Mijdrechtsche millioenenzaak We luisteren naar FINANCIEN Simulant thans gearresteerd VERDERE BEHANDELING IN HOOGER BEROEP Dagfilm DONDERDAG 1 APRIL 1937 Hèt origineele maandblad Herberekening der Indische pensioenen Deskundigen gehoord Vrijdag 2 April MIJN HARPT *S Pater F. Hendrichs S.J. Betrokkene bij postuiisselverval- sching, die uit Parijsch zieken huis vluchtte, verbleef te Brussel De Eerste Kamer heeft het wets ontwerp met 2415 stemmen aangenomen ONZE HANDELSMISSIE IN ZUID-AMERIKA Plechtigheid in de Casa Rosa te Buenos Aires NATIONALE ZWEEFVLIEGDAG Demonstraties op 2den Pinkster dag te Ypenburg BEDEVAART PER K.L.M. NAAR ROME [Ter gelegenheid van 80en verjaar dag van den Paus Na onderzoek is een psychiater tot de conclusie gekomen, dat verd. toerekeningsvatbaar is Getuigenverhoor ZIJN MEISJE MET ZOUTZUUR GEWORPEN Dader tot 2 jaar en 4 maanden veroordeeld LOTGEVALLEN SPAANSCHE VLUCHTELINGEN De schrijver Fernandos Florez moet in Spanje blijven KEURING VAN HENGSTEN I axeer- tabletten werken zacht en zekert Morgen vijfenzeventig jaar N.V. IJSELMEER MIJ. Faillissement was niet te vermijden BONDSDAG K.J.M.V. Fragmenten uit Vondel's Samson worden opgevoerd MINISTER GELISSEN TE VENLO VOETBAL Haagsch elftalBohemians 22 SCHAKEN TOURNOOI TE MARGATE Resultaten van de eerste ronde LEENING KOLONIALE BANK KERKELIJKE LEENINGEN DE SHELL UNION Nederlandsch jubileum in Rijnscheepvaart Contingenteering SOEK .iN.£OURANr.Vf .Rf m In voorraad bij boékh., leesbibliotkiosken. Inspecteurs en rechercheurs van de Centrale Recherche der Amster- damsche politie hebben, naar wij vernemen, Woensdagmiddag te Brussel gearresteerd den simulant A. de V., die betrokken was bij de be kende vervalsching van postwissels, hier te lande op groote schaal ge pleegd. Zooals men weet, werd de thans gearresteer de een jaar lang verpleegd in de afdeeling on geneeslijke zieken van een Parijsch ziekenhuis, daar hij verlamd zou zijn, maar desniettegen staande heeft de man kans gezien, drie we ken geleden uit de inrichting te Parijs te ont vluchten. Wij hebben ons nog naar aanleiding van dit bericht tot de Amsterdamsche politie gewend om nadere inlichtingen, welke men ons even wel niet kon verstrekken. Het is nog geen uitgemaakte zaak of de ge arresteerde naar de hoofdstad zal kunnen wor den overgebracht, aangezien zeer waarschijnlijk ook de Belgische Justitie nog een appeltje met hem te schillen heeft. In de vergadering van de Eerste Kamer van hedenochtend is het wetsontwerp tot herberekening van de Indische pensioenen met 24 tegen 15 stemmen aangenomen. De overige Indische wetsontwerpen en de Surinaamsche begrooting- voor 1937 zijn zon- der debat en zonder hoofdelijke stemming kf: aangenomen. De leider der Nederlandsche handelsmissie, jhr. Van Kamebeek, werd Woensdag te Buenos- Aires ontvangen door den minister van Buiten- landsche Zaken Saavedra Lam as, met wien hij een onderhoud van ruim een uur had. Des na middags had met het voor ambassadeurs ge bruikelijke ceremonieel in de Casa Rosa de aanbieding plaats van de geloofsbrieven aan den presidten der republiek, die daartoe den vorigen avond uit de provincie was overgekomen. Na deze plechtigheid had de president nog een langdurig onderhoud met den heer Van Kame beek, in tegenwoordigheid van den minister van Buitenlandsche Zaken. Er bestond voor de plechtigheid groote be langstelling. In overleg met den Bond van Nederlandsche Zweefvliegclubs heeft het bestuur van het vlieg veld Ypenburg besloten een nationalen zweef- vliegdag op het vliegveld onder de gemeente Rijswijk te houden. Tweede Pinksterdag zal geheel aan dezen jongen tak van de vliegerij gewijd zijn. Demon straties in de lucht en op het veld, waar de machines zullen worden opgesteld, zullen het publiek volop gelegenheid geven een indruk te krijgen van het stadium, waarin de zweefvlie gerij verkeert. Het ligt in de bedoeling elk jaar een zweef- vliegdag te houden. Zooals wij reeds konden mededeelen, heeft de K. L. M. de gelegenheid opengesteld om in den loop van deze maand een bedevaart naar Rome per vliegtuig te maken. Vooral voor hen, voor wie het tijdverlies en de vermoeienis, verbonden aan de groote bedevaart, welke