GEHEEL GEBIT Tandheelkundig Instituut Haarlem, 10 April St. Vincentiusbibliotheken Wij gaan aan den slag! SRAARIME BAfNIK ALLE EFFECTEN ZAKEN RADIO MOORS n v ZATERDAG 10 APRIL 1937 „DE KRUISVAART" OP DE PLANKEN Een demonstratie van het cohort Kathedraal St. Bavo in den schouwburg üe het GROOT GEVAAR VOOR HAARLEMS BEVOLKING NOODTOESTAND WERK LOOZEN Haarlemsche R. K. Volksbond vraagt verbetering Henk Kreeft Rijkspostspaarbank LIMONADE GAZEUSE RACERS OP DEN BERGWEG Tegen een auto opgevlogen en ernstig gewond RECHTSTREEKSCHE VERBINDING MET AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS HANDELSCREDIETEN léAöK VREEMDE VALUTA DE ZEESLAG BIJ HET SKAGERRAK Lezing vice-admiraal Quant Les voor Nederland INBRAKEN IN DEN NACHT In een fabriek en vier villa's COMITÉ VAN KATH. ACTIE Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie De Graal Haarlem-Noord St. Bavo kathedraal Graalhuis Spaarne Verkiezing van de leden der Tweede Kamer Programma van de Haarl. Radio centrale op Zondag 11 April Programma van de Haarl. Radio centrale op Maandag 12 April RIJKSSTRAATWEG 16 uanaf f IR - met garantie, pijn- Vdlldl I lnns trekken inbegr AGENDA Bioscopen 11 April Bioscopen 12 April Bioscopen Apotheker INSTELLINGEN Boeken vooralle leeftijden. INSCHRIJFGELD 10 CT. LEESGELD 3 CT. N. Groenmarkt 22, geopend; Woensdagsmiddags 34 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 89, Vrijdagsavonds 8—9 uur. Hagestraat 49, geopend; Woensdagsmiddags 23.30 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 7.30—8.30, Vrijdagsavonds 7.30—8.30 uur. Klarenbeekstraat 60, geopend: Woensdagsmiddags ^.302.30 u. (voor de kinderen), Woensdagsavonds 89, Vrijdagsavonds 7.308.30 uur. Gen. de la Reystraat 17, geopend; Woensdagsmiddags 3.305 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 8.30—9.30, Vrijdagsavonds 8.30—9.30 uur. Rijksstraatweg 304, geopend: Woensdagsmiddag* 2.30—3.30 u. (voor de kinderen), Dinsdagsavonds 89, Vrijdagsavonds 89 uur. Om het kampioenschap van Haarlem STAD X-r auwelijks heeft de Regeering medegedeeld, 1^ dat de verkiezing van leden der Tweede Kamer is vastgesteld op 26 Mei, of reeds komen de eerste aankondigingen van stevige Roomsche verkiezingsactie op ons redactie- k'Ureau binnen. Nog deze week zal met den kaartverkoop v®or de eerste groote vergadering van de R. K. Staatspartij, afdeeling Haarlem, een aanvang borden gemaakt. Deze groote vergadering zal plaats vinden Vrijdag 23 April, in het gebouw St. Bavo, Sme- 'fcstraat, alhier. Als sprekers zullen optreden lijstaanvoerder, de zeereerwaarde zeergeleer de heer pater Dr. L. J. C. Beaufort O.P.M. te Utrecht, en de hoogedelgestrenge heer A. J. koerakker, lid van de Tweede Kamer der Sta- 'en-Generaal. De vergadering zal worden op geluisterd met muziek. Dit bewijst, dat de Algemeene R. K. Propa- ^hdaclub haar taak serieus opvat en dat zij er ®ch van bewust is, dat voor de R. K. Staats- Partij en ons Katholiek Geloof groote belangen bÜ de as. verkiezingen op het spel staan. Zoo is het en zóó mogen alle katholieken de a-s. verkiezingscampagne zien. Vroeger wierpen de verkiezingen voor de IVeede Kamer reeds maanden tevoren hun Schaduw- en lichtzijden vooruit. Men kon zeg- dat toen practisch de geheele winter, die aan den verkiezingsdag voorafging, aan de pro paganda gewijd was. Tegenwoordig is dat an- Een korte felle spurt van een week of zes ei dan moet de overwinning bevochten wor den. wij vinden het goed zoo, want het was Moeilijk het enthousiasme zes maanden en langer op peil te houden. Maar dan is het ook ^ak, dat alle katholieken hun plicht kennen, tedehelpen om den grooten strijd voor him Pfcginsel, voor hun geloof, voor hun God te Vrijden. Zes weken moeten alle katholieken Propagandisten zijn en als het moet, de straat °pgaan. Als een ontzagwekkende macht moet ket katholicisme in Nederland zich aan de an dere partijen, vooral aan onze bestrijders, op dringen. Niets' moet hen kunnen weerstaan. Onder den opmarsch van de Roomsche batail- 'ons moet de grond van Nederland daveren. Het wordt nu weer tijd om ons katholiek-zijn "aar buiten uit te dragen! Het zouavenbloed öoor ons lichaam te