LAATSTE NIEUWS Waar de filmband rolt Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Het accoord in de mijnindustrie VEEHOUDERS EN MELK HANDEL lltlllllllllllllllllllllllllllllllllHIIilljl iinnnrnniiniiMiiiininiiiiiniHiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiüniiiiiiiiiiniinniiiiiiiniiinniiiiniiii ZATERDAG 3 APRIL 1937 GELOOF EN WETENSCHAP De Kruisvaartavond VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken UITSLAGEN SCHOLEN- TOURNOOI Reeds één winnaar bekend WEDSTRIJD IN WEL SPREKENDHEID Dansavond Yoma Sasburg Kwestie over den prijs van de overmelk Een stukje ordening (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Bijzonder poststempel ■JU. Loonsverhooging over de geheele linie Onderhandelingen in de auto-industrie mislukt Degrelle schrijft een opmerkelijk artikel De eenheid van het Belgische volk als grondslag van zijn actie voorgewend? Groote brand in Zion Tempel en radiostation volkomen vernield Mr. Pont N.S.B.-er Kan hij burgemeester van Hillegom blijven? OUD-LEERAAR OPGELICHT Hechtenis in mindering gebracht PALACE-BIOSKOOP De Getemde Draak den foto uit „Pygmalion"de Neder landsche film, die deze week in het Rembrandt- Theater draait LUXOR-THEATER San Francisco geprolongeerd FRANS HALS-THEATER Zeven groote films REMBRANDT-THEATER Pygmalion De ramp met de Jonge Jacobus Het schip niet te diep geladen?, Bemanning deed haar plicht Een spoorwegaanslag in Tsjecho-Slowakije R.K. voetballers naar Engeland Maandag 3 Mei een wedstrijd tegen Hull-City Een wielerbaan voor de Zaanstreek NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT gilll!llinillllllllllllinilllll!lllll!lll!llllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllll!llllllll!llllllll!lllllllllll!ltfl| illllllfl!!llllilllllll!lllllll!lllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllilllllllIIIIIIMIIl!IMIIIIIII!IIIIIIIIIlllIllllllllllllllllllllllli STAD Zooals gemeld zal de „Kruisvaart", cohort Kathedraal St. Bavo Haarlem, op een buitenge wone bijeenkomst van de Vereeniging „Geloof en Wetenschap" op Vrijdag 9 April a.s., des avonds om 8 urn: in den Stadsschouwburg met een zeer verzorgde voorstelling optreden. Het programma vermeldt: zeven tableaux naar ontwerp van Anton Sweers, n.l. „Meeleven met de Kerk", (orgelmuziek van Marinus Monnikendam, tekst van Joost van den Von del); „Versterking van het gezinsverband", (orgelmuziek van Monnikendam en tekst van Gabriel Smit); „Gemeenschapszin", (bewegings koor met muziek van Marinus Monnikendam); „Waardeering van den arbeid", (muziek van Monnikendam) en tenslotte „Liefde voor „Ware blijdschap in lied, spel en dans", (Maria- lied op muziek van Monnikendam en tekst van Wim Snitker, een fragment uit „Radijs" en een Matrozendans op muziek van Monnikendam); „Gezonde lichaamsoefening" (op muziek van Monnikendam) en tenslotte .Liefde voor het volk, vorstenhuis en vaderland", (marschmuziek van Monnikendam met tekst van Gabriel Smit). De décors werden ontworpen en vervaardigd door H. Sterk, het orkest staat onder leiding van Jan Nibbering en Marinus Monnikendam bespeelt het orgel. Na de pauze wordt opgevoerd .Radijs" van Anton van de Velde, onder regie van Anton Sweers en met muziek van Arthur Mertens OJ.M. C. J. v. d. V., bankwerker, wonende te Am sterdam, thans ged. .Diefstal". Zes maanden gev. straf met aftrek prev. hecht. o.v. A. D., betonwerker, wonende te Amsterdam, thans ged. „Diefstal". Zes maanden gev. staf met aftrek prev. hecht. o.v. J. J., zonder beroep, wonende te Amsterdam, thans ged. .Diefstal". Vier maanden gev. straf met aftrek prev. hecht. o.v. P. J. de K., slager, wonende te Haarlemmer meer. .Appèl overtr. Crisiszuivelwet". 