Haarlem, 8 April De zorgen van Jimmy GR.HOUT5TR.hoek cr.mamam.em DE BAKENESSERGRACHT DONDERDAG 8 APRIL 1937 Onze overdekte bad en zweminrichtingen VAN ONZE RECHTBANK Poging tot doodslag Jeugdige geveltoeristen Jeugdige dievenbende TE WEINIG BELASTING OPGEGEVEN Huizenbezit is geen rijkdom! B.E.L.-WEEK Algemeene ontheffing van winkelsluiting Kan daar de Maandagmarkt gehouden worden, als ze gedempt is? Overleg zal goede resultaten hebben DURE LES VOOR KOOPMAN Hij ging „even" in een café en raakte zijn goedgevulde portefeuille kwijt Kellner voor de rechtbank BELGISCHE SCHOLIEREN Bezoek aan Groote kerk en Frans Halsmuseum N.V. HYPOTHECAIRE BELEGGINGSBANK Uit het jaarverslag SCHOENEN VAN SMIT 5de Haarlemsche Voorjaarsbeurs HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25/ zwaarder dan de jneeste andere. AGENDA Bioscopen 9 April Bioscopen Programma van de Haarl. Radio- Centrale op Vrijdag 9 April R. K. Vrouwenbond BURGERLIJKE STAND DOOR P. G WODEHOUSE STAD Het zwemmen in overdekte bad- en zwem inrichtingen is voor ons land een be trekkelijke nieuwigheid. Vele jaren is Stoop's Bad te Overveen het eenige of een der Zeer weinige overdekte zweminrichtingen van °hs land geweest. Het is de vereeniging Sport fondsen, die de stichting van inrichtingen in Verschillende steden bevorderd heeft en daar mede ongetwijfeld nuttig werk heeft verricht. Toen er sprake was van een Sportfondsenbad k Haarlem is van verschillende kanten de ver pachting uitgesproken, dat er in deze stad voor twee overdekte bad- en zweminrichtingen geen etoplooi zou zijn en dat dus öf Stoop's Bad ofwel ket Sportfondsenbad den strijd om het bestaan z°u moeten opgeven. Van anderen kant is dat tegengesproken, en werd betoogd, dat het zwem men in overdekte inrichtingen drukker zou wor den naarmate de gelegenheid ruimer werd, zoo- 'fat niet alleen beide vereenigingen zouden kun nen bestaan, maar over eenige jaren zeer stel- de behoefte aan nog meer dergelijke inrich tingen zal gevoeld worden. Er is thans aanleiding eens na te gaan wie ge- üjk heeft gehad en dan mag worden geconsta teerd, dat de optimisten het gelukkig hier ge- Ponnen hebben. Na de opening van het Sport fondsenbad is Stoop's Bad blijven bestaan en beide inrichtingen zien, meenen wij, de toe komst hoopvol in. Verleden jaar was er eenigen tijd een inzin king in de belangstelling op te merken. Waar bet aan lag wist niemand en is ook niet na gegaan kunnen worden. Het was een verschijn- sel, dat zich over het geheele land voordeed en bi alle inrichtingen was het aantal zwemmers en het aantal genomen baden kleiner dan voor been. Maar deze moeilijke tijd schijnt nu voor bij en de liefde gaat weer crescendo. Wie bedenkt dat de zwemsport, vooral bij onze ieugd, steeds grooter populariteit geniet en dat °ker een tien, twintig jaar bijna alle volwasse nen de zwemsport meester zullen zijn, begrijpt, b&t het zwemmen in overdekte bad- en zwem inrichtingen steeds druker zal worden. En waar inogelijk, dient dat gestimuleerd te worden, f^eeds nu verdient het aanbeveling na te gaan °P welke wijze in de toekomst* de gelegenheid °m overdekt te zwemmen zoo mogelijk nog Boedkooper kan gemaakt worden. Het is al Goedkoop, maar het zou zóó moeten zijn, bat er wegens de kosten geen bezwaar meer zou 2Ün, dat elk lid van een gezin, dat de zwem kunst verstaat, eiken dag zijn bad neemt. Op i5 Februari j.l. verzocht een 40-jarige ^eman uit Rotterdam aan een bestuurder van oop vrachtauto, welke op den rijksweg te Vel den reed, om mede te mogen rijden. Dit werd geweigerd waarop de zeeman een steen door voorruit van den auto gooide. Bovendien beeft hij twee der inzittenden, die hem achter- j gingen om hem aan de politie aan te wij- j^n, met een mes bedreigd. Wegens poging tot ,°odslag en vernieling stond hij voor de Haar- jPische rechtbank terecht en de Officier van bstitie eischte tegen den man, die reeds zes- maai veroordeeld is, één jaar gevangenisstraf. De verdediger, Mr. L. G. van Dam, pleitte ^spraak. De rechtbank veroordeelde den zeeman he denmorgen tot 9 maanden gevangenisstraf. Twee neven, resp. 20 en 21 jaar oud, hebben *b Haarlem verschillende inbraken gepleegd, in de Haarlemsche Blikfabriek, waar zij een |efökistje en eenige spaarbankboekjes hebben "«stolen, en in een pakhuis in de Koralensteeg, P het dak waarvan zij langs een gevelpijp zijn ^klommen. Zij stalen er een torpedonaaf. Te- jgn ieder werd 3 maanden onvoorw. gevange nisstraf en 6 maanden voorwt gev.