ZACHTER WEER? Er is kans op een wending in den algemeenen weerstoestand Ais wij kampioen worden, schreef George Allison, Arsenal's manager, aan zijn collega Jimmy Seed van Charlton Athletic, noodig ik U uit voor het Kampioensdiner. Prompt stapte Seed naar zijn schrijftafel en schreef een zelfde invitatie aan zijn vriend op Highbury. Het is maar goed dat beide vrienden hun goed be doelde invitaties aanvingen met het woordje als, wlant de strijd om den eerepalm heeft zich tijdens het Paasch-program ontwikkeld in een richting, dat 't lang niet uitgesloten is, dat nummertje drie zoo straks met het kluifje aan den haal gaat. Mr. William Wild uit Manchester heeft geen briefjes geschreven, noch toespelingen gemaakt op een Kampioensfuif, doch zoo de zaken thans staan dient met het puike Manchester City wel terdege rekening te worden gehouden. Wat is het geval. Van de drie wedstrijden, die Arsenal de laat ste dagen speelde, werd geen enkele overwin ning genoteerd, weliswaar ook geen nederlaag, doch drie draws is een resultaat dat w'ljst op een Arsenalploeg, die in de eindspurt struikelt. En dit falen geldt hoofdzakelijk den aanval, waarbij in zooverre van pech sprake is, dat Ted Drake van f ge een blessure, moeten wij ten- mfhste de huidige berichten gelooven, voor dit seizoen niet meer beschikbaar is. Vooral in de laatste match van het Paasch-programma in Stoke verscheen de Highbury-club met een gansch gewijzigde combinatie. Good old Comp- ton speelde back en deed dit op solide wijze Eastin had men in het midden opgesteld, ter wijl de aanval onherkenbaar was. Tusschen Nelson, rechtsbuiten en den jeugdigen centre- forward, Biggs, stond James opgesteld, bepaald om het moreel van de beide debutanten te sterken. Biggs komt uit de .nursery" Margate. Voor een goed begrip diene, dat de „nurse ry" geen kinderkamer is, doch de kweekschool voor jeugdige, veelbelovende trappers. In de Margate-competitie was Biggs een heele Bram, verbeterde zelfs het doelpunten-record van 33 op 38, zoodat het lang niet mal was om dien knaap zijn „trial" te geven. Voorshands is dit geen gelukkige greep gebleken en toonde de debutant zich nog niet rijp voor de groote competitie. Hoewel de oude rot, Alec James, een schitterend verband tusschen buitenrechts en middenvoor wist te leggen en dezen spelers bal len presenteerde, waarvan alleen Alec James het geheim kent, miste men de routine om een beproefde achterhoede, als Stoke City in Wil kinson en BrighamScrimshaw bezit, om den tuin te leiden. Bovendien, en dit is een veeg teèken, miste Riggs snelheid, hij miste ook de „feeling" voor James' through-passes, zoodat Stoke een rustiger middag kreeg, dan men had durven droomen. Ook links miste het initiatief om het ffek, dat op rechts bestond, te dichten, zoodat Arsenal's aanval w"einig te be- teekenen had. Intusschen was dit falen voor de middenlinie een troosteloos geval. Bastin, als halfback, kon dit blijkbaar het minst verstou wen. Na op eminente wijze zijn groot repertoire van foefjes te hebben afgewerkt, riskeerde hij tenslotte zeer veel door persoonlijk zijn geluk te beproeven, wat de gladde Stoke-boys snel „door" hadden. Het Highbury-kamp zit in den put. Men ziet de débècle aankomen, want dit beteekent het feitelijk, omdat na het falen voor de Cup men subiet op de eerste plaats rekent. Wanneer Mr. Allison geen verrassingen achter de hand heeft zal Arsenal zich met een bescheidener plaats moeten tevreden stellen, dan waarop men had gerekend. Men oordeele zelf: Arsenal krijgt thuis Bolton Wanderers, West Bromwich en Portsmouth, en moet nog op bezoek bij Chelsea en.... Manchester City! En Charlton Athletic? Na den geweldigen misstap van Goeden Vrij dag een 30 nederlaag tegen Chelsea leverden de beide volgende kampen vier pun ten, nl. tegen Wolverhampton Wanderers en Chelsea. Zoodoende is men wat punten betreft evenver als Arsenal, nJ. 47, doch ook even on tevreden over de prestaties. De Charlton-ploeg