De Grondwetsherziening in bespreking E Pater Beaufort lijsttrekker De Mijdrechtsche millioenen room en V00RL00P1G DE LAATSTE ACTE DONDERDAG 8 APRIL 1937 EERSTE KAMER Ook in den Senaat wordt algemeen geoordeeld, dat de herziening niet veel om het lijf heeft Minister heden reeds aan het woord t °°k in den Senaat werd algemeen geconsta- 6erd, dat deze poging tot grondwetsherziening ^Senlijk niet veel om het lijf heeft, temeer nu 'e Regeering wij begrijpen nog steeds niet: jjaaröm er zich in de Tweede Kamer met snd en tand tegen verzet had, dat het varia- ctsontwerp, waarin een allegaartje van door otnmige partijen niét en door andere wél ge- ^enschte wijzigingsvoorstellen te zamen ge- °egd was (beperking der immuniteit, instituut an Staatssecretarissen, bepalingen bij mobili se, enz.) gesplitst werd in verschillende ont ken, waardoor een ieder had kannen aan nemen-of verwerpen naar welbehagen: tenge- nlge van de door de Regeering dóórgezette a8eling zou het varia-ontwerp in tweede wijzi- B1hg immers vrijwel zeker verworpen worden. Toch achtten enkele sprekers deze herziening 'ct van alle belang ontbloot.De heer VAN ^NSChot (R. K.) juichte het toe, dat er in der geval eenige urgente punten geregeld Prden, en méér nog, dat deze herziening voor tns volk een demonstratief karakter had, b.v. gunste van het parlementaire stelsel, dat wij missen willen. Ook het interpretatief ka- t er ten aanzien van de beteekenis der even- ^ige vertegenwoordiging en van de drukpers- i'heid achtte spr. iets gelukkigs. Jammer, dat ®t instituut van Staatssecretarissen, hetwelk °r het beheer van sommige departementen 0 nuttig kan zijn, vanwege het geval met het 8^ia-ontwerp, weinig of geen kans zou maken. öelegatie van bevoegdheid de heer Wer- Pr (V. D.) viel den heer Van Lanschot hierin a'er bij behoorde niet in de grondwet ge beld te worden en moest zeker niet te ver jjfifn. Waar is de grens van de delegatie van mrnevdbeid, welke samenhangt met de steeds be"f0,7ende in?ewikkelc3keid van ons Staats- Contact met de Balkan- landen Reis van den heer Fentener van Vlissingen BOM- EN GAS VRIJE KELDER TE ROOSENDAAL De eerste volgens bepalingen der luchtbeschermingswet In de gecombineerde kieskringen Haarlem-Den Heider-Leiden- Dordrecht Als het Prinselyk paar te Baarn komt Een feestelijke intocht wordt voorbereid EEN AQUAREL VAN HET PRINSELIJK PAAR Geschenk aan het Roode Kruis HOFBERICHT DE OVERLEDEN BELGISCHE GEZANT Woensdagavond kwart over zeven is de kist met het stoffelijk overschot van den heer Ch. Maskens, den overleden Belgischen gezant, per auto van het sterfhuis overge bracht naar de Boschkantkerk, in welke kerk Z. Exc. Mgr. P. Giobbe, de Pauselijke internuntius, hedenochtend de plechtige Requiemmis voor de zielerust van den over ledene zal celebreeren. De lijkauto werd gevolgd door een auto, waarin de oudste zoon en een zwager van den ontslapene waren gezeten. Het Amsterdamsche Hof zal den deskundige Van Ledden Hulse bosch een nader onderzoek laten instellen Pleidooien Nader onderzoek gelast PROCEDURE KONINKLIJKE Stuurloos op zee Avontuur met een haringvlet Herlevend Rotterdam Het resultaat van drie maanden propaganda INDISCHE MARINE POGING TOT MOORD Straf in hooger beroep verzwaard Opengevallen plaatsen ONTROUW NOTARIS VOOR DE RECHTBANK Vijf maanden tegen hem geëischt Diefstal van een auto Wegens diefstal veroordeeld Inbraken te Leeuwarden Geen audiëntie UIT DE STAATSCOURANT Belastingen P.T.T. Handel en Nijverheid Sociale Zaken 5pOR ANNY VAN PAN HU IJS Nld Den Haag, 7 April 1937. Vandaag werd in den Eerste Kamer- •cliouwburg „gehaald" voor de voorloopig laatste aete van het grondwetsherzienings- spel, de laatste acte vóerdat het spel ha de verkiezingen opnieuw opgevoerd zal horden voor een ander publiek, dat met zün applaus misschien nog wat kariger zal zijn <!an de huidige abonnee