Eerst salarisverbetering, dan winstuitkeering Generaal Franco te Ceuta in Marokko aangekomen? De zuiverings-actie van den Japanschen premier Italië's verliezen in Spanje i s 7 Het nieuws van heden Pi Verklaring van minister Colijn over de Indische ondernemingen Nieuwe successen der linkschen gemeld Van Zeeland over den stembusstrijd mz Na het leger volgen nu de partijkringen DE STAKINGSDREIGING IN ENGELAND DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 1 APRIL - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20487 Volgens minister Al fieri zijn slechts enkele honderden Italianen gedood Gden nieuwe zendingen vrijwilligers België's gewaarborgde veiligheid Minister Spaak confereert met den Britschen ambassadeur De rechtsche troepen zouden het dorp Saelices de la Sal ontruimen Frankrijk waarschuwt Succes voor rexisme uitgesloten, hoogstens wordt de regeerings- arbeid belemmerd EEN DANSERES WEGENS SPIONNAGE VEROORDEELD In het vrije veld staan de nationalistische kanonnen opgesteld. Het wachten is op 't commando: „Vuur"! Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Klooster door brand vernield WER EIN VÖLK RETTEN WILL VNN nur heroïsch denken 1 i& 'Aldus geeft Duitschland zijn eerste Hitler- zegels uit. Bloes van vier stuks plus rand tegen één Mark; 76 Pfennig is voor cultu- reele doeleinden É>e wonderen der wereld-tentoonstelling Een ballet op de Seine Het Parlement ontbonden in de verwachting, dat een nieuwe partij zal worden ge organiseerd? De minderheidspartijen juichen De Londensche busconducteurs stellen hun eischen Een rechter maakt zich onsterfelijk Hij spreekt den dief vrij en stelt den bestolene in staat van beschuldiging De samenzwering in Tetoean Turkije vraagt uitstel Verdaging van de Volkenbonds vergadering van 22 April verzocht Britsch kustvaartuig bij Hongkong gezonken Na den slag. Ondersteund door twee kameraden keert een gewonde van het front terug Nullen Nullen spelen in het leven een voorname rol. Ze zijn vol naar buiten en hol naar binnen. Ze vertegenwoor digen geen enkele waarde en maken desondanks een simpele één tot een soms onweerstaanbare macht. We schimpen op nullen en staan toch in bewondering voor hun invloed. Het is altijd goed in 't leven met nullen voorzichtig te zijn. Een nul wordt somtijds te gauw verwaarloosd, ander- tijds te veel overschat. Leeren we toch dat een hoeveelheid nullen nooit de waarde van één kunnen vormen, maar dat een simpele één aan een reeks nullen een buitengewone waarde ver leent. Nullen kunnen we daarom in de maatschappij niet verwaarloozen. We moeten alleen maar zorgen een nul op de juiste waarde van nul te waardeeren en goed er op te letten, aan welke zijde de nullen van een eenling staan. Staking in Chineesche zij despinneri j en Verscheidene duizenden arbeiders te Sjanghai erbij betrokken ^ONO\\\U1MIII U/l/f///////Z*50 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct, Ingez. mededeelingen SO cent; Idem op png. één 65 cenl per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces «Omroepers** zie de rubriek. ROME, 31 Mrt. (Havas) De minister van pers en propaganda, Alfieri, heeft de correspon denten der buitenlandsche bladen te Rome ont vangen en daarbij antwoord gegeven op ver scheidene vragen betreffende de Italiaansche politiek. Allereerst sprak de minister krachtig tegen, dat men in Italië nieuwe zendingen vrijwil ligers voor Spanje zou voorbereiden. Hij voegde hieraan toe, dat de maatregelen, welke door de Italiaansche regeering genomen zijn in verband met de internationale niet-imen- gingsverplichting geëerbiedigd worden en ge ëerbiedigd zullen blijven. „Er bestaat in Italië geen enkel detachement, geen enkel regiment, dat gereed is om te vertrekken," zeide de minis ter, die hieraan toevoegde, dat de Italiaansche houding ten aanzien van Spanje niet gewijzigd is, dat de niet-inmengingsverplichtingen vol gens de besluiten van het Londensche comité algemeen toegepast moeten worden en identiek ziin voor allen, maar dat natuurlijk, wanneer andere landen voortgaan vrijwillkers-afdeelln- gcn te zenden In striid met de aangegane ver plichtingen en uitgesproken bedoelingen, Italië 4in eigen situatie opnieuw zou moeten bestu- deeren. Men