UIT OMTREK Laatste Nieuws DE Drachtens klooster VOEDSEL VOORZIENING IN OORLOGSTIJD Kort en volledig DE NIEUWE VERKEERSBORDEN DONDERDAG 1 APRIL 1937 BEVERWIJK HEEMSTEDE LISSE NOORDWIJKERHOUT SANTPOORT VELSEN VELSEN-NOORD IJMUIDEN Perpetuum mobile N.V. DE LANDBOUWBANK Dividend 3 pCt. Jaarverslag 1936 DE BRUG BIJ MAARSSEN Aanbesteding toegangswegen en onderbouw VRAGENBUS (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Bij de inwijding sprak de burge meester zeer waardeerende woorden Eenzaam tabernakel klokje Rijksbureau ter voorbereiding ingesteld STADSNIEUWS NU ONZE BURGEMEESTER HEEN GAAT Gebeurl^kheden op 1 April EINDE VOORRANG EINDE Belangrijke verkooping Woensdagmiddag werd in hotel Oud Meerensteyn ten overstaan van notaris J. H. Bremmers een belangrijke verkooping gehouden, waarvoor buitengewoon veel belangstelling bestond. Allereerst werd in veiling gebracht een per ceel tuingrond met daarop staand woonhuis en schuurtje aan de Tulpenlaan 16, samen groot 1.94.20 H.A. en behoorende tot de nala tenschap van de wed. G. v. Egmond-Pirovano. De veiling geschiedde in perceelen en daama gecombineerd. Het verloop was als volgt: 1. een perceel tuingrond groot 740 M2.. Op geboden door G. Hommes 1050. Gemijnd door H. Oudshoom op ƒ1; 2. een perceel tuingrond groot 600 M2. Opge boden door G. Hommes 960. Niet gemijnd. Combinatie 1 en 2 gemijnd door G. Hommes op ƒ2; 3. een perceel tuingrond met notweg groot 75.94 A. Opgeboden door P. Lief ting 2900. Niet gemijnd. 4. een perceel tuingrond groot 96.80 A. Opge boden door L. v. Noort 4370. Gemijnd door G. v. Egmond op 140. 5. een woonhuis met schuurtje en erf groot 806 M2. Opgeboden door P. Liefting 560. Gemijnd door H. Oudshoom op 1. Combinatie 35 werd gemijnd door C. Aardenburg op 350. Het geheel werd tenslotte gemijnd door G. v. Egmond op 1300, zoodat de opbrengst 11.634 bedroeg. 6. een woonhuis met erf aan den C. Maters- weg 23 groot 196 M2. en eigendom van J. P. Ponger. Kooper T. de Vries voor ƒ3081. T. een woonhuis met erf en aanhoorigheden te Heemskerk, Rijksstraatweg 7, groot 380 M2. en behoofende tot de nalatenschap van K. Limmen. Kooper A. Hartog, Heemskerk voor 2510. 8. een woonhuis met schuurtje, erven en grond aan de M. v. Heemskerkstraat 34 te Heemskerk, groot 233 M2. en eigendom van C. Duin Kz. Kooper J. Duin, Beverwijk voor 1102. Tenslotte kwam in veiling het bekende hotel café-restaurant Oud Meerensteyn aan de Bree- straat hoek Meerensteynplein, groot 373 M2. Voor den kooper was de inventaris behoorende aan de Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij N.V. tegen contante betaling te koop voor ƒ8500, zulks onder enkele voorwaarden. Het hotel werd op ƒ25000 ingezet en opge boden op 35500 door J. Wielinga q.q. te 's Gravenhage. Bij afslag werd het niet ge mijnd. Over de bestemming wel^e aan het gebouw zal worden gegeven wilde men zich nog niet uitlaten. R. K. Coop. Land- en Tuinbouwbanfc Dinsdagavond hield de R. K. Coop. Land- en Tuinbouwbank haar twintigste jaarlijksche al- gemeene ledenvergadering in het K. S. A.-ge- bouw. De voorzitter, de heer Jac. Slotemaker opende deze vergadering met den Chr. groet en een hartelijk woord van welkom aan de tal rijk aanwezigen. Tot zijn groote voldoening constateerde hij dat de zaal tot in alle hoeken gevuld was. Vol waardeering voor zooveel be langstelling voor de organisatie, kan men ge rust met vertrouwen de toekomst tegemoet zien. Hij memoreerde nog even de steunuitkeering op de producten van ons tuindersgewest, welke steunuitkeering dikwijls zoo ongunstig afsteekt bij die voor andere streken, doch legde er den nadruk op dat b.v. de 2 ct. per K.G. aardbeien zelfs nog een extra-uitkeering is geweest en hierop niet verder gerekend kan worden. Van verschillende zijden zooals Vereen. Veilingen en L. T. B. is alles in het werk gesteld om die extra-uitkeering te verkrijgen, hetgeen ook ge lukt is en zeker zal men nu niet in voldaanheid gaan rusten, maar telkens opnieuw op de juiste wijze actie voeren voor de belangen onzer streek. Het is daarom voor onze R. K. boeren en tuinders een gebiedende noodzakelijkheid zich bij onze R. K. organisatie aan te sluiten. Aan het jaarverslag van den secretaris van het bestuur ontleenen wij dat 1936 voor de bank een goed jaar is geweest. In voorgaande Jaren sterk