De Grondwetsherziening reeds aangenomen w J 1^ Verkiezingen op 26 Mei jnWu room MINISTER DE WILDE WEER OP DREEF pilli b i j i|||jj| VRIJDAG 9 APRIL 1937 EERSTE KAMER kenning en practische doorvoe ring der christelijke beginse len hebben de meeste beteekenis Hake afrekening met de N.S.B. Het is dus zoover: ook de Eerste Kamer heeft thans de voorstellen tot Grondwetsherziening aangenomen. TUINVERZORGING De „Plevier" vernield Gevonden Douglas was het voor de K.L.M. bestemde vliegtuig COMMISSARIS DER KONINGIN IN GRONINGEN Benoeming van jhr. mr. C. de Ranitz te wachten? NOOD VAN PLUIMVEE HOUDERS Telegram aan den minister R.K. ARMBESTUUR NIJMEGEN Mr. L. B. Lohman overleden Consumptiemelk regeerings- contract Doorgaande spoorweg-rijtuigen naar het buitenland Het gestolen geld uit de Bio-bussen De beide Kamers worden 17 April ontbonden Eerste Kamerverkiezing 27 Mei VALLEND BLOK TROF DOODELIJK Dertigjarige monteur om het leven gekomen AUTOBUSDIENSTEN Eerste zitting ingevolge het R.A.P. DE INBRAAK TE DELFT De Hofstadbloem Een fraaie tentoonstelling INBREKERS AAN HET WERK Kerkelijk leven H. H. WIJDINGEN Paters Passionisten te Mook Priester-Missiebond Mgr. Hermus en Mgr. Prinsen treden uit het bestuur PATER Dr. L. VOGEL VAN VISITATIEREIS TERUG Engelsche trawlers naar Neder landsche sloopers UIT DE STAATSCOURANT Meteorologisch Instituut Onderscheidingen Ontslag burgemeester OR anny van PANHUIJS DEN HAAG, 8 Maart 1937. Hiermede is de Grondwetsherzie ning in eerste lezing geëindigd. Na de verkiezingen zullen de nieu we Staten-Generaal bijeenkomen v°or de behandeling der thans aan aarde voorstellen in tweede lezing. 2ij moeten dan met een meerderheid van twee-derde worden aanvaard om van kracht te worden. Kamer-ontbinding kan nu volgen, *>j het ook „op termijn", omdat de Senaat nog een heel groot aantal Wetsontwerpen te behandelen heeft, alvorens naar huis te mogen gaan. ®et was wederom een lust, den tempera- f^tttvollen, slagvaardigen minister DE WILDE beluisteren in zijn verdediging van de voor dellen. in allerlei toonaarden en met allerlei genten weet deze bewindsman uitdrukking e geven aan zijn overtuiging: goedmoedig- Wiendelijk met vaderlijke bezadigdheid, fel botiiseerend, geestig manoeuvreerend met vroo mheid wekkende grapjes, iederen mede- en 'deren tegenstander aansprekend in den ge- 61 Kenden trant. Vooral de N. S. B.-vertegenwoordigers in j*eri Senaat zijn met dezen minister nog lang J11 et gelukkig. Als het er om gaat de N. S. B. b misleiding en bedrog, in sophisme en on waarachtigheid, in onkunde en aanstellerig- e'd te achtervolgen en te ontmaskeren, kent y geen genade en laat hij zijn overigens ^makkelijke" prooi niet los, voordat de «eren tot groot vermaak der Kamer politiek b hun (niet-zwarte) hemd staan. De arme heer Van Vessem moest het b'aar het was dezen Tyl Uilenspiegel zijn eigen 'huid vandaag weer ontgelden, ij°e minister zeide volkomen begrepen te heb- rbb, dat de N. S. B.-er niets positiefs aange- j,°erd had: wat zou deze ook?! Wèl had de fl6er Van Vessem zich uitgeput in doorloopen- e disqualificatie van de bedoelingen der Re- •eering, die aldus de N. S. B.-er de her- i ebing alleen maar op touw gezet zou hebben de N. S. B. g De minister sprak hier van een „verregaan- 0|* aanmatiging", daar de N. S. B. nog amper biet bestond, toen deze voorstellen geboren rden. Het ging aanvankelijk tegen de com- dbisten, in wier gezelschap de N. S. B. zich blijkbaar vanwege haar kwaad geweten? 