Een scherpe daling van den Franschen frank m s Nieuwe partij in Duitschland? Japan en Indië Nota van kard. Van Roey wm Het nieuws van heden Tokïo-Londen in 94 uur 15 min. DE ZELFSTANDIGHEID VAN BELGIË Mgr. Bornewasser protesteert DE BAROMETER k VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR &E N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 10 APRIL - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20503 Onwrikbaar stabilisatie- punt verlaten De frank kan de zuigkracht Amerikaansche valuta niet weerstaan der Voor den gulden geen gevaar Nieuw cokesaccoord voor Europa leder deelnemer krijgt een jaar- lijkstch contingent Roosevelt en de goudprijs Pamfletten te Berlijn roepen de bevolking op ten strijde voor de Vrijheid De buitenlandsche politiek Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ De „Verheven Wind" heeft haar recordvlucht volbracht Voldoening te Tokio over bereikte principieele overeenstemming Spion gearresteerd in België In de eerezaal van 't electriciteitspaleis op de komende wereldtentoonstelling is de kunstschilder Raoul Dufy bezig met het vervaardigen van een reuzen-schil derij, dat de ontwikkeling van de elec- triciteit vanaf Aristoteles tot Edison als motief heeft Koningin Elisabeth woonde met de prinsesjes Elisabeth (links) en Margaret Rose (rechts) een kroningsconcert voor kinderen bij „Rex een gevaar voor Land en Kerk" Verklaring thans aan Rome en Berlijn voorgelegd In het z.g. „Zwarte gebergte" in den staat South-Dakota worden de koppen van verdienstelijke presidenten uitgehouwen. Naast die van George Washington en Jef- fersons is men thans begonnen met het uithakken van het gelaat van Lincoln Z. Em. Kard. Van Roey Tegen de Duitsche schoolpolitiek in het Saargebied De Suikerconferentie Een subcommissie gevormd De meening van Spinasse Rond of vierkant Eer den eerlijken tegenstander. De een noemt hem: rond, de ander: vier kant. Maar hoe ge hem ook benaamt, weet te waardeeren den mensch waar aan ge weet wat ge hebt. Doch hoed u voor den glibberigen tegenstander op wien ge bij polemiek of debat geen vat hebt. Die heeft altijd gelijk, hij praat of schrijft precies er om heen en al tijd heeft hij de uitvlucht bij de hand: dat heb ik niet geschreven of gespro ken. Hij suggereert wel, maar durft niet voor zijn meening te staan. Neen, dan veel liever den openlijken tegenstander die rondweg voor zijn meening uitkomt, ze durft te formu leeren en er voor wil strijden. Hij kan gladweg ongelijk hebben, ge kunt zijn standpunt finaliter moeten afwijzen doch ge dient hem ook te respectee ren: ge weet iaat ge aan hem hebt. En dat is veel in het leven! dit op voorwaarde, dat Frankrijk billijke en nuttige compensaties krijgt Tsjecho-Slowakije en Habsburg Geen onderhandelingen te Praag 0 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 35 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek. Onze financieele medewerker, Dikaios, schrijft ons: Plotseling heeft het Fransche de vies een scherpe inzinking beleefd, nadat reeds eenige weken geleden het schier onwrikbare „stabilisatie"- punt van ca. 8.53 gld. per frs. 100 was verlaten. Het lijkt niet moeilijk om de innerlijke oor zaken van dit verschijnsel na te gaan. Naar onze meening is de zuigkracht der Amerikaan sche valuta thans de voornaamste oorzaak, dat de zwakste schakel in de keten der niet-gesta- biliseerde valuta's deze niet kan weerstaan. Ook de gulden immers is thans t.o.v. den dollar aangeboden, maar ons egalisatiefonds is zoo overvloedig voorzien van verdedigings- materiaal, dat er heel wat moet gebeuren voordat een groote fluctuatie tegen den wil van „Het Rokin" mogelijk wordt. Waarbij dan ong komt, dat de grootere ge neigdheid van ons publiek om Amerikaansche shares te verkoopen in verband met de arbei dersmoeilijkheden aldaar, overeenkomstig aan bod van dollars medebrengt. De zuigkracht van den dollar is een direct ge- Volg van het feit, dat men niet weet hoelang Broeder Jonathan er nog mede zal doorgaan om een te hoogen prijs voor het goud 35 per oz) te bieden. Inderdaad is New-York thans de eenige plaats, waar men goud tegen een vooraf bekenden hoogen prijs kan verkoopen. Geen wonder, dat die koopers met