Setoffe» ;tpU DE ZEEVISSCHERIJ IN 1936 PHILIPS RADIO 89.- STOK's7Zaken Haarlem, 9 April ilAA( KAMPERVEST 1, SüftB,t WEDV7V^. 71 El xZOONs VRIJDAG 9 APRIL 193? Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur R. K. WERKMEESTERSBOND De plicht van katholiek organiseeren VERKOOPINGEN R. K. VOLKSBOND Ledenvergadering R. K. Mond-accordeon- vereeniging Accordia O.a. 200 X 300 28,25 37,50 «o x 32o 52,50 250 350 f 72,50 AGENDA COMPLETE WONINGINRICHTING BARTEUORISSTRAAT 13-17 - HAARLEM De a.s. verkiezingen Besturen Propagandaclubs bijeen Vele middelen! EXPORT 8 pCt. MINDER Inkrimping van de trawlervloot. 61 schepen naar den slooper gebracht Diepste punt bereikt? Bedrijfsresultaten De export Binnenlandsche visch- voorziening Versterking verkiezingskas HUURT UW PRIMO De Stofzuiger Centrale HAGEMAN Bioscopen 10 April Bioscopen INSTELLINGEN Programma van de Haarl. Radio- Centrale op Zaterdag 10 April VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken Huismoeders, opgepast HAARLEM:Gr. Houtstr. 32, Tel. 13440 STAD In de vergadering der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur is j.l. Maandag de door het hoofdbestuur voorgestelde reorgani satie, (waarbij gestreefd werd naar meer harmo nieuze samenwerking tusschen de Algemeene Vereeniging en groepen als De Tulp. De Narcis en de Hyacint) verworpen en daarmede is een bron van soms heftig meeningsverschil in den boezem der vereeniging bijven bestaan. Dat is jammer, want voor het vak is het van groot belang, dat er, hoe dan ook, meer een heid komt. Wie eenigszins thuis is in de wereld der bloem bollenkweekers en bloembollenexporteurs be hoeft zich echter over dezen gang van zaken hiet al te zeer te verwonderen. De tegenstellin gen zijn daar talrijk en moeilijk met elkaar te Verzoenen. Oorspronkelijk waren vereenigingen als De Tulp, De Hyacint en De Narcis zuiver vak technische organisaties en de samenwerking met het hoofdbestuur van Bloembollencultuur en hiet andere groepen was aangenaam, omdat over vaktechnische kwestie uit den aard der zaak Boo goed als nooit een diepgaand verschil van hieening voorkwam. Maar later werden deze groepen, mede onder den drang der crisisom standigheden, behalve vaktechnische instellin gen, tevens standsorganisaties, organisaties, die ook de maatschappelijke belangen van de leden Ger groepen trachtten te behartigen en hier Opende zich een breed terrein voor botsingen. Want een teelt- of handelspolitiek, die voor- Geelig is voor één groep, is dat niet altijd voor andere groepen. En bij deze tegenstrijdige belangen van de groepen onderling, voegen zich dan nog de tegen- Stellingen tusschen de belangen van kweekers on die van exporteurs, tusschen de belangen van kleine en die van groote kweekers. Iedereen begrijpt, dat het een uiterst moei lijke opdracht is, al die belangen in één lichaam te behartigen, zóó, dat allen tevreden zijn. Tot nu toe hebben de pogingen van het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging om de gewenschte harmonie te brengen en alle krach ten op één doel, het voordeel van het vak, te richten gefaald en het is zeer de vraag of bin- hen afzienbaren tijd van nieuwe voorstellen1 in die richting succes is te verwachten. Want laten wij het nu maar ronduit zeggen, th de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur, regeert het „ieder voor zich zelf en God voor ons allen", regeert de oude liberale geest wij wenschen er niets onvriendelijks mede te Zeggen nog in volle glorie. En zoolang dat het geval is, zoolang ieder lid nog op de aller eerste plaats bedacht is op zijn eigen belang en hiet het belang van het vak in zijn geheel voor- cpstelt, zal er van harmonieuze samenwerking hiets kunnen komen. Ieder vakbeoefenaar zal iets van zijn eigen pretenties moeten laten val len om gezamenlijk een groot