200 slachtoffers bij nieuw bombardement op Durango 5) PASS Palestina in twee deelen gesplitst? De „Johan Maurits van Nassau naar de Spaansche wateren Een accoord in de mijnindustrie Het nieuws van heden Ook de stad Jaen zwaar gebombardeerd De ontploffing in het kamp bij Reims LAM E R 15 ipftjA Z.H. DE PAUS VERLEENT WEER AUDIËNTIES 0 12 en 0 14 zullen het flottille-vaartuig in de West vervangen Nor man Davis te Londen De treinbotsing te Londen DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 3 APRIL - OCHTENDBLAD ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SP AA RN EST AD, HAARLEM - TEiEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20491 De geheele provincie Alava zou zich in handen der recht- schen bevinden Rooden bij Guadalajara 5 K.M. teruggedreven? tiet aantal dooden reeds tot zes gestegen PARIJS, 2 April (Stefani). Het aantal Marokkaansche tirailleurs, dat bij de ontploffing van een granaat in bet nabij Reims gelegen kamp van Mourmelon den dood heeft gevon den, is reeds tot zes gestegen, terwijl twee stervende zijn. Ontwapeningsvoorstel van Roosevelt? Nieuwe geruchten tegengesproken Nieuwe ministerraad in Catalonië Taradellas premier en minister van financiën onbewaakte overweg in Amerika Gemiddeld vijf dooden per dag Het Weer Zegening der bruidsparen wordt weer hervat Reeds vijf jaar slaapt Patricia Maguire De onrust en onlusten in Britsch-ïndië Naar een oplossing van het pro bleem der Joodsch-Arabische verhoudingen gezocht Een Joodsch dominion en een Arabische staat Het communisme en de stakingsbewegingen Een oproep tot de arbeiders Aan de Partugeesch-Spaansche grens verblijven de Britsche controleurs in speciaal daarvoor ingerichte woonwagens Redders verongelukt De staking van 400.000 Ameri- kaansche bruinkool-arbeiders vindt geen doorgang Hij zou niet uitsluitend gekomen zijn om over suiker te confereeren Roosevelt over prijzen van staal en koper Het zwaartepunt moet verlegd ten gunste van de verbruiks- artikelen Volgens officieele opgaaf 7 dooden en 21 gewonden Drastische maatregelen tegen nazi's in Afrika BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per tossen regel 30 ct„ Ingex. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 55 ceni per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces «Omroepers" zie de rubriek. BARCELONA, 2 April (Reuter). De luchtstrijdkrachten der rechtschen hebben Durango wederom gebom bardeerd en met mitrailleurvuur be stookt. Volgens berichten uit Bilbao 2ijn onder de burgers tweehonderd slachtoffers gevallen. De correspondent van Havas bij het leger van Franco bericht, dat het offensief van de recht schen in Biscaye, niettegenstaande het slechte weer een succes was. Tegen den avond waren regeeringstroepen uit de geheele provincie Alava verdreven. Door het bezetten van den berg Gordea zijn "e rechtschen meester van alle toegangswegen, ^aarlangs de regeeringstroepen de groote wegen langs Vitoria zouden kunnen bedreigen. Zes driemotorige toestellen der rechtschen hebben gisteren Jaen gebombardeerd. Zij wierpen ruim dertig bommen van 100 K.G. neer. Hedenmiddag Iaat had men ruim 70 dooden geteld en een zeer groot aantal ge wonden, waarvan het grootste deel uit vrou wen en kinderen bestaat. De arbeiderswijk is het zwaarst getroffen. Twee torpedo's vielen voor het gebouw van het blad „La Manana" en doodden 'n man en ze ven kinderen. De materieele schade is zeer be langrijk. Reddingsploegen werken zonder ophou den en zoeken naar slachtoffers, die mogelijk nog onder de puinhoopen liggen. In