Duitsche perscampagne tegen Oostenrijk 1 n* rs 1 na Poolsch-Duitsch incident I „Verheven Wind" bij zijn doel Jonge werklooze onderwijzers CHRISTELIJK ANT1- PAPISME EEN FUTILITEIT Verontwaardiging na twee maanden zwijgen Haar liefste wens. VRIJDAG 9 APRIL 1937 luist vóór het bezoek van kolonel Adam aan Berlijn ter verbete ring der onderlinge pers verhoudingen Weenen vraagt zich af, wat de reden kan zijn Bejaarde fietser door auto gedood Hij stak plotseling den weg over *fi - huidrrndoeni Tegen afsluitboomen gebotst Motorrijder en duopassagier te water geraakt VOOR KERK EN PAUS Verdienstelijk inwoner van Medan onderscheiden Anna Klaasen De opvarenden van de Andra Nog steeds geen zekerheid omtrent hun lot KORPORAAL IN HET GEZICHT GESLAGEN Bevestiging van het vonnis geëischt Fantastisch Japansch vliegtuig boven West-Europa verschenen Vanmiddag op Croydon Gesloten tijd voor zeelt BUITENLANDSCH OVERZICHT De perscampagnes in Duitschland Bevordering van de opleiding in technische richting KAMERCANDIDATEN Nationaal Herstel WERKKAMP VREDESTEYN Inzegening door Mgr. Huibers INBRAKEN OPGEHELDERD BEDRIJFSRAAD KLOMPEN INDUSTRIE In beginsel tot stichting besloten WIJZIGING GEMEENTEWET, ENZ. Rectificatie BELEEDIGING VAN MINISTER COLIJN Zwart-frontleider zal te Utrecht terecht staan WEENEN, 9 April (Havas). De campag ne, welke in de Duitsche pers is ontketend te gen Oostenrijk tengevolge van het vonnis van een gepensionneerden Oostenrükschen ambtenaar, die op Allerzielen van het vorig jaar, zonder hiertoe gemachtigd te zjjn, na mens de Oostenrijksehe gemeente Morzg nabij Salzburg, een krans heeft gelegd op het graf van de ouders van Hitier op het kerkhof van Leonding by Linz, heeft in Oostenrijk onrust gewekt. Genöemde ambtenaar is een gepensionneerde ambtenaar van de spoorwegen, Brückner ge naamd, en hij werd veroordeeld tot 250 Schilling boete en verlies van zijn pensioen. Hij heeft voor onbepaalden tijd uitstel van de betaling van de boete gekregen, doch het verlies van zijn pensioen blijft gehandhaafd bij beslissing van de autoriteiten gedateerd 13 Februari. Gedurende twee maanden heeft de Duitsche pers hierover gezwegen en thans, kort voor het bezoek van den chef van den persdienst, kolonel Adam, aan Berlijn om met zijn Duit sche collega's een verbetering van de pers betrekkingen tusschen beide landen te bespre ken, wórdt plotseling in de Duitsche pers deze campagne ontketend. Alle avondbladen brengen het bericht onder de meest sensationeele opschriften op de voor pagina's en voegen er eigen commentaren aan toe van een hevigheid, die de campagne tegen de rede van burgemeester La Guardia evenaart, 6Chrijft de Telegraaf. Algemeen wordt verlangd, dat bondskanselier Schuschnigg zal ingrijpen en de genomen maatregelen weer zal intrekken. In alle beschouwingen wordt de Oostenrijksehe regeering gewaarschuwd, er voor te zorgen, dat het Duitsch-Oostenrijksch verdrag van Juli 1936 geen gevaar loopt alle beteekenis te verliezen. De „Angriff" schrijft: „Te Moskou bevindt Zich het graf van Stalin's eerste vrouw. Daar Staat ook een wachtpost van de Tsjeka, die moet vaststellen, hoe de menschen zich bij dit graf gedragen. Wanneer de Oostenrijksehe re geering den wensch heeft, zich ten overstaan van de geheele wereld met de Tsjeka-methodes te identificeeren, dan moet zij er niet op reke nen, dat men het in Duitschland bij deze bla mage der Weensche regeering zal laten. In dat geval heeft de hoogste verantwoordelijke dienaar van den Oostenrijkschen staat, niet alleen om dat tusschen Weenen en Berlijn verdragen zijn