doel, den bloei van het vak, te bereiken. Het is te hopen, dat ééns de reorganisatie ge lukt en dat er één krachtige het geheele vak vertegenwoordigende vereeniging voor Bloem bollencultuur ontstaat. Dat is van het grootste belang voor deze streek. In Café-Restaurant ,,'t Bolwerk" aan het ®ennemerplein hield de afd. Haarlem van bo- Wngenoemden Bond haar maandelijksche leden- Vergadering. De behandeling van de agenda had een vlot Verloop. Op de buitengewone Bondsvergadering te Utrecht, op Zondag 2 Mei as., zal de afdeeling Goor den voorzitter vertegenwoordigd worden. De kwestie der verkeerd georganiseerde chefs werkmeesters maakte opnieuw een punt van bespreking uit. De voorzitter bracht in herinnering het ant woord, dat ontvangen werd naar aanleiding van schrijven gericht aan Zijne Hoogw. Excel lentie den Bisschop van Haarlem, welk ant woord als volgt luidde: Haarlem, 13 Mei 1936 i >,In antwoord op uw schrijven van 28 April, hetwelk Ons door den Hoogeerw. Deken op Mei j.l. werd toegezonden, deelen wij u mede, Gat de Bisschoppelijke uitspraken een afdoend Antwoord geven op de door u gestelde vragen. Peze laten geen twijfel open of de Katho- *jeke Chefs verplicht zijn zich bij een Katho- beken Bond aan te sluiten hetzij van de Werk meesters of bij den R. K. Grafischen Bond; bij mogen niet neutraal georganiseerd zijn. Dit autwoord nog eens was eigenlijk niet hoodig geweest. De bestaande voorschriften zijn duidelijk genoeg." Met hoogachting verblijven Wij, Uw dienaar in O. H. (w. g.) TH. W. PICHOT Vic.-Gen. v. d. Bisschop van Haarlem 'Spatieering van het Bisdom.) Door den voorzitter werd gewezen op de ^are verantwoordelijkheid, welke katholieken zich laden, wanneer zij, ook in zaken van °cialen aard, het gezag en de leiding der Bis- shoppen miskennen. Zij hebben den plicht die eiding onvoorwaardelijk te volgen, omwille van et belang der Kerk. In samenwerking met het Kerkelijk gezag zal tracht worden deze menschen tot andere ge nóten te brengen. afhandeling van de agenda, werd door eh voorzitter, den heer Bonfrer, een causerie gehouden over „Fordisme en Taylor- sylt eem". Vooral over het laatstgenoemde systeem werden tal van vragen gesteld en ontstond een leerzame gedachtenwisseling. Uitvoerig stond spreker stil bij de gemaakte opwerping dat het Taylor- systeem leidt tot uitbuiting van den arbeider en dat het den ondernemer er toe brengt de men- schelijke waarde en verhevenheid van den ar beider uit het oog te verliezen. Met tal van voorbeelden illustreerde spr. zijn betoog om aan te toonen dat het Taylorsysteem, indien slechts gewetensvol toegepast, den arbeider niet neer drukt maar gelukkiger maakt, en dat dit stelsel in het belang is van werkgever en werknemer, van individu en gemeenschap. Hierna kwam het einde van deze geanimeerde vergadering. Een huis en erf, Klaverstr. 3, voor totaal 620 aan H. I. van Goor. Een pakhuis met kantoor, stalling, grooten zolder, open plaats en erf, Leidschezijstr. 9, voor totaal 1575 aan H. I. van Goor. Een winkel- en woonhuis met erf, Oranje- boomstr. 67, voor totaal 2000, opgehouden. Een woonhuis met erf, Scheepmakersdijk 25, voor totaal 870 aan S. de Jong. Een huis met erf en tuin te Santpoort, Bie- zenweg 100, voor totaal ƒ2300 aan J. Balm. Uitslag van de verkoopingen in ,,'t Notaris huis" op Donderdag 8 April (de uitslagen moe ten met pl.m. 8 pet. verhoogd worden) Een winkel-woonhuis met afz. bovenwoning, Bilderdijkstraat 1, zw. en rd., voor totaal ƒ5020 aan G. Vries. Een winkel-woonhuis met afz. bovenwoning, Linschotenstr. 27, zw. en rd., voor totaal 1210 aan H. J. van Goor q.q. Een winkel-woonhuis met afz. bovenwoning, Saenredamstr. 38, zw. en rd., voor totaal ƒ3300 aan A. Th. Joosten q.q. Een benedenhuis met afz. bovenwoning, Saenredamstr. 