Voortzetting van den opmarsch in Biscaye Wordt België bevrijd van zijn militaire verplichtingen? Wit Het nieuws van heden VEREENIGDE katholieke pers Hevige strijd in de Universiteitswijk Het incident te Grudziadz Belangrijke verklaring van Parijs en Londen verwacht Intervenieert Italië in Spanje? DE BAROMETER BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 centper kwartaal f 3.25per Post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR BE KV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 9 APRIL AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANG No. 20501 en Regeeringstroepen bij Blasquez zouden verbinding hebben gekregen met de troepen in Estremadura Bombardement van Toledo en Valladolid Juan March te Gibraltar ^4'iezam^ AJf VITQRI Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuii ANTHRACIET-EIERKOLEN DE SPAARNESTAD" FBIESCHE VARKENMARKT 6—10 TELEFOON 14164 De gouverneur-generaal van Canada, Lord Tweedsmuir, heeft een tegenbezoek aan president Roosevelt gebracht. Het escorte werd onder meer gevormd door twee militaire pantserwagens V0T£27 asm:; vote BEIGE Hu de verkiezingsdag in België dicht genaderd is, wordt de reclame voor de beide candidaten steeds intensiever. Sparen de aanhangers van Van Zpeland kosten noch moeite, ook de volgelingen van Degrelle laten zich niet onbetuigd Duitschland voldaan over de ver klaring der Poolsche autoriteiten Danzig wil zijn schuld regelen De moeilijkheden der kerk in Duitschland Felle actie der nazi's tegen het Concordaat De gids van den Paus overleden Britsche zendelingen uit Abessinië gezet Frankrijk en Engeland bereid den Belgischen premier dezen troef in dén verkiezingsstrijd in handen te spelen Koning Leopold deed de eerste stappen SI Te Brussel is een Internationale Jaarbeurs geopend. Minister Isacker sprak de, ppeningsrede uit België zou nog slechts de verplichting behou- Koning Leopold, aan wien de Belgische diplomatie een groot deel van het succes, dat zij dezer dagen waarschijn lijk zal boeken, te danken heeft Goering over het vier jarenplan Hij garandeert het dagelijksch brood DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Frankrijk zou een onweerlegbaar dossier over Italiaansche acti viteit in Spanje sedert 10 Maart bezitten Aardbeving in Peru Tornado in Alabama Zware brand in Vera Cruz Eischen der Britsche spoorwegarbeiders NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct, finger mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cenl per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ANDUJAR, 9 April. (Havas) De regee ringstroepen, die bp Blasquez ten Noorden van Pennaroya strijden, hebben thans ver binding gekregen met de linksche troepen in Estremadura, aan de Noordelijke grens tus- schen de provinciën Cordova en Bajadoz. Vliegtuigen der regeering hebben rechtsche Mdeelingen bij Pennaroya, Pueblo Nuevo en Puente Ovejuna onder vuur genomen. Langs den weg naar Estremadura zijn de re geringstroepen vierhonderd meter opdrukt. Zy hebben hierbij de verbindingslijnen van de fechtschen over grooten afstand verbroken. De aanval werd gesteund door vechtwagens. Gisteravond van negen uur af, wordt uit Madrid vernomen, was aan het front van Madrid en in het bijzonder in de universi teitswijk een hevig kanonvuur gaande. Alle gebouwen zijn hier thans vrijwel vernield. De mortieren donderden voortdurend, terwijl machinegeweren en geweren een onafgebroken geknetter lieten hooren. Een uur later was de hevigheid van het vuur hog niet verminderd. Om elf uur nam de acti viteit af. Men verzekert, dat de rechtschen de linies der regeeringstroepen niet hebben kunnen haderen. Begunstigd door het klare weer heeft de luchtmacht van de regeering de stellingen van den vijand achter het front bestookt. Te Toledo werden verscheidene militaire objec ten getroffen, o.a. het bisschoppelijk paleis, waar het hoofdkwartier van de opstandelin gen zetelt, het postkantoor en verscheidene hulpkazernes. De aangerichte schade is zeer aanzienlijk. Ook