MAfM-STICHTIHG Haarlem, 1 April DONDERDAG 1 APRIL 1937 Woningen voor ouden van dagen SCHOENEN VAN SMIT J. v. d. HAAK DE zaak Centrale Tandheelkundige Kliniek Kunsttanden en Gebitten ZIEKENFONDSTARIEF mBm AGENDA DE BEL WEEK Etalage- en straatversiering Haarlemsche Zeilvereeniging INBRAAK AAN DE ZAANEN- LAAN 500 gestolen DUURTETOESLAG GEVRAAGD Ook verbetering loonen werk verschaffing DE MARIA-STICHTING Belangrijke uitbreiding FIENTJE DE LA MAR-AVOND VOOR BRANDSTOF die U nabestelt Programma van de Haarl. Radio centrale op Vrijdag 2 April IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK VAN ONZE RECHTBANK Doodelijk ongeval in den Haarlemmermeer Fiets gestolen Feest in het Tehuis voor Ouden van Dagen M.T.S. Haarlem De wedstrijden voor de Paaschschoolcom petitie zijn in vollen gang. Hierboven een spelkielc, welke Woensdag genomen werd op het T. Y. B. B.-terrein aan den Vergierdeweg N.V. HAARL. BOAZ BANK Dividend 4*/2 pet. Jubileum Een avond van ontspanning REMBRANDT-THEATER De Nederlandsche film: Pygmalion V-t. DE HAARLEMSCHE VOOR- JAARSBEURS Rondgang langs de stands BURGERLIJKE STAND BURENTWIST Bioscopen 2 April Bioscopen INSTELLINGEN GEMEENTEZAKEN De zweminrichting aan de Houtvaart. - Strijd tegen den plantengroei VOETBAL HaarlemD.W.V. 1 vincentius vraagt Wat V niet meer draagt. Help veel nood te keeren H Met uw gebruikte kleden. n. Groenmarkt 22 of &let. 11018 STAD Toen, na den oorlog, de woningnood zeer groot was en de overheid zich met wo ningbouw ging bemoeien, omdat het par ticulier initiatief niet meer bij machte was in de behoefte te voorzien, bleek het al spoe dig om redenen van economischen aard noodig bij den woningbouw differentiatie toe te Passen. Er kwamen niet alleen middenstandswonin gen en arbeiderswoningen op het werkprogram der gemeente, maar ook woningen voor nor male gezinnen en woningen voor groote gezin hen; er werden woningen voor onmaatschappe lijke gezinnen gebouwd en ook kwamen er wo- hingen voor ouden van dagen. Het bleek namelijk voor deze menschen niet hoodig te zijn groote, dure woningen te bou ten. Kleine, geriefelijke behuizingen, die niet alleen een lage huur hadden, maar ook ge makkelijk in het bewonen en te onderhouden Waren, bleken zeer op prijs te worden gesteld. Met zichtbare voldoening sprak de heer Rei- halda, wethouder van Openbare Werken, bij de behandeling van de Gemeentebegrooting dan ook over deze soort woningen, die volgens hem m een groote behoefte voorzien en hij was van meening, dat de gemeente er nog vele dient te bouwen. Er zijn er, die in deze woorden van den wet houder een afkeuring van onze oude-mannen- en vrouwentehuizen hebben beluisterd, een stre ven naar afschaffing van de eeuwenoude gast huizen, volgens den geest der middeleeuwen door de inwoners der steden gesticht „uit liefde Gods en tot zaligheid hunner en hunner ouders zielen", zooals dat in de oorspronkelijke acten heet, waar ouden van dagen van onbesproken levensgedrag, hetzij tegen betaling, hetzij koste loos liefderijke huisvesting en verzorging geno ten. Men heeft ons verzekerd, dat dit de bedoe ling van den wethouder niet is geweest. Gloednieuw is het idee van het bouwen van woningen voor ouden van dagen trouwens niet. Met een weinig fantasie is het te beschouwen als een heropleving van den hofjesbouw der zestiende en zeventiende eeuw, maar dan in modernen trant. En evenmin als de hofjes de Godshuizen overbodig hebben gemaakt, zal dit het geval zijn met de woningen van ouden van dagen. Er is dan ook geen enkele reden waarom het bouwen van deze woningen niet zou dienen te worden toegejuicht. Maar het is te hopen, dat er evenveel zorg aan zal worden besteed als aan de hofjes van vroeger. Deze werden op e beste en mooiste punten van de stad ge- s icht. Alle zorg werd aan de inkleeding en ge- riefelijkheid besteed en hoewel in den tegen- woordigen tijd aan het comfort van een wo- mng andere eischen worden gesteld dan een Paar eeuwen geleden, zijn de hofjes zoo deugde- 11 dat zij nu nog in