zakt ook terug, welk feit op zich zelf geen ver bazing behoeft te verwekken na zulk 'n lang en vermoeiend seizoen, doch wat waarschijnlijk precies in de kaart getrokken is van Manchester City, dat thans zijn lot in eigen hand heeft. „Insiders" spreken als hun oordeel uit, dat de City als het beste Engelsche team moet worden aangemerkt en waardig om den Londenschen illusies den bodem in te slaan. Is de spanning aan den top van de ranglijst buitengewoon groot, minstens even intensief is de strijd aan den voet. Manchester is momen teel de stad der uitersten! De City strijdt voor het kampioenschap, de United doet wanhopige moeite om zich uit de klauwen van het degra datie-spook te bevrijden. Want 't is een prijzens waardig resultaat van de United om Everton vier punten te ontfutselen, doch dit aantal is onvoldoende om er van tusschen te gaan, voor al nu Leeds United Dinsdag met 31 van West Bromwich won en over zijn lot zelf kan be schikken. Ook Bolton Wanderers en Sheffield Wednesday zitten nog danig in de klem. Tenslotte willen wij nog de aandacht ves tigen op de afnemende schotvaardigheid van het Engelsche voetbal. Uit ons archief konden wij het volgende lijstje samenstellen, dat aan toont dat de productiviteit zich in dalende lijn beweegt. 1930/'31 Arsenal 1931/'32 Everton 1932/'33 Arsenal 1933/"34 Arsenal 1934,"35 Arsenal 1935/'36 Sunderl. 42 42 43 42 42 42 wedstr., wedstr., wedstr., wedstr., wedstr., wedstr.. average average average average average average 127—59 116—64 118—54 75—47 105—46 109—74 Thans gaat Manchester City met 83 doelpun ten uit 35 wedstrijden aan de spits, welke cij fers er op wijzen, dat de 100 dit seizoen niet zal worden opgebracht. Het terugloopende cij fer dient hoofdzakelijk aan de defensieve spel methode te worden geweten, welk verschijnsel let u op! straks zonder twijfel de noodige commentaren zal opleveren, omdat doelpunten nog altijd de groote attractie is voor het pu bliek. En het publiek, u weet 't, regeert immers, vanwege de zilverlingen Hoe vaak de naam van Jimmy Hogan dezer dagen niet genoemd is, laat zich moeilijk becij feren. Om zijn hoofd glinsterde reeds het aureool van een van Engelands kranigste managers. Inderdaad er was reden toe. Want 't is werkelijk pher.omenaal geweest, op welke wijze de Villa een schijnbaar onbereikbaren achterstand wist te overbruggenbovendien hielpen Leicester City, Bury, Plymouth Argyle een ferm handje mee om den Villa-horizon met de kleurigste kleuren te schilderen. Als een donderslag op dezen Dins- dagschen lentedag, terwijl de lucht van blijd schap trilde, kwam de nederlaag, op eigen grond nog wel tegen Newcastle United. Dit heeft de Villa plots een belangrijk stuk teruggeworpen. Toch is Birmingham nog niet „downhearted"; de reactie op de lange inspanning doet zich al lerwegen gelden, zoodat nog meerdere van der gelijke sensaties in 't verschiet liggen. Is Black pool daar niet het sprekendste voorbeeld van, en Leicester City, en Bury Voor a.s. Zaterdag is het volgende programma opgemaakt, dat speciaal die kampen, waar de spanning is ten top gestegen, tot de laatste plaats zal bevolken. ArsenalWest Bromwich Albion. Bolton WanderersPortsmouth. BrentfordManchester City. EvertonChelsea. Hudderfield townStoke City. Manchester UnitedLeeds United. Preston North End—Middlesbrough. Sheffield WednesdayBirmingham. SunderlandCharlton Athletic. Wolverhampton WanderersGrimsby Town. En voor de tweede divisie: Aston VillaBury. Bradford CityLeicester City. BurnleyNewcastle United. ChesterfieldBlackburn Rovers. Coventry CitySheffield United. Doncaster RoversBarnsley. FulhamBradford. Nottingham ForestBlackpool. Plymouth ArgyleTottenham Hotspur. SouthamptonNorwich City. Swansea Town—West Ham United. Naar wij thans vernemen, is bij het secre tariaat van de F.I.FA. te Zuerich een rapport ingekomen van den Zweedschen scheidsrechter Ohlsson over den do»r hem geleiden en ge- staakten landenwedstrijd Oostenrijk—Italië, wel