m De strijd om hoofdstad de Spaansche gaat voort Duitsche nota aan den H. Stoel Leven en laten leven, Anthony Eden zegt DIJJEBS Kabinetswijziging in België? Opgelicht voor f 14.000? Het nieuws van heden Moorddadig vuur in de Un iversiteitswijk EEN BRITSCH PLEIDOOI VOOR DEN VREDE De blokkade van Bilbao Vakbonden in de V.S. krijgen steun 3BP gSÉS^^^Mij'' VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS HOTEL-CAFE-BESTACRAIVT ALLE KAMERS MET ONTBIJT f 3.- P. P. DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 13 APRIL - AVONDBLAD DRIE EN ZESTICSTE JAARGANG No. 20508 mm w"™8 In Noord-Spanje wordt thans om het bezit van het Baskenland verwoed gestre den. Een Fransch oorlogsschip in de haven van Santander De „Almirante Cervera" kondigde een absolute blokkade van Bilbao aan Britsch handelsoverleg met Franco? Britsch schip opgebracht?, Dominicanen omgebracht Als antwoord op de Pauselijke Encycliek Dreigende staking in Ierland Laten wij den eersten stap doen: elk zijn eigen probleem zelf laten oplossen De niet-inmenging in Spanje Engelands politiek Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii| De Engelsche Marine heeft de beschikking gekregen over eenige kleine snelle schepen, die in staat zijn een aantal torpedo's af te schieten. Men beweert, dat deze booten groote slagschepen met succes kunnen aanvallen De geruchten blijven aanhouden Motie van afkeuring van Labour tegen de Britsche regeering De Hitier jeugd moet boksen leeren Vechtpartij in Marokko 24-jarige fabrieksdirecteur in de hoofdstad gearresteerd Groote onderneming bleek gefingeerd Sluiting van Britsche zaken in Abessinië Interpellaties in het Engelsche parlement Abessiniërs vluchten Duitsche vrijheidspartij DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Kroon - behangsels ALLEEN GROOTE HOUTSTRAAT 179 Hoog Gerechtshof verklaart de Wagner-act grondwettig Niet prettig voor Ford HEVIGE STORM BUITENHOF 42DEN HAAG Midden in de stad en toch rustig gelegen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. M ij iM MADRID, 13 April. (Havas.) De strijd in het Casa del Campo is te vier uur in den middag hervat. Concentraties van de rechtschen daal den af van den Garabitas-berg. De artillerie van de regeering opende een hevig spervuur, doch de Mooren en civiele garden vielen wan hopig aan. De regeeringstroepen weerstonden den aanval. Een tweede aanval van de rechtschen werd gericht tegen het oude kerkhof op het Casa de] Campo en den weg naar Castilië, om de Verbinding met de universiteitswijk te herstellen. Omstreeks acht uur in den avond bereikte de strijd het hoogtepunt, om hierna snel af te hemen. De linie van de regeeringstroepen ligt thans over de heuvels van het Casa del Campo; de toestand in de universiteitswijk blijft moeilijk voor de rechtschen, daar zij door een terreinstrook van slechts 350 meter breedte verbonden zijn met hun achter waarts gelegen stellingen. Na enkele uren van kalmte werd de strijd hervat. Een kwartier na middernacht klonk van Mie zijden artillerievuur, waaruit blijkt, dat de strijd zich heeft uitgestrekt van het Casa del Campo tot Usera en Carabanchel. Het groote hoofdkwartier der troepen van franco deelde mede, dat in het Noorden de vijand door een ravijn in de stelling van de l"echtsche troepen doordrong nabij den weg haar Huesca, doch de rechtschen gingen tot een nval over, waarbij zij een zestigtal tegen standers doodden en zich meester maakten van een honderdtal geweren en drie mitrailleurs. Voor Madrid duren de nederlagen van de "rigades der regeeringstroepen voort. Krijgsgevangenen deelden mede, dat de ver hezen van de regeeringstroepen zeer aanzien lijk zijn in de laatste dagen. De brigade „Di- hiitroff" werd geheel vernietigd; de brigade "Thaelmann" omvat nog slechts twee bataljons *h de boeren-brigade telt nog slechts 220 man. Tengevolge van het slechte weer werd aan het duidelijk front alle activiteit gestaakt. De kruiser Almirante Cervera, welke in het bezit is der Spaansche nationalisten, heeft draadloos de volgende waarschuwing verspreid: Ieder Spaansch of buitenlandsch schip, dat de wateren van Biscaye binnenkomt, aal worden in beslag genomen of tot zinken Sebracht. Het Britsche slagschip „Hood" is voor St. Jean de Luz aangekomen en voor anker ge- Haan. .Ce marine-gedelegeerde der Baskische regee- ïjhg te Baj»nne heeft medegedeeld, dat een ~hgeisch vrachtschip, welks naam niet bekend ls- door den kruiser „Almirante Cervera" in de spaansche wateren zou zijn aangehouden. Men Jhst ook niet, of het schip was opgebracht naar Ferrol of wel naar Pasajes. IVten deelt mede, dat de handelsattaché van Britsche legatie te Hendaye zich naar het hoofdkwartier der rechtsche troepen te Burgos zal begeven. He besprekingen van den handelsattaché met r6 rechtsche autoriteiten zullen geen betrek- hebben op de kwestie der Britsche koop vaardijschepen of op den toestand te Bilbao. Men meent, dat de besprekingen handels- gesties zullen betreffen, waarover de attaché te B-urgos en Salamanca heeft onderhandeld, .po commissie voor de controle op de non- jhterventie in den Spaanschen oorlog heeft be- eind tot chief observing officer den kapitein luitenant-ter-zee