alle opzichten mee gaan. Gf dit over twee, drie eeuwen ook gezegd Za kunnen worden van de woningen voor ouden van dagen, die nu worden gebouwd? Dinsdag 30 Maart heeft de commis- sie voor de etala- Se- en straatver- sieringen verga derd. Besloten werd eten etalage-wed- strijd uit te schrij- Ven> waaraan alle Winkeliers, geor ganiseerd in stand-, vak- en straatvereenigin- =eri, kunnen deel nemen, tegen be taling van een in- mggeld van een gulden. De beoordeeling zal geschieden door een 3ury, op 30 April en 1 Mei. De stad zal daartoe ingedeeld worden in rayons. In elk rayon zullen drie prijswinnaars worden aangewezen, welke in aanmerking ko men voor de hoofdprijzen. De etalages zullen worden beoordeeld naar hunne verkoopkracht en aesthetica. Een kleine zaak, met weinig etalage-ruimte, behoeft dus niet bevreesd te zijn bij voorbaat Uitgesloten te zijn prijswinnaar te worden. De inschrijving tot deelname dient te ge schieden bij den heer J. v. d. Berg, Zijlstraat 89 of bij het Bureau der B. E. L.-week, Lange Begijnestraat Nr. 20. Wat de straatversieringen betreft, zou de commissie het op prijs stellen, indien unifor miteit werd gebracht in de kleuren der straat versieringen. De kleuren zullen zooveel mogelijk geel, groen en paars moeten zijn, in overeenstem ming met de voorjaarskleuren. De H.Z.V. hield dezer dagen haar jaarlijksche ledenvergadering in Sociëteit „De Nijverheid". De Voorzitter zei in zijn openingswoord, dat het met de vereeniging in alle opzichten naar Wensch gaat en memoreerde, dat de H.Z.V. sinds haar oprichting aan de beoefening en pro- Pageering der watersport het hare heeft bijge dragen. Hierna deed de Secretaris voorlezing van het jaarverslag over 1936. Uitvoerig werden hierin de belangrijkste gebeurtenissen weergegeven; het werd besloten met den wensch, dat het de H.Z.V. in haar 15e bestaansjaar en in de toe komst wel moge gaan. Het verslag werd met 'n woord van dank goedgekeurd. Ook het financieel verslag, waaruit bleek, dat er nog steeds een batig saldo was, werd, evenais de begrooting voor 1937, goedgekeurd en den Penningmeester décharge verleend. Vervolgens dankte de Voorzitter den, wegens ambtsbezigheden, scheidenden Penningmeester voor het door hem gedurende 10 jaren in het belang der vereeniging gepresteerde, waarbij de vergadering zich met een krachtig applaus aan sloot. Nadat het voorgesteld zomerprogramma was aangenomen en verschillende commissies waren benoemd, sloot de Voorzitter deze vrij goed be zochte vergadering. De heer v. d. V., wonende aan de Zaanenlaan, deelde Woensdagavond laat per telefoon aan de politie mede, dat er bij hem was ingebroken. Tusschen half 11 en half 12 zou de inbreker in het huis zijn binnengedrongen. Uit een beurs, die in de ongesloten buffetlade lag, werd een be drag van f 500 aan bankpapier vermist. De heer v. d. V. was om half elf naar bed ge gaan en had toen niets verdachts bemerkt. Toen zijn vrouw om half twaalf uit den schouwburg thuiskwam, kwam deze tot de ontdekking, dat er ongenoode gasten waren geweest. De dief, die wel buitengewoon goed op de hoogte moet zijn geweest van de omstandigheden (hoe had hij anders juist dat bepaalde uur voor zijn bezoek uitgekozen?), schijnt het huis aan de achter zijde te zijn binnengekomen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. hebben goeden pasvorm en snit NASSAUSTRAAT 1 - hoek Kruisstraat Telefoon 13490 Het communistische raadslid Peper heeft den raad verzocht, in een eerstvolgende raadsverga dering de volgende zaak aan de orde te stel len: De stijging der prijzen van de eerste levens behoeften heeft reeds zoodanige vormen aan genomen, dat in de gezinnen der werkloozen en van hen die van een gering inkomen moeten leven, grooter moeilijkheden zijn ontstaan dan voordien al het geval was. Nu 1 April de kolentoeslag niet meer aan de werkloozen zal worden uitbetaald, hebben B. en W. zich wellicht al tot de Regeering gewend, om te bereiken, dat de kolentoeslag in den vorm van een duurte-toeslag kan blijven