44, zw. en rd., voor totaal ƒ3110 aan J. Dekker q.q. Een huis en erf, L. Heerenvest 96, met daar achter gelegen pakhuis met afz. bovenwoning, Koolsteeg 19, voor totaal 1500 aan H. I. van Goor q.q. Een bergplaats, Raamsteeg 18c, voor totaal ƒ100 aan H. I. van Goor q.q. Een huis met tuin, De Costastr. 50, voor to taal ƒ3075 aan M. Hoogendoom. Het woon- en winkelhuis met erf te Sant poort, Bloemend.straatweg A 68, voor totaal ƒ4200 aan H. Toussit. Het woon- en winkelhuis, waarin slagerij, met schuren en erf te Santpoort, Bloemend.- straatweg A 66, voor totaal ƒ4730 aan G. A. Hooge. Het woonhuis met schuurtje en erf te Sant poort, Bloemendstraatweg A 64, voor totaal 2500 aan J. Bakker q.q. Het woonhuis met schuurtje en erf te Sant poort, Bloemendstraatweg A 62, voor totaal ƒ2500 aan J. Bakker q.q. Het woonhuis met schuurtje, erf, poort en open grond te Santpoort, Bloemendstraatweg A 60, en 't gebouw, ingericht voor timmermans werkplaats en machinale houtbewerking met loodsen, erven en open grond te Santpoort, na bij den Bloemendstraatweg voor totaal ƒ6050 aan P. Rinks. Het woonhuis met schuurtje en afz. opg. bovenwoning met voortuin en erf te Santpoort, Bloemendstraatweg A 88; het woon- en win kelhuis met schuurtje, voortuin en erf te Sant poort, Bloemendstraatweg A 86; en het woon huis met schuurtje, voortuin en erf te Sant poort, Bloemendstraatweg A 84 voor totaal 13.010 aan P. Rinks. Een huis en erf te Santpoort, Bloemend.- straatweg (pad) A 94 en een huis met erf en schuurtje te Santpoort, Bloemendstraatweg (pad) A 92 voor totaal ƒ1145 aan C. J. J. Jac ques. Een schuurtje, staande nabij perceel sub. 9, kad. gem. Velsen n. 4357, groot 7 centiaren, voor totaal 7 aan J. Plas. Een woonhuis met erf en grond te Santpoort, Uitendaalstr. A 30 voor totaal 1600 aan T. P. Beccari. Het heerenhuis met garage, erf en water te Santpoort, Rijksstraatweg 529, voor totaal ƒ4210 aan J. Plas. Het huis met erf en afz. bovenwoning te Haarlem, Korte Houtstraat 10, zw. en rd., voor totaal 2010 aan H. v. d. Aar q.q. Een winkelhuis en erf, Spaarnwouderstr. 112, zw. en rd., voor totaal 3020 aan J. W. Waale- wyn. Een huis met erf en tuin, Javastr. 15 voor totaal 2010 aan W. Traksel. In het gebouw St. Bavo had Donderdag on der voorzitterschap van den heer J. Ph. H. Cas- tricum. de laatste ledenvergadering van dit seizoen plaats. Behandeld werd de kwestie van de contact commissie voor de werkverschaffing, waarin de heer Van Kessel was benoemd, die echter als zoodanig door B. en W. niet kon worden aan vaard, omdat hij werkloos was. Men zal nu trachten een nieuw lid aan te wijzen, hoewel men blijft protesteeren tegen de ze zienswijze en ministerieele beslissing. Nu de open retraite zoo schitterend geslaagd is voor de werkloozen, zal men doorgaan, een programma te ontwerpen voor het apostolaat van den onbekenden arbeider. Dit zal binnen kort bekend gemaakt worden. Alles zal in het wérk worden gesteld om den laatsten ontwikkelingsavond, waarop de Ver bondsvoorzitter, de heer A. C. de Bruijn zal 'spreken over: Onze moderne Kruistocht, te doen slagen. De organisatie van R.K. Werkloozen heeft van den directeur van Maatschappelijk Hulp betoon toestemming ontvangen tot oprichting mits men aan de voorschriften voldoet, welke voor de organisatie gesteld worden. Inlichtingen worden verstrekt door het bestuur van den R.K. Volksbond. Zondag 23 Mei zal door de commissie van geestelijke belangen een Mariahulde worden georganiseerd, door den R.K. Volksbond te Heiloo te brengen. Nadere mededeelingen zul len spoedig volgen. Door het bestuur van den Volksbond is een schrijven gericht aan het Werkliedenverbond met verzoek te trachten den brandstoffentoe- slag, welke 1 April j.l. is opgehouden, te laten bestaan wegens de duurte der levensmiddelen. In de maand September zal hoogstwaarschijn lijk de zeereerw. pater