-straf met Jaar proeftijd geëischt. v 2ij werden veroordeeld tot 5 maanden ge- tianSenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proef- - De rechtbank heeft 14 dagen geleden eenige ;eh behandeld tegen een tiental jongeman- SUa. Uep 5t van 20 tot 25 jaar oud, die talrijke dief- jbPen hebben gepleegd, o.a. hebben ze de on- «Woonde huize „Beeckestein" te Velsen nage- ,°«S geplunderd. Tegen de verdachten, P. Z., a H. en R. N. werd 6 maanden, tegen P. R. Z., g'.D-, R. z. en L. J. 3 maanden gevangenisstraf q eischt. Tegen twee andere leden van de ben- T. b. en H. K. werd wegens diefstal van een 'o-toestel en een luidspreker uit de villa LUWS „Sparenberg" te Santpoort ook 6 maanden ge vangenisstraf geëischt. De jongemannen H. K. en P. Z. hadden bovendien nog andere misda den gepleegd: een schaap op het E.D.O.-terrein te Haarlem doodgeslagen, een groote hoeveel heid oud-ijzer van een terrein aan den Ver gierdewég weggenomen en gloeilampen uit de straatlantaarns op den Vergierdeweg ontvreemd Deswege werd nog eens 6 maanden gevange nisstraf tegen ieder geëischt. Tegen den ijsco barman uit Haarlem, die den jongemannen, geregelde bezoekers van zijn bar, „tips" waar wat te „halen" viel, had gegeven en die wegens heling van den luidspreker en het radio-toestel een gestolen konijn en de gloeilampen terecht stond, werd totaal 15 maanden gevangenisstraf geëischt. De uitspraak in al deze zaken whs: P. Z. to taal 4 maanden, A. K. 2 maanden, R. N. 3 maanden, A. L. 6 weken, R. Z. 2 maanden T. B. 3 maanden, H. K. totaal 5 maanden en de heler 6 maanden gevangenisstraf. De heler werd vrijgesproken van de heling van het radiotoestel. De zaken tegen twee jon gemannen, L. J. en P. R. Z. werden uitgesteld om een reclasseeringsrapport in te winnen. Ver dediger was mr. B. W. Stomps. Voor de Haarlemsche rechtbank stond een 48-jarige bouwondernemer uit Haarlem terecht wegens belastingontduiking. Hij of beter ge zegd zijn dochter dan, maar de opgave was door hem onderteekend had opgegeven dat hij uit zijn huizen een inkomen over 19361937 trok van bijna f 2000, terwijl het in werkelijkheid be droeg f 7000. Verdachte gaf het toe. Hij had het gedaan omdat de Belastingen wel rekening hielden met de winst, die hij van zijn huizenbezit maakte, maar niet met de waardevermindering van de huizen. Een inspecteur van de Belastingen deelde echter als getuige-deskundige mede, dat ver dachte het aan zich zelf te wijten heeft. Men kan n.l. van de aangifte van de waarde van zijn huizenbezit, kiezen tusschen twee systemen: óf ieder jaar geregeld afschrijven, óf ieder jaar de waarde van de huizen opnieuw schatten. Verdachte had de jaarlijksche afschrijving ge kozen. Dit heeft tot voordeel dat, als de huizen stijgen in waarde, toch steeds erop wordt afge schreven, maar het nadeel, dat als de huizen sterk dalen in waarde, de gewone afschrijving blijft aangehouden. Daardoor kan het komen, dat de huren thans voor de belastingen over gewaardeerd zijn. Maar dat licht aan het door verdachte gekozen systeem. De Officier van Justitie vond dat verdachte hier geen verwijten mag maken aan de belas tingen. Spr. eischte een maand gevangenisstraf. Verdachte heeft zijn daad gedaan op aanraden van een kennis, die dan eigenlijk de promotor is, maar juridisch niet vervolgd kan worden. De verdediger, Dr. P. v. d. Goot zette uiteen, dat verdachte altijd hard gewerkt heeft. Daar door kon hij sparen en dit spaargeld heeft hij belegd in huren. Hij is echter zoo diep in den put geraakt, dat hij bijna zijn geheele inkomen moet betalen aan hypotheekgevers en schuldeischers. Zijn vrouw moet zelfs uit werken gaan! Pleiter verzocht clementie, in den vorm van een voorwaardelijke veroordeeling. Dan stond de boekhouder, als medeplichtige van den bouwondernemer, terecht, wegens valschheid in geschrifte. De Officier van Justitie vond het een zeer ernstig feit dat de boekhouder eerst een val- sche belastingopgave maakt en dan, als de zaak uitkomt, in de boeken gaat knoeien. Spr. eischte 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. P. v. d. Goot, pleitte ook hier clementie. Uitspraak 23 April. