Burgemeester Pont ontslag verleend Het succes van Mola's leger m i Het schoolconflict in het Saargebied MOSKOU'S antwoord op 'S PAUSEN ENCYCLIEK De hongersnood in China Z.H. de Paus zegent de jonggehuwden De opmarsch naar Durango voortgezet Zuid-Afrika en de N azi-be weging Het nieuws van heden LAMF.RIS p"fJA DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 4 APRIL - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: MASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20493 ff et op 3 April gedateerd Kon. Besluit treedt reeds op 4 April in werking Een merkwaardige raadsconvocatie ij zullen het Katholicisme met alle mogelijke middelen vernietigen zoons van dr. Martin Addis Abeba gedood Een waarschuwend Herderlijk Schrijven der Bisschoppen van Trier en Spiers Bedreigingen van Duitsche zijde Verschrikkelijke toestanden heer- schen onder de bevolking Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiij Geestdriftige vreugde heerschte bij het zien van den H. Vader De rechtschen bezetten in Guada lajara de besneeuwde berg toppen bij Cogoludo Bilbao gebombardeerd In het Koninklijk paleis te Oslo werd een Noorsche prins, Harald, gedoopt; plechtigheid, welke in geen zes eeuwen meer had plaats gevonden een Het dorp der honderd jarigen De begrafenis van den Zigeuner-koning Matejasz Kwiek heeft te Warschau belangstelling van duizenden getrokken. Links: de lijkkist wordt in den lijkwagen geplaatst. Rechts: Vele zigeuners, die in den stoet meegingen, weeklaagden luide De Kroningsfeesten te Londen Prins Karei vertegenwoordigt den Belgischen Koning Nieuw arbeidscontract in Zuid-Wales De crisis in Catalonië Troebelen in Elksar? Franco spreekt tot Mohammedanen Duitsch protest tegen de jongste bepalingen GRAAF DE CHAMBRUN HERSTELD DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Bijval Een nieuwe vrouwelijke Amerikaansche gezant De staking te Glasgow breidt zich uit NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., fngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek. Naar wij vernemen is bij Kon. Besluit van 3 April met ingang van 4 April, eervol ontslag verleend aan den burgemeester van Hillegom, mr. D. F. Pont. Zooals men weet is burgemeester Pont toegetreden tot de N.S.B. en heeft hij zich beschikbaar gesteld Voor haar vertegenwoordiging in de Eerste Kamer. De gemeenteraad van Hillegom is in een spoedeischendc vergadering bijeengeroepen tegen a.s. Maandagmiddag twee uur. De convocaties aan de raadsleden zijn, merkwaardig genoeg, onderteekend door burgemeester Pont zelf. Wij juichen het besluit van de regeering van harte toe. Het is het eenig juiste ant woord kort en krachtig op de gestie Van mr. Pont, die door zijn openlijk partij kiezen voor de N.S.B. de handschoen op- ham tegen de regeering, die hem benoemd had en waarvan hU de vertrouwensman be hoorde te zijn. Met den heer Pont ontslag te verleenen, hespaart de regeering zich een hoop lastige vragen en zich zelf en de gemeente Hille- gom menige onaangename situatie. Veel meer behoeven wy hierover niet te zeggen. In Hillegom zal de instemming met hezen maatregel van de regeering vrijwel algemeen zijn. Naar aanleiding van deze ontslagverleening erne men wij nog de volgende bijzonderheden: h>e heer Pont had aan den Minister een schrijven gericht, waarin hij mededeelde dat hij was toegetreden tot de N.S.B. Hierop heeft de minister van Binnenlandsche Zaken via den Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland aan den heer Pont doen verzoeken zijn ontslag te nemen als burgemeester van Hil- ^jom en daarbij den termijn genoemd van 10 In verband hiermede had de heer Pont dan °°k tegen Maandag a.s. te twee uur een spoed- eischende vergadering van den gemeenteraad van Hillegom bijeengeroepen om afscheid te hemen. Vandaag heeft de Minister den heer Pont, die hij familie in Hilversum vertoefde, aldaar per telefoon laten verzoeken per omgaande telegra- isch zijn ontslag als burgemeester in