Men ócfiüjfó oni: LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen I Duitsch protest naar Rome? DE ZELFSTANDIGHEID VAN BELGIË EEN DIEP BEDROEFDE ZONDARES .liiiiinimnnmniMniiiniiininiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiinniiiiiiiiimiiiinniiiiniiii DONDERDAG 8 APRIL 1937 Melkverkoop op Zondag Voor welke winkeliers toegelaten? NA DE SNEEUW Aanrijdingen voor den kanton rechter EINDE VOORRANG 150 M QoJtC oLKjdiiqjL Uur vurrVuuuq,! Waar [_Jj zoo'n '3°r<^ *taat 's het einde van een voorrangsweg in zicht, verderop moet u zich dus weer aan het normale voorschrift houden: RÉCHTS GAAT VOORP HAARLEMSCHE DAMCLUB Persoonlijke kampioenschappen Haarlem en Omstreken WIELRENNEN H.R.C. Excelsior BILJARTEN Federatie Biljartvereenigingen Haarlem en Omstreken Het bestuur van de jubileerende afd. Haarlem van den Ned. R.K. Bond van Bouwvakpatroons (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Scherp antwoord op Pauselijke Encycliek verwacht De tentoonstelling der katholieke pers Sluiting op den verjaardag des Pausen, 31 Mei e.k. Binnen enkele dagen een feit? Scholieren ongedeerd teruggevonden Een oud-marineman, die leefde van eens anders belastingcenten Alkmaarsche politie moet stenografeeren Hij verbeterde er niet op De collega had succes Uit de grabbelmand Taxi-chauffeurs staken nog Alleen eigenrijders en garage wagens op straat Inbraak in bioscoop Collectebussen van het Bio- vacantie-oord leeggemaakt AAN CHOLERA GESTORVEN Het overlijden van den heer Van Haselen AAN GASVERSTIKKING ONTKOMEN TABAKSVEILING TE AMSTERDAM NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiuiing Snil!!imillllllIIIIIIIIIIIIII!lllllimilll!IIIIIIIIIItllllllllMIMIIIII!!lllllllllllllll!l!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!lllll(H STAD Voor den Haarlemschen Kantonrechter ls Woensdag een principieele zaak behandeld in zake melkverkoop op Zondag. Na de laatste wetswijziging mogen n.l. winkels, wier voorraad hoofdzakelijk of uitsluitend uit melk en derg. bestaat op Zondagmorgen van 812 uur ge opend zijn. De vraag doet zich voor, wat men onder „hoofdzakelijk" moet verstaan. Een 35-jarige winkelier uit Haarlem stond te recht, omdat hij op Zondagmorgen 7 Maart room en melk in zijn winkel verkocht had, ter wijl dit door de wet verboden zou zijn. Een inspecteur van politie vertelde als getuige, dat men had geconstateerd, dat verschillende win kels, niet uitsluitend melkzaken zijnde, des Zondagsmorgens geopend waren. De politie heeft daarop een 30-tal winkels gecontroleerd en in het bijzonder gelet of de aanwezige voor raad uitsluitend cf hoofdzakelijk uit melk en derg. bestond. Dat was niet zoo bij alle. Vroeger kon men aan de koperen kannen dadelijk mer ken of men met een melkwinkel te doen had of niet. Maar de tijdsomstandigheden hebben ook hierin verandering gebracht en de melk- winkeliers zijn ook andere artikelen: kruide nierswaren en comestibles gaan verkoopen, zoodat de eigenlijke melkverkoop daardoor op de tweede plaats geraakte. De melkvoorraad is daardoor niet meer in de meerderheid, zooals de wet vereischt. De organisaties van melkhan delaren te Haarlem hebben aan B. en W. ver zocht te willen bevorderen, dat een verordening ook aafi de melkwinkels, die niet precies vol doen aan de wettelijke vereischten, vergunning verleent om des Zondagsmorgens geopend te zijn. B. en W. hebben hierop echter geantwoord, dat zij daartoe niet bevoegd zijn. Naar schatting, volgens een summier onder zoek, voldoen slechts 10 pet. van de melkwin kels in Haarlem aan de wettelijke vereischten om op Zondagmorgen geopend te mogen zijn. De winkeliers zijn niet kwaadwillig, maar het gaat hier om de opvatting omtrent den winkel voorraad. Bij verdachte waren meer andere artikelen dan melk