en in twee-derden- eerderheid een deel van het gebodene wel licht zelfs absoluut niet zal kunnen ge- hieten. s.?en pikante vraag stelde de heer Van Lan- ,chot den minister ten slotte: zal deze zelf- p Regeering de Grondwetsherzieningsvoor- tellen ook in tweede lezing verdedigen? Niet één der Senatoren heeft het be keurd, dat de Regeering afgezien heeft v°or haar oorspronkelijk plan ook art. 7 ^er Grondwet (vrijheid van drukpers) in fitrengeren zin te doen herzien. Langzamer hand toch is bijna een ieder nu wel tot de °i'crtuiging gekomen, dat hetzelfde doel een tijdelijk verschijningsverbod als straf °°k zonder herziening van art. 7 te be- *eiken is. Ren dergelijke eensgezindheid bestond ech- niet ten aanzien van revolutionnaire ver- ^Senwoordigers, die de Regeering uit de vev- fienwoordigende lichamen geweerd wil zien. ^%ens de heeren DE ZEEUW (S.D.A. P.) en .ERKER (V.D.) zou het middel erger zijn de kwaal. Het zou aanleiding kunnen ge- h tot willekeur en onrecht, temeer nu de q^ahrijving van het délict het tot uit pakking brengen van een streven, dat gericht °P verandering van de bestaande rechtsorde toepassing of aanprijzing van onwettige udelen zoo uitermate vaag is en ook de PVolgers 0p ,je candidatenlijst er door ge- °Ren worden. Uiti heer POLLEMA' (C-H.) kon zich met de ®miting echter uitstekend vereenigen, op de kiekende gronden. ijgT6 Instelling van openbare lichamen voor All ijf en beroeP vond algemeen instemming. (Jeen waarschuwde de heer WERKER (V. D.) flat "Verstarring" en was hij van meening, het bestaande art. 194 reeds grootere ('v biedt dan de nieuwe formuleering >^0or bedrijf en beroep) bedoelt. Voorts op- de heer DROOGLEVER FORTUYN t S het bezwaar, dat concrete beslissingen tJV deze eerst zouden vallen bij nadere wet- Vn, e uitwerking, evenals dit trouwens het ge- v is met de wijziging (nadere omschrijving) (•p11 °ns evenredig kiesrecht en met de wering P revolutionnaire vertegenwoordigers. ^ad de heer ANEMA (A.R.) betoogd, dat in Mr. Kropman een grondwet geen algemeene beginselverklarin gen behoorden te worden gegeven, maar alleen bepalingen van bindend recht, voortvloeiende uit algemeen aanvaarde rechtsbeginselen, de heer KROPMAN (R.K.) had daarvan 'n andere opvatting. De grondwet mocht niet verlaagd worden tot een handboek der Nederl. staats inrichting. Bij ons volk neemt de Grondwet een hoogere plaats in. De voorgestelde wijzigingen waren een Grondwet eigenlijk onwaardig. De Regeering heeft groote verdiensten ten aan zien van de verster king van ons natio naal saamhoorigheids- gevoel, maar zij had de kroon op haar werk moeten zetten door den Staten-Generaal voor te leggen een Grondwetsherziening, waarin tot uitdruk king was gekomen zoowel voor heden als voor de toekomst wat er intusschen ge groeid is op sociaal, economisch en cultureel gebied. In het bijzon der had de decentralisatie in de herziening be trokken moeten zijn; binnenkort moet de Re geering, welke deze ook zij, het nieuwe meer met de waarde der Grondwet en meer met de eischen van den tijd in overeenstemming zijnde herzieningsvoorstellen komen. Ook de heer DE ZEEUW (S.D.) had een meer grootscheepsche herziening gewenscht, en wel onder een parlementair kabinet met overwe genden invloed der.... katholieken! De her ziening zou volgens dezen S.D.A.P.-er dan meer beteekenis gehad hebben, vooral ten aanzien van de ordening! Wil men den heer VAN VESSEM van de N. S. B. gelooven, dan verkeeren alle democraten in Nederland in doodsangst voor de „aanstor mende nieuwe nationalisten" en hebben deze herzieningsvoorstellen (vooral dat betreffende de revolutionnaire vertegenwoordigers) geen ander doel dan de bange democraten tegen de aanstormende furie te beschermen. Tegen alle ontwerpen zal de N.S.B. daarom stemmen. Al leen het ontwerp betreffende het inkomen der Kroon kon genade vinden in N.S.B.