10 boe te subs. 6 dagen hecht, met verbeurdverkl. o.v. A. S., handelsagent, wonende te Amsterdam. „Appèl overtr. Moter- en Rljwielwet". 10 boete subs. 5 dagen hecht, met toewijzing civiele vordering tot een bedrag van 12.10 o.v. ..P. v. N., automobielhandelaar, wonende te Haarlemmermeer. „Appèl overtr. Motor- en Rljwielwet". Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. A. M., stoker, wonende te Heemstede. „Ver oorzaken van den dood door schuld". Drie maanden gev. straf voorw. met ëen proeftijd van drie jaar, benevens 40 boete subs. 20 da gen hecht. o.v. Noord I St. BavoschoolSt. Franciscusschool 1—5 St. LiduinaschoolSt. Willibrordusschool 90 Noord II St. Jozefschool—R. K. Schoolv. Cruquiusstr. 3-3 St. Adelbertusschool—St. Antoniusschool 04 Zuid I St. JozefschoolSt. Franciscusschool 32 St. JoannesschoolJacobaschool 10 St. AloysiusschoolSt. Antoniusschool 22 Zuid n St. BavoschoolSt. Jozefschool 7—0 MariaschooiSt. Lambertusschool 06 St. CanisiusschoolSt. Franc. Xav. school 17 Mulo I Ged. Oude Gracht ILyceum II Lyceum ISt. Henricusschool I Mulo II 2—1 1—3 Ged. Oude Gracht IH—Ged Oude Gr. II 3—5 St. Henricusschool II St. Henricusschool m 50 St. LuciascboolLyceum III 60 (St. Henricusschool n kampioen van deze af deeling). Ook dit jaar heeft Haarlem en alleen Katholiek Haarlem! zijn bijdrage in het nationale spreekconcours gegeven. Van het R. K. Lyceum hebben deelgenomen <le leerlingen Dio van de Pavoordt en Constant Gall. Beiden hebben er met hun „werkstukken" een rede, een improvisatie en een Vondel-voor dracht, een heel goeden indruk gemaakt. Bleef de eerstgenoemde juist even beneden het be- kror.ingspeil, Constant Gall bereikte het niveau, waarvoor hem een Eervolle Vermelding werd Uitgereikt. Te meer verheugt het ons, dit te kunnen berichten, omdat het R. K. Lyceum een rhe- thorische renommee moet handhaven. Zooals men zich herinneren zal, was het de lyceïst Henri van Hoof die den nationalen en daarna den internationalen prijs behaalde en een vorig jaar behaalde de leerling W. Straatmans een „diploma". Moge de overwinning op dit concours een stimulans voor de jongelui van het R. K. Ly ceum zijn om de even hooge als practische kunst van de welsprekendheid te blijven beoe fenen. Donderdag 8 April geeft Yoma Sasburg een dansavond in den Stadsschouwburg. Zij is in Haarlem geen onbekende en door haar eerste optreden nog in goede herinnering. Hoewel nog haast kind, verrestte zij toen publiek en pers met haar prestaties, vooral door de bezieling, waarmee zij een tragischen dans ais ,De Waan zinnige" uitbeeldde. Sedert heeft zij haar stu diën in de Jooss-Leeder-School of Dance vol tooid en zal zich nu met oude en nieuwe dansen aan haar stadgenooten voorstellen. Wolfgang Wijdeveld zal haar begeleiden en bovendien nieuwe dansmuziek voor piano van zichzelf en van Heinz Tobi spelen. In hotel Deutekom, te Uitgeest, is Donder dagavond een zeer druk bezochte vergadering gehouden van den Kring Kennemerland van den R. K. Land- en Tuinbouwbond, afdeeling consumptiemelkers, waarbij ook de geheele melkhandel (nl. acht fabrieken) tegenwoordig was. De vergadering stond onder leiding van den heer P. de Wildt uit Castricum, die voor den aanvang der vergadering overleg had gepleegd met den handel over verschillende zaken, welke in de op 24 Maart te