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur is die remweg niet 32, maar 64 meter! De Hoofdcommissie van Uitvoering van de B. E. L.-week 1937 heeft van het College van Burgemeester en Wethouders bericht ontvangen, dat dit College besloten heeft, om geduren de de B.E.L.-week van 30 April t/m 8 Mei a.s., algemeene ontheffing te ver- leenen van alle ver bodsbepalingen der Winkelsluitingswet 1930. De winkels zullen derhalve gedurende de B.E.L.-week na 8 uur n.m. geopend mogen zijn. De Bakenessergracht blijft de belangstelling van de Haarlemmers hebben. Ingezonden stuk ken over al- of niet-demping komen nog steeds in de kolommen der dagbladen voor, actie- comité's zijn opgericht en zitten niet stil. Een der vragen, die de tegenstanders stellen, is, waarom zou je die mooie gracht dempen? Een groote verkeersverbinding kan ze niet wor den, alleen maar een boulevard zonder hoofd ingang en uitgang. Wij laten in dit artikeltje buiten beschouwing of het al of niet wenschelijk zou zijn de Bakenessergracht dicht te gooien. Allerhande belangrijke factoren spelen een rol en het werkverschaffingsobject telt in dit geval ook niet gering mee. Maarals straks van de tafel van B. en W. 't voorstel komt om de gracht te dempen, is er dan niet een prachtige gelegenheid om de Maandagmarkt naar dezen boulevard over te brengen? De groei van het verkeer rondom de Ged. Oude Gracht, postkantoor, Verwulft is de laat ste jaren enorm geweest. Door de ingebruikne ming van de verkeerslichten kwam er een heele verbetering, want men zal niet kunnen ont kennen, dat het vroeger op Maandag op de drukke punten in de omgeving van de markt vaak levensgevaarlijk was. Het Verwulft is nu vrij gehouden, de kramen zijn op de Ged. Oude gracht een heel eind teruggedrongen en men zal zich de protesten van de marktlieden nog wel herinneren, toen ze met hun kramen moesten opschuiven in de richting van de Zijl straat. Het vraagstuk is nooit tot aller tevre denheid opgelost. Men voelt, dat die markt ter plaatse eigenlijk niet meer thuis hoort, lang zaam méér in elkaar wordt gedrongen. Dat kan niet anders, dat komt voornamelijk door de verkeerseischen van den tijd. Wie op een Maandag, vooral tijdens de spitsuren, rondom het postkantoor dwaalt, zal onmiddellijk moe ten erkennen, dat het een verkeerschaos is. Een vreemdeling merkte onlangs op, dat hij niet begreep, dat een dergelijke toestand be stendigd kon blijven en dat er niet meer on gelukken gebeuren. De Oudegracht tusschen Verwulft en Zijlstraat mag gerust een hoofd verkeersweg genoemd worden. Deze weg is op Maandag volkomen gestagneerd, niet in het minst gedurende dén tijd van uitladen en in laden der marktgoederen. Aan dit alles zou nu prachtig een einde kun nen komen, wanneer verplaatsing naar de Ba kenessergracht overwogen zou worden. De Ged. Oudegracht zou dan met succes herzien kunnen worden en pasklaar gemaakt als doorgaande verkeersweg. De Gedempte Bakenessergracht zou alle ruimte geven voor een behoorlijke ontplooiing van het marktwezen en het verkeer zou er niet door in de war loopen. Natuurlijk, ook tegen dit denkbeeld zullen protesten klinken. Maar men moet wèl beden ken, dat er vroeg of laat tóch een verandering op de Oudegracht moet komen. Het verkeer neemt toe en de verantwoordelijke personen zullen aanpassing kunnen uitstellen, maar niet tot in alle eeuwigheid. De commissaris van politie, wien wij naar zijn meening vroegen, verklaarde, dat hij het toe zou juichen als er verbetering kwam op de punten rondom de Maandagmarkt. Uit ver- keersoogpunt heerscht daar werkelijk een heel ongewenschte en gevaarlijke toestand. Er is een groot voordeel verbonden aan be studeering van het vraagstuk vóór de demping. Nu toch kan er rekening gehouden worden met een hervorming van de Bakenessergracht, technisch 100 pet. dienstbaar gemaakt voor de Maandagmarkt. De toegangswegen kunnen in de ontwerpen op deze leest geschoeid worden. De bestrating, indeeling etc. kan zoo doeltref fend mogelijk zijn. De Reiniging kan de nieuw ste methoden in de bestrating toepassen om