kan zich niet voorstellen, dat de maatregelen door sommigen niet en door ande ren wel zouden worden toegepast ten gunste van de bolsiewiseering van Spanje. Op de vraag, wat het oordeel van Italië over den Spaanschen toestand is, antwoordde de mi nister, dat dit oordeel even ingewikkeld is als de toestand zelf, doch dat de oorlog sinds lang geëindigd zou ziin, wanneer vanaf den aanvang de door Italië voorgestelde maatregelen genomen waren, in plaats van de aanbeveling daarvan door de anderen op het oogenblik. waarop zij zich rekenschap gaven van het mislukken hun ner massale interventie. Ten slotte zeide de minister in verband met het feit, dat ziekere bladen de Italiaan sche verliezen in Spanje in een rampspoedig licht hebben gesteld en den moed van de Italiaansche soldaten in twijfel getrokken hebben, dat hij er aan herinnerde, dat de Italianen in Soanie vrijwilligers ziin, die enthousiast strijden en dat de verliezen niet meer zijn dan enkele honderden. BRUSSEL, 31 Mrt. (Havas) De minister van Buitenlandsche Zaken, Spaak, heeft hedenmor gen den Britschen ambassadeur, sir Esmond Ovey, ontvangen. Men meent, dat het onder houd vooral betrekking had op de onderhan delingen, die op het oogenblik te Brussel, Londen en Parijs, gevoerd worden over de in ternationale positie van België en het vraag stuk der gewaarborgde veiligheid. In de vergadering: van de Eerste Kamer van Woensdagmiddag heeft minister Colijn een beeld gegeven van den financieelen toestand van Neder- landsch-Indië. Hij besprak o.m. de kwestie der salarissen en wees erop, dat aan de laagste salarissen reeds een toeslag van 5 pCt. is verleend. Het is de overtuiging van den minister, dat de maatschappijen elk zedelijk recht missen, om tot winstuitkeering over te gaan, zoolang de loondruk niet verminderd is. Dr. Colijn had echter ten deze vertrouwen in de groote Europeesche ondernemingen. Mocht hij hierin worden teleurgesteld, dan zal hij indien hij nog minister is niet aarzelen, om dwingend recht in het leven te roepen. LONDEN, 31 Mrt. (Havas) De correspondent van de „Evening News" te Tanger bevestigt, dat generaal Franco in Spaansch-Marokko PARIJS, 31 Mrt. (Havas). In een vraag gesprek met een verslaggever van de Paris-Soir heeft dé Belgische minister-president Van Zee land o.a. verklaard, dat niet hij de verkiezing, die hem tegenover den leider der rexisten, Degrelle, zal brengen, heeft gewild. Deze ver kiezing achtte hij van geen nut en nadeelig. Men heeft, aldus Van Zeeland, een tijd perk van beroering gewild, dat zich niet beperkt tot deze verkiezing, en waarvan de herhaling geleidelijk de gevestigde orde moet vernietigen. Dit wil ik niet. Ik neem de uitdaging aan. Ter. aanzien van de aangekondigde hervor ming van den staat, zeide de premier: Hoewel wij de persoonlijkheid van den mensch zullen eerbiedigen, zullen wij verder gaan dan welke dictatuur van links of rechts ook. Wij beschik ken trouwens om tot ons doel te geraken in België over een troef, die in andere landen haar gelijke niet vindt: onze constitutioneele monarchie, den hoeksteen van ons systeem, deze dynastie, waarvan vier vorsten in de geschie denis een uitzonderlijke plaats hebben inge nomen. Van Zeeland achtte het uitgesloten, dat het rexisme zijn doel bereikt, de gevestigde orde omver werpt en de macht in handen krijgt. Het gevaar bestond evenwel volgens hem, dat het rexisme den arbeid der re geering belemmert. Wat ik nastreef, aldus de premier, is de nationale eenheid. Van deze eenheid worden zij uitgesloten, die zichzelf door hun methoden en leerstellingen uitsluiten. BARCELONA, 31 Mrt. (Havas) Het volks gerecht heeft de Fransche danseres Jeanne Constance Georgel, die optrad onder den naam Vera Verenitsj, onder beschuldiging van spion- nage ten gunste der nationalisten tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. I S Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Oostelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk droog weer, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: andering. Weinig ver- üllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllN^ MAINZ, 31 Mrt. (Havas). Het Francis caner klooster Marienthal nabij Mainz in Duitschland, sinds 