Castricum gehouden ver gadering niet tot oplossing konden worden ge bracht en sedert dien hangende waren gebleven. De heer De Wildt deelde mede, dat de vorige week 11 veehouders met hun melk niet konden worden geplaatst. Het overleg heeft tot resul taat gehad, dat alle veehouders, die een con tract hadden, geplaatst zijn. Dc'.irtoe moesten echter ten aanzien van de leveranties verschil lende verschuivingen plaats hebben. Dit stukje ordening werd zoowel door den handel als door de veehouders, met applaus begroet. Het mag ook voor de volle 100 pCt. geslaagd heeten. Besproken werd vervolgens de prijs van de overmelk. De voorzitter deelde mede, dat de L. T. B. verleden week den handel heeft voorgesteld, om de overmelk te betalen met den door de N.Z.C. vastgestelden prijs. De heer Zwanenburg (IJmuiden) verklaarde, dat de handel niet bereid is dit voorstel te aanvaarden. De handel biedt aan 2 cent bene den den taxeprijs te betalen. De voorzitter wilde dit onder geen enkele voorwaarde accepteeren, waarna de heer Kla ver (Uitgeest) er op wees, dat, wat de veehou ders vragen, billijk is. In een goed opgezet be toog schetste spr. den toestand en meende, dat met het oog daarop de. door den L.T.B. voorge stelde prijs, gerust gehandhaafd mag worden. De heer v. d. Berg (Sierkan, Haarlem) drong er op aan, dat de veehouders niet stokstijf zul len vasthouden aan prijzen, die voor den han del moeilijk zijn te betalen. Na breedvoerige discussies diende de heer Ha gen (Melkinrichting „Velsen") een bemidde lingsvoorstel in, dat bedoelde den prijs te ba seeren op het vetgehalte van de melk. De voorzitter vond dit voorstel uit billijk heidsoogpunt wel juist, doch vreesde, dat de veehouders door deze vetberekening steeds „magerder" zullen worden. Zoowel de veehouders als den handel wilden hun standpunt niet verlaten; 'n bemiddelings voorstel van den heer Beentjes (Heemskerk) had evenmin succes. Tenslotte werd besloten een commissie te be noemen, die a.s. Dinsdag deze zaak zal bespre ken met de leiding van de N.Z.C. in Den Haag. De commissie werd samengesteld uit de hee- ren De Wildt, Schei-nier, Luyk en Stuyt, vee houders, en.de heeren Zwanenburg, Hagen, Stoop en v. d. Berg', melkfabrikanten. De postzegelvereniging „Umuiden en Om streken" zal op 9, 10 en 11 April een postzegel tentoonstelling houden. Correspondentie, in de op de tentoonstelling aanwezige brievenbus ter post bezorgd, zal van een afdruk van een bijzonder stempel worden voorzien. De geestige film „Ruggles dient twee heeren," welke men vandaag nog eens kan zien in het Frans Hals-theater i NEW YORK, 3 April. (Reuter). De nieuwe overeenkomst voor de bruinkolen- industrie is aangegaan voor den tijd van twee jaren. Zij zal eindigen op 1 April 1939. De overeenkomst voorziet met name in een loonsverhooging. 462.000 arbeiders hebben een dag het werk neergelegd. De leiding van de vakvereenigingen verklaart, dat de arbeiders niet in staking zijn geweest, doch slechts hebben geweigerd zonder overeenkomst aan het werk te gaan. Heden, Zaterdag, is de gewone wekelijk- sche vrije dag der arbeiders. Het werk zal dus Maandag worden hervat. De arbeiders op dagloon zullen een halven dollar per dag meer krijgen. De op tariefloon werkende arbeiders zullen 9 ct. per ten meer ontvangen. Op overuren zal 50 procent meer worden betaald. Ook het overige personeel zal hooger salaris of loon ontvangen. Er zal een gemengde com missie in het leven worden geroepen, bestaan de uit vertegenwoordigers van