De kansen van een nieuw Westelijk verdrag De „Java" doet goed werk f Het Vaticaan en Rusland V erkiezingsactie in Japan Aanvaring in Merwedekanaal Het nieuws van heden Duitschland weert de waarheid Rusland uit te sluiten is niet mogelijk OVER DE GRENS GELOKT EN GEARRESTEERD DE BAROMETER - VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 week 25 centper kwartaal f3 25; per DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 post, per kwartaal 13.58 bij vooruitbetaling VRIJDAG 2 APRIL - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANG No. 20489 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per Was de encycliek niet te scherp, nu er juist een gunstige kente ring scheen te komen? Kardinaal Pacelli's duidelijk „neen" Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiuii| Buitenlandsche bladen, waarin de protesten van het Duitsche Epis copaat, in beslag genomen? De vlootparade bij de Engelsche kroning Italianen doen niet mee Twijfel aan de oprechtheid en goede trouw van het Duitsche rijk Geen excuses voor de concordaatschendingen Vorming der nieuwe partij uit Minseito- en Seyoekai-leden Prins Konoye genoemd als voorzitter De moeilijkheden in Britsch-Indië De Congresleiders bevreesd voor verlies van hun invloed De secretaris der Congres partij gearresteerd Duitsche douane maakt misbruik van goed vertrouwen GEEN WIJZIGING IN HET POOLSCHE KABINET De overreiking van de Gouden Roos Een bezoek van het Italiaansche Koningspaar aan Z. H. den Paus is niet uitgesloten Rijnaak Miaco in botsing met zandbak Staatsloterij ten bate der godloozen Scheepvaartverkeer belemmerd REDE VAN DR. FRICK In Londen is een af deeling van de koloniale troepen uit Z.-Afrika gearriveerd, welke de kroningsfeesten zal bijwonen. Een marsch door Londen Rustiger toestand in Palestina Men hoopt, dat spoedig een rege ling tot stand kan komen De conferentie der Kleine Entente Geen Failliet Opiumvervaardiger ter dood veroordeeld NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT OK «Ant nrtr f *3 O* mAi* Advertentieprijzen: Per lossen regel SO et, Inget mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces «Omroepers" zie de rubriek. "'=1 Naar de Romeinsche correspondent van de Oostenrijksche Reichspost verneemt, heeft de by den H. Stoel geaccrediteerde gezant van een toet Rusland bevrienden staat in verband met ée Pauselijke encycliek tegen het communis- toe, den Kardinaal-Staatssecretaris Pacelli ge vraagd, „of de nieuwe, fel anti-communistische Encycliek van den H. Vader niet de hoop ver nietigt, welke de geloovige Orthodoxen in Rusland na de nieuwe Sovjet-grondwet koester den." Kardinaal Pacelli heeft hierop het volgende Beantwoord: „Zeker zullen de Grieksch Orthodoxen en Roomsch Katholieken hun godsdienstige ver- Wachtingen alleen op God en niet op de grond wet der Sovjets stellen. Bovendien is er in het Vaticaan niets van bekend, dat in de praktijk de vrije uitoefening van den godsdienst in Rusland vergemakkelijkt is, integendeel komen steeds meer berichten binnen, waarin melding wordt gemaakt van hieuwe onderdrukking door wettelijke voor schriften tegen het vieren van het Paaschfeest en van hernieuwde activiteit der Russische godloozen-beweging onder bescherming der Sovjet-autoriteiten. De Encycliek tegen het communisme is ge baseerd op de eeuwige waarheden van het Christendom, dat het communisme in al zün gevolgen en theorieën verwerpt, zoodat utili teitsmotieven ook dan geen invloed op den H. Vader zouden uitoefenen, wanneer het in de kraam der