De „Nieuw-Amsterdam" gaat te water Encycliek COMMUNISME DE TIJD We luisteren FINANCIEN Uw Zenuwen ONS GROOTSTE SCHIP Kerkelijk leven Pater P. van Rijn f Dagfilm DONDERDAG 8 APRIL 1937 In tegenstelling tot vorige te- water-latingen zal de Ko ningin zelf de laatste beletselen weg nemen Comfort zal men hier vinden I IN BOEKVORM I I I I VERSCHENEN: OVER HET „DIVINI REDEMPTORIS' PRIJS: 25 GENTS N.V. DRUKKERIJ De Hofstadbloem Tentoonstellingsgebouw Houtrust in gebruik genomen Oud-Provinciaal der Augustijnen MGR. J. M. v. d. TUYN P. A. Verschueren O.F.M. verlaat Wychen BATA BENADEELD Vakblad De Schoen veroordeeld ROOMSCHE REIS REÜNIE LEENING SOERABAJA Vrijdag 9 April UW OOG, UW BEURS! DE HERTOG HENDRIK BIJ DEN HELDER VEREENIGDE BLIK- FABRIEKEN De quarantaine van de Kievit- bemanning Arbeidsongeval SCHAKEN Aljechin verliest van Keres Fine wint van Foltys VOETBAL Jugendkraft Wien naar ons land Wedstrijd tegen R. K. F.-elftal op 23 Mei a.s. te Den Haag GEEN OEFENWEDSTRIJD VAN HET NED. ELFTAL Voor den wedstrijd tegen België BILJARTEN LagacheTiedtke ATHLETIEK BUITENGEWONE ALGEMEENE K.N.A.U.-VERGADERING Drs. W. F. van Leeuwen bedankt als secretaris-penningmeester Te: ROTTERDAM, 7 April Het grootste passagiersschip, ooit in Nederland gebouwd, de „Nieuw- Amsterdam", die nog 7000 ton meer meet dan de „Statendam", wordt Zaterdagmiddag op de werf van de Rotterdamsche Droogdokmaatschap pij door Hare Majesteit de Koningin te water gelaten. Een groot werk, een werk, dat getuigt van de hoop op herlevende bedrijvigheid, krijgt daar mee zijn bekroning. Aanstonds, nadat op 4 December 1935 het contract voor den bouw van het dubbel- schroef-stoomschip „Nieuw-Amsterdam" was ge teekend, werd één der hellingen van de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij daartoe hl gereedheid gebracht. Een der bestaande hellingen werd 6 Meter verbreed en 50 Meter Verlengd, zoodat thans de totale lengte tot den Waterkant 222 Meter bedraagt. Aan één kant Van deze helling stond al een kraan-baan; aan den anderen kant werd er een bij-gebouwd, daarop drie kranen zich konden bewegen, die ieder tien ton tot een hoogte van 45 Meter konden heffen. De helling zelf werd geheel bit beton gestort. In minder dan een maand tijd hadden al deze voorbereidende werkzaamheden hun be- slag gekregen en op den derden Januari van Verleden jaar kon de eerste kielplaat worden gelegd. Sinds dien dag werden voor den bouw Van het schip bijna 15.000 ton aan platen en brofielen gebruikt. Negen dekken liggen reeds hoven de tanks, die heelemaal onderin liggen gebouwd. Twee komen bij den afbouw daar nog bovenop: het bootdek en het «sport-dek. In de onderste drie dekken is men reeds met de betimmering, waaraan eerste-rangs kunste naars meewerken, begonnen. Ook verschillen de installaties, liften, roltrappen en vooral de hrandblusch-installaties zijn reeds nu voor ge bruik gereed. Het interieur van dit schip, dat een lengte Van bijna 230 meter krijgt, dat 36000 bruto- Vegisterton meet, dat bijna tien meter diep gang heeft, waarop twee schoorsteenen zijn aangebracht, die ieder een huis van drie ver diepingen kunnen bergen, zal een zeer modern- 'uxueus aspect krijgen. Zooveel mogelijk werd in den bouw ernaar gestreefd het gezicht op de zee niet, zooals dat in oudere schepen vaak gebeurde, te belemme ren door allerlei maskeeringen. Over dag, wanneer de gordijnen open staan, heeft men in de verschillende Zalen een zoo vrij mogelijk gezicht op het eindelooze water. In de Nieuw-Amsterdam maakt men een Zeereis in den vollen zin van het Woord. Dat neemt niet weg, dat niet alleen het ge acht op de zee de bekoorlijkheid van de reis °P dit reusachtige schip zal uitmaken. De teekeningen van de inrichting der hutten bekken de verwachting van een zeer volledig botnfort. Op het opper-promenadedek komt een Ralm-Court; in een drietal zwembassins