De steun van Moskou aan de Fransche Communisten We luisteren naar Eenheid en haar grondslag De weerstoestand Restaurant DORRIUS FINANCIËN Sport en spel Dagfilm ZATERDAG 10 APRIL 1937 250 Millioen francs in 17 jaar Cijfers, die spreken Pater P. van Rijn f Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Zondag 11 April Maandag 12 Apri l Keres eindigt gelijk met Fine 47 V Opzienbarende onthullingen van den gewezen communist Jacques Doriot AFSCHEID MR. D. F. PONT JEUGDIGE FIETSER GEDOOD Plechtige uitvaart in de St. Monica- kerk te Utrecht Geen aadiëntie WEER KLOPT DE LENTE AAN DE DEUR SCHAKEN Aljechin derde te Margate SCHERMEN INT. OFFIC1ËREN-SCHERM- WEDSTRIJDEN De Utrechtsche prof. E. Spronk zal' de Nederlandsche deelnemers trainen MOTORSPORT MOTORRENNER OM HET LEVEN GEKOMEN VOETBAL Wijziging I.V.C.B.-programma TABAKSVEILING TE AMSTERDAM DE HONGAARSCHE AVOND iN CARLTON-HOTEL Eenige der eerste Hongaarsche kunstenaars komen „VISIE"-F1LM VOOR BLINDEN (Van een bijzonderen correspondent) De vroegere communist Doriot heeft de Fransche communistische partij openlijk in staat van beschul diging gesteld; hij heeft verklaard, dat de Fransche communisten de laatste I 7 jaar meer dan 250 mil lioen francs uit Moskou hebben ont vangen. t Men zou misschien geneigd zijn te mee- nen, dat de aanklacht van Doriot even zwaar aangeslagen moet worden als zoovele andere beweringen, dat diverse politieke partijen met „vreemd" geld werken en propaganda voeren. Doriot heeft echter aan het parlement het voorstel gedaan om een commissie van onder zoek te benoemen, die tot taak heeft na te gaan, waar de geldmiddelen voor de Fransche communistische partij en voor het instandhou den van de communistische bladen vandaan ko men. Ten overstaan van deze commissie zal Doriot zijn getuigen doen verschijnen en het bewijs leveren voor de door hem geuite be schuldigingen. Doch het „Volksfront", dat zelf in zijn program heeft staan „een onderzoek in te stellen naar de geldbronnen der pers" was bang voor de waarheid en het voorstel van Jacques Doriot om over deze zaak het volle licht te doen schijnen werd verworpen met 359 tegen 230 stemmen. Socialisten en communisten gingen hier weer hand in hand! Doriot heeft nu gemeend, dat hij niet lan ger mag zwijgen en daarom laten wij hier onder enkele belangrijke mededeelingen volger, aan de hand van tot nog toe niet gepubliceer de gegevens, die hij aan een Fransch journalist heeft verstrekt. Het is in Frankrijk een algemeen bekend feit, dat het communistische dagblad „Humanité" reeds lang van de vlakte zou zijn verdwenen, indien het niet met vreemd geld werd in stand gehouden. Van 1926 tot 1934 (sindsdien is er geen ba lans meer verschenen) heeft de Humanité steeds met verlies gewerkt. Het tekort op de exploitatie-rekening, dat in den loop dezer ja ren is ontstaan, was zoo groot geworden, dat Piatnisky, die zoo vrijgevig het Russische geld uitgeeft, op de hoogte gebracht werd van de hachelijke situatie, waarin het communistische dagblad verkeerde: deze zond een van zijn agenten naar Parijs om mededeeling te doen. dat deze toestand niet bestendigd kon worden. Het tekort werd echter tenslotte toch nog gedekt met het geld van Piatnisky en sindsdien heeft de Humanité geen balans meer gepubli ceerd di steeds geweigerd inzage te geven in de boekhouding, waaruit zou blijken, dat-het geld van Piatnisky de directie in staat stelde de exploitatie voort te zetten. Hieromtrent zouden de leden der administra tie Justinard, Seux en Cornon nadere inlich tingen kunnen verschaffen. Het zou ook niet mogelijk zijn na te gaan, door bemiddeling van welk kantoor de financieele transactie heeft plaats gehad. Sinds de Fransche communistische partij bil de Derde Internationale is aangesloten, zijn er verschillende, voor iederen afzonderlijken „tak van dienst", speciale groepen opgericht, die de activiteit der leden op verschillend ter rein moeten prikkelen en die leiding moeten geven op politiek, economisch en cultureel ge bied. Voor de vorming en opleiding van deze „spe ciale afdeelingen" zijn enorme bedragen be steed: o.m. werd er een comité gesticht voor anti-militairistische propaganda, voor propa ganda in de koloniën, onder de