Sovjets zou te pas komen, zooge naamde verzachtingen in Rusland in te voe- retl, zoolang op sociaal, cultureel en ethisch gebied de dwaling blijft bestaan." Dit onderhoud bewijst opnieuw, dat het Va ticaan niet in de verste verte er aan denkt, het communisme, hetzij in Rusland zelf of in an- ere landen, te tolereeren, zelfs wanneer com munistische instanties zich willen „verplich ten", de vrijheid van godsdienstuitoefening niet te hinderen, zooals dit bijvoorbeeld onlangs in Frankryk door enkele Kamerleden aan den Kardinaal-Aartsbisschop van Parijs werd voor gesteld. Hiermede worden opnieuw de insinuaties Weerlegd, welke, ondanks de duidelijke ency cliek van den Paus in nationaal-socialistische Persstemmen tegen den H. Stoel werden geuit en waarin het heette, dat weliswaar het ka tholicisme religieus het communisme veroor deelt, dat Rome echter politiek met het com munisme verdragen sloot, een bewering, welke ih het Derde Rijk steeds weer tegen beter we ten in opduikt met het doel, de positieve chris tenen van alle belijdenissen in de war te bren gen en de vermanende en de volken onderwü- zende stem der Kerk te overstemmen. Verwachting: Matige tot krachtigen wind uit Oostelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, aanvanke- lijk nog droog weer, later waarschijnlijk eenige regen, iets zachter. S Verdere vooruitzichten: Toenemende M kans op regen. BERLIJN 1 April (Havas) De politie heeft eergisteren 41 en gisteren 25 buiten landsche bladen in beslag genomen Men gelooft, dat de publicatie van berichten over protesten van het Duitsche Episcopaat te gen schending van het Concordaat tot dezen maatregel aanleiding heeft gegeven. LONDEN, 1 April. (D. N. B.) Volgens de „Daily Telegraph" zal aan de vlootschouw te Spithead, welke gehouden wordt ter gelegenheid van de kroningsfeesten, geen Italiaansch oor logsschip deelnemen. Italië heeft de desbetref fende uitnoodiging niet aanvaard. LONDEN, I April. (Havas) De Yorkshire Post, welke geldt als spreekbuis van Eden, wijdt een hoofdartikel aan de kansen van een nieuw Westelijk verdrag. De drie hoofdgedachten daarby zijn: het is misschien niet noodig dit nieuwe verdrag, evenals het oorspronkelijke Locarno-pact, te verbinden met het Volkenbondshandvest; het Italiaansch-Duitsche voorstel, volgens hetwelk Rusland buiten het nieuwe Euro- peesche stelsel zou moeten worden gehouden, is onaanvaardbaar; het voorstel, waarbij Groot-Brittannië en Italië in plaats van den Volkenbond den aanvaller zouden aan wijzen, vormt een „onduldbare gedachte". Het blad zet voorts uiteen, dat het uittreden van Japan en Duitschland en het practische uittreden van Italië de functionneering van het Volkenbondssysteem, dat theoretisch een vol maakt systeem is en dit ook practisch jarenlang is geweest, onuitvoerbaar hebben gemaakt. Onder deze omstandigheden biyft men ten op zichte van den geest van Genève niet in ge breke, integendeel werkt men aan de redding daarvan, wanneer men zooveel mogelijk de goede harmonie herstelt tusschen de trouwe leden en de dissidente leden, opdat het eens mogelijk zal worden deze laatsten naar den Volkenbond te doen terugkeeren. De gedachte aan een nieuw verdrag, waarvan de uitvoeringsvoorwaarden niet van den Volkenbond alleen afhankeiyk zouden zijn, is dus niet onmogelijk. Alles wat echter zou leiden tot grooter verval en grootere internationale onveiligheid moej» onverzetteiyk verworpen worden. Een Europeesch systeem, dat weloverwogen Rusland zou uitsluiten, zou even zeker tot mislukking gedoemd