het spoorwegstation van Valladolid werd gebom bardeerd. In den sector Guadalajara versterkten de re geeringstroepen de stellingen, welke zij kort ge leden hebben bezet. Op den weg naar Aragon Werden concentraties van den vijand gebombar deerdde opstandelingen gaven bijna geen tee- ken van leven. Aan het Jaramafront bij den berg Pingaron Werd een levendig vuurgevecht geleverd en ook in de sectoren Maranosa en San Martin dela Vega heerschte groote activiteit. De regeerings troepen vielen hier de voorste linies van de Vechtschen aan. Het hoofdkwartier der troepen van Franco deelt mede: Vac de vijfde divisie valt niets te melden. t>e zesde divisie heeft aan het front van San tander verkenningen uitgevoerd bij Sargentes dela Lora, waarbij veertig man van de regee- Hngstroepen sneuvelden. De radioberichten van den vijand over overwinningen in dit gebied zlin onjuist. Aan het front in Biscaye worden de ope raties met succes voortgezet. De rechtsche troepen rukten op in de richting van El Gordea, Chitu Conga en Arralde. Vele wape nen en een groote hoeveelheid munitie vielen in handen van de rechtschen. Aan het front van de achtste divisie werden krtilleriegevechten geleverd. Een kleine aanval van de regeeringstroepen werd afgeslagen. Bij Madrid werden lichte vuurgevechten geleverd. Do Zuidelijke legers sloegen een aanval van den Vijand bij Granada af, evenals een aanval op Dennaroya. Aan dit geheele front verloor de Vijand ongeveer 500 man. Generaal Queipo de Llano heeft in zijn dage- hjksche radiotoespraak ontkend, hetgeen in Ge communiqué's der regeering staat vermeld. Sprekende van de operaties aan het Noorde lijk front, verklaarde hij, dat de rechtsche troepen hun opmarsch voortzetten. Zij hebben Verscheidene belangrijke stellingen bezet en Veel materiaal buitgemaakt. Hij besloot: Men kan in dezen sector van oogenblik tot oogenblik belangrijke gebeur tenissen verwachten. Ten aanzien van het Zuidelijk front verklaar. Ge hy, dat de regeeringstroepen verscheidene malen hardnekkig hebben aangevallen, maar Zonder resultaat te bereiken. De Baskische strijdkrachten verklaren den opmarsch van de rechtschen ten Zui den van Bilbao tot staan te hebben ge bracht, tenminste voor het oogenblik. Zij zijn er zeker van in staat te zijn iederen hieuwen aanval te kunnen weerstaan. De rechtschen te Vitoria geven officieel toe, öat de Baskische bergbewoners nog steeds den Pas van Urquiola bezet houden. De Spaansche financier Juan March is gis teravond in gezelschap van eenige vrienden te Gibraltar aangekomen. Volgens het Spaansche persagentschap, dat ^h spreekbuis is van de regeering te Valencia, z°u hij zich daar onmiddellijk aan boord bege ven hebben van het Italiaansche schip „Conté Gi Savoia", waarmede hij naar Italië zou réi- zon. Naar verluidt zou het doel van zijn reis ZÜn, er by de Italiaansche autoriteiten op aan ^e dringen, dat zy nog meer hulptroepen naar Spanje zenden. Na de onderhandelingen in Italië zou hy zich met eenzelfde missie naar ■duitschland begeven. VAUL I 5 K A J E/j gg»# t. PLEUC1A ->s. MUM&U1A UPRNICA MARQUlNfc II RAP VCUERRICMZ^. ASHG&B CZ.UA/^MEUOARO it. ff/AZOLA sEG°!BAf? LAGRABEIUA AZCOITIA^ LEMQU0 S.PEDR ElBMUmAWCEUCIA IZ.URZA MAU^^\^EL|fUETgmR6ARA T0L0S MIRAV&LLE.S f OCHA^Ol^a^Vv>/^=^möNDRAGON 0ROZCO i LV VIUSRE&I/T] fft 7/ /uiUBARRIÏ J^ZUMARRAGA HOOFDWEGEN LANDWEGEN SPOORWEGEN g^UETfc BILBA.0. FROUI Hoogste barometerstand 769.0 te Beval Laagste barometerstand 739.3 te Vestmanöer 1 VERWACHTING: Zwakke tot matigen, - in het Zuiden wellicht toenemende wind uit Zuidelyke richtingen, zwaar bewolkt EE tot betrokken, tijdelijk regen, aanvanke- EE lijk iets zachter. E Zon op v.m. 5.18 onder n.m. 6.46 uur. EE EE Licht op n.m. 7.16. Maan op v.m. 4.07 EE EE onder n.m. 4.54. Nieuwe Maan 11 April. DE ALLERBESTE 1.40 per H.L. BERLIJN, 9 April. (Havas). De bladen* publiceeren den tekst van het officieuze communiqué van de Poolsche autoriteiten over de incidenten van Grudziadz en verkla ren zich hierover