600 jaar een bekend pel grimsoord, is bijna geheel door brand vernield. Het grootste gedeelte van de rijke bibliotheek, die vele kostbare manuscripten bezat, is ver nield. Er zijn geen slachtoffers gevallen. iM «to»»'' Na zonsondergang ontwaakt de Seine, de „via triumphalis" der tentoonstelling, in een nog nooit aanschouwde pracht. Wanneer de lichten op de Seine spelen, zal het water glinsteren en schitteren. Om dit effect te bereiken zai een dunne laag 0lie over het water worden uitge goten, waarin zich metaalstof bevindt. De me- taaldeeltjes fonkelen prachtig in het licht. Pah verschijnen talrijke booten. Zij staan on der één gemeenschappelijk commando en too- vercn niet behulp van pompen waterspelen te voorschijn De watermassa, die verbruikt wordt, is 45 btaal zoo groot als die bij de groote water- spelen te Versailles. Schijnwerpers zullen in de font®'11®!! spelen en in deze feërieke decoratie verse 'Jtlen balletten, die over het water schij nen 6 Zweven. Deze lichtsymphonie zal ook muzikaal geïllustreerd worden. Be^mde musici van onzen tijd, zooals Stra- itt °negger, Darius Milhoud en Horent Schf11 componeeren op het oogenblik de „LiclJt-Panituren". TOKIO, 31 Mrt. (Domei) De eerste minister, Hayasji, die bezig is de laatste hand te leggen aan de „zuivering van het leger" na de gebeurtenissen van Februari 1936, heeft thans ook een begin gemaakt met een „zuivering der partijkringen". Sedert 1890 is het Lagerhuis zestienmaal ont bonden, maar het is nog niet voorgekomen, dat een Kamer ontbonden werd ten behoeve van een zuivering van partijkringen, zooals die thans door het kabinet-Hayasji naar voren ge bracht wordt. Het kabinet doet een beroep op het land, mede te werken tot het verzekeren van een gezonde ontwikkeling der constitutio neele regeering en dringt er bij de politieke partijen op aan, dat zij haar houding zullen herzien. De Asahi Sjimboen schrijft, dat Hayasji het Lagerhuis ontbonden heeft in de ver wachting, dat een wedergeboorte der poli tieke partijen zal volgen, of dat een nieuwe partij zal worden georganiseerd. Het blad voorspelt, dat minister Jamazaki, minister Kodama en minister Kawarada het initiatief tot het organiseeren van een nieuwe partij zullen nemen. Voorts verwacht het blad. dat Hayasji de drie portefeuilles van Onderwijs, Spoorwegen en Overzeesche Zaken onder zal brengen bij personen, die hij zal kiezen in ver band met de vorming van een nieuwe partij. Alle politieke partijen, met uitzondering van de minderheidspartijen, oefenen ver nietigende critiek uit op de ontbinding van het Lagerhuis, die, zooals de voorzitter van de Minseitopartij het uitdrukt, ondenkbaar is onder een constitutioneele regeering, al kunnen aanhangers der regeering haar ver dedigen als een „disciplinaire ontbinding". De secretaris-generaal der Seiyoekai heeft gezegd, dat de ontbinding ten zeerste betreurd moet worden en aantoont, dat het kabinet een volledig gebrek aan begrip voor en waardeering van een constitutioneele regeering heeft. De minderheidspartijen zijn uitbundig. De partij der sociale massa, die haar aantal zetels van een zeer laag peil bü de laatste verkiezingen heeft weten op te voeren tot 22, verklaart bij de aansta: de verkiezingen haar zeteltal tot 50 te zullen verhoogen. De Tohokai en de Nationale Liga, beide reactionnaire minderheidspartijen, juichen de ontbinding toe als het sein voor de tenuitvoer legging van de zoo zeer noodzakelijke hervor ming van het politieke partijstelsel. De Japansche legatie te 's Gravenhage deelt mede: In verband met de ontbinding van het Ja pansche parlement, wordt uit regeerings-krin- gen in Tokio gemeld, dat de parlementsontbin- ding is geschied, omdat de regeering niet te vreden is over de wijze, waarop het parlement de door de regeering voorgestelde maatregelen en wetsontwerpen behandeld heeft, welke zoo belangrijk zijn voor de stabilisatie van het volksleven en voor de landsverdediging. De ont binding vond plaats uitsluitend met het doel, de stemming in Japansche parlementaire krin gen te zuiveren. Geen andere bedoelingen heeft de regeering hierbij gehad en er is geen sprake van dat zij gehandeld heeft onder den druk van militaire kringen. LONDEN, 