Severus het Triduum leiden voor den R.K. Volksbond. Aan de orde werd dan gesteld de agenda voor de _centrale raadsvergadering, welke 10 Mei in „Amicitia" te 'sGravenhage wordt ge houden. Eenige bespreking lokte uit het besluit dat de leden, welke aangesloten zijn bij de KDP en regelmatig lezen „Onze Vaan", door het Werkliedenverbond 1 Januari 1938 zullen wor den geroyeerd. De begrooting werd even onder de loupe ge nomen. Deze sluit met een bedrag van f 40.212. Nadat sommige voorstellen der afdeelingen nog waren besproken, kwamen geen bijzondere punten meer aan de orde. De R. K. Mondaccordeonvereeniging „Accor dia" hield een feestavond met medewerkink van den humorist Lou Marti. Deze jonge vereeniging, die nog geen jaar bestaat, liet heel aardige muziek hooren. Vooral de Radio-debutantjes vielen zeer iri den smaak van het publiek. Een uitbundig succes hadden de heeren Rin gers met de Barbier van Sevilla en Steggink als gastdirigent. Een ernstige noot was de mond orgelsolo „Ave Maria", gespeeld door den ac- cordeonnist Booggaard en de mondorgelspelers P. Lourenburg en T. Akerboom. Ook 't Angelus, gezongen door de jongedames v. Buuringen en Ringers, oogstte veel bijval. is thans beter, mooier en billijker dan ooit.i Prijzen vanaf Betaling vanaf f 1.per week. Alle modellen direct leverbaar Vraagt gratis demonstratie of komt luisteren in Amsterdam: ZES Zaken. Kosteloos advies, zélfs na afloop fabrieksgar. jPr?cM-kle uie/eJJUi'geice*ea wéét Ui De traditie en ervaring getrouw werd Donderdagavond in het gebouw van de St. Elisabethsvereeniging een actievergadering, een appèl voor de a.s. verkiezingen van de bestuursleden der R. K. Propagandaclubs gehouden. De vergadering klonk als een klok een ware verkiezingsklokwant, hoewel de bij eenkomst niet lang duurde, mede door de vlot te afdoening der vragen en de bekortende wij ze, waarop de voorzittershamer gehanteerd werd, werd toch jhenige rake opmerking ge maakt en vele inlichtingen gevraagd en ver kregen, zoodat de aanwezige bestuursleden veel gehoord hebben, wat hun in den komenden tijd ten dienste kan zijn. Het is natuurlijk in een kort bestek ondoenlijk en om andere redenen ook niet wenschelijk geen enkele Generale Staf maakt vóór den strijd zijn plannen open baar! om hier iets meer dan een kort over zicht te geven. De bijeenkomst werd o.a. bijgewoond door den hoogeerw. heer Deken H. C. J. Sondaal en verschillende Geestelijke Adviseurs, alsmede door Dr. Th. Koot, voorzitter van de R. K. Staatspartij in Haarlem, en was druk bezocht. De voorziter, prof. dr. Alph. Steger, wees in zijn openingswoord op het belang van de a.s. verkiezingen, waarbij het niet om bepaalde practische punten, maar om het beginsel zal gaan. De Bisschoppen hebben ons aangespoord de eenheid te bewaren en de practische uit voering van dien wensch is te stemmen op de R. K. Staatspartij. Daarmede hebben de Bis schoppen zich niet met de zakelijke politiek be moeid, maar zijn ze gebleven op hun terrein van bestuurders der Kerk. Versplintering der politieke eenheid der katholieken beteekent immers een groot gevaar voor ons geloof. Juist om dat te vermijden stemme men dus uit beginsel op de R. K. Staatspartij. De chef van den Generalen Staf om in ter men, passende bij „verkiezingsveldslag", te blijven de heer J. Brinkman, gaf in een uit voerig en gedegen overzicht aan de taak van de propagandisten in dezen tijd. Onze organi satie moet af zijn, zeide hij. Onze tegenstanders werken hard en dus ook wij aan den slag! Mede dank zij de Haarlemsche R. K. pers, heeft 25 pet. van de Haarlemsche kiezers bij vorige verkiezingen op de R. K. Staatspartij gestemd. Het jaarverslag over 1936 van de Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen te IJmui- den, dat zoo juist verschenen is, biedt nog geen opwekkende lectuur, al