worden uitbetaald? Indien niet: Zijn B. en W. bereid dit alsnog te doen? Zijn B. en W. voorts bereid er eveneens bij de Regeering op aan te dringen, om, ten aan zien van de loonen in de werkverschaffing be taald, ook eenige verhooging toe te staan? Door de architecten L. van der Laan en J. A. van der Laan te Leiden is namens het Bestuur van het R.K. Ziekenhuis Mariastichting te Haarlem het bouwen van een ketelhuis, een waschhuis etc. en het verbouwen van den oos telijken vleugel van het bestaande gebouw dezer Stichting opgedragen aan de N.V. Bouwbedrijf Gebrs. Klein Schiphorst, alhier. Deze verbouwing van de Maria-Stichting is niet te onderschatten. De Oostelijke vleugel, waarin thans waschhuis en ketelhuis o.a. zijn ondergebracht, wordt geheel voor de ziekenver pleging omgebouwd, zoodat van een uitbreiding van het Katholieke Ziekenhuis in onze stad ge sproken mag worden. Het is Theo Bouwmeester mogen gelukken nog vóór haar vertrek naar Indië Neerlands grootste voordrachtskunstenares, tooneelspeel- ster en filmster Fientje de la Mar te engagee- ren voor den derden Kleinkunstavond op Dins dag 6 April. Fientje de la Mar zal met medewerking van Paul Ostra en Joop de Leur optreden in de Ca baret-Revue „Met een lach door 't leven", die een aaneenschakeling is van de meest schitte rende invallen, komische en artistieke schetsen, liedjes, conferences, parodieën, imitaties, samen- zangen, black-outs en verdere verrassingen. De avond wordt gegeven in de groote zaal van den H. K. B., Tempeliersstraat. KL. HOUTSTRAAT 43 TELEF. 10896 Frogr. 1: Hilversum I. Frogr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen; 9.20 Pauze; 10.10 Deutschlandsender; 10.35 Pauze; 11.20 Droit- wich; 12.05 Parijs Radio; 1.05 Vlaamsch Brus sel; 2.20 Danmarks Radio; 3.20 Keulen; 5.20 Fransch Brussel; 5.40 Vlaamsch Brussel; 6.3o Fransch Brussel; 7.20 Parijs Radio; 7.50 Lon don Regional; 8.20 Droitwich; 9.40 London Re gional; 10.20 Diversen; 10.35 Berlijn; 11.05 Pa rijs Radio. Progr. 4: 8.00 Vlaamsch Brussel; 9.20 Pauze; 10.35 London Regional; 12.50 Droitwicii; 8.20 Diversen; 9.40 Weenen; 10.50 London Reg. Progr. 5: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcertKinderliedjes: 1. Schare- sliep, Willem Hespe's Koor; 2. In Volendam, Avro's Kinderkoor; 3. Als ik groot ben, Albert de Booy; 4. De Wilgen, Nico v. tt. Linden's Koor; 5. Ruim Baan, Bel Canto; 6. De oempa's. Avro's Kinderkoor; 7. Kindervreugde, Albert de Booy; 8. Vacantie Kinderfeest, N. v. d. Linden's Kinderkoor; 9. Luilak, Avro's Kinderkoor; 10. Bij moeders pappot, Bel Canto; 11. Te Laat enz.. Avro's Kinderkoor; 12. Kleppermarsch, idem; 13. Bloemenmeisje, idem; 14. Vogellied, idem; 15. Jarig Jetje, idem; 8.0012.00 Diversen. Op 29 Januari des morgens om half zeven is op den Kruisweg nabij Hoofddorp in de Haar lemmermeer een doodelijk ongeluk gebeurd. Een wielrijder, die geheel rechts van den weg reed, werd van achteren aangereden en gedood door een in dezelfde richting achter hem komenden vrachtauto. De 22-jarige chauffeur van den vrachtauto stond als verdacht van dood door schuld voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Hij ver klaarde den wielrijder niet gezien te hebben om dat zijn auto die niet bepaald in orde was, al leen maar z.g. stadslichten en geen groote lich ten had. De officier eischte 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en f 40 boete subs. 20 dagen. De verdediger Mr. T. A. M. A. v. Löben Seis pleitte vrijspraak, subs, clementie. De rechtbank veroordeelde den chauffeur con form den eischr Voor de Haarlemsche rechtbank stond een 22- jarige loswerkman uit Beverwijk terecht, die op 1 Maart j.l. een damesfiets, staande bij de R. K. kerk te Beverwijk, had gestolen. Verdachte zou daartoe overgehaald zijn door een 23-jarigen monteur, die hem f 2.50 had beloofd als hij hem een damesrijwiel leverde, want zijn vrouw wou naar haar jarige moeder fietsen! De eisch tegen den loswerkman (die wegens meineed in de zaak tegen den heler werd gear