ke onlangs te Weenen werd gespeeld. Het rapport, dat geheim wordt gehouden, zal door het comité van het Europa-bekertoumooi worden behandeld. De inschrijvingen voor de lange af stands- wedstrijden om het kampioenschap van den Amstel, welke Zondag as. worden gehouden, zijn thans gesloten. De indeeling is als volgt: Eerste af deeling: Nereus, De Hoop, Argo, Vi king (Berlijn) en Etuf (Essen). Tweede af deeling: Nereus 2 en 3, De Hoop 2, Willem III en Njord. De start is 's middags om drie uur te Ouder kerk Uit den thans vastgestelden offieieelen uit slag van den door de Vrijwillige Burgerwacht Amsterdam gehouden 24-uursoefenrit blijkt, dat 237 deelnemers den tocht met goed gevolg heb ben volbracht. Er waren 73 uitvallers. l Naar wij vernemen, zal de dameshockey-wed- strüd Nederland—België op 11 Maart a.s. wor den gespeeld op het terrein van het Kennemer Lyceum te Overveen. Vannacht is de kapitale boerderij van J. Let- tinga, te Winssum, tot den grond toe afge brand. Het vee, waaronder ongeveer 35 stuks hoorn vee, kon in veiligheid worden gebracht. Ook de inventaris werd grootendeels naar buiten ge bracht. Van het woonhuis en de stallen is ech ter niets meer over. De oorzaak is te zoeken in een schoorsteen brand. De Amsterdamsche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de strafzaak tegen de beide directeuren van de effectenbank G. A. ten Hope en Co., den 41-jarigen effec tenhandelaar C. J. N. K. en den 62-jari- gen rechtskundige Mr. Dr. J. van O. Beide verdachten werden tot gevangenisstraffen van twee jaar en zes maanden veroor deeld met aftrek van den tijd, in voorar rest doorgebracht. Aan de verdachten was ten laste gelegd, dat zij als medebeheerders van de Hollandsche Col- lectiefbank de door de deelnemers aan de spe- culatiekassen toevertrouwde gelden, in totaal pl.m. f 10.000.hebben verduisterd. Voorts was ten laste gelegd, dat zij als beheerders der Comm. Vennootschap Hollandsche Collectief- bank en de Comm. Venn. Ten Hope en Co. toe vertrouwde gelden en waardepapieren, welke zij van cliënten onder zich hadden, in onderpand hebben verduisterd. Verschillende spaarders hadden in goed vertrouwen hun solide effecten afgestaan aan deze verdachten, om speculatieve fond sen te koopen. De fondsen werden echter niet gekocht en in de meeste gevallen za gen de cliënten niets van hun geld of waar depapieren terug. De Officier van Justitie, mr. Wassenbergh requireerde tegen beide verdachten drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De rechtbank overwoog, dat de feiten zeer ernstig zijn. Ten opzichte van verd. Mr. Dr. J. van O. gelastte de rechtbank de onmiddellijke gevangenneming; de andere verdachte bevindt zich reeds in voorarrest. De heer V. Gonzales Arnao, oud-gezant van Spanje te Den Haag, behoorende tot de Spaan sche vluchtelingen, die thans een onderdak in ons land gevonden hebben, heeft aan den minis ter van Buitenlandsche Zaken het volgende tele gram gezonden: Bij het onder Nederlandsche vlag verlaten van Spanje, verzoek ik u uit mijn naam en uit naam van hen, die met mij een toevlucht vonden in het Nederlandsche gezantschapsgebouw, onze gevoelens van eerbied en diepe erkentelijkheid te willen aanbieden aan H. M. de Koningin en aan de Nederlandsche Regeering voor haar edel en menschlievend werk. (W.g.) V. GONZALES ARNAO, oud-gezant van Spanje te Den Haag. Naar wij vernemen, heeft de heer Plesman zich per auto naar het vliegveld Welschap bij Eindhoven begeven, teneinde het nieuwste pro duct der Fokkerfabrieken, het gevechtsvliegtuig G I, dat zooals bekend op bedoeld vlieg veld onlangs zijn eerste proefvluchten volbracht, grondig te inspecteeren. De heer Plesman werd bij zijn bezoek voorge licht door de heeren dr. Schatzki en ir. Stok, resp. chefconstructeur en chef van den vlieg- technischen dienst van de Fokkerfabrieken en toonde zeer veel belangstelling voor de con structie en inrichting dezer machine, waarover hij zijn