en derg. aanwezig en dus mocht hij op Zondagmorgen niet geopend zijn. De Ambtenaar van het O. M. merkte op, dat het vraagstuk uit een practisch oogpunt heel moeilijk is. Voor de winkeliers is het van groot belang dat ze op Zondagmorgen geopend mogen zijn. De bepaling is echter niet ge maakt om den winkeliers onaangenaam te zijn, maar om fraude, die inderdaad ge constateerd is, te voorkomen. Spr. achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis. De verdediger, mr. Scheurs, was blij, dat de nadruk was gelegd op den socialen kant van het vraagstuk. In Haarlem is het van belang voor een drie- vierhonderd winkeliers. Spr. legde gegevens over, waaruit zou blijken, dat de melkvoorraad van verdachte grooter is dan de rest van zijn winkelvoorraad. Het bijzondere doet zich hierbij, en in eiken soortgelijken win kel, voor, dat deze melkvoorraad echter in den loop van den dag zeer sterk wisselt, veel meer dan de voorraad van andere artikelen. Deze artikelen worden veel minder verkocht en hun voorraad is vrij constant. Melk echter is aan bederf onderhevig en moet dus snel omgezet worden. De melkomzet is wel tien keer zoo groot als de omzet in andere winkelartikelen en op dien grond pleitte spr. vrijspraak. De kantonrechter achtte echter het tenlaste gelegde bewezen en legde f 3 boete of 2 dagen hechtenis op. Ons landje van mest en mist, van vuilen kou den regen, zooals De Genestet dit eens pes simistisch bezong, kan bogen op een afwisselend klimaat. Zoo tusschen de zonnestralen en regen pijpen komt ook een sneeuwbuitje ons verras sen, tot groote vreugde van hen, die daarvan houden. Het witte kleed misstaat de stad niet, maar de gevolgen! Niet alleen de Reiniging kan gaan opruimen, maar ook de kantonrechter. Het lijkt op het eerste gezicht niet duidelijk wat de kantonrechter met de sneeuw te maken heeft, maar de zittingen van het kantonge recht dezer dagen gaven de noodige opheldering. Eerst werd een aantal jongemannen veroor deeld,' die de sneeuwkristallen hadden gebruikt om met sneeuwballen hun tegenstanders te be kogelen, en Woensdag werd een aantal aanrij dingszaakjes behandeld, welke tijdens de sneeuw ontstonden. Zoo had de chauffeur van een bus der N.Z.H. in de Ostadestraat op 9 Maart een aan de rech terzijde der straat stilstaanden vrachtwagen ge passeerd doch reed daarbij tegen een uit de andere richting komenden auto op, die ook juist een bakkerskar was voorbijgereden. De bus chauffeur stond nu voor den kantonrechter te recht omdat hij had moeten wachten achter den vrachtwagen toen hij den auto zag aankomen. In de dagvaarding was daarbij ten laste gelegd de omstandigheid, dat het wegdek glad was en de Ambtenaar van het O.M. verduidelijkte dit in zijn requisitoir. Hij zeide dat gevallen als deze zeer veel voorkomen. In negen gaat het goed, doch in het tiende loopt het mis. In het dagelijksche verkeer moet men echter wel eenig risico nemen, anders komt men niet vooruit! Maar dat risico mag niet te groot zijn en dat was het hier omdat de weg glad was. De chauffeur had moeten stoppen toen hij zag dat hij niet voldoende tusschen den vrachtwagen en ruws den auto door kon rijden. Spr. eischte 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. Verdachte zoowel als zijn verdediger, mr. Dambrink, adviseur van den Christ, bond van Spoorwegambtenaren te Utrecht, betoogde, dat de breedte van de straat voor de vier voertui gen naast elkaar voldoende was geweest, zoo dat de chauffeur had mogen doorrijden. De verdediger wees er daarbij op, dat de uit de andere richting komende auto was geslipt en minder snel naar rechts was gereden na de bak kerskar te zijn gepasseerd. Het ongeluk zou daardoor aan omstandigheden te wijten zijn. De kantonrechter vond echter, dat men, alvorens