buitenlandsche arbeiders, op het platteland, productie- en ver bruikscoöperaties, sportorganisaties, vereenigin- gen van oud-strijders. Internationale Roode Hulp enz. enz. Al deze „gespecialiseerde werken" waarbü henderden personen in dienst zijn, hebben aan de communistische partij millioenen gekost. Het zou belachelijk zijn te beweren, dat de gewone bijdragen der leden voldoende zou den zijn geweest om in deze enorme uitgaven te voorzien. Zeer speciale aandacht wordt besteed aan de propaganda onder de buitenlandsche ar beidskrachten, die in Frankrijk werk hebben gevonden. Er verschijnen in Frankrijk o.m. de volgen de communistische bladen en tijdschriften, die ir. een vreemde taal worden uitgegeven„La Verdad" een veertiendaagsch tijdschrift in de Spaansche taal, met een oplage van 4000 exem plaren; „La Verita" bestemd voor de Italianen, met een oplage van 7000 exemplaren. „De stem van den arbeid", dat voor de Polen wordt uit gegeven heeft eveneens 7000 en het blad .,Pa- risis Munkas", dat voor de Hongaren bestemd is. heeft 3000 abonnés. ,X)e Proletarische Stem", een blad, dat eveneens onder de Italiaansche arbeiders in Frankrijk wordt verspreid, heeft een oplage van 12.000 exemplaren. Zelfs voor de Armeniërs in Frankrijk wordt een blad uit gegeven, de „Panvor". Verder zijn er afzonderlijke weekbladen voor de Tsjechen, Joego-Slaven (Borbeniradnik) voor de Joden (De Stem), voor de Oekrainers en Bulgaren enz. Geen enkele van deze bladen kan zich bedruipen: overal moet geld bij! Voeg daar nog bij, dat ook de communistische dagbladen zooals de „Humanité", „L'Enchainé", ..Rouge Midi" evenals de vier andere commu nistische dagbladen, alle met geweldige te korten werken. Ten slotte worden er nog millioenen vlug schriften, strooibiljetten, communistische kin derkranten en communistische geïllustreerde tijdschriften uitgegeven op kosten van de com munistische partij. Doch deze opsomming al leen reeds is voldoende om te bewijzen, dat er enorme bedragen voor noodig zijn om dit alles in druk te geven en dat de communistische party zelf niet by machte is om dit alles te betalen. Doriot heeft zelf lang genoeg in de commu nistische gelederen gestreden om te weten, wat de dageiyks terugkeerende kosten zijn voor deze enorme organisatie. Deze zyn ontzagiyk veel hooger dan de maximale bijdragen van alle leden tezamen. Doriot becijfert, dat de subsidie, die de com munistische partij in Frankrijk uit het buiten land, dit is uit Meskou, heeft ontvangen, meer dan 250 millioen moet hebben bedragen. In dit verband heeft hy thans een lijst van 150 per sonen gepubliceerd, die in staat zyn geweest de internationale actie der communisten van nabij te beoordeelen. Hun getuigenis, zoo verklaarde hy in de Kamer, zou een fel licht werpen op de geheime geldbronnen van de communistische party en aantoonen, dat deze partij niets anders is dan een werktuig in be zoldigden dienst van de Sovjet-regeering. „Eenheid door democratie" is de naam en de leus van een nieuwe staatkundige groep of party, wier oprichters sinds eenigen tijd doen de zijn de kiezers te bewerken en in verschil lende plaatsen van het land afdeelingen heb ben gesticht. Naam en leus zeggen ten naastebij wat deze groep beoogt: zy wil de democratie behouden en beschermen tegen den aanslag der extre mistische partijen. Nu voelen wij niets, en zoo mogelijk nog minder dan niets, voor de extremistische partijen hier bedoeld. En een gezonde democratie, welke zich met onze constitutioneele instellingen, de monar chie voorop, zeer goed verdraagt, achten wij voor ons land nuttig en noodig. Maar is het een vereischte, of zelfs maar gewenscht, daarvoor een afzonderlijke orga nisatie in het leven te roepen? Eenheid, welke geen anderen grondslag heeft dan democratie, lijkt ons zwak en on voldoende gefundeerd. Eenheid, ook in het staatkundig^ eischt allereerst beginselen en het woord demo cratie drukt niet zoozeer een beginsel uit, dan wel een vorm van staatsbestel en staats bestuur. Daarom komt het ons voor, dat naam, leus en wezen der nieuwe organisatie ontoereikend zyn om de eenheid te waarborgen en de vei ligheid die men wenscht. Een der sprekers in een propaganda-verga- dering der afdeeling Groningen, de