kun- hsn de passagiers hun lenigheid bevorderen hun corpulentie bestrijden; voor hun kin beren vinden zij twee groote speelkamers; voor Un loebassen van waakhonden of hun schat- ^es> hun toeteloerisjes van Pekineesjes een 6Peciale kennel; voor hun genoegens een so- ClaI hall, een rooksalon, een theater enzoo- v°ort; voor hun ongenoegens een tweetal hos talen benevens een operatiekamer; voor hun diening in den eetsalon alleen tachtig man I Het boek is gedrukt in octavo-formaat op prima opdikkend papier en voor zien van stevig omslag afgehaald aan ons Bureau franco per post 30 cents Ct Kasteel van Aemstel) N. Z. Voorburgwal 6573 A'dam Postgiro 22884 Eveneens verkrijgbaai bij den boekhandel personeel; voor hun bijzondere verlangens op culinair gebied een speciale ritueele keuken; voor hun contact met het moederland radio in alle salons en een eigen toestel in de twaalf super-luxe-hutten; voor hun digestie acht lif ten en vier roltrappen, voor hun veiligheid 48 waterdichte schuifdeuren en brandvrije schot ten in alle verblijven, 22 reddingbooten, die biina 2000 menschen kunnen bergen en ten slotte voor het bereiken van hun einddoel een aantal machines en electro-motoren, aan een beschrijving waarvan wij ons als volslagen lee- ken op dit gebied niet wagen. Van al deze weelde kunnen 1144 menschen profiteeren in de verschillende klassen. De be manning bestaat uit 705 menschen in totaal. En dat wordt nu te water gelaten. Hoeveel runderen heeft die plechtigheid al leen reeds het leven gekost? Het schip loopt namelijk te water op twee sleden en twee go ten. Om op het glijvlak een anderhalve-centi- meter-dikke vetlaag te krijgen waren 9000 kilogram zuiver rundvet noodig en vervolgens 5000 kg. stearine en 3000 kg. glycerinezeep. Gewoonlijk is het te water laten van zoo'n schip niet veel meer dan een vriendelijk aar digheidje. De champagne-flesch wordt tegen de romp aangesmeten en de werklieden van de werf beschouwen dit als het teeken om de stoppingen gelijktijdig weg te rammen of te trekken en dan gaat ie.... Bij deze te-water-lating echter is het Hare Majesteit de Koningin zelf, die de laatste beletselen, welke het schip op zijn weg naar de zee tegenhouden, weg neemt. De laatste 48 kimstoppingen worden name lijk één uur voor den aanvang der plechtig heid weggeramd. Het te water loopen wordt daarna alleen nog slechts gehinderd door de klink. Deze bestaat uit twaalf stel zwaar-ge- construeerde hefboomen, die gelijktijdig weg vallen, zoodra de klinkdraad op de eeretribune door Hare Majesteit wordt doorgehakt met een speciaal voor deze gelegenheid ontworpen en uitgevoerd kostbaar bijltje. Wanneer een kolossus als deze, een ding van een twintigduizend ton, te water wordt gela ten, heeft hij aanvankelijk een veel te groote snelheid. Deze moet worden geremd. Daartoe worden twintig kettingpeuren, elk 35 tot 55 ton wegende, tezamen met een totaal-gewicht van een millioen kilogram, met zware staalka bels aan het schip bevestigd. Deze kettingpeu ren worden bij het te water gaan meegesleept; zij remmen dus de vaart, waarmee het geheel zich beweegt. Wanneer het schip tot rust is gekomen, wor den de kabels losgemaakt en wordt het over genomen door acht sterke sleepbooten, die het naar de speciaal voor den afbouw van de „Nieuw-Amsterdam" ontworpen en uitgevoer de kade brengen, waar het in ongeveer twaalf maanden geheel zal worden voltooid. Het was heden voor 'sGravenhage een historisch moment, toen een reeds lang ge koesterde wensch in vervulling ging door de ingebruikneming van een grootsch af zonderlijk tentoonstellingsgebouw. Bij beschouwing van het ongeveer 10.000 vier kante meter groote gebouw valt onmiddellijk op de organische opbouw van het geheel. De twee groote, 15 M. hooge tentoonstellings hallen domineeren. Duidelijk en klaar ligt de entreehal hiertegen aan, een gesloten geheel vormend