blijkt dan ook aan het slot, dat er redenen aanwezig zijn voor een schuchter optimisme. De IJmuider vloot telde op 31 Dec. j.l. 118 stoomtrawlers (in 1935 nog 183, waarvan een ter een aanzienlijk deel uit het bedrijf geno men was), 4 motortrawlers en 3 motorloggers. Zes schepen werden naar elders verkocht. De groote vermindering van het aantal trawlers was evenwel een gevolg van den verkoop voor den sloop. Toen de regeering er toe overging een slooppremie beschikbaar te stellen kwam de verkoop op groote schaal tot stand, zoodat in totaal 61 schepen in sloopershanden overgin gen. Intusschen werden er op 31 Dec. j.l. nog 34 schepen opgelegd. Wat de deelname aan de visscherij betreft, was de toestand vrijwel gelijk aan dien na de staking in 1933. Geconstateerd moet worden, dat de inzinking in 1936 nog niet geheel is tot staan gekomen. De bedrijfsresultaten hielden ongeveer het midden tusschen die van de ja ren '34 en '35. De bruto besommingen per zeedag bedroegen voor de grootste schepen ge middeld f 278.01. In het laatste kwartaal trad een geringe verbetering in, welke echter geen gelijken tred hield met de prijsstijging der materialen. De totaal aanvoer in 1936 bedroeg 33.664.184 K.G. tegen 33.862.332 K.G. in 1935. Door vreemde schepen werd in totaal 219.354 K.G. aangevoerd, tegen 435.908 K.G. in 1935. In 1932 brachten de vreemdelingen nog 2.595.900 K.G. aan en in 1927 zelfs 3.724.557 K.G. Wat den export in het algemeen betreft blijkt het, dat deze voor alle landen tezamen in 1936, voor wat het gewicht aangaat, met nog onge veer 8 pCt. is gedaald beneden de reeds zoo verminderde vangst van 1935. De vermindering in waarde bedroeg 3 pCt. Het verschil in percentage tusschen hoeveel heid en waarde is geen gevolg van een hooge- ren vischprijs maar van de gewijzigde verhou ding in den uitvoer van grove- en fijnvisch. De exportcijfers van voorgaande jaren geven een duidelijk beeld van den buitengewoon snel len achteruitgang van den export in de crisis jaren. In 1930 werd nog 30 millioen K. G. uitge voerd met een waarde van ruim 634 millioen gulden; in 1932 waren deze cijfers reeds ge daald tot respectievelijk 18 34 millioen K.G. en 3i/2 millioen gulden. In 1934" werd nog 10 mil lioen K.G. uitgevoerd, iij 1935 5.667.000 K.G. en in 1936 5.227.000 K.G., met een waarde van f 2.060.000. Wanneer men de uitvoercijfers naar de af zonderlijke landen beschouwt, dan blijkt het, dat de export naar Frankrijk eenigszins ge stegen is, n.l. van 2.102.000 K.G. tot 2.279.000 K.G. Het contingent, dat door Frankrijk aan Nederland was toegestaan, bedroeg evenals vo rige jaren 4.750.000 K.G., zoodat meer dan 50 pCt. van het contingent niet kon worden ge bruikt. Dit moet geheel worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat de kosten en las ten, verbonden aan de verzending van grove visch naar Frankrijk, zóó hoog zijn, dat in de meeste gevallen export practisch is uitgesloten. De uitvoer naar België daalde van 1.872.000 K.G. in 1935 tot 1.513.000 K.G. Een verminde ring dus van 20 pCt. Het door België aan Ne derland toegekende contingent bleef in naam niet minder dan 11% millioen K.G. maar de beperkende bepalingen, die door de Belgische regeering achteraf aan de contingenteering zijn verbonden en vele andere handelsbelemmerin gen blijven hun invloed onverzwakt uitoefe nen. De uitvoer naar Engeland steeg met 8 pCt., terwijl de export naar Duitsehland nog weer te- ruggeloopen is, n.l. van 544.000 K.G. in 1935 tot 355.000 K.G. in 1936. Ook de uitvoer naar Zwitserland, een van de weinige landen waar geen contingenteerings- moeilijkheden bestaan, heeft zich nog niet kun nen herstellen en is zelfs opnieuw iets ge daald, n.l. van 359.000 tot 302.000 K.G. De oor zaak ligt in de groote aanvoeren van goedkoo- pe gefileerde Noorsche visch op de