gesloten, doch omdat het hier eenvoudig om menschelijke dingen gaat, de verplichting in het openbaar te verklaren, of hij zelf de ver antwoording voor deze publieke schandvlek op zich wil nemen of niet." Te Weenen vraagt men zich af wat van dit alles de reden kan zijn. De pers blijft ge reserveerd in afwachting van de stappen, die de regeering zal doen. Mocht de Oostenrijksehe regeering er toe over gaan te antwoorden op de Duitsche verwijten, schrijft de Weensche correspondent van de Telegraaf, dan zal zij kunnen aanvoeren, dat Brückner en zijn vrouw niet vervolgd en niet veroordeeld werden, omdat zij een krans bij het graf van Hitler's ouders neergelegd hebben. De strafvervolging zoowel als de veroordeeling blij ken namelijk gegrond te zijn op het feit, dat deze krans werd neergelegd uit naam van de gemeente Morzg, bij Salzburg, waartoe het echt paar Brückner natuurlijk geen enkel recht had, vooral niet, omdat de Oostenrijksehe gemeen tebesturen door de regeering benoemd worden. De linten aan den krans droegen namelijk het opschrift „Wir grüssen Euch im Tode und danken für Euren Sohn; die Gemeinde Morzg." Inderdaad zijn er geen verdere gevallen van een strafvervolging bekend, hoewel het graf in Leonding steeds met bloemen overdekt is, die ook door Oostenrijkers neergelegd worden. Betreffende de beweerde bewaking van het graf door gendarmes zijn op het oogenblik in Weenen geen definitieve mededeelingen te ver krijgen. Inderdaad wordt er door de overheid steeds toezicht bij het graf gehouden, wanneer demonstraties verwacht kunnen worden, zooals die sinds den llden Juli herhaaldelijk plaats gehad hebben, het laatst nog in Januari, toen een groot Duitsch reisgezelschap, omstuwd door Oostenrijkers, het graf bezocht. Er zijn toen, zooals reeds enkele malen te voren, bij het graf toespraken gehouden, waar tegen de Oostenrijksehe regeering niets zou kunnen inbrengen, wanneer de toehoorders al leen Rijks-Duitsehers zouden zijn, maar die haar in een zeer pijnlijke positie brengen, wan neer, zooals steeds het geval was, een groot aan tal Oostenrijkers zich onder hen bevindt. In al deze gevallen is echter door de Oos tenrijksehe overheid een zóó groote verdraag zaamheid aan den dag gelegd, dat zij daar over van haar eigen aanhangers bittere verwijten te hooren heeft gekregen. Wanneer ten slotte Oostenrijksehe gendarmes of politiebeambten de namen noteeren van Oostenrijkers, die duidelijk hun sympathie voor Hitier te kennen geven, dan doen ze slechts hun plicht, zoolang elke propaganda voor het nationaal-socialisme in Oostenrijk strafbaar is. terdam; 2e machinist H. A. Deckens, 42 jaar, uit Groningen; 3e machinist de 28-jarige A. J. de Bie, uit Teteringen en hofmeester de 32- jarige B. van Bennekom uit Rotterdam. Verder maakten deel van de bemanning uit: W. H. van Herk, 32 jaar, uit Rotterdam, messroom- bediende; C. Batenburg, 46 jaar, Scheveningen; G. J. Goeman, 34 jaar, Rotterdam en J. C. Lou- werens, 32 jaar, Rotterdam, alle drie matroos; T. J. Stolk, 55 jaar, Rotterdam, donkeyman; F. V. de Smet, 31 jaar, Rotterdam, olieman; C. v. d. Watering, 30 jaar, Rotterdam, stoker en H. Munnink, 38 jaar, Rotterdam, eveneens sto ker. Op den weg langs het Kanaal van Temeuzen ter hoogte van het gehucht „Zeven Huisjes" is de 70-jarige Wielrijder A. D., die plotseling den weg overstak, door een auto gegrepen. De on gelukkige is even later aan zijn verwondingen bezweken. D.D.D. zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, ver. lrischt en sterkt de huid weefsels. Flacons 75 et. f. 1.50 en f. 2.50. GENEESMIDDEL TEGEN