met rechts den 32 M. hoogen centrale verwarmings-schoorsteen, welke door de spe ciale beëindiging, zoowel 's avonds als overdag reeds van verre de aandacht op het gebouw vestigt, en links het halfcirkelvormige restau rant. Hierdoor heeft het gebouw een grootsch en monumentaal aanzicht gekregen en is de eentonigheid van twee symmetrische loodsen vermeden. Vijf dubbele glazen deuren geven toegang tot de entreehal. De wand boven deze deuren, benevens die boven de acht dubbele deuren naar de beide tentoonstellingshallen, zijn tot aan het plafond van glas. Van de straat af krijgt men dus reeds een indruk van de enorme hallen, welke door de glasvlakken zichtbaar zijn. De entreehal zelf maakt een lichten en luchtigen indruk. Twee ronde kolommen van 8 M. hoogte dragen het plafond. De lampen zijn speelsch van vorm, terwijl de vloer een mozaïekvloer is van tegels van 60x 60 cM. Voor de ingebruikneming van het tentoon stellingsgebouw bestond hedenmiddag groote belangstelling. Namens het bestuur van de N.V. tentoonstel lingsgebouw Houtrust, heeft daarbij de heer F. van Alphen een openingsrede uitgesproken. Nadat de heer van Alphen hartelijk dank had gezegd aan allen, die medewerking hebben verleend voor de totstandkoming en bij de uit voering, was het woord aan den burgemeester van de residentie, mr. S. J. R. de Monchy. De voorzitter van het comité „De Hofstad- bloem", de heer Riemens, nam hierna 't woord. Vervolgens sprak de minister van Handel Nijverheid en Scheepvaart, prof. Gelissen, voor de opening van de tentoonstelling. De minister wees op de groote economische beteekenis van het bloemisterijbedrijf voor ons land. De uitvoer-waarde van bloemen en bloembol len bedroeg in 1936 2.597.000 gld, dit is dooreen genomen 5 pCt. van de totals uitvoerwaarde van de producten van den geheelen Nederland- schen tuinbouw. De crisis heeft voor de bloemisterij ernstige moeilijkheden gebracht. Doch ook hier is, zoo als in elke donkere omgeving, weer een enkel lichtpunt te erkennen. Zoo zijn de mogelijk heden van verkoop in het binnenland weer gunstiger geworden. Zoo zal de internationaal oplevende conjunctuur, waardoor weer grootere welvaart ontstaat, de vraag naar bloemen zeer zeker doen toenemen. In den eigenlijken zin van het woord is de bloem voor den mensch geen luxe. Integendeel, waar menschen zijn behooren bloemen. Een volk dat niet van bloemen houdt, is een volk zonder levensvreugde en zónder poëzie, en dat zijn wij Nederlanders niet. Bloemen, tenslotte, moeten er zijn, om steeds te blijven schitteren als briljant in den onzicht- baren ring van vriendschap, liefde, genegenheid en waardeering, die ons Nederlanders dient saam te houden. Met dezen wensch, mijnheer de voorzitter, moge ik uw tentoonstelling voor geopend ver klaren. Na een kortstondige ongesteldheid is Woensdag op 68-jarigen leeftijd overleden de Hoogeerw. Pater Patricius Antonius Jo hannes Josephus van Rijn, oud-Provinciaal van de Orde der Augustijnen en sub-prior van het St. Monica-klooster te Utrecht. Patricius van Rijn werd te Utrecht geboren 27 December 1868 en deed zijn intrede in de orde van St. Augustinus op 5 October 1887, waar hij 15 October 1888 de kloostergeloften aflegde en 15 Augustus 1892 werd priester ge wijd. Op 7 November 1892 werd hij benoemd tot assistent van de St. Monica-kerk te Utrecht, op 26 Januari 1900 baccalaureus in de H. God geleerdheid, 14 October 1903 benoemd tot prior van het St. Monica-convent te Utrecht, 22 Oc tober 1907 gekozen tot provinciaal in Neder land, hetgeen hij bleef tot het kapittel van 1915, waarna hij als eerste definitor van 1915 tot 1922 het ambt bekleedde van socius van den provinciaal, pater Dr. L. Beke. In 1922 werd deze bekende en sympathieke provinciaal in de volle kracht van zijn talent vol leven door God opgeroepen en aan pater Van Rijn werd wederom de leiding