heer Ebels, noemde het een gelukkig verschijnsel, dat vertegenwoordigers van verschillende partijen, die de parlementaire democratie als den meest gewenschten regeeringsvorm voor tfederland aanvaarden, thans eendrachtig voor het behoud daarvan strijden. En, luidens een verslag in de N. R. Ct., voegde hij daaraan toe: Het doel toch, dat E. d. D. nastreeft, staat los van de eigenlijke party-politiek; het overkoepelt als het ware de op zuiveren democratischen grondslag staande partijen. Vrage: is voor het behoud der democratie een dergelijke overkoepeling in den vorm van een aparte organisatie wél noodig, en zullen de partyen, die de parlementaire democratie aan vaarden, elkander niet gemakkelijk en als van zelf vinden, waar en wanneer dit wordt ver- eischt? Het antwoord ligt voor de hand. Reden van bestaan kan deze noviteit alleen hebben voor hen, die in den politieken strijd niet van een principieel standpunt uitgaan. Doen zy dit wel en met name doen dit de katholieken dan is hun plaats uitsluitend in de eigen principieele partij en vinden zy daar den grondslag voor hun eenheid. Zy zullen, aldus handelend, ook den besten dienst bewijzen aan den gevestigden regee- ingsvorm en het zekerst de gevreesde aan slagen der extremistische partijen weerstaan. Op de beginselen, op het behoud en de toepassing der beginselen komt het in onzen fel bewogen tijd een der keerpunten in de geschiedenis alleréérst en allerméést aan. Wy zyn er dag aan dag getuigen van, hoe de hoogste geestelijke waarden der menschheid worden bedreigd, niet alleen de vryheid, maar ook het geloof zelf en alles, wat daarmee samenhangt. Blijven wy niet paraat, en zorgen wij niet t y d i g voor de noodige middelen van ver weer, dan zal de stortvloed van het moderne heidendom ook over ons komen. En dan zal niet alleen de democratie, die wij christelijk wenschen, in 't gedrang komen, en ten onder gaan, maar ook al datgene wat wij in het leven van Staat en Maatschappij aan den invloed van het Christendom te danken hebben. P. S. Mr. D. F. Pont heeft van zyn gemeentenaren te Hillegom als volgt afscheid genomen in een brief, waarvan hij ons opneming in de krant verzocht: Door het zelfs voor my plotseling gekomen ontslag als burgemeester dezer gemeente, in gegaan den 4en April, op welken dag ik bij mijn moeder te Hilversum myn verjaardag vierde, ben ik niet meer in de gelegenheid geweest op normale wyze van myn ambtenaren, de wet houders en de raadsleden afscheid te nemen. Ditzelfde geldt voor de burgery in al haar geledingen. Het ligt niet in myn aard gunsten te vragen of sympathie te waardeeren, welke niet spontaan zouden kunnen worden gegeven. Van het houden van de gebruikelijke receptie wordt door my afgezien, nu deze niet op het raadhuis kan plaats vinden. Slechts wensch ik hierdoor dank te brengen aan een ieder, die in mijne ruim achtjarige ambtsperiode met my heeft willen medewer ken aan „De bevordering der ware belangen dezer gemeente", geiyk zoo treffend staat ge schreven in de gebedsformule, welke ik voor den aanvang der raadsvergaderingen placht uit te spreken. (w.g. D. F. PONT) Vrijdagavond ongeveer half zeven is op den hoek MientRuyterweg te Castricum de vyf- Jarige Frans van Berkel, die per fiets reed, door een auto gegrepen. Het jongetje was vrij wel op slag dood. De politie stelt een onder zoek in. n KWASTJE hier 'n KWASTJE daar Ga met den schoon maak dadelijk aan den gang. met de beste lakverf: en Uw huis ziet er weer anders uit. Heden hadden de uitvaart en begrafenis plaats van den hoogeerw. pater Patricius (A. J. J.) van Ryn O.E.S.A., oud-provinciaal der Nederlandsche Augustijner Provincie, definitor der Orde en sub-prior van het St. Monicaklooster te Utrecht. Nadat eerst de Lauden waren gezongen, werd om half tien in de St. Monicakerk te Utrecht een plechtige uitvaartmis gecelebreerd door pas toor F. W. Wesselink O.E.S.A., met assistentie van pater F. J. A. Gelsing O.E.S.A. als diaken en pater U. G. Goll O.E.S.A. als subdiaken, ter wijl pater J. P. Frantzen O.E.S.A. ceremoniarius was en de paters C. Behemen O.E.S.A. en Th. Sturkenbcom O.E.S.A. als cantores fungeerden. Tijdens den H. Dienst droeg de Provinciaal, de hoogeerw. pater drs. N. de