Kwestie der Amerikaansche neutraliteit AMERIKA EN EUROPA HET SEXUEELE LEVEN VAN DEN MENSCH ZATERDAG 3 APRIL 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT Vertrouwelijke zending van Norman Davis VAN BLOEMBOLLEN EN KONIJNEN Met de aangebrachte beplanting in het Prinselijk Park is alles in orde INT. KATH. ESPERANTO- CONGRES De leden van het eere-comité AANBESTEDING OBLIGATIES NEUSSER AUGUSTINERINNEN Inbraak op een kasteel Een der inbrekers deed of hij er thuis hoorde TANKAUTO GEKANTELD Chauffeur brak sleutelbeen UIT DE SCHOEN-INDUSTRIE De Landbouwtentoonstelling Oud-regent overleden Koninklijke gift Contingenteering chloorproducten Geen collecte voor Spaansche kinderen GESCHREVEN EN VERKRIJGB. VOOR VOLWASSEN KATHOLIEKEN Nijgh en Van Ditmar Het eeuwfeest dezer bekende firma herdacht AMSTERDAM—BANDOENG PER K. L. M. Wekelijksche aansluiting op Zuid- Afrika en het Verre Oosten NED. MIDDENSTANDSBANK HOOGER ONDERWIJS Rechtsstudie moet klassieken grondslag behouden BEHANGSEL ALS WAND- DECOR HET ZONDERLINGE KALF Boekjes met postzegels van 3 cent De Kippenpot Minister Deckers antwoordt den heer Van der Sluis DE VOOR GOD-ACTIE Het Nijmeegsche Studentencorps strijdt mee OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Steunvergoeding erwten en veldboonen Machinisten Nijverheidsonderwijs Norman Davis, Amerikaansch gezant in buitengewonen dienst, vertrouwensman van President Roosevelt en als zooda nig belast met bijzondere opdrachten, die naar buiten ieder ambtelijk cachet missen, maar daarom niet minder gewichtig zijn, vertoeft thans in Engeland. Officieel is hij er om aan 08 Londensche suiker-conferentie deel te ne men, maar in wezen heeft hij tot taak een on derzoek ter plaatse in te stellen naar de Euro peesche economische en politieke feiten en mo gelijkheden van het oogenblik. Men kan er Tij wel zeker van zijn, dat Norman Davis voor bet oogenblik geen concrete voorstellen heeft te doen; Roosevelt's boodschapper heeft dat trouwens reeds verklaard op het oogenblik, Waarop hij Engelschen bodem betrad. Norman Davis' zending is vooral een informatieve. Hat wil niet zeggen, dat de gevolgen van de gesprekken, die de Amerikaan met Engelsche «n misschien ook met andere Europeesche lei dende figuren zal hebben te voeren, niet be langrijk kunnen zijn. Van den indruk, dien Norman Davis zich omtrent den toestand in Europa vormen zal, hangt de toekomstige hou ding van de V. S. ten aanzien van de Oude Wereld en haar beslommeringen voor een goed deel af. Het neutraliteitsvraagstuk is in Ame rika aan de orde van den dag en steeds dui delijker blijkt, hoe moeilijk het is een formule te vinden, die de houding, welke de V. S. in Beval van een Europeesch gewapend conflict rullen hebben aan te nemen, op bevredigende ®n klare wijze omschrijft. Tijdens den Abes- Bijnsch-Italiaanschen oorlog werd wel-is-waar «en voorloopige neutraliteitswet aanvaard, thaar het is duidelijk, dat deze niet gelden kan Voor de vele en ingewikkelde gevallen, die zicb kunnen voordoen. En nu rijzen vele bezwiaren. Niet dat er veel verschil van meening over het prin cipe der onzijdigheid bestaat. In het «■Igemeen is elke Amerikaan van meening, dat öe V. s. goed zullen doen zich ver van het Europeesche buskruitvat te houden. Maar als bet beginsel „wij houden ons er in ieder geval buiten" stelselmatig in wetsbepalingen moet Worden vastgelegd, blijkt dat er verschillende opvattingen heerschen. Sommige Amerikanen een groot aantal Senaatsleden zijn van oor deel, dat de omschrijving van de Amerikaan sche neutraliteit een absoluut karakter dragen "roet, dat geen enkele afwijking of uitzondering duldt, welke ook de omstandigheden zijn, on der welke de internationale oorlog ontbrandt en zonder zelfs met de Amerikaansche belan