gegeven van de Nederlandsche provincie van 24 Juli 1922 tot Augustus 1929. Wij kunnen met de opsomming van deze jaartallen volstaan, want een ieder, die bij de verschillende data nacJenkt, begrijpt daaruit, dat pater Van Rijn onder Gods zegen een man, een priester, een kloosterling van beteekenis is geweest. Het moet voor hem dan ook een groote vol doening zijn geweest te kunnen constateeren, hoe de Augustijner Orde in Nederland in deze eeuw ook onder zijn jarenlang provincialaat is uitgegroeid in het werk van de verschillende kloosters, gymnasia en parochies. Evenzeer zal hij met groote voldoening hebben waargenomen hoe de plannen, die hij reeds aan het uitwerken was voor het buitenlandsch missiewerk, onder zijn opvolgers, dr. Servus Makaay, zoo spoedig reeds werden verwezenlijkt in het missiewerk onder de Indianen te Bolivia en met wat een toewijding en altijd blijvende uiterst consciën tieuze voorbereiding heeft hij bij al de andere werkzaamheden gedurende dertig jaren de mo raaltheologie gedoceerd aan de fraters Augustij nen in hun voorbereiding tot het Priesterschap. Herhaaldelijk werd er door de priesters ook met jaarpractijk aangeklopt bij pater Van Rijn, om diens raad in te winnen. Ook buiten de Augustijner Orde is pater Van Rijn voor talloos velen een raadgever en een leidsman geweest. De Augustijner Orde is aan dezen ijverigen en voorbeeldigen priester grooten dank verschul digd. Verheugt zich de Augustijner Orde met haar roemrijk verleden in een buitengewoon gestadi- gen heropbloei ook hier in het land en heeft daardoor de Nederlandsche Augustijner Pro vincie ook een bijzondere beteekenis in onze he- dendaagsche vaderlandsche katholieke lectuur, dan is dat ongetwijfeld voor een groot deel te danken aan het onvermoeid werken van pater Van Rijn. Ongetwijfeld heeft de overledene reeds het loon ontvangen voor zijn vobjverigen arbeid tot vermeerdering van Gods eer en glorie. Hij ruste in vrede. Vrijdagavond te zeven uur zijn in de St. Mo- nicakerk te Utrecht de Metten, Zaterdagmorgen te negen de Lauden en te half tien de plech tige uitvaart, waarna begrafenis te Eindhoven. Ter gelegenheid van den vijftigsten verjaar dag van Mgr. J. M. van der Tuyn, deken van 's-Gravenhage, werd hedenmorgen door hem in de versierde kapel van St. Antoniushove te Voorburg, waarvan hij rector is, een plechtige H. Mis van dankbaarheid opgedragen. In den loop van den dag ontving Z. H. Eerw. van vele zijden gelukwenschen en blijken van belangstelling. Het Hoogwaardig Definitorium van de Ne derlandsche Provincie der Minderbroeders heeft aan den zeereerw. Pater Lucidius Verschueren O.F.M. om gezondheidsredenen ontslag ver leend als Magister der fraters in het theologi- cum te Alverna en in zijn plaats benoemd den zeereerwaarden Pater Dr. Apollinaris van Leeu wen O.F.M. worden gekalmeerd en gesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door 't gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten De Haagsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de procedure, welke de N.V. Bata-fabrieken te Best had ingesteld tegen den Nederlandschen Bond van Schoenmakerspatroons- en Schoen- winkeliersvereenigingen en tegen de heeren F. H., hoofdredacteur van het vakblad De Schoen en J. A. M., redacteur van dat blad. Bata vorderde van gedaagden een schadever goeding van 20.000.wegens verschillende artikelen in De Schoen, welke zij voor haar be- leedigend achtte, en door welke zij althans had geleden. De rechtbank verklaarde eischeres in haar primaire vordering (de kwestie der beleeding) niet ontvankelijk, doch wees de subsidiaire vordering ten deele toe. Zij veroordeelde gedaag den om aan eischers een schadevergoeding van 1000.te betalen en legde aan De Schoen het verbod op tot het doen schrijven en publiceeren van artkelen als de gewraakte, op straffe van 1000.per keer. Voor Bata