De winsten der rechtschen aan het Noordelijk front ENCYCLIEK COMMUNISME DE TIJD Staking dreigt in Denemarken Het heden De hongersnood in China Vrede bij Chrysler geteekend nieuws van DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 7 APRIL - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANC No 20498 70 tot 80.000 arbeiders zouden in het conflict betrokken worden Ook in Noorwegen is de toestand gespannen Reeds tienduizend dooden in de provincie Tsjetsjoean Proteststaking van... trein-abonné's Ontevredenen in de Londensche onder gr ondsche Lewis wint en het werk wordt onmiddellijk hervat hertien kinderen door wolven verslonden SPOORLIJN VERZAKT Ei bar zoa worden ontruimd Zeer belangrijke buit aan oorlogs materiaal door de nationalisten in Noord-Span je De operaties Zuidelijk van Pozoblanco Opleiding van Spaansche piloten in Frankrijk? Engeland voorbereid op een luchtaanval Het Weer De opdracht aan Van Zeeland In Londen alleen negen millioen gasmaskers Britsche proclamatie voor N.W.-Indië Kroon behangsels Belgische ministerraad kan er zich mee vereenigen Ludendorff over een wereldoorlog Duitschland Noord-Afrika belangrijk operatie- tooneel, doch de beslissing valt in Europa DE NIEUWE STAKING Vliegtuigaan vallen aangekondigd DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN DE IERSCHE VRIJSTAAT EN DE SUIKER I IN BOEKVORM I I VERSCHENEN: Olie voor Engeland Verscheping van 16 milliard liter petroleum uit Texas tegen gehouden? Van Zeeland over het communisme De beste bestrijdingsmethode is de strijd tegen de ellende OVER HET „DIVINI REDEMPTORIS" PRIJS: 25 CENTS N.V. DRUKKERIJ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Inget mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. De Gouden Roos werd namens Z. H. den den Apostolischen Nuntius bij het Quiri van Italië overhandigd. Het Pauselijk Paus op 5 April j.l. door Mgr. Borgongini, naai, op plechtige wijze aan de Koningin geschenk is op de foto uitstekend te zien KOPENHAGEN, 7 April. (D. N. B.) In Denemarken dreigt opnieuw een groote stakingsbeweging. De voorstellen van den bemiddelaar, die onder meer belangrijke loonsverhoogingen voor de be trokken groepen arbeiders bevatten, zijn heden middag door de werkgevers van de hand gewe zen, waarbij in het bijzonder de geëischte con cessies voor de arbeiders in de ijzer-industrie en het bouwbedrijf beschouwd werden als onaan vaardbaar. Wanneer alsnog niet de een of andere be middeling tot stand komt, zullen Zaterdag 70.000 tot 80.000 arbeiders het werk neer leggen. De drukkers zijn eveneens bij deze beweging betrokken en indien de staking een feit wordt, zouden te Kopenhagen o.m. ook de dagbladen hiet meer kunnen verschijnen. In Noorwegen is de toestand eveneens precair. Wanneer geen oplossing tot stand komt zullen volgende week 50.000 Noorsche arbeiders het werk neerleggen. NANKING, 7 April. Meer dan tienduizend menschen in de Chineesche provincie Tsjet- sjoean zijn sinds 1 Januari jj. den honger dood gestorven. Deze mededeeling werd verstrekt door de re geeringscommissie van onderzoek. De toestand m deze provincie wordt geleidelijk erger. Ge- middeld komen per dag eenige honderden men schen van honger om. LONDEN, 7 April. De abonnementshouders een der ondergrondsche lijnen te Londen ^ebben een staking gehouden uit protest tegen bet feit, dat zij twee stations vóór hun be gemming moesten overstappen. Toen de trein baar Edgware te Colindale stopte en de trein- beambten „overstappen" gecommandeerd had- ben, klonken er stemmen van ontevreden pas- ®aeiers„Blijft op uw plaatsen zitten. Wij heb ben genoeg van de misère op deze lijn". Som mige passagiers gingen in de deuropeningen 'aan, zoodat de automatische deuren niet kon ben worden gesloten. De treinbeambten wezen ben echter op hun overtreding der geldende