zyn als een systeem, dat Duitschland of Italië zou uitsluiten. Waarop anders dan op goede trouw is het handvest gebaseerd, vraagt het blad tenslotte, sprekende over het aanwijzen van een eventu- eelen aanvaller. Nu is het mogelijk te twijfelen aan de oprechtheid van Duitschland en Italië. Nog te zeer staan voor den geest de internatio nale gebeurtenissen, die ongelukkigerwijze het vertrouwen in, zooal niet de hoop op succes der onderhandelingen over een nieuw Locarno ver nield hebben. Frankrijk en Engeland kunnen met goed recht nadenken, alvorens zij hun politiek baseeren op de goede trouw van Duitschland. De vrienden van Duitschland kunnen ver ontschuldigingen vinden voor de duidelijke schendingen der vredesverdragen, het zou hun moeilijker zijn er te vinden voor de schendingen van het Concordaat. Want men kan niet beweren, dat de Paus ge weld gebruikt heeft om het te doen ondertee kenen. Het is werkelijk hoog tijd, dat Duitsch land uitgenoodigd wordt een of ander pand te geven voor het vertrouwen, dat men in zijn handteekening kan stellen. TOKIO, 1 April (D.N.B.) Het ministerie Van binnenlandsche zaken heeft strenge richtUjnen uitgegeven voor de pers in ver band met de as. verkiezingscampagne. Nauwe grenzen worden getrokken. Het is de Rers verboden de kiezers voor of tegen afzon- öerlijke candidaten te beïnvloeden, betaalde Partij-artikelen te publiceeren of geld aan te hemen voor publicaties. Voorspellingen van uit dagen zijn verboden, wanneer een beïnvloeding ^er kiezers duidelijk daarbij merkbaar is. In politieke kringen verwacht men, vol gens Domei, dat een nieuwe partij gevormd sal worden met 150 tot 200 parlementsleden, voor het grootste deel gehaald zullen morden uit de Minseito en dé Seyoekai par tij. Prins Konoye, de speaker van het Hoogerhuis, zou het meest in aanmerking komen als voor zitter van de nieuwe party. Het is echter twy- ïelachtig, of hy deze functie zal aanvaarden. Naar verluidt zal de Sjowakai-partij, die 24 Ieden in het parlement had, in de nieuwe partij worden opgenomen, wanneer deze zal zijn geor ganiseerd. Wat de ontbinding van het Lagerhuis zelve betreft verluidt, dat hierbij de leider van de Sjowakai-partij achter de schermen aan de touwtjes heeft getrokken. Deze partijleider, Keisoeke Motsjitsoeki, is in bet kabinet-Okada verleden jaar minister voor bet verkeerswezen geweest. In 1927 bekleedde hij 'n het kabinet-Tanaka de functie van minister van Binnenlandsche Zaken. Hij zou den eersten toinister Hayasji hebben aanbevolen het Lager huis te ontbinden. De meerderheidspartijen, de Minseito en de Seyoekai, zijn thans bezig met het vormen van eeh gemeenschappelijk front. De nieuwe party zal ten koste van deze meerderheidspartijen ge vormd worden, op wier kosten ook de party der ^ciale massa bij de a.s. algemeene verkiezingen Setels zou winnen. Er worden thans onderhan delingen tusschen de beide partijen gevoerd voor een gezamenlijken aanval op de regeering. Voor gesteld wordt, dat de eene partij geen candi daten zal stellen in den kieskring, waarin de andere party reeds candidaten heeft, Een Nederlandsch koopvaardij schip in de Spaansche wateren heeft draadloos geseind, dat het door treilers werd aangehouden. De com mandant van Hr. Ms. Java heeft daarop den Spaanschen marine autoriteiten geseind, dat hij alleen het recht heeft de visitatie van het schip uit te voeren. Het Nederland- sche koopvaardijschip kon daarop ongehinderd zijn reis voortzetten. BOMBAY, 1 April (Reuter) De leiders der Congrespartij schynen