was als raadsman opgetreden mr. J. van Dijk uit Eindhoven en voor gedaagden mr. W. M. Mathans. Ons wordt verzocht mede te deelen, dat voor de Roomsche Reis Reünie, welke met de „Mar- nix" van 23 tot 28 Juni a.s. wordt gehouden alle plaatsen in accommodatie C reeds zijn bezet en dat het aantal beschikbare plaatsen in accommodatie A niet groot meer is. Tevens kan worden gemeld, dat de plaatsen in de autocars voor den tocht naar de Turif jord nagenoeg zijn bezet. Indien dit volledig het geval zal zijn zullen de verdere deelnemers met particuliere auto's moeten worden vervoerd, hetgeen uiteraard hoogere kosten meebrengt. De inschrijving op ƒ7.752.000 3A pCt. Obliga- tiën (in Nederl. Courant) conversieleening 1937 ten laste der Stadsgemeente Soerabaja, tot den koers van 91% pCt., zal zijn opengesteld op Dinsdag 13 April te Amsterdam, 'sGravenhage en Rotterdam bij de Nederlandsch-Indische Handelsbank N.V. en bij de Incasso-Bank N.V.; te 'sGravenhage bovendien bij de heeren Hel dring en Pierson en de heeren R. Mees en Zoo- nen; te Rotterdam bovendien bij de heeren R. Mees en Zoonen, alsmede te Batavia en Soera baja bij de Nederlandsch-Indische Handelsbank N.V. Houders van niet uitgelote obligatiën der 5 pCt. Obligatieleening 1916 en der 4% id. 1928 der Gemeente Soerabaja, oorspronkelijk groot 3.000.000 Ned.-Ind. Courant resp. 8.176.000 Ned. Courant, pro resto groot 1.252.000, resp. 6.500.000, waarvan de nog niet uitgelote dee len aflosbaar gesteld zijn per 1 November 1937 resp. 1 October 1937, kunnen bij de inschrijving op de 3% pCt. Conversieleening 1937 een recht van voorkeur uitoefenen in dier voege, dat de aanmelding bij de inschrijving op het daarvoor bestemde inschrijvingsformulier van obligatiën der bovengenoemde 5 pCt. en 4% PCt. leeningen, aanspraak doet ontstaan op toewijzing van een gelijk nominaal bedrag der 314 pCt. Conversie leening 1937. Na de sluiting der inschrijving op de 3% pCt. Conversieleening 1937 is het voorkeursrecht vervallen. Op het, na uitoèfening van bedoeld voorkeurs recht, overblijvende gedeelte der leening wordt een vrije inschrijving opengesteld. Indien de vrije inschrijvingen het bedrag mochten overtreffen, hetwelk na de toewijzing op de inschrijvingen met recht van voorkeur be schikbaar zal blijken, zal de toewijzing op de vrije inschrijvingen systematisch geschieden. Het zegelrecht op de toewijzingsnota komt ten laste van inschrijvers. De betaling der toegewezen obligatiën moet geschieden op Maandag 26 April ten kantore waar de inschrijving is geschied, tegen inont- vangstneming van recepissen, t. w. per obligatie van 1000 en 500 resp. 983.26 Ned. Crt. en 491.63 Ned. Crt,. zijnde hoofdsom plus 85 dagen rente a 3% pCt. Voor zoover betaling in Nederlandsch-Indië plaats heeft, zal deze a pari geschieden tegen inontvangstneming van, aldaar uit te geven rece pissen. Op denzelfden datum moeten de obligatiën der 5 en 414 pCt. leeningen, waarmede het voor keursrecht is uitgeoefend, voorzien van alle als dan nog niet verschenen coupons, bij het in schrijvingskantoor worden ingeleverd ter ver krijging van de recepissen voor de toegewezen obligatiën der 314 pCt. Conversieleening 1937, onder vergoeding aan de inschrijvers van rente- en koersverschil. De Obligatiën zijn voorzien van halfjaarlijk- sche coupons, vervallende 1 Februari en 1 Au gustus. De couponbelasting wordt op de obligatie houders verhaald. De leening is a pari aflosbaar in uiterlijk 29 jaren, aanvangende in 1937 volgens de ver melde bepalingen. De gemiddelde looptijd der leening is ruim 12 jaren. Met inachtneming van een opzeggingstermijn van één maand is vervroegde geheele of gedeel telijke aflossing te allen tijde mogelijk, echter niet vóór 1940. HILVERSUM I, 1875 M. (Algemeen pro gramma, verzorgd door de NCRV) 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gram.pl. 9.30 Gelukwen schen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano- voordracht. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.- pl. 12 30 Orgelspel. 1.30 Gram.pl. 1.45 En semble v. d. Horst. 2.30 Chr. Lectuur. 3.00 Vervolg concert. 3.45 Gram.pl. 4.00 Mez zosopraan en piano. 4.455.45 Declama tie en gram.pl. 6.00 Gram.pl. 6.30 Cause rie over kamerplanten. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herh. SOS-ber. 8.15 NCRV-Orkest. 9.00 „Amsterdam in de Nederl. dichtkunst". 9.30 Vervolg NCRV- Orkest en solist. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.3011.30 Gram.pl. Hierna schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. (8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA) 8.00 Gram.pl. 10.20 Declamatie. 10.40 Gram.pl. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Kovacs Lajos' orkest en gram.pl. 2.00 De clamatie. 2.30 Het Lyra-Trio. 3.15 AVRO- Dansorkest. 4.00 „Melody Circle" en gram.pl. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 De Flierefluiters. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gram.pl. 8.00 Instr. kwintet. 9.00 VARA-Orkest. 10.00 Gram.pl. 10.10 Zang 10.30 Berichten ANP. 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.30 Gram.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gram.pl. 12.05 Orgelconcert. 12.50 BBC-Dansorkest. 1.35 Het Grinke-Trio. 2.20 „A rolling stone". 2.35 Gram.pl. 3.05 Politiemuziek- corps van Bristol. 3.50 Gram.pl. 4.20 BBC- Midlandorkest. 5.35 Het BBC-Harmonie- orkest. 6.20 Berichten.' 6.45 Het Willie Walker Octet. 7.30 Voor tuinliefhebbers. 7.50 Al Collins' Band. 8.20 Radiotooneel. 9.20 Berichten. 9.40 „Scott's last expedi tion", causerie. 10.00 BBC-Orkest, BBC- Koor en solisten. 11.05 Het New Georgian Trio. 11.35 Jack Jackson's orkest. 11.50 12.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 10.50 Gram.pl. 11.35 Poulet-kamerorkest en zang. 3.20 Kamermuziek. 4.50 Zang. 5.05 Cellocon cert. 5.50 Vervolg zang. 6.05 Vervolg cel loconcert. 7.05 Pianovoordracht. 7.35 Vo caal vrouwenkwartet. 7.50 Pianoconcert. 8.20 Gevar. concert. 9.50 Gram.pl. 10.20 12.20 Orkestconcert. KEULEN,' 456 M. 8.50 Gram.pl. 11.20 Omroepkleinorkest. 1.35 Gevar. concert. 3.20 O. Kermbach's orkest. 5.20 Dresd. Philh. Orkest en solisten. 7.30 Voor oud strijders. (Radiotooneel en berichten). 9.50 Schumann-concert. 10.3011.20 Om- roepamusementsorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gram.pl. 11.50 Salonorkest. 12.30 dito. 12.501.20 Gram.pl. 4.20 Omroepdansor- kest. 5.05 Kamermuziek. 6.20 Gram.pl. 7.20 Salonorkest en solisten. 7.50 Radio tooneel. 8.50 Salonorkest. 9.3010120 Omroepdansorkest. 484 M.: 11.20 Gram.pl. 11.40 Zong. 11.50 Omroeporkest. 12.30 dito. 12.50 Zang. 1.00 1.20 Gram.pl. 4.20 Omroeporkest. 5.35 Grampl. 5.50 Pianovoordracht. 6.35 Zang. 7.20 Voor oud-strijders. 9.30 Gram.pl. 9.4510.20 Accordeonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Omroepkleinorkest. 8.20 Volksmuziek. 9.20 Berichten. 9.5011.20 Omroep-Amu sementsorkest. De „Hertog Hendrik" is heden voor de reede van Nieuwediep aangekomen en werd vanmid dag omstreeks half vier binnen verwacht. Commissarissen en directie der N.V. de Ver- eenigde Blikfabrieken hebben besloten aan de algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend voor 1936 vast te stellen op 10 procent. BANDOENG, 8 April. (Aneta). De bemanning van de Kievit, welke in quarantaine verbleef in het hospitaal te Tjimahi in verband met het overlijden aan boord van de Kedah van den heer "Van Haselen, die tevoren met dit vliegtuig had gereisd, is daaruit ontslagen. Zij blijft echter enkele dagen in observatie. Woensdagmorgen is op de werkverschaffing der Maaswerken onder Demen een efnstig on geluk gebeurd. De arbeider H. v. Duren uit Overlangel, gleed uit en geraakte bekneld tus- schen een kipkar an een tractor. Met zware inwendige