te dienen. P® heer Pont verkoos naar wij vernemen Aprilr Vast houden aan den termijn van 10 antwoord hierop was klaarblijkelijk het j van 3 April, waarbij den heer Pont met ie ?e van 4 April eervol ontslag wordt ver- asA Vermoehelijk zal de raadsvergadering van 's' Maandag dus niet doorgaan. T>e Russische bladen hebben met geen enkel °°rd melding gemaakt van 's Pausen Encycliek eSen het Communisme. Aan de bladen was ®eri instructie verschaft om over deze Encycliek hets te schrijven en het officieele Sovjet-Rus- ®ls°he Agentschap Tass heeft gew.eigerd van eh tekst van de Encycliek, die haar door bui- enlandsche persbureaux, waarmede het rela ys onderhoudt, werd verstrekt, kennis te hemen. Alleen Jaroslawski heeft over 's Pausen bood- °ehap in de partij-cel van het volkscommissa riaat voor Buitenlandsche Zaken tijdens een hting in de Worowski-club o. m. het volgende gezegd; »Het Vaticaan heeft tegen ons weer 'n dwazen ~?hvai gedaan. Dat is niets nieuws. De Paus en ~Jh trawanten kunnen zich maar niet verzoenen "het het bestaan der sovjetmacht. Wij zouden et Vaticaan volgens de oude bolsjewistische "hethoden van antwoord kunnen dienen, maar Wat voor nut heeft het om den Paus en zijn handlangers te overtuigen? Neen, wij stellen elang in de massa Katholieken, die tot vrijj- nkers moeten worden gemaakt. Vandaag richt ?e paus zijn aanvallen tegen ons en morgen eeen de vrijdenkers van Mexico. Wij zullen slechts antwoorden door het Katho- lcisme in Rusland met alle middelen, die ons 6n dienste staan, te vernietigen. De nieuwe grondwet is geen grondwet, waarmee men pro paganda kan maken voor den godsdienst. Zij is he beste waarborg voor het atheïsme, zooals het door staat en partij gepredikt wordt. Wü allen onzen strijd voortzetten om de massa ^r katholieken te winnen. LONDEN, 3 April (Reuter) Heden werd bevestigd, dat de oudste zoon van den Abessijn- ®chen gezant te Londen, dr. Martin, is gedood. is dus de derde zoon van den gezant, die h®t slachtoffer is van de slachting te Addis *beba. Mr. D. F. Pont FORBACH, 3 April. (Havas). Het tusschen de Bisschoppen van Trier en Spier eenerzijds en de Duitsche regeering anderzijds uitge broken conflict wegens de afschaffing der confessioneele scholen in het Saargebied en de invoering van leekenscliolen, neemt steeds scherpere vormen aan. De beide bisschoppen hebben in een in de ker ken van het Saargebied voorgelezen Herderlijk Schrijven doen uitkomen, dat het z.g. referendum der ouders een lokaas was, want dat de geheime stemming vervangen is door het plaatsen van een handteekening door de ouders op de lijsten. Thans heeft de Duitsche afvaardigde voor schoolzaken, Wambsganns, in 'n verklaring, wel ke in alle bladen van 't Saargebied is gepubliceerd, een protest geuit tegen de beweringen der Bis schoppen. Hij verzekert, dat de stemming zon der dwanguitoefening is geschied. Daar het on derwijzend personeel zich met de wijziging ac eoord heeft verklaard, zal elke aanval op de her vorming, welke op 1 April is ingevoerd, als een aanval op het onderwijzerscorps worden opgevat. Wambsganns dreigt tenslotte de geestelijk heid aan kinderen den toegang tot scholen, waar thans het godsdienstonderwijs nog is toegelaten, te zullen verbieden. SJANGHAI, 3 April. (Reuter). Volgens mededeelingen van generaal Tsjoe Tsjing Lan, voorzitter van het nationaal steunco mité, zijn in de provincie Kansoe duizenden menschen den hongerdood nabij. Volgens schatting van een der Chineesche bladen zijn van Kansoe's negen millioen inwoners, tusschen drie en vier millioen hulpbehoe vend. Velen stellen de communisten voor dezen uitzonderlijken toestand verantwoordelijk, die verleden jaar oogst en vee zouden hebben ver nietigd. Wat den toestand nog verergert, is het gebrek aan voorjaarszaaizaad, waardoor de hon gersnood onbepaald lang zal voortduren, ten zij onverwijld hulpmaatregelen worden geno men. De provinciale regeering heeft een beroep gedaan op Nanking