laten stormen! De entreeprijs voor de vergadering van 23 APril bedraagt 10 ct„ terwijl werkloozen vóór 23 April gratis een toegangsbewijs kunnen be komen in gebouw St. Bavo, Smedestraat. De toegangsbewijzen zullen verkrijgbaar zijn bij alle propagandisten en bij de volgende adressenGebouw St. Bavo, Smedestraat, Haarlem; A. Lips, Burg. Sandbergstraat 32, Haarlem; J. Dijkmans, van Oosten de Bruin- straat 13, Haarlem; J. Felix, Amsterdamstraai 55, Haarlem; H. Habraken, Antoniestraat 7, Haarlem; F. J. IJland, Parklaan 59, Haarlem; O. H. Knötschke, Kleverlaan 157, Haarlem; J. Kampmeijer, Verspronckweg 155, Haar- lem; r. K. Landarbeidersbond, Zaanenstraat 18, Haarlem; R. Warnars, Rijksstraatweg 402, Haarlem; G. A. Topper, Zdjlweg 309, Haarlem; c- Sens, Gen. de la Reijstr. 4, Haarlem; A. v. d. Veldt N. Tuindorplaan 16, Overveen. Ruim zeshonderd belangstellenden waren VrÜdagavond naar den Stadsschouwburg opge daan, waar „De Kruisvaart", cohort Kathe draal Sint Bavo, onder auspiciën van de ver buiging „Geloof en Wetenschap" een uitvoe rig gaf. Met het oog op de gewenschte belangstel- '1g in kringen en bij personen, waarmee het JeUgdwerk weinig contact heeft, was deze wij- 2e van organiseeren „goed bekeken." En ook omdat nu voor een volle zaal en met kerust hart tot uitvoering kon worden ge bracht, wat bij zelfstandig handelen groote "Moeilijkheden oplevert. De hoogeerwaarde heer F. Filbry, pastoor van de St. Bavo-parochie, die den avond met '-'eh vriendelijk-korte speech opende, had dan °°k volkomen gelijk, toen hij het bestuur van en W. dank bracht voor zijn medewerking, "Minderheid mevrouw Vorstman—Coelen, die ""eer haar toewijding en organisatietalent ge- koven had en deswege een bloemenhulde ont- y'lg. zijn groote waardeering sprak de Ple- aan ook uit voor den baljuw en zijn staf, Men geen moeite te veel is, om door middel Mn de „Kruisvaart" de katholieke jongens op ■o voeren tot een schoon en gezond idealisme. "Mt zou geen „Roomsche avond" worden in Mazen zin, dat de collecteschaal rondging: er ^®rd alleen oprechte belangstelling gevraagd. atuurlijk werd het wèl een „Roomsche avond" 'M anderen, eveneens welbekenden vorm: het *as laat afgeloopen. Tegenover het voordeel van een tamelijk kiotschen opzet moest een nadeel staan: In öe Loopmare van G. en W. werd deze voor telling aangekondigd als een „buitengewone bijeenkomst" voor de leden, met de bijvoeging, öat „De Kruisvaart" een artistiek verzorgd Negram aanbood. Nierbij is geen woord onwaar en toch wekt Meze annonceering na hetgeen reeds in de ®ers was vermeld verwachtingen, die moei- Mjk geheel vervuld kunnen worden. Het was een Waardevolle demonstratie van katholiek jeugd werk en de verzorging was zoo, als we die vroe- ®er vaak gewenscht hebben, maar van kunst Moest toch eigenlijk niet gesproken worden. Nu we toch met opbouwend bedoelde Aanmerkingen beginnen, ook dit: het pro- 5!'amma was overladen. Wat zou het spel na pauze veel beter ontvangen zijn, als niet door zóóveel kortere spelen was v°orafgegaan. Men mag dit ook omkeeren M zijn we er zeker van, dat de aanwezigen •■Radijs" niet gaarne gemist zouden hebben. Wanneer we de zeven afzonderlijke, doch in e"kaar overvloeiende vertooningen beschouwen als een demonstratie in beeld, klank en bewe ging van hetgeen de Kruisvaart beoogt, dan Mkennen we gaarne, dat zij uitstekend ge klaagd is. De Kruisvaart bevordert: het meeleven met de Kerk, de versterking van het gezinsverband, den gemeenschapszin, de waardeering van den arbeid, de ware blijdschap in lied, spel en dans, de gezonde lichaamsoefening en de liefde voor volk, vorstenhuis en vaderland. Deze zeven tableaux, ontworpen door Anton Sweers en onder zijn leiding opgevoerd, gaven van de moderne jeugdvorming een sympathiek beeld. Ze brachten het gansche cohort op de planken en we genoten van de soms sierlijkë regelmaat, waarmee de groepen in beweging werden gebracht. Niet alles voldeed, natuurlijk niet. Wanneer onze diepzinnige Joost van den Vondel in de korte broek wordt voorgedragen en zich voor een spreekkoor moet leenen, hou den we ons hart vast. Als er gezongen wordt niet leukweg, als