Wit O.E.S.A., aan een der zijaltaren een H. Mis op. Aan weerszijden van het stoffelijk overschot, dat vóór in de kerk stond opgebaard, knielden talrijke geestelijken. Wy merkten hier op den vicaris-géneraal van het Aartsbisdom, Mgr. D. Huurdeman; den deken der stad Utrecht, ka nunnik Th. Knuvelder; den oud-provinciaal van de Augustijnen, pater dr. S. Mackaay O.E.S.A.; de definitoren der Augustijner Orde pastoor A. Abels O.E.S.A. uit Oostzaan, pater drs. C. ter Haar O.E.S.A. uit Eindhoven en pater A. van Delden O.E.S.A. uit Nijmegen; verder pater L. H. Borst Pauwels O.E.S.A., prior van het Augus tijnenklooster te Witmarsum, pater F. Duijn- stee O.E.S.A., directeur van het Eucharistisch Bureau te Amsterdam, en voorts pastoors van verschillende Augustijner parochies. Nog waren aanwezig pater M. Gylswyk O. P.. pastoor der St. Dominicusparochie te Utrecht; broeder Linus van het Ziekenhuis St. Joannes de Deo aldaar en dr. H. Franke. Ook vele parochianen woonden de plechtig heid by. Toen de absoute was verricht, droegen de broeders van het St. Monica-convent onder den ontróerenden zang van het „In Paradisum" het stoffelijk overschot van pater van Rijn, dat te Eindhoven op het kloosterkerkhof werd begra ven, de kerk uit. Alle aanwezige geestelijken gingen met bran dende kaarsen voor de baar uit en terwijl de klokken een afscheid beierden, werd zoo een verdienstelijk priester, die vele jaren in Utrecht vruchtbaar had gewerkt, uitgeleide gedaan. Pastoor Wesselink en pater Gelsing maakten de reis naar Eindhoven mee. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, zal Woensdag, Donderdag en Vrijdag a.s. geen audiëntie verleenen. «iiiiiciiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiftiivtintuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Na de koude Maartmaand is er heel lang zamerhand een herstel van de weersgesteldheid gekomen. Heel geleidelijk is de temperatuur boven de normale gestegen, al is het dan nog niet veel. Wij moeten hierbij in aanmerking nemen, dat in April de normale temperatuur juist de scheidslijn vormt tusschen koud en zacht weer, wat in den winter en den zomer niet het geval is. Blijft de thermometer beneden den norma len stand, dan is het weer koel of koud, vooral bij sterkeren wind, maar als, zooals Vrijdag, de temperatuur boven de normale stijgt, al is het niet veel, dan zal het weer dadelijk, ook omdat de wind zwak is en de zon schijnt, warm en aangenaam zijn. Zulke mooie dagen komen in dezen tijd van het jaar wel eens voor en wel onder algemeene meteorologische omstandigheden, die karakte ristiek zün voor dezen tyd. De meteorologische verklaring hiervan is de volgende. Onder deze omstandigheden ligt een depres sie vrij ver weg in het Zuidwesten en de Noord oostelijke rand van haar gebied reikt tot in onze omgeving. Een zwakke Zuidoostelijke of Zuide lijke wind voert vry warme lucht aan, die waarschijnlijk door een eigenaardige omstan digheid, die de meteorologen Föhntoestand noemen (zoogenaamde Föhn in de vrije atmos feer) warmer en droger is dan onder gewone omstandigheden. De lucht heeft een karakteris tieke neveligheid, het weer is zonnig en meer of minder drukkend, vele menschen gevoelen zich gedrukt, lusteloos, hebben hoofdpijn, te genzin in werk, zwaarte in de ledematen en zijn soms prikkelbaar en onrustig. Zij lijden hoogstwaarschijnlijk aan een lichten aanval van de zoogenaamde Föhn-ziekte, die ongeveer zoo lang duurt als het voorbijtrekken van de de pressie, waarvan hierboven sprake is. Volgens de weerberichten van Vrijdag was toen juist een nieuwe depressie ver schenen ten Z.W. van Ierland. De ver wachting is, dat deze in Noordoostelijke richting zal optrekken en dus ons land zal naderen. Het is daardoor waarschijnlijk ge worden, dat het v/eer eerst zacht en heel mooi zal worden, daarna regenachtig met kans op lichte buitjes en misschien een beetje onweer, en dat daarna afkoeling zal intreden. Dit laatste hangt ervan af of nog een' volgende depressie zal verschijnen, in welk geval het wëer wat langer zacht en mooi zal kunnen blijven. Op de stabiliteit van dit mooie Aprilweer kan men niet te veel rekenen. April is grillig en als de laatste depressie van de loopende reeks, dus de genoemde of misschien een volgende, voorbij zal zijn getrokken, kan een koude Noor delijke wind invallen. In het verre Noordwesten van ons werelddeel zijn hiervan reeds voortee kenen te zien, maar wij hebben dit jaar zoo weinig Noordelijke winden in de lente gehad, dat wij vooralsnog niet veel waarde aan deze voorteekenen kunnen hechten. Krijgen deze aanwijzingen meer beteekenis dan zullen wij hierop terstond de aandacht vestigen. (Nadruk verboden) HILVERSUM I, 1875 M. (8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.00 KRO) 8.30 Morgenwijding. 