resteerd) was 6 maanden gevangenisstraf, tegen den heler 4 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. H. J. Pot, pleitte vrijspraak. De rechtbank verwees beide zaken naar den rechter-commissaris voor het inwinnen van een reclasseeringsrapport. In het tehuis voor Ouden van Dagen aan den Schotersingel wordt vandaag ter gelegen heid van de Teylerherdenking feest gevierd. De vlaggen wapperen van huis en toren en ieder een is in feeststemming. De eigenlijke dag is 26 Maart, doch doordat op dezen datum dit jaar juist de Goede Vrijdag viel, werd dit feest tot vandaag uitgesteld. Vanmorgen om 8 uur werden de oudjes op een heerlijk ontbijt met Teylerbroodjes ver gast, terwijl om elf uur koffie werd gedronken. Onderwijl werd er volop muziek gemaakt Des middags om half één was er een groote feest maaltijd; ook den verderen dag werden de be woners van het huis op versnaperingen ont haald. Vanavond om half 8 is er een feestelijke bijeenkomst in de ontspanningszaal, waarbij medewerking wordt verleend door het amuse mentsbureau Herman Smits (conférancier) en Maart van Delden (musicus en humorist). Verschillende liederen staan op het program ma en zullen door de oudjes worden mede ge zongen. Hout en Plantsoenen verdient een extra-pluim voor de keurige verzorging van de tuintjes en de grasperkjes. De volgende afgestudeerden van de M. T. S. te Haarlem werden in de navolgende betrek kingen geplaatst: Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: J. van den Broek als opzichter bij het laboratorium voor Grondmechanica te Delft; L. L. Cornelis als assistent bij den Rijkswaterstaat, Directie Benedenrivieren; A. L. van de Wiel als opzich ter bij het Waterschap „De vier Koggen". Afdeeling Werktuigbouwkunde: S. Jager als tcekenaar bij de N.V. Werkspoor te Amster dam; J. C. Schenk als assistent bij de Ver- eenigde Blikfabrieken te Krommenie; B. Schmitz, als teekenaar bij het ingenieurs bureau L. C. de Boer te Bloemendaal; J. M. KENAUPARK 26 a TELEFOON 12644 Spreekuren: 911 en 12, Dinsdagav. 6.308.30 m Visser, als assistent bij Stork-Hijsch te Haar lem. Afdeeling Electrotechniek: H. H. de Wal, als assistent-bedrijfsleider bij de Artillerie-Inrich tingen te Hembrug; J. P. J. van Wijngaarden, als assistent bij de N. V. Heemaf te Hengelo (O.); M. H. Komen en J. J. Klaus als assis tenten bij de N. V. Philips te Eindhoven. Afdeeling ScheepsbouwkundeJ. Th. Enden burg bij de Koninklijke Hoogovens en Staal fabrieken te IJmuiden. In de Woensdag j.l. gehouden Aigemeene Ver gadering van aandeelhouders der N.V. Haarlem sche Boaz Bank te Haarlem werden de balans en winst- en verliesrekening over het boekjaar 1936 goedgekeurd en het dividend bepaald op 4J4 pet. De bruto winst bedraagt f 28745.1314. De onkosten en salarissen etc. beloopen f 15688.51. Van de netto winst ad f 13056.62)4 werd gereserveerd f 3936.35 en aangewend voor afschrijving op kantoorinrichting en safe f 1045.10. Het restant ad f 8075.17 is bestemd voor uitkeering van dividend en tantièmes, als mede betaling der verschuldigde belasting. De heer W. Roodenburg en Ds. G. W. C. Vun- derink werden als commissarissen herkozen. Het voorstel tot wijziging der statuten, behel zende „verandering van den naam der Bank" werd aangenomen. De heer P. F. van Cranenbroek, chef-mon teur van ds N.V. Technische Maatschappij Heringa Wuthrich vierde heden zijn 25-jarig jubileum. Om 8 uur werd de heer Van Cranenbroek met zijn echtgenoote door den heer Heringa per auto van huis gehaald en naar het kantoor der Vennootschap gebracht, waar de mede directeur, de heer Trousselot, en het geheele pérsoneel ter ontvangst aanwezig waren. De heer Trousselot wenschte den jubilaris namens de directie geluk en wees er op, dat hij in die 25 jaar de geheele evolutie van de elec- triciteit had mee mogen maken. Namens de Ned. Maatschappij'voor Nijverheid en Handel overhandigde spreker het Vereerend Getuigschrift met zilveren draagmedaille voor 25 jaar onafgebroken werkzaamheid en namens de directie een