aangepast aan de tegenwoordige tijds omstandigheden, kon de bank in 1936 daarvan de voordeelen reeds ondervinden, hetgeen uit de rekening en de balans blijkt en kon men met voldoening constateeren de gezonde positie der bank. Een woord van dank werd gebracht aan allen die de bank, hetzij met hun zaken, hetzij met hun arbeid, hebben gesteund. Met een woord van oprechten dank aan het bestuurslid L. Aar denburg, die door drukke zaken genoodzaakt was te bedanken, werd dit verslag gesloten. De rekening en balans over 1936 geven de volgende cijfers te zien: Saldi spaargeld aan het begin van het jaar 220.648.97ingelegd in den loop van het jaar 195.081.58; rentevergoeding 6.926.94. Teza men ƒ422.657.49. Terugbetaald in den loop van het jaar ƒ128558.29; saldi spaargeld aan het einde van het jaar ƒ294.099.20; saldi voorschotten aan het begin van het jaar 114.714.33; nieuwe voor schotten in den loop van het jaar ƒ43.301.64. Tezamen 158.015.97. Aflossingen in den loop van het jaar ƒ5630.46; saldi voorschotten aan het einde van het jaar 152.385.51; saldi van loopende rekeningen ten gunste der bank aan hét begin van het jaar ƒ284.195.86; idem ten laste der bank 168.40755. In den loop van het Jaar uitgegeven 361.142.54. In den loop van het jaar ontvangen 335.702.52. De in 1936 behaalde winst bedraagt 4978.93, welke mededeeling door de vergade ring met een daverend applaus werd begroet. Met dankbaarheid werd opgemerkt dat de le den grootendeels de rente trouw blijven vol doen, terwijl voor enkele leden eenige achter stand binnen korten tijd zal zijn ingehaald- Wanneer er in het algemeen eenige verbetering en opleving in den boeren- en tuindersstand zullen ontstaan, twijfelde men er niet aan ook zulke gunstige klanken ten aanzien van de voorgeschreven aflossingen te kunnen laten hooren. Bij de verkiezingen is de heer Jac. M. We- terings als bestuurslid gekozen in de vacature L. Aardenburg en zijn de heeren N. Comman deur en P. J. van der Wijst herkozen als leden van den Raad van Toezicht. Tot slot had een geanimeerde verloting om fraaie en nuttige prijzen plaats. - Vergadering tuinlieden. Woensdagavond hiefd de Onderlinge Tuinliedenvereeniging „Aer- denhout en Omstreken" een vergadering in Café-Restaurant „Hof van Heemstede." Medegedeeld werd, dat de Lathyrlsplantjes voor de in den a.s. zomer te houden tentoon stelling thans verkrijgbaar zijn bij den heer B. Nieuwenhuis. Besloten werd op een der komende Zondagen een kleine excursie te houden naar de kwee- kerü van den heer Smit in Aerdenhout. De Haarlemsche stadstuinen zullen op Hemel vaartsdag bezocht worden. Vervolgens hield de heer Boeschoten, hoofd der gemeente-plantsoenen, een lezing met licht beelden. Wij, aldus inleider, wonen hier in bevoor rechte plaatsen, met haar mooie plantsoenen en buitenplaatsen. Toch is het wel eens nuttig en interessant te zien, hoe er ook op minder gunstige plaatsen iets moois tot stand kan ko men, mits men maar de juiste boomen, plan ten, struiken en heesters kiest en deze oordeel kundig behandelt. In woord en beeld toonde inleider allereerst Leeuwarden, met haar schitterende Rengers- park, waarbij vooral uitkwamen de weelderige plantengroei op dien zwaren kleigrond, de mooie waterpartijen en de groepeering van coniferen en heesters. Spr. wees' op het groote belang van het kiezen der juiste soorten, waarvoor noodig is het bestudeeren van groei en vorm der planten vóór den aanplant om teleurstel ling te voorkomen in latere tijden als boomen en heesters tot ontwikkeling zijn gekomen. De inleider gaf ook nog verschillende beelden van beplantingen en aanleg van buitenplaat sen en villatuinen in andere plaatsen in Neder land, Engeland en Duitschland en uit de aan dacht, waarmede de heer Boeschoten gevolgd werd, bleek wel dat de aanwezigen in een en ander veel leerzaams vonden. V Van de gelegenheid tot vragen stellen werd volop gebruik gemaakt. Personalia. De heer Joh. Kapiteijn, geëm ployeerde bij de Coöp. Boerenleenbank alhier, is met ingang van 1 Juni benoemd tot kassier van de Coöp. Boerenleenbank te Heemstede. Voor den heer Kapiteijn is dit een schitte rende promotie. K. K. Volksbond De afdeeling Lisse hield een ledenvergadering. Behandeld werd de beschrijvingsbrief voor de Centrale Raadsvergadering. Verschillende vragen, -Inlichtingen