N E N Donderdagavond om acht uur reed de onge veer 23-jarige J. Keuning, wonende te Haren, op zjjn motorrijwiel op den Rijksstraatweg te Groningen. Op de duo zat de ongeveer even oude Klunder, eveneens woonachtig te Haren. Zij wa ren op weg van Haren naar Peize. Bij De Punt bemerkten zij, dat de brug over het Noordwil- lemskanaal was afgedraaid. Zij botsten tegen de afsluitboomen. Klunder sprong van het rijwiel, doch geraakte te water. Keuning viel ook naar beneden en kwam eerst op een boot terecht en viel vervol gens eveneens te water. Hij werd ongeveer hon derd meter door de boot meegesleurd en ten slotte door den schipper gered. De duo-passagier was inmiddels door omstanders op het droge ge bracht. Deze kreeg geen letsel. Keuning had in wendige kneuzingen bekomen en werd door dr. Erelman behandeld. Tegen den motorrijder, die niet in het bezit van een rijbewijs was, is proces-verbaal opge maakt. Naar ons uit Medan wordt gemeld, is de heer C. J. M. Bense, hoofdagent van de Nillmij aldaar, door Z. H. den Paus onderscheiden met het gouden eerekruis Pro Ecclesia et Fontifice, welke onderscheiding hem dezer dagen door den apostolischen vicaris van Padang, Mgr. Brans, is uitgereikt. Deze onderscheiding is voor den heer Bense, die Amsterdammer van geboorte is, een welver diende officieele waardeering van het werk, dat hij in Indië voor de katholieke zaak heeft ver richt, eerst o.a. in Djokja en later in Medan. Hij is daar thans o.a. lid van het kerkbestuur. Door zijn groote kennis en ervaring op finan cieel gebied was hij voorts steeds een vraagbaak voor de kerkelijke autoriteiten, die zijn advie zen steeds op hoogen prijs hebben gesteld. Ver der was de heer Bense voorzitter van den Ka tholieken Socialen Bond. Ook op ander gebied gaf hij zijn krachten aan het maatschappelijk le ven, o.a als bestuurslid der vereeniging Pro Ju- Ventute. In den loop van dit jaar zal de heer Bense voorgoed repatrieeren. Per ms. „Mamix van St. Aldegonde" is de Nederlandsche voordrachtkunstenares Anna Klaasen naar Nederlandsch-Indië vertrokken, Waar zij voor de tweede maal een tournee zal maken en o. m. zal optreden voor den Delischen kunstkring te Medan, voor de Witte Sociëteit en het Nederlandsch Verbond. Over het lot van de bemanning van het s.s. Andra verkeert men nog steeds in het onzekere. Blijkens informaties hebben de opvarenden zich in een sloep begeven, voordat het schip door den rechtschen kruiser in den grond werd ge schoten. De mogelijkheid bestaat dus, dat de menschen door den kruiser aan boord zijn ge nomen. Blijkens de monsterrol bestond de bemanning van het schip uit 17 Nederlanders en 6 Polen. Kapitein was de 41-jarige I. Dragten uit Rotterdam; eerste officier I. P. Gazan, 32 jaar, uit Middelburg; 2e officier de 30-jarige A. A. D. Hulsman uit Den Haag; 3e officier P. D. Pronker, 44 jaar, uit Harlingen. Marconist was de 26-jarige D. de Vries uit Haarlem; le machi nist de 38-jarige L. W. van Schaick uit Rot- De 20-jarige soldaat J. van O. was met zijn muts op aan tafel gaan zitten en had het bevel van zijn korporaal, de muts af te zetten, niet opgevolgd. De korporaal wilde hem toen het hoofddeksel van zijn hoofd trekken, maar Van O., die meende een klap in zijn gezicht te krijgen, wilde zich verdedigen en gaf den korporaal een kaakslag, waardoor deze een neusbloeding en een beschadiging van zijn gebit opliep. Wegens opzettelijke ongehoorzaamheid en feitelijke insubordinatie was Van O. door den Krijgsraad te 's Hertogenbosch veroordeeld tot een hechtenisstraf van een week. Beklaagde was in hooger beroep