bewondering te kennen gaf. Sinds eenige dagen wordt te Brummen ver mist de orgelhersteller C. J. B., die met mede neming van dertienhonderd gulden uit zijn kosthuis is verdwenen. De burgemeester van Brummen verzoekt op sporing van dezen man. De contingenteering van naadlooze buizen zal met ingang van 1 April a.s. voor den duur van zeven maanden worden verlengd. Als basistijd vak is vastgesteld 1934, het percentage bedraagt 60 van het bruto-gewicht. van Zwanenberg munten uit door de natuurlijke versche smaak, die behouden blijft door de bijzondere wijze van con serveeren. Naar uit Buitenpost en Achtkarspelen aan 't Handelsblad gemeld wordt, heeft zich aldaar een zeer eigenaardig ziektegeval voorgedaan, dat tot nu toe nog niet is opgehelderd. De vijf kinderen van den arbeider H. Oldenburger zijn plotseling ziek geworden, nadat twee hunner bij een vriendje in het dorp op bezoek waren geweest. De doktoren verklaarden overbrenging van drie der kinderen naar het Academisch Ziekenhuis- te Groningen noodzakelijk. Uiter aard werd aan vergiftiging gedacht, daar eenige jaren geleden ook vergiftiging ter plaatse is geconstateerd bij eenige personen, die vleesch in blik gegeten hadden. Verscheiden etensresten zijn in beslag genomen en naar het laborato rium in Groningen opgezonden. Omtrent het karakter dezer ziekte is tot nu toe niets definitiefs gebleken. Doctoren zouden hier voorloopig nog voor een raadsel staan. Een van de naar Groningen gestuurde kinderen, een vierjarig zoontje, is inmiddels overleden. Het lijkje van dit kind zou Dinsdag te Buitenpost ter aarde worden besteld, doch voor het onder zoek is de begrafenis uitgesteld. Intusschen is ook de moeder ongesteld ge worden. Dinsdag vierde te 's Hertogenbosch de Katho lieke Onderwijzersbond in het Bossche bisdom zijn veertig-jarig bestaan. De oprichter dezer krachtig uitgegroeide or ganisatie, Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's Hertogenbosch, celebreerde tot intentie van den jubileerenden bond de H. Mis in de ka thedrale basiliek van St. Jan. In Casiono werd de feestelijke bijeenkomst,! tevens veertigste jaarvergadering, gehouden on der voorzitterschap van den heer Van Delft uit Made. Hij wijdde zijn openingsrede aan de be- teekenis van den dag, memoreerde het zilveren jubilé op 1 April a.s. van den heer Thijssen als hoofdredacteur van het bondsorgaan en her dacht met eerbied o.a. wijlen pastoor Poell uit Gemert om diens groote verdiensten voor de organisatie. Ten slotte, met een blik in de toekomst, vroeg spr. aandacht voor verschillende actueele be langen op onderwijsgebied. Hij moest constatee- ren, dat het er naar uitziet als zal een gedeelte der kweekelingen met acte wel nooit een plaats veroveren. Ter vergadering verscheen Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, die onder eerbiedigen dank door den voorzitter als stichter van den jubileerenden bond werd verwelkomd. Ook Mgr. Goorts, geestelijk adviseur, ir. E. L. A. baron van Voorst tot Voorst inspecteur bii het L. O., beiden te 's Bosch en de heer Stoot- man, inspecteur bij het L. O., te Nijmegen, woonden de vergadering bij. Mgr. Diepen bood in een hartelijke toespraak zijn gelukwenschen aan en gewaagde gaarne met erkentelijkheid over de principieel katho lieke wijze van werken en leiden van den bond en wees op de vruchten voor de school, naar de wijze, waarop de onderwijzenden hun verant woordelijke taak uitvoeren. Z. H. Exc. gaf tot besluit aan de vergadering den bisschoppelijken zegen. Namens de Bossche af deeling heeft haar voor zitter, de heer Van Leeuwen, een bloemenhulde aangeboden. Nog voerde het woord de heer Strik, voorzit ter der af deeling Nijmegen. De heer H. J. Herpers uit Eindhoven, oud- hoofd eener bijzondere school, werd bij acclama tie tot eere-lid benoemd. Ten slotte werden de voorstellen op de agenda behandeld. HILVERSUM I, 1875 M. (8.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.0011.30 NCRV) 8.00 Gram.pl. 8.30 Hoogmis. 