het afval zoo vlug en gemakkelijk mogelijk op te ruimen. Werkelijk, men kan voor alle par tijen een idealen toestand verkrijgen. Het zal dan ook goed zijn, dat te voren over leg gepleegd wordt door de verschillende be- langhebenden als de gemeente, de marktkoop lieden, de bewoners etc. Als zoo'n markt be hoorlijk gemoderniseerd wordt, behoeft ze ook geen rommelig geheel te maken, brengt ze zelfs gezellig vertier. De Bakenessergracht ligt in het centrum der gemeente. Het publiek zal er natuurlijk aan moeten wennen om een andere richting voor marktbezoek te kiezen; maar dat is een kwestie van hoogstens een maand. In andere plaatsen heeft de praktijk dit uitgewezen. Bovendien zijn er op de Bakenessergracht vele gebouwen, die als pakhuis kunnen dienen, zoodat ook daarin een voordeel gelegen kan zijn. De Bakenessergracht is nog niet gedempt, er zal nog heel wat vuil doorheen trekken voor het zoover is. Maar bij de besprekingen kan het marktvraagstuk heel goed betrokken wor den, temeer daar een verblijf van de Maandag markt op de Ged. Oudegracht steeds moeilijker en tenslotte onhoudbaar zal worden. Overleg zal schoone vruchten kunnen afwer pen! Op 16 Februari verliet des morgens een Haar lemsche handelaar in bouwmaterialen zijn wo ning. In zijn binnenzak van zijn colbert had hij een portefeuille met 350 hij wilde klanten en de bank gaan betalen alsmede eenige pa pieren, als een quitantie, rijbewijs en derg. Onderweg ging hij „even" een café op de Botermarkt te Haarlem binnen om zijn dox'st te lesschen. Dit „even" duurde echter wel heel lang. Hij ontmoette er n.l. eenige vrienden en het eene glas bier volgde op het andere. Hij was in beste stemming en zeer gastvrij, want hij hield de andere aanwezigen, waaronder den zoon van den caféhouder (een kellner) vrij. Tegen hafl drie des middags werd besloten op te breken en een taxi besteld. De taxi kwam inderdaad, maar het duurde toch nog geruimen tijd voordat de wagen kon vertrekken, want men begon opnieuw het geestrijke vocht te verwer ken, ook al was de rekening ruim 20! al betaald. Doch geen nood, de nieuwe verterin gen werden goede klanten krijgen crediet wel opgeschreven. Het spreekt vanzelf, dat men danig onder den invloed raakte! Met z'n vieren: de chauffeur van de taxi (die geen bier had gedronken, dus de eenigste die nuchter was), de 29-jarige zoon van den café houder, een 32-jarige bakker uit Heemstede en de handelaar in bouwmaterialen, bezochten ze vervolgens nog verschillende andere café's, waar alsmaar aan Bacchus geofferd werd. De bakker vond het echter blijkbaar na het tweede café al genoeg en verliet de mannen, doch de kellner ging eerst zonder afscheid van zijn gastheer te nemen bij het kantoor van den handelaar weg, die daar zoo goed en zoo kwaad als het ging nog eenige zaken wilde afdoen. De handelaar kwam tenslotte des avonds om 10 uur thuis! Den volgenden morgen kwam de kater: de handelaar miste n.l. zijn portefeuille met ƒ350. Hij ging op onderzoek uit en wel naar het café aan de Botermarkt, waar de kellner hem thans onder het genot van „slechts" een kop koffie! aanraadde er een politiezaak van te maken. Inderdaad werd de politie in dit geval gemoeid, die ook het geld niet kon terugvinden, maar wel het rijbewijs en de andere papieren (tesamen met een bankbiljet van 10) uit de portefeuille ontdekte en welin den broekzak van den kellner. Deze kellner stond dan ook wegens diefstal van de portefeuille voor de Haarlemsche recht bank terecht. Verdachte ontkende, doch hij kon geen ver klaring geven hoe het kwam dat de papieren uit de portefeuille in zijn zak zijn gekomen. Evenmin kan hij vertellen, waarom hij bij het kantoor van den handelaar aan den Harmen- jansweg uit de taxi stapte, terwijl hij eigenlijk op de Groote Markt moest zijn. waar hij dien avond dienst moest doen als kellner in een café. Inderdaad is hij in dit café wel geweest, doch zijn dronkenschap maakte het onmogelijk dat hij daar dienst kon doen. De chauffeur van de taxi kon zich als getuige niet zooveel meer herinneren. Wel wist hij dat de handelaar in het café aan de Botermarkt met een bankbiljet uit zijn portefeuille heeft be taald. In de andere café's is deels door andere mannen, deels door verdachte