jongens doen, maar met- artistieke tendenzen dandoch hier is het oordeel aan den muziekrecensent. Prettig jong leven en tot de verbeelding sprekende vertooning kwam er eerst met de tableaux, waar voor Wim Snitker den tekst schreef maar we hadden dan gaarne iets van dien tekst ver staan. Dit werd ons gegund bij het laatste ta fereel met het symbolische vlaggensaluut, dat geestdrift wekte, zoozeer zelfs, dat de aanwe zigen opstonden om het Wilhelmus mee te zingen. Waren de zaalbewoners er opzettelijk in betrokken, dan zou het, in den geest der de monstratie, nóg aardiger zijn geweest. Het is opmerkelijk, wat de leiding hier met Hollandsche jongens heeft kunnen bereiken een enkele maal leek het zelfs een beetje Duitsch! Dat de katholieke gedachte van de beweging zich niet klaar opdrong, lag hier aan, dat zij zich vooral te uiten had in het woord, waarvan we in meerdere tafereelen al leen den klank opvingen. Met deze onvolkomen heid kan voor de toekomst rekening worden gehouden. Na de pauze kwam „Radijs", een zinrijk spel van Anton van de Velde, waarvan het dui delijk is, dat het Uit het land van „Tijl Uilen spiegel" komt. Twee hoofdfiguren: de idealisti sche Radijs en zijn genotzuchtige makker Bot trekken het leven door, op zoek naar de eeu wige zaligheid. Zij doorleven de verschillende seizoenen van het bestaan, ieder volgens eigen aard, tot zij te langen leste met groote moeite want zü krijgen met een buitengewoon on- hebbelijken sleutel-Petrus te doen! den open hemel binnen snellen. Een spel in tafereelen, vol afwisseling, met veel poëzie en nog meer humor, met tal van mooie gedachten en veel Vlaamsche vrijmoedigheid ten opzichte van re ligieuze zaken. Een spel voor de jeugd doch voor deze wat te wijs en zeker te ondeugend 1een spel voor de volwassenen, ofschoon voor dezen een beetje te kinderlijk en daardoor niet altijd boeiend. Maar wat werd dat kranig gespeeld! Als we de artistieke aspiraties niet te zwaar wegen overigens kwamen ze in enkele onderdeelen als de fraaie groepeering, de mooie belichting en het fijne decor van Harry Sterk wel tot hun recht kunnen we spreken van een kostelijke vertooning. Het succes was vooral te danken aan Bot, die in het programma eenigszins griezelig wordt aangeduid als „de vleeschgewor- den platonische hunker naar alle aardsche lek kernijen", maar die op het tooneel een boy om van te smullen was. Tegenover zooveel natuurlijke speeldrift ge ven we met plezier een collectie artistieke ge maaktheid cadeau! Ook Radijs, ofschoon méér gedresseerd, en in het nadeel door zijn asceti sche figuur, die het op de planken tegenover den boertigen humor altijd moet afleggen speelde goed voor zoo'n jonge kracht. Er was kleur, leven, poëzie en pret inderdaad een aardige vertooning. Zoo werd het in verschillende opzichten een avond, die aan zijn doel beantwoordde en waar op het St. Bavo-cohort van de Haarlemsche „Kruisvaart" met voldoening mag terugzien. Onder de aanwezigen merkten wij op den hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, deken v. Haar lem; den hoogeerw. heer L. A. A. M. Wester- woudt, pastoor te Noordwijkerhout en oud plebaan der Kathedraal; den zeereerw. heer H. Agterof, secretaris van het bisdom en voorts vele zeereerw. heeren pastoors uit Haarlem en omgeving. H. B. v. d. S. Over het muzikale gedeelte schrijft onze mu ziekrecensent het volgende: Bij de zeven tableaux schreef Marius Mon nikendam muziek voor orgel, zang en (of) orkest. Na orgelspel by de eerste twee tableaux Meeleven met de Kerk en Versterking van het gezinsverband in hoofdzaak accoordenop- eenvolging van Debussy-aanschen stijl aange wend bij het opkomen der knapen (bij de tekst- zegging zweeg het orgel grootendeels,- wat wij niet noodzakelijk achtten) kwam muziek bij „Gemeenschapszin", echt specifiek-Monniken- dams: in strak metrum met scherp-rhythmische figuren en dan uitgevoerd door het koper. Mu ziek, die in den waren zin des woords de „be weging" steunt, ja, er de ziel van wordt, mits de muziek zelf maar een ziel bevat, werkelijk iets te zeggen heeft. En dit laatste doet de muziek van Monnikendam althans ons niet. Dat bij