het communiqué, dat de verdedigingsraad van Madrid heeft gepubliceerd, wordt o.a. ge zegd: Aan het front van Guadalajara zijn de regeeringstroepen in de richting van Villa Nueva en Arsecilla opgerukt. Ten Noorden van den weg naar Aragon zijn de vijandelijke stel lingen te Jadraque, Almadrones en Midarueno krachtig door ohze artillerie gebombardeerd. Van het front van Madrid en de Jarama zijn geen operaties te melden. De rechtschen melden uit Siguenza: Gis teren poogden de regeeringstroepen aan het front van Guadalajara een aanval te doen op den linkervleugel van onze troepen. Zij werden evenwel verrast door een snelle en sterke reactie van de colonne Moscardo, die de regeeringstroepen vijf kilometer te rugdrong. Na dezen aanval bemerkte men, dat de bat terijen van de regeering, opgesteld op de bergen langs de Tajuna, overhaast terugtrokken. In Britsche officieele kringen wordt nog geen commentaar geleverd op de nota, welke door den Spaanschen ambassadeur op het foreign office Is overhandigd. Men beperkt zich tot het verklaren, dat de desbetreffende diensten de nota, welke in het Spaansch Is gesteld, vertalen. Men weet nog niet, of de nota en de bijge voegde documenten zullen worden voorgelegd aan de niet-inmenglngs-commissie door de Britsche regeering. In diplomatieke kringen wijst men erop, dat ook door andere regeerin gen het initiatief hiertoe kan worden genomen, daar de nota ook in andere hoofdsteden is over handigd. Van zeven gewonden zijn de beenen geam puteerd, terwijl er bovendien nog zeven andere zwaargewonden zijn. NEW YORK, 2 April (Havas). In de New York Times is een artikel opgenomen, getee- Kend door Harold Hinton, waarin deze zegt van ^elingeüchte zijde te hebben vernomen, dat president Roosevelt 6 April a.s. aan de groote "Mogendheden zou voorstellen deel te nemen een algemeene ontwapenings-conferentie. bijeenkomst zou gehouden worden te Ko- Psuhagen, gedurende den zomer van dit jaar. Uit Washington échter wordt bericht, dat President Roosevelt tegenover de pers verklaard zou hebben, dat de nieuwe geruchten, volgens jreike hij het voornemen zou hebben een inter nationale ontwapenings-conferentie bijeen te' r°epen, ongegrond zijn. Barcelona, 2 April (Havas). De „Solida- idad Obrera" bericht, dat de nieuwe generali- sraad van Catalonië als volgt zal zijn sa mengesteld: de C. N. T. zal de zetels voor ver- ediging en industrie, handel, gezondheid en °ciale voorziening waarnemen; de V. G. T.: Justitie, arbeid, propaganda en een zonder por- euiiie; de linksch-republikeinen: openbare ei'igheid, onderwijs en financiën. Taradellas zou minister-president worden en Portefeuille van financiën nemen. Washington, 2 April (Reuter). Blijkens ^°°juist gepubliceerde cijfers zijn verleden jaar }n ée Vereenigde Staten bij botsingen tusschen treinen op onbewaakte overwegen gemiddeld (ina vijf personen per dag gedood. Het totaal aantai dooden bedroeg 1786. Hierbij komen hog 4930 personen, die bij dergelijke ongelukken werden gewond. Verwachting: Meest matige Oostelijke tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken met waarschijnlijk eenigen regen, zachter. H Verdere vooruitzichten: Weinig verande- =E ring. ÜllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNlllllllÜ UURWEkKHANDEL S9 LE10SCHESTRMT10 f.8..:2.U...r>..4 VATICAANSTAD, 2 April (Stefani). Morgen zal Z. H. de Paus in de consistoriezaal Zijn gewoonte, om den bruidsparen Zijn Zegen te geven, weer hervatten. Zondag a.s. zal Hij 4500 Fransche en een aantal andere pelgrims in dezelfde