om een millioen dollar voor hulpverleening ter beschikking te stellen. Ook in de provincieën Honan en Kweits- jau heerschen als gevolg van plunderingen door bandieten, overstroomingen, perioden van hevige vorst en droogte verschrikkelijke toestanden onder de bevolking. Verwachting: Zwakke wind uit uiteen- loopende richtingen, zwaar bewolkt tot 5 betrokken met waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: onzeker. VATICAANSTAD, 3 April. (Sfefani)Voor de eerste maal sinds zijn ziekte heeft Z.H. de Paus zich heden, na talrijke particuliere audiënties verleend te hebben, per draag stoel laten brengen naar de groote zaal, waar Hem 400 echtparen wachtten, die den H. Vader langdurig en geestdriftig toejuich ten. Na zich op Zijn troon te hebben neergezet, gaf de Heilige Vader uiting aan Zijn vreugde na zoo geruimen tijd weer de echtparen terug te zien, die Hem Zijn zegen kwamen vragen. Hij voegde hieraan toe, dat Hij hun dezen zegen van ganscher harte verstrekte, met den wensch, dat zij en de gezinnen, die zij zouden vormen, altijd goede Christenen zouden zijn. Na den zegen trok de Paus zich in zijn vertrekken terug, terwijl de jonggehuwden hem nog lang durig toejuichten. Onze Romeinsche correspondent deelt ons nog mede: Boven alle verwachtingen heeft de H. Vader zich bij deze audiëntie niet de vreugde laten ontnemen om deze jonggehuwden toe te spre ken, zooals Hij zelf zeide. Om kwart over één kwam de H. Vader de Scala Ducale binnen: De gestalte van den grijsaard was, ofschoon iet wat vermagerd, nog recht en met vaste schre den begaf Hij zich naar den voor Hem bestem den troon. Sterk en warm klonk Zijn stem. De H. Vader betuigde Zijn vreugde over het weerzien van Zijn geliefde kinderen. Met ontroering wees de H. Vader erop, dat dit de eerste maal was, dat Hij in een audiëntie weer Zijn zegen over hen kon uitspreken en Hij hoopte, dat deze zegen voor hen een onderpand van Zijn liefde zou zijn. Na den zegen verliet de H. Vader den troon, doch verwijlde nog eenigen tijd bij de jong gehuwden om hen vriendelijk te groeten. VITORIA, 3 April (Havas). Het leger van generaal Mola werkt op het oogenblik in twee groote for maties, één ten Noorden van Vil la Real en één in de richting van Eibar. De rechtschen hebben hun opmarsch naar Durango voortgezet en sterke stellingen bezet tegenover den berg Amboto in het Zuiden en het Westen. De correspondent van Havas bij het leger van Franco deelt mede, dat de rechtsche troepen rechts van Cogolludo, dat bij de laatste ope raties in Guadalajara werd bezet, verder zijn opgerukt. Het gebergte is op een hoogte van 12 1500 meter nog met sneeuw bedekt en te midden hiervan hebben de rechtschen een stelling genomen, welke gedurende zes maanden door de regeeringstroepen was bezet. Zij zijn thans aangekomen voor het dorp El Vadohou, temidden van het ge bergte. Na een vergadering van den Baskischeu mi nisterraad zijn de president van de Basklsche regeering Aguirre en verscheidene van zijn medewerkers naar het front vertrokken. Gisteren werd Bilbao gebombardeerd door een twintigtal vliegtuigen van de rechtschen. De regeeringspersdienst te Bilbao ontkent de berichten, volgens welke roode miliciens de kerk van Santa Maria tijdens het bombardement van Durango in brand zouden hebben gesto ken, zonder vrouwen en kinderen gelegenheid De hebben gegeven het gebouw te verlaten. De minister van Oorlog te Valencia heeft een decreet uitgevaardigd, waarin hij allen Spaanschen onderdanen, die in het buitenland verblijf houden en behooren tot de onder de Volgens een bericht in de „Münchener Medi- zinischen Wochenschrift" is er in China een buitengewoon merkwaardige gemeente ontdekt, waarin ongeveer honderd huisgezinnen wonen. Het eigenaardige verschijnsel is daarbij, dat bij na in ieder huisgezin minstens een der huis- genooten 100 jaar of ouder is; de oudste inwo- .Kamircmrawaagsi ner van het dorp zou zelfs 180 jaar oud zijn en nog zelf in zijn