door te rijden, eerst moet zien of de linkerzijde van den weg geheel vrij is, als men een op de rechterzijde van den weg staand voertuig moet passeeren. De buschauffeur had dit niet ge daan en daarom veroordeelde de rechter hem tot 8 boete subs. 4 dagen hechtenis. De stand van den wedstrijd om het Hoofd klasse clubkampioenschap 19361937 der Haar- lemsche Damclub luidt momenteel als volgt: 1. J. J. van Kesteren 9 2 7 0 11 2. P. H. Meure 11 4 3 4 11 3. P. J. van Dartelen 7 4 2 1 10 4. J. B. Sluiter Jr. 7 3 4 0 10 5. J. W. van Dartelen 8 3 4 1 10 6. Joh. Fabel 4 4 0 0 8 7. P. G. van Engelen 5 3 2 0 8 8. C. Kool 7 13 3 5 9. H. van Lunenburg Jr. 7 13 3 5 10. J. Balk 9 2 16 5 11. K. Olij 8 1' 2 5 4 12. J. van Looij 7 115 3 13. Ph. G. Amelung Jr. 10 0 10 Naar de eerste klasse degradeeren de spelers die dezen wedstrijd met een moyenne van min der dan 0.70 is minder dan 8 punten beëindigen. Het programma voor bovengenoemde wed strijden luidt voor de week van 12 tot en met 17 April a.s. als volgt: Maandagavond 12 April a.s.: In het clublokaal der Haarlemsche Damclub. Hoofdklasse: A. de JongH. W. Zitman; J. Dienske Jr.F. A. Berkemeier; P. J. van Dar telenJ. Poppen; Joh. FabelJ. Kroon. Eerste klasse: G. EisingG. A. Ottolini; Chr. GerritsenP. L. Schrijnemakers; I. Risseeuw D Schrijnemakers; M. van LeeuwenL. Kisch. Dinsdagavond 13 April a.s: In het clublokaal der Damclub „Hoofddorp". Hoofdklasse: J. J. van KesterenP. H. Meure. Woensdagavond 14 April a.s.: In het clublokaal der Damclub „Haarlem". Uitgestelde partijen en afgebroken partijen eer ste drie ronden, hoofdklasse en eerste klasse. Bovengenoemde vereeniging hield haar eersten wedstrijd van dit seizoen op de baan te Half weg. Het eerst werd begonnen met de sprint van de A- en B-klasse. De finale hiervan luidde: 1 G. v. Dijk; 2 H. v. Sinderen. Voor den koppel wedstrijd startten de volgen de koppels: WalgienJus, EversKoekenbier, TaverneH. Kleef, Jansen—Lasschuit, Kort halsBouman, de NijsBanken, KuijlHa- melgraaff. De uitslag: 1 R. TaverneH. Kleef 9 pnt.; op 1 ronde 2 Jus Walgien 15 pnt.; op 2 ronden 3 Korthals Jansen 16 pnt.; 4 EversKoekenbier. Het winnende koppel had in 1 uur afgelegd 37 K.M. 600 M. Halfuurskoppelwedstrijd: C-klasse. Uitslag: 1 v. DokkumVogel 6 pnt.; op 1 ronde 2 H. v. EsW. Kleef 5 pnt.; op 2 ronden 3 v. Kouteren —de Jong 4 pnt. Achtervolging Junioren over 5 ronden: 1 H. van Sinderen; 2 G. van Dijk. De stand der persoonlijke kampioenschappen is: Lunenburg 6 5 1 1200 103 11.65 11 A. Oorver 6 5 1 1105 216 5.11 10 C. Philippo 6 4 2 1001 192 5.21 8 A. Duivevoorde 6 3 3 934 182 5,13 6 J. G. Willemse 6 2 1 3 1108 212 5.22 5 H. Oome 6 1 5 925 196 4.71 2 J. Erades 6 6 856 229 3.73 OVER: VROUWEN EN MEISJES VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. Wederom komt het Comité uw hulp inroepen voor de a.s. Emmabloem-collecte op Woensdag 21 April. Door de medewerking van allen is het mogelijk geweest den grooten volksgeesel, de tuberculose, een gedeelte van zijn prooi te ont rukken. Het sterftecijfer is dit jaar opnieuw gedaald, doch het kan en moet nog verder om laag, en daarvoor is in de eerste plaats geld noodig. Om dit te verkrijgen is het slagen van den Emmabloemendag absoluut noodzakelijk en hiervoor is uw hulp onontbeerlijk. Een groot aantal bloemenverkoopsters is noo dig, opdat voor niemand de taak te zwaar wordt en geen enkel persoon wordt overgeslagen bij het te koop aanbieden van het bekende sym bool van naastenliefde, het Emmabloempje. Geeft u daarom nog heden op als bloemver- koopster; voor Haarlem aan het Consultatie bureau, Ged. Oude Gracht 41; voor Bloemen- daal bij: Mevr. Veltman, „Varenberg"; voor Aerdenhout bij: Mevr. Bar.sse van Dedem; voor Overveen bij Mevr. Buhrmann, ter Hoffsteede- weg 9a, en voor Spaarndam bij Mevr. Dr. Deg- geler. Namens het Emmabloemendag-Comité voor Haarlem en Omstreken: Mevr. C. B. Gelinck-van Nooten, Alg.