ter gelegenheid van den 80sten verjaardag van den H. Vader ook uit ons land wordt georganiseerd, te bezwaarlijk zijn, is de reis per vliegtuig aan te bevelen. De K. L. M. is daarbij bereid aan een klein gezelschap een belangrijke reductie op haar tarieven toe te staan. De dienstregeling luidt als volgt: Schiphol v. 8.45, Milaan a. 14.05,- v. 14.30, Rome a. 16.40. Voor de terugreis Rome v. 11.45, Milaan a. 13.55, V. 14.20, Schiphol a. 19.20.' Het is mogelijk aan de-z-- reis een uitstapje naar Venetië te verbin den, dat vanuit Milaan door de lucht een groote aantrekkelijkheid bezit. Hiervoor is de dienst regeling: Milaan 8.50, Venetië 9.50 of 's middags: 1655, Venetië 17.35. Retourvluchten 's morgens: Venetië 7.55, Milaan 8.55 en 's middags Venetië 16.05, Milaan 17.05. Het Amsterdamsche Gerechtshof onder presidium van mr. Joh. M. Jolles zette van daag de behandeling voort van de Mij drechtsche millioenenzaak, waarin de kwee- ker J. B. uit Mijdrecht in zijn strijd om de nagelaten millioenen van mevrouw Van Wieringen verdacht wordt van valschheid in geschrifte. Indertijd, nu reeds bijna vijf jaar geleden, verscheen verdachte's naam voor de eerste maal op de rol van strafzitting der Utrechtsche Rechtbank. De kweeker deed rechten gelden op een deel van de nalatenschap van de rijke Mij drechtsche dame, die een verre nicht van hem was en die in 1932 overleed. Hij legde stukken over, o.a. een arbeidscontract, waarin stond, dat hij o.a. het vruchtgebruik kreeg van haar landerijen en andere bezittingen. De erfgena men maakten een civiele procedure aanhangig en hiervan was een strafproces tegen den Mij drechtenaar het gevolg. In hooger beroep verhoogde het Hof te Am sterdam de straf van 2 jaar tot vier jaar. Door zijn raadslieden mr. L. J. Venhuizen en mr. J. A. P. C. ten Bokkel uit Haarlem, deed de kweeker, die volhield, dat de stukken echt waren, een nieuw stuk in 't civiele proces over leggen. Uit dat nieuwe stuk, een koopcontract, onderteekend door mevrouw Van Wieringen, zou blijken, dat hij recht heeft op landerijen ter waarde van ongeveer drie ton. De geschie- "denis herhaalde zich: wederom betwistte de te genpartij de echtheid van de nieuw in het ge ding gebrachte stukken. Het O.M. bij de Recht bank te Amsterdam maakte opnieuw een ver volging aanhangig en weer hoorde verd. zich door de Rechtbank veroordeelen en wel tot twee jaar. Evenals bij de eerste zaak kwam verd. in hooger beroep. In October van het vorige jaar behandelde 't Hof deze zaak. De procureur-generaal had ruim twintig ge tuigen opgeroepen, waartegenover de verdedi ging zeventien getuigen naar voren bracht. Na het getuigenverhoor verzocht de procu reur-generaal, mr. dr. D. Reilingh, een onder zoek naar verd.'s geestvermogens te doen in stellen, welk verzoek het Hof inwilligde, zoodat de zaak voor onbepaalden tijd werd ge schorst. Dit onderzoek is intusschen geschied en de psychiater kwam tot de conclusie, dat verd. toerekeningsvatbaar is, zoodat de be handeling vandaag kon worden voortgezet. De procureur-generaal dagvaardde negen ge tuigen en deskundigen, onder wie notaris v. d. Heyden uit Mijdrecht en de beide schriftdes kundigen dr. J. Schrjjver en S. Römer. Als eerste deskundige hoort het Hof prof. dr. L. van der Horst hoogleeraar in de psychiatrie. In het door hem uitgebrachte rapport zegt deskundige o.a., dat verd. uit een erfelijk be laste familie stamt. Hij heeft een sterke opper vlakkige activiteit en is steeds bezig met voor de hand liggende werkzaamheden. Hij is maat schappelijk sterk achteruitgegaan. Desk. heeft geen neurotische verschijnselen aangetroffen al is verdachte dan ook een lichte hypomaan, die zeer breedsprakig is en met zichzelf ingenomen. Voorts is deskundige van meening, dat verd. zijn intellectueele vermogens overschat. Hij is onberekenbaar, zijn reacties en zijn uitingen zijn disharmonisch. Ziekelijke stoornissen in de geestvermogens heeft prof. Van der Horst niet aangetroffen, zoodat verdachte volkomen toe rekeningsvatbaar moet worden geacht. Dan komt dr. C. L. van den Berg, arts te Mijdrecht, voor het hekje. De procureur-generaal wenscht hem eenige vragen over de psyche van de erflaatster, me vrouw