envelop met inhoud. Namens het personeel bood de heer Van Thiel den heer Van Cranenbroek bloemen en een kaarsenkroon aan. De jubilaris dankte allen en sprak den wensch uit nog veie jaren aan de Technische Maatschappij Heringa Wuthrich zijn krachten te mogen geven. Nadat een glas was geledigd op het welzijn van den jubilaris en zijn echtgenoote, bracht de heer Heringa hem weder huiswaarts, waar hij den verderen dag in huiselijken kring door bracht. Zondag zal in het gebouw St. Bavo de groote succes-revue worden opgevoerd: „Is dat soms wat voor u". Zij, die deze revue hebben gezien, weten dat het een avond is van gezonden en gullen lach en heerlijke ontspanning. Voor verdere gegevens zie advertentie in dit blad. Heuscb, het was niet zoo moeilijk een be hoorlijke Nederlandsche geluidsfilm te maken. Het eenige, wat het publiek van de makers eischte (en dat met alle recht), was geest en vakmanschap. En het lag werkelijk niet aan de critiek, dat een van deze beide, of beter nog allebei deze factoren in de tot nog toe gepro duceerde Hollandsche films ontbraken. De critici, die dat constateerden, ging men becritiseeren en verwijten, dat in hun oogen blijkbaar alleen het buitenlandsche product goed was en dat er niets behoorlijks kon komen uit het eigen land. Men vergat daarbij echter een ding en wel dit: dat slechts een bepaalde selectie van films, die in het buitenland werden vervaardigd naar Nederland kwam. Van al de honderden in Europa en Amerika vervaardigde films werd slechts een betrekkelijk klein percentage in de Nederlandsche bioscopen gedraaid. Nu is het duidelijk voor iedereen, dat als men uit 1000 films tweehonderdvijftig goede moet kiezen, men veel en veel eerder kans heeft om behoorlijk gemaakte producten te aanschouwen, dan wan neer men twaalf gemaakte films ook alle twaalf vertoont. Had men bijvoorbeeld van die twaalf (of waren het er twintig) er drie uit gekozen, dan zouden waarschijnlijk alleen: Op Hoop van Zegen De Ballade van den Hoogen Hoed en deze: Pygmalion voor openbare ver tooning in aanmerking gekomen zijn. De rest had men gelaten voor wat het is, precies zoo als m en nu met al die buitenlandsche films doet, welke eveneens geen genade kunnen vin den in de oogen van filmkantoren en theater directies. Want Pygmalion (onze Amsterdamsche film recensent schreef er eenige weken geleden reeds een uitvoerig waardeerend verslag over) staat met de hiergenoemde films ongetwijfeld aan de spits van de hedendaagsche nationale pro ductie. En dat, terwijl Shaw allesbehalve een auteur is, wiens werken er bij een verfilming beter op worden. Deze schrijver is de man van de brilliante dialogen en paradoxen en als men dat in film gaat omzetten, moeten er zon der pardon of aan het werk of aan de film concessies gedaan worden. Doet men dat aan het werk zelf, dan is het geen Shaw meer en doet men het aan de film, dan is het geen film meer. Men ziet: het gevaar was groot voor een mis lukking en daarom alleen reeds valt het in Ludwig Berger, den regisseur te prijzen, dat hij desondanks iets heeft weten te maken, dat als Nederlandsch amusementsproduct een uitste kende beurt maakt. Er zit in deze film, en vooral tegen het einde, een gang, welken men niet zou verwachten. Het spel van de artisten bestaat nu niet meer uit het opzeggen van tooneel- schoollessen en voor de camera gedragen zij zich niet zoo hopeloos onhandig en stumperig als men dat van tot nog toe tot Nederlandsche sterren gebombardeerde spelers gewend was. Van welk een onschatbare waarde dit alleen al is, zal iedereen beamen, die er als onbevoor- deeld toeschouwer heen gaat. Daar komt nog bij, dat Lily Bouwmeester, die tot nog toe bij de Nederlandsche „filmdeskundigen" als onbruik baar filmmateriaal gold, hierin X-malen beter is dan al de als uitstekend gequalificeerde artisten van voorheen. Ook Eduard Verkade als kolonel Pickering en Johan de Meester als Professor Higgins kwijten zich zeer verdienstelijk van hun taak en stellen geen oogenblik teleur. Waar