betaald en ook werden de verteringen dikwijls opgeschreven, want de handelaar is er een goede klant. In de taxi heeft verdachte naast den handelaar ach terin gezeten. In een der café's zijn ze samen in een dronkemansbui handtastelijk geworden. De bestolene was eveneens getuige, doch hij was dien dag zoo dronken geweest, dat hij zich niet meer kon herinneren waar en hoe zijn portefeuille is verdwenen, of hij betaald had en hoeveel, enz. enz. De president: „Dat is een dure les voor u geweest! Hoe meer geld men in den zak heeft, des te minder bier moet men drinken!" De bakker, die eveneens van de partij was geweest, werd eveneens gehoord. Verdachte, die een goede kennis van hem is, had tegen hem gezegd: „Ik moet mijn huisbaas betalen, maar dat komt wel in orde, we gaan samen op stap!" En dat hebben ze toen ook gedaan. Verdachte had op 16 Februari zijn vrijen dag als kellner en zooals gewoonlijk, gingen ze dan samen uit. Ze hebben, na de royaliteit van den handelaar te hebben genoten, nog verschillende café's bezocht, waar verdachte betaalde. Ver dachte is daarop des avonds laat nog naar Am sterdam gegaan en opnieuw heeft hij daar de bloemetjes buiten gezet. Eenige getuigen deelden vervolgens een en ander mede over de schulden van verdachte. De belastingautoriteiten hadden beslag op den in boedel van verdachte gelegd wegens belasting schuld .en bovendien had verdachte op 15 Fe bruari zijn huisbaas opgebeld met de mededee- ling dat hij de huur niet kon betalen. Niettemin is een bedrag van ƒ50 op verdachte bij zijn arrestatie gevonden ondanks de vele uit stapjes! Verdachte merkte op, dat dit wisselgeld uit zijn dienst als kellner was. De werkgever van verdachte gaf een zeer goed getuigenis over hem. De Officier van Justitie achtte den diefstal bewezen en eischte 6 maanden gevangenisstraf. Spr. vond, dat de diefstal eigenlijk uitgelokt was door den handelaar, die het verlies van de portefeuille aan zijn eigen optreden te wijten heeft. De verdediger, Mr. J. v. d. Hoeven, ging uit voerig alle „aanwijzingen" na, speciaal de fi- nancieele zijde van het geval. Spr. vond veel twijfel aanwezig en pleitte vrijspraak. Uitspraak 23 April. De groep van 400 Belgische scholieren, welke eenige dagen in ons land vertoeft, heeft heden morgen een bezoek aan de bloemenstad ge bracht, waar het gezelschap o.m. de Groote Kerk en het Frans Halsmuseum bezichtigde. In twee groepen werden de jeugdige bezoekers in het Frans Halsmuseum rondgeleid, waar iedere groep ruim een uur vertoefde. De directeur van het museum, de heer G. D. Gratama, en zijn assistente, mej. van Hees, gaven bij dit bezoek de noodige explicaties. Vanuit Haarlem hebben de jeugdige reizigers een trip naar de bloembollenvelden te Hillegom gemaakt, terwijl het gezelschap met den mid dagtrein weer naar België terugkeerde. Aan het jaarverslag van de N. V. Hypothe caire Beleggingsbank, Jansweg 52 te Haarlem, ontleenen we het volgende: Nadat de gulden van het goud was losge maakt, kwam de zoolang gewenschte verandering in dien zin, dat de geldgevers wederom bereid bleken geld op hypotheek uit te zetten. Dit aan bod was weldra zoo groot, dat het de mogelijk heid van plaatsing belangrijk overtrof. Hierdoor trad bij het hypotheekwezen een algemeene da ling van den rentevoet in, zoodat bij afsluiting van nieuwe leeningen en het verlengen van be staande posten de rente daalde tot i1/, a 4% Op 31 December van het afgeloopen jaar stonden 600 leeningen uit, waarbij de bank risico droeg, tezamen groot f 3.712.175,50. 27 leeningen werden gesloten, afgelost werden er 28, resp. tot bedragen van f 109.315.en f 121.990. Daar de bank ook dit jaar verhezen leed bij enkele executies, eindigde de verlies- en winst rekening ook ditmaal met een nadeelig saldo, dat f 3.005.07, bedraagt. Aan de aandeelhouders is voorgesteld, dit nadeelig saldo af te schrijven van de Reserve. Deze zal dan per saldo f 25.830,36 bedragen. De jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders zal worden gehouden op 22 April a.s. hebben goeden pasvorm en snit NASSAUSTRAAT 1 - hoek Kruisstraat Telefoon 13490 De belangstelling voor deze Voorjaars-Beurs, welke in het Gemeentelijke Concertgebouw nu vanaf 1 April wordt gehouden