-Pres. G. van Waard, Secretaris. Inzicht ln onze historie vordert dat ieder katholiek zijn Universiteit steu- ne. Als de rijpe vrucht der katholieke middeleeuwen geboren, behoort tot onze emancipatie de volledige eigen Universi teit. LONDEN, 7 April Volgens de „Daily Herald" wordt te Berlijn een scherpe pro testnota opgesteld, die over enkele dagen zal worden ingediend bij den H. Stoel, als antwoord op de Pauselijke Encycliek over den toestand der Kerk in Duitschland. De nota zou verklaren, dat „Duitschland niet zal toelaten, dat een buitenlandsche Soeverein een deel van het Duitsche volk opruit." Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 7 April: De sluiting van de Vaticaansche perstentoon- stelling is definitief bepaald op 31 Mei, den dag van den tachtigsten verjaardag des Pausen. In de Meimaand zullen in het kader van deze tentoonstelling nog talrijke bijeenkomsten en congressen worden gehouden. Bijzondere vermelding verdient het congres voor het Christelijke Oosten. Op denzelfden dag zal de H. Vader de plech tige opening bijwonen van de hervormde Pau selijke Academie van Wetenschappen in haar nieuwe samenstelling. LONDEN, 7 April De diplomatieke cor respondent van de „Daily Herald" huldt aan zijn blad, dat binnen enkele dagen de regeeringen van Frankrijk en Engeland België zullen ontslaan van de verplichting van wederzijdsche bijstand bij een niet uit- gelokten aanval. Het zal verklaren, zijn eigen territorium te zullen verdedigen en zorg te zullen dragen voor voldoende weerbaarheid. Bovendien zal het een non-aqressiepact aanbieden aan Duitschland, Frankrijk en Engeland; de laatste twee landen zullen dit aanbod reeds aanvaard hebben. TOKIO, 7 April. (Stefani). De zeshonderd scholieren, die bij een tocht naar den Ara- koera door een boschbrand waren ingesloten, zijn ongedeerd teruggevonden. Wel vol van berouw was de 19-jarige dienst bode C. M. T. uit Grootebroek, die te Alkmaar op Zondag 31 Januari van de afwezigheid van haar mevrouw, H. M. JacobseKraakman, ge bruik had gemaakt voor het stelen van 70, welk bedrag in een enveloppe in een buffetlade bewaard werd. Catharina snikte bij haar ver schijnen voor den Alkmaarschen politierechter erbarmelijk, een zakdoek had ze vergeten, zoo dat de tranen vrijelijk langs haar opgezwollen gezichtje liepen en een ieder kreeg medelijden met haar. Maar wat ze gedaan had, was niet mooi en te wijten aan een mengsel van licht zinnigheid en domheid. Ze had connectie aan geknoopt met een jongen Itaüaan. 2e ging veel met hem uit en stelde zooveel vertrouwen in hem, dat ze ten zijnen bate haar spaarbank boekje aansprak en tenslotte, toen ze zelf niet. meer had, het geld stal van haar mevrouw. De Italiaan, die inmiddels door de politie over de grens is gezet, speelde er mooi weer van en Catootje kon nu de kastanjes uit het vuur halen. Na heel veel gehuil en gepraat werd ten slotte op voorstel van den reclasseeringsambte- naar, den heer Wiggers, waarmee de officier zich accoord verklaarde, besloten Catharina een veertien dagen in het huis van bewaring op te nemen, teneinde den heer Wiggers in de gelegenheid te stellen over haar een gedegen rapport uit te brengen. Dat Catharina naar huis ging, vond men minder gewenscht, omdat, men daar een minder gunstigen invloed van verwachtte. Toen het meisje „gevangen" werd genomen om opgesloten te worden, werd haar geween hevig. Mogelijk zit in deze kleine, maar droevige geschiedenis voor andere jonge meisjes en ook voor ouders een goede les. Niet bepaald verstandig handelde Francis- cus Damianus Antonius Z. uit Den Helder, die een aardig