kwetsuren is de man opgenomen en op advies van den behandelenden geneesheer r.aar het St. Canisius-ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. De toestand van het slachtoffer is zoo ernstig, dat voor zijn leven wordt ge vreesd. De resultaten van de voor de zevende ronde van het' tournooi te Margate gespeelde partijen zijn: Alexander wint van Buerger. Miss Menchik wint van Sir Thomas. Milner Barry wint van Tylor. Foltys verliest van Fine. Keres wint van Aljechin. Voorts werden nog twee afgebroken partijen beslist. Keres won van Miss Menchik en Foltys zegevierde over Milner Barry. De stand is nu: 1 Keres 6% pnt.; 2 Fine 6 pnt.; 3, 4, 5 en 6 Miss Menchik, Foltys, Alje chin en Milner Barry 4 pnt.; 7 en 8 Sir Thomas en Alexander 2% pnt.; 9 Buerger 1 pnt.; 10 Tylor 44 pnt. De resultaten van de Nederlanders in de andere groepen waren: Landau wint van Morry, Schelfhout remise met Snowden, Scheffer ver liest van Norman Hansen, van Doesburgh wint van van Seters. Tenslotte werd een aantal afgebroken partijen beslist: Van Doesburgh verliest van Skillicon, Schelfhout verliest van Reilly, Scheffer wint van Cole, Scheffer verliest van Sonja Grof, Sqhelfhout wint van van Seters, en van Does burgh wint van Ursell. De reeds eerder aangekondigde wedstrijd tusschen het R.K.F.-elftal en Jugendkraft Wien, zal thans op 23 Mei as. worden ge speeld op het A.D.O.-terrein in het Zui derpark te Den Haag, welk terrein voor deze ontmoeting door het gemeentebestuur van Den Haag aan het district Den Haag van den Diocesanen Haarlemschen Voet balbond is afgestaan. De returnwedstrijd tusschen Jugendkraft Wien en het R.K.F.-elftal zal op 27 Juni as. te Weenen worden gespeeld. Op 2 Mei as. wordt de laatste interland wedstrijd van dit seizoen, NederlandBelgië, gespeeld. Het lag in verband, hiermede in de bedoe ling op Woensdag 21 April den gebruikeltfken oefenwedstrijd te houden, waarvoor een En- gelsche club zou worden uitgenoodigd. Naar wij vernemen zal- men ditmaal echter afwij ken van den regel en geen oefenwedstrijd voor het Nederlandsche elftal organiseeren. Onder zeer groote belangstelling heeft de B.B.C. Arnhem Woensdag twee wedstrijden driebandspel georganiseerd tusschen den we reldkampioen Lagache en Tiedtke, die in het tournooi te Keulen op de tweede plaats ein digde. De resultaten waren: Volgens het jaarverslag van de Neder landsche Landbouwbank zijn de resultaten bevredigend geweest. Gezien den nog on- zekeren algemeenen toestand wordt een deel van de bedrijfswinst tot verdere ver sterking der instelling ingehouden en ook over 1936 nog slechts een beperkt dividend uitgekeerd. De winst bedraagt f 294.019 te gen f 306.390 het vorig jaar en het dividend 3 pet. tegen 2% pet. De Cultuur Mij. Tjibantjet keert over 1936 een dividend uit van 12 pet. tegen nihil het vorig jaar. Op 13 April a.s. wordt de inschrijving opengesteld op f 7.752.000 344 pet. obligaties ten laste van de Stadsgemeente Soerabaja. Houders van 5 ^pct. obligaties 1916 en 444 pet. obligaties f928, hébben voorkeursrecht. Bij conversie ontvangen de houders van 5 pet. obligaties 1916 voor koersverschil f 24.25 per f 1000 en de houders van 444 pet. obligaties f 24.07 per f 1000. De gemeente Antwerpen zal een 4 pet. leening uitgeven van fr. 350 mill, tot den koers van 97 pet. De goudprijs te Londen steeg met 2 d. tot 141/9. 