zij dat wel doen, ligt het voornamelijk aan de gerektheid van het scenario zelf, zooals bijvoor beeld in het begin, waar deze twee op het Leidscheplein voor het eerst met elkaar kennis maken. Wat was er tegen geweest, om dat twee tal reeds dadelijk als vrienden voor te stellen? De inleidende en zeer royale dialoog voor de kennismaking had dan volledig achterwege kunnen blijven en het „schot" van de film zou er eerder in hebben gezeten. En zoo zijn er misschien nog enkele tafereelen, waarop „be zuinigd" had kunnen worden, wat een grootere volmaaktheid van het eindproduct tengevolge zou hebben gehad. Voor de verfilming van eventueele volgende Shaw-spelen is daarmee misschien rekening te houden; hoe krachtiger en pittiger men de film maakt, hoe meer men den geest van Shaw, ook op het terrein van de film, benadert. We kunnen het, gezien al hetgeen er ook in onze krant reeds over geschreven is, gevoeglijk hierbij laten, temeer daar toch, ondanks alles, de eindconclusie is, dat hier, onverwacht, een knap stuk werk gemaakt werd, dat men kan waardeeren, zonder voor een chauvinistischen imbeciel te worden uitgekreten. Van de regie, van het beeld, het geluid en de montage valt hieruit voor de Nederlandsche vak- menschen heel wat te leerén. Alleen bespare men ons de correcties van hun proefwerk. In alle zalen van het Concertgebouw wordt van heden tot en met 8 April (uitgezonderd Zondag) de vijfde Haarlemsche Voorjaarsbeurs gehouden. De Ned. Ver. van Hulsvrouwen heeft weer voor de organisatie gezorgd, met de be kende hulp van den heer J. van den Burg. Hedenmiddag om 2 uur heeft de burgemeester de beurs geopend. Er is ditmaal bijzonder veel belangstelling ge toond, vooral ook van de zijde der grootbedrij ven, die met zeer aantrekkelijke stands zijn uit gekomen. Wij noemen o.a. Persil, Palmolive, v. Nelle (die op het podium gratis koffie en thee schenkt), Haas Azijn, Koffie Hag, Zoutindustrie Boekelo etc. De Haarlemsche middenstanders hebben ech ter ook eenige stands opgeëischt: J. Th. Kort, manufacturen, stoffenmagazijn „Favoriet", Technisch Bureau v. d. Berg en Technisch Bu reau J. G. Kaasenbrood. Het auto-reisbureau Jac. Heemskerk noodigt uit tot het maken van excursies in binnen- en buitenland en de ge meentelijke gas- en electriciteitsbedrijven pro- pageeren een grooter verbruik van hun product. De Haarlemsche Werkinrichting heeft in de bovenzaal een groote stand, waar men kan zien, wat er zooal gemaakt wordt. In de groote hal is het ditmaal bijzonder ge zellig. Men kan er zelfs poffertjes eten, want de firma C. Wesseling heeft haar tenten opgesla gen op de plaats, waar anders de vestiaire is. Echt oud-Hollandsch gezellig is het er. Franken laat zien hoe heerlijk brood wel is en deelt cake uit aan gelukkige „zooveelste" be zoekers, etc. etc. Totaal zijn er 60 stands. Natuurlijk zijn er weer talrijke attracties. Dinsdagmiddag en -avond geeft de firma Wis- brun en Liffmann 'n mode-show. Tholen en Van Lier treden eenige malen op, Zaterdagmiddag vermaakt Ru Brodier de kinderen en zingt het kinderkoor „Onderling Genoegen", Maloitz zal zijn experimenten vertoonen, het Mannenkoor „Proza en Poëzie" zal zingen, Larette zal goo chelen en kookdemonstraties zullen de dames in keukensfeer brengen. In het officieele programma staat alles precies aangegeven. Talrijke geschenken zijn voor de bezoekers gereserveerd. De bewaking van de beurs is weer in handen van de N. V. Nachtveiligheidsdienst en Con trole. De Ned. Ver. voor Luchtbescherming heeft een interessante propaganda-stand. De burgemeester heeft hedenmiddag bij de opening van de Voorjaarsbeurs o.m. het volgende gezegd Met deze Voorjaarsbeurs wordt het eerste vijfjarig tijdperk afgesloten, het eerste lustrum gevierd. En al kan een lustrum niet direct als een jubileum gelden, het mag toch aanleiding geven tot de overweging, dat de eerste jaren voor een nieuwe instelling als deze Voorjaars beurs voor Huisvrouwen is, de moeilijkste zijn en dat deze beurs thans door haar voortdurend