9.30 Geref. Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek. 12 15 KRO-Orkest. (Om 1.00 Boekbespre king). 2.00 Gram.pl. 2.20 KRO-Sympho- nie-orkest. (Van 3.153.30 „De Band tusschen Koloniën en Moederland", cau serie) 4.15 Ziekenlof. 4.55 Sportnieuws. 5.05 Gewijde muziek (gr.pl.). 5-30 Orgel concert. 6.00 Ned. Herv. Kerkdienst. Hier na: Orgelspel. 7.45 Sportnieuws. 7:50. KRO-Orkest. 8.10 Berichten ANP. Mede deelingen. 8.25 KRO-Melodisten m. m. v. solisten. 9.15 Gram.pl. 9.30 KRO-Kamer- orkest m. m. v. solist. 10.10 „Het Huwe lijk", causerie. 10.30 Berichten ANP. 10.40—11.00 Epiloog. HILVERSUM II, 301 M. (8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.00 AVRO) 8.55 Gram.pl. 9.00 Sport nieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Or gelspel. 12.00 Orgelconcert. 12.10 Film- praatje. 12.35 „Platen uit Prins Bern- hard's koffer". 12.50 Omroeporkest. 1.25 Schilderijbespreking. 1.40 Mannenkoor „Kunst naar Kracht". 2.00 Boekbespre king. 2.30 Gevar. programma. 3.25 Het Omroeporkest en solist. 4.10 Schaakles. 4.35 Sportreportage. 4.50 Gram.pl. en evtl. Sportnieuws ANP. 5.00 Gram.pl. 6.05 Sportpraatje. 6.20 Sportnieuws ANP. 6.25 Gitaarduetten. 6.45 Mededeelingen. 8.15 Het Concertgebouw-orkest. 9.05 Radio- Journaal. 9.20 Kovacs Lajos' orkest, AVRO-Girls en solisten. 10.20 ..Musica antiqua". 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Het AVRO-Dansorkest. DROITWICH, 1500 M. 12.50 BBC-Har- monie-orkest m. m. v. soliste. 1.50 Yascha Krein's Zigeunerorkest. 2.20 Decla matie. 2.45 BBC-Zangers. 3.20 Het Com modore Grandorkest. 4.20 Relig. causerie. 4.40 Fred Hartley's Sextet m. m. v. solist. 5.20 Missiepraatje. 5.40 Het BBC-orkest m. m. v. soliste. 6.35 Filmpraatje. 6.50 Radiotooneel met muziek. 7.35 Vioolvoor dracht. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadig- heidsoproep. 9.10 Berichten. 9.25 Hoor spel. 9.50 BBC-Theaterorkest m. m. v. solist. 10.50 Epiloog. RADIO PARIS, 1648 M. 6.10 en 7.20 Gram.pl. 10,20 dito. 10.50 Orgelconcert. 11.40 Gram.pl. 11.50 Pascalorkest en zang. 2.20 W. Pradys-orkest. 2.50 Zigeu- nerënsemble Bagretzoff. 3.20 Orkest en so listen. 4.20 Colonne-orkest, Amicitia-koor en solisten. 6.50 Radiotooneel. 7.35 Zang. 7.50 Radiotooneel. 9.50 Gram.pl. 10.20 11.50 J. Boulllon-dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.20 Havenconcert. 7.35 Wèst-Duitsch Kamerorkest. 9.20 Gram.pl. 10.50 Orgelconcert. 11.20 Omroepkleinor- kest, vliegeniersorkest en pianoduo. 12.25 Nedersaks. Symphonie-orkest en NSDAP- Orkest. 2.20 Mannenkoor. 3.20 Omroep- kleinorkest en solisten. 7.20 „Der Frei- schütz", opera. 9.5011.20 O. Kermbach's dansorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 323 M.: 8.25 Gram.pl. 10.35 A. Felleman's orkest. 11.20 Gram.pl. 11.50 Salonorkest. 12.30 Klein orkest. 12.50 Orgelspel. 1.35 Gram.pl. 1.50 Zang. 2.15 Gram.pl. 2.35 Kamermuziek. 3.20 Gram.pl. 4.20 Lucien Hirsch' orkest. 5.05 Radiotooneel. 6.20 Gram.pl. 7.20 „Het muzikantenmeisje", operette. Hier na tot 11.20 Het Omroepdansorkest. 481 M.: 8.20 Gram.pl. 9.20 A. Felleman's orkest. 10.20 Gram.pl. 10.35 Carillonspel. 10.55 Gram.pl. 11.20 Salonorkest. 11.40 Gram.pl. 11.50 Kleinorkest. 12.30 Gram.- pl. 12.501.30 en 2.05 Gram.pl. 1.50 Pia norecital. 2.05 Gram.pl. 2.20 Harmonie orkest. 4.35 Reportage en gram.pl. 6.35 Zang. 7.20 Bonte Avond. 8.20 Hoorspel. 8.40 Vervolg bonte avond. 9.30 Omroep dansorkest. 10.20—11.20 Gram.pl. DKUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Oude dansmuziek. 9-20 Berichten. 9.50 12.15 Fritz Weber's dansorkest. In de pauze: Orgelspel en om 10.05 Weerbe richt. HILVERSUM 1, 1875 M. NRCV-Uitzending 8.00 Schriftlezing, meditatie. Gewijde muziek (Gr. pl.). 