van Wieringen, te stellen. Hij beroept zich echter op zijn ambtsgeheim en wenscht geen verklaringen af te leggen, ook niet wan neer de familie dit toe zou staan. Getuige A. J. W. Schiefelbusch wordt opnieuw gehoord om nog het een en ander over de hel derheid van geest van de oude mevrouw te vertellen. Als executeur-testamentair geeft hij nog eeni ge inlichtingen over de getroffen maatregelen ten opzichte van de pachters. De schriftdeskundige, dr. J. Schrijver, hand haaft zijn meening: de handteekeningen zijn valsch, doch hij kan niet zeggen, of verd. ze gezet heeft. Ook de Duitsche schriftdeskundige S. Roemer blijft bij zijn conclusie, waarin hij de handteekeningen valsch noemt. Daartegenover staat de verklaring, die de deskundige Brunner uit Zurich geeft. Hij is van meening, dat de handteekeningen wel de gelijk door mevrouw van Wieringen zijn gezet. Dr. J. P. Hulst, politiedeskundige te Leiden, heeft indertijd, louter uit belangstelling in dit proces, vluchtig de stukken ingezien, die valsch zouden zijn. Hij maakte toen de opmerking, dat het hem onwaarschijnlijk leek, dat de hand teekeningen valsch waren. Onmiddellijk maakte de verdediging hiervan gebruik en dagvaardde dr. Hulst als deskundige a décharge. Hij verklaart, dat hij geen diepgaand onder zoek heeft ingesteld. Het Amsterdamsche gerechtshof heeft den 25- jarigen A. A. J. van V., uit Nijmegen wegens poging tot zware mishandeling met voorbedach ten rade tot twee jaar en vier maanden gevan genisstraf veroordeeld met aftrek van zes maan den voorarrest. De man had 16 September gepoogd zijn meisje te Bussum zoutzuur in den mond te gieten. Zijn toeleg mislukte, doordat zij zich heftig ver weerde. De rechtbank had hem tot twee jaar veroor deeld, de procureur-generaal had verhooging van de straf tot drie jaar gerequireerd. De journalist Hermans, onder wiens leiding Dinsdag de Spaansche vluchtelingen in ons land zijn aangekomen, heeft aan de N. R. C. rog eenige mededeelingen gedaan over zijn er varingen. Aan boord van de Ajax werden de vluchtelin gen gedurende VA dag door de politie aan eer verhoor onderworpen, met het gevolg dat acht vluchtelingen niet mochten vertrekken en van boord moesten gaan. Toen de heer Hermans weigerde dit toe te laten, trokken de politie beambten hun revolvers, waardoor men ge dwongen was de acht vluchtelingen achter te laten. Onder hen bevonden zich de schrijver Fernandos Florez en een cadet, die deel had genomen aan de verdediging van het Alcazar. Beiden zijn later door protesten van den heer Schlosser in vrijheid gesteld en zijn thans in het Nederlandsche consulaat te Valencia. De cadet gaat met een volgende gelegenheid naar Nederland; Fernandos Florez moet in Spanje blijven. Onder de vluchtelingen bevinden zich niet de zuster en zwager van generaal Franco, die eveneens in de Nederlandsche legatie een toe vlucht hadden gezocht. Deze heeft men op andere wijze in veiligheid gebracht. Beiden be vinden zich reeds eenigen tijd te Salamanca. Over het lot van de vluchtelingen in de Duitsche legatie vertelde de heer Hermans, dat, toen Duitschland het bewind van Franco als regeering erkende en het legatiepersoneel de gebouwen te Madrid verliet, waardoor de extec- ritorialiteit van de gebouwen verviel, de Ma- drileensche politie deze gebouwen leeg wilde halen. De Nederlandsche en Belgische legaties hebben daartegen geprotesteerd. Baron de Borchgrave en de heer Hermans hebben nog gepoogd de geasyleerden elders onder te bren gen, maar dit mislukte, waarop baron de Borch grave zelf de deur van de vroegere Duitsche legatie bezette, totdat hij door wapengeweld werd gedwongen heen te gaan. De legatie werd daarop leeggehaald, waarbij, naar de heer Hermans meedeelde, het meeren- deel van de geasyleerden werd neergeschoten, terwijl de rest gevangen werd genomen. Op vragen van den heer Van den Heuvel be treffende de uitvoering van de Paardenwet-1918 heeft de minister van Landbouw en Visscherij geantwoord: Van ongerustheid in de kringen van de hengstenhouders en paardenfokkers met betrek king tot de wijze, waarop ten aanzien van hun belangen wordt gehandeld door de Rijkscommis sie van dekhengsten is den Minister tot heden niet