gen van het oogenblik rekening te houden. Vol gens de opvattingen van deze „volstrekte neu tralisten" heeft Amerika zich niet te verdiepen hr de vraag, wie aanvaller, wie aangevallene is: beide partijen worden op voet van gelijkheid behandeld. Tegenover deze opvatting staat een andere, aanhangers van die opinie zijn van oordeel, dat Amerika den onzijdigheidsweg slechts met he uiterste voorzichtigheid betreden moet en hat de Amerikaansche neutraliteit geen auto matische moet zijn, maar zich behoort aan te Passen aan de verschillende omstandigheden, hie zich kunnen voordoen. De President moet, v°lgens deze Amerikanen, die vooral in de Kamer van Afgevaardigden een belangrijke rol ^Pden, in bepaalde omstandigheden vrij blijven bij het nemen van deze of gene beslissing en rekening kunnen houden met de belangen van ^hd en natie. Men begrijpt, dat het niet eenvoudig zal zijn heze twee opvattingen met elkaar te verzoe ken. Maar zelfs indien dat al lukt, zjjn de om standigheden niet vaak sterker dan wetsbe palingen? De Amerikanen hebben het onder kenden in den laatsten wereldoorlog, die hun, hadat zij zich aanvankelijk buiten het conflict Behouden hadden, ten slotte een der beslissen- he rollen te spelen gaf. Er kunnen ook in de toekomst omstandig heden zijn, waarin de vitale belangen van Amerika op het spel komen te staan, zonder hat het land zelf wordt aangevallen. Onder hulke omstandigheden laat zich geen neutrali st handhaven. Dat Amerika voor het oogenblik voorne mens is zich buiten Europeesche con flicten te houden, indien dat eenigszins hogelijk is, lijdt echter geen twijfel. Norman Davis zal dit allen Europeeschen staatslieden 1Ke'; nadruk onder 't oog brengen; de regeering he V. s. wenscht te dezen opzichte alle illusies en verkeerde begrippen weg te nemen. Dat wil niet zeggen, dat de V. S. daarbij niet van harte hopen, dat het groote Europeesche con- flict vermeden Zal kunnen worden. In Amerika hien evenwel van oordeel, dat dit conflict CP betrekkelijk korten termijn zal moeten uit breken als er geen formule tot beperking of althans tot stabilisatie van de bewapening kan Bevonden worden. Aan de overzijde van den °eeaan meent men, dat de huidige bewape ningswedloop, die de staatsbegrootingen ont wricht, tot een economische ramp leiden moet, een ramp, die automatisch door een andere, hen oorlog, zal gevolgd worden. Norman Davis heeft dan ook tot opdracht de aandacht der Europeesche staatslieden er op te vestigen, dat bijeenkomst der Bestuurscommissie der Ontwapeningsconferentie, die op 5 Mei a.s. te Oenève plaats hebben moet, in geen geval ver- haagcj behoort te worden, maar dat zij de mo- ®eÜjkheden van het oogenblik, al kijn deze klein, met allen ernst onder het oog zal hebben te zien. He perspectieven van Norman Davis lijken W°°r het oogenblik weinig rooskleurig. Maar het stemt toch tot voldoening, dat Roosevelt Norman Davis, vertrouwensman van President Roosevelt toch nog pogingen doet, om tot een Europee sche „pacificatie" te komen. Hjj wanhoopt dus nog niet. Het bericht, dat het geschenk der Hillegom- sche bloembollenhandelaren aan het Prinselijk Paar, bestaande uit een groot aantal bloembol len, geplant in het park van het Paleis te Soest- dijk, grootendeels aan de vraatzucht van talrijke konijnen ten offer zijn gevallen, blijkt gelukkig onjuist. De Algemeene Vereeniging van Bloem bollencultuur te Haarlem, die in opdracht van het Centraal Bloembollen-Comité het aanbren gen der beplanting heeft verzorgd, deelt ons mede, dat zoowel de deskundige bollenplanters als de Intendance van het Koninklijk Paleis Soestdijk alle voorzorgsmaatregelen hebben ge nomen om konijnenschade uit te sluiten en haar algemeene secretaris-penningmeester heeft nog dezer dagen geconstateerd, dat