voldaan. De Poolsche autoriteiten te Warschau heb ben de houding van de West-Poolsche ver- eeniging en van de autoriteiten van Grudziadz gedesavoueerd. De bladen spreken den wensch uit, dat dit communiqué van Warschau zal be dragen tot het herstel van de kalmte in de be trekkingen tusschen Duitschland en Polen. DANZIG, 8 April (Havas). De vrije stad Danzig is voornemens haar schuldeischers een regeling te vragen van haar buitenlandsche schuld, die in ponden sterling en dollars luidt. De Danzigsche „Vorposten", het nat. soc. or gaan, wüst er op, dat de Vrije stad geen een- zqdige beslissing wil nemen, maar dat de schuldeischers rekening moeten houden met haar toestand. In verschillende streken van het Aartsbisdom Keulen wordt het gerucht verspreid, dat het Ryksconcordaat, dat met dien H. Stoel in het jaar 1933 werd aangegaan, slechts voor den duur van 4 jaar werd gesloten, zoodat deze overeenkomst in den zomer van 1937 zou be ëindigd zijn. De bedoeling van deze nationaal- socialistische fluistercampagne is duidelijk. Zoo wordt ook in diezelfde kringen beweerd, dat de Führer nooit het voortbestaan der bij zondere school in Duitschland zou hebben be loofd of gegarandeerd. Speciaal wordt er by vermeld, dat de desbe treffende woorden van den Führer,"die ih het Herderlijk Schreven der Duitsche Bisschoppen worden aangehaald, vervalscht zijn. Hiertegenover kunnen we met den meesten nadruk verklaren, dat het citaat, dat de Duit sche Bisschoppen gebezigd hebben, woordelqk te vinden is in het stenografische verslag van de redevoering, die Adolf Hitler op 23 Maart 1933 als Rijkskanselier in den Rijksdag gehou den heeft. Naar uit Domodossola wordt geseind, is op 80-jarigen leeftijd te Macugnana overleden de meest populaire gids van het dal Clement Im- seng, die in kringen van Alpenbeklimmers een groote vermaardheid genoot en in 'zeer hoog aanzien stond. -Gedurende meer dan 50 jaar heeft hij dui zenden toeristen begeleid bij het beklimmen van de bergtoppen en gletschers. Hy was ook steeds de gids van mgr. Ratti bij diens ver schillende tochten naar den Mont Rosa. LONDEN, 9 April (Havas) Dr. Barlett, voorzitter van de „Bible Churchmens Missionary Society" heeft in een openbare vergadering te Bath medegedeeld, dat de Britsche zendelingen aan den vooravond van het Paaschfeest uit Abessinië zqn gezet, zonder eenige opheldering, nadat hun een respijt van zeven dagen was toe gezegd om het land te verlaten. Twee weken voordat hun het uitzettingsbevel werd medegedeeld, heeft men hun de leerlingen ontnomen: zy hebben dezen niet teruggezien. Zij geloven, dat deze menschen over verschillen de verafgelegen dorpen verdeeld zqn. De zende lingen hebben reden om aan te nemen, dat drie inboorlingen, die bekeerd waren, ter dood gebracht zqn. Van onzen correspondent te Brussel: De onderhandelingen, die de Bel gische diplomatie de jongste weken voerde te Londen en Parijs, en die óp waardig'e wijze werdetfgestSïiftd door de voetstappen, die Koning Leopold III, persoonlijk te Londen bij Koning en regeering deed, schij nen het welslagen nabij. Het is zelfs mogelijk dat er nog vóór Zondag a.s. een plechtige diplomatieke ver klaring komt die tegelijkertijd te Londen en te Parijs zou worden af gelegd. Er ligt natuurlqk eenig verband tusschen den verkiezingsstrqd Van ZeelandDegrelle en de as. publicatie van dit diplomatiek Belgisch succes. Het valt te begrijpen, dat Londen en Parijs bereid waren den heer Van Zeeland dezen troef in handen te spelen en aeri Belgischen premier in dezen strijd te helpen. Parqs heeft het langst geaarzeld, maar hier moeten zijdelingsche politieke overwegin- gèn den doorslag hebben gegeven. Tusschen de tendenzen Van Zeeland en de vermeende of veronderstelde tendenzen Degrelle is voor een regeering-Blum niet te aarzelen. Zoo verwacht men dan morgen (Vrijdag) mededeeling van de nieuwe inzichten van Parqs en Loden. Wegens de huidige Brusselsche politieke om standigheden zal deze gewichtige genoegdoe ning aan het Belgisch