en georganiseerd is door de Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen, afdeeling Haarlem en Omstreken, is dit jaar 'wel bijzonder groot en zoo was Woens dagmiddag, dus in 5dag het bezoekers-aantal reeds grooter dan verleden jaar in 7 dagen. Zoo brachten gisteren weder 2327 personen een be zoek aan deze interessante goed georganiseerde Voorjaarsbeurs, waarvan men zeker kan zeggen, dat zij burgerrecht in Haarlem heeft gekregen. Wij deelen mede, dat Mej. Van der Loos te Zandvoort, Kerkstraat 18, gisteravond de sche merlamp in ontvangst had te nemen, welke door de firma Kaasenbrood beschikbaar was gesteld op nummer 10938, terwijl Mevrouw Kuyken, de Klerkstraat 100 een Epedamatras van de firma Kort ontving, als bezoekster 11938. Het bestuur verzoekt ons verder nog te ver melden, dat op de Voorjaarsbeurs gisteren een portemonnaie is gevonden met een belangrijk bedrag aan geld als inhoud. Hierover kan de verliezer inlichtingen krijgen bij het bestuur. Hedenavond om 11 uur wordt de Voorjaars beurs gesloten. Vanavond treden weder op Tholen en Van Lier tot 11 uur, terwijl na de sluiting het bestuur en de standhouders nog eenige uren gezellig bij elkaar blijven om dan in vroolijke stemming van elkaar weer voor een jaartje te scheiden. Wie dus nog geen bezoek heeft gebracht, raden wij dringend aan, dit nog hedenavond te doen. Ook net. Haarlemsch-- mbiiek toont dat het de voortreffelijke Nederlandsche film ..Pygmalion" ten zeerste weet te waardeeren. Eiken dag staat een lange rij belangstellen den voor de loketten van het Rembrandt- Theater, zooals deze foto laat zien. Om te voorkomen dat velen teleurgesteld zouden worden heeft de directie van Rembrandt besloten „Pygmalion" te prolongeeren. Gebouw „St. Bavo": Proza 8 uur; Leden R.K. Volksbond 8 uur; Federatie groenten- en fruit handelaren 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau 8 uur; Graphische bond 8 uur. Stadsschouwburg: Dansavond Yoma Sasburg, kwart over 8. Gem. Concertgebouw: Haarlemsche Voor jaarsbeurs, half 2half 6 en half 811 uur. Kunstzaal De Bois: Expostie, 95 uur. Frans Halsmuseum: Expositie. Rembrandt-theater: „Pygmalion" (Ned. film) 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „San Francisco" (geprolon geerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur. „De getemde Draak" 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Begeerte", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw ,,St. Bavo" Haarlem's Gemengd Koor 8 uur; Bestuur Metaalbewerkers 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau 8 uur. Café-restaurant Gebr. Brinkmann Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", 8 uur. Stadsschouwburg Vereeniging „Geloof en Wetenschap". Kruisvaartavond, 8 uuf. Gebouw K.J.M.V. Eerste Hulpvereeniging „Snelverband", kwart over 8. Clublokaal H.J.L.V. Filmavond Haarlem sche Jeugd Luchtvaartclub, 8 uur. Rembrandt Theater: Pygmalion, 2.30, 7 en 9.15 uur (geprolongeerd). Frans Halstheater: De charge van de lichte brigade, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: San Francisco, 2.30, 7 en 9.15 uur (geprolongeerd). Progr. 1. Hilversum I; progr. 2: Hilversum II; progr. 3: 8.00 Keulen; 9.20 Deutschl. sender; 10.35 pauze; 10.50 Parijs Radio; 12.20 Vlaamsch Brussel; 2.35 Droitwich; 3.05 Keulen; 7.05 Parijs Radio; 7.20 Berlijn; 9.20 Droitwich; 9.40 Fransch Brussel; 10.20 Berlijn; 11.20 Danmarks Radio. Progr. 4: 8.00 Vlaamsch Brussel; 8.20 Diversen; 10.35 Londen Regional; 12.50 Droitwich; 1.35 London Reg.; 3.10 Droitwich; 8.20 Diversen; 10.00 Droitwich; 11.05 Londen Reg. Progr. 5: 8.00 7.00 Diversen; 7.00 Eigen gramofoonplaten- concert (Hollandsche avond), Als je verheid bent, Lou Bandy; Naar buiten, L Davids; Oh, Susannah, Ernst Busch; Wees tevreden, L. Da vids; Californische Ballade, Ernst Busch; De Olieman, L. Davids; Restanten, idem; Zuiderzee, idem; Mammie heeft haar rijbewijs, idem; Re gendroppen, Bob Scholten; Walspotpourri, Hol- voets orgel; Haal op Manus, Bob Scholte; Juf frouw heb ik u niet eens, idem; De jongens van Radeldiedelee, idem; Stop even, Lou Bandy; 8.0012.00 Diversen. Hedenavond om 8 uur wordt in een der bo venzalen van Brinkmann aan de Groote Markt de jaarvergadering van de afdeeling