gekomen, omdat hij door die week hechtenis een betrek king, die hij na afloop van zijn diensttijd kon krijgen, zou verliezen. Bovendien vond hij de straf voor zoo een „kleinigheid" te zwaar. De president van het Hoog Militair Gerechts hof, E. Jellinghaus, onderhield beklaagde ern stig over zijn gedrag. Dat beklaagde een derge lijke handeling een kleinigheid" noemde, was onbeschaamd. Het was een ernstig feit, de bevelen van een meerdere niet te volgen en deze dan in het ge zicht te slaan. Een hechtenisstraf van een week was hiervoor eerder te licht dan te zwaar. De advocaat-fiscaal, mr. L. B. J. Vermeulen, eischte dan Gok bevestiging van het vonnis van den Krijgsraad. Londen in het teeken van de naderende kroningsfeesten. De Victoria-street wordt in een feestgewaad gestoken Mooier haar, fraaier van tint, met prachtige diepe glanst Met dof glansloos haar Icünt U niet aantrek/ kelijk zijn, want het eerste wat de mensen van U- 'Jj zien, is Uw haar. Gebruik daarom Blondona of. Brunette, de moderne alkali-vrije haarwasmiddelen. Deze geven Uw haar een prachtige diepe glans en de natuurlijke fraaie tint. Alleen Blondona bevat Kamilloflor, dat donkerder geworden blond haar weer een mooie, lichte tint geeft, terwijl Brunetta Hequil bevat, waardoor donker haar een prachtige, diepe glans krijgt. Wanneer U eens een proef neemt met deze volmaakte haarwasmiddelen, zult U verbaasd staan over de verborgen schoonheid, die er in Uw haarschuilt. V.H55-0351A De „Verheven Wind", het fantastisch snelle Japansche vliegtuig, is met vernie tiging van alle op dit traject bestaande re cords, boven West-Europa verschenen. Na den start uit Athene is het toestel om 9.46 vlot te Rome geland. Op het vliegveld werden de piloten door den Japanschen ambassadeur Generaal Valle en verscheidene andere autoriteiten begroet. In tegenstelling met de vroegere plannen werd besloten op het traject RomeLonden nog een tusschenlanding te maken te Ie Bourget in verband met de verplichte con trole voor de erkennning van 't record. Voor den afstand RomeParijs werd drie uur gerekend. Vanmiddag kon het toestel te Croydon zijn. De „Verheven Wind" is een laagdekker, uit gerust met een 550 P.K. motor, welke een ma ximum-snelheid bereikt van 500 K.M. per urn en een actieradium bezit van 2400 K.M. Zij werd bestuurd door den bekwaamsten vlieger van Japan, Ihinoema, en den besten meca nicien van het eilandenrijk, Tsoekagosji. Voor den afstand van 17.000 K.M. tusschen Tokio en Londen hebben deze Japanners met hun merk waardig vliegtuig getoond nog geen vier dagen noodig te hebben. De (Greenwich) tijden van aankomst en ver trek van den „Verheven Wind" op zijn tocht van Oost naar West luiden: Maandag: Tokio, vertrek 17.20 u. Dinsdag: Formosa, aank0.15 u. Formosa, vertrek 1.19 u. Hanoi, aank7.25 u. Hanoi, vertrek 8.40 u. Woensdag: Ventiane (Siam), 10.20 u. Calcutta, aank4.36 u. Calcutta, vertrek 5.36 if. Jodhpur, aank11.30 u. Jodhpur, vertrek 12.u. Donderdag: Karatsji, aank13.50 u. Karatsji, vertrek 5.45 u. Basra, aank10.15 u. Bagdad, aank12.45 u. Bagdad, vertrek 13.u. Athene, 16.15 u. Vrijdag: Rome g.46 u. Naar de Visscherij-inspectie mededeelt, Is bij beschikking van den minister van Land- De grootste schaduwzijde van een gelijk geschakelde pers bestaat wel daarin, dat alle dagbladen tegelijk, op één dag op bevel van de regeering in heftige bewoor dingen een of ander incident bespreken. Zulk een incident, het kan nog zoo onnoozel blijken, krijgt daardoor den schijn van een „cause celè- bre", vooral ook omdat de persbureaux en de buitenlandsche