Rechtsche kruiser boort „Andra" in den grond Naar een slechting van de tolmuren? Bommen geworpen op Britsch schip Bilbao eerlang het Malaga van het Noorden? I I Onder de bemanning van het schip, dat onder Panameesche vlag voer, waren 17 Nederlanders Er is geen zekerheid omtrent hun lot Het nieuws van heden De Hertog Hendrik DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Belangrijke besprekingen te Brussel aanstaande Genève hoopt op een ontspanning Het Weer Protest ingediend bij de rechtschen De rechtschen op 6 k.m. van Durango Linksche overwinning in Cordoba? as BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 centper kwartaal f 3.25per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 8 APRIL - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20499 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Ook de bijeenkomst van ministers te Londen geeft aanleiding tot optimisme, meent de Times De meening te Genève te De Belgische minister-president, Van Zeeland Besprekingen te Londen? Torpedojager beantwoordde den Spaanschen aanval met vuur Spanning bij een aanhouding Met groot militair vertoon heeft Mussolini op het vliegveld Ciampino aan de na bestaanden van in den Abessinischen oorlog gevallenen onder scheiding steekenen uitgereikt Stap voor stap verdedigen de linkschen verbitterd het terrein Boven den ingang van het nieuwe Dres- dener belastingkantoor is een toepasse lijk beeldhouwwerk geplaatst: een be lastingbetaler, die zijn leege zakken laat zien! In het Amerikaansche kolengebied van Harrisburg in Palestina üvierslijk veel anthraciet gewonnen wordt uit het Aanvallen uit de lucht Om de arrestatie van een journalist STAKINGSGEVECHTEN Stel niet uit V ziet ergens tegen op? Vat het dan onmiddellijk aan. Hoe langer ge iets uitstelt, zoo moeilijker wordt het. Wanneer men lang naar een bergtop staart lijkt deze hooger en hooger te worden. Ge komt er nooit, denkt ge. Maar indien ge dadelijk begonnen waart met de bestijging, dan zoudt ge al halverwege gevorderd zijn op het oogenblik dat gij nu nog bene den aan het overwegen zijt. De moeilijkheden verdubbelen zich zoo vaak indien ge al-maar uitstelt. Wan neer ge iets onpleizierigs te verrich ten hebt: doe het zoo gauw mogelijk, des te eerder hebt ge alles achter uw rug. Indien ge iets moeilijks te ver richten hebt, vat het resoluut maar met beleid tevens aan. Een onwelge vallige taak is morgen nog onpretti ger voor u. Doe het nu! Hedenmiddag in Den Helder terug DE KLEINE ENTENTE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De gouverneur van Santander heeft, naar Havas uit Madrid bericht, aan journalisten medegedeeld, dat de rechtsche kruiser Al- mirante Cervera het schip Andra, varende onder de vlag van Panama, tot zinken heeft gebracht. Het schip was uit Santander ver trokken, om een lading erts voor Cardiff te gaan innemen. Op het oogenblik van den aanval heersch- te een dichte mist. Omtrent het lot van de bemanning is niets bekend. Naar wij van de zijde van het Ne- derlandsch Bevrachtingskantoor ver nemen, hebben zich aan boord van het onder Panameesche vlag varende stoomschip Andra, dat bij Bilbao door een rechtschen kruiser aange vallen en tot zinken is gebracht en omtrent het lot van welker beman ning nadere mededeelingen ontbre ken, zeventien Nederlanders bevon den. Het Nederlandsch Bevrachtings kantoor was voor de reederij, welke haar agent in België heeft, als carga door opgetreden. Of tijdens de reis van het schip een aantal Nederlan ders van boord is weggeloopen, kon men ons van genoemde zijde niet bevestigen. Officieele berichten bevestigen, naar uit Bilbao wordt gemeld, seint Havas uit Bayonne, dat het s.s. Andra, dat onder Panameesche vlag voer, Dinsdag bij het verlaten van de ha ven van Bilbao door den rechtschen kruiser Almirante Cervera tot zinken is gebracht. De Andra was de vorige week te Bilbao