met de aange brachte beplanting alles in orde was. Bij zijn terugkeer naar ons land zal het Prin selijk Paar dus in den meest letterlijken zin des woords te Soestdijk volop in de bloemetjes wor den gezet. Naar wij vernemen hebben in het Eere comité van het 19e internationaal Katholiek Esperanto-congres, dat van 1 tot en met 6 Augustus te Den Haag zal worden gehouden, om. zitting genomen: Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem (voorzitter); leden: Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch; prof. dr. Titus Brandsma, O. Carm., hoogleeraar aan de RK. Universiteit te Nijmegen, prof. dr. Gerlach Royen, O.F.M., hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Utrecht; dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, minister van Handel, Scheepvaart en Nijver heid; mr. dr. L. N. Deckers,. minister van Landbouw en Visscherij; de oud-ministers mr. M. P. L. Steenberghe en mr. H. P. Marchant, mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van 'sGravenhage; mr. P. J. M. Aalberse, voor zitter der Tweede Kamer, mr. C. M. J. F. Goseling, voorzitter der R.K. Staatspartij en ir. M. H. Damme, directeur-generaal der P. T. T. Bij de voor de Provinciale Geldersche Electri- citeits-Maatschappij gehouden aanbesteding van het bouwen van een bedieningsgebouw, eenige dienstwoningen en een openluchtstation op het terrein de Bulk aan den Grootebrugschen grint weg te Tiel werd het laagst ingeschreven door de Bataafsche Aannemers Maatschappij te 's-Hage voor f 121.870. Te 's Gravenhage is een vergadering gehou den van obligatiehouders der 7 pet. 20-jarige lste hypothecaire obligatie-leening, groot f 300.000 ten laste van de Congregatie der Zus ters van barmhartigheid, volgens den regel van 900» StUO#»TtM MR (8W£9W£ir«»i®S»:S».v<t«KiW MARKJS MQHWSN&AM ntCO»V»M WSSOWfM Voor de komende „Noah"-opvoering door de Nijmeegsche studenten werd bovenstaand affiche ontworpen door den Nijmeegschen kunstenaar Wim van Woerkom. Ze werd door hem uitgevoerd in drie- kleuren, als linosnede den H. Augustinus (Neusser Augustinerinnen) te Neuss (Rheinland). De agenda bevatte de volgende voorstellen: Verdere rente-verlaging van 4 pet. tot 3V2 pet. van 1 Augustus 1936 tot 1 Augustus 1941, onder afstand van waarborg van het meerdere, te rekenen van 1 Augustus 1932. Deze rente-verla ging zal slechts worden toegestaan, indien de rente prompt door de debitrice wordt betaald. De aflossingen zooals overeengekomen in de vergadering van obligatiehouders d.d. 18 Janu ari 1934 niet te doen geschieden, doch goed te keuren, dat de leening in haar geheel zal wor den afgelost op 1 Februari 1949. Na toelichting van de voorstellen door de trustee werden deze met algemeene stemmen aangenomen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is op het kasteel Prattenburg bij Veenendaal, bewoond door mevr. de wed. L. J. M. van Asch van WijckKneppelhout en haar dochter, een inbraak gepleegd, die, aldus het Handelsblad, dank zij de activiteit van den huisknecht chauffeur Straks, werd ontdekt; de beide in dringers konden spoedig worden geknipt. Omstreks half drie hoorde Straks aan den achterkant van het buitengoed, gelegen aan den Ouden Cuneraweg van Rhenen naar Ame- rongen, onraad. Hij besloot even af te wach ten en eenigen tijd later vernam hij duidelijk het geluid van een boor. Hij wapende zich met een revolver, wekte de freule en stelde per telefoon de kazerne in Veenendaal op de hoogte. De dienstdoende wachtmeester meldde, dat hij direct zou komen en verzocht, als het mo gelijk was, de personen in bedwang te houden. Hierna toog hij op onderzoek en al spoedig ont dekte hij in een der salons twee mannen, die bezig waren een bureau open te breken. „Hands up!" riep Straks en hij maakte een beweging