-sche oogen. Hiermede was de Senationale welsprekendheid voorloopig uitgeput. Thans is het woord aan minister De Wilde. De president van de Internationale Ka mer van Koophandel zal binnen korten tijd per vliegtuig een reis maken naar den Bal kan, om enkele groepen van de Internatio nale Kamer van Koophandel, welke in de Balkanlanden gevestigd zijn, te bezoeken. De heer Fentener van Vlissingen heeft voor dit doel een vliegtuig van de K. L. M. gecharterd. Er moge nog aan herinnerd worden, dat de president van de Internationale Kamer van Koophandel in den laatsten tijd verschillen de nationale groepen der Kamer heeft bezocht. Thans zal hij het contact met de Balkangroe- pen opnemen. De president zal vergezeld zijn van den se cretaris-generaal van de Internationale Kamer, den heer Vasseur, den heer Owen Young, ver tegenwoordiger van de Engelsche groep en door den heer Riedberg, vertegenwoordiger van de Duitsche groep. Het gezelschap zal 20 April van Amsterdam vertrekken om zich naar Praag te begeven. In deze stad zal de heer Fentener van Vlissingen een voordracht houden. Op 22 dezer verlaten de heeren Praag om naar Budapest te vliegen, op 24 April gaan zij naar Belgrado, den vol genden dag naar Boekarest, den daarop vol genden dag naar Sofia, vervolgens naar Istam- boel, waar zij op 27 dezer zullen aankomen. Op den 29sten wordt de terugreis aanvaard. De eerste etappe is Istamboel—Budapest en den volgenden dag wordt BudapestAmster dam gevlogen. V In de vergadering van den gemeenteraad te Roosendaal is op voorstel van den wethouder van Openbare Werken, den heer G. v. Nassau, een besluit genomen tot het verleenen van een fi- nancieele bijdrage voor de inrichting van een gas- en bomvrijen kelder onder een aan de Molenstraat aldaar nieuw te bouwen bazar. In verband n.l. met de bouwplannen van de fa. Rademakers—v. d. Put van een groot bazar- gebouw, werd door het rijk op grond van de bepalingen der nieuwe luchtbeschermingswet voorgeschreven, dat onder het gebouw een gas- en bomvrije kelder moet worden aangebracht. Door het rijk werd hiervoor 7000 beschikbaar gesteld. Volgens raming zullen de kosten echter 9800 bedragen, waarin de fa. Rademakerv. d. Put bereid werd gevonden zelf 2050 bij te dragen. Waarop de Raad thans heeft besloten het ont brekende bedrag van 750 aan te vullen. Hiermede zal dus te Roosendaal de eerste gas- en bomvrije kelder in ons land met rijks- steun volgens de nieuwe wet tot stand komen. Na gebruikmaking van de verbeterde stem- menopgaven en toevoeging van de cijfers der nog ontbrekende plaatselijke af deelingen blij ken in de gecombineerde lijst van de kieskrin gen HaarlemDen HelderLeidenDordrecht de volgende stemmen-aantallen te zijn uitge bracht: 1 Pater mr. dr. L. J. O. Beaufort 41008 2 A. J. Loerakker 40712 3 E. J. M. Stumpel 38908 4 M. P. v. d. Weyden 39274 5 Jac. A. Groen Azn. 39279 Zoodat de volgorde is geworden: 1 Pater mr. dr. L. J. C. Beaufort; 2 A. J. Loer akker; 3 Jac. Groen Azn.; 4 M. P. v. d. Weyden; 5 E. J. M. Stumpel. En voor de plaatsvervangers: 1 F. P. Th. Rohling 40310 2 T. P. J. Eisen 40010 3 G. C. W. Blonk 39795 4 Prof. dr. C. C. Berg 40110 5 J. D. de Kok 38979 Zoodat de volgorde hier is geworden: 1 F. P. Th. Rohling; 2 prof. dr. C. C. Berg; 3 G. P. J. 