de muziek voor zoo'n tableau metrum en rhythme primair mogen of moeten zijn, geven we grif toe, maar er wordt gesproken van „mu ziek", en dan dienen er nog andere elementen in voldoende mate aanwezig te zijn. En deze elementen (melodie, harmonie, bouw enz.) zijn hier zoo secondair, zoo onbeduidend, dat er volgens onze begrippen geen zuivere „muziek" is gemaakt. Als metrum en rhythme het bijna alleen moeten en kunnen doen, waarom dan niet louter slagwerk genomen? Daarbij komt nog, dat deze muziek wel wat erg militairistisch aandoet (hiermede bedoelen we Pruisisch-militairistisch, dus overdreven stram). Ook de herhaalde signalen deden in dien geest aan en misten op den duur hun uit werking. Daar tegenover stond goede zangmuziek, een voudig en bevattelijk, in het geheel niet ge zocht modern, eerder met oude melodische wen dingen: een Marialied op tekst van Wim Snitker en degelijke, alhoewel niet hoogst oorspronkelijke muziek bij „Gezonde Lichaamsoefening". Zonderen we het Marialied uit, dan voldeden de „melodieën" het minst en stak de oude Wil- helmusmelodie, die in het slottableau was aan gewend, boven alles uit. De zetting voor klein orkest was zeer zaak kundig geschreven en Jan Nibbering's orkest kweet zich, de krachten in aanmerking genomen, lofwaardig van zijn taak. De zang op het tooneel liet af en toe nogal eens iets te wenschen over. Niet altoos was er eenheid inzake tempo tusschen zang en bege leiding. Gelukkig slaagde het Marialied het best. De componist had verder de beschikking over een groot harmonium, dat vanzelfsprekend een orgel niet kan vervangen. Bij het na de pauze gespeelde „Radijs" com poneerde Arthur Mertens O. F. M. muziek in ongeveer romantischen stijl en die o. i. niet geheel in overeenstemming is met het Vlaam sche karakter van het stuk. Bestaat er geen oorspronkelijk-Vlaamsche muziek bij „Radijs"? O. K. Er dreigt groot gevaar voor hygiëne als Uw oude stofzuiger defect raakt en U geen geld disponibel heeft om een nieuwen te koopen. Gezinsoorlog is niet ondenkbaar bij verschil van meening over huurkoopsysteem Een gezonde en goede oplossing is een „Primo" te huren, van de stofzuiger-centrale Hageman, Ged. Oudegracht 52, tel. 12762; voor 60 ets. per week zonder langdurige verplichting en gratis onderhoud en reparaties. (Adv.). Het bestuur van de afd. Haarlem van den R. K. Volksbond heeft aan het bestuur van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland, het volgende schrijven gericht: Met groote waardeering voor de vele werk zaamheden door het Verbondsbestuur ver richt en met hartelijken dank voor vele ver kregen resultaten, meenen wij in verband met de ernstige tijdsomstandigheden waarin wij leven nog eens een beroep te moeten doen in zake het volgende: De droevig zorglijke omstandgheden waar in velen van de arbeidersklasse en dus ook de leden van onze organisatie verkeeren, nopen ons wederom een dringend verzoek tot U te richten, alles in het werk te stellen hierin ver betering te trachten te brengen. Hebben wij reeds bij de vorige algemeene steunverlaging er met nadruk op gewezen, dat deze als een ramp voor onze bevolking was te beschouwen, de sinds dien tijd doorgevoerde telkens' weer verhoogde indirecte belastingen op de meest noodzakelijke levensbehoeften hebben den toestand weer belangrijk verergerd. Valt het niet te ontkennen, dat de waarde vermindering van den gulden de werkgelegen heid voor bepaalde groepen iets heeft verbe terd en meerderen daardoor aan den arbeid konden gaan, de zeer lagg loonen welke thans betaald, worden en welke bijna of reeds gelijk zijn aan den veel te geringen steun, verarmen steeds meer en meer het in vele opzichten belangrijkste deel van on,s volk, van welke, toch volgens „Rerum Novarum" de welvaart der staten voortkomt. Een ander verschijnsel dat zich steeds meer accentueert is, de (als gevolg van de waarde vermindering van den gulden en den steeds meerderen uitvoer) stijgende levensstandaard, welke reeds belangrijk aanwijsbaar is en ver- hooging van de prijzen van vleesch, brood, oliën, vetten, kleeding, enz. meebrengt. Mocht aanvankelijk de wensch gekoesterd worden, dat