om te schieten. Een der inbrekers bukte zich echter snel en sloeg de lamp stuk. Een schot knalde een groot spiegelruit sloeg aan stukken. De inbrekers waren in het don ker verdwenen. De gang inloopende, ontdekte hij de freule, die eveneens een schot loste in de richting van de hal, daar juist bleek, dat een der inbrekers naar buiten was gevlucht. Ook dit schot miste zijn doel. Juist in dien tijd waren de mare chaussees ter plaatse gekomen. Schoten knal den, doch de vluchteling verdween in het nach telijk duister. Thans was het de taak van den politiehond van wachtmeester Veldhoed. Er klonk een commando en de hond rende weg. Nu ging een der politiemannen naar bin nen en tot zijn verbazing stond in de groote hal een deftig gekleed persoon, die een hou ding aannam of hij daar thuis behoorde. De wachtmeester vertrouwde het echter niet, trok zijn dienst-revolver en riep: „Handen hoog!" De persoon twijfelde evendoch langzaam gingen zijn armen de hoogte in: een der in brekers was geknipt. Nu de tweede. Het omringende bosch werd afgezocht en op eenigen afstand van den weg stond de tweede inbreker, doodstil; vóór hem de politiehond „Robbi". Het trouwe dier had schitterend zijn plicht gedaan! Zoo was al heel snel een einde aan deze in braak gemaakt en de twee ongenoode gasten konden worden ingerekend; zij zijn in de Ka zerne te Veenendaal opgesloten. Het bleken twee Hagenaars te zijn. Bij nader onderzoek bleek reeds een bedrag van f 170 te zijn buitgemaakt en werd een volledig stel inbrekerswerktuigen in beslag ge nomen. Vrijdagmiddag is een groote tien-tons tank auto van de Bataafsche Import Maatschappij te Alkmaar op den weg van Koedijk naar Noord- Scharwoude plotseling links naast den weg te recht gekomen en gekanteld. De chauffeur, de heer Van den Ploeg uit Heiloo moest daarna uit de cabine worden verlost. Hij had een ge broken sleutelbeen. Een passeerende automobilist vervoerde hem naar het Ziekenhuis te Alkmaar. De zware wagen werd slechts licht bescha digd, terwijl van de 3700 liter benzine, die zich er in bevond, niets verloren ging. Hoe het ongeluk is gebeurd, is een raadsel, vooral omdat de stuurinrichting in orde was. Ook de chauffeur wist geen verklaring te geven en de auto reed langzaam. Naar ons gemeld wordt, heeft de bekende schoenfabriek Van Haren aangekocht de leder- fabriek voorheen Van Iersel Witlox en Co. te Waalwijk. Het is de bedoeling, de fabriek weer in werking te stellen voor de vervaardiging van zool- en overleder. Men deelt ons mede, dat de Alkmaarsche Landbouwtentoonstelling zal gehouden worden op 22 April. GARGET, 2 April. (Aneta). Alhier is over leden de oud-regent Raden Ario Adipati Soe- riakartalegawa. De overledene was drager van het officierskruis der orde van Oranje Nassau en had het recht den gelen songsong te voeren. H. M. de Koningin heeft een belangrijke gift beschikbaar gesteld voor de heden te houden voorjaarsinzameling ten bate van het Haagsch Crisis-Comité. Naar mag worden verwacht, zal de contingen teering van chloorproducten met ingang van 1 Mei as. voor den duur van acht maanden wor den verlengd. Vrijdag is uitgegeven staatsblad no. 2302, be sluit van den 19den Maart 1937, tot schorsing van het besluit van B. en W. der gemeente Idaarderadeel van 4 Maart 1937, strekkende tot het verleenen, aan de afdeeling Grt>uw van de sociaal-democratische vrouwenclub, van vergun ning tot het houden van een collecte door mid del van lijsten, waarvan de opbrengst zal komen ten bate van de uitzending van Spaansche kin deren naar het Zuiden van Frankrijk. In breede-kringen wordt sinds vele jaren de behoefte gevoeld aan een serieus en voor katholieken geschikt populair-wetenschappelijk werk over het sexueele leven. Dit boek, op voor ieder begrijpelijke wijze