Zwitsersche markt. De export naar Italië, in 1935 nog 72.000 K.G., heeft zijn beteekenis verloren, waartegenover vermeld mag worden, dat de uitvoer naar Oos tenrijk (122.000 K.G.) op hetzelfde niveau bleef. Het gebruik van versche zeevisch in Neder land is ongeveer gelijk gebleven aan dat van de beide voorgaande jaren. Voor de binnen landsche markt werd in 1936 ruim 29 milli oen K.G. afgeleverd, evenals in 1935. Hoewel het tot dankbaarheid mag stemmen, dat ondanks de economische omstandigheden het vischgebruik zich op deze hoogte hand haaft, moet toch anderzijds worden opgemerkt, dat dit alleen mogelijk is geweest door de veei intensievere propaganda voor het gebruik van visch, zij het dan, dat zij niet bij machte is gebleken, een noodzakelijke verhooging van het vischgebruik te bewerkstelligen, doch al leen in staat bleek het bestaande niveau te handhaven. Aan het eind van het verslag wordt er aan herinnerd, dat men gedurende de laatste maan den van 1936 van meer dan een zijde eenige opleving in het bedrijf meende te mogen con- stateeren en hoewel men in het visscherijbedrijf gewend is schommelingen waar te nemen, die geleerd hebben voorzichtig en niet te vlug te zijn met het trekken van optimistische conclu sies, zoo kan toch de hoop niet geheel wor den uitgebannen, dat de kenteekenen van een begin van algemeene opleving ook voor net visscherijbedrijf waarneembaar zijn en de ver wachting wordt sterker, dat nu toch eindelijk het diepste punt is bereikt en een betere toe komst aanstaande is Amsterdam, zooveel grooter, haalde nog niet eens de 20 pet. Ook dezen keer moeten wij in Haarlem dit succes hebben en daarbij gaat het vooral om de stemmen van de twijfelaars, die wij moeten overtuigen, dat zij om geloofsbe- lang op de R. K. Staatspartij behooren te stemmen. Het voornaamste middel daartoe is huisbe zoek, waarbij tevens gewezen moet worden op helaas maar al te dikwijls gemaakte fou ten, die veel stemmen doen verloren gaan. Huis aan huis moeten voorts onze raambiljeten prij ken. Strooibiljetten rondbrengen, adressen van zieke en invalide kiezers of kiezeressen verza melen, vérkoop van speldjes, brochures, enz., het verzamelen van adressen van verhuisde kiezers die, als ze tijdig hun verlan gen daartoe kenbaar maken, in hun nieuwe woonplaats mogen stemmen), parochieele fiets tochten organiseeren, verkoop van „De Op- marsch" en van kaarten voor de verkiezings vergaderingen (23 April, sprekers pater Dr. Beaufort en de heer Loerakker, 5 Mei, spreker Mr. Marchant in het Gem. Concertgebouw, 21 Mei, spreker Mr. Goseling, 24 Mei sprekers Pa ter Borromaeus de Greeve en Mr. Bomans, voorts 23 Mei, spreker Pater H. de Greeve in „Domi", O verveen), het organiseeren van ver- kiezingsbureaux, het plaatsen van propagandis ten in en bij de stembureaux, enz., staan op het programma. Men ziet: er is werk genoeg aan den winkel! De heer Brinkman deelde nog mede, reeds, ongevraagd, groote giften ontvangen te hebben. Daaruit blijkt al, hoe men zelf inziet, dat een goedgevulde verkiezingskas noodzakelijk is. Met eenige kernachtige woorden wekte de verkiezingsleider en na hem Deken Sondaal en de heer Dr. Koot op, toch voor de noodige financiën te zorgen, door b.v. verkoop van bon' nen en speldjes. Op 16 Mei wordt een speldjes dag bij de R.K. kerken gehouden. Het is een wijze en hooge plicht van zelfbehoud, zoo zeide de Deken, om -n stukje te offeren van je gel delijk bezit om daardoor het groote bezit van je Katholiek geloof bij en door de verkiezingen te kunnen bewaren. Daarom: versterk de verkie zingskas! Deken Sondaal wekte voorts op de parochie bladen in dezen tijd geheel op de verkiezingen in te stellen en hij spoorde eveneens tot een krachtig huisbezoek aan. Men moet begrijpen, dat het niet gaat om baantjesjager^, maar om „to be or not to