2oo lekker voelt! g °lgens den heer Van Vessem zou de Re- tlWrihg op bajonetten steunen, maar de mi- fT betoogde met overtuigende emphasis, dat te ^egeering steunt op het volk, op voor- en sJ^hstanders, op de vrijheid van het volk in „'ken en critiek. Bajonetten zouden er eerst uikt worden, als de N. S. B. het voor 't kreeg. ,De heer Van Vessem had natuurlijk niet den bb gehad, hier uiteen te zetten, hoe hij 'telt Srondslasen van ons staatsbestel vóói- b Wat zou er onder den grooten Leider te phssert is groot en Van Vessem is zijn pro- wel overblijven van het Koningschap, v b de vrijheden van woord, van onderwijs, b organisatie, van godsdienst? k teiseimatig wordt misbruik gemaakt van de bsvrijheid, en daarom was het maar goed, bg naar thans algemeene overtuiging ook de «tJbande Strafwet verschijningsverbod als bf mogelijk maakt. flg'Detournement de pouvoir!" interrumpeerde Wt r Van Vessem hier, maar de minister baa terug: „als de heer Van Vessem de j® Wordt, zal hij niet eens „detournement de bil Vuir" noodiS hebben om de drukpersvrijheid «als te brengen, aanzien van de vraag, of er geen Grond- Wf ziening in 8rooteren stijl had moeten e#* a en welk het karakter van den inhoud bj er Grondwet moet zijn, bleef de minister he heeren Kropman (R. K.) en De Zeeuw D. a. P.) van meening verschillen: men V0o 'och ook geen constructieve denkbeelden hanr zulk een algemeene herziening aan de tjg.h kunnen doen? Voor een ingrijpende wij- bg achtte ook de Staatscommissie den tijd hiet gekomen. 14 lw.aar door alle verstandelijke overwegingen 'tait ÖOemde altijd weer een slanke mannenge- Oqg e v°or haar op, en lichte, doordringende Ze dn zagen haar aan. Wat was dat toch dat biet t man, dien ze nauwelijks kende, maar het t verëeten wat was dat toch, wat had g e beteekenen? 0^ hiJ? Zou hij haar vergeten hebben, of zou lijk aar beeld nu en dan zoo tastbaar duide- Ik h°r hem 0Pri.izen? 0verri n mooier, veel mooier dan toen in Triest, eq bacht Marina, mooier en meer zelfbewust, gfjj anneer hij me terugziet, zullen zijn koele heliik 0ogen even oplichten, en dat zal me dui- Veri„,er dan woorden zeggen, dat hij me niet ten heeft. 2e bar dwaalden haar gedachten toch heen? Wa de ze een andere richting geven maar Verk °'b eigenlijk, het was zoo heerlijk, in haar v«n 8 een paar gelukkige uren te doorle ge^' Ze was vrij en wat ze ook deed, ze was 2e mensch ter wereld rekenschap schuldig, verlangde zoo naar een hartelijk woord, MINISTER DE WILDE zag ook in de Eerste Kamer de voorstellen tot Grondwetsherziening aangenomen Wat den aard der Grondwet betreft, bleef de minister volhouden, dat een constitutie geen algemeene verklaringen, maar positieve rechts regelen moet bevatten. Veel méér dan algemeene verkla ringen b.v. ten aanzien van het Christendom als grondslag der sa menleving, op sociaal terrein, op on derwijsgebied, enz., hebben het er kennen en hét practisch doorvoeren van de christelijke beginselen betee- tenis. Ook met de door den heer Kropman zoo zeer gewenschte decentralisatie van bestuur is het zoo gesteld: op de practijk komt het aan, niet op een algemeene verklaring in de Grond wet. Van bevoegdheids-delegatie zou de Regee ring dus stelde de minister sommige arg- wanenden gerust geen misbruik maken: de Regeering is in dit opzicht geenszins belust,. Alleen moet zij kunnen handelen naar den eisch van omstandigheden in abnormale ge vallen. Maar ten slotte: de Staten-Generaal blijven met hun recht van controle toch al tijd het heft in handen houden! De macht van sommige ambtenaren was, ook volgens den minister, soms „ijzig groot", maar dit was een aan het stelsel inhaerent noodzakelijk kwaad en de -minister had niets dan lof voor zijn ambtenaren. Wel hoopte hij, dat bij „ordening" meer werk op particulieren afgeschoven zou kunnen worden. „Vrijgestelden" mochten gerust in de Ka mers zitting hebben. Zij bezitten vaak groots verdiensten en kunnen soms kostbare advie zen geven. Dit aan het adres van den heer Knotten belt (V. B.), die den vrijgestelden het pas sieve kiesrecht ontnomen zou willen zien. Met de wering van revolutionnaire verte genwoordigers zou het in de practijk, volgens den minister, niet zoo'n vaart loopen. Mis schien zou de wet wel nooit worden toegepast, maar zij is van psychologische en prophylacti- sche beeteekenis. Het zit ons volk dwars, dat in de Ka mers gezegd mag worden: Ik stoor mij niet aan de wet en zal, als ik het wensch, onwettige middelen gebruiken. Wordt de legaliteit verlaten, dan wordt de slagader van het parlementaire stelsel geraakt. Op kostelijke wijze rekende de minister af met den niet-jurist Mussert, die in Volk en Vaderland het nieuw in te stellen college, dar over de uitsluiting zou moeten beslissen, een „Bloedraad" had genoemd, n.b. om te leiden tot een katholieke dictatuur (waartoe dus de heer De Geer den stoot gegeven zou hebben!» De jurist Van Vessem moest hier den leider bijvallen. Arme N. S. B.