'Eisen; 4 G. C. W. Blonk; 5 J. D. de Kok. De route, welke het Prinselijk Paar bij zijn intocht in Baarn zal nemen, zal een af stand van ongeveer twee uur gaans lang zijn. Hunne Koninklijke Hoogheden zul len zijn gezeten in een met vier paarden a la Daumont bespannen karos, welke wordt voorafgegaan door twaalf ruiters in uni form van de landelijke rijvereeniging De Eemruiters. De stoet zal worden gesloten door twintig ruiters, t.w. tien heeren en tien amazones, allen gezeten op schimmels. Omtrent den datum van den intocht is nog geen beslissing genomen. Ter gelegenheid van het Vorstelijk Huwelijk heeft de bekende kunstschilder Bernard van Vlijmen een bijzonder geslaagde aquarel van 't Prinselijk Paar vervaardigd, welke onlangs bij de fa. Buffa te Amsterdam ten toon werd ge steld. Deze aquarel is thans door den Amsterdam- schen bankier, Dr. H. W. C. Tietje, aange kocht en aan" het Hoofdbestuur van het Roode Kruis te 's Gravenhage voor zijn vergaderzaal ten geschenke aangeboden. Genoemd hoofdbestuur heeft deze aquarel dankbaar aanvaard. Met ingang van 1 Mei is benoemd tot dame du palais van H. M. de Koningin mevrouw M. baronesse Van Harinxma thoe Slooten, geboren baronesse Van Harinxma thoe Slooten. Na de pauze heeft de procureur-generaal bij het Amsterdamsche Hof Woensdagmiddag zijn requisitoir voortgezet. De boekhouding van verd. zit naar spr. s oor deel vol onwaarachtigheden. Ook zonder de verklaringen van de des kundigen is het reeds duidelijk, dat de ac- ten niet door mevrouw Van W. kunnen zijn ge teekend. 2eer minutieus behandelde spr. vervolgens de rapporten van de deskundigen, die, uitgezon derd de heer Brunner, tot de conclusie zijn ge komen, dat de stukken valsch waven. Er is een stuk gedateerd 17 Februari 1932, dat een vee) jongeren indruk maakt. Er zijn brieven uit dien tijd, gezonden aan de familie, waaruit blijkt, dat de oude dame in dien tijd heel anders en buitengewoon slecht schreef. Onder het ge ïncrimineerde stuk uit die dagen is de hand- teekening echter duidelijk. Spr. is van meening, dat het vonnis der Rechtbank, waarbij verd. wegens valschheid in geschrifte en gebruik maken van de valsche geschriften meermalen gepleegd, is veroordeeld, op juiste gronden is gewezen. Zijn eerste straf heeft verd. blijkbaar niets geleerd. Wat in hem omgaat zullen wij nooit kunnen zeggen en ik kan u dan ook niet voor spellen aldus Mr. Reilingh wat hij zal doen na beëindiging van zijn straftijd. Mis schien zal hij een derden aanval op de erf genamen wagen. Overigens wenscht spr. er rekening mede te houden, dat deze zaak zoo nauw verband houdt met de vorige, waarin hij tot vier jaar werd veroordeeld. Oorspronkelijk zou verd. 28 Fe bruari van het volgend jaar vrij komen. Hij heeft echter in totaal zeven maanden korting gekregen, w.o. vier maanden ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana, zoodat liy 2 Augustus as. vrij zou komen. Spr. vordert tenslotte een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Het woord is dan aan de verdediging. Eerst voert mr. Ten Bokkel het woord. PI. stelt in zijn pleidooi nadrukkelijk voorop, dat hij vast overtuigd is van verd.'s onschuld. Men fluistert, zoo vervolgt pl., dat wij de verdediging groot financieel belang hebben bij den afloop van deze zaak Deze opmerking wordt aanleiding tot een klein incident, waarbij de verdachte zich hevig opwindt. De president merkt op: Verdachte heeft in dertijd verklaard dat mr. Venhuizen later 10 procent of 240.000 voor zijn werk zou krijgen. Mr. Ten Bokkel: Dat is volkomen onwaar. President: Dus dan liegt verdachte Mr. Ten Bokkel: Het is best mogelijk, dat verd. zich dankbaar wilde toonen, maar mr. Venhuizen wist daar niets van. Verdachte windt zich op en vindt het schan delijk om zoo iets van mr. Venhuizen te den ken. Pleiter ging de zaak vervolgens na en gaf aan het einde opnieuw als zijn overtuiging te kennen, dat verd. onschuldig is. Mr. Venhuizen, hierop het woord voerende, kwam op tegen de opmerking, in het requisi toir gebaseerd op een verklaring van een ge tuige, die verteld had, dat mevr. Van W. wel degelijk op haar familie gesteld was. Uitvoeriger ging hij in op de beoordeeling van den Procureur-Generaal van de rappor ten van de schriftdeskundigen. Pleiter beriep zich op het rapport van desk. Brunner, die tot echtheid van de handteeke- ningen concludeert. Pleiter vroeg ten slotte vrijspraak van verd. De Procureur-Generaal zag af van re pliek. Het Hof begaf zich hierop in raad kamer. Na heropening deelde de president mede, dat het Hof had besloten, den po- litie-deskundige C. J. van Ledden Hulse bosch een onderzoek te doen instellen naar de wijze, waarop de handteekening onder de cessie tot stand is gekomen en hoe de koopacte is gekomen in den toestand, waarin zij zich thans bevindt. 