enz. wer den naar genoegen beantwoord door 't bestuur. Tot afgevaardigden naar den Centralen Raad werden benoemd de heeren J. de Jong en Jer. Koele wijn. Als secunde werden benoemd de heeren B. Verdoorn en J. N. Hocgervorst. Een mededeeling werd gedaan inzake den toeslag op de werkloozenuitkeering van z.g. nieuwe werkloozen. Afwijzend was beschikt op het verzoek van den Ned. R.K. Volksbond. Inzake de groentedistributie is een request gezonden aan het College van B. en w. Personalia. De heer C. Spaargaren behaal de het diploma stoffeerder, ingevolge art. 29 der Nijverheidsonderwijswet. De heer Spaar garen bezocht den avondcursus voor behanger, stoffeerder, beddenmaker der Leidsche Am bachtsschool en is werkzaam bij Magazijn „de Vlijt". Lustrumviering N.V.C. De R.K. Voetbal vereniging N.V.C. heeft op waardige wijze haar vijfjarig bestaan gevierd, 's Morgens om half negen werd een H. Mis opgedragen in de St. Jozefkerk door den eerw. geest, adviseur, kape laan Van Egmond, voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der club. Onder deze H. Mis was er een algemeene H. Communie, waaraan alle leden trouw deelnamen. Na de H. Mis was er een gemeenschappelijk ontbijt in het clublokaal van het Wapen van Noordwijkerhout. De zaal was smaakvol versierd en op de lange tafels prijkte een schat van bloemen. Onder den maaltijd werd het woord gevoerd allereerst door den eerw. geestel. adviseur, kapelaan v. Egmond, die de jongens opwekte op den ingeslagen weg voort te gaan en steeds in Roomsch clubverband te blijven streven naar vooruitgang. Vervolgens spraken nog de voorzitter van N.V.C., de heer M. C. Braan, de heer Jac. Heskin als hoofd bestuurder van den DHVB, het eerelid der ver- eeniging, de heer A. Kaptein, en tenslotte de -aanvoerder van het eerste elftal, de heer Jóc.,v. d. Klogt. Allen spraken de beste wenschen uit voor de vereeniging. 's Middags werd onder groote belangstelling op het N.V.C.-terrein een wedstrijd gespeeld tegen Van Nispen L Voor den wedstrijd bood de aanvoerder van V.N. bloemen aan den N.V.C.- aanvoerder aan, wat ten zeerste door N.V.C. op prijs werd gesteld. De wedstrijd verliep in de beste verstandhouding en kenmerkte zich door fair spel. Bij de rust was de stand 12 voor Van Nispen. Toen na de rust ieder dacht dat N.V.C. gelijk zou maken, kwam de goal juist aan den anderen kant. Bij een vluggen aanval kopte de rechtsbinnen keurig in. N.V.C. bleef volhouden en wist tenslotte nogmaals den achterstand te verkleinen tot 23. 's Avonds werd in Hotel Gouwenberg door Van Delden's Revue Gezelschap voor een stamp volle zaal een aardige revue opgevoerd, getiteld: ,,'t Gaat toch zeker goed" waarom onbedaarlijk werd gelachen. Hier was het weer de voorzitter van N.V.C. die de hoop uitsprak, dat de band tusschen N.V.C. en haar leden steeds nauwer moge worden. Dinsdagavond werd de revue nogmaals op gevoerd, ook weer met veel succes. Jaarvergadering Hulp en Zorg. In café „Het Wapen van Noordwijkerhout" hield de R. K. Ziekteverzekering „Hulp en Zorg" haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer H. Wolken, memoreer de, dat de vereeniging thans haar 25-jarig be staan herdenkt. Jammer is hêt, dat het ledental sterk achter uit loopt. Waren er op 1 Jan. 1927 nog 89 leden, op 1 Jan. 1937 was dit aantal geslonken tot 38. In het afgeloopen tijdvak bedroegen de inkom sten 19.941.23, de uitgaven 12.636.11, wel een bewijs, dat er nuttig werk is gedaan. Er is ge tracht, de vereeniging over te doen bij een andere ziekteverzekering, maar dan moesten er slachtoffers vallen, daar dan de pioniers we gens te hoogen ouderdom zouden worden uit geschakeld. Dit vond het bestuur niet verant woord en daarom blijft de vereeniging voort bestaan. Spr. deed een beroep op de leden, al len zooveel mogelijk mee te werken om de vereeniging in stand te houden. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer A. Brama, bleek, dat de inkomsten in het afgeloopen jaar 192.51 hadden bedragen, de uitgaven daarentegen 256.70, zoodat er een nadeelig saldo van 64.19 viel te boeken. Als nieuwe bode werd gekozen Jac. de Win ter. Bij de bestuursverkiezing werd de secre taris, de heer R. Zoel, met algemeene stemmen herkozen. In de vacature-L. Bakker werd ge kozen M. de Winter, die tevens benoemd werd tot penningmeester, terwijl A. Brama werd herkozen en nu commissaris werd. De voorzitter sprak hartelijke woorden van dank tot den scheidenden penningmeester. Uit erkentelijkheid bood spr. hem namens de ver eeniging een paar mooie kamerplanten aan. De heer Brama dankte voor deze attentie, maar zeide, slechts zijn plicht gedaan te heb ben in het belang van allen. Hij hoopt nog jaren als commissaris te blijven. Bij de rondvraag werd besloten voor de over leden leden een H. Mis te laten lezen. Uitbreiden Chr. Schooi Bij de gisteren ge houden aanbesteding voor het bouwen van twee lokalen bij de school der Vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs aan de Frans Netscher- laan alhier was hoogste inschrijver de heer P. Verheul te Haarlem met 12.990, de laagste de N.V. de Woningbouw I te Amsterdam met ƒ9279. De gunning werd aangehouden. Verlaging rentepercentage Vrijdagavond om 7 uur vergadert de gemeenteraad ter be handeling van een voorstel van B. en W. tot verlaging van het rente-percentage van een geldleening, pro resto groot f 142.800.en van vier annuïteits-geldleeningen, pro resto groot f 188.256.65, f 52.209.75, f 140.038.79 en f 51.274.95. De rentevoet dier leeningen is thans 4J4 pet. In overleg met de N.V. Maatschappij voor Ge- meentecrediet te Amsterdam, waarbij de leenin gen gesloten zijn, stellen B. en W. den raad voor de rente te verlagen tot het percentage, zooals door hen in de stukken is aangegeven en te gen vergoeding van 1 pet. voor de saldi en met behoud der oorspronkelijke voorwaarden. R.K. Volksbond De kring Velsen Noord van den R.K. Volksbond vergadert Vrijdagavond te half acht in het R.K. Vereenigingsgebouw. R.K. Staatspartij Aan de leden van de R.K. Staatspartij zij medegedeeld, dat de stem- ming,.9ygr „het.RQjitiek .gdvjgs zal .w.ordiM) gehou- I dén Zondag 4 April van half acht tot één uur, in het R.K. Vereenigingsgebouw. Des avonds te half acht groote propaganda- vêrgadering in het R.K. Vereenigingsgebouw. De visscherlj De in de maand Maart in de rijksvischhallen alhier verkochte visch heeft 696.849 opgebracht, wat 219.196 meer is dan verleden jaar in dezelfde maand. Door dit veel gunstiger resultaat maakt het eerste kwartaal een goed figuur, omdat de opbrengst met 1.809.507 byna een kwart millioen gulden, n.l. ƒ248.721 hooger is. Scheepvaart In de maand Maart kwamen voor de havens in de gemeente Velsen aan 34 zeeschepen, waarvan 23 voor de hoogovens, 3 voor de papierfabriek en 8 voor IJmuiden. In het eerste kwartaal kwamen 113 schepen aan, waarvan 64 voor de hoogovens, 14 voor de papierfabriek en 35 voor IJmuiden, welke cij fers verleden jaar waren 95, n.l. 59 voor de hoogovens, 9 voor de papierfabriek en 27 voor IJmuiden. Indien de kleeren, welke hy aan had het maaksel zijner handen waren, de meester- kleedermaker zou een wandelende reclame zyn voor zich zelf en voor de bedrevenheid welke hij zich in het hanteeren van naald en schaar had verworven. En wij begrijpen dan ook het welgevallen waarmede de bleeke hand des kleedermakers de correctheid bestreek van zyn revers. Hoe bedreven echter de man in kwestie ook wezen mocht met de naald, in zyn verhouding tot den fiscus bleek hy zéér onbedreven. Uit de wijze waarop de rechter hem aanzag en begroette, bleek duideiyk een herkenning en minder verwijtend dan wel constateerend klonk het uit des rechters mond: Het is weer zoover. Ja het was weer zoover. Weer was de belasting gekomen, daags voor Kerstmis nog wel, en had beslag gelegd bij den man, die „veel goed van de menschen" onder zich had en bovendien nog wat huisraad. Maar dat laatste sloeg hij niet zoo hoog aan: De vullesman neemt 't amper mee dat brokkie afbraak en wat de kleeren betreft, die waren door „de menschen" weggehaald, de menschen, die er recht op hadden, die hun costuums klaar wilden hebben, thuis vóór het Kerstfeest. U bent bewaarder van die goederen, zei de rechter. Bewaarder dan tegen wil en dank, ant woordde de man van de coupe, die den rechter uitnoodigde eens naar zijn armoe te komen kijken en voorts vertelde dat hij zijn eigen zaak al aan kant had moeten doen. 't Is allemaal heel erg en van de vorige keeren dat u hier was weet ik hoe uw toestand is, maar van datgene waarop de belasting beslag gelegd heeft, moet u afblijven, dat weet u nu eenmaal, zoo vermaande de rechter. De Officier vond, dat het nu maar moest uit zijn. 