gebleken. Op een juiste en nauwkeurige uitvoering der Paardenwet heeft ieder belanghebbende aan spraak, vooral ook daar de waarde der hengsten door niet-goedkeuring een aanzienlijke vermin dering kan ondergaan. Zoo spoedig het den Minister zou blijken, dat de keuringen niet overeenkomstig de bedoeling der wet zouden hebben plaats gehad, zou hij zich verplicht gevoelen te bevorderen, dat zulks zich niet herhaalde. HILVERSUM I, 1875 M. (Algernon pro gramma, verzorgd door den KRO) 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30 Bijbel serie causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (Om 1.00 Medische cause rie). 2.00 Orgelconcert. 3.00 Gram.pl. 3.15 De KRO-Melodisten m. m. v. solist en gram.pl. 5.00 Gram.pl. 5.10 KRO-Orkest (Om 6.00 Land- en tuinbouwhalfuur) 7.00 Berichten. 7.15 Belastingpraatje. 7.35 Musica cathollca. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Revue-programma m. m. v. solisten en de KRO-Melodisten. 9.00 Gram.pl. 9.15 KBO-Symphonie-ork. m. m. v. soliste. 10.30 Berichten ANP. 10.40 De KRO-Boys m. m. V. solist en gram.pl. 11.3012.00 Gram.pl. Hilversum ii, 301 m. (8.00 vara. 12.00 AVRO. 4.00 VARA) 8.00 Gram.pl. 11.30 Causerie voor de werkloozen. 12.00 Ko- vacs Lajos' orkest en gram.pl. 2.00 Decla matie. 2.30 Gram.pl. 2.50 A'damsch Poli- tiemannenkoor .Euterpe". 3.15 AVRO- Dansorkest. 4.00 Gram.pl. 5.00 Kinder- uurtje. 5.30 De Ramblers. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gram.pl. 7.20 Gram.- pl. 8.00 Haydn-kwartet, 9.00 Operacon cert m. m. v. solisten, het VARA-Groot- orkest en het R'damsch Philh. koor. 10.00 Orgelspel. 10.30 Berichten ANP. 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.3012.00 Gram.- pl. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Medische causerie. 1150 Gram.pl. 12.05 Orgelcon cert. 12.50 BBC-Dansorkest. 1.35 Blr- minghamsch Philh. strijkorkest m. m. v. soliste. 2.20 Actueele causerie. 2.35 Gram.pl. 3.05 Politiemuziekkorps van Bristol. 3.50 Gram.pl. 4.20 BBC-Midland- orkest 5.35 Yascha Klein's zigeunerorkest m. m. V. soliste. 6.20 Tijdsein, berichten. 6.45 BBC-Harmonie-orkest m. m. v. so list. 7.30 Muzikale causerie. 7.50 Het Boyd Neel Strijkorkest. 8.20 Revue-program ma. 9.20 Berichten. 9.40 Declamatie. 10.00 Het „Modern"-Blaaskwintet en solisten. 11.00 Declamatie. 11.20 Joe Loss en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 8.20 Gram.pl 12.35 Pasdeloup-kamerorkest en zang. 4.20 Parijsch Instr. Kwintet. 5.50 Zang. 6.05 Pianovoordracht. 6.50 Vervolg Zang. 7.05 Vervolg pianovoordracht. 7.20 Gram.- pl. 8.20 Zang. 9.05 J. Bouillon-orkest en solisten. 11.201.05 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 8.50 Gram.pl. 11.20 Omroepkleinorkest. 1.35 Gevarieerd con cert. 3.20 Omroepkleinorkest en Kerm- bach's orkest. 5.20 Donath-orkest en so listen. 7.30 Voor soldaten. 9.50 Gram.pl. 10.0511.20 Omroeporkest en -koor. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl 12.50 Kleinorkest. 1.30 Salonor kest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Omroep- dansorkest. 6.20 Kleinorkest. 7.20 Salon orkest. 8.20 Gram.pl. 8.50 Radlotooneel. 10.3011.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Declamatie en gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.50 Zang. 2.002.20 Gram.pl. 5.20 Accordeon voordracht. 6.00 Pianosoli. 6.35 Gram.pl. 6.50 Pianovoordracht. 7.35 Zang. 8.20 „La vie breve", opera. Hierna: „Galathée", operette. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Salzburger Mozart-kwartet. 9.5011.20 Omroep-Amusementsorkest. DOOS 60ct Vrijdag 2 April wordt pater F. Hendrich S.J. vijfenzeventig jaar. Reeds meermalen bij zijn verschillende jubilea o.a. op zijn zeventigsten jaardag, tevens zijn gouden kloosterfeest, is in ons blad uitvoerig over dezen bekenden apolo geet geschreven. En al is het bereiken van den 75-jarigen leeftijd in 't algemeen geen reden tot uiterlijk feestbetoon, toch hebben verschil lenden zijner vrienden gemeend hem ook op de zen dag te moeten eeren door het samenbren gen van een feestgave ten einde hem in staat te stellen daarmede zijn bekeerlingen van dienst te zijn. Het adres van dit comité is de heer J. C. M. Vermeulen, penningmeester, Plataanstraat 