8.30 Gram. pl. 9.30 Ge- lukwenschen. 10.30 Morgendienst, 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 Gram. pl. 12.00 Be richten 12:15 Gram.pl. 12.30 Orgelcon cert 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gram.pl. 3.00 voor tuinliefhebbers. 3.40 Gram.pl. 3.45 Bijbellez. 4.455.45 Het Utrechtsch strijkkwartet. 6.00 Gram.pl. 6.30 Vragen uur. 7.00 Berichten. 7.15 Vragenuur. 7.45 Reportage 8.00 Berichten ANP. Herh. SOS-ber. 8.15 Paaschbergkoor m.m.v. solisten en orkest. 9.45 berichten ANP. 9.50—11.30 Gram.pl. Hiema: Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. Algemeen Pro gramma, verzorgd door de VARA. 10.00 10.20 v.m. VPRO. 8.00 Gram.pl. 10.40 Or gelspel 11.10 Declamatie. 11.30 Gram.pl. 12.001.45 VARA-orkest en Gram.pl. 2.00 Gram.pl 3.00 Causerie „De werkloosheid en het sollicitatie-vraagstuk". 3.30 Zang voordracht. 3.45 Gram.pl. 4.30 Kinder uur 5.00 Gram.pl. 605 De Ramblers. 6.30 Muzikale causerie. 7.1» Veiligheidskwar tiertje. 7.30 De Roodborstjes en Gram.pl. 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 Berichten ANP. 8.10 Oratorium-uitzending. 10.00 Be richten ANP. 10.05 LitauschEuropeesch concert. 10.35 Ensemble „Musica". 11.30 12.00 Gram. pl. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel, 11.35 Declamatie. 11.55 Gram.pl. 12.20 BBC-Welsch orkest en soliste. 1.20 Or gelconcert. 2.05 Het Bridgewater Harp- kwintet 2.35 Gram.pl. 3.20 Pianorecital. 3.50 H Engleman's kwintet. 4.20 Jazz muziek (Gr.pl.) 4.50 Cello en piano. 5.30 Causerie „In Praise of Antiques". 5.35 D. Hogben's Vocaal en Instrumentaal En semble 6.20 Berichten. 6.40 Landbouw- causerie. 7.00 Theaternieuws. 7.20 Geral- do's orkest en solisten. 8.05 Komische voordracht 8.20 Causerie „What is Nu trition". 8.40 Klarinet en piano. 9.20 Be richten 9.40 Buitenlandsch overzicht. 10.20 BBC-Nortliern orkest. 11.20 Lew Stone's Band. 11.5012.20 Dansmuziek (Gr. pl.). RADIO-PARIS, 1618 M. 6.10, 7.20 en 9.20 Gram.pl. 11.20 Orkestconcert en zang. I.20 en 2.20 Gram.pl. 2.35 Zang. 4.50 Zang. 5.05 Pianovoordracht. 5.50 Vervolg zang 6.05 Pianovoordracht. 6.20 Gram. platen. 7.05 Pianovoordracht. .7.35 Zang. 7.50 „Le diable a Paris", operette. 9.50 10.20 Gram.pl. KEULEN, 456 M. 5.50 Fr. Hauck's orkest. 7.50 Omroepkleinorkest. 1.30 NSBO-orkest 12.35 Nedersaks. Symphonieorkest. 1.35 Schrammelmuzlek. 3.20 Omroep-Amuse- mentsorkest. 4.40 Zang en piano. 5.20 Omroeporkest, kleinorkest, koor en solis ten. 6.20 Gram. pl. 7.30 Westduitsch weekoverzicht. 8.20 Omroepkleinorkest. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M. 11.20 Gram.pl. 1.50 Salonorkest. 12.30 Max Alexys orkest. 4.20 Omroepdansorkest. 6.15 Gram.pl. 7.20 Omroepsymphonie- orkest, 9.3010.20 Gram. pl. 484 M: 1.20 Max Alexys' orkest. 12.30 Salonorkest. 12.501.20 en 4.20 Gram.pl. 4.50 Zang. 5.05 Vioolrecital. 5.35 Gram.pl. 5.50 Het Elderadoorkest. 6.20 Gram.pl. 7.20 Salon-orkest. 7.50 Radiotooneel. 9.10 Gram pl. 9.3010.20 Omroepdansork. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Het Omroeporkest. 8.20 Maandoverzicht. 9.20 Berichten. 9.50 K. Ristenpart's Ka mer-orkest. 10.05 Weerbericht. 1$.20 II.20 Gram. pl. X N. Z. Voorburgwal b. h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN A LA CARTE Doordat Keres en. Fine in de laatste ronde van het tournooi te Margate tegen elkaar remise speelden, deelen beide spelers samen den eersten en tweeden prijs, terwyl Aljechin op de derde plaats is geëindigd. De resultaten van de voor de laatste ronde gespeelde partijen waren: Keres remise met Fine Milner Barry verliest van Aljechin Buerger wint van Tylor Miss Menchik verliest van Foltys Alexander remise met Sir Thomas. De eindstand luidt: 1. en 2. Keres en Fine, iy, pnt.; 3. Aljechin 6 pnt.; 4. Foltys 5pnt.; 5. Milner Barry 5 pnt.; 6. en 7. Miss Menchik en Alexander 4 pnt.; 8. Sir Thomas 3 pnt.; 9. Buerger 2 pnt.; 10. Tylor pnt. Wat de eindstanden van de reserve-groepen betreft, kunnen wij nog het volgende melden: In groep A werd Prins zevende met 4 pun ten, terwyl Landau in groep B met 7 punten uit 9 wedstrijden den eersten en tweeden prys deelde met Golombek. Scheffer werd tiende met twee punten. Van Seters eindigde in