't Is een perpetuum mobile met dezen man. Hij betaalt zyn belastingen niet, laat het tot beslag komen, onttrekt dan goederen aan dit beslag, zit zijn straf uit en begint dan weer van voren af aan. In vier maanden straf meende de zeer-ge- strenge een goede poging te zien het perpetuum mobile tot staan te brengen. De rechter, die het al eens met voorwaarde- ïyk geprobeerd had, herstelde de gemoedsrust in het zaaltje, die door den eisch danig ge schokt was, door den man, die tegen den fiscus vecht als tegen de bierkaai, twee weken op te leggen. Of het nog weer eens zoover zal komen? In de gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. De Landbouwbank te Utrecht zyn de verlies- en winstrekening over 1936 en de balans per 31 Dec. 1936 goedgekeurd; is het uit te keeren dividend over 1936 vastge steld op 3 pet. en is herbenoemd als commissa ris: de heer jhr. mr. J. M. van Asch van Wijck. Aan het jaarverslag van de directie aan de aandeelhouders ontleenen wy het volgende: Op ultimo Dec. 1935 was aan accepten aan wezig een bedrag van f 2.694.865. In den loop van het jaar 1936 is crediet verleend tot een bedrag van f 688.875. Te zamen f 3.383.740 en afgelost tot een bedrag van f 803.030, zoodat op 31 Dec. 1936 aanwezig was een bedrag van f 2.580.710, bestaande uit 1935 stuks accepten. By de Ned. Bank was op ultimo Dec. 1936 f 675.200 aan accepten in -herdisconto gegeven. De deposito-rekening geeft op ultimo Dec. '36 een saldo aan van f 1.390.845.26. Het Reservefonds bedroeg op 1 Jan. 1936 f 235.278.98. Door koerswinst vermeerderde het met f 23.108.53, zoodat het reservefonds per 31 Dec. 1936 bedraagt f 258.387.51. Uit de verlies- en winstrekening blijkt, dat de bedryfswinst over 1936 heeft bedragen f 46.205.12. Bestemd wordt: voor afschryving op vaste goederen f 2.134.50, voor afschryving op meubi lair f 175.10, en toe te voegen aan de reserve debiteuren f 20.240.62. Inclusief het onverdeeld winstsaldo over 1935 ad f 491.55 biyft voor uitkeering beschikbaar f 24.146.45, welk bedrag wy u voorstellen als volgt te verdeelen: a. te storten in het pensioenfonds f 3.000; b. uit te keeren aan aandeelhouders serie I en nos. 5011000, 600 aandeelen f 30, f 18.000; serie 2, 3, 4 en 5, 400 aandeelen a f 7, f 2.800; c. over te boeken op 1937 het onverdeeld saldo ad f 346.45. Dinsdag is onder goedkeuring van den Minis ter van Waterstaat aanbesteed: het maken van de aardebaan voor de toegangswegen naar en van den onderbouw van de brug over het Mer- wedekanaal by Maarssen, behoorende tot de scheepvaartverbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn, ingevolge de wet van 27 Maart '31. Ingeschreven hadden: W. de Jong, Amersfoort ƒ195.200; H. Verheul, Woerden ƒ176.300; J. Reef, Oldenzaal 212.600; J. v. Berchem, Noord- wyk 197.000; D. Blankenvoort, Bloemendaal 166.700; N.V. Looyen, Gorinchem 184.000; N.V. Zanen-Verstoep, Den Haag 186.000; N.V. Hillen en Rosef-, Amsterdam 184.400; J. Steensma, Lemmer 179.000; A. Rovers en W. de Nys, Made ƒ178.300; P. v. Oord, Raamsdonk ƒ175.300; N.V. Smeulders, Den Haag ƒ211.000; Jaartsveld, Silvolde ƒ208.450; J. Kuipers, Surig ƒ181.200; J. de Zwart en W. Vos, Heukelom ƒ159.600; S. v. 't Verlaat, Zeist ƒ145.800; A. Volker, Sliedrecht 145.800; B. Bruil, Doetin- chem ƒ179.000; N.V. Visser en Smit, Papen- drecht ƒ216.377; W. Luymes en P. Bal, Gouds waard ƒ187.900; N.V. A. en J. Huntzing, Coe- vorden ƒ199.500; N.V. Valker, Sliedrecht ƒ197.400; E. de Bruin, Hoogland ƒ187.300; N.V. v.h. J. v. Gent, Amersfoort 189.900; G. Ver steeg, Groningen 186.000; N.V. P. Zanen, Haar lem 162.700; P. en T. de Klerk, Werkendam ƒ185.913; J. Visser, Sliedrecht ƒ168.800; N.V. J. Strijland, Uithoorn 168.000; G. Schreurs, De Bilt ƒ229.000; N.V. Basalt My., Amsterdam ƒ169.500; N.V. Sieppe, Winterswyk ƒ157.000. Vraag: Ik heb een weekwoning gehuurd en betaal elke week de huur vooruit. By de aan vaarding hebben wy geen byzondere afspraken gemaakt en ook niets op papier gesteld. Kan ik nu, met één week opzegging, van myn huur af? Of heb ik nog met plaatseiyke gewoonte te maken en zoo ja, wat is plaatseiyke gewoonte? Antw.: In uw geval beslist het plaatseiyk ge bruik. Dit plaatseiyk gebruik is wederzyds zes weken te voren opzeggen, tenzy een minne- ïyke schikking