4 Mei a.s. zal de behandeling worden voort gezet en zal de heer Van Ledden Hulsebosch zijn rapporten uitbrengen. Ter aanvulling van het bericht in zake de uitspraak van de Haagsche rechtbank in de procedure tegen de Koninklijke om de betaling van de' proceskosten, moet nog gemeld worden dat de Haagsche Rechtbank weliswaar de vor dering van f 1500.— heeft afgewezen doch de Koninklijke heeft veroordeeld tot betaling van f 150.De maatschappij had f 350.— aan geboden. „Wat hebt u voor een eigenaardig ap paraat aan uw wagen?" „Ja. dat is een ribbenteller Dinsdagmorgen vertrok te elf uur uit de haven van Nieuwediep de haringvlet H. D. 90. ten einde bij de zoogenaamde Westpunt van Texel te gaan visschen. Aan boord bevond zch een tiental personen. De schipper was Rieuwerts, Nadat men den geheelen dag gevischt had in een vrij dikken mist, besloot men tegen den avond met be stemming Nieuwediep te vertrekken. Halver wege de reis kwam een kink In den kabel. Men kreeg motorpech, terwijl het kompas niet meer goed functionneerde. De gevolgen waren, dat men afdreef. Den geheelen nacht heeft men op de Noordzee rondgezwalkt en al de ontberingen van den mist en de kou meegemaakt. Vroeg in den morgen was men zoo fortuinlijk te worden opgepikt door den Katwijker logger K.W. 78, die de vlet naar het lichtschip Haaks bracht. Hier werd men voorzien van benzine, voedsel en warme kleeren, zoodat men tegen den middag den terugtocht kon aanvaarden. Om kwart over twee kwam de vlet met haar uitgeputte be manning in de haven te Den Helder aan. Ten raadhuize van Rotterdam is het comité Herlevend Rotterdam bijeen gekomen om, nu de voor drie maanden opgezette meer werk en meer koopactie geëindigd gaat worden, een overzicht te geven van hetgeen bereikt werd. De voorzitter van het uitvoerend comité, de heer L. de Groot, gaf een overzicht van het geen de actie aan resultaten heeft opgeleverd. De gedachte van het comité: „Laat Rotterdam herleven door meer te koopen en werk te geven" is volledig ingeslagen. De geheele actie heeft ongeveer 5.000 gekost. Dit is nog geen half procent van hetgeen de actie financieel heeft opgele verd. Een tweetal folders ging van het comité uit. Op de eerste kwam aan op gaven binnen 713.975. Op de tweede tot nu toe 354.529. terwijl nog geregeld de antwoorden binnenkomen. Dit bedrag van rond 1.050.000, dat tot het begin dezer week binnen was, bestaat geheel uit klei nere bedragen van aangeschafte artikelen, installaties, uitgevoerde of opgedragen onderhoudswerken enz. Daarnaast kwam bij het comité nog bin nen 639.000 aan opdrachten voor nieuwe bouwwerken, benevens 600.000 aan belang rijke bouwplannen, welke met Rotterdams herleving nauw verband houden. Voorts is er nog een groot aantal memorie-oosten terwijl als resultaat der actie ook nog ver meld worden de talrijke aangiften van per soneelsuitbreiding. De 25-jarige Rotterdammer L. van R., die in November van het vorig jaar een jonge vrouw, met wie hij samen leefde, gepoogd had van het leven te berooven, is door het Haagsche ge rechtshof veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar en zes maanden. De Rotterdamsche rechtbank had hem tot twee jaar en zes maanden veroordeeld. In hooger beroep had de procureur-generaal vijf jaar geëischt. I BATAVIA, 7 April. (Aneta.) Het departement der Marine maakt bekend, dat dit jaar worden opengesteld drie plaatsen voor een driejarige opleiding tot zee-officier, vijf plaatsen voor een dergelijke opleiding tot officier van den marine stoomvaartdienst en een plaats voor een twee jarige opleiding tot officier van administratie. Deze plaatsen worden opengesteld voor Ne derlanders of Nederlandsche onderdanen, be- hoorend tot de groep van inlanders of vreemde oosterlingen in Ned.