groep C op de derde plaats met hy p. Van Doesburgh werd hier vierde met 5 p. en Schelfhout vijfde met 4 'A punt. De uitslagen van de laatste partijen van de reserve-groepen, waarbij Nederlanders betrok ken waren, luidden: Prins wint van Wood; Scheffer verliest van Conde; Landau wint van Ullingworth; van Doesburgh wint van Snowden; van Seters wint van Reilly; Schelfhout remise met Sacconi. Naar wij vernemen heeft het bestuur van den K. O. S. den Utrechtschen schermleeraar E. Spronk, die zijn zaal heeft aan de Kr. Nieuwe Gracht, aangewezen als trainer van de officie ren-equipes, welke zullen deelnemen aan de door den K.O.S. georganiseerde intern, offi- cieren-schermwedstrijden, welke zullen worden gehouden van 31 Mei tot 5 Juni a.s. in Den Haag. Bij de trainingsritten voor de Zondag te hou den jaarlijksche Eilenriede-motorraces is Vrij dag in het Stadtwald te Hannover een ongeluk gebeurd, dat aan een motorrenner het leven heeft gekost. Door tot nu toe nog onopgehelderde oorzaak maakte de Duitscher Lohner met zijn N.S.U.- zijspan een zwaren val op het rechte gedeelte van den weg tusschen Listerturm en Zoo. Hij werd dadelijk naar een ziekenhuis vervoerd, maar geneeskundige hulp mocht niet meer ba ten en hij overleed dan ook korten tijd na het ongeval. De andere inzittende, Lottenbauer, kwam er vrij goed af. Van het voor morgen vastgestelde wedstrijd programma zijn twee wedstryden uitgesteld, n.l. in de eerste klasse Zuid II WilhelminaS. V. B. en in de tweede klasse Oost Ic AchillesDe Zweef. Volgorde der inschrijving No. 1 van 10.976 Pakken Sumatra-tabak, op Vrijdag 9 April 1937, in het lokaal „Frascati". 378 Deli Mij/QB/1 340 Deli Mij/QB/1 A 779 Deli Mij/L/2 293 Deli Mij/D/Langkat/1 106 Deli Mij/D/Langk./l A 326 Senembah Mij/BK/2 369 Senembah Mij/BK/3 350 Senembah Mij/PM/1 250 Senembah Mij/PM/1 A 639 Deli Mij/E/2 304 Deli Ba Mij/TL/1 210 Deli Ba Mij/TL/II 300 Deli Ba Mij/2 321 Deli Mij/PB/1' 338 Deli My/PB/1 A 640 Deli Mij/A/2 213 Deli Ba Mij/B/2 372 Deli Ba Mij/B/2a 481 Deli Ba Mij/Pad. Brahr./3.. 278 Deli Ba Mij/Pad. Brahr./3a 163 Senembah Mij/TR/Deli/1.. 78 Senembah Mij/TR/Deli/1 A 793 Deli Mij/M&K/Langkat/3. 97 Deli My/KR/1 39 Deii Mij/A/KR/1 29 Deli Mij/D/Langk./KR/l 65 Deli Mij/E/KR/1 68 Deli Mij/H/KR/1 106 Deli Mij/K/KR/1 9 Deli Mij/L/KR/1 63 Deli Mij/M/KR/1 59 Deli Mij/P/KR/1 50 Deli Mij/AB/KR/1 31 Deli Mij/KB/Langk./KR/l 46 Deli Mij/M&K/Langk. KR/1 36 Deli My/PB/KR 1 44 Deli Mij/PG/KR/1 54 Deli Mij/QB/KR/1 21 Deli Mij/QM/KR./1 26 Deli Mij/S&R/Deli/KR/l. 45 Deli Mij/S&R/B/Deli KR/1 13 Deli Mij/TB/KR/1 26 Deli Mij/WB/KR'l 42 Deli Mij/Deli Toewa/KR/1 468 Deli Ba Mij/Pad. Tjerm./4 281 Deli Ba Mij/Pad. Tjerm./4a 284 Deli My/PG/2 653 Deii Mij/WB/3 153 1761/2 1241/a 1411/2 j" 1241/2 1541/2 y 351/2 147 j- 144 1231/ 154 891/a 951/, 57% 144 72Vs 242 321 169 254 255 254 129 235 243 212 213 117 131 74 238 111 ►27% 45 29% f 54 138% 143 62 93 Uit de jaarcijfers van de Vereenigde Blik' fabrieken blijkt, dat de winst- en verlies rekening sluit met een saldo-winst van f 486.455 tegen een verlies van f 426.280 het vorig jaar. Reeds werd gemeld dat het divi dend 10 pet. bedraagt tegen nihil over 1935 Op 15 April a.s. wordt de inschrijving opengesteld op 3875 gewone aandeelen van f 300 ten laste van de Dok- en Werf-Maat schappij Wilton-Feijenoord, ten volle dee- lende in de winst over het boekjaar 1937 en volgende jaren, uitsluitend voor aandeel houders. De koers van uitgifte bedraagt 195 pet. Aandeelhouders hebben recht van toe wijzing in dier voege, dat vier oude aan deelen recht geven op toewijzing van een nieuw gewoon aandeel. De Algemeene Exploratie Mij. keert ovef 1936 een dividend uit van 4 pet. tegen nihn het vorig jaar. Volgens het jaarverslag van de „Alkmaai Packet" hebben de eerste negen maanden van 1936 zich gekenmerkt door een zeer on gunstige conjunctuur. Van begin OctobeJ waren echter de opbrengsten regelmatig stijgende. Dit was ook het geval in het eer ste kwartaal 1937. De vooruitzichten voot 1937 worden hoopvol geacht. De „Java-Bode" deelt mede, dat de Algem. Ned. Ind. Electriciteits Mij. Aneein een belangrijk gedeelte heeft geplaatst van de bestellingen, welke, in verband met den bouw van het nieuwe waterkrachtswerk