levensonderhoud voorzien. De reden waarom de menschen in bedoeld dorp zoo oud worden, zoekt men voornamelijk in het feit, dat aldaar een buitengewoon zacht klimaat heerscht. De juiste leeftijd van derge lijke ouderlingen is moeilijk na te gaan, daar een bevolkingsregister vrijwel geheel ontbreekt, terwijl ook de andere ,geboorte-acten" geen voldoende zekerheid bieden. BRUSSEL, 3 April. (Reuter). Naar Le Soir bericht, zal Prins Karei, de graaf van Vlaande ren, zijn broeder, Koning Leopold vertegenwoor digen bij de Kroning van Koning George VI. Prins Karei zal werden vergezeld van baron Gof- finet en kapitein baron Maere d'Artrycke. De Japansche kruiser Ashigara is heden on der bevel van vice-admiraal Sonoske Ko- bayashi naar Europa vertrokken. Het schip zal deelnemen aan de vlootschouw bij Spithead ter gelegenheid van de Kroningsfeesten en zal daarna een bezoek brengen aan de Duitsche oorlogshaven Kiel. LONDEN, 3 April (Havas) De afgevaardig den der mijnwerkers van Zuid-Wales, die van daag in Cardiff vergaderden, hebben met groo te meerderheid het nieuwe arbeidscontract met de eigenaren aangenomen. Dit contract geldt voor drie jaar en voorziet in een loonsverhoo ging van twee shilling en twee pennies tot tien shillings per week. Generaal Mola wapenen geroepen lichtingen, doet weten, dat zij gehouden zijn zich binnen den kortst moge lijken termijn op Spaansch regeeringsgebied aan te melden om ingelijfd te worden bij het leger. Hiermede is een einde gekomen aan den uitzonderingstoestand, die was ingesteld ten gunste van in den vreemde wonende Spanjaar den. De raad voor de verdediging van de hoofd stad deelde mede: De rechtschen hebben gis teren zeer krachtige aanvallen ondernomen in den sector Morata de Taguna en werden met zware verliezen afgeslagen. In den sector van den weg naar La Coruna zijn de regeerings troepen twee K.M. gevorderd in de richting van Colmenarejo en Torrelodones. Aan het front van Guadalajara wordt op den Aragon- weg een hevig artillerievuur onderhouden. President Companys heeft in een persconfe rentie medegedeeld, dat hij een eind wenschte te maken aan de crisis, welker voortduring in de tegenwoordige omstandigheden een zware verantwoording zou meebrengen en daarom een voorloopig ministerie heeft samengesteld. In middels zet hij zijn pogingen voort ter vorming van een definitief ministerie. Hardnekkig doet te Tanger 't geruch de ronde, dat eergisteren troebelen zouden zijn uitge broken in Elksar, waar schoten gehoord zouden zijn en waar een huis door een bom zou zijn vernield. Volgens inboorlingen treedt in de steden der naburige zone onrust aan den dag en is daar de contröle op alle bewegingen der bevolking zoowel de daar wonende als de reizende personen nog nooit zoo streng ge weest. Een deel van het Tangersche publiek protes teert tegen de arrestatie van een Spaansch telegraafbeambte, die er van beschuldigd wordt in zijn kantoor met een revolver een Italiaansch zeeman te hebben gewond tijdens incidenten op 25 Maart. Volgens de laatste berichten van Havas ech ter, die te Tenger zijn ontvangen, heeft zich geenerlei onrust voorgedaan in Elksar, noch in de zóne grenzende aan Tanger. Er heerscht rust. In het Alcazar van Sevilla heeft generaai Franco gisteren 400 pelgrims uit Mekka toe gesproken. Tot de aanwezigen behoorden de vizier Abdel Kader en de Italiaansche gezant, Cantalupo. Franco herinnerde aan de histori sche banden, welke Spanje en den Islam ver binden. „Spanje en de Islam", zoo zeide hij o.a. „waren steeds landen, die elkaar het best be grepen". Een van de correspondenten van Havas be richt, dat de correspondent van de Daily Ex press door de regeering van Franco is uitge wezen, omdat in dit blad valsche berichten over het door de rechtschen bezette gebied werden gepubliceerd. BERLIJN, 3 April (Havas). Naar gemeld wordt, zal de Duitsche regeering by de re geering der Unie van Zuid-Afrika een pro test indienen tegen de maatregelen, vervat