baantje met redelijke vooruitzich ten bij de Koninklijke Marine had en toch dacht met een eigen zaakje, waarvan de opzet nogal fantastisch was, beter af te zijn. Hij verliet de marine en stichtte een belasting ophaaldienst, tezamen met een compagnon. Als voorbeeld had hij den vroegeren gemeentelijken ophaaldienst voor oogen, welke dienst eenige duizenden klanten moet hebben gehad en tegen een vergoeding van een paar cent per week werkte. Hij dacht ook zooveel klanten te krij gen, maar vergat, dat je daar nooit vooruit zeker van kunt zijn en dat de gemeente met al haar klanten nog niet eens uit had kunnen komen. Enfin; hij begon, maar al spoedig verliep de zaak. De compagnon ging er uit en bij diens uittrede bleek er reeds een tekort van ongeveer 200 te zijn, welk tekort door den vader van Z. werd aangezuiverd. Maar weer kwam er een tekort en daarna nog eens en telkens sprong papa in de bres. Maar ten slotte ging het te hard en op een zeker oogenblik bleek Z. een bedrag van ongeveer 1500 ten nadeele van zijn klanten te hebben verduisterd. De klanten kregen van de belastingadministratie een heele serie aanmaningen en dwangbevelen, waar ze niets van snapten, omdat ze Z. ver trouwden. En Z. op zijn beurt bedacht allerlei smoesjes, om de klanten op hun gemak te stellen. Het bleek, dat Z. die zich nu voor den Alk maarschen politierechter te verantwoorden had, het geld niet voor plezier had gebruikt, maar uitsluitend om er van te leven. De heer Wiggers, die in deze zaak rapporteerde, ver telde, dat verdachte's levenswijze zeer sober was. Aan zijn gedrag mankeerde niets en op zet tot misdadigheid was ook niet aanwezig. De geheele affaire berustte voor een groot deel op domheid. De officier, mr. v. d. Feen de Lille, zei, dat men voor den zooveelsten keer weer eens kon zien, hoe gemakkelijk de wereld bedrogen wordt. Spr. geloofde niet aan kwaden opzet bij ver dachte, maar achtte een gevangenisstraf noodig. De eisch was 3 maanden. De verdediger, mr. A. Prins, vroeg, of na de twee en een halve maand preventieve hechte nis nog een gevangenisstraf van drie maanden noodig was. Verdachte was een domme jongen, die. als vele ambtenaren, behept was met het idee. dat menschen in het vrije bedrijf schat ten verdienen, terwijl meestal het tegendeel bet geval is. Pleiter vroeg een veroordeeling tot 2 J4 maand gevangenisstraf 'met aftrek van preventief, zoodat verdachte onmiddellijk in vrijheid kon worden gesteld, om te trachten weer eenigszins goed te maken wat hij had misdreven. Na eenige re- en dupliek veroordeelde de rechter verdachte tot 3 maanden gevangenis straf met aftrek van preventief, zoodat nos veertien dagen te brommen overbleven Op 23 Januari werd in Alkmaar een verga dering gehouden van de Internationale Roode Hulp. In deze vergadering, die overigens een zeer rustig verloop had, had de Alkmaarsche politie proces-verbaal opgemaakt tegen den spreker Isedore Julius Elias de L., journalist te Amsterdam. Volgens de dagvaarding zou deze. naar aanleiding van een verbod tot het houden van een collecte in de vergadering voor voedsel en geneesmiddelen voor de Spaan- sche regeering, gezegd hebben, „dat zij, die de politie opdracht hadden gegeven deze collecte te verbieden, zich bewust schuldig maakten aan het verwekken van epidemieën en hongers nood in Spanje". Voorts zou hij dit besluit van de Alkmaarsche overheden „krankzinnig" hebben genoemd. Door de politie en den officier werd deze uit lating beleedigend voor het wettig gezag ge noemd. Verdachte werd bijgestaan door den beken den Amsterdamschen advocaat en partijgenoot, mr. Simon de Jong. Evenwel wist hij zich zelf uitstekend te verdedigen; trouwens, de rechter, die de geheele zaak gemoedelijk en met uit sluiting van alle politieke