-heilstaat! En wat hadden sommigen toch eigenlijk te gen de gedeeltelijke beperking der immuni teit? Behoeft men zich in de Kamer niet zoo fatsoenlijk te gedragen als elders? De heer Van Lanschot kreeg op zijn gisteren gestelde pikante vraag of deze zelfde Re geering de voorstellen ook in tweede lezing zal verdedigen geen antwoord: met de ver kiezingen en de Kamer-ontbinding in zicht zou ieder antwoord van den minister op deze vraag een.... blunder zijn! Over slechts twee wijzigings-ontwerpen bleek stemming noodig; n.l. over dèit tot wering van revolutionnaire vertegenwoordigers en over het beroemde varia-ontwerp (met beperking im- Bij de N.V. Castricumsche Drukkerij is ver schenen een boekje, getiteld „Mijn Tuin", be vattende practische wenken voor het kweeken en verzorgen van bloemen en planten en samen gesteld door J. C. Dingerdis. naar blikken vol teederheid, naar een weinigje werkelijke liefde. Ondanks haar betooverende verschijning was ze in dat opzicht niet verwend. Haar moeder was een koele, gemelijke, vroeg- oude vrouw geweëst, en haar vader een tame lijk onbeschaafde, onverschillige man, die liever een stevigen jongen had gehad dan dat „rood harige wurm." Ook onder de menschen, die Ma rina leerde kennen toen ze volwassen was, had ze geen ware vrienden gevonden. Haar collega's waren jaloersch op haar en hadden daardoor altijd wat op haar aan te merken, en de man nen, die haar van liefde spraken waren egoïsten. Er was er niet één onder geweest, die haar hart ook slechts een weinigje sneller had doen kloppen, niet één, in wiens bijzijn ze zich wer kelijk gelukkig en geborgen had gevoeld. Slechts één man had ze niet kunnen vergeten, dengene, die slechts kort en vluchtig haar weg had gekruist, daarginds in de groote havenstad, het eerste station van haar avontuurlijke reis. Ze wilde hem terugzien! Waarom zou ze zich, als 't mogelijk was, dat korte geluk niet gunnen! En terwijl ze zoo haar gedachten den vrijen loop liet, volgde ze schijnbaar met onverdeelde aandacht wat haar reisgenoot vertelde. De grens was bereikt, de Duitsche douane beambten verschenen en het Duitsch begon ook in den trein te overheerschen. „Vertelt u me eens, mijnheer von Heldenberg, kent u misschien een prins von Dettenburg- Weidingen?" vroeg Marina opeens zonder eenlge inleiding. De jonge ingenieur keek haai- verbluft aan, muniteit, staatssecretarissen, enz.). Het eer ste werd aangenomen met 30 tegen 13 stem men; het tweede (het Eerste Kamer-gezin bleek plotseling met twee leden vermeerderd) met 31 tegen 14 stemmen. Tegen stemden steeds de S. D. A. P., de V. D. en de N. S. B. Bij aanneming zonder hoofdelijke stemming moest steeds het verhaal wordt eentoonig! het „tegen" der N. S. B. aangeteekend wor den, met uitzondering van het favoriet-ont werp betreffende het inkomen der Kroon. Tot nader te bepalen datum ging de Senaat uiteen. Het wrak van een Douglas-vliegtuig, DC 3, dat Woensdagavond is gevonden in het berg achtige gebied van Arizona, blijkt thans te zijn het voor de K.L.M. bestemde toestel, de „Plevier". De K.L.M. is met de Douglas-fabrieken in onderhandeling omtrent een ander vliegtuig, in de plaats van het verongelukte toestel. De tweede voor de K.L.M. bestemde DC3 is te Cherbourg aangekomen en zal heden tusschen 11 en 3 uur op Schiphol aankomen. Naar het Handelsblad verneemt komt, in de vacature-Fockema Andreae, voor de benoeming van Commissaris der Koningin in de provincie Groningen ernstig in aanmerking de heer jhr. mr. C. de Ranitz, sedert 1919 