10.00 Gram.- pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram.pl. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en gram.pl. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Gram.pl. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Handen arbeid v. d. jeugd. 5.155.45 en 6.00 Het Het „Collegium Musicum". 6.45 CNV- kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 „Naar het stamland van Prins Bernhard", cau serie. 7.35 Reportage uit Kootwijk. (Om 8.00 Berichten ANP en Herh. SOS-ber.). 8.30 Gram.pl. 9.00 .Deug ik voor de Ko loniën", causerie. 9.30 Orgelconcert. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.30—11.30 Gram.pl. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. (AVRO-ultzendlng) 8.00 Grain.pl. 9.30 Orgelspel. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.pl. 10.30 Om roeporkest en soliste. 12.30 Gram.pl. 1.30 Kovacs La jas' orkest. 2.15 Lyra-Trio. 3.00 Naailes. 3.45 Gram.pl. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Orgelconcert. 4.50 Voor de kinderen. 7.05 Vocale duetten. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Concertgebouwor kest, RK. Oratoriumvereen. en solist. (Om ca. 9.10 Lezing: „De reis van een Oranje-prins naar Ned. Oost-Indië in het jaar 1837"). 10.30 Gram.pl. 11.00 Berich ten ANP. Hierna: tot 12.00 AVRO-Dans- orkest. DROITWICH, 1500 M. 11.05 „At home today", causerie. 11.25 Dansmuziek (gr.- pl.)12.05 BBC-Welsch orkest m. m. v. solist. 1.05 Sopraan en bariton. 1.35 Het Wynford Reynolds Octet. 2.20 Het Whi- teway Ensemble. 2.50 Gram.pl. 3.103.30 „Men talking", causerie. 3.35 Sted. orkest Bournemouth m. m. v. soliste. 5.05 Gram.pl. 5.35 BBC-Dansorkest. 6.20 Be richten. 6.40 Boekbespreking. 7.00 De „Harmony Imps" m. m. v. solist. 7.10 Ko mische dialoog. 7.20 Orgelconcert. 8.05 „Der tapfere Soldat", operette. 9.20 Be richten. 9.40 BBC-Harmonie-orkest. 10.20 Kerkdienst. 10.40 Het New Georgian Trio. 11.20—12.20 BBC-Dansorkest. RADIO PARIS, 1648 M. 8.20 Gram.pl. 9.50 Orgelconcert. 12.35 Omroeporkest en duoconcert. 2.50 Zang. 3.05 Gram.pl. 4.20 Gram.pl. 4.50 Zang. 8.20 Zang. 9.05 Bene- detti-kwartet en zang. 10.05 Omroepork. KEULEN, 456 M. 8.50 Gram.pl. 11.20 BA- orkest. 1.35 Gram.pl. 3.20 Omroepklein- orkest. 4.35 Gram.pl. 5.20 Blaasconcert. 6.20 Gram.pl. 7.30 Omroeporkest, dansor- kest en solisten. 9.5011.20 Boerenkapel, balalaika-orkest, harmonica-orkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Salonor kest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Kleinorkest en gram.pl. 6.50 en 7.20 Gram.pl. 8.20 Bonte avond. 10.3011.20 Omroepdans- orkest. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Omroeporkest. 6.50 Flultrecital. 7.10 en 7.35 Gram.pl. 8.20 Zangvoordracht. 8.50 Intern. Eugène Ysaye-Concours. Hierna: tot 11.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Gevar. programma. 9.20 Berichten. 9.50 Pianorecital. 10.2011.20 Dansmuziek (gr.pl.). iiiiiiimmniiitiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiii Tot dusver is het weer over het algemeen in Maart veel te koud geweest. De Paaschdagen hebben ons hiervan het duidelijkste bewijs ge geven. De temperatuur was vooral de laatste dagen verscheidene graden beneden de nor male. Het is echter opvallend, dat het koude weer dit jaar niet voornamelijk voorgekomen is bij Noordwesterbuien, zooals in de meeste koude Maart-maanden het geval is. Ditmaal kwamen opvallend weinig Noordwestelijke winden en sterke buien uit het Westen voor, daarentegen veel Noordoostelijke windrichtingen. Gaan wij hiervan de oorzaak na, dan zien wij, dat de algemeene luchtdrukverdeeling, die maatgevend is voor de overheerschende windrichtingen, anders was dan gewoonlijk in dezen tijd van het jaar. Terwijl het normaal is, dat zich over den Oostelijken Atlantischen Oceaan een krach tig gebied van hoogen luchtdruk ontwikkelt, had dit tot dusverre weinig te beteekenen. In de vorige week scheen het van meer betee- kenis