opvattingen behan delde, gaf hem veel vrijheid. Verdachte ontken de allereerst gesproken te hebben van een „krankzinnig" besluit, maar wel van een „waanwijs" besluit, hetgeen trouwens in het vooronderzoek ook was komen vast te staan en door de verbalisanten werd toegegeven. Dat was dus ëen fout in de dagvaarding. Wat het andere betrof: verdachte had van den inspec teur Maarleveldt de boodschap gekregen, dat de collecte niet mocht worden gehouden en op de vraag, waarrfn dit was verboden, kreeg hij de toelichting, dat dit overeenkomstig een mi- nisterieele circulaire was. Verdachte had toen tijdens zijn rede een artikel voorgelezen uit. de „Daily Herald", het grootste Engelsche dag blad, waarin geconstateerd werd, dat volgens de eigen woorden van generaal Franco de oor log door de opstandelingen niet met de gewone wapens gewonnen zou kunnen worden. Alleen epidemieën en hongersnood aan de zijde van de regeering zouden hem, Franco, den over- winningspalm in de hand kunnen spelen. In verband met het collecte-verbod knoopte spr. hieraan de conclusie vast, dat degenen, die het verbod hadden uitgevaardigd, dus bewust medewerkten aan 't verwekken van epidemieën en hongersnood, zooals deze door Franco wer den gewild. Deze redeneering was dus een ge heel andere dan die, welke in de dagvaarding was opgenomen. Over de interpretatie van de beide zinsneden alsmede over het feit, welke van de twee uit drukkingen was gebruikt, ontspon zich ee» langdurig debat. De politie-inspecteur C. van Maarleveldt en de rechercheur Vedder hand haafden hun proces-verbaal. Inspecteur v. Maarleveldt had, toen hij hoorde, dat de spr. over de collecte ging praten, zijn zakboekje snel voor den dag gehaald en den bewusten zin opgeschreven, nadat hij was uitgesproken. Twee getuigen a décharge legden echter verklarin gen af overeenkomstig de beweringen van ver dachte. Ten slotte hield de officier zijn requisitoir, waarin hij erkende, dat het woord „krankzin nig" een vergissing was, zoodat hij het terug nam. Hij wilde fair-play en niet ter rechtszit ting de dagvaarding veranderen. Wat den be wusten zin over epidemieën en hongersnood be trof: het was moeilijk na bijna drie maanden precies uit te maken, wat er was gezegd. Spr. nam het standpunt in, dat alle partijen vol komen te goeder trouw waren, maar dat hij vast moest houden aan de verbalisanten, niet omdat die persé altijd gelijk hebben, maar om dat die de vergadering hadden bijgewoond om te hooren, of er iets verkeerds zou worden ge zegd. Zij letten daarom scherper op dan de getuigen décharge, die als politiek medestan der van den verdachte minder nauwkeurig toe luisterden. De indruk van beide partijen werd dan verschillend. Spr. kwam ten slotte tot de conclusie, dat verdachte de woorden had ge bezigd, zooals ze in de dagvaarding stemden, en dat daardoor het wettig gezag was beleedigd. Hij eischte 20 boete of 10 dagen. De verdediger, mr. S. de Jong, zei, dat aan deze kwestie ook algemeene zaken vast zaten en wel o.a. de wijze, waarop de politie notities maakt van woorden, gesproken op politieke vergaderingen, van welke manier de „veiligheid" van sprekers afhangt. De politieambtenaren zijn inderdaad gespitst op overtredingen, maar zij kunnen zich vergissen. Immers: de officier las in de stukken „waanwijs" en schreei in de dagvaarding toch nog „krankzinnig", hoe te meer kan dan een politieman zich niet ver gissen, terwijl hij iets slechts hoort? Verdachte weet zich uitstekend uit te druk ken en wist heel goed wat hij zei en zijn con clusie was in het kort zoo: „dat is in de kaart spelen van Franco", een conclusie, die niet be leedigend is. Spr. was van de goede trouw der politiemannen overtuigd, maar twijfelde aan de waarde der aanteekeningen van