be". Deken Sondaal vertelde, dat Mr. Marchant den eenigsten avond, dien hij nog vrij had, be stemd tiad om in Haarlem te komen spreken (applaus) Dr. Koot preciseerde eveneens, dat bij de verkiezingen geen politieke, maar een geloofs strijd gestreden zal worden. Het gaat niet om personen. Ook bij de voor stemmingen onlangs ging het daar niet om, maar was het doel alleen een zoo goed moge lijke lijst samen te stellen. Speciaal wekte spr. op, de Katholieke N.S.B.'ers, die het dikwijls goed meenen, van hun ongelijk te overtuigen. Hierna voerden nog verschillende sprekers en vragenstellers het woord, waarbij ook aan den secretaris en dep heer Brinkman hulde voor hun werk werd gebracht en er o.a. de nadruk op werd gelegd, dat de oproep om de eenheid der Katholieken te bewaren, niet alleen een wensch is der Bisschoppen, maar wel degelijk ook een uitspraak van Z. H. den Paus. Mr. Pont mag dus in dit opzicht wel eens zijn opvatting herzien! Met een geestige boutade over het eerst noodige in den verkiezingsstrijd, n.l. het gebed, sloot de voorzitter deze vruchtbare en voor den grooten dag in Mei veelbelovende bijeenkomst. Propagandisten, nu de daad bij hèt woord! voor 60 cent per week. ALLE REPARATIES VRIJ ALLE ONDERHOUD VRIJ ALLE SLIJTAGE VRIJ Geen waarborgsom GED, OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 Gebouw ,,St. Bavo" Haarlem's Gemengd Koor 8 uur; Bestuur Metaalbewerkers 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau 8 uur. Café-restaurant Gebr. Brinkmann Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", 8 uur. Stadsschouwburg Vereeniging „Geloof en Wetenschap". Kruisvaartavond, 8 uur. Gebouw K.J.M.V. Eerste Hulpvereeniging „Snelverband", kwart over 8. Clublokaal H.J.L.V. Filmavond Haarlem sche Jeugd Luchtvaartclub, 8 uur. Rembrandt Theater: Pygmalion, 2.30, 7 en 9.15 uur (geprolongeerd). Frans Halstheater: De charge van de lichte brigade, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: San Francisco, 2.30, 7 en 9.15 uur (geprolongeerd). Gebouw St. Bavo Geel Wit 6 uur; Gewone zittingen 2 en 7 uur; Gewestelijke vergadering bouwvakbond 2 uur. Stadsschouwburg Ver. Droste. „De 7 sleu tels van Balpate", kwart over 8 uur. Kunstzaal De Bois, tentoonstelling, 95 uur. Huize „Domi" O verveen. Feestavond Schiet- vereeniging „Jhr. Otto van Lennep", 8 uur. Rembrandt-Theater „Pygmalion" (gepro longeerd), 2.30, 7 en 9.15 iff. Frans Halstheater „De charge van de lichte brigade", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „San Francisco" (geprolon geerd) 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace Filmac, 115 uur. R.K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor kosthuizen en pensions eiken dag geopend, Parklaan 59, hoek Jansweg, telefoon 10394. St. Elisabethvereeniging: Jansstraat 49. Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; ver gadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppelijk Museum: Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. Wit-Gele Kruis: (R.K. Kraamhulp), Park laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R.K. Wijkver pleging, Magazijn verplegingsartikelen, inschrij ven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 105 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek: Nieuwe Gracht 70; geopend op werkdagen van 's morgens 10 uur tot half één; des middags van 2 tot 5 uur en des avonds van 79 uur. 