Djelok in Midden-Java, noodzakelijk zijn. De Nederl. Staalfabrieken de Muinck Keizer boekten in 1936 'n bruto-winst van f 229.276 tegen f 105.233 in 1935, welk bedraQ voor afschrijving wordt bestemd. Voorge steld ivordt het gewone kapitaal van f 5.958.000 tot 30 pet. af te stempelen en tot een uitgifte over te gaan van f 99.900 nieu we aandeelen. De uitvoer van radio-artikelen van ons land bedroeg in Maart f 3.258.000, tegen f 3.396.000 in Februari en f 1.669.000 in Maart 1936. De uitvoer van gloeilampen beliep f 658.000 tegen f 564.000 in Februar' en f 420.000 in Maart 1936. De uitvoer van kunstzijde van ons land bedroeg in Maart f 1.511.000 tegen f 1.189.009 in Februari j.l. en f 984.000 in Maart 1935 De gemiddelde prijs steeg van f 1.89Vz tot f 1.93 per K G. netto. In de vergadering gisteren tusschen den Franschen minister van Financiën, Auriol den gouverneur van de Bank van Frankrijk Labeyrie, en anderen, legde fcwriol er den nadruk op, dat de daling van den frank haar oorsprong vindt in de gebeurtenissen buiten Frankrijk, aangezien deze dalinS reeds begon tijdens het opduiken van ge ruchten inzake een aan Roosevelt toege schreven gewijzigde valuta-politiek. Auriol verklaarde volkomen vertrouwen te hebben in de technische capaciteit van het Fran sche Egalisatiefonds. De goudprijs te Londen daalde met 4Vz d- tot 141/2. Blijkbaar is derhalve niet vooj Amerikaansche rekening gekocht, waarn" men afleidt, dat de vertegenwoordigers van de Amerikaansche banken gevolg hebben gegeven dan het advies, geen göud voot Amerikaansche rekening te exporteerefT. De Amerikaansche goudaankoopen be droegen in de week per 7 April slechts 18.7 millioen tegen 26.4 mill, de week te voren. Men leidt hieruit af, dat het ministe rie van Financiën de goudaankoopen wenscht te beperken. De koperprijs in Amerika wordt noQ steeds op 0.16 per lb. berekend. Kleine verkoopen vonden gisteren plaats tol 0.15Vz aan de loonraffinaderijen. Men meent, dat spoedig de prijs van 0.15'" algemeen zal worden. Op de Neio Yorksche rubbermarkt trad herstel in als gevolg van de tegenspraak van Roosevelt over het plan tot verlaginO van den goudprijs. Roosevelt verklaarde te hopen, dat een verhooging der belastingen niet noodig za' zijn. Hij stelde echter nog niet definitie1 vast, welk bedrag voor ondersteuning en werkverschaffing noodig is. De automobiel-productie in de VereeU' Staten bedroeg in deze week 100.470 perso nen- en vrachtauto's tegen 97.710 stuks de vorige week en 110.190 wagens in de overeenkomstige week van het vorig jaC- De volgende week wordt een belangrijke toename verwacht, nu bij Chrysler de arbeid wordt hervat. De Amerikaansche wagonverladingen zijn in de week per 3 April met 34.422 wagoFs tot 726.687 wagons gedaald ten opzichte van de voorafgaande week. Ten opzichte van dezelfde week van het vorig jaar is er een stijging van 112.787 wagons. Zooals wij reeds konden mededeelen, zal op Zaterdagavond 17 April in het Carlton-hote' een Hongaarsche avond worden gegeven, aIs antwoord op den Nederlandschen avond, weW Woensdag j.l. in Boedapest heeft plaats gevon den. Waren op dezen avond een aantal Nederland sche artisten naar Boedapest uitgenoodigd' thans komen eenigen der eerste Hongaarse!*6 kunstenaars o.a. Ferenc von Köszeghy en M1' haly Ssékely van de Hongaarsche Opera, h®1 humoristen-duo van het National Lustspi®1' theater, Carola von Szalay, de Prima Ballerina van de Koninklijke Hongaarsche Opera, eed bezoek brengen aan Amsterdam. Introducties voor dezen avond, welke even als te Boedapest verzorgd wordt door de samen werking van de Hungaria Club 1929, de Vereedi' ging Nederland-Hongarije, de K.L.M., K.R.O. eSi A.N.V.V., zijn uitsluitend op naam gratis ver krijgbaar bij de K.L.M., Hofweg te Den Haag, ed bijkantoor Leidscheplein te Amsterdam. De Nederlandsche Blindenbond te 's-Graved' hage heeft besloten over te gaan tot het doe*1 vervaardigen van een propagandafilm. De opdracht gaf hij aan de film-associat'e „Visie" te Amsterdam. De voorzitter van den bond de heer W. Jacobs en de heer Max de Haas zullen b® manuscript schrijven. Met den herfst zal de film in Nederland f vertooning komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6