den in specteur. Deze schreef de woorden op, nadat ze gesproken waren en zonder de rest van het gesprokene te noteeren. Het eenigst betrouw bare gegeven is, een stenografisch verslag van de geheele rede. Pleiter achtte het daarom noodig, dat voortaan ook in Alkmaar, evenals in andere plaatsen, een rechercheur mee naar de vergaderingen gaat, die stenografeeren kan. Pleiter hoopte, dat de rechter de wenschelijk- heid van dit laatste in zijn vonnis zou vast leggen. De rechter, die hierna vonnis wees, achtte het wettig bewijs van hetgeen verdachte werd ten laste gelegd, niet bewezen. De verklaring van verdachte kwam den rechter, gezien in het raam der omstandigheden, logisch voor, in tegenstelling met de verklaringen van de po litiemannen, aan wier goede trouw hij overi gens geen oogenblik twijfelde; de rechter sprak daarom verdachte vrij. De rechter achtte voorts de methode van opnemen door de Alk maarsche politie niet juist en uitte den wensch, dat ook in Alkmaar voortaan van vergaderin gen, als de onderhavige, een stenografisch ver slag zal worden gemaakt. Jannes B„ radio-exploitant te Wieringen schold het schoolhoofd J. Geerts voor „snot neus" uit. Het bleek een ruzie te zijn over een radio-storing en verdachte verklaarde door den heer Geerts op straat nog veel grover belee digd te zijn. Eisch 10 of 5 dagen. Vonnis 8 of 4 dagen. Dirk Cornelis B„ veehouder te Beets, mis handelde zijn plaatsgenoot J. Kostelijk tijdens een of ander dorpsfestijn. Eisch en vonnis f 15 of 10 dagen. Cornelis Simon Jozef KL, boerenzoon te Alkmaar, schoot uit wraak op het hondje van mejuffrouw J. Timmer, omdat dit hondje ach ter verdachte's schapen had gejaagd Het hondje kreeg door den hagel uit 't dubbelloops jachtgeweer een onbeteekenend wondje aan een der pooten. Eisch en vonnis 20 of 10 dagen en vernietiging van het geweer. Johannes Albertus B„ koopman te Utrecht, stal van J. Kleinsma te Beemster een looden gierpomp en verkocht haar voor 4. De eisch was 1 maand gevangenisstraf, maar de rechter besloot tot aanhouding, teneinde den heer V/iggers rapport over verdachte te laten uit brengen. De Wieringer gehuwde dames Zwaantje H en Maria Catharina Margaretha L. waren sa men naar Den Helder getogen om bij een zes tal winkeliers kleinigheden, als beddesloopen, sigaren, sigaretten, kousen en een tabakspijp weg te kapen. 2e vonden het beiden erg, wat ze gedaan hadden, maar voerden te hunner verontschuldiging aan, „dat het allemaal zoo voor de hand lag". De officier eischte tegen ieder veertien dagen gevangenisstraf, maar de rechter hield ook deze zaak aan voor een reclasseeringsrapport. Woensdagmorgen was er in den toestand bij taxibedrijf te Amsterdam geen verandering ge komen. De ochtendploegen van de Atax en Entam-ondernemingen waren niet opgekomen en van geen dezer maatschappijen is dan ook een wagen uitgereden. Voor de garages is den geheelen nacht gepost en ook tegen het vroege ochtenduur verzamelden zich hierbij zeer veel stakers. Men zag alleen wagens rijden van de ondernemingen Ato en B. W. T., die behooren aan de z.g. eigenrijders. Aan de stations waren wel enkele wagens hedenmorgen aanwezig doch zooals begrijpelijk deed zich het tekort danig gevoelen. De trams voeren er wel bij en ook de z.g. particuliere garages hebben in het vroege morgenuur reeds heel wat passagiers vervoerd. Aan de standplaatsen van de taxi's wordt zwaar gepost, doch ook de politie houdt hier een oogje in 'tzeil. Incidenten zijn Woensdagmorgen ner gens voorgekomen. Door de stad zag men troe pen stakers trekken, die zich tegen elf uur naar het Museumplein zouden begeven om van daar gezamenlijk op te trekken naar het gebouw Bellevue waar de groote stakersvergadering zou worden gehouden. De vergadering in den afgeloopen