de plaatselijke overheid zou trach ten een compensatie te geven voor de belang-, rijke stijging van levensonderhoud, door ver laging door te voeren van huishuren, prijzen van electriciteit, ga,s en water, thans blijkt vol komen dat van deze zijde geen enkele verbe tering te verwachten is. Integendeel, door het steeds verder doorvoeren van verhaal en zelfs verdere doorvoering van vermindering van inkomsten als door den Minister al was voor gesteld, wordt de noodtoestand steeds droe viger. Alles is practisch beproefd om den toestand zoo draaglijk mogelijk te maken, door de door U verlangde Comité's van hulp in het leven te roepen, waaraan spontaan gevolg ls gegeven en veel leed werd verzacht. Thans is evenwel het tijdstip aangebroken dat langer zwijgen misdadig zou zijn en wij wenden ons daarom tot U om binnen korten tijd verbetering van den noodtoestand in het leven te roepen, door al Uw invloed aan te wenden bij de daarvoor in aanmerking komen de instanties. In den ouderdom van ruim 60 jaar is in het 3t. Elisabeth-Gasthuis overleden de heer Henk' Kreeft, bekend als kapelmeester van het eer tijds zoo bekende gezelschap van de drie K's. Kreeft—Kelly—Kiel. De laatste 5 jaar was hij directeur van de operette-vereeniging „Bart Kreeft" hier ter stede en heeft ook hier zijn sporen op operet te-gebied verdiend en zich bij vele Haarlem sche Operetteliefhebbers bemind gemaakt. De teraardebestelling zal plaats hebben Maan dag 12 April a.s. om kwart over 10 uur op de R. K. Begraafplaats „St. Barbara" te Haarlem- Noord.. Opgave betreffende het kantoor der posterijen te Haarlem. In den loop der maand Maart 1937 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbankboekjesin- gelegd 579.809,34 en terugbetaald 499.691,06. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 80.118,28. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 356. Vrijdag is in de bocht van den Bergweg te Bloemendaal nabij de begraafplaats een ern stig ongeluk gebeurd. Drie racefietsers kwa men met groote snelheid, links rijdend, van de helling, waardoor twee van hen, twee achttien jarige jongemannen uit Amsterdam, tegen een van den anderen kant komenden auto opbot sten. Een van hen vloog met zijn hoofd door de portierruit. Beiden vielen bewusteloos en ernstig gewond op den %rond en zijn, na voor- loopig verbonden te zijn, met twee ziekenauto's naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem overgebracht. De auto werd zwaar gehavend. De politie maakte proces-verbaal op. N.V. SPAARNE 0BAN INKT SPAARNE Verduidelijkt met schema's en overzichten aan de wanden van de zaal en via een groote tafel, waarop miniatuur-scheepjes den slag uit beeldden, hield viceadmiraal L. J. Quant Vrij dagavond voor vele leden van de afd. Haarlem en omstreken van de Kon. Ver. „Onze Vloot", in het café-restaurant Gebr. Brinkmann, een zeer interessante lezing' over: „De zeeslag bij 't Skagerrak", den historischen beroemden zeeslag tusschen de Engelsche en de Duitsche vloten in den wereldoorlog ten fJoorden van Denemarken. Spr. vertelde dat deze slag geleverd is met de toenmaals modernste middelen en de grootste zeeslag van alle tijden is geweest. Het lucht- wapen heeft er echter nog geen rol bij gespeeld. Reeds lang voor den wereldoorlog heeft men met den bouw van de oorlogsschepen en de opstelling van de vloot er rekening mede ge houden, dat een slag als deze op de Noordzee geleverd zou worden. Engeland was echter met de opstelling van de vloot in 1914 nog niet klaar. Niettemin had men onmiddellijk bij het uit breken van den wereldoorlog den slag willen leveren, maar het is heel wat later geworden, omdat de marine in Duitschland op de tweede plaats kwam. Het leger was er het voornaamste en de vloot wilde men bewaren om op den dag van afrekening den beslissenden slag toe te bren gen. De „wandeling naar Parijs" overland mis lukte echter en toen moest Duitschland het over zee probeeren. In 1916 kwam admiraal v. Scheer aan het hoofd der Duitsche marine en door hem werd de vloot actief. Het bleef oorspronkelijk nog bij kleine gevechten, maar het plan voor 'n grooten zeeslag' was klaar. Het plan