correspondenten, overigens ge heel in overeenstemming met hun plicht, pers stemmen over zulk een incident door de wereld zenden. Meestal blijkt dan achteraf dat een kikker weer eens tot een os is opgeblazen. Dit is ook weer het geval met het „incident" van Graudenz, in welke stad de Poolsche Westbond bijeenkwam, welke in een vergadering een ongelukkige resolutie aannam, waarin nau welijks bemantelde aanspraken werden ge maakt op Duitsch gebied, namelijk op Eem- lana en Masuren. De woordvoerder in deze ver gadering Was de tweede burgemeester van Grau denz, dus een niet al te hooge officieele in stantie. Op instigatie van het Propagandaministerie te Berlijn vatte heel de Duitsche pers vlam en men kon zeer heftige commentaren lezen. De Völkische Beobachter schreef: „Wijn zijn be nieuwd, wat de betrokken Poolsche instanties over deze waarlijk schandelijke resolutie zullen zeggen. Als in Duitschland in een openbare bij eenkomst onder de oogen van de regeering door den burgemeester van een stad in dezen vorm aanspraken op groote Poolsche gebieden zou den worden gemaakt, dan zouden de Poolsche instanties ongetwijfeld daartegen protesteeren en zulks als eén zeer onvriendelijke daad en een inmenging in de binnenlandsche aangele genheid van Polen beschouwen." Ook de Deut sche Allgemeine Zeitung leverde commentaar: „Men heeft in Duitschland ten opzichte van de Poolsche chauvinisten veel gedpld gehad en vele aanvallen tegen het Duitsche bevolkings deel van Poleri stilzwijgend laten passeeren. Men krijgt thans echter den indruk, alsof deze taktiek geen zin heeft. De door den Poolschen Westbond aangenomen resolutie dient als na- deelig voor de Duitsch-Poolsche betrekkingen gekwalificeerd te worden." En het Berliner Ta- geblatt schreef, dat „een dergelijke chauvinis tische grootheidswaanzin alle perken te buiten gaat". Dit zijn maar een paar voorbeelden uit het courantengerucht in heel Duitschland. En toch was het heele geval maar een onbeteekenend „grensincident", wat blijkt uit het feit, dat de Duitsche regeering niet protesteerde te Warschau, maar alleen haar ambassadeur opdroeg de aandacht der Poolsche regeering op het geval te vestigen en te verzoeken in de toekomst zulke uitlatingen, als die te Graudenz zijn gedaan, te beletten. De Wilhelmstr'asse is niet zoo nerveus als het Pro pagandaministerie. Van officieele Poolsche zijde was men over het incident te Graudenz ook niet te spreken. Het Poolsche Telegraaf-agent- schap licht ons daarover in: „Hoewel de toe stand der Poolsche minderheid in Duitschland en het optreden van den „Bund Deutscher Osten" bedroevende reacties kunnen hebben bij de Poolsche bevolking in Pommeren, is het niet minder waar, dat vijandige uitlatingen je gens een staat, waarmede Polen betrekkingen van goede nabuurschap onderhoudt, in strijd zijn met de politieke lijn der Poolsche regee ring en niet kunnen worden geduld." Dat deze politieke lijn nog niet te veranderd, blijkt duidelijk uit een verklaring van den Poolschen minister van Buitenlandsche Zaken Beck, in een interview met de Paris Soir. Deze verklaring luidt: „De Poolsche politiek blijft gegrondvest op de vitale belangen des lands, en ik zal er steeds naar streven deze vol komen in evenwicht zijnde belangen te doen eerbiedigen. Er bestaat echter, voor zoover ik weet, op het oogenblik geen enkel motief voor wijziging van onze houding ten opzichte van onze Duitsche buren." Men kan dus met gerust geweten ook hier het historische woord gebruiken „L'incident est clos". Het incident is gesloten. Het zou echter levendige toejuiching ver