door een hoogstaand en warm voelend medicus geschreven, zal thans binnen enkele dagen verschijnen en wordt ingeleid door een voorwoord van den R.K. Prof. van Rooy, hoogleeraar in de Verloskunde en Gynaecologie te Amsterdam. Dr. L. Heyermans, Dir. v. d. Geneesk. en Gezondh. dienst te Amsterdam, die dit zoo belangrijke boek van Dr. Fr. Kahn voor Nederland bewerkt, schrijft in zijn voorwoord: „Tal van brieven bereiken _mij met de vraag, een boek te willen noemen, dat voor lichting kan geven inzake het sexueele leven. Het is nu eenmaal een feit, dat velen er voor terugdeinzen he(. teere in het huwelijksleven te vertellen aan wie ook, en daarom is een goed boek over het sexueele leven een uitkomst." Dit omvangrijke boek wordt tot 6 April beschikbaar gesteld tegen den verlaagden inteekenprijs van slechts f 3.90 gebonden. Na verschijnen bedraagt de prijs f4.90. Profttfeert dus van de goedkoope inteekenprijs door nog heden dit invulbiljet te zenden i aanwezig is, naar Uitgeverij Contact, w boekhandelaar, of, waar geen boekh. IW DQl èutfht 795, Amsterdam INTEEKENBILJET. Verzoeke mij onder rembours te doen toekomen: „HET SEXUEELE LEVEN VAN DEN MENSCH" tegen den inteekenprijs van f 3.90. NAAM: Inteekening voor onze lezers tegen den verlaagden prijs van f 3.90 sluitó April De bekende Rotterdamsche firma, de N.V. Nijgh en van Ditmar vierde Vrijdag haar honderdjarig bestaan. Dit feit is door di rectie en personeel in een der kantoorlokalen aan de Wijnstraat herdacht. Toen het geheele personeel zich daar te midden van vele bloe men had vereenigd, heeft de procuratiehouder, de heer W. Reitsma, namens allen de directeu ren, de heeren J. Th. Piek en D. Zijlstra, met dit jubileum gelukgewenscht. Hij trad terug in de historie en huldigde de nagedachtenis van den oprichter en grondlegger van het bedrijf, den heer Nijgh. De jonge stam is tot een hon derdjarigen eik uitgegroeid, welke alle weer kan trotseeren. Ook herdacht spr. den heer Dit mar, eveneens een der stichters van de firma. Namens het personeel vereerde spr. de direc tie een klok als symbool van den tijd, welke als randschrift draagt: Wie den tijd verstaat, dien brengt hij baat. Aan de beide directeuren bood spr. bovendien nog een plaquette aan. De heer Piek heeft daarna voor het aange boden geschenk bedankt en daarbij zijn groote waardeering uitgesproken voor de toewijding, door het personeel steeds betoond en gewezen op de onderlinge goede verstandhouding. De gedelegeerd commissaris, de heer H. Nijgh, heeft nog eenige herinneringen opgehaald uit het verleden en daarna de directie dank ge zegd voor de door haar bereikte resultaten on der aanbieding van den N.R.C.-eerepenning in zilver. Mej. E. W. Ie Compte, hoofdprocuratie- houdster, ontving dezen penning in brons. Verder bood de heer Nijgh voor de vergader zaal namens commissarissen een klok aan. Daarna was er gelegenheid de directie per soonlijk geluk te wenschen. Des middags heeft de directie een receptie gehouden, welke zeer druk bezocht was. Ter gelegenheid van het eeuwfeest heeft de firma in de zalen van den Rotterdamschen Kunstkring een uitgebreide tentoonstelling ge organiseerd voor de af deelingen uitgeverij, gra fische bedrijven en het reclame-adviesbureau. Op 7 April as. wordt de zomerdienstregeling van den luchtpostdienst AmsterdamBandoeng ingevoerd, waarbij de Noordelijke route via Halle/Leipzig en Budapest naar Athene zal worden gevolgd. Te Alexandrië wordt aansluiting verkregen met den luchtdienst LondenCairoJohannes burg en te Singapore met den luchtdienst Sin gaporePort Darwin. Het des Zaterdags ver trekkende vliegtuig heeft te Karachi aanslui ting op enkele Britsch-Indische luchtlijnen, het des Woensdags vertrekkende vliegtuig te Pe- nang op den luchtdienst