238.000 werd aan goud omgezet. Volgens de Exchange Telegraph" hébben de New Yorksche banken aan haar agenten te Londen opdracht gegeven, de goudver schepingen naar New York te staken. Deze instructies zouden voortspruiten uit de vrees voor een spoedige verlaging van den Amerikaanschen goudprijs, ten einde den nog steeds aanhoudenden goudstroom te stuiten. Officieel wordt gemeld, dat de goudpoli- tiek der Amerikaansche regeering onveran derd blijft en er geen teekenen zijn voor een wijziging. De Amerikaansche schatkist blijft koopster van ingevoerd goud tegen 35 per ounce. Bankiers zijn echter niet gerust en vreezen voor een verandering in de houding van Roosevelt en de wettelijke macht, die de regeering bezit tot het vast stellen van den goudprijs. Roosevelt heeft in de laatste dagen ver klaard, dat hij de prijzen zou drukken, in tegenstelling met zijn aanvankelijk experi ment toen hij door verlaging van den dol lar de prijzen deed stijgen. Men neemt in Wallstreet aan, dat hij thans de goudwaar- de zal wijzigen, om de prijzen omlaag te brengen. De positie van de Amerikaansche schat kist wordt voor het loopende fiscale jaar circa 100 millioen ongunstiger, naar aan leiding van het feit, dat de ontvangsten uit de „Income Tax" voor het eerste kwartaal bijna $150 millioen beneden de raming zijn gebleven. Rusland heeft 190 millioen goud naar Amerika verscheept. Men neemt aan, dat Rusland van zijn groote goudproductie en den hoogen Amerikaanschen goudprijs ge bruik wil maken, om zoodoende de benoo- digde goederen te koopen. De staalproductie in Amerika wordt in de afgeloopen week op 91 pet. der capaciteit geraamd. De staalnijverheid schijnt niet verontrust te zijn door Roosevelt's veroor deeling der te hooge staalprijzen. De groote vraag naar ruw ijzer van de zijde van het buitenland duurt voort. Een New Yorksche onderneming heeft 76000 ton te plaatsen, waarvan 4000 ton bestemd is voor Tsjecho- slowakije. Volgens Jron Age" heeft de staalproduc tie in Amerika in het eerste kwartaal alle records gebroken. De productie blijft thans op hetzelfde peil en er is geen enkele daling te bespeuren. De productie was in het eer ste kwartaal 14.39 mill, ton en ongeveer 3.5 pet hooger dan in het eerste kwartaal van 1929. De Cons. Mining Smelting Co. sloot een contract met Japan tot het leveren van de totale productie van koper-concentraten gedurende 3 jaren. Verwacht wordt, dat maandelijks ongeveer 4000 ton zal worden verscheept. De prijsverlaging van koper in Amerika van 0.17 tot 0.16 per lb. is thans alge meen. Volgens geruchten werd koper tegen 0.15 per lb. aangeboden. De prijs van ko- perschroot is eveneens opnieuw verlaagd met een 44 dollarcent. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Dinsdag j.l. 4.01 mill, lb., tegen 1.30 mill. Maandag. Tot dusver werd in deze maand 13.52 mill. lb. omgezet. De Carnegie Illinois Steel, de grootste dochtermij. van de U. S. Steel Corporation, heeft den blik-prijs met 0.50 per kist ver hoogd. 4c Ambtenaren van de Standard Oil of New Jersey spreken de geruchten tegen, volgens welke de petroleum-uitvoer zal worden be lemmerd. Met de verschepingen van hun mij. is dit geenszins het geval. De voorraden geraffineerd lood in de Vereen. Staten bedroegen 1 Maart j.l. 228.285 ton, tegen 241.422 ton per 1 Februari en 316.271 ton per 1 Maart 1936. De rente voor leeningen van vier tot zes maanden in Amerika is van 144 tot 144 pet. gestegen. Dit is de eerste stijging sedert 1 Mei 1936 Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.938.9444 (v. sl. 8.94%), de Dollar op 1.82\'2—1.82% (1.82%), de Frank op 8.368.39 (8.40), de Belga op 30.724430.77 '/2 (30.76) en de Zwitsersche Frank op 41.57Vz—41.62 y2 (41.63). De Nivas verkocht 2418 tons superieure en 68 tons bruine suiker voor consumptie. Voorts 5375 tons superieur voor export. Lagache 50 91 4 0549 Tiedtke 44 91 3 0.488 Lagache 50 54 4 0.925 Tiedtke 42 54 5 0.778 Naar wij vernemen, heeft de secretaris- penningmeester der Koninklijke Nederlandsche Athletiek Unie, Drs. W. F. van Leeuwen te Den Haag, als zoodanig bedankt. In dit ver band zal op Zondag 9 Mei in het Jaarbeurs restaurant te Utrecht een buitengewone alge meene vergadering worden gehouden, ter ver kiezing van een nieuwen functionaris, waar voor candidaat gesteld zal worden mr. W. Veniet te Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9