notaris te Win- sum (Gr.). B. en W. van de gemeente Barneveld heb ben voor eenige weken de aandacht van den minister van Landbouw en Visscherij geves tigd op den nood van de pluimveehouders, welke des te schrijnender werd naarmate de prijzen der eieren verder omlaag gingen. B. en W. hebben aan Zijne Excellentie een telegram verzonden, waarin dringend hulp voor de pluimveehouders werd verzocht, daar de eierprijs is gedaald tot gemiddeld 2.80 per 100 stuks, terwijl graanprijzen gemiddeld niet lager zijn, ondanks verlaging graanrech ten. De firma Schretlen Co. bericht, dat de in schrijving op 350.000 4 pCt. obligaties (conver- sieleening 1937) in stukken van 1000 en 500 ten laste van het R.K. Parochiaal Armbestuur te Nijmegen tegen 100 pCt. bij hun kantoren te Amsterdam en Nijmegen is opengesteld. Houders van 5 pCt. obligaties der leening 1927 hebben bij de inschrijving recht van voorkeur zoolang de voorraad strekt. De niet ter con versie aangeboden 5 pCt. obligaties zullen uit de opbrengst dezer leening aflosbaar worden ge steld. Ten aanzien van de nieuwe leening is geen conversie mogelijk voor 1 April 1942. In den ouderdom van bijna 79 jaar is te Haren bij Groningen overleden mr. L. B. Lohman, oud- rechter bij de rechtbank te Groningen, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Nederlandsche Zuivelcentrale, 11 April t.m. 17 April 1937, consumptiemelk regeeringscon- tract, taxegedeelte 6,25 cent, eventueel ver hoogd met premie of verminderd met kwali teitsafdracht. Overmelk regeeringsminimum- prijs 4,60 cent. Afdracht bij levering in consumptie van an dere dan taxemelk 2,50 cent. Naar wij vernemen zal er in den loop der doorgaande rijtuigen met het buitenland met den a.s. zomerdienst weinig verandering komen Alleen zal het doorgaand rijtuig le, 2e en 3e klasse, loopende in de treinen 137, terug 138 van Vlissingen naar Dresden met de zomerdienst regeling doorloopen naar Praag, terwijl het rij tuig le en 2e klasse, thans loopende in de treinen 111 (terug 112) naar Hamburg, zal doorloopen tot Flensburg. Omtrent den diefstal van ongeveer vierhon derd gulden uit een aantal collectebussen van het Bio-vacantie-oord bij een inbraak in een bioscooptheater te Rotterdam, is abusievelijk vermeld het Luxor-theater. Dit moest zijn City-theater. de vraag viel zoo bot midden in een mooien, hoffelijken volzin, dien hij juist had bedacht. „Heribert von Dettenburg-Weidingen?" her haalde hij. „Ja, toevallig ken ik hem vluchtig, ik heb hem jaren geleden eens ontmoet bij zeilwed strijden. Maar aan zulke dingen doet hij nu al lang niet meer; hij heeft zich van alles terugge trokken. Als ik me niet vergis, zwerft hij tegen woordig ergens in de wijde wereld rond; er wordt zooiets verteld van een ongelukkige liefde, die hem naar den vreemde heeft gedreven." „Weet u daar soms nadere bijzonderheden over?" vroeg ze zoo effen mogelijk; doch haar vingers speelden nerveus met de hermelijnstaar tjes van haar grooten bontkraag. „Kent u den prins?" waagde hij een tegen vraag, want een heimelijke jaloezie was plotse ling in hem ontwaakt. Er kwam een vluchtig lachje om haar lippen. „O, ik ken hem maar oppervlakkig, heel op pervlakkig." „Zoo," zei hij ietwat gerekt „nu, dan kan ik u wel vertellen, wat ik vorigen zomer van an dere sportvrienden over het geval hoorde. Veel is het niet, en of het allemaal juist is, daar zou ik ook niet voor kunnen instaan. Maar men beweert dan, dat prins Dettenburg op het punt stond, zich te verloven met zijn beeldschoon achternichtje, Jutta von Talberg. Ze was een levenslustig, jongensachtig persoontje, men ver telde dat ze in schieten en schaatsen eiken man overtrof en op ongezadelde paarden reed als een cowboy. Haar ouders waren sterk vóór de ver bintenis en aanvankelijk scheen Jutta hun wensch te willen vervullen; men zag haar en Nu de behandeling van de wetsvoordrachten tot verklaring, dat er grond bestaat tot het in overweging nemen van voorstellen tot ver andering van de