het gele metaal worden gebombardeerd, hetgeen gelijk staat niet het aankweeken van dollarsaldi in de hoop met die dollars binnen korteren of lan- geren tijd een grootere hoeveelheid goud terug te koopen, namelijk, als het zoover mocht ko oien, dat de Amerikaansche goudprijs wordt Verlaagd: een eventualiteit, waarmede in ieder geval ernstig rekening wordt gehouden. Andere mogelijkheden zijn expliciet invoer verbod van goud of wel geselecteerde vraag, zoodat niet iedereen zijn goud te New-York kwijt kan. Beide kansen zijn in laatsten aanleg te vereenzelvigen met een stijging van den dol larkoers tegenover de andere roote wereld valuta's, voorzoover deze laatste namelijk on geveer hun huidige goudwaarde uden behou den. Een derde mogelijkheid is een drastische Verlaging van de wereld-goudprijz.en, uitgedrukt in sterling, namelijk als het aanbod door het Amerikaansche Federal Reserve System niet hieer ad libitum wordt geabsorbeerd. Komt het tot zulk een goudprijsdaling, dan zou het zeker verstandig zijn om tijdig dollars te koopen, daar men er in het slechtste geval niets aan kan verliezen, namelijk als de andere valuta's t.o.v. den goudprijs even zooveel zouden stijgen als eventueel de dollar. Kort gezegd is de dollar op het oogenblik een kansrijke en risico-looze haussespeculatie geworden. Men kan zich voorstellen welk een aantrek kingskracht de dollar thans vooral heeft voor de ongelukkige bezitters van Fransche franken en daarmede gelijk te stellen waarden, die da gelijks zien, hoe de arbeiders in hun aanmati gende eischen volstrekt geen rekening meer houden met de oeeonomische en financieele Positie des lands. In andere landen met name in Italië en Duitschland is de financieel-techni- sche positie natuurlijk geen haar beter, maar daar kan de particuliere bezitter zich niet ver roeren, terwijl in Frankrijk alle euvelen in alle toonaarden worden beschreven en besproken, terwijl de belegger er practisch volkomen vrij is! Buitendien weet men niet, wat zich achter de schermen bij de comparanten van het Britsch- Amerikaansch-Fransche monetaire driehoeks- accoord afspeelt, en men fantaseert er dus maar op los. Onder de bedrijven door maakt de Fran sche regeering vermoedelijk van de gele genheid gebruik orn den Franschen frank nu in 's hemels naam maar tot de laagst toegelaten goudpariteit van 43 mgr., het geen thans ongeveer f 7.95 per frs 100 zou uitmaken, te laten zakken. Ze had dit al veel eerder moeten doen om eindelijk een kans op monetaire rust te krijgen. Be defensieleening is ondanks den schijn van het tegendeel feitelijk mislukt, daar de ban ken nog met groote, practisch onverkoopbare BRUSSEL, 9 April (Havas). De belangheb bende landen hebben definitief een nieuw Europeesch coke-saccoord onderteekend, dat 10 April van kracht ordt. De invoerende landen zijn verdeeld in vier groepen: 1. Groot-Brit- tannië, Ver. Stuten, Canada, Ierland; 2. de Scandinavische n Baltische landen; 3. de Wes telijke en cent landen van het Europeesch vasteland; 4. Spanje, Portugal en de oeverlan den van de Middellandsche Zee. Krachtens het gesloten accoord zal ieder deelnemer zich een ^gemeen jaarlyksch contingent zien toegewe zen, gebaseerd op de jaren 1935 en 1934, posten zijn blijven zitten. Fransche Rentes blij ven flauw gestemd. Op het thans bestaande wettelijke minimum van 43 mgr. zal de heroïsche strijd om den frank dan na een korte rustpauze vermoedelijk worden voortgezet. Totdat een minder marxisti sche regeering den belegger weer het noodige vertrouwen weet in te boezemen. Reuter seint uit Washington, dat tijdens de Vrijdag gehouden persconferentie Presi dent Roosevelt heeft verklaard, dat hem niets bekend was over een plan tot verlaging van den inkoopsprijs voor goud. Roosevelt voegde hieraan toe, dat deze z.g.n. plannen oorspronkelijk in de pers, in het bijzon der de buitenlandsche schenen te bestaan. De President legde er nog den nadruk op, dat zoo wel hijzelf als het departement van Financiën ontkend heeft, kennis te dragen van het be staan van een plan tot verandering van den goudprijs en zeide, dat hij hier verder niet lang over wilde discussieeren. De Fransche minister van Financiën Vin cent Auriol heeft