Haarlem van den R. K. Vrouwenbond gehouden. Voor deze zeer belangrijke bijeenkomst staat o.m. de bestuursverkiezing op de agenda. Mej. C. Rein- hart zal een voordracht houden over „Sociale liefde". Ondertrouwd: J. A. Geldof en G. van Dijck P. Schoevers en J. M. van Gend H. Hane- kroot en M. M. E. Joraskowitz. Getrouwd: H. Th. Lindenbom en M. van Da len. C. de Klerk en M. H. Geldorp. Geboren: A. Groot jenLijs, d. W. E. BronkhorstSchravendijk, z. C. A. Spaan Vorstman, z. Overleden: J. Jordan, 89 j„ Hagestraat; J. K. Blankert, 77 j„ Zijlvest; C. H. M. van Winsen Janssen, 61 j„ Berckheijdestraat E. Breuker Maarssen, 60 j., Lootsstraat. T. M. Hageman Kuipers, 54 j„ Gr. Houtstraat. "UllltlllllllllllllllllllllllllllllHlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllll S3 ..Tut, tut, tut!" zei hij op zachtzinnig beris penden toon. Set effect van dien verwijtenden uitroep op *ord Wisbeach was merkwaardig. Hij sprong Plotseling van het raam weg, toen, terwijl hij 2ich bliksemsnel omkeerde, wierp hij het licht Van 2ijn lantaarn in iederen hoek van het iokaal. ..Wie is dat?" hijgde hij. „Geweten," zei Jimmy. Sij zijn onderzoek had Lord Wisbeach de galerij over het hoofd gezien. Daarom richtte zijn lantaarn nu naar boven. Het licht stroomde over de galerij aan het andere eind van °e kamer, dan waar Jimmy stond. Gentleman ack had nu een revolver in zijn hand, waar- rtlee hij onzeker de lichtstraal volgde. Jimmy, die plat op den grond was gaan lig- ®en. sprak toen weer. „Werp dat pistool weg en je lamp ook," zei w "Je bent in mijn macht!" Het licht van de lamp zwaaide over zijn hoofd maar de opstaande rand van de galerij be schermde hem. „Ik geef je vijf seconden den tijd. Als je de revolver dan niet hebt laten vallen, schiet ik!" Toen hij begon te tellen, betreurde Jimmy dat hij zich zoo door dramatische overwe gingen had laten meesleepen. Het zou heel eenvoudig geweest zijn, het heele huis op stelten te zetten. Verondersteld nu eens, dat zijn manier van optreden geen effect sorteerde! Als die ander nu toch eens zijn revolver vasthield, als de vijf seconden om waren! Hij had er eigenlijk tien van moeten maken, dacht hij. Gentleman Jack was een ondernemend iemand. Dat was allang gebleken. Het was best mogelijk, dat hij 'n kansje zou wagen. Hij behoefde heele- maal niet te gelooven, dat Jimmy gewapend was. Jimmy telde zeer zorgvuldig. „Vier!" zei hij aarzelend. Toen volgde er een seconde van ademlooze stilte. Maar tot Jimmy's groote verlichting: de lamp en de revolver werden achtereenvolgens weggeworpen. Jimmy was direct weer zichzelf. „Ga met je gezicht tegen den muur staan," zei hij. „Houd je handen omhoog!" „Waarom?" „Ik moet zien, hoeveel revolvers je bij je hebt." „Ik heb er maar één." „Ja, maar daar wil ik me liever zelf van over tuigen. Vooruit!" Gentleman Jack gehoorzaamde aarzelend. Toen hij tot bij den muur was gekomen, kwam Jimmy naar beneden. Hij draaide het licht op. Hij zocht de zakken van den ander na en stootte reeds direct op iets hards en metaalachtigs. Verwijtend schudde hij het hoofd. „Je bent weinig accuraat in je beweringen," zei hij. „Waar dienen al die wapens toch voor? Nu kun je je omdraaien en je handen omlaag houden." Gentleman Jack scheen een wijsgeerig karak ter te hebben. Het verdriet, dat zijn nederlaag hem moest berokkenen, was heelemaal van zijn gelaat verdwenen. Hij zat op de zijleuning van een stoel en keek Jimmy zonder buitengewone vijandigheid aan. Hij glimlachte zelfs eventjes. „Ik dacht, dat ik je in het nauw had," zei hij. „Je schijnt knapper te zijn, dan ik van je verwacht had. Ik had nooit gedacht, dat je het zou gedurfd hebben. Heusch, ik had niet ge dacht, dat je tegen dat drankje zou gekund hebben." Jimmy herinnerde zich plotseling iets. „Heb jij dat dan in mijn kamer gezet? Wat was er in?" „Wist je dat niet?" „Nou," zei Jimmy, „ik heb nooit geweten, dat de deugd al zoo gauw werd beloond in deze wereld. Ik heb dat goedje niet opgedronken, niet omdat ik bang was, dat er een slaapmiddel in zou zijn, maar uit pure versterving. Ik had nu eenmaal besloten, dat ik niets meer zou drin ken." De ander lachte. Als Jimmy meer intiem bekend was geweest met het individu, dat de jongens Gentleman