nacht in het gebouw Casino door de stakers belegd, was zeer druk bezocht en hier is besloten, de staking door te zetten. De patroons waren Woensdagmorgen nog niet in vergadering bijeengekomen. Naar eerst thans bekend wordt hebben inbre kers zich, op het laatst van de vorige week, toegang verschaft tot het Luxor-theater aan de Kruiskade te Rotterdam. De ongenoode gasten zijn via het dak binnengekomen, waarna zij eenige deuren hebben geforceerd. Alle veertig bussen van het Bio-vacantieoord, waarmede gedurende de Paaschweek in het theater is ge collecteerd, zijn geopend en leeg gemaakt. Het gestolen bedrag raamt men op ongeveer vier honderd gulden. SINGAPORE, 7 April (Aneta) Gelijk reeds werd gemeld, is de heer J. S. van Haselen van de K.L.M., die per s.s. Kedah op weg was van Penang naar Singapore, in het zicht van laatst genoemde plaats overleden. De heer Van Haselen is aan de cholera be zweken. Als gevolg hiervan zijn de Europeesche passa giers van de Kedah ingeënt, terwijl de dek passagiers in quarantaine zijn gesteld. Ook de inspecteur van de lijn, de heer H. Haas, bevindt zich in quarantaine. De heer Van Haselen, die chef was van de handelszaken van de NederlandIndië-lijn der K.L.M., heeft met de Kievit gevlogen van Bang kok tot Penang. Dit toestel is na aankomst op het vliegveld Tjimahi ontsmet, terwijl de be manning is geïsoleerd. De heer Van Haselen had drie dagen te Bang kok doorgebracht, vanwaar hij, zooals reeds ge zegd, naar Penang was doorgevlogen. Hij werd 5 April, kort na de inscheping op de Kedah, ziek, doch knapte toen weder op. Dinsdagoch tend werd hij echter opnieuw ziek, waarbij cho lera werd geconstateerd. Hij overleed des mid dags om half een. De heer Van Haselen, die 30 jaar oud waS en gehuwd, wordt heden, 7 April, te Singapore begraven, waarvoor zijn broer, de kapitein-vlie ger M. van Haselen, per K.L.M. van Bandoeng is overgekomen. Naar aanleiding van dit bericht hebben wij ons tot de K.L.M. gewend, om nadere inlich tingen. Men deelde ons daar mede, dat uit niets blijkt, dat de besmetting aan boord van het vliegtuig heeft plaats gehad. Voor alle veiligheid is de bemanning echter voor den tijd van vijf dagen geïsoleerd. Deze termijn loopt Zaterdag af. Voorts heeft de K.L.M. van den inspecteur der Indië-lijn, den heer H. Haas, een telegram ont vangen, meldende, dat de quarantaine, waarvan in. bovenstaand telegram sprake is, reeds is opgeheven. Dinsdag werd de brandweer van het bureau Laan Copes van Cattenburg te 'sGravenhage gealarmeerd om hulp te verleenen in een huis aan de- Bankastraat, waar door omwonenden een sterke gaslucht was waargenomen. De po litie en de brandweer verschaften zich aan de achterzijde toegang tot het huis. Het bleek, dat in een slaapkamer waar twee jongens van drie tot tien jaar oud, lagen te slapen, een gas- kraantje openstond. De kamer was reeds voor een groot gedeelte met gas gevuld. Onmiddel lijk werden de kinderen wakker gemaakt en naar buiten gebracht. Gelukkig hadden zij nog geen nadeelige gevolgen van den uiterst ge vaarlijken toestand, waarin zq verkeerd had den. De ouders van de jongens waren niet thuis en het bleek, dat het jongste knaapje voor het naar bed gaan spelend het kraantje had open- gezet. Doorsnee Taxatiën van 3.603 Pakken Sumatra, aangekondigd bij inschrijving op 9 dezer. N.V. Deli Maatschappij 639 Deli Mij/E/2 1541/2 779 Deli Mij/L/2 176V2 350 Senembah Mij/PM/1 152 I 250 Senembah Mij/PM/1 A 86 f '3 163 Senembah Mij/TR/Deli/1.72Vs I 78 Senembah Mij/TR/Deli/1 A 81 f 144 Voor de 1536 Pn. bijeen 136 Deli Batavia Mij. N.V. 213 Deli Ba Mij/B/2 154 372 Deli Ba Mij/B/2a 891/2 481 Deli Ba Mij/Pad. Brahr./3.. 95V2 278 Deli Ba Mij/Pad. Brahr./3a 57VS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4