tegenover een verslaggever van Havas ten stelligste ontkend, dat er voor nemens bij de regeering zouden bestaan een soort touristenfranc tegen lageren koers in te stellen om buitenlanders naar de tentoonstelling te lokken. BERLIJN, 9 April. (Havas). Te Berlijn wordt op het oogenblik een op geel papier gedrukt vlugschrift verspreid dat als on- derteekening draagt: „Duitsche Partij voor de Vrijheid". Het vlugschrift vermeldt: ,,De Duitsche Partij voor de Vrijheid is een broederschaps- bond voor alle mannen en vrouwen, die vastbesloten zijn in hun wil Duitschland te dienen en de vrijheid te veroveren. In hun rijen strijden Katholieken en pro testanten, vroegere Duitsch-Nationalen en vroegere socialisten, democraten en leden der N. S. D. A. P. Hun trots is de jeugd, die aan de universi teit onderwijs wenscht te genieten om de Duit sche wetenschap en haar goeden naam te ont wikkelen. Deze jeugd wil Duitschland zijn plaats in de wereld heroveren, welke het van dag tot dag meer verliest". Het doel der „Duitsche Partij voor de Vrij heid" bestaat, volgens het pamflet, voor het binnenland uit: Den strijd tegen de overdrijving van de poli tiek der autarkie, welke den Duitschen handel ruïneert, het volk van boter berooft en den broodprijs doet stijgen. De party strijdt tegen de groote industrieele consortia, welke te hunnen bate de Duitsche industrie en het Duitsche bedrijfsleven confis- keeren. De partij eischt „levensruimte" voor de kleine ondernemers, handwerkslieden en handelaars. In het vlugschrift worden de verdere be doelingen der partij als volgt opgesomd: sociale rechtvaardigheid, bescherming der godsdiensten, onafhankelijkheid en onpartijdigheid der rech ters, vrijheid van gedachte en vrije meenings- uiting. De partij eischt, dat de leiders overeenkom stig het oude Duitsche recht rekening en ver antwoording afleggen aan het volk, dat zij kun nen worden gekozen en afgezet. Zij eischt voorts ontbinding van den Rijks dag, welke, naar het vlugschrift vermeldt, „be staat uit gecommandeerde knechten", en ver kiezingen om „vrije vertegenwoordigers van een vrij volk" aan te wijzen. De verkiezingen moeten gehouden worden met persvrijheid en vrijheid van vergaderen. Ten aanzien van de buitenlandsche politiek eischt den partij vrede met alle volken, een po litiek van verzoening met alle staten, in het bijzonder met Frankrijk, Polen en Tsjecho- Slowakije. Zij eischt dat men een einde maakt met de hulpverleening aan de Spaansche gene raals, die hun woord hébben gebroken, en aan dien hatelijken menschenhandel, welke Duit sche zonen zendt naar de woestijnen in Noord- Afrika". Het vlugschrift vervolgt: wanneer wij dat eischen, gevoelen wij ons volledig eens met vice-admiraal Foerster, met geneeraal Von Fritsch, met duizenden Duitsche officieren, en millioenen Duitsche mannen en vrouwen, die hartstochtelijk vragen direct op te hou den met het Spaansche avontuur. Wij willen geen nieuwen oorlog, wij willen geeh nieuwe ineenstorting van ons vaderland, wij willen geen enkel avontuur en geen enkele van die ontploffingen, waartegen Schacht hard nekkig waarschuwt." Het vlugschrift besluit: „Vrienden, handelt vastberaden maar verstandig. Laat ieder op zijn plaats blijven en in zijn omgeving hande len. De sterkste wapenen in de handen van den vijand zijn: leugen, valschheid en verraad. Vandaag zijn nog weinigen in deze stad met ons, maar weldra zullen er honderden zijn en later millioenen. Heil Duitschland". In een ander, op wit papier gedrukt vlug schrift wordt een directe volksstemming ge- eischt over de Spaansche kwestie. Verwachting: Matige, in het Zuiden wél- licht toenemende Zuidoostelijke tot Zui- delijken, later wellicht Zuidwestelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken met later kans op regen, iets warmer. 