-Indië. Het O.M. bij de rechtbank te Leeuwarder, heeft tegen den 77-jarigen gewezen notaris M. L. S. te Gorredijk, vijf maanden gevange nisstraf geëischt wegens verduistering van f 1423, ten nadeele van de Vereeniging ter be vordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders in Oosterland. De officier had S. een half jaar den tijd ge laten om de zaak financieel in orde te bren gen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat S. door geknoei Gorredijk voor f 16.000 en de Boeren leenbank aldaar voor f5000 had benadeeld. Te 's Gravenhage lieten twee tot nu toe on bekend gebleven personen zich Dinsdag per auto vervoeren naar een adres daar ter stede Toen zij te bestemder plaatse waren aange komen, verzochten zij den chauffeur even aan te bellen. Deze voldeed aan dit verzoek, stapte uit en begaf zich naar de deur van het be doelde perceel. Men zal zijn verbazing kunnen begrijpen, toen hij zag dat zijn beide passagiers er eensklaps met zijn auto van door reden. De chauffeur heeft bij de politie aangifte van dien diefstal gedaan. Het nummer van den wagen is H-55606. Aan de gevolgen overleden De 49-jarige gehuwde heer T. Borst, die eenigen tijd geleden bij een auto-ongeval onder Aalsmeer een zware hersenschudding opliep, is Woensdag aan de gevolgen van zjjn letsel overleden. Voor den Krijgsraad te Den Bosch had zich wegens diefstal te verantwoorden G. f. D., 20 jaar, uit Amsterdam, in dienst bij het regi ment Genietroepen te Utrecht. Hij had einde November 1936. begin Januari 1937 en in het midden dier maand telkens een rijwieldynamo met lantaarn ontvreemd en bij den laatsten diefstal ook een belastingmerk. De Krijgsraad heeft hem als straf den tijd opgelegd, dien hij in voorarrest heeft door gebracht. De rechtbank te Leeuwarden heeft den 21- jarigen W. B., venter te Groningen, uit anderen hoofde gedetineerd, wegens twee inbraken te Leeuwarden veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf. De officier had tegen den ver dachte, die een twintigtal inbraken op zijn re gister heeft, vier jaar gevangenisstraf geëischt De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal Maandag 12 April niet plaats hebben. De inspecteur der registratie en domeinen H. H. Molema Is verplaatst van Assen naar Eindhoven. Benoemd tot adjunct-accountant der directe belastingen in tijdelijken dienst J. E. Brummel- kamp te Amsterdam en A. Vroom te Zalt- bommel. Met ingang van 1 Juni 1937 is aangewezen als directeur van het post- en telegraafkan toor te Enschede de referendaris der poste rijen. telegrafie en telefonie M. H. van der Wolde, thans te Groningen (ptkt.). Te rekenen van 1 Januari 1937 is bij het de partement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart bevorderd tot administrateur mr. J. H. de Mol van Otterloo, referendaris bij dat de partement; benoemd tot administrateur dr. T. P. van der Kooij, tijdelijk ambtenaar bij dat. departement Bij het departement van Sociale Zaken zijn te rekenen van 1 Januari 1937 bevorderd tot oommies in vasten dienst mej. A. C. W. Kor ten, mej. E. Mullem en mr. A. C. W. J. Gispen, allen adjunct-commies; benoemd tot commies in vasten dienst B J. de Rijke en S. Roosen daal, beiden op arbeidsovereenkomst werk zaam; en is te rekenen van 1 Maart 1937 be vorderd tot commies in vasten dienst mej. H. Bakker, adjunct-commies. ep volgenden middag drentelde baron Schliick Vij.chtend op en neer voor het hek der rozen- g - aldoor maar op en neer. Eén van de 0 UÜnsche dames maakte er mevrouw Weimann B attent. tr',Je zou werkelijk bijna gaan denken dat hij de