te zullen worden, maar thans schijnt dit weer niet het geval te zullen zijn. Integendeel, de laatste weerberichten maakten weer melding van de nadering van een diepe depressie in het Westen, die haar invloed reeds in de Westelijkste deelen van Europa doet gevoelen, waar de wind bij dalenden barometer naar het Zuiden is teruggeloopen. Het is nu mogelijk, dat deze nieuwe depressie de eerste is van een nieuwe serie. In dat geval kunnen wij verwachten, dat het weer zachter zal worden, omdat dan de wind zijn Noordelijke componente zal verliezen, geen koude lucht uit het hooge Noorden meer zal worden aangevoerd, ter wijl de naar het Zuiden draaiende wind war mere lucht zal aanvoeren. Als deze wending zal komen in de algemeene weersgesteldheid wat waarschijnlijk, maar nog niet zeker is zal het weer een meer lente-achtig karakter krijgen. Dit zou van groote beteekenis zijn voor het verdere verloop en de vooruitzichten voor de lente, omdat wij dan waarschijnlijk voor langeren tijd weinig kans zouden hebben op een herhaling van het Noor- denwindweer. Het is daarom van belang, de verdere ontwikkeling van den weerstoestand in West-Europa aandachtig te volgen. Het verschijnen van de bovengenoemde depressie bewijst, dat over West-Europa een andere, meer actieve weerstoestand te verwachten is, dan wij de laatste dagen gehad hebben. (Nadruk verboden). AMSTERDAM, 31 Maart 1937 Ter Vee markt waren heden aangevoerd: 210 vette kal veren: le kwaliteit 0.53—0.58, 2e kwaliteit 0.49 —0.52, 3e kwaliteit 0.45—0.48 per kilo levend gewicht; 114 nuchtere kalveren per stuk 5.50— 9.50; 206 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 kilo 5859, zware Varkens 56 —57, vette varkens 55—56 per kilo slachAgewicht. Overzicht. Vette kalveren matige aanvoer, handel vlug, doch lagere prijzen. Enkele prima exemplaren hooger. Nuchtere kalveren behoorlijke aanvoer, han del vlug, prijzen hooger. Varkens korte aanvoer, prijzen iets hooger. AMSTERDAM, 31 Maart. Visch. Aangevoerd door consignatiezendingen. Afgeslagen aan de Gem. Vischhal De Ruijterkade, Amsterdam. Schar 1.603, Wijting 1.302 per kist. Kabeljauw 1.10 1.90 per stuk. Kleine Schelvisch 33.40 per kist. Leng 0.751.40 per stuk. Schelvisch 12.40 per 10 stuks. Middel Tongen 6575 cent per kg. Koolvisch 0.701 per 5 stuks. Uit de hand verkocht op het buitenterrein: Bot 1316 cent per pond. Versche Bokking 1.301.50, Harder Bokking 1.501.75 per 100 stuks. Garnalen 1.50 —2.25 per kistje van 15 kg. AMSTERDAM, 31 Maart. Aardappelmarkt. De prijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 206000 l^g- BEVERWIJK, 30 Maart. Vereen. Veilingen Ken- nemerland en Vrije Velling. Spinazie 1317 cent per kg. Sla 5.5 cent per krop. Boerenkool 1.5—3 cent per kg. Rabarber 615, Raapstelen 1.52, Radijs 34.5, Peterselie 34, Selderie 23, Prei 512 cent per bos. Aardappelen 2.53, Uien 1.5 2, Witlof 7—12, Wortelen 1—2, Spruiten 12— 14 cent per kg. Roode kool 47, Gele kool 36 cent per stuk. BEVERWIJK, 30 Maart. Bloemenveiling 't Cen trum. Will. Copland 1328, Will. Pitt 16—26, Bartigon 17—31, Pr. Hals 2339, Farnc. Sanders 18—25, Pr. Elisabeth 17_35, Le Nötre 18—32, Mad. Krelage 2230, Prof. Rauwenhoff 1926, Bouton d' Or 2230, Pride of Haarlem 2026, City of Haarlem 2434, Prins van Oostenrijk 16 —23, Mac. Kinley 18—22, Albino 2949, Ibio 14 —22, Rose la Relne 1318, Diane 1923, La Reine 1317, Calypso 1622, Herm. Schlegel 12 19, id. Max 1823, Flamingo 1319, Cour. d' Or 18—29, Mr. v. d. Hoef 20—31, Electra 17—32, Mu- rillo 1421, Rose gris-de-lin 1016, Cerise gris- de-lin 1720, Peach Blossom 1826, div. Nar cissen 732, Iris Wedgewood 2030, White Ex celsior 1925, Druifjes 812, div. Hyacinten 2.00 3 per 100 stuks. Anemoon The Caen 1025 cent, Herfstanemoon Fulgens 1135 cent. BLOKKER, 30 Maart. „Op Hoop van Zegen" Spinazie 10.0012, Witlof 5.0010, Spruitkool 6.007, Bramley Seedling 8.0015, Goudreinet 13.0020, Pr. van Engeland 18.0027, Winter- jannen 13.0021. BROEK OP LANGENDIJK, 31 Maart. 