oorschriften en toen trokken de weerbarstige Passagiers zich terug. De trein der „sit-downers" hgeveer vijftig in getal, werd op een zijspoor ®ereden en zoo konden alle voorbijrijdende geinen getuige zijn van deze eigenaardige sta- b'hg. Later toen de trein op het hoofdspoor was teruggekeerd, stapten alle passagiers uit. Generaal Weygand vertoeft met zijn echtgenoote voor een conferentie in Stockholm. Het echtpaar op het balcon van zijn hotel LANSING (Michigan), 7 April (Reuter). De staking bij Chrysler is geregeld met een overeenkomst tusschen Chrysl*».r en Lewis, welke vannacht is geteekend, onder voorwaarde dat de overeenkomst wordt er kend door den bond van arbeiders in de automobielindustrie. De maatschappij belooft geen organisatie te steunen, welke den bond zou kunnen ondermij nen en de bond belooft, dat geen „sit-down"- stakingen meer gehouden zullen worden, zoo lang de overeenkomst van kracht zal zijn, n.l. tot 31 Maart 1938. De staking wordt beëindigd en het werk zal onmiddellijk worden hervat. Verder zullen morgen te Detroit besprekin gen worden gevoerd tot regeling van de kwes ties, welke niet zijn geregeld bij deze overeen komst. Op het oogenblik, dat de regeling van het conflict bij Chrysler werd gemeld, zijn nieuwé stakingen uitgebroken in drie fabrieken van deze maatschappij, waar 13.000 arbeiders werken. De leiders van den bond van arbeiders in de automobiel-industrie verklaren, dat zonder hun toestemming tot deze stakingen is besloten en dat zij de stakers zouden verzoeken nog heden het werk te hervatten. LTJCKNOW, 7 April Verschillende dorpen b het gebied van Lucknow worden sinds eenige iveken geteisterd door een troep wolven, welke z'ch niet ontzien menschen aan te vallen. In J'eertien dagen tijd zijn niet minder dan der- eh kinderen aangevallen en gedood. De in middels door de autoriteiten genomen maat delen hebben tot resultaat gehad, dat, naar "an.s wordt medegedeeld, de troep wolven is Verdreven en het gevaar geweken is. RIO DE JANEIRO, 7 April. (D.N.B.) Tus schen Cachoeiro de Itaperirim en Victoria (in het Oostelijk deel van Brazilië), is het baanvdk der spoorwegen over een lengte van 600 meter op verschillende plaatsen verzakt. Een blokhuis is bedolven. In het gebouwtje bevonden zich eenige personen. Het aantal dooden is niet be kend, doch schijnt groot te zijn. RABAT, 7 April. (Havas). Radio-Verdad bericht, dat de opmarsch der opstandelingen in Biscaye wordt voortgezet. Over een diep te van drie kilometer werden nieuwe stel lingen betrokken. De Baskische autoriteiten zijn begonnen Eibar te ontruimen en het schijnt dat te Amorradieta demonstraties zijn gehouden om de overgave van de pro vincie te eischen. De marine-autoriteiten van de rechtschen steu nen de actie van het leger te velde en bombar deeren de verdedigingswerken aan de kust. Ook beletten zij de aankomst van schepen met oor- logsmaterieel. Op de Middellandsche Zee heeft de lucht macht van de Franco-beweging verscheidene schepen van de regeering aangehouden en naar Ceuta en Malaga gedirigeerd. De opmarsch aan het Zuidelijk Front wordt voortgezet en de rechtschen zijn Donbenito ge naderd. Volgens het groote hoofdkwartier van de troepen van Franco was de toestand aan de fronten gisteravond als volgt: Noordelijke legers: Van de vijfde divisie valt niets te melden. Aan het front in Biscaye wordt de zege vierende opmarsch van de troepen van Franco voortgezet. De hoogten van Basa- gueren, Urieta, Oyargan en Amboto werden na gevechten met den vijand bezet, evenals de Col Zumela, de bergtoppen van Sevignan en de stellingen ten Noorden van Flormendi, welke Col Barazar beheerschen. De vijand leed.zware verliezen en liet een zoo groote hoeveelheid oorlogsmaterieej achter, dat nog niet alles is geïnventariseerd. In een sector moesten de rechtschen 