2, Duivendrecht, giro 221925. Sedert de definitieve verlenging van surséance aan de N. V. IJselmeer Mij. voor de Schoen industrie te Bunschoten zijn tal van besprekin gen gehouden tusschen burgemeester en wet houders der gemeente Bunschoten, den direc teur van den rijksdienst Zuiderzeewet en de be langhebbenden bij de IJselmeer, teneinde tot voortzetting van het bedrijf te geraken en aan crediteuren een voorstel te doen m den vorm van een accoord. Ofschoon getracht werd de onderhandelingen te bespoedigen, hebben zij niettemin een aantal maanden geduurd. Dezer dagen is naar wij vernemen echter gebleken, dat zij niet tot het beoogde resultaat zullen leiden. Immers, na dat het zeker was, dat de tusschen de gemeen te Bunschoten, die als hypothecaire creditrice over de fabrieksgebouwen zeggenschap heeft, en de vroegere belanghebbenden geen overeen stemming kon worden bereikt, zijn besprekingen geopend met nieuwe gegadigden. Ook deze on derhandelingen hebben geen succes gehad. Zij zijn weliswaar nog niet definitief afgespron gen, maar er bestaan toch nog te groote ver schillen en het overleg met de officieele in stanties kan ook moeilijk in die mate worden bespoedigd, dat een snelle oplossing mag wor den verwacht, gesteld dat er alsnog overeen stemming te bereiken zou zijn. In deze omstandigheid alsmede in het feit, dat de aanvankelijke taxaties van de voorraden, grondstoffen en gereedschappen, nu van voort zetting van het bedrijf door de oude combina tie definitief is afgezien, niet gehandhaafd kun nen blijven, heeft de bewindvoerder aanleiding gevonden aan de directie van de IJselmeer mede te deelen, dat hij in het langer laten voortduren van den surséance-toestand geen di rect belang voor de crediteuren meer ziet, wes halve hij termen aanwezig acht, aan de recht bank het uitspreken van faillissement te ver zoeken. De directie is van oordeel, dat zij zich tegen dit gevoelen van den bewindvoerder niet mag verzetten, zoodat tot haar spijt faillietverkla ring onafwendbaar is gebleken. Woensdag is het faillissement uitgesproken. Ter gelegenheid van den Bondsdag der K.J. M.V. in het bisdom Haarlem, welke zal gehou den worden Zondag 9 Mei a.s. in het Concert gebouw te Haarlem, zullen onder regie van den heer Anton Sweers enkele fragmenten uit Vondel's Samson worden opgevoerd. De uitvoerenden zal de K.J.M.V. recruteeren uit eigen gelederen. De afdeeling Amsterdam Zuid heeft deze ver- eerende opdracht durven aanvaarden. Ongetwijfeld stelt hiermede de K.J.M.V. in 't bisdom Haarlem een daad van cultureele be- teekenis. Zij rekent dan ook op de sympathie van een ieder, yuen het cultureel streven van Katholie ke jongeren, in het bijzonder van K.J.M.V.-ers, ter harte gaat. Z. Exc. prof. dr. ir. H. Gelissen. minister van Economische Zaken, heeft heden een officieel bezoek gebracht aan Venlo. Om tien uur werd de minister door den burge meester, mr. B. Berger, op het gemeentehuis ontvangen, waar hij hem als Venlonaar in zijn vaderstad begroette en hem voorstelde aan het college van wethouders en de raadsleden. Minister Gelissen sprak hierop een" dank woord, waarna, hij nog eenigen tijd in de bur gemeesterskamer vertoefde en inzage nam van de stichtingsbrieven en oorkonden der stad. Vervolgens bracht hij in gezelschap van den burgemeester een kort bezoek aan enkele in dustrieën van Venlo. Vanmiddag zal de minister ontvangen wor den door de Kamer van Koophandel van Noor delijk Limburg. Een Haagsch elftal speelde Woensdagavond op het verlichte V.U.C.-veld in de residentie een wedstrijd tegen de Tsjechische profclub Bohe mians uit Praag, welke ontmoeting na een wei nig interessanten strijd in een 22 gelijk spel eindigde. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de eerste ronde van het tournooi te Margate luid den: Hoofdgroep: KeresVera Menchik, afgebro ken; FltysMilner Barry, afgebroken; Aljechin wint van Alexander; Thomas wint van Buerger; Fine wint van Tylor. Reservegroep A.: Sergeant wint van Prins. Reservegroep B.: Landau wint van Sonja Graf; Scheffer remise met Koltanowski. Reservegroep C.: Van Seters wint van Snow- den; Heath remise met Schelfhout. De inschrijving op 3.000.000.4 pCt. Obli- gatiën der leening 1937 ten laste van de Kolo niale Bank tot den koers van 100 pCt. zal zijn opengesteld op Donderdag, 15 April, bij de kan toren van de Twentsche Bank N.V. en van de Nederlandsch-ïndische Escompto Maatschappij N.V. in Nederland. Houders van niet uitgelote obiigatiën der 5 pCt. Leening 1930, pro resto groot 3.000.000.welke leening per 1 Juli 1937 af losbaar is gesteld, kunnen bij de inschrijving op de 4 pCt. leening 1937 een recht van voor keur uitoefenen, in dier voege, dat de aanmel ding bij de inschrijving op het daarvoor be stemde blauwe inschrijvingsformulier, aanspraak doet ontstaan optoewijzing van een gelijk nominaal bedrag der 4 pCt. leening 1937. Na de sluiting der inschrijving op de 4 pCt. leening 1937 is het voorkeursrecht vervallen. Het na uitoefening van bedoeld voorkeurs recht eventueel overblijvende gedeelte der lee ning is voor vrije inschrijvingen beschikbaar. Onder voorbehoud van 't recht om deze inschrij vingen zonder opgave van redenen geheel of ge deeltelijk niet in aanmerking te doen komen, zal, bij overteekeing van het voor vrije inschrij vingen beschikbare bedrag, de toewijzing hierop systematisch geschieden. Het zegelrecht op de nota van toewijzing komt niet ten laste der inschrijvers. De voor uitoefening van het voorkeursrecht aangemelde obiigatiën moeten, voorzien van de coupons per 1 Juli 1937 en volgende, op Vrij dag 30 April, ten kantore waar de inschrijving is geschied, worden ingeleverd, waartegen nieuwe 4 pCt. obiigatiën of recepissen worden uitgereikt onder uitkeering van 17.97, zijnde 5 pCt. rente van 1 Januari30 April 1937 a 16.67, vermeerderd met 1 pCt. verschil in rente tusschen de 5 pCt. en 4 pCt. obiigatiën van 1 Mei—30 Juni 1937 a 1.67, en vermin derd met 2 pCt. couponbelasting a 0.37. De betaling der eventueel op de vrije inschrij vingen toegewezen obiigatiën moet geschieden op Vrijdag 30 April met 1000.— per obliga tie, waartegen obiigatiën of recepissen worden uitgereikt. Indien recepissen worden uitgereikt, zullen deze zoo spoedig mogelijk, na aankondiging, bij de kantoren van inschrijving, kosteloos tegen de definitieve stukken kunnen worden verwis seld. De leening is voorzien van coupons per 1 Mei en 1 November. De eerste coupon is betaalbaar per 1 Novem ber 1937. De aflossing zal telken jare bedragen 200.000.a pari; de eerste aflossing zal plaatsvinden per 1 Mei 1941. De Koloniale Bank behoudt zich het recht voor om tot versterkte of algeheele aflossing a pari over te gaan, mits ten minste drie maanden van te voren daarvan kennis gevende, echter niet vóór 1 Mei 1941. In de vergadering van houders van 7 pet. Ie hyp. obiigatiën der leening „Katholisches Ge- sellenhospitium" te Keulen, groot 650.000. zijn de volgende voorstellen goedgekeurd: verla ging der rente tot 3 pet. per jaar, beginnende met de coupons per 1 September 1936 voor den duur van 5 jaar, dus tot en met de coupons per 1 Maart 1941; uitstel der aflossingen voor den duur van 5 jaar, te beginnen met de aflossing vervallende per 1 September 1936 tot en met de aflossing vervallende 1 September 1941; op heffing van het effectendepot, dienende tot zekerheid der couponbetaling dezer leening; in trekking tegen 50 pet. der nominale waarde van de scrips, welke volgens de regelingen ge troffen op December 1933 zijn uitgegeven en als uitgestelde rentebewijzen op basis van 2 pet. per jaar bij de betaling der coupons per 1 September 1933, 1 Maart en 1 September 1934, 1 Maart en 1 September 1935 en 1 Maart 1936 zijn uitgereikt. Houders van 5 pet. obligaties der R. K. Zie kenverpleging „St. Joanna" te Goes keurden goed de voorstellen tot verlaging der rente tot 4 pet. per jaar voor den duur van drie jaren, te beginnen met de coupons per 1 April 1937, dus tot en met de coupons per 1 October 1939 en tot uitstel der aflossingen, welke vervallen per 1 April 1939 en 1 April 1940. Tevens werd bepaald, dat zoowel deze aflos singen als de aflossingen der jaren 1931 tot en met 1938, welke volgens besluit der vergadering d.d. 3 Maart 1932 reeds zijn uitgesteld, worden ingehaald op den vervaldatum der leening. Per 1 April 1941 moet het oorspronkelijke aflos singsplan