teleurgesteld te zyn door de aankondiging der minderheidsregeeringen in verschillende provinciën, dat zij binnenkort nieuwe ontwerpen tot verbetering van het le venspeil der massa zullen indienen. De Con gresleiders vreezen, dat zij daardoor een groot deel van hun invloed zullen verliezen, want de regeeringen zouden de door de Congrespartij verlangde werkwijze volgen en hun zoo het gras voor de voeten wegmaaien. Intusschen is 't niet gemakkeiyk voorspellingen te doen, omdat het plan van actie der Congrespartij nog niet is vastgesteld. Grcote beteekenis wordt toegekend aan de büeenkomst van heden, waarop Gandhi, naar men gelooft, zijn nieuwe plannen zal in dienen. Naar uit Patna wordt gemeld, is de secretaris der Congresparty, Jayaprakesj Narsin, van avond door de Britsche autoriteiten te zamen met veertien andere Indische politici gearres teerd, wegens overtreding van het uitdrukkelijke verbod der politie, betoogingen tegen de nieuwe grondwet te houden. Naar eerst thans bekend wordt zyn Zater dag j.l. de gebroeders H. en J. Holland uit Wellerlooi in Limburg door een Duitschen douanebeambte over de grens gelokt en op Duitsch gebied gearresteerd. De gebroeders H. hebben te Wellerlooi, onder de gemeente Well een z.g. gemengd grensbedryf, waardoor hun bezittingen gedeeltelik op Ne derlandsch en gedeeltelijk op Duitsch grondge bied zijn gelegen. Beiden overschrijden vaak meermalen per dag de grens om den arbeid op hun landerijen te controleeren. Hierbij is hun nooit iets in den weg gelegd. Zaterdag verscheen een Duitsche douanebe ambte ten huize van de weduwe Holland met het verzoek of de gebroeders een oogenblik met hem wilden meegaan, daar de Zollinspektor WARSCHAU, 1 April. (Havas.) Gezagheb bende kringen te Warschau verklaren dat de in het buitenland verspreide berichten betref fende een aanstaande hervorming van het Pool- sche kabinet niet actueel zijn. De geruchten, volgens welke Beek als minister van Buiten landsche Zaken zou worden vervangen door den Poolschen ambassadeur te Beriyn, Lipski, zijn van iederen grond ontbloot, van Twistteden hen wilde spreken. De gebroe ders H. voldeden onmiddeliyk aan dit verzoek, temeer daar zij genoemden Zollinspektor goed kenden. Nauwelijks waren zij echter de grens ge passeerd, of beiden werden gearresteerd en naar een gereedstaanden auto gebracht. Men had dus blijkbaar op de goede trouw van de gebroeders H. gerekend. Tot dusver re tast men volkomen in het duister om welke reden de arrestatie is geschied. Be grijpelijkerwijs verkeert de weduwe H. in groote ongerustheid over het lot van haar beide zoons. Tot nog toe is niet bekend, waarheen men hen heeft gevoerd. ROME, 1 April (Stefani). De plechtige over handiging namens Z.H. den Paus van de Gouden Roos aan de Koningin van Italië zal Maandag in de Pauiynsche Kapel geschieden in tegenwoordigheid van den prins van Piemont, prinses Maria van Savoye, prinses Mafalda van Hessen en tal van autoriteiten. Het is niet uit gesloten, dat de Koning en de Koningin zich eenige dagen later naar den Paus zullen bege ven, om Hem hun dank te betuigen en Hem met het herstel van zijn gezondheid geluk te wen- sehen. Het Koningspaar zou dan voor de tweede maal een bezoek aan den Paus brengen: de eerste ontmoeting had plaats na de ver zoening, op 1 December 1929. In Ierland is de herinnering aan den opstand van 1916 op tal van plaatsen ge vierd. President de Valera heesch te Dublin de vlag van den Ierschen Vrijstaat RIGA, 1 April. De Raad van Volkscommis sarissen in Sovjet-Rusland