de mijneige naars en de mijnwerkers, die het werkloozen- vraagstuk zullen bestudeeren met het oog op de mechanisatie van den arbeid in de mijnen, Er zijn verder nog ongeveer 140.000 arbei ders in staking, van wie 122.000 in de auto mobielindustrie. De onderhandelingen tusschen den vice- president van de General Motors en den leider van de „United Workers" zijn mis lukt. BRUSSEL, 2 April (Havas) In het heden middag verschenen nummer van het rexistische dagblad ,Le Pays Réel" wordt een artikel afge drukt van Léon Degrelle, dat de aandacht trekt in politieke kringen, daar hierin wordt aange geven, dat Van Zeeland indertijd op de hoogte zou zijn geweest van den inhoud der overeen komst, die aangegaan is door de rexisten en de Vlaamsche nationalisten. Degrelle schrijft ojn. aan het adres van den premier: „Wij zijn zeer gevoelig geweest voor het feit, dat gij per soonlijk niet hebt getracht de Vlaamsche kwes tie te vergiftigen. Gij hebt dat niet gedaan, om dat gij wist, misschien beter dan anderen, met welke vurige, helderziende vaderlandsliefde wij ons hebben ingespannen voor de verzoening van Walen en Vlamingen en ook omdat gij de weldadige uitwerking reeds op dit uur ziet." De aanhangers van Van Zeeland zien met argwanend voorbehoud de campagne van den rexistischen candidaat zich in deze richting oriënteeren. Zij vragen zich af, of Degrelle niet, zich beroemende op een soort waarborg van den eersten minister, tracht zich te bevrijden van de verwijten zijner tegenstanders, volgens welke hij zich verbonden heeft met de Vlaamsche separatisten, terwijl hij als grondslag van zijn politieke actie de eenheid van het Belgische volk aangeeft. ZION (Illinois), 2 April. (Havas) De tempel en het radiostation van Zion zijn vanmorgen door brand totaal vernield. De schade wordt ge raamd op honderdduizenden dollars. Zion geniet in de Vereenigde Staten een uit zonderlijk privilege; de stad is namelijk eigen dom van de „Christian apostolic church", welke het administratief beheer heeft, terwijl alle in woners onderworpen zijn aan een soort „paus" van deze secte, die de leider van het „geestelijk en tijdelijk gemeenschappelijk eigendom" is. In verband met de meening van mr. Pont. als zou hij niet ontslagen kunnen worden als burgemeester van Hillegom na zijn toetreding tot de N. S. B., meldt men ons van bevoegde zjjde, dat in ieder geval als vaststaand mag worden aangenomen, dat hij bij zijn periodiek aftreden dan niet zou worden herbenoemd. Er komt echter dit bij, dat een burgemees ter bij Kon. besluit wordt benoemd en dat elk Kon. besluit ieder oogenblik door een nieuw Kon. besluit ongedaan kan worden gemaakt. Uit den aard der zaak is in het gevalPont nog geen beslissing genomen. De Rechtbank veroordeelde den twintig-jari gen jongeman J. L., die zijn vroegeren gods dienstleeraar Dr. L. D. heeft opgelicht voor een bedrag van ruim 30.000 tot een gevangenisstraf van een jaar waarvan zes maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en met af trek van den tijd door verdachte in voorloopige hechtenis doorgebracht, zoodat hij vandaag in vrijheid zal worden gesteld. Het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen zal gedu rende den proeftijd toezicht op den jongen hou den. De Officier van Justitie.had een jaar en vier maanden met aftrek van voorarrest geëischt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Getemde Draak heet de film en Adèle Sandrock speelt er in mee. Wat is natuurlijker dan dat je haar dadelijk