873 gesneuvelde man schappen van de regeeringstroepen begraven. Het oorlogsmaterieel dat is buitgemaakt is voldoende om alle troepen der rechtschen in dit gebied uit te rusten. Nabij Oleata werd een munitiedepot ontdekt, waar 500.000 pa tronen, 1500 projectielen voor mortieren, 1500 handgranaten, 10 mortieren en ver- bandmaterieel lagen opgeslagen. Achtste divisie: Geweer- en geschutvuur. Legergroep voor Madrid: Een aanval van den vijand op Plantio werd afgeslagen; in de overi ge sectoren geweer- en geschutvuur. Na een aanval van de regeeringstroepen op Pingaron werden heden op het slagveld de lijken van vier honderd miliciens gevonden; verder werden zes Russische tanks buiten gevecht gesteld. Zuidelijke legers: De druk van den vijand bij Cordoya was sterker dan gewoonlijk. In de andere sectoren geweervuur. Luchtmacht: Aan het front in Biscaye wer den twee Russische jachtvliegtuigen omlaag- geschoten. De correspondent van Havas bij de regee ringstroepen deelt bijzonderheden mede over den opmarsch van de regeeringstroepen over den weg naar Villa Harta. Een detachement van de regeeringstroepen naderde den Chimoraheuvel nabij Villa Harta en omsingelde hier de rechtschen. In den strijd sneuvelden vierhonderd man van de rechtschen, driehonderd Duitschers werden krijgsgevangen gemaakt, een batterij luchtdoelgeschut, vier vrachtauto's, talrijke zware mitrailleurs, een groote hoeveelheid lichte mitrailleurs, geweren en kisten munitie werden buitgemaakt. De commandant van de rechtschen werd ge dood op het oogenblik dat hij in een auto trachtte te ontkomen. De correspondent van Havas bericht ver der, dat de regeeringstroepen, die ten Zuiden van Pozoblanco opereeren, in den avond tot zes kilometer van de plaats zijn genaderd na den Col Galatraveno te zijn overge trokken. Van hieruit wordt de geheele vlakte tot Villa Harta beheerscht, het is de sleutelpositie van dit gebied. De luchtmacht was zeer actief, en bombardeerde onophoudelijk de stellingen van den tegenstander, vooral de loopgraven van Villa Harta en Pennaroya en den weg, welke Fennaroya verbindt met Puente Oveljuna. Een automobieltransport munitie van de rechtschen werd door de regeeringsvliegtuigen bestookt, met het gevolg dat verscheidene auto's in de lucht vlogen. Een particuliere correspondent van „Le Jour" seint aan zijn blad, dat er j.l. Zondag te Agen een nieuw vliegveld is geopend. De Prefect van het Departement Lot en Garonne was daarbij vertegenwoordigd, terwijl de burgemeester en de leden van de Volksfrontregeering daarbij aanwezig waren. Men verwachtte zeven vlieg machines, doch er kwam slechts één toestel en dat behoorde nog toe aan een particulier. Deze plechtigheid, die oogenschijnlijk weinig te be- teekenen had, moest echter dienen om het be staan van een opleidingsschool voor Spaansche piloten op het vliegveld van La Garonne te camoufleeren. Doch Maandagmorgen werden voorloopige hangars op het vliegveld opgericht en een twaalftal jonge Spanjaarden kregen hun eerste instructies. In den loop van denzelfden dag zijn er nog zeven jonge Spanjaarden gearri veerd, die eveneens voor piloot worden opge leid. Iedereen in Agen weet wat deze Spanjaarden komen doen. De paspoorten van deze leerling- vliegeniers zijn door de Prefectuur van een visum voorzien en volkomen in orde bevonden. De correspondentie, die voor deze vreemdsoor tige en geheimzinnige leerlingen bestemd is, wordt rechtstreeks aan het vliegveld be zorgd, ofschoon de Spanjaarden in „Hotel du Midi" verblijven. De instructeur is een Fransch reserve-offi cier, die den graad van kapitein bekleedt in het Spaansche leger en die lid is van de Com munistische partij. Het Volksfront stelt zich dus blijkbaar niet tevreden met het heimelijk zenden van vlieg tuigen naar Spanje, maar thans worden zelfs op