zelfstandigheidsstreven worden verhaast, en zoo krijgt men in België dan toch nog wat goeds van zulke eigenaar dige en bitter omstreden verkiezingen, waarin werkelijk als op leven en dood tusschen twee cocentraties en twee ideologieën met uiterste passie, en met een in België ongekende felheid en volksopwinding wordt gestreden. Men zou echter ongelijk hebben te gaan denken, dat hier slechts een relatief of tijdelijk resultaat werd bereikt, dat niet méér zou we zen dan een verkiezingseffect en een eendags- succes der Belgische diplomatie. Ten eerste is het onafhankelqkheidsstreven de wil om zich van oude verplichtingen te ont doen, sterk en breed tot uiting gekomen onder de bevolking zooals men weet het meest bij de Vlamingen en het is een feit, dat de meeste Van Zeelandisten (met uitzondering van een deel der socialisten, en van de communis ten, die vasthouden aan het principe der col lectieve veiligheid) en al de Rexisten, het met de oriënteering door Van Zeeland en Spaak aan de Belgische buitenlandsche politiek gegeven, volkomen eens zqn. Van Zeeland en Spaak vol gen hierin trouwens de sporen van de Bro- queville, die in Maart 1934 brutaal de oude wegen verliet. Ten tweede is er het feit, dat de te verwach ten verklaringen van Londen en Parijs een blijvenden nieuwen juridischen toestand zullen scheppen voor België, de liquidatie inleiden van de voorloopige overeenkomst van Londen door de overblijvende Locarnisten in Maart 1936 aangegaan na de remilitairisatie van 't Rqnland, en tenslotte de West-Europeesche verhoudingen grondig wqzigen. Ben ik goed geïnformeerd, dan komt de verklaring van Londen en Parijs neer op het verleenen van toestemming tot beper king der verplichtingen, die België op zich had genomen in het'Locarnopact en in het. accoord van Londen Maart 1936. Een beperking, die zoo ver zou gaan, dat België geen militairen bijstand meer te verlee nen heeft aan de overige Locarnisten in geval van conflict, en zelfs niet meer de verplichting zoü hebben den doortocht van vreemde troe pen over zqn grondgebied toe te staan tot ver weer tegen een aanvallenden staat. Ook geen luchteskaders zou het toe te laten hebben over zqn grondgebied. den in elk geval zyn eigen grenzen met de noodige kracht en doeltreffendheid te verdedi gen, opdat België geen bruikbaar opmarschge- bied zou kunnen worden tegen andere staten. Maar daarentegen zullen Engeland en Frank rijk (en men verwacht: dat ook Italië een der gelijke verzekering zal laten volgen) garandee ren, dat zq België's onafhankelijkheid en on schendbaarheid beschermen zullen tegen eiken aanvaller. De termen zelf van de verklaring van Lon den en Parijs zullen alle aandacht verdienen, want er zal moeten blijken naar welke juridi sche nuance het heengaat met den toekomsti- gen status van België: feitelijke neutraliteit of gewaarborgde onafhankelqkheid. Omtrent de moeilijkheden, die men met Londen en Parijs heeft gehad, werd mq van gezaghebbende zqde het volgende gezegd: Parqs en Londen beweren dat een ern stige, welgemeende waarborg van onze onafhankelijkheid ook een ernstig risico medebrengt. Frankrijk en Engeland moe ten rekenschap houden met de eventuali teit, dat zij zullen moeten overkomen om onze grenzen te verdedigen. Wanneer? Als ge geroepen wordt, anders niet! zou koning Leopold III hebben ge antwoord, juist zooals Koning Albert I in 1914. Een ander punt is de strategische moeilijk heid van een militaire actie, die niet in bq- zonderheden is doorzien. Daarom scheen Frankrqk van het behoud van het Fransch- Belgisch accoord tusschen de militaire staven een voorwaarde te willen maken voor het ver leenen van den verlangden waarborg. En En geland sprak van de wenschelijkheid van mi litaire vliegvelden als steunpunten bq een eventueele tusschenkomst. Moest België daar niet in toestemmen, dan zouden Frankrijk en Engeland het schenken van dien waarborg te genover België te precair, te gevaarlqk vin den. Het moeten deze moeilijkheden zijn, die de jonge Koning in Maart