aan gekomen met een groote lading levensmiddelen voor de Baskische regeering. Toen het schip in volle zee werd aangevallen, had het geen lading meer aan boord. BRUSSEL, 7 April. (Havas). Vernomen wordt, dat de bekende Zwitsersche econoom, Stucki, de volgende week in Brussel zal zijn, tegelijkertijd met dr. Schacht en de des kundigen, die zullen deelnemen aan de in verband met de Oslo-gedachtenwisselingen dan bijeenkomende conferentie. Stucki komt te Brussel spreken over verschil lende problemen betreffende de handelsbe trekkingen tusschen België en Zwitserland. Het schijnt echter, dat het oogenblik van zijn bezoek volstrekt willekeurig is. In ieder geval zal de volgende week te Brussel een belangrijken tijd vormen voor de internationale economie, waarbij Van Zeeland tevens gelegenheid zal hebben tot besprekingen met verschillende gedelegeer den ten aanzien van het hem door Frank rijk en Engeland gedane verzoek. De Deensche premier, Stauning, die op het °°genblik te Londen vertoeft, heeft tegenover een aantal vertegenwoordigers van de pers een J'erklaring afgelegd, waarin hij o.m. zeide, spre kende over het onderzoek, dat thans door de Oslo-landen wordt ingesteld naar de mogelijk heden van een uitgebreideren en ietwat vrije- kfin handel, dat het nog te vroeg was om voor tellingen te doen omtrent de resultaten der besprekingen, aangezien de deskundigen nu be- 2ig zijn met het bestudeeren van de concrete Mogelijkheden, en geen conferenties tusschen be betrokken regeeringen geopend zullen wor sen, vóór dit onderzoek zal zijn geëindigd. Genève stelt levendig belang in de beweging, bie ontstaan is door de Engelsch-Fransche dé marche bij Van Zeeland, ten gunste van een eventueele voorbereiding eener internationale ^onomische conferentie. De oorsprong dezer beweging schijnt terug gaaa op zekere besprekingen, die te Londen wp UVIV.V.AV tanige m December j.l. gevoerd zijn. Internationale kringen leggen het initiatief mt als een uitsluiting van een Amerikaansche M>ging op hetzelfde gebied. Men is er echter van overtuigd, dat de regeering der Vereenigde t>taten naar heel haar kunnen de poging van an Zeeland zal begunstigen. Wat den Volken- r°nd betreft, deze begrijpt volkomen, dat op et oogenblik, bij afwezigheid van iedere Duit- he en Italiaansche samenwerking met de or ganen van Genève, voor een nuttige peiling ®r regeeringen ten aanzien van een econo mische conferentie geen nuttiger middelen he- taan dan die, waaraan de Fransehe en En- «eische regeeringen gedacht hebben. De taak an van Zeeland is niet gemakkelijk, en een beenroeping eener internationale economisch? hferentie acht men niet zeer nabij. Het feit alleen echter van een zoodanige Voorbereiding op een zoodanig oogenblik kan niet nalaten in de wereld een sfeer van ontspanning te scheppen, die gunstig is voor een herstel en een terugkeer van het internationale vertrouwen. In een hoofdartikel over de Britsch-Fransche uitnoodiging aan Van Zeeland, schrijft de Londensche „Times" o.a.: Dit bericht is temeer van beteekenis, nu het samenvalt met de hernieuwde belangstelling in de mogelijkheid van een Britsch-Amerikaansch vlootverdrag, welke aangewakkerd is door het bezoek van Norman Davis aan Londen, vol gende op het bezoek van Runciman aan Was hington. De suikerconferentie, de „officieele re den'' voor de reis van Davis, heeft even eens dr. Colijn, Spinasse en andere staats lieden, die in het bijzonder belang stellen in economische vraagstukken, naar Lon den gebracht, en men verwacht algemeen, dat zjj gelegenheid zullen vinden, onder ling en met leden der Britsche regeering breedere vraagstukken dan suiker te be spreken. Zoo gelooft men b.v. te Parijs, dat Spinasse, de Fransehe minister van Economische Zaken, gemachtigd is, eenige implicaties van het mo netaire accoord, dat in September tusschen Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten Is ge sloten, te bespreken, en na te gaan of de tijd gekomen is voor een verderen stap in de rich ting van economische samenwerking. lederen dag meer wint de overtuiging veld, aldus de „Times", dat met rassche schreden de tijd nadert indien hü al niet gekomen is dat de volken, die wer kelijk grootere vrijheid in de uitwisseling van hun goederen wenschen, zich aaneen sluiten om dit doel te bereiken. Deze overtuiging wordt nog gesterkt doord* ontwikkeling in de Ven Staten, waar de ver antwoordelijke personen de vrees koesteren, dat het herstel, dat zich zoo snel voltrokken heeft, zal ontaarden in een „boom". Men geeft openlijk uiting aan de vrees, dat indien niet onmiddellijk maatregelen worden genomen, het tegenwoordige herstel zal leiden tot een nieuwe ineenstorting. De „Times" acht de Britsche bewapening een machtigen factor ter bevordering van den; VERWACHTING: Meest matige, tijdc- ljjk wellicht toenemende Zuidelijke tot Zuidwestelijken wind, half tot zwaar be- 1= wolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien, iets koeler. ff VERDERE VOORUITZICHTEN: Bewolkt H M met tijdelijke opklaringen, iets koeler. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNlllllliB LONDEN, 7 April. (Havas). De Britsche admiraliteit heeft heden bericht ontvan gen, dat de Britsche torpedojager „Gallant" tusschen Alicante en Valencia twee keer is aangevallen. De tweede aanval geschiedde twee uur na den eersten. Den eersten keer werden zes bommen geworpen door een vliegtuig, den tweeden keer negen door twee toestellen. De oorlogsbodem beantwoordde dit met het vnur uit zijn luchtdoelbatterij. De „Gal lant" werd niet geraakt. Men vermoedt, dat de vliegtuigen deel uit maken van de luchtvloot der nationalisten. De torpedojager „Gallant" heeft order ge kregen, zich in verband met het bombardement van de „Gallant" door vliegtuigen der recht schen naar Palma de Majorca te begeven. De commandant van de „Gallant" zal, in overleg met den Britschen vice-consul in deze plaats, bij de rechtsche autoriteiten protesteeren tegen den aanval, waarvan de „Gallant" het doel is geweest. Voorts wordt in officieele kringen vernomen, dat de Britsche regeering onlangs tot de auto riteiten te Salamanca een nota heeft gericht, om hen te herinneren aan de vroegere protes ten naar aanleiding van soortgelijke incidenten. Zooals men weet, zijn deze protesten tot dus ver onbeantwoord gebleven. In dezelfde kringen acht men het waar schijnlijk, dat binnenkort door bemiddeling van den thans te Hendaye vertoevenden Britschen ambassadeur in Spanje, Sir Henry Chilton, te Salamanca een formeel verzoek om een uiteenzetting zal worden overhan digd. Het Britsche schip „Torpehall", geladen met levensmiddelen, werd nabij Gibraltar door een kanonneerboot van de rechtschen, de „Dato" aangehouden. De kapitein weigerde naar een haven der rechtschen te stoomen en vervolgde zijn weg. Nabij Bilbao ontmoette de „Torpehall" een gewapenden treiler van de nationalis ten, die het vuur opende. Onmiddellijk maakte de „Torpehall" zich bekend. De rechtsche kruiser „Almirante Cervera" ge lastte den treiler om de „Torpehall' te be letten naar Bilbao te gaan. Het Britsche schip waarschuwde daarop een Britsch oorlogsschip. De Britsche officier stelde voor een onder zoek aan boord van de „Torpehall" in te stel len, doch de commandant van de „Almirante Cervera" verklaarde, dat het schip wapenen aan boord had en dat hij het verbood naar Bilbao te gaan. Hierop naderden twee Britsche torpedo jagers, de „Beagle" en de „Blanche", klaar voor het gevecht, en gelastten de „Torpe hall" naar Bilbao te gaan, hetgeen zonder verder incident geschiedde. vrede, doch verwacht hiervan economische ont wrichting. De toestand, waartoe men thans in de Ver. Staten, zoowel als in Engeland Is ge komen, noodzaakt de regeeringen dezer landen te zoeken naar