zal binnenkort een wet uitvaardigen, waarby aan de godloozen- organisaties toestemming wordt verleend, ter saneering van de financiën der beweging, een lotery te organiseeren tot een totaal bedrag van 50 millioen roebel. Deze lotery is geheel vrij van belasting en kortingen. Met den verkoop der loten zal op 1 Mei een aanvang worden gemaakt. Ieder lot kost 100 roebel. De netto-opbrengst van deze loterij is bestemd om den bond van godloozen in staat te stellen zijn intensieve actie ook uit te breiden tot het platteland en de boerenbevol king. By gelegenheid van de 1 Mei-feesten in Mos kou zyn tal van buitenlandsche communisten uitgenoodigd om bij de plechtigheden tegen woordig te zyn. Onder de genoodigden bevinden zich zeer vele afgevaardigden van vrijdenkers organisaties uit Tsjecho-Slowakije, de Ver. Sta ten van Noord-Amerika, Engeland, Mexico, Spanje enz. In totaal verwacht men 42 buiten landsche delegaties. Na beëindiging der feeste lijkheden zullen de gedelegeerden nog eenigen tijd te Moskou blijven om de organisatie en de werkwyze van den Russischen bond van god loozen te bestudeeren. Na het verbluf te Moskou zal heel het gezel schap een studiereis door Sovjet-Rusland maken om de resultaten van het werk van den bond der godloozen nader in oogenschouw te nemen. Donderdagmiddag heeft op het Merwede kanaal tusschen Nigtevecht en Weesperkar-* spel een ernstige aanvaring plaats gehad tusschen een zware zandbak van de firma Blankevoort Zn. en de 573 ton metende Rijnaak Miaco van St. Filipsland, geladen met kopererts. Laatstgenoemd schip maakte deel uit van een sleep, welke voer in de richting Nigtevecht. Van de tegenovergestelde zijde naderde een tweetal zandbakken, getrokken door een sleepboot. Toen de Rijnaak en de zandbakken elkaar genaderd waren, had schipper M. Nieuwelink het roer van de Miaco „overliggen", maar door zuiging van het water luisterde het schip niet naar het roer. Hieraan was het toe te schrijven, dat een der zandbakken met kracht tegen den voorstever van de Miaco botste, en dat wel met zulk een kracht, dat er in de Miaco 'n gat van ongeveer 4 a 5 vierkante meter gestooten werd. De bot sing veroorzaakte zulk een geweld, dat de slag op verren afstand gehoord werd. Onmiddellijk werden op het beschadigde schip maatregelen genomen, om zinken te voorkomen. Het water stroomde met kracht het vooronder binnen, en de schipper en de overige opvarenden waren druk in de weer, om het huisraad naar het achtergedeelte van het schip over te brengen. Het water vulde echter al spoedig het geheele vooronder, zoodat een deel van den scheepsinventaris niet meer bereikt kon worden. Inmiddels was de rüks-pontwachter O. Bar- neveld, die den luiden slag, door de aanvaring veroorzaakt, gehoord had, ter plaatse gekomen. Hy liet het schip door een der sleepbooten zooveel mogelijk naar den wal trekken. Zoodoen de kon de Miaco aan den grond gezet worden en zinking worden voorkomen. Echter drong het instroomende water reeds het ruim binnen, waarom de sleepboot Annette tot vlak naast de Miaco ging liggen en dienst moest doen, om het water zooveel mogelijk uit het ruim te pompen. De zandbak, welke het gat in de „Miaco" ge stooten had, bleef onbeschadigd, maar een zwa re ketting knapte af als een houtje en door dat de lading zand ging schuiven begon de bak over te hellen. Het scheepvaartverkeer door het Merwedekanaal kon ter. plaatse slechts uit één richting geschieden. De kansen van een nieuw Westelijk verdrag volgens het Engelsche blad, Yorkshire Post. Aan