31 Mrt. (D.N.B.) De bond van Londensche busconducteurs heeft met instemming' en medewerking van den secre taris-generaal van den bond van transport arbeiders een verklaring gepubliceerd, waar in gezegd wordt, dat over een maand in ge heel Londen gestaakt zal worden, indien de werktijd der conducteurs niet met een uur verkort wordt. Bij een dergelijke Stakiiig zouden ongeveer 9000 conducteurs van de Londensche verkeers- maatschappij betrokken zijn. Na de gisteravond aangekondigde vergadering van den bond van werktuigkundigen verklaarde de secretaris-generaal van den bond, dat de sta king bij Beardmore te Glasgow nauwkeurig was besproken. Hij kon evenwel nog geen verklaring afleggen inzake de mogelijkheid van het al of niet officieel erkennen van deze actie. LONDEN, 31 Maart Een zeer opzienba rende uitspraak heeft dezer dagen de politie rechter Mullins gedaan, een uitspraak, die nog tot veel geschrijf aanleiding zal geven. Voor den rechter stond een dief terecht, die zich geruimen tijd in het bekende warenhuis van Marks en Spencer aan diefstallen had schuldig gemaakt, totdat hij ten laatste door het met de bewaking belaste personeel op heeterdaad betrapt werd en aan de justitie werd overgeleverd. Rechter Mullins sprak tot groote hilariteit van het publiek den dief vrij, en liet integendeel den leider van het warenhuis is staat van be schuldiging stellen wegens „aansporing tot diefstal". De aanklacht grondde hij hierop, dat in bovengenoemd warenhuis de verschillende artikelen zoodanig ten verkoop liggen uitge stald, dat zelfs de fatsoenlijkste en eerlijkste menschen daardoor als het ware tot diefstal worden verleid. Verder constateerde de rechter, dat de be trokken onderneming voor de bewaking der voor het grijpen liggende artikelen geen vol doende personeel in dienst had, zoodat het noodzakelijke toezicht absoluut onmogelijk was. De Engelsche rechtsgeleerden wachten thans met groote belangstelling op de behandeling dezer buitengewone zaak. Hoe de uitspraak zal vallen, is nog zeer twijfelachtig, doch rechter Mullins heeft er met zijn geheel nieuwe op vatting, die in plaats van den dief, den be stolene wil veroordeeld zien, voor gezorgd, dat in de geschiedenis van het Engelsche recht zijn naam onsterfelijk zal blijven voortleven. is aangekomen. Volgens dezen cor respondent is de generaal per vlieg tuig in Ceuta gearriveerd, vergezeld van verscheidene hooggeplaatste of ficieren. Het genoemde blad vermeldt niet den datum van aankomst, noch de plaats waar Franco zich op het oogenblik bevindt. De verdedigingsraad van Madrid deelt mede: „Na de inneming van Miralrio aan het front van Guadalajara hebben de regeeringstroepen na hevigen strijd bezit genomen van verschei dene stellingen van groote strategische betee- kenis, die de vijandelijke linies dicht bij Sae lices de la Sal beheerschen. Verscheidene esca drilles regeeringsvliegtuigen hebben hun mede werking bij deze operaties verleend en de ach terhoede der rechtschen nabij de grenzen tus- schen de provincies Guadalajara en Saragossa voortdurend gebombardeerd. Voorts zijn de stellingen der nationalisten in de provincie Avila door de batterijen en vliegtuigen der re geering bestookt." Te Madrid verzekert men, dat de recht schen een begin hebben gemaakt met de ontruiming van het dorp Saelices de la Sal, ten Oosten van Albanades in den sector Guadalajara. De ontruiming wordt aanzienlijk belemmerd door het optreden der regeeringsvliegtuigen en het onophoudelijk bombardement der linksche artillerie. De nationalisten schijnen de wijk te nemen naar hetNoorden, de bergen in. Elders aan het front van Guadalajara blijven de re geeringstroepen voortdurend op hun hoede, mat ten hun tegenstander af door dagelijks aanval len te doen, hetzij om hun frontlijn te verbe teren, hetzij om nieuwe opmarschen voor te bereiden. De linksche luchtmacht, die voort durend boven de rechtsche linies vliegt, doet belangrijk verkennings- en waarnemingswerk en bereidt den opmarsch der infanterie voor. In de andere sectoren van het centrale front schijnt de belangstelling zoowel van rechtschen als linkschen samengetrokken te worden op de Jarama, langs den weg naar La Coruna en in den sector der