in de gedaante van een vrouwelijke draak voor je ziet! Als iemand voor zoo'n feeks als waaraan de titel je doet denken moet spelen, wie kan dat dan beter zijn dan Adèle? En natuurlijk was het ook zoo; deze komische Alte bij uitnemend heid vertolkte de hoofdrol in deze kostelijke film, die slag op slag een gullen lach door de zaal doet schallen. Het is een allergeestigste geschiedenis, die van de oude gravin van de Drakenbierbrouwerij met zijn uitstekenden brouwmeester en den in den-put-zittenden eigenaar van de brouwerij „de Zon", wiens brouwmeester maar geen bier kan maken dat met dat van de concurrent „De Draak" kan wedijveren. Hij wil het aansturen op een fusie tusschen de beide brouwerijen, maar de „draak", alias de gravin, wil daar niets van weten. De zoon van den eigenaar der brouwerij ,De Zon" zal dan trachten haar haar superieuren brouwmeester te ontfutselen, maar de man blijft trouw aan zijn „draak". Dan zal Trude, de nicht van „De Zon" het probeeren en die slaagt beter, want zij palmt den brouwer niet alleen in, maar wordt ook op hem verliefd en op het feest van het 300-jarig bestaan van de Drakenbrouwerij komt het tot de ontknooping, want ook de dochter van de Draak en de zoon van de Zon zijn het eens geworden en dan is de tegenstand van de gravin gebroken en is de Draak getemd de Zon en de Draak zijn voortaan één, die het samen doen met den brouwmeester van de laatste. Dat het grootste succes is voor Adèle Sand rock behoeft nauwelijks vermeld te worden maar toch mag niet verzuimd worden te vermel Gustaf Gruendgens in de rol van Metternich („So endete eine Liebe") Dinsdag in het Frans Hals-theater den, dat ook Lucie Englisch, als het nichtje van „de Zon" een groot aandeel heeft aan het bui tengewone succes dat deze film gisteren bij de eerste voorstelling had. Aan het einde werd zelfs luid geapplaudisseerd. In het voorprogramma, naast de journaals, nog een gekleurde teekenfilm „Happy Lan ding", die eveneens hoogst vermakelijk is en bij het publiek den lach reeds losmaakt voor de hoofdfilm. Natuurlijk is de film „San Francisco" gepro longeerd. lederen dag immers was de belang stelling er voor zeer groot. Moge over het alge meen een „liefdesgeschiedenis" weinig origineel meer zijn, de intieme verhouding tusschen drie menschen, welke den inhoud van deze film uit maakt, heeft hier een diepen ondergrond en beteekenis en is gezet in het kader van een ge weldige historische gebeurtenis: den ondergang van San Francisco, het moderne Sodoma, door een aardbeving in 1906. Vooral deze ramp is buitengewoon suggestief weergegeven. Twee bekende sterren treden in de film op: Clark Gable als de exploitant van het beruchte nachthuis „Het Paradijs", een man, die meer in eigen kracht dan in God gelooft, doch ten slotte Gods macht toch moet erkennen; en Jeanette Macdonald, die ruimschoots gelegen heid krijgt haar fraaie stem te laten bewonde ren, al worden deze zang en muziek er som tijds wel erg met de haren bijgesleept. Zelfs krijgt men de opera „Faust" in vogelvlucht te hooren en te zien! Overigens een film met prachtige uitbeelding en van sterke indrukken. Een woord van aanbeveling om deze film te gaan zien, lijkt ons, na het groote succes, dat ze hier in Haarlem had, wel haast overbodig. Het voorprogramma is kort maar goed: inte ressante journaals' van velerlei sensationeele gebeurtenissen en een aardige teekenfilm, de historie van een Chineesche nachtegaal, vol sfeer en kunst verteld. Het is zoo langzamerhand