j.l. zelf te Londen is gaan oplossen. België kan de genoemde wen- schelqkheden niet aanvaarden, omdat de on afhankelijkheid dan toch weer slechts een ge- deeltelqke zou wezen en een eenzijdige samen werking met de militaire staven van Engeland en Frankrqk zou, wat begrijpelijk is, het wan trouwen wekken van Duitsche zijde. België heeft getracht Londen en Parijs daarvan te overtuigen. Dit alles brengt echter mee, dat men met spanning wacht op de verklaring van Londen en Parijs, waarvan de tekst op dit oogenblik reeds in het bezit moet zqn van ons Departement van Buitenlandsche Za ken. BERLIJN, 8 April (Havas) Generaal Goe ring heeft tqdëns het congres van gemeenten een redevoering uitgesproken over de rol, die de gemeenten spelen in het vierjarenplan. Sprekende over de moeilqkheden van dit plan zeide Goering: „Ik weet, dat gedurende het vierjarenplan de moeilijkheden niet altqd zullen kunnen worden vermeden. Men zal niet altqd plaatselijke spanningen op de levens middelenmarkt kunnen oplossen. De leiders der gemeente hebben dan den plicht de bevolking de oorzaken uiteen te zetten van de schaarschte, maar ik garandeer het dagelqksch brood". De regeeringstroepen bq Blasquez zouden ver binding hebben gekregen met de troepen in Estremadura; hevige strqd in de universiteits wijk van Madrid; voortzetting van den opmarsch in Biscaye. Frankrijk zou een onweerlegbaar dossier bezit ten over Italiaansche activiteit in Spanje sedert 10 Maart. Duitschland is voldaan over de verklaring der Poolsche autoriteiten inzake het incident te Graudenz. Heftige Duitsche perscampagne tegen Oosten rijk. Commissie ingesteld ter bevordering van de op leiding in technische richting van jonge werk- looze onderwijzers. Minister Colijn spreekt op de deputatenverga- dering der Anti-revolutionnaire Party. PARIJS, 9 April. (Havas). De correspon dent van de Figaro te Londen bericht aan zqn blad, dat hij van een hooge autoriteit heeft vernomen, dat de regeeringen van En geland en Frankrijk op het oogenblik een on weerlegbaar dossier over de Italiaansche ac tiviteit in Spanje sedert 10 Maart bezitten. Dit dossier zal worden overhandigd aan de niet-inmengingscommissie, wanneer de Itali aansche vertegenwoordiger een officieel protest zal indienen tegen de beweerde Fransche in menging in Spanje. De onthullingen, welke de Fransche ver tegenwoordiger dan over de Italiaansche in menging zon kunnen doen zqn van dien aard, dat Frankrqk zoo knnnen eischen, dat onmiddellijk de Italiaansche strijders uit Spanje worden teruggeroepen. De interventie van Rome en de beschuldigin gen tegen de Italiaansche regeering gaan veel verder dan de Spaansche kwestie. Het schijnt, dat de Britsche regeering deze houding zou steunen. LIMA, 9 April. In de provincie Libertad zqn de plaatsen Cajabomba en Huamachucho, op 340 mijl ten noorden van Lima, gisteren door een sterke aardbeving getroffen; verscheidene huizen werden vernield en onder de bewoners ontstond een paniek. Van persoonlijke ongeluk ken wordt echter geen melding gemaakt. BRUNDIDGE (Alabama), 9 April. Gisteren is de plaats Brundidge door een tornado ge teisterd, waardoor één persoon werd gedood, dertig menschen gewond werden, 15 huizen met den grond gelijk werden gemaakt en alle ver bindingen verbroken werden. MEXICO-STAD, 9 April. Naar hier vernomen is, is de stad Pozarica in den staat Vera Cruz, voor drievierde deel door brand vernield. Twee meisjes kwamen in de vlammen om, verschei dene personen werden gewond, en 500 werden dakloos. LONDEN, 8 April (Havas) Onafhankelqk van elkaar hebben vandaag de drie groote vak- vereenigingen der Engelsche spoorwegarbeiders bij de vier groote Engelsche spoorwegmaatschap pijen verschillende eischen gesteld, waarvan de voornaamste zqn: terugkeer tot het loonpeil van voor de .crisis van 1931 en toekenning van een jaarlijksche va- cantie van twee weken met behoud van loon. Stand op Vrqdag 12 nnr n.m.: 759.9 Vorige stand: 760.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1