provincie Avila. Uit deze ver schillende sectoren wordt een zekere beweging van troepen en aanhoudend kanonvuur gemeld. In den heden gehouden ministerraad be sprak minister Del bos o.a. de jongste in cidenten tusschen vaartuigen der Spaahsche nationalisten en buitenlandsche schepen. Aan de Fransche scheepvaart zijn, naar hij meedeelde, formeele instructies gegeven, en evenals de Britsche, heeft ook de Fran sche regeering een ernstige waarschuwing tot de Spaansche belligerenten gericht, om zich te onthouden van alle maatregelen die met het zeerecht in strijd zijn. Uit verschillende particuliere bronnen wordt vernomen, dat het complot te Tetoean vertak kingen heeft gehad in verschillende centra der Spaansche zone van Marokko en het schier eiland zelve. Een inlandsche bediende, een der medeplichtigen, zou het plan aan het licht hebben gebracht, dat door vliegers ontworpen was en dat inhield van het vliegveld te Tetoean op te stijgen en, na het gebouw van den hoogen commissaris te hebben gebombardeerd, naar Alicante te gaan. De vliegers werden gearres teerd op het oogenblik, waarop zij plaats namen in zes vliegtuigen. Alle leden van het personeel van het vlieg veld werden by de razzia gegrepen. Twee en dertig werden terstond gefusilleerd. Voorts werd een honderdtal arrestaties verricht, o.m. wer den de opperrabbün van Tetoean, een Engel sche protégé en eenige militairen gearresteerd. Twee dagen later werden de opperrabbijn en de Engelsche protégé in vrijheid gesteld. Ten slotte verzekert men, dat te Larache en Elksar ook eenige arrestaties verricht zijn. Hedenmorgen heeft een groep van vier Spaansche falangisten de ruiten vernield van het lokaal van het Casa de Espana te Tanger, dat aan de republikeinen behoort. Zij sloegen onmiddeliyk daarna op de- vlucht. By geruchte verluidt verder, dat gisteren in Algeciras een Spaansche regeeringsvlag rond gedragen is. Uit Gibraltar meldt Reuter: De Spaansche officier, die by de terechtstellingen te Alge ciras aan het einde van de vorige week het vuurpeloton heeft gecommandeerd, is dood ge vonden. Aan zijn lijk werd een schotwond waargenomen. Men gelooft, dat de officier de hand aan zichzelf heeft geslagen. ISTANBOEL, 31 Maart. (Havas). Naar het blad „Tan" bericht, heeft de secretaris-gene raal van het ministerie van buitenlandsche za ken van het Rifaat, Menemendji Ogloe, den Volkenbond medegedeeld, dat het hem tengevol ge van een operatie niet mogelijk is naar Genè- ve te komen en hij heeft den Bond verzocht de by'eenkomst van den Raad van 22 April uit te stellen. LONDEN, 31 Mrt. (DUS.) Uit Honkong wordt gemeld, dat het Britsche kustvaartuig Kong Ming, dat ruim 1000 tor. meet, met vier honderd Chineesche reizigers aan boord, op 18 mijl ten Westen van Hongkong op een klip geloopen en gezonken is. Volgens radiomededeelingen verdween het schip snel in de diepte. Een Chineesch stoom schip was in de nabyheid en kon de reizigers nog tüdig overnemen. Generaal Franco zou te Ceuta in Marokko zijn aangekomen; Frankrijk waarschuwt voor schending van het zeerecht. De Italiaansche minister Alfieri verklaart, dat in Spanje slechts enkele honderden Italiaan sche vrijwilligers zijn gesneuveld; geen nieuwe transporten vrijwilligers worden voorbereid. De Belgische premier Van Zeeland acht succes voor het rexisme uitgesloten. De ontbinding van het Japansche Parlement zou een „zuivering der partykringen" door pre mier Hayasji bedoelen. De Londensche busconducteurs dreigen met een staking. Rede W. Ruys voor de Nederlandsche reeders- vereeniging. Jaarvergadering K.O.V. te Utrecht. Boterinvoer in België in April stopgezet. New Yorksche beurs, opening prijshoudend, daarna in reactie, laatbeurs onregelmatig. SJANGHAI, 31 Maart. (Havas). Een sta king, waarbij verscheidene duizenden arbei ders betrokken zijn, is gisteren om loon- kwesties uitgebroken in de zydespinneryen in Sjanghai. De staking, die eerst slechts gedeeltehjk ten uitvoer was gelegd, hééft zich vandaag over alle spinnerijen uitgebreid. De bemiddeling der plaatseiyke autoriteiten, die kortelings verplicht gesteld was, was mis lukt. Stand op Donderdag 1 uur v.m. 765.2 Vorige stand 766.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1