het front in Biscaye zouden de linkschen hebben moeten wijken voor een reehtsche over macht; de successen worden door de rechtschen aanzienlijk genoemd. Voorschriften voor de verkiezingscampagne in Japan; de vorming der nieuwe groote party. Landbouwbegrooting door Eerste Kamer aan genomen. Activiteit van de Java in de Spaansche wateren. De Paters Capucijnen zullen een nieuw semi narie openen te Enschede. De opheffing der maatregelen voor de con- cumptiemelk in het buitenwetteiyk gebied is opgeschort tot 1 Augustus. Ernstige aanvaring in het Merwedekanaal. New Yorksche Beurs: Arbeidsmoeilijkheden doen hun invloed gelden op de noteeringen. In een rede, die dr. Frick te Luebeck heeft gehouden ter gelegenheid van de inlijving van deze vrue Hanzestad by Pruisen, verklaarde de minister, dat de bestuurscentralisatie van het rijk zal leiden tot vervanging van de Duitsche staten door „Reichsgaue" (rijksdistricten), JERUZALEM, 1 April. (Havas). Een Jood-, sche politie-agent, die op een Arabisch arbei der had geschoten, is in hechtenis genomen. Het is thans in het land wat rustiger gewor den, dank zü het feit, dat het Arabisch comité tot gematigdheid heeft aangemaand, terwijl men bovendien hoop heeft, dat binnenkort een regeling zal kunnen tot stand komen. Men ver wacht, dat het gedurende de Paaschviering in de verschillende godsdienstige gemeenten kalm zal biyven. BELGRADO, 1 April. (D.N.B.) De drie mi' nisters van Buitenlandsche Zaken der Kleine Entente hebben vanmorgen langdurige bespre kingen gevoerd. Naar van bevoegde züde ver luidt, was de eerste dag der besprekingen ge- wyd aan een principieele .gedachtenwisseling over de kwesjaes, die op de agenda der confe rentie staan. De Joego-Slavische minister van Buitenlandsche Zaken, Stojadinowitsj, heeft verslag uitgebracht over de beteekenis van net Joego-Slavisch-Bulgaarsche, alsmede het Joe- go-Slavisch-Italiaansche pact. Nadere büzon- derheden zullen niet voordat de pers zal wor dep ontvangen bekend zyn. Failliet-slaan is een akelig iets en houdt altijd voor betrokkenen en pu bliek een element van schande in. Daarom is men er o zoo graag bij om eigener beweging, buiten elke rechtbank om, failliet te verklaren wat niet in z'n kraam te pas komt. Wanneer men de godloochenaars hoort dan is de Kerk al lang failliet en behoort het Godsbegrip tot den faillieten inboedel. Inmiddels kan Kerk en godsdienst het nogal uit houden ondanks dit zoogenaamd fail liet-slaan en telkens, telkens komt de godbestrijddr tot de realiteit, dat nog immer de Katholieke Kerk bestaat en de mensch nu eenmaal niet buiten het geloof in den Almachtige kan leven. Neen, God en het geloof in God, noch Zijn Kerk behoor en tot de over wonnen levensbegrippen en na een eeuw van intense godbestrijding moet de wereld erkennen, dat de nobelste levenshouding des menschen is zijn deemoedig knielen. SJANGHAI, 1 April (Reuter) Voor het eerst is in de internationale wijk van Sjanghai een Chinees ter dood veroordeeld wegens het vervaardigen van opiumpillen. Een medeplichtige vrouw is gestraft met 15 jaar gevangenisstraf. De schuldigen, die door de politie van de in ternationale nederzetting in hechtenis waren ge nomen, zijp veroordeeld door een Chineesch ge recht. Elders in China zijn reeds verscheidene perso nen wegens het vervaardigen van of het han deldrijven in opium ter dood veroordeeld en terechtgesteld. i v k I vui u iIIIII) II1 !HH 1 JgSj Stand op Vrijdag 1 uur v.m. 755.4 Vorige stand 759.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1