grondwet, tot een einde is gebracht, stelt de Regeling er prijs op, met betrekking tot de ontbinding van de Kamers der Staten-Generaal en de verkiezing van nieuwe Kamers eenige mededeelingen te doen. Het ligt in de bedoeling der regee ring, te bevorderen de tot stand ko ming van een besluit tot ontbinding van de beide Kamers der Staten- Generaal, hetwelk de dagteekening van 17 April 1937 zal dragen. De datum van de candidaatstelling voor de verkiezing van de Tweede Kamer zal worden bepaald op Dinsdag 20 April, die van de stemming voor die verkiezing op Woensdag 26 Mei 1937. De datum voor de candidaat stelling voor de verkiezing van de Eerste Kamer zal worden bepaald op Maandag 3 Mei 1937 en die van de verkiezing voor de Eerste Kamer op Donderdag 27 Mei 1937. De regeering heeft gemeend reeds thans bovenstaande mededeelingen te moeten doen, opdat alle daarbij betrokken instanties en be langhebbenden daarmede rekening kunnen houden en een vlot verloop van bedoelde ver kiezingen zooveel mogelijk wordt bevorderd. Donderdagmiddag is bij de machinefabriek van Gebr. Stork de dertigjarige monteur B. Grimberg door een ernstig ongeval om het leven gekomen. Tijdens het vervoeren van een zwaar cylinder- blok brak de haak van den- takel, waarin het blok hing, met het gevolg, dat de monteur, die juist op deze plek werkte, door het gevaarte werd getroffen. Hoewel terstond geneeskundige hulp aanwezig was, bleek het slachtoffer reeds te zijn overleden. G. laat een vrouw en een kind achter. Te 's Gravenhage is ten kantore van de Rijks verkeersinspectie onder voorzitterschap van mr. W. A. Telders de eerste openbare zitting gehou den van de commissie, welke ingevolge het nieu we Reglement Autovervoer Personen (R.A.P.) beschikt op aanvragen om vergunning voor de uitoefening van autobusdiensten in meer dan één gemeente; Do voorzitter gaf in deze eerste zitting uiting aan de hoop, dat men een vruchtdragende sa menwerking zou betrachten met waardeering van elkanders uiteenloopende meeningen en in richten en dat de beraadslagingen steeds in vriendschappeiijken geest zouden worden ge voerd. Hij ontveinsde zich echter niet dat, hoe Ook de beslissingen mogen luiden, er altijd on tevredenheid bij de eene of de andere partij kon blijven bestaan en dat aan het adres van de commissie dan wel minder vleiende kwalifi caties kunnen worden toebedacht. De commis sie vertrouwt echter, dat uit haar beslissingen steeds zal blijken, dat zij zonder aanzien des persoons de meest mogelijke onpartijdigheid in acht neemt. In deze eerste zitting is een viertal aanvragen behandeld voor autobusdiensten van Rotterdam op Amsterdam en van Amsterdam op Den Haag. De Haagsche rechtbank heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen de verschillende perso nen uit Rotterdam en Den Haag, die terecht hadden gestaan wegens het plegen van een inbraak in het gebouw van de Vereenigde Blik- fabrieken te Delft en daaraan medeplichtig waren geweest. D. van den H. werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar, waarvan zes maan den voorwaardelijk. W. van O. en M. D. D. wer den veroordeeld tot gevangenisstraf van resp. twee jaar en een jaar en negen maanden. J. J. Th. L. werd tot zês maanden gevangenisstraf veroordeeld. J. P. A. D. werd vrijgesproken. De chauffeur K. C. G. S. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden met af trek van preventieve hechtenis. den prins maandenlang voortdurend samen. Maar vlak vóór de verloving publiek gemaakt zou worden verraste ze hem met de mede- deeling, dat ze toch eigenlijk niets om hem gaf en dat het haar onmogelijk was, haar wilde sportliefhebberijen op te geven en een bezadig de, geposeerde slotvrouwe te worden, zooals hi) van haar verlangde. Hij had van het dolle ding blijkbaar veel gehouden misschien kreeg hij ook genoeg van het geklets van zijn kennissen in elk geval besloot hij, een lange buiten- landsche reis te maken naar China of Japan of zooiets. En nu zegt men, dat de