is te treffen. Aan het gebruik maken van onze vragen- rubriek zijn geen kosten verbonden. Vraag: Is er nog iets gevallen op lot no 009430 van de 5e Nationale Zonnestraal loterij? Antw.: Neen. DRACHTEN, 1 April. Het klokje van het Minderbroederskloos ter, van het eerste Katholieke Kerkje, dat hier midden in een louter-protestantsch gebied, zoo groot als een provincie, verrees, het klokje boven het eerste tabernakel luidde vanmorgen vroeg over de roode pan nendaken van Drachten. En er togen menschen naar het warm-rood- baksteenen gebouw, waar Pater Hovoratus Caminada O.F.M., provinciaal der Minderbroe ders, geassisteerd door zijn secretaris, Pater Praes. van Leusden, den PaterO verste van Drachten, Pater de Hart reeds om half acht de inwijdings-plechtigheden der kapel had aange vangen. Daar kwamen de zangers van Heere veen, de pastoors van Bolsward, Franeker, Veenhuizen de naaste buren van de Paters de plaatseiyke notabelen, de gedeputeerde van Drachten, de WelEd. Gestr. heer G. Boelens, vergezeld van zyn katholieken collega uit Lem mer, de heer S. W. de Jong. En het heele ge meentebestuur trad tenslotte de prachtig met bloemen versierde kerk binnen, nam plaats tus schen de heldere muren tegenover het stille gulden tabernakel, opzy waarvan in breede bronzen schalen het Godslicht brandde en woonde de H. Mis by, in groot ornaat opge dragen door Pater Provinciaal, met assistentie van de Paters Regalatus Hazebroek, als praesb. assistens, Paulus Stein en Balduinus de Goede als diaken en subdiaken, Praes. van Leusden als ceremaniarius en Angelus Stokman en Ro- dolphus Pan als cantores. Tydens deze H. Mis hield pater Hon. Cami nada een korte predikatie, waarin hij de hoop uitsprak, dat het werk der kloosterlingen in Drachten onder Gods zegen begonnen, steeds meer moge strekken tot het geluk en de troost van allen die hier aankloppen. Na de H. Mis begaven allen zich naar de groote spreekkamer in het gasten-kwartier, waar een zwart-marmeren gedenksteen, het feit dezer inzegening vermeldend, door pater Over ste werd onthuld. Hierby sprak de burgemeester, de Edel- Achtbare heer J. Kuite, met groote waar deering over het werk der Paters. Nu met de stichting van dit klooster het katholi cisme in dit gewest een officieele plaats heeft gekregen, wenscht hy het gaarne toe, dat het meerdere kerken en meerdere wer ken als deze moge stichten. Pater Honoratus Caminada dankte namens de Franciscaner provincie allen, die tot de stichting -van-i-dit klooster, medewerkten ook de pers en ging vervolgens, nadat de aanwe zige dames waren vertrokken, over tot de in zegening van het klooster zelf, dat sindsdien onder het slot staat. Wat zal in de toekomst van dit centrum der katholieke religieuze cultuur uitgaan? Wat zul len deze kloostermuren in komende eeuwen te zeggen krygen? Naar aanleiding van een door de Commissie voor de economische ver- dedigingsvoorbereiding bij den Mi nisterraad ingediend rapport inzake de voorziening met levensmiddelen, heeft de minister van Landbouw en Visscherij ingesteld het Rijksbureau ter voorbereiding van de voedsel voorziening in oorlogstijd. De dan noodzakeiyke maatregelen zullen door dit bureau thans reeds worden voorbereid, zoodat ook Nederland niet achterbiyft ln het treffen van die maatregelen, welke in een toe- komstigen, onverhoopten oorlog, waarin niet alleen het leger, doch ook de burgerbevolking ten volle zal zyn betrokken, van groot belang zullen blijken te zyn. Dit bureau staat onder leiding van den Re- geeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehoudery, ir. S. L. Louwes, terwijl als technisch adviseur zal optreden de leider van de technische afdeeling van den centralen cri sis-controledienst, ir. S. J. E. Rooda. Er zullen drie afdeelingen (uitvoeringsorga nen) worden gevormd, te weten: a. afdeeling granen: onder leiding van lr. C. C. C. van Stolk, directeur van de Nederland- sche Akkerbouwcentrale; b. afdeeling vetten: onder leiding van dr. ing. J. B. R. van der Schoot, administrateur der afdeeling margarine, vetten en oliën der Ne- derlandsche Zuivelcentrale; c. afdeeling vleesch: onder leiding van mr. dr. A. van Deth, administrateur van de Ne- derlandsche Veehouderycentrale. Het Ryksbureau, waaraan als secretaris is verbonden mr. Th. M. Bautz, is gevestigd Lange Voorhout 