middelen, om de basis van het herstel te verbreeden, teneinde het evenwich tiger en stabieler te doen zijn. De toenemende erkenning, dat de tarief muren den weg versperren voor een econo mische, zoowel als voor een politieke toena dering, wettigt de hoop, dat een gezamen lijke poging zal worden ondernomen om ze te verminderen. VITORIA, 7 April. (HavasEvenals de voorgaande dagen, is het offensief der recht schen in het Noorden stelselmatig voortge zet en de hoogten, waar de linkschen twij felachtige versterkingen hadden aangelegd, zijn in handen der regulares gevallen. He melsbreed gemeten, bevinden de nationalis ten zich thans op zes K.M. afstand van Durango. Franco's troepen hebben bezit genomen van belangrijke hoogten, waar de regeeringstroepen versterkingen hadden aangelegd, die onneembaar werden genoemd. De rechtschen, die in kleine, sterk bewapende colonnes opereerden, hebben den vijand overal verrast, daarbij door de lucht macht terzijde gestaan en verwarring gesticht onder de linkschen, die vielen onder het vuur der automatische wapens, handgranaten, gewe ren en mortieren. De regeeringstroepen verde digden zich overal hardnekkig, doch lang kon- den zij onder den kogel- en bommenregen niet stand houden. Den nationalisten viel heden een buit in han den, die alle records slaat. De verliezen over troffen nog die van den vorigen dag. De bran card-dragers hebben meer dan 900 dooden be graven en aan het einde van den dag waren zij nog lang niet met hun taak gereed. Hoewel het wellicht langer zal duren dan sommige optimisten zeggen, kan men thans reeds met stelligheid verklaren, dat Bilbao eerlang het Malaga van het Noorden zal zijn geworden. De persdienst der Baskische regeering deelt mede, dat de rechtschen met een sterk leger, bestaande uit allerlei nationaliteiten, gesteund door artillerie, vliegtuigen en tanks, verschei dene malen een aanval hebben ondernomen op de linksche stellingen van Barazar, Urquiola en andere ten Noorden van Ala va gelegen stellin gen. „Onze soldaten, aldus het communiqué, ver dedigden het terrein stap voor stap en de kleine vooruitgang, dien de vijand kon boeken, werd slechts ten koste van enorme verliezen verkre gen." Uit Bilbao wordt gemeld, dat de bevolking gisteravond door sirenes gealarmeerd is, in ver band met de aanwezigheid van rechtsche lucht strijdkrachten. Jachtvliegtuigen der regeering stegen onmiddellijk op en de rechtsche toestellen slaagden er niet in te naderen. Zij wierpen ech ter verscheidene bommen op de dorpen in dit gebied, waarbij twee personen gedood en ver scheidene anderen gewond werden. Een bom viel op een als ziekenhuis ingericht schip en doodde een daar opgenomen gewonde. Uit Santander wordt gemeld, dat rechtsche vliegtuigen gisteravond laat de gelijknamige provincie gebombardeerd hebben, waarbij acht personen werden gedood en negen gewond. De projectielen raakten een tram nabij Alarzo. De conducteur werd gedood, de bestuurder en ver scheidene inzittenden bekwamen verwondingen. Verschillende bommen zijn neergekomen op Las Delicias en bij het spoorwegstation Cebezon de la Sal. Zjj richtten echter geen schade aan. De regeeringszender van Madrid heeft om kwart voor twee medegedeeld, dat de recht schen aan het Zuidelijke front van Cordoba een ernstige nederlaag geleden hebben. Hieraan wordt toegevoegd: „De operatie is met volledig succes ten uitvoer gelegd. De ver rassing van den vijand werd tot een paniek. Een belangrijke hoeveelheid materiaal is in onze handen gevallen. Dé regeeringstroepen zijn van morgen overgegaan tot een zuivering der ver overde stellingen." Vervolgens deed de zender mededeeling van een verklaring, die door gene raal Miaja was afgelegd tegenover journalis ten, luidende: „de toestand is stationnair en blijft gunstig voor de regeeringstroepen". Te Londen is men ongerust over het lot van den correspondent van de „News Chronicle" in Spanje, den Hongaar Arthur Koestier. Na de verovering van Malaga werd hij door de recht schen gearresteerd, onder beschuldiging van spionnage. Eerst werd beloofd, dat hij zou wor den vrijgelaten, doch later werd verklaard, dat het „onmogelijk" was hem vrij te laten. Dit woord, en het feit, dat Koestier geen enkel tee- ken van leven aan de buitenwereld mocht ge ven, zelfs niet aan zijn vrouw die te Londen woont, baart zeer veel zorg. Men veronderstelt, dat Koestier op verzoek van den Duitschen spionnagedienst gevangen wordt gehouden. Een groep Britsche letterkundigen heeft den rechtschen autoriteiten in Spanje een telegram doen toekomen, waarin geprotesteerd wordt te gen de gevangenhouding van Arthur Koestier. De letterkundigen geven er hun verwondering over te kennen, dat „de rechten, die den pers correspondenten sinds onheuglijke tijden zijn toegekend, geschonden zijn." De Spaansche ambassade te Londen verklaart van betrouwbare zijde een bevestiging te heb ben ontvangen van het op 5 April gepubliceerde persbericht, dat op 22, 23 en 24 Maart opnieuw 10.000 Italiaansche soldaten te Cadix aan land zijn gezet. In de gemeente Coemka bij Belgrado waren 500 textielarbeiders, die in staking gegaan waren, door andere werklieden vervangen. Het kwam tot een botsing tusschen beide groepen, waarbij een arbeider werd gedood, terwijl acht personen ernstig gewond werden. De Andra bij Bilbao tot zinken gebracht. Over het lot der bemanning, waarbij 17 Nederlan ders, is niets bekend. De Britsche torpedojager „Gallant" werd aan gevallen door vliegtuigen der Spaansche natio nalisten, waarop het schip met geschutvuur ant- weordde. Ook bij de aanhouding van een Britsch schip door de rechtschen kwam het tot eenige gespannenheid. In verband met de besprekingen der Oslo-Staten en de opdracht aan Van Zeeland heeft men goede hoop, dat een begin zal gemaakt worden met de slechting der tariefmuren. De rechtschen zijn er vast van overtuigd, dat Bilbao het „Malaga van het Noorden" zal wor den. In Cordoba zouden de linkschen een groote overwinning behaald hebben. 600 Japansche scholieren zijn bij een excursie door een boschbrand ingesloten. Twee verkoolde lijken werden reeds gevonden; het lot der ande ren is onbekend. Minister Colijn heeft de Suikerconferentie ver laten en is naar Nederland teruggekeerd. Dagelijks beraadslaagt het Japansche kabinet over de formuleering van de nieuwe nationa'e politiek van Japan. Twee Roemeensche ministers zijn uit het ka binet getreden. Een enorme brand vernielde een geheel district op de Philippijnen. Een persoon kwam in de vlammen om; elf werden gewond. Een aantal katholieke geestelijken werd voor het Duitsche Volksgerecht gedaagd, beschuldigd van samenwerking met communisten. In de gecombineerde kieskringen Haarlem Den HelderLeidenDordrecht blijkt na ver betering en aanvulling pater mr. dr. L. J. C. Beaufort O.F.M. lijsttrekker te zijn geworden. De president der Int. Kamer van Koophandel, de heer Fentener van Vlissingen, zal groepen dier Kamer op den Balkan gaan bezoeken. Resultaat der „meer werk- en meer koopactie" te Rotterdam. De Eerste Kamer is begonnen met de behande ling der Grondwetsherziening. Tegen den verdachte in de Mijdrechtsche mil- lioenenzaak is anderhalf jaar gevangenisstraf geëischt. Het Hof gelastte een nader onderzoek. Te 's-Gravenhage is overleden ir. A. Wurfbain, o.m. voorzitter van den Raad van Bestuur der K.LJM. New Xorksche Beurs: Slot flauw. HMs. „Hertog Hendrik'' wordt, naar wij nader vernemen, hedenmiddag omstreeks half vier run. in Den Helder terug verwacht. De eerstvolgende bijeenkomst van den per manenten raad der Kleine Entente zal in Augustus e. k. te Boekarest worden gehouden. i i LvuivuniiniiiiMnj/yjjy'jy/y iry. Stand op Donderdag 1 uur van.: "65.2 Vorige stand: 760.8 V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1