dienen, wanneer het ministerie van Dr. Goebbels uit dit geval nu eens de les zou putten, hoe schandelijk zulke perscampagnes voor Duitschland zelf zijn. Het krijgt hoe lan- gar hoe meer den schijn, of Duitschlands pers dictator niet buiten perscampagne kan. Binnen korten tijd ontketende hij zulke „collectieve campagnes" (want héél de Duitsche pers moet er aan mede doen) tegen Frankrijk (Perpignan zou een communistische republiek geworden zijn), tegen Oostenrijk, tegen de Tsjecho- Slowaaksche republiek en ook wij kregen ons deel bij gelegenheid van het prinselijk huwe lijk. En thans is er weer een nieuwe campagne tegen Frankrijk gaande. Naar aanleiding daar van wijst de vertegenwoordiger van Havas te Berlijn er op, dat ,,deze aanvallen deel uitma ken van een algemeene campagne in de Duit sche pers, welke ten doel heeft vast te stellen, dat alle democratische landen zijn aangetast door het anarchisme of bolsjewisme. In dezen zin worden de stakingen in Amerika en de werkloosheid in Engeland en Tsjecho-Slowakije uitgelegd. Op het oogenblik keert men zich in het bijzonder tegen Frankrijk en de sociale maatregelen van de Fransche regeering." Het zou in het belang van Duitschland zelf zijn, wanneer men deze campagnes stop zette, want het krijgt er werkelijk den schijn van, dat deze dienen om de aandacht van het Duit sche volk af te leiden van de binnenlandsche moeilijkheden in Duitschland zelf. bouw en Visscherij bepaald, dat voor de zeelt dit jaar geen gesloten tijd wordt vastgesteld. Het is derhalve toegestaan, de zeelt, welke in de aalvischtuigen wordt medegevangen, te behouden en te verhandelen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in den gesloten tijd voor de vischtuigen geen wij ziging is gebracht, zoodat het gebruik van andere vischtuigen dan de aalvischtuigen tot en met 31 Mei verboden blijft. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is ingesteld een commissie ter bevordering van de opleiding in technische richting van jonge werklooze bezitters van de akte van be kwaamheid als onderwijzer. Aan deze commissie wordt opgedragen: 1. na te gaan, wat op dit gebied zou kunnen worden gedaan met betrekking tot: a. de moge lijkheid van plaatsing aan nijverheidsscholen, b. de keuze uit de in aanmerking komende ge gadigden, c. de financieele regeling; 2. den Minister ten spoedigste alle zoodanige voorstellen te doen als zij voor het aangegeven doel wenschelijk of noodig acht. Bepaald is, dat de commissie in den regel haar vergaderingen zal houden te 's Gravenhage, ter plaatse door den voorzitter aan te wijzen. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter ir. G. Hofstede, inspecteur-generaal van het Nijverheidsonderwijs te 's Gravenhage; tot lid en ondervoorzitter J. J. 't Hart, inspec teur van de onderwijzersopleiding te Utrecht; tot lid én secretaris A. C. van Braam Houck- geest, referendaris aan het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; tot leden L. Koerts, directeur van de Middelbare Technische School voor Bouwkunde te Amster dam en secretaris van het bestuur der vereeni ging van Middelbare Technische Scholen te Amsterdam; ir. J. N. van der Ley, directeur van de Middelbare Technische School te Dordrecht; W. Polderman, inspecteur van het nijverheidsonderwijs te 's Gravenhage; P. Vijn, directeur van de De Ruyter-school te Vlissingen. Op de candidatenlijsten van Nationaal Her stel zullen de eerste zes candidaten dezelfde zijn, n.l. 1. dr. W. Emmens; 2. dr. W. K. H. Feuilleton de Bruyn; 3. vice-admiraal b. d. L. J. Quant; 4. J. H. Crucq; 5. M. P. P. J. M. Gerardts; 