11, Den Haag. Het kon niet uitbiyven, het spel móest een dezer dagen beginnen. Men weet, dat onze burgemeester, de heer C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, op 15 Juni zyn functie neerlegt, daar hy in ver band met zyn leeftijd geen herbenoeming meer zal krygen. Nu spreekt het vanzelf, dat men gaat gissen wie zyn opvolger wel zal zyn. De Telegraaf heeft wethouder J. Rustige uit Amsterdam als een ernstige candidaat ge noemd. wy zouden er nog heel wat by kunnen voegen, w.o. zelfs ministers. Natuurlijk is thans alle berichtgeving voorbarig. Er is nog in geen enkel opzicht te voorspellen wie straks Haarlems burgemeester zal worden. Wie er echter plezier in heeft zyn ingebeelden nieuwen burgemeester Weet U wat er vandaag allemaal gebeuren zal? Hitier krijgt berouw en indachtig een illuster voorbeeld uit het verleden begint hij op zijn knieën een pelgrimstocht naar Ca- nossa. Onderweg doet hij München aan en be dankt daar kardinaal Faulhabér voor de, in den loop des tyds, gegeven vermaningen, die zyn geest tenslotte hebben gebracht in den staat van onderworpenheid aan een hooger ge zag dan het zijne. Op het graf van Roehm zal een krans van immortellen worden neergelegd en op dat van Von Schleicher en zijn echtge- noote wordt een opschrift gebeeldhouwd, waar in de mededeeling wordt gedaan dat zij te vroeg zijn ontslapen. Goering zal vandaag maar één keer van uniform verwisselen en zyn vrouw Emmy gaat bonbons verkoopen in een winkel te Hamburg. Goebbels schryft een ver handeling over de voordeelen van de subjecti viteit in de kunstcritiek en gaat met Thomas Mann gearmd naar de kroeg, om een babbeltje te maken over de eerstvolgende verdeeling der eere-doctoraten. Julius Streicher zal op de markt van Neurenberg een Jood de accolade geven en zal vervolgens in „Der Stürmer" het volgende mopje laten afdrukken: De Führer bezocht eens een school, waar tus schen de Hitlerjeugd een enkel jodenjongentje was blijven zitten. Wat beteekent dat? vroeg de Führer. Waarom hebben jullie dien knaap niet heen gezonden? Alle jodenjongetjes zijn weg, antwoordde het hoofd van de school, maar deze was zóó intelligent, dat we hem maar gehouden hebben. Zoo, zei de Führer, is die knaap zoo intel ligent! Dan zal ik hem eens op de proef stel len. Jongetje, vertel jy me eens waardoor de Duitschers in 1918 den oorlog hebben verloren! Prompt kwam het antwoord van het jon getje: „Door de Joodsche generaals, meneer de Führer." Foei, zei de Führer, wat een domheid! De Duitschers hadden toch geen Joodsche gene raals Neen meneer de Führer, zei het jodenjon getje, maar de Franschen wèl Om te vervolgen kunnen we meedeelen, dat Mussolini vandaag den onherroepelyk laatsten Italiaanschen soldaat toch werkeiyk uit Spanje zal terugroepen en dat hij het fraaie moham- medaansche zwaard, dat hem zoo juist in Lybië cadeau is gegeven, in Florence zal laten betalen, omdat het toch altijd prettiger is wanneer men geen aanhanger van den Profeet naar de oogen heeft te zien. De twee Leons (Blum en Daudet) gaan sa men eten en in lichtelijk benevelden toestand zullen zy de arbeiders aan de Wereldtentoon stelling aansporen, er den boel by neer te gooien. In Spanje ziet men heden Franco in een luchtschommel aan de zijde van La Passio- naria, Queipo de Llano zal door de radio ver tellen dat de Republikeinen als-maar winnen en Caballero komt meedeelen dat zyn troepen het geen dag meer tegen de Rebellen kunnen uithouden. Stalin ontvangt een telegram .van Trotzky, waarin hem wordt aangeboden looden pypen samen te deelen, onder de zinspreuk „bekennen- moet-je-maar", en Otto von Habsburg ver trouwt aan Schuschnigg toe, dat 't dragen van de waardigheid der gekroonde hoofden heusch zoo'n lolletje niet is. Degrelle houdt vandaag géén redevoering, omdat hij zeker is van de overwinning op Van Zeeland. De home-fleet van Engeland wordt geweldig actief en schiet een lossen flodder af. Maar dat is nog niets, vergeleken by de Nederlaftdsche vloot, want daarvan slaagt een bodem (of een „eenheid", zooals het tegenwoordig heet) er pardoes in, in de Straat van Gibraltar een uit de zeventiende eeuw overgeschoten koop vaardijschip bij te houden. Vandaag krygt Mussert verstand van politiek en komt hy er achter hoe de Nederlandsche staatsinrichting in elkaar zit. Het