PenangHongkong. De nu bestaande aansluiting te Bangkok op den luchtdienst BangkokHanoi en den daar op aansluitenden luchtdienst HanoiCanton komt te vervallen. De correspondentie voor de Chineesche provincies Yunnan en Kwangsi wordt met den luchtpostdienst Amsterdam Bandoeng vervoerd tot Bangkok, ter doorzen ding per luchtpost naar Hanoi en verder met de gewone middelen van vervoer. Correspon dentie voor Canton bestemd of via deze plaats te verzenden wordt van Penang met den aan sluitenden luchtdienst naar Hongkong en ver der met de gewone middelen van vervoer ver voerd. Correspondentie voor de overige plaat sen in China gaat met dezelfde middelen tot Hongkong, vandaar met den aansluitenden luchtdienst naar Shanghai en eventueel met de daarop aansluitende luchtdiensten, correspon dentie voor Japan volgt dezelfde route tot Shanghai en wordt verder per boot verzonden. Stukken, welke van Hongkong uit per lucht post moeten worden doorgezonden, behooren het opschrift „by Chinese air mail" te dragen. Winst 178.394.28, waarvan 167.267.25 aan gewend voor afschrijvingen en reserveeringen en 5 pet. dividend op de preferente aandeelen. Aan het verslag over het negende boekjaar van de Nederlandsche Middenstandsbank is het volgende ontleend: Crediteuren, deposito's en spaargelden 31 De cember 1935 15.670.635, idem 31 December 1936 18.387.510. Ook het uitstaande crediet steeg niet onbe langrijk. Daarbij dient echter in aanmerking te worden genomen, dat de normale handels- credieten verminderden, welke teruggang werd opgevangen door grootere uitzetting aan crisis- credieten onder staatsgarantie. Het accres komt vrijwel uitsluitend op reke ning van voorschotnemers tegen effectenonder pand en ontstond in het laatste kwartaal. In het verslagjaar werden verleend credieten tot een gezamenlijk bedrag van ƒ2.582.200 tegen ƒ2.980.770 in 1935. Daar de Spaarbankrente onveranderd gehand haafd bleef op 2y, pet., doch anderzijds voor onze uitzettingen zoowel in credieten als op de geldmarkt met een dalenden rentevoet moest gerekend worden, bleef de "winst op intrestreke ning achter bij die in 1935. Daarentegen waren de provisiebaten belang rijk hooger, grootendeels als gevolg van de grooter levendigheid ter beurze in het vierde kwartaal. Het resultaat is, dat de winst vóór afschrij vingen en reserveeringen rond 61.000 hooger is dan het vorig boekjaar. In aanmerking nemende, dat het nog onze ker is of de ingetreden verbetering in het be drijfsleven zich zal voortzetten, wordt voorge steld om ook dit jaar nog vrijwel de geheele winst aan te wenden tot innerlijke versterking van het bedrijf. Het totaal der baten bedroeg f 1.176.193 1.111.703)de onkosten en salarissen belie pen ƒ997.700 (ƒ994.106), bruto winst 178.394 117.597). Saldo Ao. Po. ƒ2246. Afgeschreven werd op inventaris en safe-inrichtingen ƒ104.267 (ƒ67.205). Gereserveerd tegen be drijfsrisico's 60.000, waarna een netto winst saldo resteert van ƒ16.373. Voorgesteld wordt hiervan ƒ3000 te bestemmen voor uitkeering van 5 pet. dividend aan houders van preferente aandeelen. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging der hooger onderwijswet, is het volgende ontleend: De strekking van het ontwerp is om aan het reeds bestaande economisch hooger onderwijs een wettelijke basis te geven. De minister ver mag niet in te zien, dat dit een schrede verder kan beteekenen op den weg naar specialiseering van het hooger onderwijs en dat hierdoor het aantal hoogleeraren zou toenemen. Met de zeer vele leden, die zich niet kun nen vereenigen met het pleidooi om aan hen, die met goed gevolg het eindexamen eener hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus hebben afgelegd, het recht te ver leenen tot het afleggen van examens in de faculteit der