2000 K.G. wortelen 11.10; 24000 roode kool 2.20 3.31000 gele kool 2.203.10; 2500 Deensche witte kool 1120; 7000 K.G. uien: gele uien 1.20—1.50; grove 1.301.50; 3400 K.G. bloem kool: groene kool 1.902.70; 3800 K.G. bieten 0.70—1.30. 's-HERTOGENBOSCH, 30 Maart. N.V. Mij. tot Exploitatie van Botermijnen voor Coöp. Roombo terfabrieken. Aangevoerd 17075 kg. Hoogste prijs 1.48, laagste prijs 1.44, middelprijs 1.46 per kg. HEM-VENHUIZEN (Zuider-Kogge), 30 Maart. Uien 60100 cent. Bieten 4070 cent, Wortelen 60—70 cent, Witlof 3.80—11.30, Prei 3.30—3.80, Gele kool 1.201.50, Blauwe aardappelen 1.90, alles per 100 kg. Spinazie 1113 cent per kg. MEDEMbLIK, 30 Maart. St. Joseph. Witlof 4.1011.20, Uien 4050 cent, Gele kool 1.20 1.40, Roode kcol 1.401.95, Deensche kool 1 1.15. NOORD-SCHARWOUDE, 31 Maart. 1450 kg. aardappelen: BI. Eigenh. 1.702.10. 1900 kg. Uien: Drielingen 90 cent, Uien 1.50, grove Uien 1.30. 2200 kg. Peen 0.800.90, kleine Peen 60 ct. 2150 kg. Kroten 60 cent, 43000 kg. Roode kool 1,60—3.40. 27700 kg. D. Witte kool 1—1.40, 20900 kg. Gele kool 23.30, 4000 kg. taaie Gele kool 2.00—3. SCHERPENZEEL, 31 Maart. Aangevoerd werden 520.000 eieren: kipeieren 33.40. eendeieren 2.80. Alles per 100 stuks. VENLO, 30 Maart. Coöp. Veilingsver. Venlo Aangevoerd 2.056.000 eieren: kipeieren 3.103.60, kleine 2.803, eendeieren 2.903.30. WOGNUM, 30 Maart. Witlof: I 10.40—12, II 7.30 9, III 4.107. Spruitkool 911 cent, Roode kool 2.20, Spinazie 912 cent, Prei 3.404. ZWAAG, 30 Maart. Veilingsver. „Bangert en O.". Blauwe 4960, Andijvie 1113, Breekpeen 22— 32, Uien 15—18, Prei 92148, Gele kool 7996, Roode kool 96107, Spinazie 1012, Postelein 22 —23, Witlof 813, Spruitkool 714, Radijs 4, Brammies 12—24. WESTLAND, 30 Maart. Middenprijs V. d. Westl. veilingen. Spinazie 711 cent per kg. Radijs 4.60 6.50 per 100 bos. Andijvie 3247 cent per 4 kg. WOERDEN, 21 Maart Kaasmarkt Aan voer 50 partijen, le soort met R.M. f 20—22, 2e soort met R.M. f 1819. Handel matig. WARMENHUIZEN, 31 Maart. Veiling Warmen- huizen en Omstreken. Gele Uien 1.20, groote Gele Uien 1.20, Roode kool 1.403.10, Deensche Witte kool 1.20—1.60. 20 aanvoerders. Handel vrij goed. Op 5 April a.s. wordt de inschrijving opengesteld op aandeelen van de N.V. Na tionaal Bezit van aandeelen Koninklijke Nederl. Stoomboot Mij. Uitgegeven wordt f 5.556.500 gewone aandeelen tot den koers van 106 pCt. Houders van amortisatiebewij- zen K.N.S.M. en houders van gewone aan deelen Nationaal Bezit K.N.S.M. genieten voorkeursrecht. De opbrengst der uitgifte wordt bestemd tot financiering van de uit breiding der vloot en tot aflossing der schudden. De financieele positie-is verbeterd, blijkens de aflossing van de schuld aan de Benas. Van het verhoogde kapitaal wordt een bevredigend rendement verwacht. De intrekking van het decreet van den voormaligen Franschen minister Laval, be treffende een heffing van 10 pCt. op de cou pons der Fransche Rentes, had slechts een fractioneele koersverbetering der Fransche Staatsleeningen op de beurs te Parijs ten gevolge. Op de beurs te Parijs blijven de be langrijkste der internationale fondsen nog steeds gezocht o.a. Amsterdam Rubber, Ka- tanga, Arbed en Youngleening Hoewel de staking onder de arbeiders op Malakka geen bijzonderen vorm aanneemt, is men te Londen van meening, dat zij toch een stijging van den rubberprijs ten gevolge zal hebben. De rubberprijs te Londen is sprongsge wijze met 11/16 d. gestegen. De goudprijs te Londen daalde met 1 d. tot 142/3. 