6. mr. P. Ch. M. Eschauzier. Op Donderdag 15 April zal Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers de plechtige inzegening verrichten van het R.K. Jeugdwerkkamp „Vredesteyn" te Egmond-Binnen. Daarna zal de officieele ope ning plaats hebben door Minister M. Slingen- berg. Naar wij vernemen, hebben de beide Hage naars N. en v. Bdie overrompeld werden bij inbrekerswerk te Veenendaal, na confrontatie met verschillende personen uit Leerdam en Go- rinchem, die hen pertinent herkenden als de twee personen, die in den vroegen morgen van 9 Februari in het station Gorinchem vertoef den en aldaar een plaatsbiljet aan het loket kochten naar Den Haag, thans volledig bekend ook de inbraken in den nacht van 8 op 9 Fe bruari in Leerdam en Oosterwijk bij Heukelom te hebben gepleegd. Ter bespreking van de stichting van een bedrijfsraad in de klompenindustrie had ten stadhuize te Utrecht een vergadering plaats van de Ned. Klompenindustrie, waarbij ook aanwezig was een vertegenwoordiger van hei ministerie van Economische Zaken. Besloten werd aan de betrokken organisaties een voorstel tot stichting voor te leggen. Aan het voorloopig verslag over het ontwerp van wet tot wijziging van de Gemeentewet, de Provinciale wet en de Kieswet en intrekking van de Gemeente-borgtochtenwet wordt het volgende ontleend: Eenige leden vestigden er de aandacht op, dat dit wetsontwerp mede beoogt den tot nog toe aan den gemeente-ontvanger gestelden eisch tot zekerheidsstelling voor hun richtig geldelijk beheer te doen vervallen en in stede daarvan dwingend voor te schrijven, dat de Raad een regeling vaststelle omtrent de verzekering van gemeentegelden, niet slechts tegen de nadeelen van de zijde van plaatselijke ambtenaren en bedienden, doch ook tegen die, door anderen berokkend. Deze leden verwachtten, dat de gemeenten, daarin vrijgelaten, bij het sluiten van die nieu we verzekeringen op dezelfde wijze zullen te werk gaan als zij bij de reeds loopende verze keringen hebben gedaan. Andere leden duchtten, dat een uitsluiting van de buitenlandsche verzekeringsmaatschappijen de gunstige werking van de concurrentie te dezer zake te zeer zou verzwakken. Ook onder de niet-katholieke, maar geloovige Christenen hebben de Eneyclieken van Z. H. den Paus tegen het atheïstisch communisme en tegen bepaalde leerstellingen en prac- tijken van het Duitsche nationaal- socialisme een diepen indruk gemaakt. Dit is niet te verwonderen, want bij allen, die in Christus gelooven en wien de be langen van de Christelijke cultuur in Europa en over heel de wereld wezen lijk ter harte gaan, moeten de klem mende en overtuigende streng princi- pieele betoogen van den H. Vader instemming en waardeering wekken. Niet slechts één Christelijke Kerk, maar heel het Christendom verkeert in ge vaar en daarom is het meer dan ooit noodzakelijk, dat alle geloovige Chris tenen zonder uitzondering, ondanks de onder hen bestaande verschillen, als één man front maken tegen de gemeen schappelijke bedreiging. Het doet daar om goed te lezen, hoe het Weekblad der Gereformeerde Kerken in Nederland, De Heraut een uitvoerige en van groote waardeering getuigende bespreking der jongste Encyclieken aanvangt met de volgende woorden: „Paus Pius XI heeft niettegenstaande de ernstige ongesteldheid, die hem reeds geruimen tijd aan het ziekbed gekluis terd hield, toch in de lijdensweken, die aan ons Paaschfeest vooraf gingen, twee Encyclieken laten uitgaan, de eene tegen het Communisme in Rusland, de andere tegen het Nationaal Socialisme in Duitschland, die, wat strekking en in