traditie geworden, dat het Frans Halstheater eenige malen in het jaar de groote schlagers van het seizoen terug brengt als ééndagsvliegen. Dan is het zaak de advertentie uit te knippen en te bewaren en verder om op de agenda in onze courant te letten. Voor vandaag vragen wij speciale aan dacht voor de werkelijk zeer geestige en voor name film „Ruggles dient twee heeren". Wie daar naar toe gaat, zal er geen spijt van hebben. Het voorprogramma geeft binnen- en buiten- landsch nieuws en een schat van een teeken- film met Betty Boop. Op uitgebreide wijze wordt de film voor de volgende week aange kondigd, de groote Warner-productie „De lichte brigade." De première voor Haarlem van deze film ging met eenige feestelijkheden gepaard, want de dames kregen ter herinnering een bloemenrui- kertje, terwijl de heeren werden vergast op eenige Shaw-anecdoten van Eduard Verkade, welke laatste de film persoonlijk inleidde. Dat de dames hier ook naar mochten luisteren, spreekt wel van zelf. Tenslotte werd Eduard Verkade door de directie met een fraaien krans gehuldigd voor zijn vertolking van de Kolonel Pickering-rol. Daar we de film reeds uitvoerig bespraken, rest ons nog een kort overzicht van het voor programma, waarbij men o.a. in de journaals Z. H. Paus Pius XI ziet, terwijl Hij zijn zegen Urbi et Orbi geeft. Dan is er nog een alleraar digste teekenfilm met een sublieme karikatuur van Mae West vervaardigd door Walt Disney en voorts de gebruikelijke Indische en Hollandsche journaals. Een programma dus waarvoor iedere verdere aanbeveling louter en alleen woordverspilling is. De Raad van de Scheepvaart heeft een onder zoek ingesteld naar de oorzaak van het in he- vigen storm, bij de Portugeesche kust, op 27 Januari 1.1. vergaan van het ruim 17.000 ton metende vrachtstoomschip Jonge Jacobus, bij welke ramp de geheele uit 22 personen be staande bemanning, van wie elf Nederlanders, is omgekomen. Bij de opening der zitting herdacht de voorzitter, Prof. Mr. B. M. Taverne, terwijl allen zich van hun plaatsen verhieven, in een korte rede de mannen, die hun zee mansgraf gevonden hebben, waarbij spreker wees op de groote tragiek van deze ramp, gelegen in het feit, dat, terwijl de Jonge Jacobus met verscheidene in de nabijheid zijnde schepen in communicatie was, het geen dezer schepen is mogen gelukken, den in nood verkeerenden te hulp te komen. Prof. Taverne sprak voorts woorden van eerbiedige hulde met betrekking tot den stuurman-marconist van de Jonge Jacobus, Van Vuren, die tot het laatste oogenblik telegrammen heeft gewisseld. Het diepe medegevoelen van den Raad gaat ook uit naar de nabestaanden. In deze zaak was opgeroepen de heer J. G. J. M. Mekes, inspecteur van den technischen dienst van Wambersie en Zoon te Rotterdam, welke vennootschap de directie over de Jonge Jacobus gevoerd heeft. De heer Mekes deelde mede dat het schip, toen de ramp geschiedde, met een lading stuk goed op weg was van Amsterdam naar Alexan- drië. De stuwing was buiten hem omgegaan, wel was hem bekend dat er een deklading aan boord was, o.a. eenige telefoonpalen. Het luik hoofd van luik 1, dat, naar vaststaat, toen het schip in nood verkeerde, is ingeslagen, is vrij van lading geweest. Op een vraag van den voorzitter of het den heer M. bekend is dat de kapitein van de Jonge Jacobus tegenover den loods verklaard zou heb ben dat hij tegen de reis opzag, antwoordde de heer M. ontkennend. Wel voelde de machinist zich voor het vertrek niet goed, in verband waarmede