's Maandagsmor gens gesloten. Programma 1: Hilversum I. Programma 2: Hilversum Programma 3: 8.00 Keulen; 10.00 Pauze; 10.50 Parijs Radio; 11.20 Keulen; 12.20 Vlaamsch Brussel; 1.20 Keulen; 2.35 Vlaamsch Brussel; 4.20 Keulen; 5.20 Parijs; 6.20 London Regional; 7.20 Keulen; 9.20 Vlaamsch Brussel; 9.30 Fransch Brussel; 10.20 Berlijn. Programma 4: 8.00 Vlaamsch Brussel; 10.35 London Regional; 11.20 Droitwich; 2.20 Lon don Regional; 3.35 Droitwich; 4.20 London Regonal; 5.20 Droitwich; 9.40 Weeen; 10.20 Droitwich. Programma 5: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert (verzoekpro gramma); 8.0012.00 Diversen. P. Z.. koopman, wonende te Haarlem; A. K., opperman, wonende te Haarlem; R. J. M., rij wielhersteller, wonende te Haarlem, thans ged. „Diefstal in vereeniging", sub. 1 twee maan den gevstraf o.v.; sub. 2 drie maanden gev-str. oo.v.; sub. 3 drie maanden gevstraf met aftr. prev. hecht. o.v. A. L., los werkman, wonende te Haarlem, thans u.a.h. te Schevingen, „Diefstal in ver eeniging", zes weken gevstraf o.v. R. Z., olieventer, wonende te Haarlem, thans u.aii. ged. te Veenhuizen. „Diefstal in vereeni ging", twee maanden gevstraf o.v. P. Z., koopman, wonende te Haarlem; H. J. K., koopman, wonende te Haarlem. „Diefstal door twee ver. personen" en „Opz. een dier dat een ander toebehoort dooden". Ieder twee mnd. gevstraf o.v. J. H. v. D„ koffiehuishouder, wonende te Haarlem, thans ged. „Heling", zes maanden gev. straf met aftr. prev. hecht. o.v. G. S., slager, wonende te Heemstede. Appèl overtr. Crisiszuivelbesluit, f 0.50 boete subs, een dag hecht. o.v. J. W. v. 't H., koopman, wonende te Haarlem. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet". Vrijge sproken. D. C. D., vroeger wonende te Haarlem; D. D., fabrieksarbeider, wonende te Haarlem. .Dief stal'. Ieder vijf maanden gevstraf voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. L. M. B., zeeman, wonende te Rotterdam, thans ged. „Bedreiging met zware mishandeling en vernieling". Negen maanden gevstraf met aftr. prev. hecht. o.v. A. K„ los werkman, wonende te Haarlem, thans ged. „Diefstal door middel van valsche sleutels". Acht maanden gevstraf met aftrek prev. hecht. o.v. C. G., electricien, wonende te Haarlem. Vrij gesproken. A. de J„ koopman, wonende te Haarlem. „Appèl overtr. Jachtwet." Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. C. T., kruideniersbediende, wonende te Zand- voort. „Appèl overtr. Jachtwet". Vonnis Kan tonrechter Haarlem bevestigd. J. Z., werkman, wonende te Haarlem. „Appèl overtr. Jachtwet". Vonnis Kantonrechter Haar lem bevestigd. H J. F., wonende te Haarlem. „Appèl overtr. Jachtwet". Vonnis Kantonrechter Haarlem be vestigd. J. Z., werkman, wonende te Haarlem. „Appèl overtr. Jachtwet". Vonnis Kantonrechter Haar lem bevestigd. F. L. H., koopman, wonende te Heemstede. „Appèl overtr. Alg. Pol. Verord. van Velsen." Ontslagen van alle rechtsvervolging. J. H. v. D., koffiehuishoudster, wonende te Haarlem, thans u.a.h. ged. Vrijgesproken. Th A. B„ kapper, wonende te Haarlem; H. J. K„ koopman, wonende te Haarlem. .Diefstal in vereeniging". Ieder drie maanden gevstraf o.v. Een bewoner van den Muiderslotweg heeft bij de politie aangifte gedaan van het feit, dat zijn vrouw Woensdagmiddag jl van een koop man 10 el linnen gekocht had, welk linnen bij nader onderzoek niets anders bleek te zijn dan grove katoen van een zeer inferieure kwaliteit. De koopman had tevoren aan de vrouw de stof door een loupe laten keuren, maar heeft hoogst waarschijnlijk van een ander stuk verkocht. Hij had ook nog handdoeken ter verkoop aange boden, die hij Zaterdag zou afleveren. De vrouw was op dit aanbod echter niet ingegaan. Het signalement van den fraudeerenden koopman luidt: een gewoon postuur, joodsch type, zwart haar en gele gelaatskleur. Bij zijn bezoek aan den Muiderslotweg reed hij in een auto. Huismoeders, opgepast! ^iiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiMiiiinmng Vincentius vraagt j| Wat V niet meer draagt. jg Help veel nood te keeren jg Met uw gebruikte kleeren. 1 N. Groenmarkt 22 of telef. 11018 g öUIIUIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUUIIIIIIIIIillllllillllll|U1^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5