zaal ontvangen en Zijn Zegen geven CHICAGO, 2 April. (Stefani) Patricia Ma guire, die reeds vijf jaar in diepen slaap is verzonken, is gisteren 33 jaar geworden. Haar ouders hebben opnieuw vergeefs getracht haar te wekken. Het geval wordt als een record in de annalen van de geneeskunde beschouwd. LONDEN, 2 April. (D.N.B.) Eerst thans wordt uit Britsch-Indië vernomen, dat de opperbevel hebber van het leger daar, generaal sir Robert Cassless, op weg is naar Rasjawar, de hoofdstad van de Noord-Westelijke provincie, waar onrust heerscht. Volgens berichten uit Nieuw-Delhi zouden de stammen der Oetmanzi trachten den Fakir van Ipi en de Engelschen te verzoenen. Sit-down-stakers van de Dodge-autofabr ieken trachten de politie schrik aan te jagen met „vuurmonden" van kachelpijpen! LONDEN, 2 April (Havas). De Britsche koninklijke commissie van onderzoek inzake Palestina, welke op het oogenblik te Londen vergadert, zou, naar de Daily Herald be richt, overwegen het probleem van de be trekkingen tusschen Joden en Arabieren op te lossen, door Palestina in twee deelen te verdeelen, n.1.: een autonoom Israëlietisch Dominion, dat deel zou uitmaken van het Britsche Imperium, en een onafhankelijken Arabischen staat. De Joodsche bevolking zou het geheele ge bied langs de kust tusschen de Baal Saint Jean d'Acre en Gaza toegewezen krijgen. Hier zou zich ongeveer een millioen joodsche kolonisten kunnen" vestigen, terwijl op het oogenblik on geveer 400.000 Joden in Palestina zijn. De onafhankelijke Arabische staat zou zich uitstrekken over het verdere deel van het land en zou te zamen met Trans-Jordanië een staat vormen. De Emir van Trans-Jordanië zou sou- verein van dezen staat worden en zijn levens droom, Koning van Arabië te worden, zou hier mede vervuld worden. Jerusalem zou internationaal gebied worden en onder Britsch mandaat blijven. De haven Haifa, het einde van de petroleum-pijpleiding van Mossoel zou neutraal gebied worden en on der Britsche controle worden geplaatst. Een ander voorstel dat overwogen wordt, is Palestina te verdeelen in Joodsche en Ara bische kantons, die ieder autonoom zouden zijn, naar Zwitsersch voorbeeld. LONDEN, 2 April. (Havas) Het uiterst-link- sche blad Daily Worker publiceert een oproep der communistische partij naar aanleiding van de staking der metaalbewerkers bij Beardmore waarbij meer dan 3000 arbeiders betrokken zijn en de dreiging met staking van ver scheidene vakvereenigingen, o.a. die van de autobuschauffeurs te Londen. In dezen oproep wordt o.a. gezegd: „Alle vak vereenigingen in Engeland gaan thans in na volging van hun kameraden in Frankrijk, Span je, Amerika en Indië tot optreden over. Het uur is gekomen voor de grootste poging, die de arbeidersbeweging ooit heeft ondernomen. Deze poging moet in iedere industrie leiden tot in voering der gevraagde loonsverhoogingen, de 40-urige werkweek, betaalde vacanties en vol doende pensioenen voor arbeiders, die te oud zijn om te werken. De mijnwerkers van de schacht „Geluk van Louise" in Opper-Silezië zijn in hongerstaking gegaan, om te protesteeren tegen het voorne men van de Duitsche eigenaars de mijn te sluiten. De staking onder de Finsche metaalarbeiders heeft zich uitgebreid tot de groote werf van Chrichton-Vulkan in Abo. In de haven van Nagoya zijn vijfhonderd ha venwerkers in staking gegaan. Bovendien staakt het personeel van de electrische trams en autobussen tusschen Tokio en Jokohama. De stakers eischen een loonsverhooging van 25 procent in verband met den hoogen levens standaard. Men vreest, dat ook het personeel van de trams en autobussen van Tokio in sta king zal gaan. INNSBRUCK, 2 April. (D.N.B.) Bij Vent in het Oetzdal is een reddingsbrigade, die was uitgetrokken om een verongelukten Engelsch- man te helpen, door een lawine verrast. Twee mannen werden bedolven; tot dusverre heeft men de lichamen niet gevonden. 