de heer M. hem had aangeboden zelf zijn plaats op deze reis in te nemen. Dit aan bod is echter niet aanvaard. Enkele rapporten werden hierna voorgelezen, o.a. een van den kapitein van een Engelsch schip, dat, evenals de Achilles van de K.N.S.M. voortdurend met de Jonge Jacobus in draadlooze communicatie is geweest. Ook het Engelsche schip had het in het noodweer te zwaar te verantwoorden om hulp te kunnen bieden, ofschoon pogingen daartoe zijn gedaan. Een der leden van den Raad stelde de vraag of het wellicht mogelijk is geweest dat de Jonge Jacobus met een landing van 15.000 ton voor en 800 ton achter, met den kop te diep heeft ge legen. De heer M. antwoordde, dat dit niet het geval is geweest; het schip lag niet tot aan zijn merkteeken. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer P. van 't Haaff, zeide dat naar zijn oordeel de geheele bemanning van de „Jongp Jacobus" tot het laatste oogenblik haar plicht heeft gedaan. De opvarenden moeten een be- wonderingswaardige kalmte getoond hebben, hetgeen pleit voor de goede discipine en leiding, welke aan boord geheerscht moet hebben. Naar wel uit de telegrammen is gebleken, staat wel vast, dat het inslaan van het voorluik de on middellijke oorzaak van de ramp is geweest. Toen het schip vertrok was het in zeewaardi- gen staat; in Mei 1936 had het zijn laatste in spectie ondergaan. Mede is spr. op grond van de gegevens daaromtrent van oordeel dat het schip niet overladen is geweest. De raad zal later uitspraak doen. PRAAG, 2 April. (Stefani) Er is opnieuw in Tsjecho-Slowakije een spoorwegaanslag ge pleegd, thans in Zuid-Bohemen bij het grens station Ceske Velenice. tien heeft nog niet kunnen vaststellen, wie den aanslag heeft gepleegd. De dader had een rotsblok op een gevaarlijke plaats op de rails gelegd. Gelukkig zijn geen slachtoffers te betreu ren, hoewel de schok, waarmede de trein op het rotsblok stootte, hevig is geweest. Na een kort oponthoud kon de trein zijn reis voortzetten. Uit welingelichte bron vernemen wij, dat een elftal, samengesteld uit Nederlandsche voetballers, die spelen in katholiek verband, Maandag 3 Mei te Huil in Engeland zullen spelen tegen Huil-City. In Assendelft was een comité gevormd om tot stichting van een wielerbaan voor de Zaan streek te komen. Naar wij van wethouder D. Bijl, een der initiatiefnemers, vernemen, zijn deze plannen thans werkelijkheid geworden. Men heeft de geheele baaninstallatie gekocht, waar op de laatste jaren in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam en het laatst in de Nenijto-hal te Rot terdam de Zesdaagschen in Nederland zijn ver reden. Bij deze baan behoort een tribune-complex dat plaats biedt aan ongeveer 7000 personen. Dezen opzet achtte men te luxe, daar het de bedoeling is, vooral aan opkomende renners uit de Zaanstreek en Kennemerland gelegenheid ta geven baanroutine op te doen. Volstaan zal daarom worden met een. totaal van 2000 zit plaatsen. Het materiaal, dat nu vrij komt, zal worden gebruikt voor den bouw van de noodige bijbehoorende accommodatie. Het moet een ge zellige inrichting worden, waar af en toe ook groote wedstrijden kunnen worden gehouden. De baan wordt gebouwd op een terrein in de Lange Heit te Assendelft, dat bereidwillig door het gemeentebestuur is beschikbaar gesteld. Ge legen aan een grooten verkeersweg en nabij het station, is het zeker een uitstekend punt. Men zal trachten met Pinksteren te kunnen openen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4