wederom worden hervat. Ten aanzien van de 5 pet. eerste hypothecaire leening ten bate van de Congregatie der Pries ters van het H. Hart te SittardLeyenbroek anno 1927 werd het voorstel tot verlaging der rente tot 4 pet. per jaar voor de coupons per 1 Juli 1936 en voor alle volgende coupons t/m de coupons per 1 Januari 1941 aangenomen, met dien verstande, dat de renteverlaging al leen geldt, indien de achterstallige coupons bin nen enkele dagen worden betaald. Tevens werd aangenomen het voorstel tot uit stel der aflossingen, vervallende per 1 Juli der jaren 1936 en volgende jaren t/m de aflossng per 1 Juli 1941. Per 1 Juli 1942 zullen de af lossingen volgens het oorspronkelijke plan we derom worden hervat, terwijl de niet gehouden aflossingen worden ingehaald op den verval datum der leening, zijnde 1 Juli 1947. De geconsolideerde netto-winst der Shell Union Oil Corporation en haar dochteronder nemingen, na aftrek van alle onkosten en be lastingen, bereikte over het jaar 1936 het hoog ste niveau sedert tien jaren. Zij bedroeg 22.494.364 dollar, d.i. 19.654.360 dollar netto winst uit het bedrijf en 2.839.503 dollar netto winst op den verkoop van een kapitaalbeleg ging. De bedrijfsresultaten over het voorafgaande jaar 1935 toonden een netto-winst aan van 6.812.835 dollar. In 1936 hebben de gezamenlijke bruto-be- drijfsinkomsten, niet medegerekend onderlinge verkoopen, 231.698.033 dollar bedragen, tegen 202.169.217 dollar in het voorafgaande jaar. Na aftrek van het bedrag, benoodigd voor de uitkeering van het normale dividend op de preferente aandeelen, waren de geconsolideerde netto-inkomsten over het verslagjaar gelijk waardig aan 1.57 dollar per aandeel van de 13.070.625 uitstaande gewone aandeelen. De dienovereenkomstige winst over 1935 bedroeg 0.37 dollar per aandeel van een even groot aantal uitstaande gewone aandeelen. De door de maatschappij gedeclareerde divi denden bedroegen in 1936 gezamenlijk 13.721.792 dollar. Behalve dat in 1936 1.952.508 dollar pre ferent dividend over dat jaar werd gedecla reerd, werd ook al het achterstallige preferente dividend ad 8.501.627 dollar met betrekking tot de voorafgaande jaren betaald, terwijl boven dien voor het eerst sinds 30 Juni 1930 weder een uitkeering op de gewone aandeelen plaats vond ten bedrage van 25 dollarcents per aan deel of 3.267.656 dollar in totaal. Na deze beta lingen en na het aanbrengen van enkele aan vullende boekingen, bedroeg het geconsolideerde surplus per 31 December 1936 11.579.155 dollar tegen 3.419.589 dollar per 31 December 1935. Wilton Feijenoord sluit het boekjaar met een winst van f 850.000, welke voor afschrij ving wordt bestemd. De vooruitzichten zijn belangrijk beter. Afstempeling der aandee len tot 30 pCt. en uitgifte van f 1.350.000 nieuwe aandeelen tot aflossing wordt in het jaarverslag voorgesteld. Aandeelhouders kunnen hierbij inschrijven tegen een koers van 106 pCt. in de verhouding van één nieuw tot vier oude aandeelen. Op 15 April a.s. wordt de inschrijving opengesteld op f 3.000.000 4 pCt. obiigatiën tegen den koers van 100 pCt. ten laste der Koloniale Bank. Houders van de 5 pCt. obii gatiën 1930, per 1 Juli 1937 aflosbaar, ge nieten voorkeursrecht. Inzake de toekomst kunnen geen voorspellingen worden gedaan, maar dé prijzen van de voornaamste pro ducten, als suiker, thee, waarbij de Bank belang heeft, wettigen de verwachting van hervatting van het dividend. De Gruyter Zn. te 's Hertogenbosch keert op de 6 pCt. cum. pref. aandeelen en op de 6 pCt. cum. pref. winstaandeelen een onveranderd interim-dividend uit van 3 pCt. De Banjoewangi Rubber Mij. „Kali Tele- pak" boekte in 1936 een te ver deelen winst van f 115.439 tegen f 10.590 het vorig jaar en is voornemens, een dividend uit te kee- ren van 10 pCt. (vorig jaar nihil). Inzake de aanwezigheid van Horman Davis te Londen en van den gouverneur- generaal van Canada lord Tweedsmuir te Washington, waarin men een poging ziet tot economische samenwerking tusschen de Vereen. Staten en Groot-Brittannië, con stateert de „Times", dat alle landen van het Empire het niet alleen onderling maar ook met de regeering van Washington eens zijn ten aanzien van de erkenning der noodza kelijkheid om den vrede te redden door een accoord van economischen en politieken aard. De „Daily Telegraph" legt er den na druk op dat de Vereen. Staten moeten er kennen, dat er geen werkelijke welvaart be staat voor een geïsoleerde natie. De „Daily Herald" spreekt over de mogelijkheid van een verlaging der douane-tarieven. Op de beurs te Parijs blijven Amster damsche arbitragewaarden, als Philips, H. V. A. en Koninklijke Olie gevraagd. De goudprijs te Londen daalde met Va d. tot 142/2l/2. 