suc ces haar bestaansrecht wel heeft bewezen. Vooral echter is het mij een voldoening deze opening te kunnen verrichten, nu deze vijfde Voorjaarsbeurs gehouden wordt in een tijd, waarin we, hoe groot nog onze zorgen zijn, toch weer wat vrijer gaan ademen, nu zekere teekenen er op wijzen, dat we door het dieptepunt van de crisis heen zijn, nu we naast de zorgen der bezuiniging langzaam aan ook weer eens kun nen gaan denken aan nieuwen opbouw. Heb ik bij de opening van de vorige Voor jaarsbeurzen bij alle waardeering voor het initia tief en de durf tot deze organisatie den mineur toon niet geheel kunnen vermijden, zooveel te meer geeft het bevrediging, wanneer ik nu aan de verwachting die ik uitspreek voor een gunstig resultaat, een meer reëele basis kan geven. Zoo heeft deze Voorjaarsbeurs langzamer hand in de kringen van de huisvrouwen van Haarlem en omgeving burgerrecht verkregen, is deze iets geworden waar men zich op instelt, een hulpmiddel bij het rich tig beheer van het huishouden, dat steeds meer beteekenis krijgt. Als men dan bedenkt, dat het nog niet zoo wonderlijk lang geleden is, dat de huisvrouwen behalve op haar degelijkheid, haar aangeboren huishoudelijke talenten en familie-overleverin gen bijna uitsluitend waren aangewezen op het schoone boek Aaltje de zuinige keukenmeid" of het in huishoudelijk opzicht ongetwijfeld nuttige werk „Moeder en Dochter" en derge lijke, dan moet er toch ook voor de huisvrouwen in den laatsten tijd wel veel veranderd zijn. Ik kan niet aannemen en dit is geen beau geste aan de talrijke hier tegenwoordige huis vrouwen dat de huisvrouwen veranderd zijn in den zin, dat zij minder goede huisvrouwen zouden zijn en daarom meer hulpmiddelen zou den behoeven. Ons volk is gelukkig nog een huiselijk volk, dat zijn maaltijden thuis neemt, voor wie het begrip huiselijkheid werkelijk beteekenis heeft. Ik moet eerder aannemen, dat deze tijd, die vooral in economisch opzicht zoo gecompli ceerd is, de huisvrouw voor veel meer proble men stelt, omdat het leven, vooral de zakelijke kant er van, nu eenmaal niet meer langs lijnen van geleidelijkheid gaat. Het behoeft geen betoog, dat daarvoor de Voorjaarsbeurs een bij uitstek geschikt middel is om de hiermee samenhangende moeilijkhe den tot een goede oplossing te brengen. Ik hoop daarom dat velen daarvan gebruik zullen maken en dat deze beurs zich in een overdruk bezoek zal mogen verheugen; dat het succes van deze beurs dat der vorige zal over treffen en dat het resultaat aan de organisee- rende vereeniging, aan de deelnemers en de bezoekers alle reden tot tevredenheid zal geven. Ondertrouwd: H. M. M. Dreijer en M. A. Breed. H. Keitz en A. J. van Schagen. Getrouwd: P. Haazelager en S. J. Wielenga. L. de Mooij en A. C. A. van Bijk. Geboren: z. van J. M. H. v. Schie-Uilenburg. z. van H. L. C. Beek-Grootenboer. z. van J. M. Duijn-Wezenbeek. d. van M. E. S. Hedenmorgen geraakten twee buren in hevige twist, doordat de ene haar stoffig kleed in de tuin klopte, terwijl de andere bezig was haar wasgoed op te hangen. De twist liep zo hoog, dat ze beiden een houten mes grepen,, elkaar vreselijk verwondden, zodat ze bloedden als meelzakken. Dit drama had voorkomen kunnen worden door een „Primo" te huren 60 cent per week van de stofzuiger-centrale Hageman, Ge8. Oudegracht 52, tel. 12762, zonder lang durige verplichting en gratis onderhoud en reparaties. (Adv.) Gebouw „St. Bavo": Bestuur Spoorwegperso neel 8 uur; Postpersoneel half 9; Kerngroep Bouwvakbond 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau 8 uur; Federatie groenten- en fruithandelaren 8 uur; Rechtskundig advies 78 uur. Gem. Concertgebouw: vijfde Haarlemsche Voorjaarsbeurs van 2 uur tot half 6 en van half 8 tot 11 uur. Stadsschouwburg: Tooneelgroep „Het Masker". „Koningin Elisabeth", 8 uur. Kunstzaal Reeker: Expositie, 107 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie, 95 uur. Groote of St. Bavokcrk: Orgelbespeling 34 uur. Luxor-theater: „San Francisco*' (met Jea- nette