Centraal Station van Amsterdam wordt opgeblazen en hij legt daar ter plaatse den eersten steen van zijn eigen standbeeld, waarin hij zal worden uitgebeeld met zyn voet op de nekken van Co- lyn, Polak, Goseling, Arnold Meyer, Ernst Voorhoeve en Albert Kuyle. Graaf de Marchant et d'Ansembourg houdt in verstaanbaar Neder- landsch een redevoering, waar een kop en een staart aan zit en de heer Mr. van Vessem maakt een intelligente opmerking (over iets anders dan het Fransche imperialisme). De re dactie van Volk en Vaderland herstelt een leu gen en die van het Nationale Dagblad ontdekt de journalistiek. Op zoek naar een bekwaam dagbladschryver komt Mussert niemand minder dan Anton van Duinkerken tegen, zij beslui ten samen een renstal te beginnen en de Leider bestelt bij hem een bundel volkische balladen en marschliederen Aangestoken door zooveel yver schiet de heer Clinge Doorenbos uit zyn slof en verscheurt in zyn ivoren toren een van zijn uiterst esote rische poëemen, omdat hy het niet zonder het Groot-Rymwoordenboek van Witser Geisen- beek kan klaar krygen. L. G. M. Arntzenius koopt sigaren bij Hajenius. Close Up schrijft dat in de film de star het allerbelangrijkste is, Willem Kloos begrijpt zijn eigen buitenge dachte Dan verduistert de hemel en het is 2 April. Si mon histoire vous amuse, nous recom- mencerons. van mond tot mond te doen gaan, zal zeker voldoende belangstellenden vinden. Maar wie geen vreémdeling in Jeruzalem is, zal toch wel weten, dat een dergelijke benoeming vele afge wezenen en slechts één uitverkorene zal bren gen. De Ver. v. Oud-Onderofficieren K. N. I. L. „Madjoe", afd. Haarlem, zal naar aanleiding van de gelijkstelling der Indische pensioenen voor de oudstrijders van vóór 1920 op 3 April een voorjaarsfeest vieren in Hotel-Restaurant „Suisse" te Haarlem-Noord, Ryksstraatweg 191, De heer H. J. H. Lüschen spreekt over „den dank van Nederland aan onze oud-strijders". Het feest wordt opgeluisterd door cabaret, terwijl later op den avond gedanst zal worden met eenige attracties. Ook zal op dezen avond de mogeiykheid van een zomerfeest met boottocht naar Marken on der het oog worden gezien, terwyl de behoefti- gen en ouden van dagen niet worden vergeten. Dit voorjaarsfeest is uitsluitend toegankelijk voor leden en introducees. Het Comité „Haarlem" van de Vereeniging voor personeel in dienst der Nederlandsche Spoorwegen tot bestrijding der Tuberculose, organiseert op Zaterdag 3 April, des avonds te 20 uur in het Gebouw „St. Bavo", Smede- straat, alhier, een liefdadigheiasfeestavond ten bate der Vereeniging. Het Cabaret-gezelschap Bartoes zal met een „Non-Stop" Bonte-avond het amusement ver zorgen, terwyl een tombola zal worden gehou den, waarbij prachtige prijzen verloot zullen worden. Het Comité heeft een zoodanige schenking van prilzen ontvangen, dat het mo gelijk is, dat ieder, die een lot koopt ook een prys ontvangt. NtëflW Aon bovenstaande bord jes (vierkant op zijn punt; oranje met witten rand) zal men kunnen zien, dat men op een voorrangs- weg rijdt, waarlangs voorts o.m. de hecto- meterpalen oranje koppen krijgen. Borden volgens bovenstaand model (roode driehoek, zwarte balk) geven aan, dat de voorrangsweg aanstonds zijn speciale karakter verliest. Verder op geldt dus weer „rechts gaat voor" Dit Is het nieuwe ken- teeken(roode rand.zwar- te letter), dat de auto's zuilen voeren, die op da „B-wegen" niet mogen rijden. (Ter vervanging dus van de oranje/wit/ blauwe kenteekens, die thans gebruikelijk zijn.) WIEUWUK 2400*9 •«EEDTE 2j0. Deze roode driehoek (punt naar beneden) wordt vóór de kruising op den zijweg geplaatst; dit bord geeft dus aan: „Past op, aanstonds kruist gij een voor rangsweg" B Aan het begin van een B-weg komt een bord volgens bovenstaand mo del te staan (roode rand). Voor normale personen auto's heeft dit verkeers- sein dus weinig beteeken is En dit bord geeft het einde aan van den B-weg. De letters zijn wit en de achtergrond is blauw. Ook bovenstaand bord heeft voor personen auto's weinig beteekenls HOOGTE Links: Een nieuw verkeers- sein, hetwelk beteekent „Verboden voor auto's, hooger dan 3.10 meter Rechts: Het einde van een maximum-snelheldszöne zal door nevenstaand kenteeken (twee tinten grijs) worden aangegeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2