mooie Jutta achteraf erge spijt heeft dat ze hem liet gaan ze is nu ook weer iets ouder en begint blijk baar haar eigen hart beter te kennen. Het heet dat ze veel rustiger is geworden en zelfs huis houd-cursussen volgt en leert handwerken, en dat het prins Heribert nu maar één woord zou behoeven te kosten, om haar terug te winnen. Maar ja, hij zit waarschijnlijk nog steeds in China of wat het dan zijn mag zoo precies weet ik niet, waar hij rondzwerft." „Hij was een jaar lang in Indië," ontviel Ma rina. Hij keek haar verbaasd aan. „Ik dacht, dat u den prins slechts oppervlak kig kende, freule en nu weet u er nog meer van dan ik?" „Ik leerde hem kennen, toen hij uit Indië te rugkwam," antwoordde zij, doch zijn wantrou wen liet zich daardoor niet verdrijven; haar be langstelling voor den prins ergerde hem en een lichte trek van ontstemming verdonkerde zijn markant gezicht. Maar toen hij in Frankfurt af- (1 1 wfliTAv Sriafii i A V AI te ijverig. Brandweerman: (aan de telefoon naar de kazerne). Er is niemand in het huis commandant, moet ik nu nog wat doen aan de brand?" Over de tentoonstelling De Hofstadbloem schrijft onze eigen redacteur ons nog het vol gende: Onverschillig waar men staat, deze expositie biedt overal een even schitterenden, boeienden aanblik. Ziet men haar van bovenaf, van het restaurant uit, achter de tapijten-balustrade, dan overschouwt men haar in haar geheel, dan kijkt men over de volle weelde van kleuren in het groote middenperk, waar de Aalsmeersche Tuinbouwbond in groote manden en gebeeld houwde bakken en vazen een schat van serin gen en rozen groepeerde en men ziet daarachter een glinsterend beekje tusschen vol openge- bloeide Hortensiastruiken verdwijnen onder een ruwe takkenbrug naar den achtergrond, die fijn decoratief door een kostbare palmencol- lectie, onderbroken door gouden en blauwen regen en getrokken brem, den fraaien stand van de firma Stemerding wordt afgesloten. Beneden loopt men over de warm roode steenslagpaden langs een buitengewoon rijke variëteit van bloemen. Rechts bijv. hebben de Westlandsche kweekers een stand ingericht, waar men niet uitgekeken komt op de prachti ge verzameling snijbloemen, die in machtige bouquetten bijeen werden gebracht: die rozen, die lelies, die aronskelken, die talrijke anjers, die Japansche kers, die lathyrussen en anemo nen een schat van bloemen! Elders, in een van de middenperken, hebben de Rijnsburgers een even rijke collectie tulpen, lelies en nar cissen samengebracht. En dan de specialiteiten. Twee stands met cactussen bieden de meest grillige en toch sier lijke vormen van deze exotische plant te zien. De firma B. de Jong uit Den Haag komt met een buitengewoon fraaie orchideeën-inzending. De vioolbloemigen daaronder, die bijzonder mooie teekeningen vertoonen in het blad, en de enkele zeldzame Zuid-Amerikaansche en Javaansche, tegen een palmboom opgroeiende soorten, trekken daarbij zeer de aandacht. Kortom: men weet werkelijk niet, wat men het meest moet bewonderen, het architecturale geheel, dat onder leiding van den heer Haver man tot stand kwam, de fraaie groepeering van de bloemen onderling in vazen, manden en per ken met steenpaadjes en plastieken er tusschen door, de schikkingskunst op zij in speciale stands getoond, of de vaardigheid, fijnzinnig heid en vooral de toewijding, waarmede de kweekers zoo fraaie exemplaren en soorten wis ten te trekken. Een bezoek aan deze tentoonstelling is zeer de moeite waard. In den nacht van Woensdag op Donderdag is op een viertal plaatsen aan den Biltschen straatweg, onder de gemeente Maartensdijk, ingebroken en wel in vier naast elkaar staande huizen. De inbrekers hebben zich toegang ver schaft door de ruiten in te drukken. De buit is niet groot. Slechts eenig geld en een paar oude rijwielen worden vermist. De daders heeft men tot dusver niet kunnen opsporen. Op Zondag 11 April a.s. zal Z. ll. Exc. Mgi. Dr. J. H. G. Lemmens in de kloosterkerk der Paters Passionisten te