MacDonald), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „De kandelaar van den keizer" (met Johan Heesters), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac 115 u.: „De oanjo- speler van den Mississippi", 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Het arme, rijke meisje" (met Shirley Temple), 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Ziekenfonds Bouwvak- bond, 8 uur; Haarlems Gemengd Koor, 8 uur; Mgr. Mutsaertsoord, 8 uur; R.K. Bevolkings bureau, 8 uur; Personeel Stork, 8 uur. Stadsschouwburg Ver. „Geloof en Weten schap". Mr. Th. Regout over: „Een kleurenfilm ontdekt Zuid-Amerika", kwart over 8. Gem. Concertgebouw Haarlemsche Voor jaarsbeurs half 2half 6 en half 811 uur. Rembrandt-Theater: Pygmalion 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De getemde draak", 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Storm over den Mont- Blanc", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: „San Francisco", 2.30, 7 en 9.15 uur. R.K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor kosthuizen en pensions eiken dag geopend, Parklaan 59, hoek Jansweg, telefoon 10394. St. Elisabeth vereeniging: Jansstraat 49. Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; ver gadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. do puadoao :uinasnH" Hftiaddoqassig 1 dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. Wit-Gele Kruis: (R.K. Kraamhulp), Park-"7'1 laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R.K. Wijkver pleging, Magazijn verplegingsartikelen, inschrij ven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10—5 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek: Nieuwe Gracht 70; geopend op werkdagen van 's morgens 10 uur tot half één; des middags van 2 tot 5 uur en des avonds van 79 uur. 's Maandagsmor gens gesloten. Bosma-Plümer. z. van C. M. Vreenegoor- Besselink. z. van H. M. J. Kol-Rosenhart. Overleden: F. H. Smit, 44 j„ Regentesselaan. C. Zuiderduin, 51 j., Kamperlaan. K. Smit, 78 j., Acaciastraat. C., 22 mnd., z. v. D. Lod der, Kruisweg. L. Ie Cosquino de Bussy- Kruijsse, 78 j., Julianastraat. O. F. H. Schön- huth, 73 j., Paviljoenslaan. F. W. Hudig, 53 j., Kamerplaan. Niettegenstaande herhaalde proefnemingen is het niet gelukt den belangrijken plantengroei in het water van de zweminrichting aan de Houtvaart (volksbad) te stuiten. Door vastzet ting van de algen op bodem en wanden ont staat een glibberige massa, die de gebruikers veelal doet uitglijden. Scherp toezicht van- en waarschuwingen door het personeel hebben tot nu toe ernstige ongevallen voorkomen. Het wa ter, bacteriologisch van zeer goede kwaliteit, neemt bovendien na elke verversching een blauw-groene kleur aan, waardoor de doorzich tigheid aanzienlijk minder en het gevaar dus grooter wordt, hetgeen tot klachten van de zijde der gebruikers aanleiding geeft. B. en W. achten dezen toestand niet langer houdbaar en hebben daarom een onderzoek in gesteld naar de wijze waarop dit euvel afdoend kan worden verholpen. Het is gebleken, dat hiervoor het maken van een nieuwe filter-in stallatie noodzakelijk is. De bouwconstructie van bovengenoemde in richting laat niet toe, dat deze installatie, in verband met het gewicht ad plm. 55.000 K.G., wordt aangebracht in den bak boven den ingang van het gebouw. Er moet dus een op zich zelf staande filterinstallatie gebouwd worden, waar voor reeds een geschikte plaats is gevonden. In verband met de te verrichten werkzaam heden door Openbare Werken, worden de kos ten begroot op 7.712,—, verdeeld als volgt. Het Haarlem-elftal, dat hedenavond om 8.15 uur een lichtwedstrijd tegen de Amsterdamsche 3e klas kampioenen zal spelen, ziet er als volgt uit: Vijgenboom, Verhappen, Huysmans, de la Mar, Kammeyer, v. Gooi, de Winter, v. d. Hulst, Effem, Smit, Polanen. De toegangsprijzen zijn voor dezen avond zeer laag gesteld. piniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiipiiiiiHiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5