nog wil afhalen," voegde ze erbij Mevrouw Weimann ging in haar zwarte taf- ge,,n japon, die ze 's middags placht te dra- jw 'Wet afgemeten passen door den tuin naar hekje en groette den ouden heer, met wien ty. "h en dan wel eens een paar woorden had ge- qa Sel(J. Hij beantwoordde haar groet en merkte boe na schertsend op, dat freule Pereny zeker niet klaar was met haar toilet, en zich be- erg mooi maakte, daar ze hem zoolang li AAiwwi uiaan^, x O Wachten. De eigenares van het pension loonP llaar oogen half dicht. Lieve tijd, dat be- ^orq een buitengewoon interessante historie te re" wacht toch niet in ernst op freule Pe- mijnheer von Schlück?" a natuurlijk wacht ik op de freule; wat is daar voor buitengewoons aan?" antwoordde het oude heertje ietwat geprikkeld, want de ge laatsuitdrukking der vrouw ergerde hem, zonder dat hij eigenlijk had kunnen zeggen waarom. „Maar, mijnheer von Schlück, nu wilt u me toch zeker voor den gek houden freule Pereny is immers vanmorgen vroeg vertrokken." „Wat zegt u daar?" Met halfopen mond staarde de baron mevrouw Weimann aan. „Ik zei, dat freule Pereny vanmorgen in alle vroegte vertrokken is," herhaalde de vrouw en bleef ongeduldig afwachten of de baron nog verdere vragen zou stellen. „Heeft de freule een of ander telegram of ander bericht ontvangen, dat haar aanleiding gaf tot dat plotselinge, vertrek?" De donkere, pientere oogjes van den ouden heer hadden al hun tintelenden glans verloren; dof en moe stonden ze in het verwelkte gezicht. De pensionhoudster schudde het hoofd. „Neen, de freule heeft niets van dien aard ontvangen en vóór gisterenmiddag wist ik zelf ook nog niets van haar vertrek. Pas tegen den avond hoorde ik ervan; ze heeft daarna inder haast ingepakt en vanmorgen om zeven uur nam ze afscheid van mij." Ze sloeg den baron opmerkzaam gade en het ontging haar niet, dat ieder woord hem trof als een slag. „Heeft freule Pereny misschien een boodschap voor mij achtergelaten?" „Neen het spijt me mijnheer von Schlück." „En weet u misschien ook, waar de freule heen is gereisd?" vroeg hij met moeizaam-be- heerschte stem. Neen, de freule heeft zich daarover niet uit gelaten, maar mijn knecht, die haar koffers naar het station heeft gebracht, veronderstelde dat ze naar Duitschland wilde ze reisde ten minste in denzelfden wagen en denzelfden coupé als de Duitsche ingenieur." „Wat voor ingenieur?" Heftig en schor klonk die vraag. „Een Duitsche ingenieur, die een paar maan den hier in huis was voor zijn gezondheid en vanmorgen naar Duitschland is teruggegaan. Een heel knappe jonge man," voegde ze er bij. Ze voelde instinctmatig, dat die mededeeling den baron zou irriteeren. En daarin had ze zich niet vergist, dat bewees de gesmoorde uitroep van woede, die hem ont snapte. Daarna haastte de baron zich weg, na een onverstaanbaar-gemompelden zin, en ver dween zoo vlug als zijn korte beenen hem dra gen wilden, om den hoek. Mevrouw Weimann keek hem half geamuseerd, half-verbluft na. Met twee scherpe rimpels van boosheid in het voorhoofd liep de baron in zijn hotelkamer op en neer, geheel verdiept in sombere over peinzingen. Hij had gehoopt, althans hier een paar regels van opheldering te vinden, maar er was niets gekomen. Dat zooiets hem had kunnen overkomen, dat hij zóó behandeld was afgeschud als een lastig insect! En door wie? Door een vrouw, die hem in zekeren zin dank verschuldigd was, omdat hij al zijn tijd hier tot haar beschikking had gesteld, en zich aldoor had ingespannen om haar aangenaam bezig te houden en haar genoegen te doen. En nu hij haar het hoogste bewijs van vertrouwen had ge geven, nu hij haar zijn ouden, edelen naam aan bood, maakte ze zich uit de voeten, alsof iemand met een besmettelijke ziekte te dicht in haar buurt was gekomen. Had ze dan tenminste niet behoorlijk kunnen zeggen of schrijven: om die of