rechtsgeleerdheid, is de minis ter van oordeel, dat het in alle opzichten wenschelijk is den huidigen klassieken grondslag van de juridische opleiding te be houden. Na de dessinlooze periode, die circa vier jaren geduurd heeft, valt nu weer een terugkeer van patroon in het behangsel waar te nemen. De bekende behangselpapierfabriek van Rath Doodeheefver is er toe gekomen om voor 1937 naast een ruime sorteering van effenkleurige en z.g. rustige wandbehangsels, ook een groote ver scheidenheid van nieuwe gepatroneerde be hangselpapieren in den handel te brengen, waarmede men zijn woon- en slaapkamer een persoonlijk cachet kan geven. Dit is artistieke wandsierkunst-aan-de-rol. Het tijdstip om woon- en slaapvertrek van een nieuw behang te voorzien is nu voor de Nederlandsche huisvrouwen wel buitengewoon gunstig. De groote modieuze nieuwigheid, die R. D. boven en behalve haar populaire behangcollecties brengt, zijn wel de speciale Wanddécors, origi- neele handwerk-wandbeschilderingen uitgevoerd in Salubrakwaliteit en daardoor lichtecht en afwaschbaar. Het zijn afwisselingsrijke taferee- len met enkele penseelstreken weergegeven, vol perspectief. Allen, die iets moois kunnen waar- deeren, zullen deze handgeschilderde wand- paneelen mooi vinden, ongemeen rijk aan pers pectief en hoog artistiek. In zulk een kamer zit tend kan men zijn gedachten den vrijen loop laten, niet gestoord door een enge omsluiting van vier wanden. Natuurlijk zijn zij niet voor elk interieur geschikt, maar daarom juist in hun exclusiviteit en apartheid zoo aantrekkelijk. Deze R. D. wanddécors leenen zich bijzonder om den wanden de persoonlijke noot te schenken die men in het vertrek afhankelijk van zijn bestemming wenscht. Eén of meer van deze décoraties zijn in de meeste toonzalen van de fabriek van Rath Doodeheefver toegepast te bezichtigen. Aan de rariteiten onder de kalveren is weer een nieuw exemplaar toegevoegd; bij den land bouwer J. Voogt Wzn. te Naaldwijk is een kalf geboren, dat noch ooren, noch staart heeft. Behalve de bestaande soorten postzegelboekjes zullen binnenkort ook postzegelboekjes, bevat tende 24 zegels van 3 cent verkrijgbaar worden gesteld. De prijs der boekjes bedraagt f 0.72. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Van der Sluis, betreffende den zoogenaam- den kippenpot, heeft de minister van Landbouw en Visscherij, de heer Deckers thans geant woord. De heer Van der Sluis had gevraagd of de minister bereid is een opgave te verstrekken, waarin van week tot week de bedragen worden gespecificeerd met vermelding van de iedere week naar Duitschland uitgevoerde eieren, de opgelegde heffingen en ingehouden restituties. Het is den minister niet mogelijk, de gevraagde opgave te verstrekken. De minister merkt voorts nog op, dat iederen Maandag- en Donderdagavond per circulaire aan de exporteurs wordt medegedeeld, welke heffingen of toeslagen zullen gelden voor de naar Duitschland van Dinsdag tot en met Don derdag, resp. van Vrijdag tot en met Maandag, uit te voeren eieren. De beschikkingen, waarbij de restitutiebedra gen worden vastgesteld, worden steeds in de Nederlandsche Staatscourant gepubliceerd. De ingehouden restituties stemmen van den aan vang der inhouding af met deze bedragen overeen. In het tijdvak van November 1933 tot Januari 1934 zijn de restitutiebedragen volledig uitge keerd. In dat tijdvak zijn geen restituties in gehouden. In 1936 is in totaal aan fokkers en houders van vermeerderingsbedrijven uitgekeerd een be drag van 335.112.86; voor 1937 is voor deze steunverleenng uitgetrokken een bedrag van 650.000. De minister is van meening, dat deze bedra- zen. zij het vertraagd, terugkomen, zoodat zij ten slotte toch weder in den „kippenpot" vloei en- waardoor slechts van tijdelijke