Franschen bodem Spanjaarden tot piloot opgeleid om daarna de Roode Luchtmacht te versterken. Is dit wel geheel conform het non-interven tie-pact? zoo vraagt „Le Jour." Gisteravond is na een huwelijksreis van drie maanden het Prinselijk Paar te 's Gravenhage aangekomen. De auto, bestuurd door Prins Bernhard, is in het avonduur voor het Huis ten Bosch voorgereden. H. K. H. Prinses Juliana bestijgt de trappen van het paleis Hoogste barometerstand: 770.5 te Reval. Laagste barometerstand: 749.3 te Blacksod. VERWACHTING: Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen, nevelig tot half bewolkt of zwaarbewolkt of be trokken, waarschijnlijk eenige regen in 't Westen, in het Oosten weinig of geen regen, aanvankelijk weinig verandering in temperatuur, later iets koeler. Zon op v.m. 522 onder n.m. 6.43 uur. Licht op n.m. 7.13. Maan op v.m. 3.16 onder n.m. 2.1*. Nieuwe Maan 11 April. illlllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljllllllli^ Voor de bewoners van de Engelsche hoofd stad zijn niet minder dan 9 millioen gasmas kers aangeschaft. In verband met het in wer king treden van de wet op de luchtbescher ming van de burgerlijke bevolking moet men op alle gebeurlijkheden zijn voorbereid. De ge weldige hoeveelheid van deze onmisbare arti kelen werd over drie groote pakhuizen ver deeld Elk masker in doelmatige verpakking. De zalen, waarin de doozen in lange en hooge rijen staan opgestapeld, zijn luchtdicht afge sloten, zoodat het aan de maskers verwerkte gummi jarenlang in tact blijft en zijn soepel heid behoudt. De drie enorme pakhuizen liggen ongeveer in het midden van de drie luchtbeschermingsdis tricten, waarin de stad is verdeeld. Zoodra het gevaar nadert, zal uit deze pakhuizen de nauw- gezet-geregelde distributie van de maskers over de bevolking der districten in een minimum van tijd kunnen plaats hebben. MOOIER. GROOTE NIET HOUTSTRAAT DUURDER! Alleen: 179 - TELEF. 14269 De staking in de Chrysler-autofabrieken geëin digd. Denemarken en Noorwegen worden door groote stakingen bedreigd. De geruchten over een verdeeling van Palestina in een Joodsch dominion en een Arabischen staat De hongersnood in China heeft reeds meer dan tienduizend personen in de provincie Tsjetsjoean doen omkomen. Eibar zou door de Baskische autoriteiten wor den ontruimd; belangrijke buit aan oorlogsma teriaal door de rechtschen gemeld. Het Haagsche Hof heeft inzake de Vlissingsche malversaties voorwaardelijke straffen opgelegd. Benoemingen bjj de Paters Franciscanen. BRUSSEL, 6 April. (Belga). In den Belgi schen kabinetsraad heeft minister-president Van Zeeland verslag uitgebracht over de uit- noodiging, die hem van de Fransche en En gelsche regeeringen geworden is, tot het in stellen van een onderzoek naar de mogelijkhe den van een algemeene beperking der contin- genteeringsmaatregelen en van andere belem meringen voor den internationalen handel, zoo dat de driezijdige verklaring van 26 September 1936 uitwerking kan krijgen. Het tijdstip wordt voor een dergelijk onderzoek geschikt geacht. Van Zeeland heeft zich in beginsel bereid ver klaard, deze kiesche taak op zich te nemen. De ministerraad kon zich vereenigen met de door den minister-president voorgestelde maatregelen, die het Van Zeeland mogelijK moeten maken, zich ervan te vergewissen, of de voorwaarden voor een vruchtbaar streven geschapen kunnen worden. Vit Zweden worden groote hoeveelheden ijzererts naar vervoerd. In Maart bedroeg de uitvoer 950.000 ton BERLIJN, 6 April. (Havas). In liet tijdschrift Heilige Quelle deutscher Kraft geeft Luden dorff een beschouwing over een mogelijken nieuwen wereldoorlog. Indien onder de tegenwoordige politieke om standigheden een wereldoorlog zou uitbreken, zou Noord-Afrika een operatietooneel van bui tengewone beteekenis worden, hoewel de be