2 H Verdere vooruitzichten: Onzeker. LONDEN, 9 April. (Reuter.) Het Japan- sche toestel „Verheven Wind" heeft den tocht TokioLonden volbracht in 94 uur en 18 minuten. Het is om 15 uur 26 op Croydon geland. Om 14 uur 16 was het vliegtuig van Le Bourget opgestegen. Het toestel vloog driemaal rond het vlieg veld Croydon, waarna het een perfecte landing maakte. Het publiek stroomde onmiddellijk het vliegveld op en verdrong zich rondom het vlieg tuig, waar den vliegers, die er trotsch op zijn, dat hun toestel geheel van Japansch fabrikaat is, een ware ovatie ten deel viel. Het departement van Buitenlandsche Za ken te Tokio heeft een verklaring uitge geven, waarin groote voldoening tot uit drukking wordt gebracht over de volledige overeenstemming van opvattingen, die tot stand is gebracht tusschen de Japansche regeering en het bestuur van Nederlandgeh Oost-Indië, ten aanzien van verschillende punten betreffende de wederaanpassing der handelsbetrekkingen tusschen Japan en Ne- derlandsch Oost-Indië. Zooals men weet, werden handelsonder handelingen tusschen Japan en Neder- landsch Oost-Indië sedert Mei 1934 te Ba tavia gevoerd. man BRUSSEL, 9 April. (Belga). Te Eupen is een gearresteerd, die bij de annexatie van Eupên en Malmedy Belg geworden is. Hij zou in dienst der Duitsche geheime staatspolitie gestaan en inlichtingen over Duitsche vluchte lingen in België verstrekt hebben. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 9 April: Vrijdagavond werd een nota van Z.Em. Kardinaal Van Roey gepubliceerd, waarin Z.Em., in verband met sommige uitlatingen van den Rex-leider Degrelle, verklaart, dat meerdere passages van de Kerstboodschap der Belgische Bisschoppen een afkeuring be oogen van de methoden en de grondslagen van Rex, en dat Z.Em. Rex een gevaar acht voor land en Kerk. De nota laat verder verstaan, dat de plicht van eiken loyalen Katholiek op 11 April moet zijn voor Van Zeeland te stem men, en dat tevens elke onthouding afkeu renswaardig is. Uit de speciale editie van „Le Pays Réel", het blad van Degrelle blijkt, dat het geheime ac coord tusschen de Rexisten en de Vlaamsch- Nationalen drie gedeelten omvat. Wat het eer ste gedeelte van het accoord betreft; geeft „Le Pays Réel" in extenso de rede weer, die de Vlaamsche Rexist Paul de Moht op 4 October 1936 te Luik heeft gehouden, en waarvan de tekst reeds sedert October 1936 bekend was. Het accoord is, naar de Rexisten verklaren, op deze rede gebaseerd. Blijkens het tweede gedeelte van de overeen komst Zijn Rex en het V. N. V. het erover eens, dat de oplossing der politieke, sociale en econo mische vraagstukken moet geschieden op de volgende grondslagen: Instelling van een politiek en sociaal bewind, waarbij onder waarborging van de controle van het volk op en zijn deelneming aan de behan deling der openbare zaken door de handhaving van een politiek parlement, tot stand gekomen krachtens het algemeen kiesrecht, de levende en natuurlijke volkskrachten tot uiting zullen ko men in een corporatieve volksorganisatie. Het derde gedeelte bevat de overige punten, waaromtrent overeenstemming tot stand is ge komen en die betrekking hebben op den weg die gevolgd zal worden, om te geraken tot: 1. De totstandkoming van gemeenschappelijke sociale organen; 2. Een gemeenschappelijk optreden wat de parlementaire actie en de propaganda betreft. Onze Brusselsche correspondent seint ons: Vrijdagavond wordt te Brussel bevestigd, dat de verklaring, door Parijs en Londen voorbereid, betreffende beperking der militaire verplichtin gen van België en de verzaking van het door- toehtsrecht, voorzien bij art. 16 van het Vol kenbondspact, thans aan de Duitsche en Ita- liaansche regeering is voorgelegd, met het ver zoek om zich bij de verklaring jegens België aan te sluiten, en dezelfde verbintenis aan te gaan als Engeland en Frankrijk. METZ, 9 April. (Havas). Z. H. Exc. Mgr. Bornewasser, de bisschop van Trier, heeft thans openlijk stelling genomen tegen de Duitsche regeering, in verband met de door haar gevolgde schoolpolitiek. Te Trier heeft hy. in een toespraak tijdens den kerkdienst, zijn meening tot uiting gebracht. De Libre Lorraine publiceert deze toespraak, welke de Duitsche bladen stilzwijgend voorbij gaan. De Bisschop zeide o.m., dat hij protest- telegrammen had gezonden aan de regeering in Berlijn en aan den te Neustadt verblijf hou denden rijkscommissaris, en dat hij zijn geheele dossier zou toezenden aan het ministerie van Onderwijs, maar dat hij zich geen groote illusies maakt over het resultaat van zijn stappen. Na den kerkdienst begaven duizenden in woners van Trier