in de te Pretoria gepubliceerde proclamatie tegen de nazi-beweging in Zuid-West- Af rika. Deze proclamatie verbiedt, zooals vermeld, aan personen, die niet van Britsche nationa liteit zün, deel te nemen aan politieke actie of organisatie in dit mandaatgebied. Volgens inlichtingen uit politieke kringen te Beriyn zal het protest hiertegen in het begin van de komende week worden over handigd. De geheele Duitsche pers heeft in- tusschen een actie ontketend tegen de re geering der Unie van Zuid-Afrika. De Zuid-Afrikaansche regeering, zoo schryft het Berliner Tageblatt, schendt op flagrante wijze de clausules van het Volkenbondsstatuut voor de mandaatgebieden. Duitschland ziet in de uitzonderingswet tegen het „Deutschtum" in Zuid-Afrika een leelijk precedent, dat het niet bereid is te aanvaarden, schrijft de Deut sche Allgemeine Zeitung. De Angriff zegt, dat de organisatie „Der Deutsche Bund" in Zuid- Afrika een volkomen wettige activiteit ont plooide, welke geen enkel voorwendsel bood tot zulke draconische maatregelen. De Fransche ambassadeur te Rome, graaf de Chambrun, die het slachtoffer was geworden van een aanslag door mevr. de Fontanges, is genezen en heeft het ziekenhuis verlaten. De H. Vader zegende voor het eerst weder de jonggehuwden in een algemeene audiëntie. Het schoolconflict in het Saargebied spitst zich steeds meer toe; bedreigingen aan de geestelijk heid van Duitsche zijde. Het succes van Mola's leger in Noordelijk Spanje houdt aan; de opmarsch naar Durango wordt voortgezet. De hongersnood in verscheidene Chineesche provincies veroorzaakt de verschrikkelijkste toe standen onder de bevolking. Duitsch protest verwacht tegen de anti-nazi- maatregelen in Zuid-Afrika. Aan den burgemeester van Hillegom, mr. D. Pont, is bii K. B. eervol ontslag verleend. Wetsontwerp ingediend houdende een wettelijke regeling inzake stichtingen. Staking in het veenbedrijf van Noord-Overüsel. Minister Gelissen heeft ontslag genomen als buitengewoon hoogleeraar aan de R.K. Handels- hoogeschool. Het Nederlandsche motorschip Reja vlotgeko- men, na tien uur op de Engelsche kust te hebben vastgezeten. Beurs van New York: stemming prijshoudend. O Het is bemoedigend, troostend en lustgevend, wanneer men in het leven bijval ondervindt. Ge hebt een goede gedachte, een mooie onderneming, een nobelen impuls en wanneer dan in stemming daarmede betuigd wordt door verschillende menschen, dan stelt u dat tevreden en stemt u tevens hoopvol. Er moest veel meer bijval bij goede dingen getoond worden. Maar toch! Laat u door bijval nooit van de wijs brengen. Want het is opmerkelijk, dat zoovele lieden gul zijn met bijvalsbe tuigingen maar u in de kou laten staan wanneer ge werkelijk hulp noo- dig hebt. Bijvalsbetuigingen zijn noo- dig en nuttig. Dochreken niet te veel op hen. Reken vooral op u zelf, op de eigen kracht van uw onderne men en op den zegen van boven. Het oogenblïkkelijk succes en de bijval van het moment beteekenen wel iets, be- teekenen zelfs heel veel, maar betee kenen lang niet alles! UURWERK HANDEL f LEIOSCHESTRAAT 18 6 WASHINGTON, 3 April (Stefani) De re geering der Vereenigde Staten heeft haar twee de vrouwelijke diplomaat benoemd, nJ. mevr. Border Barriscuan, de weduwe van een bankiei die de Vereenigde Staten in Noorwegen zal vertegenwoordigen. De eerste Vrouwelijke diplomaat van de Ver eenigde Staten was mevr. Bryan, de gezante te Kopenhagen, die onlangs in het huwelijk is ge treden met een kapitein "an de Koninklijke Garde en haar functie heeft neergelegd. GLASGOUW, 3 April (Havas) Terwü'l de staking der metaalbewerkers in de fabrieken van Beardmore wordt voortgezet, waarby 3000 werklieden betrokken zün, werd hedenmorgen gemeld, dat 3000 leerjongens bij ruim vyftien scheepswerven aan de Clyde eveneens het werk hebben neergelegd. De jongens elschen hoogere loonen. Stand op Zondag I uur v.m. 747.4 yorige stand 750.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1