slissing in ieder geval zal vallen op het Euro- peesche slagveld, aldus Ludendorff. Men moet ook rekening houden met het feit, dat de situatie verschillend is van die gedurende den wereldoorlog van 1914. Deze heeft geleid tot militaire operaties in andere werelddeelen, waar zij slechts een beperkt be lang hadden, zooals in Klein-Azië. Het is duidelijk, aldus Ludendorff, dat inge val Mussolini een beschermende houding zou aannemen tegenover de pan-Arabische bewe ging, de as Berlijn-Rome steviger zou zijn dan ooit. Ten aanzien van Sovjet-Rusland schrijft Lu dendorff, dat Rusland in alle opzichten gesloten is. De Amerikaansche senaat heeft met 48 tegen 36 stemmen het voorstel verworpen in de wet- Guffey aangaande de steenkolenindustrie de bepaling op te nemen, waarbij stakingen met gekruiste armen of de bezettiiig van fabrieken onwettig worden verklaard. LONDEN, 7 April. (D.N.B.) Te Bannoe aan de grens van Waziristan is een proclamatie der Britsch-Indische regeering bekend gemaakt, die den volgenden inhoud heeft: „Besloten is, dat met ingang van 6 April de genen, die zich in het gebied van Kaisjors, Sjaktoe, Algad en Arsaklot bevinden, uit vlieg tuigen zullen worden aangevallen. Deze aanvallen zullen tot nader order dag en nacht worden voortgezet. Zij, die hun kin deren en kudden willen redden, moeten dan ook het gebied verlaten en niet terugkeeren voor het veilig verklaard is." De Resident van Waziristan heeft het comité der stamhoofden medegedeeld, dat de Torekhel- stam verantwoordelijk gesteld wordt voor de verdere actie van den Fakir van Ipi. Met ingang van morgen zal ieder stamlid, dat in het gebied van Bannoe Razmak wordt aangetroffen, in hechtenis worden genomen. Een Iersch decreet verbiedt allen invoer van suiker in den Ierschen Vrijstaat voor een tijd vak van een jaar, ingaande op 1 Mei as., tenzij er een speciale vergunning voor is uitgereikt. Dit verbod beteekent, dat de vier fabrieken te Carlow, Mallow, Tuam en Thurles, thans aan de geheele behoefte van Ierland kunnen vol doen. LONDEN, 7 April (D.N.B.) Volgens de Daily Express hebben de Amerikaansche autoriteiten de verscheping van 16 milliard liter Texas-petroleum tegengehouden. Deze olie had Engeland gekocht om krachtens' het bewapeningsplan te bewaren in geval van oorlog. Het blad meldt verder, dat het voor nemen bestaat een petroleumleiding aan te leggen van Texas naar de kust van den Atlan- tischen Oceaan, zoodat Engelsche tankschepen de petroleum aldaar kunnen innemen, welke in Engeland in onderaardsche bewaarplaatsen zou worden opgeslagen. BRUSSEL, 6 April. (Havas). Minister-presi dent Van Zeeland heeft het woord gevoerd op een verkiezingsvergadering, waar hij de Vlaam- sche kwestie ter sprake bracht. De oplossing van dit vraagstuk, zeide hij, zal met goeden wil gemakkelijk zijn. Hij protesteerde met ver ontwaardiging tegen het vandaag uit onbekend gebleven bron verspreide gerucht, volgens het welk hij de overeenkomst tusschen Rex en de Vlaamsche Nationalisten zou hebben goedge keurd. Van Zeeland voegde hieraan nog toe: Men is zelfs zoover gegaan, den persoon van den koning in deze aangelegenheid te betrekken. Na de staatshervorming, die „tot rijpheid is gekomen en geleidelijk zal worden verwezen lijkt'. te hebben besproken, zeide de minister president, dat de beste methode om op doel treffende wijze te strijden tegen het communis me was met alle kracht te strijden tegen de ellende. Het boek is gedrukt in octavo-formaat op prima opdikkend papier en voor zien van stevig omslag afgehaald aan ons Bureau franco per post 30 cents (t Kasteel van Aemstel) N. Z. Voorburgwal 6573 A'dam Postgiro 22884 Eveneens verkrijgbaar bij den boekhandel v vmiuuimiinni ii Stand op Woensdag 12 uur n.m.: 760.8 Vorige stand: 761.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1