zich naar het Bisschop pelijk paleis, waar zij Mgr. Bornewasser toejuichten, een lied aanhieven en uiting gaven aan hun trouw aan het Katholiek Geloof. LONDEN, 9 April. (Reuter.) Het bureau van de suikerconferentie heeft vanmorgen een kor te bijeenkomst gehouden. Men verwacht geen nieuwe bijeenkomsten voor Dinsdag, zoodat de gedelegeerden ruimschoots den tijd zullen heb ben om de gisteren overhandigde vragenlijst te bestudeeren. In een communiqué wordt gezegd, dat besloten is tot het instellen van een sub commissie, die zich in verbinding zal stel len met alle delegaties, teneinde tot voor stellen te komen, die als basis voor een accoord kunnen dienen. De sub-commissie zal bestaan uit Spinasse (Frankrijk) en Norman Davis (Ver. Staten). Men had het plan, hier den naam van dr. Moritz (Duitschland) aan toe te voegen, doch in verband met zijn afwezigheid is de beslis sing inzake deze benoeming aangehouden. Overeengekomen werd, dat de sub-commissie ook een beroep zou kunnen doen op den steun van dr. Colijn. Voorts werd besloten aan de delegaties te verzoeken Maandag schriftelijke antwoorden in te dienen op een aantal vragen. Den gedelegeerden wordt daarom verzocht, een uiteenzetting te geven van bepaalde punten ten aanzien van de binnenlandsche suikerpoli- tie-k hunner onderscheidenlijke landen, en hun meening betreffende de contingenten. Spinasse heeft aan de „Financial News" ver klaard, dat de thans van kracht zijnde contin genten niet meer overeenkomen met de be hoeften van de Fransche binnenlandsche markt, waar de vraag grooter is dan de pro ductie. „Echter", zoo vervolgde Spinasse, „kunnen alleen wederzijdsche onderhandelingen leiden tot het vrijere handelsverkeer van vroeger, en Te Berlijn worden vlugschriften verspreid van een „Duitsche Partij voor de Vrijheid". Mgr. Bornewasser, de Bisschop van Trier, heeft openlijk geprotesteerd tegen de Duitsche schoolpolitiek. In een nota deelt Z. Em. Kard. van Roey mede, dat hij „Rex" een gevaar acht voor land en Kerk. Italië streeft thans naar een verdrag met Roemenië. De „Verheven Wind" heeft de recordvlucht TokioLonden in 94 uur 18 min volbracht. De verklaring inzake de militaire zelfstandig heid van België thans aan Rome en Berlijn voorgelegd. Versterking der legermacht wordt een der hoofdpunten van het Japansche politieke programma. Bij Madrid zouden de linkschen successen be reikt hebben. In het Noorden schijnt het te zullen aankomen op een beslissende slag bü Bilbao. Voldoening te Tokio over de overeenstemming van opvattingen ten aanzien van wederaanpas sing der handelsbetrekkingen tusschen Japan en Indië. Chauffeursstaking te Amsterdam opgeheven. Antwoord van minister Slingenberg op vragen van het Kamerlid Arts in zake de gevolgen van het onvereenigbaar verklaren van het lidmaat schap van het R.K. Werkliedenverbond met dat van de K.D.P. Eerste openbare zitting van den Raad voor de Luchtvaart; behandeling van het vliegongeval onder Stompwijk. Historische vondsten te Valkenburg; nieuwe gangen onder kasteelruïne ontdekt, New-Yorksche Beurs: Slot onregelmatig. Het is duidelijk, dat de Fransche regeering geen poging zal nalaten, om deel te nemen aan internationale besprekingen en dezen een mo gelijk succes te verzekeren." Frankrijk wacht slechts op een wederkeerige. verzekering van de andere volken, om de po litiek van vrijhandel, waarop het altijd heeft aangedrongen, tot een goed einde te brengen. Indien zulk een wederkeerigheid echter ont breekt, zal het ons onmogelijk zijn de zekere van kracht zijnde beschermende maatregelen af te schaffen, ondanks het feit dat wy er kennen, dat zulk een afschaffing noodzake lijk is. PRAAG, 9 April. (Stefani). Officieel wordt ontkend dat de Tsjecho-Slowaaksche minister president een onderhoud heeft gehad met ver tegenwoordigers van de Habsburgers. Tegelijker tijd ontkent men, dat Prins Paul van Joego slavië binnenkort een bezoek zal brengen aan Praag. Officieel deelt men mede, dat dit be zoek eerst in Mei of Juni van het volgend jaar zal volgen. tN^i l umnillllllllllllllP)))))); i?2. f/MfSSA Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 745. Vorige stand: 759.9.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1