houd betreffen, de volle waardeering en instemming verdienen van heel de Christelijke Kerk. De bezwaren, die we als Protestanten en vooral als Calvinis ten hebben tegen het Stedehouderschap van Christus, dat de Paus voor zich op- eischt, behoeven ons niet te beletten, den Paus dankbaar te zijn, dat hij op zoo indrukwekkende wijze getuigenis afleg de tegen de voor het Christendom en de Christelijke Kerk zoo gevaarlijke mach ten, die in dit Communisme en Natio naal Socialisme aan het woord zijn gekomen. De Roomsche Kerk is nog altoos een wereldmacht en wanneer het Hoofd dier Kerk zijn stem verheft om op te komen voor onze Christelijke begin selen, die door deze booze machten be dreigd worden, dan voelen we daarbij de hoogere eenheid, die, trots alle verschil, als Christenen ons saambindt." Bij dit oordeel der Gereformeerde Kerken in Nederland steekt wel zeer schril af, wat dezer dagen in de te Utrecht gehouden algemeene ver gadering van de Evangelische Maat schappij, die haar trieste traditie van ergerlijk en ergerniswekkend anti-papis- me hoog houdt, werd georeerd. De voorzitter ds. D. A. van Krevelen van Deinum herinnerde, volgens het verslag in het „Hbl.", aan de instelling van de bisdommen in ons land, nu 84 jaar ge leden, en verzekerde, dat „geen brug kan geslagen worden tusschen Protestantis me en Roomsch-Katholicisme. Als de Paus nu heul zoekt bij andersdenkenden tegen de communisten vertrouwen wij hem niet. Non tali auxilio. (Voor zulk een hulp bedanken wij). Wij willen ons niet laten gebruiken als tijdelijke hulptroe pen. Rome kent alleen subordinatie. Al dus betoogde Dominé. Het jaarverslag van den secretaris der Mij. ds. Hugen- holtz gewaagde van onderhandelingen met Indië gevoerd over wat er tegen den voortgang van het Roomsch-Katholicis me kan worden gedaan, en de propa gandist de heer Karssen gaf als een der redenen, waarom vele Protestanten zich niet aansluiten bij de Evangelische Maatschappij op, dat dezen in het maat schappelijk leven met Roomschen sa menwerken. Men ziet, dat de Evangelische Maat schappij, berucht geworden door haar haat tegen Rome, nog niets van haar sectaristisch fanatisme heeft ingeboet, en nog stekeblind is voor de hoogere eenheid, die, trots alle verschil, als Christenen ons samenbindt, de hoogere eenheid, waarvoor de Heraut zulk een open oog blijkt te bezitten. Ook de Ge reformeerde Kerken hebben principieele bezwaren tegen het leergezag van Chris tus' Stedehouder op aarde, maar dat brengt haar niet tot een hatelijke on verdraagzaamheid als de Evangelische Maatschappij, wier anti-papisme prac- tisch de anti-Christelijken wind in de zeilen blaast. Het gaat in de huidige wereld niet vóór of tegen Rome, maar vóór of tegen Christus, en het is gelukkig, dat de Evangelische Maatschappij, die daarvan geen helder begrip schijnt te bezitten, zich erover^ beklagen moet, dat zoovele Protestanten niet aan hare verwachtin gen beantwoorden. In ons artikel „Doorzichtig Spel" in een vorig nummer was sprake van een droevige gebeurte nis, welke zich in België in een zwakzinnigen gesticht van de Broeders der Christelijke Scho len zou hebben afgespeeld. Naar wfj van de Broeders der Christelijke Scholen hier te lande vernemen, staat de zwakzinnigen-inrichting in het Belgische dorp Manage echter onder leiding van een andere broedercongregatie. Wegens beleediging van den minister-presi dent, Dr. H. Colfjn, zal de leider van Zwart- front, A. J. Meijer uit Oisterwjjjk, Dinsdag a.s. voor de Utrechtsche Rechtbank moeten ver schijnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9