99 Naar wij vernemen, zullen de O 1 2 en O 14 op den 14den April van Den Helder naar West Indië vertrek ken om aldaar de Johan Maurits van Nassau, welke naar de Spaansche wateren zal worden gezonden, af te lossen. Zeer waarschijnlijk zal dan de Java naar Den Helder terugkeeren. Voorts wordt de O 16 op 6 April in Nieuwe Diep terug verwacht. De Johan Maurits van Nassau is in 1932 te water gelaten en gebouwd door de Kon. Mij. De Schelde. De snelheid bedraagt 15 mijl, de bewapening bestaat uit 3 kanonnen van 15 c.M., 4 mitrailleurs no. 4 en 4 mitrailleurs van 12,7 m.m. De lengte, breedte en diepgang bedragen 78,65 M„ 11,60 M. en 3,75 M. NEW YORK, 2 April (Reuter). Er is een regeling tot stand gekomen, zoodat de staking van 400.000 ar beiders in de bruinkoolindustrie geen doorgang vindt. Graaf Ciano heeft na onderteékening van het verdrag met Joego-Slavië een bezoek gebracht aan het vliegveld te Belgrado, waar hij, alvorens per vliegtuig te vertrekken, luchtdemonstraties bijwoonde LONDEN, 2 April Hoewel de Ameri- kaansche minister van Buitenlandschs Za ken, Cordell Huil, gisteren heeft verklaard, dat Norman Davis uitsluitend in verband met de as. suikerconferentie te Londen ver toeft, acht de Times het nauwelijks waar schijnlijk, dat de besprekingen, die hij hier zal voeren, uitsluitend op suiker betrekking zullen hebben. Sedert vele jaren wordt Davis beschouwd als de speciale ambassadeur der Vereenigde Staten in Europa. Hij heeft deelgenomen aan de ont wapeningsconferentie en aan de economische wereldconferentie. Eind 1935 kwam hij hier aan als leider der Amerikaansche delegatie ter vloot- conferentie en thans komt hij hier kort na het bezoek van den Britschen mnister van Handel, Runciman, aan Washington. Volgens de Times bestaan er ongetwijfeld vele vraagstukken, zoowel economische als politieke, die Davis tijdens vorige bezoeken heeft bespro ken, en waaromtrent hij zich thans opnieuw op de hoogte wil stellen. Naar men zpgt, heeft hij een geheele verzameling „plannen" bij zich. Het is, aldus het blad, dichter bij de waar heid, wanneer men zegt, dat zijn bezoek hoofdzakelijk een informatief doel heeft, in het bijzonder op economisch gebied. Op het oogenblik zijn de economische politiek van Engeland en die van de Vereenigde Staten gebaseerd op volkomen verschillende, en zelfs aan elkaar tegengestelde beginselen. Amerika is voor gelijke behandeling van alle importeurs. Wan neer zijn douanetarieven hoog zijn, zijn zij hoog voor alle landen, die goederen naar Ame rika willen zenden. Wanneer een reductie wordt ingevoerd, is deze volgens de Amerikaansche po litiek voor alle landen dezelfde. De Britsche politiek is meer, met èèn land tegelijk tot een overeenkomst op de best mogelijke voorwaarden te komen. In Amerikaansche oogen is dit een discriminatiepolitiek. Wil een handelsverdrag tusschen Engeland en Amerika tot stand komen en aan beide zijden van den Atlantischen Oceaan hoopt men dit dan dient met deze verschillende politieken re kening te worden gehouden en zal het terrein vooraf terdege geëffend moeten worden. In zijn in Amerika afgelegde verklaringen heeft Davis dikwijls den nadruk gelegd op het belang van een economische regeling, als