520.000 werd aan goud omgezet. De Aktiebolaget Separator te Stockholm boekte in 1936 een netto-winst van Zw. Kr. 7.92 millioen tegen Zw. Kr. 5.47 millioen in 1935 en is voornemens Zw. Kr. 6 per aandeel tegen Zw. Kr. 5 per aandeel het vorig jaar uit te keeren. Te Londen loopen geruchten omtrent een verhooging der Britsch-Indische invoerrech ten op kunstzijden weefsels met 1 Anna per vierkante yard, ingaande morgen. Het Hoog Gerechtshof te Washington heeft de wet van den Staat Washington, waarbij minimum-loon voor vrouwen werd gesteld, grondwettig verklaard. Het Hoog Gerechtshof te Washington heeft de Frazier-Lemke Bill, waarbij een moratorium van drie jaren wordt toege staan voor de vervollen-verklaring van hypotheken op landerijen, grondwettig ver klaard. Het Hoog Gerechtshof te Washington heeft den eisch der Virginia-Railwaywaar bij het spoorwegpersoneel het recht van collectieve onderhandelingen wordt gega randeerd, de z.g. Railway Labor Act, in strijd met de grondwet te verklaren, afgewezen. De Continental Oil boekte in 1936 een winst van 9.61 millioen tegen 7.33 mill, in 1935. De Associated Gas behaalde in 1936 een netto-bedrijfswinst van 35.88 millioen te gen 33.61 millioen het vorig jaar. De ontvangsten van 46 Amerikaansche Spoorwegmij en, die het eerst hun resultaten bekend maakten over de maand Februari, bedroegen 247.67 millioen, hetgeen 7.4 pSt. meer is dan in Februari 1936. De netto's be droegen 30.88 millioen en waren 13.8 pCt. hooger. De automobiel-productie in Amerika ge durende de week per 27 Maart wordt op 101.115 wagens geraamd tegen 98.978 wa gens de week hieraan voorafgaande en 101.965 stuks in de overeenkomstige week van het vorig jaar. De productie van de General Motors bedroeg 52.650 wagens (v.w. 52.107 wagens); die van Ford 32.450 wagens (v.w. 31.825 wagens) en van Chrysler 1200 stuks (onv.). De productie in het geheele land wordt voor het eerste kwartaal 15 pCt. hooger geraamd dan in het eerste kwartaal 1936. De benzine-voorraden in de Vereen. Sta ten bedroegen aan het einde der vorige week 53.170.000 vaten tegen 52.310.000 va ten aan het einde der voorlaatste week. De voorraden benzine en stookolie te zamen 96.591.000 vaten tegen 97.387.000 vaten. De gemiddelde dagelijksche ruw-olie-pro- ductie in de Vereen. Staten bedroeg in de vorige week 3.431.000 vaten tegen 3.448.000 vaten in de hieraan voorafgaande week. Volgens het jaarverslag van de Radio Corporation of Amerika is de positie der Mij. op de vier belangrijkste gebieden n.l. onderzoek, productie, berichtendienst en omroep zeer krachtig. De netto-winst be droeg in 1936 6.15 mïllioepi tegen 5.12 millioen in 1936. De Missouri Kansas Texas boekte in Fe bruari aan netto-ontvangsten 151.000 te gen 56.000 in Februari 1936; de Southern Railw. 1.83 millioen tegen 938.000; de Great Northern een netto-verlies van 1.71 millioen tegen 1.91 millioen; de Wabash aan netto's 477.000 tegen 467.000; de New York Ontario and Western 5000 te gen 54.000. Wallstreet verwacht, dat de auto-banden- prijzen opnieuw zullen worden verhoogd. Professor Kemmerer, een bekend Ameri- kaansch econoom, is van meening dat, in dien dg. regeering inflatie wil tegengaan, zij snel de staatsbegrooting in evenwicht dient te brengen en haar politiek van goedkoop geld moet staken, niet door verhooging van belastingen, maar door bezuiniging op de uitgaven. De koperprijs in Amerika is met dollar cent tot 17 dollarcent per ïb. verhoogd. Dit geschiedde door één enkele maatschappij; de markt heeft deze verhooging nog niet gevolgd; de offieieele koper-noteering bleef onveranderd. De Standard Oil of Indiana behaalde in 1936 een winst van 46.88 millioen of 3.08 per aandeel tegen 30.17 millioen of 138 per aandeel het vorig jaar. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 9.92%9.93(vo rig slot 8.92%); de Dollar op 1.82%1.82% (vorig slot 1.82 11/16)de Frank op 8.39%-- 8.40% (vorig slot 8.39%); de Belga op 30.72 30.77% (vorig slot 30.75%) en de Zwitser- sche Frank op 41.6041.65 (v. sl. 41.62%)* De Nivas verkocht 2234 ton superieure suiker voor consumptie. Ingaande 1 Juli a.s. wordt de vracht voor tin van Indië naar de Oostkust der Vereen- Staten van 42.50 tot 45.50 per 2000 K&: verhoogd. De vracht voor afval van ow» ijzer bij vervoer als ballast naar basis- havens in Europa wordt verhoogd tot t •z® per 1000 K.G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6