449.000 werd aan goud om gezet De Lever Boothers Ltd. behaalde in 1936 een winst van 7.04 millioen tegen 6.95 millioen in 1935 en keert een onveranderd dividend uit van 15 pCt. De Britsche regeering heeft den invoer verboden van kunstzijden goederen en ge mengde kunstzijden goederen. De Shell Union boekte in 1936, na belang rijke afschrijving een winst van 22.49 mill, tegen 6.81 mill, in 1935, welke hooge winst in geen tien jaren is voorgekomen. Na af trek van het dividend op de preferente aan deelen resteert een netto-winst van 1.57 per gewoon aandeel, tegen 0.37 het vorig jaar. De kaspositie verbeterde ten deele als gevolg van de uitgifte van de 3/2 pCt. con- versieleening. Het bestuur deelde mede, dat, aangezien het bedrag, dat ingevolge de Fe deral Revenue Act aan extra belasting op onverdeelde winsten onderhevig is, niet nauwkeurig vóór het einde van het jaar kan worden geschat. Voortaan zullen in 't midi- den van het jaar geen kwartaal- maar wel interim-dividenden op de gewone aandeelen worden uitgekeerd, later gevolgd door een slotdividend. Wallstreet is van meening, dat de staking bij de Chrysler nog deze week zal worden beëindigd. De uitvoer van goederen door de Vereen. Staten bedroeg in Februari 232 millioen tegen 182 millioen in Februari 1936; der halve 50 millioen hooger. De invoer be liep S 277 millioen tegen $192 millioen en was 85 millioen hooger. Er ontstond der halve een invoer-overschot van 45 mill. In de eerste twee maanden bedroeg de uit voer 454 millioen tegen 380 millioen en de invoer 518 millioen tegen 380 mill., hetgeen een invoer-overschot aanwijst van 63.82 millioen. Sears Roebuck boekte in de maand van 26 Februari tot 26 Maart 40.17 millioen aan verkoopen, hetgeen 18.3 pCt. meer is dan in dezelfde periode van het vorig jaar. In de eerste acht weken van het boekjaar 70.9 millioen of 19.1 pCt. meer dan het overeenkomstig tijdvak van het vorig jaar. De staalproductie in de Vereen. Staten in de afgeloopen week wordt op 91 pCt. der capaciteit geraamd tegen 90 pCt. de week te voren. De staalnijverheid gaat het tweede kwartaal in met een recordproductie sedert Mei 1929.Een rantsoeneering der afleve ringen wordt ingevoerd ten einde specula tieve aankoopen tegen te gaan. Nadat eergisteren een der Amerïkaansche koperproducenten den binnenlandschen ko- perprijs met dollarcent tot 17 dollarcent had verhoogd hébben gisteren alle produ centen dit voorbeeld gevolgd. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Dinsdag 10.52 millioen lb. tegen 1.72 mïll- Maandag j.l. Het Unilever Concern sloot met Noorsche walvischvangst-ondernemingen 'n overeen komst over de levering van 40.000 ton traan tegen een gemiddelden prijs van 21 p. ton. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.938.94 (vorig slot 8.93); de Dollar op 1.82V2—1.82% (v. sl. 182 11/16); de Frank op 8.408.41 (v. sl. 8.40); de Belga op 30.72Va—30.77\'2 (v. slot 30.75) en de Zwitsersche Frank op 41.60 41.65 (vorig slot 41.6iy2). De Nivas verkocht 3439 ton superieure suiker en 712 ton bruine suiker voor con sumptie. Voorts 8000 ton van een nieuw assortiment met bestemming voor Neder land. De staking op de rubber-plantages van Selangor (Malakka) is geëindigd. Het Nederlandsche vrachtenkantoor te Duis- burg-Ruhrort heeft dezer dagen herdacht, dat het voor 25 jaar werd opgericht. De onderne ming neemt een leidende plaats in wat betreft het vervoer van steenkool naar binnenhavens in Nederland. Ingediend is een wetsontwerp, houdende be krachtiging van het Kon. Besluit in zake rege ling van den invoer van geëmailleerde, gegoten closetreservoirs (verlenging).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6