in 1916, om bij Engeland slaags te raken, ging niet door en daarom wilde men een tweede plan, nl. bij Zuid-Noorwegen den slag te leveren, uitvoeren. De Engelschen waren toen echter goed op de hoogte van de plannen en zoo voer de Engel sche vloot nog eerder uit dan de Duitsche! De Duitschers hadden minder schepen en daarom hadden ze 't vooral gezocht in dfensieve mid delen: zwaarder pantser der schepen, betere sei nen, verlichting en derg. De beide vloten kwa men eigenlijk toevallig' met elkaar in aanraking, doordat n.l. de voorhoeden der vloten toevallig hetzelfde koopvaardijschip, dat heel onschuldig voer, aanhielden. De zeeslag heeft twee namen, al naar gelang de Duitschers of de Engelschen hem noemen: zeeslag bü Skagerrak of bij Jut land. Dit verschil zit 'm hierin, dat de beide vloten er mrat op willen gaan, zoover mogelijk van hun Tand gestreden te hebben. Skagerrak ligt verder dan Jutland van Duitschland en dus noemen de Duitschers den slag naar Skagerrak en omgekeerd. Spr. gaf dan met behulp van de miniatuurscheepjes een zeer uitvoerig overzicht van de verschillende stadia van den slag op 31 Mei en 1 Juni 1916. De kruisers konden elkaar op 16 K.M. afstand beschieten en ook de klei nere schepen als jagers en onderzeeërs hebben een voorname rol gespeeld. Het eerst werden Engelsche schepen vernietigd, omdat zij een veel meer trefbaren munitietoevoer tot de ka nonnen hadden dan de Duitsche. Daartegenover hadden zij veel grootere kanonnen. De Duitsche slagkruisers onder admiraal Hipper vochten met heldenmoed en hebben schitterende staaltjes van gevechtskunde gegeven, zooals b.v. de „Wiesba den", die zinkende nog bleef vechten. De En gelschen slaagden er echter in de Duitschers te omsingelden en toen moesten dezen wel terug naar hun haven. De Engelschen kwamen hun voor, maar ze sloegen zich door de Engelsche linies heen en bereikten hun basis. Wel heeft de Duitsche marine zich door dezen slag met roem overladen en was haar verlies aan men- schen en materiaal veel minder (11 schepen met totaal 61000 ton, 2551 dooden en 507 ge wonden tegen 14 schepen met totaal 115000 ton, 6097 dooden en 510 gewonden bij de Engelschen) maar Engeland beheerschte de Noordzee en dat was het voornaamste. Admiraal Jellicoe, de En gelsche opperbevelhebber, heeft bij dezen slag 'n zeer voorzichtige, maar tevens doeltreffende strategie gevolgd. Als een les voor Nederland trok spr. de con clusie uit de geschiedenis van dezen slag, dat een klein land met beperkte financieele midde len en toch met een parate vloot, desnoods haar neutrale onafhankelijkheid willende verdedigen, kan volstaan met groote onderzeebooten, mits deze gedekt worden door groote kruisers. Wam als een onderzeeboot ergens haar kracht moet toonen, dan kan ze er technisch onmogelijk geheel 'onder water heen varen. Vaart ze boven water, dan heeft de onderzeeboot echter een groot schip met sterke artillerie, dus 'n kruiser, noodig om haar te beschermen. Daarom dan ook was de kruiser „De Ruyter" zoo noodzakelijk en was het dwaas, dezen destijds te willen vervangen door vliegtuigen, die zijn taak niet kunnen overnemen. Spr. zette dan nog uitvoerig uiteen, dat Nederland een grooten achterstand in zijn marine heeft, zooals dit nu weer blijkt bij de bescherming van onze koopvaardijvloot bij Spanje en deed ten slotte een beroep op de aanwezigen om mede te werken, opdat die ach terstand zoo spoedig mogelijk worde ingehaald. Wat we aan materiaal en personeel hebben, is uitstekend, aldus spr., maar we hebben er te weinig van. De, voorzitter, de heer L. J. v. Rossem, sprak een 'hartelijk dankwoord tot admiraal Quant, wiens lezing, ook voor den leek zeer duidelijk en belangwekkend, met groote aandacht en belang stelling was gevolgd. Aan een drukkerij aan het Donkere Spaai- ne te Haarlem is in den afgeloopen nacht on- gewenscht bezoek gebracht. Door het forceeren van een poortdeur kwam men in het kantoor, waar een gat naast het slot in de deilr van de brandkast werd gemaakt. De brandkast kon zoo worden geopend maar bleek slechts voor de inbrekers waardelooze papieren te bevat ten, zoodat de inbrekers onverrichterzake