die reden kan ik uw aanzoek niet aannemen? Al zou dat ook een teleurstelling voor hem zijn geweest, zóó moest een dame toch handelen en maar niet eenvoudig weghollen als een onopge voede kwajongen, die, als dank dat je hem iets geven wilt, nog de tong tegen je uitsteekt. En ze had Nice niet eens alléén verlaten, doch ten overvloede nog in gezelschap van een knap pen jongen man. O, hij had dat boosaardig lachje van leed vermaak wel gezien op het gezicht van mevrouw Weimann en het had hem met diepe veront waardiging vervuld. Hij had het gevoel alsof het overhaaste vertrek van het mooie gravinnetje hem in de oogen der heele wereld belachelijk maakte. Maar misschien was ze wel heeiemaai niet gevlucht voor zijn aanzoek, misschien had ze den datum van haar vertrek naar Duitsch land reeds lang bij zichzelf vastgesteld, en was het enkel maar toeval geweest, dat hij haar juist den avond te voren ten huwelijk had ge vraagd. Dien Duitscher scheen ze in ieder ge val goed te kennen en toch had ze tegenover hem nooit een woord over den man gerept. „Valsche slang!" dacht de oude heer verbit terd, maar tegelijk voelde hij een stekende pun bij de gedachte, dat hij de mooie jonge vrouw met haar wonderlijke oogen nu nooit meer zou terugzien. Zijn oud hart, dat zoolang gesluimerd had. was ontwaakt en eischte zijn deel van het geluk. Zijn gevoelens waren hem zelf een raad sel. Het eene oogenblik verlangde hij smartelijk naar haar, die hij verloren had dan weer ver vulde hem een zinnelooze woede jegens de vrouw, die hem zoo vernederd had en wilde hij zich op haar wreken, haar <^p zijn beurt gevoelig vernederen. Was het voor gravin Pereny, wier vader, zoo- als ze hem zelf verteld had, een arm brood schrijver was geweest niet een onverhoopt ge luk, de rijke baronesse von Schlück te kunnen worden? Had ze die kans niet met twee handen moe ten aangrijpen? Zou alles, wat ze hem over zichzelf en haar familieomstandigheden had verteld, eigenlijk wel kloppen? Het lichte wantrouwen, dat hij in het begin tegen gravin Pereny had gekoesterd steeg opnieuw in hem op. Eerst vaag en aarze lend, daarna al sterker en sterker. Tenslotte gaf het hem een wezenlijke voldoening, zich er in te verdiepen, dat er misschien met gravin Pereny iets niet heelemaal in den haak was. Misschien waren haar ouders wel heelemaal niet dood, en had ze eenvoudig het ouderlijk huis verlaten, omdat het leven haar te eentonig was en zij verlangde naar onafhankelijkheid en avontuur. Hij voelde een onweerstaanbaren drang, zich zekerheid te verschaffen, méér te weten te ko men over 't mooie gravinnetje, en het adres van een informatiebureau, dat hem wel eens meer aan inlichtingen had geholpen, schoot hem te binnen. Hij ging aan zijn bureau zitten en begon een brief aan dit recherche-bureau in Budapest te schrijven. HOOFDSTUK VII Intusschen zat Marina Toldy in den sneltrein tegenover den Jongen ingenieur, en hij trachtte haar door levendige en onderhoudende gesprek ken zoo goed mogelijk den tijd te korten. Ze slaagde er in, quasi-oplettend naar hem te luis teren en huichelde belangstelling, maar haar gedachten waren geen oogenblik bij de klanken die haar oor opving. Ze overlegde steeds maar weer opnieuw, wat ze doen zou, als ze eenmaal in Frankfurt was aangekomen. Zij, die toch slechts tot deze overhaaste, ondoordachte reis besloten had om een onaangenaam onderhoud te ontgaan, kon er toch niet in ernst aan den ken, een bezoek te brengen aan kasteel Weidin gen, alleen omdat Heribert von Dettenburg eens op 'n keer, en vermoedelijk meer uit beleefdheid dan uit overtuiging, gezegd had, dat zij niet voorbij moest gaan, als ze toevallig in de buurt kwam Ze had geheel impulsief en als onder een plotselinge ingeving gehandeld, en nu begon ze bijna spijt te krijgen van haar besluit. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3