voorloopster van een algemeene politieke wereldregeling. WASHINGTON, 2 April. (Reuter) Tegenover vertegenwoordigers van de pers heeft president Roosevelt verklaringen afgelegd over de prijzen van z.g. duurzame producten, zooals ijzer, staal en koper, die hij veel te hoog achtte. Het is tijd, aldus Roosevelt, dat de regeering de fede rale uitgaven op genoemde producten ontmoe digt en de uitgaven voor verbruiksartikelen aan moedigt. De voortbrenging van duurzame pro ducten schrijdt veel sneller vooruit dan die van de verbruiksproducten, hetgeen een gevaar vormt. Bij de uitvoering van openbare werken zal in den vervolge het zwaartepunt verlegd worden naar ontwerpen ten gunste van de ver bruiksartikelen. De staking van 400.000 arbeiders in de Ameri kaansche bruinkolenindustrie zal geen doorgang vinden. Tweehonderd slachtoffers bij een nieuw bom bardement op Durango; ook Jaen zwaar gebom bardeerd; de rooden zouden bij Guadalajara 5 K.M. zijn teruggedreven. Ter oplossing van het probleem der Joodsch- Arabische verhoudingen zonden plannen be staan tot een splitsing van Palestina in twee deelen. Mogelijkheden van het bezoek van Norman Davis te Londen. Volgens officieele opgave zijn bij de treinbot sing te Londen 7 personen gedood en 21 gewond. Slotcommnniqné betreffende de conferentie der Kleine Entente. Het aantal dooden tengevolge van de granaat ontploffing nabij Reims is reeds tot vijf ge stegen. O 12 en O 16 zullen 16 April naar de West ver trekken. Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake non-interventie. Nieuwe restitutie-regeling voor koelhuis- en kalkeieren in voorbereiding. De geheimzinnige ziekte te Buitenpost blijkt dysenterie te zijn. Bij een ernstige autobotsing nabij de Merwede- brug, werd een bestuurder zwaar gewond. New Yorksche Beurs: Opening gedrukt, slot onregelmatig. LONDEN, 2 April. (Renter) Officieel wordt medegedeeld, dat bq het spoorweg ongeluk van hedenmorgen zeven personen, van wie één vrouw, gedood zijn en 21 ge wond. Tien gewonden zijn in het ziekenhuis opgenomen, verscheidenen hunner j4rkeeren in emstigen toestand. Houdt vol! Er komen oogenblikken in 's men- schen leven, dat men alles zoo „beu" is, dat men het bijltje er bij neer wil leggen. Men heeft voor een goede zaak krachtig en vol toewijding ge ijverd, men heeft allerlei tegenwer king en klein-menschelijk gedoe ge trotseerd voor het goede doel. Maar eindelijk komt men op een punt van moeheid: men wil rust.... men wil niet verder. Geef echter geen kamp. Laat u niet ontmoedigen. U bent misschien o zoo na aan de verwezenlijking van uw plan. Zet door! En ook al zou uw eindpunt nog ver af zijn, laat u toch niet ontmoedigen zoodat ge al uw gedanen arbeid prijs geeft en in de waagschaal stelt. Het is zoo mensche- lijk een walg te krijgen van alle ge niepige en kleinzielige tegenwerking, maar geef het terrein niet prijs aan deze kleine menschelijkheid. Laat u nooit ontmoedigen in uw mooien le vensstrijd voor al wat goed en edel is. Houdt het uitlaat u niet ont moedigen. PRETORIA, 2 April. (Reuter) Vandaag is een proclamatie gepubliceerd, welke drastische maatregelen tegen de nationaal-socialistische beweging in Z.W.-Afrika bevat. Krachtens deze proclamatie is het aan alle anderen dan Britsche onderdanen verboden, in het mandaatgebied op eenige wijze deel te ne men aan de activiteit van openbare of politieke organisaties. i i i umimninii u u u i 1 s j i rZ Stand op Zaterdagmiddag 1 uur v.m. 748,2 Vorige stand 749,9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1