weer moesten aftrekken. Er wordt niets vermist. In den afgeloopen nacht is al evenzoo in gebroken in vier villa's, twee aan twee naast elkaar en tegenover elkaar gelegen aan den Militairenweg te Bloemendaal. De bewoners waren thuis, doch zij hebben allen niets be merkt. In drie der villa's werd de geheele be nedenverdieping overhoop gehaald, doch de buit was niet groot. Men is binnen gekomen door het verbreken van een ruit of via een kelderopening. Ontvreemd zijn eenig klein geld. postzegels, een verrekijker, vijftien doozen si garetten en wat fruit. In de vierde villa is men niet verder dan de keuken gekomen, vermoe delijk doordat de hond aansloeg. De buit be droeg er vier gulden. De politie stelt een on derzoek in. Centraal R. K. Pensionbureau, Parklaan 59. Inlichtingen dagelijks. MAANDAG 12 April 8.45 uur Cursus in Wijs begeerte voor leden van G. en W. door den Zeereerw. heer pater F. J. van de Vrande, M. S. C., in het gebouw der St. Jozefgezellenver- eeniging, Jansstraat 59. DINSDAG 13 April 2.30 uur: Bestuursverga dering van de St. Martha-vereeniging in het Tehuis Bloemhofstraat. 8 uur: Rep. St. Caecilia in Geb. St. Bavo. 8.30 uur: Cursus Leekenapostolaat in liet Clubgebouw Bagijnhof, achter de St. Jozefkerk. 8.30 uur: Jaarvergadering van de Reisvereeni- ging voor Katholieken in „De Leeuwerik'. Kruisstraat. DONDERDAG 15 April 8.30 uur: Bureauver gadering van de R. K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincentiusgebouw, Groenmarkt 22. 8.30 uur: Cursus Esperantistenvereeniging „Abbé Richardson" bij Brinkmann. 8.30 ui*-: Rep. R.K. Tooneel ver. „Thalia" in 't clublokaal „Het Hof van Holland", Gr. Markt. VRIJDAG 16 April 8 uur: Rep. Rederijkers kamer „Alberdingk Thijm" in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. 8.30 uur: Interparochieele vergadering van het Leekenapostolaat voor Directeuren en Be stuursleden der parochieele afdeelingen m het St. Elisabethsgebouw, Jansstraat 49. Ten einde eikaars bezoek niet te verhinderen o£ te bemoeilijken, wordt allen R. K. Vereeni- gingen verzocht vooraf overleg te plegen met- het Algemeen Secretariaat, mej. W. van den Singel. Kleverlaan 194, telefoon 23608 en bij vaststelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Zaterdagavond 8 uur ledenvergadering van den Cirkel „De Blijkijkers" in eigen localiteit. Zondagmorgen 9 uur Hoogmis in de Kathe draal, waaronder Algemeene Heilige Commu nie. Allen worden verwacht! 12.30 uur Inwijdingscursus op het Graalhuis Emmastraat. Zondag: 11.30 uur Inwijdingscursus voor de leden van Haarlem-Noord; 12.15 uur Kernclub voor de leden van Haarlem-Noord; 2 uur Fiets tocht voor de leden van den Cirkel „De Blijkij kers". Vertrek van het Spaarne; 4.15 uur Graal- koor. Maandag: 8.30 uur reidansscursus en tooneel- cursus voor leden boven 16 jaar. Woensdag: 8 uur vergadering van de Paro chie St. Elisabeth en Barbara, Donderdag: 8.30 uur handenarbeidcursus voor leden boven 16 jaar. De Burgemeester der gemeente Haarlem brengt ter openbare kennis dat op Dinsdag, 20 April 1937, de candidaatstelling voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer van de Staten- Generaal zal plaats hebben. Progr. I: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.35 Keulen; 9.05 Fransch Brussel; 9.20 Keulen; 10.30 Fransch Brussel; 11.20 Keu len; 2.20 Parijs Radio; 3.20 Keulen; 4.20 Pa rijs Radio; 6.50 Weenen; 7.20 Keulen; 9.20 Di versen; 9.50 Weenen; 10.50 Berlijn. Progr. 4: 8.30 Vlaamsch Brussel; 10.20 Droit- wich; 11.35 Vlaamsch Brussel; 12.50 Droitwich; 4.20 Londen Regional; 4.50 Droitwich; 5.20 Lon den Regional; 6.50 Droitwich; 9.25 Boedapest; 9.50 Droitwich; 11.00 Parijs Radio. Progr. 5 8.00—12.00 Diversen. (Wijzigingen voorbehouden.) Programma 1: Hilversum I. Programma 2: Hilversum II. Programma 3: 8.00 Keulen; 11.20 Keulen: 12.20 Vlaamsch Brussel; 1.20 Keulen; 2.05 Droitwich; 3.20 Keulen; 4.20 Droitwich; 4.50 Fransch Brussel; 5.20 Keulen; 7.05 Parijs Ra dio; 7.20 Fransch Brussel; 7.50 London Regio nal; 9.30 Rome; 10.05 Weenen; 10.50 Danmarks Radio of Diversen. Programma 4: 8.00 Vlaamsch Brussel; 8.20 Pauze; 6.50 Parijs Radio; 9.35 Pauze; 10.35 Droitwich; 11.35 London Regional; 5.20 Droit wich; 6.40 London Regional; 7.20 Droitwich; 8.20 Danmarks Radio; 9.2011.50 Droitwich. Programma 5: 8.007.00 Diversen; 7.