Mook het H. Priester schap tosdienen aan de volgende Eerw. Fraters van de Passionisten-Congregatie: Fr. Honorius (T. Fleuren uit Ottersum), Fr. Antonius (G. van Regenmortel, uit Koewacht), Fr. Raphael (H. Kleune, uit Reuver), Fr. Theophiel (A. Sle- sing, uit Vorden) en Fr. Franciscus H. van Vliet, uit Benschop). Het Subdiaconaat aan de Eerw. Fraters: Adrianus (P. Snel, uit Hekendorp), Rudolphus (6. van Kuppenveld, uit Overasselt), Gregorius t J. Rijniers, uit Afferden), Georgius (A. Chipka, uit Assenovo, Missie van Bulgarije), Benedictus (A. v. d. Engel, uit IJselstein); alsmede aan een Eerw. Frater der Congregatie van den H. Geest, Gemert. De kleine Wijdingen aan de Fraters: Sebas- tianus (S. Remijn, uit Lewedorp), Everardus (J. Zwanenburg, uit Bodegraven), Alfonsus (H. Rijniers, uit Afferden), Canisius (J. Pijn appels, geb. te Djokjakarta (Java), alle Passio nisten uit het klooster van Mook. scheid van haar nam, was die wrevelige uitdruk king verdwenen. Hij wilde zijn vreugde over dat laatste onverwachte geluk: de lange gezamen lijke reis niet laten bederven. De herinnering moest stralend en schoon blijven. Wat kon het hem nog deren of ze belang stelde in iemand anders: voor hem was ze immers tóch niets, dat wist hij sinds langHij moest tevreden zijn met het weinige dat hem geboden was en in zijn haart bewaren als een kostbaren schat. Nu was Marina reeds verscheidene dagen in Frankfurt en nog altijd was ze het niet met zichzelf eens geworden, wat ze nu eigenlijk doen moest. Terugkeeren naar Hongarije, Duitschland gaan bereizenóf zou ze toch uitvoeren wat ze zich in den trein had voorgenomen? Zou ze een poging doen om den prins terug te zien? Ze verlangde er vurig naar en toch vond ze er niet den moed toe Waar kasteel Weidingen precies lag, had ze al gauw achterhaald. Nauwelijks een uur sporen en een kleine twee uur met een wagen. Zóó dicht was ze dus bij den man, aan wien ze den laatsten tijd onophoudelijk denken moest. Het werd een kwelling voor haar, hem zóó nabij te weten en hem toch niet te kunnen zien. Op een avond nam ze plotseling een besluit, en opdat ze niet weer opnieuw zou gaan weife len, voerde ze haar plan meteen uit. Ze schreef een kort briefje aan „Zijne Hoogheid Prins He ribert von Dettenburg-Weilingen" en deelde hem mee, dat haar zwerflust haar nu inderdaad naar Duitschland had gevoerd en dat ze een paar da gen in Frankfurt logeerde. Ze noemde den naam Wegens hun hoogen leeftijd hebben de Doorluchtige en Hoogw. heeren Mgr. A. Hermus en C. C. Prinsen ontslag gevraagd, resp. als ondervoorzitter en als lid van den Nationalen Raad van den P. M. R. Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, aartsbisschop van Utrecht, heeft als voorzitter van den P. M. B. dit ontslag op de meest eervolle wijze vereend, en aan beide» aftredenden hulde en dank ge bracht voor den verdienstelijken arbeid zoovele jaren aan de missiebeweging besteed. Speciaal Mgr. Hermus, die de stichter en organisator van den P. M. B. en de initiatiefnemer van onze vernieuwde en bloeiende missie-actie is geweest, is door den Aartsbisschop gehuldigd en om zijn uitzonderlijke verdiensten benoemd tot eerelid van den Nederlandschen P. M. B., een onderscheiding, die alleen aan de kardinalen, de bisschoppen en de apostolische prefecten is verleend. In hun plaats heeft Z. H. Exc. benoemd in den Nationalen Raad van den P. M. B., tot ondervoorzitter den Doorl. en Hoogw. heer Mgr. J. M. van Oers te Breda, tot lid van het dagelijksch bestuur den Weleerw. heer J. van Overbeek te St. Michiels-Gestel en tot lid van den Raad den Zeereerw. heer P. van Grisven, pastoer van St. Jacob te 's-Hertogenbosch. Mgr. Hermus heeft eveneens ontslag gevraagd als nationaal secretaris van het Pauselijk Ge nootschap tot Voortplanting des Geloofs, het geen hem door den nationalen directeur, Mgr. J. M. van Oers, op de meest eervolle wijze is verleend, onder hartelijke en oprechte dank betuiging voor de groote verdiensten, die