verminde ring kan worden gesproken. De opbrengst der heffingen, welke worden geheven bij het uitvoeren van eieren naar Duitschland, alsmede de ingehouden restituties zijn practisch geheel noodig om de „Unter- schiedsbetrage", welke aan Duitschland ver schuldigd zijn, te betalen. Voor den invoer van kippeneieren in Duitschland zijn „Uebemahme- scheine" noodig. Deze worden slechts afgegeven tegen betaling van een telkens opnieuw door Duitschland vast te stellen „Unterschiedsbetrag". Tot voor kort bedroeg dit bedrag 40 RM. per 100 Kg., hetgeen neerkomt op 1,75 cent per ei, sedert 21 Maart 1937 bedraagt het 50 RM. per 100 Kg. De vereffening der „Unterscheidsbetra- ge" geschiedt door extra-leveranties van eieren. De minister staat nog steeds op het stand punt, dat aanwending van den „kippenpot" ten bate van pluimveehouderij en pluimveehouders wenschelijk is. Het Nijmeegsche Studenten Corps Carolus Magnus heeft aan de R.K. Universiteit te Nij megen den stoot gegeven aan de algemeen nood zakelijk gevoelde bestrijding van het atheïsme. Onder deskundige leiding, gesteund door enor me belangstelling, zoowel van niet- als wei corpsleden, berust thans de geheele actie in handen van een krachtig comité van zeven, met den Moderator van de R. K. Universiteit als geestelijk adviseur. Een algemeene Raad van momenteel 35 personen, die als leiders van cel len kunnen worden aangemerkt, houdt door persoonlijk contact alle studenten op de hoogte van alles wat gebeurt. Een studieclub wordt geprojecteerd, om zoo snel mogelijk door stofverdeeling een algemeen overzicht uit de gegevens te scheppen. Ge stencilde rapporten zullen de verzamelde ge gevens aan ieder doen toekomen. Een aparte afdeeling is belast met de ver zorging, uitzending en toelichting van een ten toonstelling van lectuur en platen, welke door het atheïsme tegen het geloof werden ver spreid, verrijkt met de nieuwste geschriften van geloovige zijde hiertegen gepubliceerd. Deze tentoonstelling hebben de paters Paulussen S. J. en Baeten S.J. samengesteld. Een andere afdeeling houdt alles bij wrat den laatsten tijd in couranten en tijdschriften wordt gepubliceerd, waarover iedere drie weken een verslag verschijnt. Een zorgvuldige opgave van de beste lectuur, alsook een onderling uitleen-systeem van boe ken wil voor ieder de mogelijkheid scheppen kennis te nemen van de wereldlitteratuur hier over. Maar last not least, de in de jaren zoo be roemd geworden „cultureele week" van het N. S. C. Carolus Magnus bij gelegenheid van de dies natalis zal dit jaar geheel aan dit onder werp worden gewijd. Om dit nog effectiever te maken, zal deze worden gehouden in de eerste week van de zomervacantie, na het eindigen van de colleges en gehouden worden in den vorm van colleges met dictaat-maken, enz. De actie werkt geheel in samenwerking met het algemeen comité Voor God. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatu reerd in het tijdvak van 29 Maart 1937 tot en met 3 April 1937 1.40 per 100 K.G. zal bedra gen. Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in datzelfde tijdvak gede natureerd, bedraagt de steunvergoeding 0.90 per 100 K.G. De steunvergoeding voor veldboonen, welke blijkens de dateering van het dorschbriefje in genoemd tijdvak zijn gedorscht, is vastgesteld op 1.per 100 K.G. 'sGravenhage, 2 April 1937. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma c de heeren N. de Zeeuw te Scheveningen, L. Mulder te Rotterdam en H. Jager te Rotter dam. Paedagogisch getuigschrift behoorende bij de akte N. III (beginselen van de bouwkunde en bouwkundig teekenen), geslaagd: W Kok te Amsterdam. J. Chr Lobeek te Winterswijk, C. W. Veldhuizen te Arnhem en L. J. Zwarts te Arnhem, A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9