Ö0 Eigen gramofoonplatenconcert (populaire mu ziek)London Bridge, Reg. Dixon; Wenn ich gross ben, liebe Mutter, Franz Hoffman; Die Sonne Uhr, Adalbert Lutter; Im tango Schritt Berlin-Buenos Aires, Idem; Im Klostergarten, Odeon orkest; Trauriger Sonntag, Franz Hoff man; Der Pfeifer und sein Hund, Elite orkest; Ticke tack, Adalbert Lutter; Um das blaue Band, Paul Godwin; Auf einem persischen Markt, Künstler orkest; Ballgeflüster. W. Bo hème orkest; Teddy Bars Picknick, Elite or kest; Liebestraum nach dem Balie, Orkest; In town tonight, Regional Dixon. 8.0012.00 Di versen. (Wijzigingen voorbehouden). HAARLEM-N. - TELEF. 16726 BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen: van 9-12 en 1-4 uur. Zaterd. 9-12 uur Avondspreekuren Dinsdag. Woensd en Donderd v. 7-9 u Gebouw St. Bavo Geel Wit 6 uur; Gewone zittingen 2 en 7 uur; Gewestelijke vergadering bouwvakbond 2 uur. Stadsschouwburg Ver. Droste. „De 7 sleu tels van Balpate", kwart over 8 uur. Kunstzaal De Bois, tentoonstelling, 95 uur. Huize „Domi" Overveen. Feestavond Schiet - vereeniging „Jhr. Otto van Lennep", 8 uur. Rembrandt-Theater ..Pygmalion" (gepro longeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater „De charge van de lichte brigade", 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „San Francisco" (geprolon geerd) 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace Filmac. 115 uur. Gebouw „St. Bavo" Zangvereeniging ..St, Caecilia", 8 uur. Muziekvereeniging „St. Caeci lia", 8 uur. Stadsschouwburg: Gez. Jan Musch „De Vrek", 8.15 uur. Hotel „Vreeburg": Bloemendaal. R.K. Gem. Tooneelvereeniging ,.St. Genesius". 8 uur. Hotel „Zomerlust": Santpoort. R.K. Gem. Tooneelvereeniging „V.O.O.T.A.G.'8 uur. KRUISSTRAAT 38 - TELEF. 11609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR philips WADI O Rembrandt-Theater: „4000 mijlen onder zeil half 12; „Pygmalion" (geprolongeerd), 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „De charge van de lichte brigade", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „San Francisco" (geprolon geerd), 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": „Haarlems Zanegenot". 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Bond v. Groote Gezinnen. 8 uur. Stadsschouwburg: Amsterdamsche tooneel vereeniging „De zonderlinge Dr. Clitterhouse 8.15 uur. Kunstzaal De Bois: Tentoonstelling, 95 uur. Rembrandt-theater: „Fygmalion" (geprolon geerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „De charge van de lichte brigade", 2.3C. 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „San Francisco" (geprolon geerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Filmac, 115 uur. De Zondags- en avonddiensten der apotheken worden van 10 tot en met 16 April waargeno men door Th. Klinkhamer. Koninginneweg 69. Grijsseels en Van Hees, Lange Veerstraat 14 en L. Schoorl, Frans Halsplein 1. R.K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voo kosthuizen en pensions eiken dag geopend, Parklaan 59, hoek Jansweg, telefoon 10394. St. Elisabeth vereeniging: Jansstraat 49. Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; ver gadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppelijk Museum: Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 3 uur. Wit-Gele Kruis: (R.K. Kraamhulp), Park laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R.K. Wijkver pleging, Magazijn verplegingsartikelen, inschrij ven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 105 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek: Nieuwe Gracht 70; geopend op werkdagen van 's morgens 10 uur tot half één; des middags van 2 tot 5 uur en des avonds van 79 uur. 's Maandagsmor gens gesloten. Stormvogels en Kinheim ontmoeten elkaar morgen om het kampioenschap van Haarlem. Stormvogels komt als volgt uit: Hollenberg Haak Sr. Haak Jr. Bravenboer Schoorl Tol Van Pel, Schildwacht, Woudenberg, Riemsdijk, Opbergen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5