Mgr. Hermus voor dit Genootschap zich heeft ver worven: meer dan dertig jaren heeft hij het verzorgd; hij heeft het behouden in de jaren dat het slechts met moeite zich wist te hand haven; hij heeft in 1917 op den Nijmeegschen Katholiekendag het initiatief genomen, dit Genootschap te maken tot het centrum van de parochiale missieactie, een initiatief dat in 1919 en 1922 door den H Stoel niet alleen is goedgekeurd, maar uitgebreid over de geheele wereld; en sinds dien is hij de trouwe wachter voor het Genootschap gebleven, dat onder zijn leiding zich zoo in ons land kon opwerken, dat de Nederlandsche afdeeling een eereplaats in neemt onder de verschillende afdeelingen. Tot zijn opvolger heeft de Hoogeerw nationale directeur benoemd den Weleerw. heer J. Over beek te St. Michiels-Gestel. Na een afwezigheid van zeven maanden is Woensdag pater dr. L. Vogel, provinciaal der Paters van den H. Geest, in het vaderland te ruggekeerd. Pater Dr. Vogel was 8 Sept. van het vorig jaar uit Roosendaal vertrokken voor een be zoek aan het Vicariaat Bagamoyo, Oost-Afrika. Hij bezocht aldaar de verschillende staties, welke onder leiding staan van Z. H. Exc. Mgr. B. Hilhorst uit Amsterdam. Tevens visiteerde hij, de Vicariaten Kilima-Ndjaro en Zanzibar, zooals Bagamoyo toevertrouwd aan de Con gregatie van den H. Geest. Ondanks de zware vermoeienissen van de missie-reizen verheugt Pater Vogel zich over een goede gezondheid en neemt hij weer vanuit ?i;n residentie te Gemert de rechtstreeksche lei ding op zich van zijn Provincie. De Engelsche trawlers Auckland, groot bruto 155 ton, gebouwd in 1899, Elector, bruto 169 ton, gebouwd in 1898, Fregate II, bruto 239 ton, gebouwd in 1914, Lord Allendale, bruto 215 ton, gebouwd in 1911 en Lord Durham, bruto 215 ton, gebouwd in 1911, zijn aan Nederlandsche sloopers verkocht. Bij het Koninklijk Nederlandsch Meteorolo gisch Instituut zijn benoemd "tot directeur in vasten dienst de adjunct-directeur dr. H. G. Cannegieter en tot adjunct-directeur in vas ten dienst de wetenschappelijke assistent op arbeidscontract dr. W. Bleeker. Bevorderd tot officier in de orde van Oranje Nassau de heer F. K. Küpper, hoofdingenieur, hoofd van het technisch bedrijf van het ma rine-etablissement te Soerabaja. Toegekend de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille, in brons aan: J. G. van Beek, machinist bij de papierfabriek „Coldenhove" te Eerbeek, gemeente Brammen. Aan mr. F. J. D. C. Egter van Wisse kerke is op verzoek, met 15 April, eervol ontslag "ver leend als burgemeester der gemeente Brielle en Nieuwenhoorn, met dank. van haar hotel en zei hem in een paar vrien delijke, onbevangen zinnetjes, waarvan ze elk woord zorgvuldig wikte en woog. dat het haar veel pleizier zou doen wanneer Zijne Hoogheid gelegenheid had, haar eens op te zoeken. Zij bracht den brief zelf naar de bus en van dat oogenblik af wachtte ze in spanning op antwoord. Ze deed niets dan wachten en zich mooi maken. Wanneer er aan haar deur geklopt werd, dacht ze dat het een boodschap van hem was, en ze was diep teleurgesteld, wanneer het kamermeis je binnenkwam om te zien of er niets viel op te ruimen. Drie dagen wachtte ze zoo, steeds ongeduriger; daarna kwam er een diepe treurigheid over haar. Ze schaamde zich over haar impulsieve reis en over het briefje, dat ze hem in een op welling geschreven had. Hij zou wel nauwelijks meer weten wie dat was: Hortense Pereny, en hij had haar schrijven waarschijnlijk met een schouderophalen in de papiermand gegooid. Had ze zich misschien te veel opgedrongen? Al haar opwinding en zucht naar avontuur hadden haar verlaten; ze begon zwaartillend te piekeren: nu pas drong het tot haar door, hoe leeljjk zij je gens den kleinen baron had gehandeld en zelf verwijt drukte haar nog meer. Geen enkel woord van opheldering of verontschuldiging had ze voor hem achtergelaten. En dat had hij toch werkelijk niet aan haar verdiend. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3