Jack noemden, dan zou dat lachen hem opmerkzaam hebben gemaakt. Allen, die hem kenden, wisten immers, dat als Gentle man Jack zoo lachte, hij iets onaange naams uitbroedde. „Dat schijnt je geluksmacht te zijn," zei Gentleman Jack. „Ja, dat ziet er wel naar uit." „Maar de nacht is nog niet om!" „Toch niet lang meer. Maar je kon eigenlijk beter dat buisje terug in de brandkast leggen, dan daar te staan praten. Dacht je dat ik dat vergeten was?" „Welk buisje?" „Kom, kom, vriend mijner jeugd! Dat ding waarin Willy Partridge's springstof zit, dat je in je binnenzak hebt!" Weer lachte Gentleman Jack en ging toen naar de brandkast toe. „Leg het netjes op de bovenste plank," zei Jimmy. Maar het volgende oogenblik trilde iedere zenuw in zijn lichaam. Een geweldig geschreeuw doorkliefde de lucht. Gentleman Jack, die blijk baar gek was geworden, schreeuwde zoo hard hij kon: „Help! Help! Help!" Vooral wijl ze tot dan toe heel onderdrukt gesproken hadden, kreeg het gegil des te meer het karakter van een ontploffing. De schreeuwen leken hevig langs de muren te galmen en er aan te rukken. Jimmy stond er als verlamd bij en staarde den ander hlupeloos aan. Plotseling scheen het kabaal nog grooter te worden door een geluid, dat beslist oorverdoovend was. En tegelijkertijd meende Jimmy iets levends in zijn hand te voelen, dat aan zijn pols rukte. Hij liet het vallen en keek ontsteld naar een rond, gebrand gaatje in het vloerkleed. Het effect van Gentleman Jack's onverwacht ge brul was, dat Jimmy heelemaal vergeten had, een revolver in zijn hand te hebben, en dat hij ongelukkigerwijze op den trekker had gedrukt, zoodat de revolver was afgegaan. Toen volgde plotseling een ren en een zwaai. Jimmy werd door iets onder de kin geraakt. Hij wankelde achteruit en toen hij zich weer hersteld had, keek hij in den loop van de revolver, waarmee hij zich even te voren bijna een gat in zijn voet geschoten had. Gentleman Jack keek hem valsch over den loop van het wapen aan. „Ik zei je immers, dat de nacht nog niet om was!" zei hij. De slag onder zijn kin had Jimmy een paar oogenblikken verdoofd. Hij hep nog steeds dui zelend achteruit, totdat hij steun vond tegen de schrijftafel. Toen hij er stond, klonk er een stem achter hem. „Wamoetat?" Hij keerde het hoofd om. Een zonderlinge stoet trok op dat oogenblik door de groote deuren. Voorop kwam meneer Crocker, die nog altijd het afschuwelijke masker voor had; toen een gebaard individu met een grooten, ronden bril, net als een automobiel, die door een hooi berg komt gereden; toen Ogden Ford; en ten slotte een flinke, pootige vrouw, met flikkerende, ongelukkigerwijze niet gelijk gerichte oogen. Deze laatste hield een heel groote revolver in de hand. Jimmy dacht, dat hij een nachtmerrie zag. Hij herinnerde zich het kamermeisje, dat hem juist op dezelfde manier had aangekeken. Zij leek er wel wat op, maar natuurlijk kon zij dat niet zijn. Hoe kon het immers? Jimmy had weinig verstand vary de dagorder van kamer meisjes, maar het was toch zeker niet gebrui kelijk, dat zij in de kleine uurtjes van den nacht met groote revolvers op stap gingen. Terwijl hij met de grootste inspanning zocht naar een verklaring van den chaos, dien hij zag, ging de deur open en een bonte stoet, blijkbaar door het gegil uit diepen slaap gewekt, kwam van dien kant binnen. Jimmy, die zijn hoofd omkeerde, om ook daar weer naar te kijken, bemerkte mevrouw Pett, Annie, twee of drie van de genieën en Willy Partridge, allen in ver schillende stadia van negligé en druk pratend. De vrouw met de revolver, die parmantig de leiding op zich nam van het heele tooneel, gaf een kort en krachtig bevel. „Sluit die deur!" Iemand deed de deur dicht. „Nou, wamoetatnou?" zei ze toen en keerde zich naar Gentleman Jack. DRIE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK Gentleman Jack had zijn revolver laten zakken en stond, als op het punt alles te zullen ver klaren, met den zonderlingen blik van iemand, die gaat vertellen, dat hij niets dan zijn plicht gedaan heeft en niet bedankt wenscht te wor den. „Wie bent u?" zei hij. „Doeternietoe wiekben!" zei juffrouw Trimble kort. „M'vrouw Pett weetet." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5