der Koninklijke Nederlandsche Marine-reserve, P. H. van Couten Piccardt Wie- ringa. De heer Wieringa zal zijn standplaats te Dover hebben. Volgens een mededeeling van de in Parijs wo nende infante Eulalia, de bejaarde tante van den ex-koning van Spanje, heeft Alfonso zoo veel geld en sieraden, als hij op het oogenblik maar kan missen, ter beschikking gesteld van generaal Franco, teneinde zijn overwinning te bevorderen. Naar het Italiaansche nieuwsagentschap Ste- fani verneemt, heeft de Orde der Dominicanen te Rome bericht ontvangen, dat wederom een aantal leden der Orde in Spanje het slachtof fer is geworden van de Spaansche volksfront- militie. Dertig paters, deel uitmakende van de com muniteiten van Nambroca-Calenda en Barce lona, zijn gefusilleerd, nadat zij geweigerd had den te roepen „leve het communisme" en in plaats daarvan den kreet aanhieven „Leve Christus Koning". Het tot dusver in Spanje omgekomen aantal paters Dominicanen, van wie men den dood heeft kunnen nagaan, be draagt tachtig. BERLIJN, 13 April (D.N.B.). Naar in politieke kringen bekend wordt, zal de Duitsche ambassadeur bij het Vati- caan een nota overhandigen, waarin de Duitsche regeering haar standpunt bepaalt ten aanzien van de Pauselijke Encycliek over den toestand der Kerk in Duitschland. DUBLIN, 12 April (Havas) Waarschijnlijk zal morgen in de bouwvakken te Dublin een staking uitbreken, daar de werkgevers zich niet hebben gehouden aan de overeenkomst inzake het voortzetten van de onderhandelin gen over de verlangens van de werklieden. LONDEN, 13 April (Havas) In de rede, die Eden Maandag te Liverpool hield, her innerde hij er aan, dat de nict-inmengings- politiek door de Britsche regeering van den aanvang af is aanvaard. Deze politiek be perkte en verminderde geleidelijk den stroom van buitenlandsche inmenging in Spanje en verminderde grootelijks de oor logsgevaren. Deze waren belangrijk in het begin van den afgeloopen herfst en zij zouden het weer kun nen worden, maar behoorden het niet te wor den volgens het niet-inmengiijgsaccoord en de plannen tot controle en bewaking. De Britsche regeering is van meening, dat 't nieuwe accoord tot controle te land en ter zee op Spanje, dat weldra van kracht zal worden, doeltreffendd een rem kan vormen voor het zenden van buitenlandsche onderdanen, wa pens, munitie en oorlogsmateriaal. Wanneer echter rapporten zouden worden ontvangen van bevoegde waarnemers, mel dende, dat schendingen van het accoord zich blijven voordoen, zou de Britsche regee ring den aldus geschapen toestand ernstig onder oogen zien, welke toestand naar haar meening en ongetwijfeld naar de meening van de andere regeeringen, die deelnemen aan het niet-inmengingsaccoord tengevolge zou hebben, dat een nieuwe gevaarlijke toe stand ontstaan zou. Het moet in het belang zijn van iedere Euro- peesche mogendheid, die naar den vrede streeft, te besluiten een zoodanigen toestand te ver mijden. Volgens Eden zullen noch de buitenlandsche protagonisten van het fascisme, noch die van het communisme de Spaansche politiek na den burgeroorlog beheerschen. Het Spaansche volk, zoo zeide hij, zal na den burgeroorlog, evenals tijdens de voorafgaande eeuwen, uiting blijven geven aan die fiere onafhankelijkheid, dat trotsche, bijna arrogante individualisme, dat het onderscheidende kenmerk is van dit ras. Vier en twintig millioen Spanjaarden zijn vier en twintig millioen levende redenen, waarom Spanje nooit gedurende langen tijd beheerscht zal worden door krachten of gecontroleerd zal worden door raadgevingen van welke buiten landsche mogendheid ook. Over de bijeenkomst van de Kleine Entente te Belgrado zeide Eden, dat de Britsche regee ring en het Britsche volk den inhoud van het na deze bijeenkomst uitgegeven communiqué hartelijk kunnen goedkeuren. De mogendheden der Kleine Entente hebben verklaard krachtig gekant te zijn tegen ieder soort van internationaal ideologisch conflict, en zij weigeren zich te scharen in het een of ander front, dat zich eventueel zou kunnen vormen. Dit is ongetwijfeld, zoo zeide Eden, ook het vaste besluit van Groot-Brittannië. Wij zijn ons levendig bewust, dat een ver keerde stap van de Britsche regeering onder de huidige omstandigheden gevolgen zoude kun nen hebben van den grootsten ernst. Wij nemen geen maatregel, waarvan de consequenties be slissend zouden zijn voor den eenen of den anderen kant, tenzij wij er van overtuigd zijn, dat deze maatregel rechtvaardig en verstandig is. Wij zullen zeker geen actie tot de onze ma ken, die Europa in twee kampen, beide sterk i VERWACHTING: Zwakke tot matigen Oostelijke tot Zuidelijken wind, toene- mende bewolking, weinig of geen regen in het Noorden, In het Zuiden kans op re- 5 gen of onweer, aanvankelijk zachter. Hoogste barometerstand 770.7 E te Helsingfors Laagste barometerstand 745.8 E te Vestmanoer Zon op 5.09 - onder 18.53 - Licht op 19.23 E= Maan op 5.58 onder 22.31 E 17 April E.K. lllllllIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlllllllllllllllll bewapend, snel hun bewapeningen uitbreiden de en elkander levendig verdenkende, zou kun nen verdeelen. Het is gebiedend, dat wij, terwijl wij herwapenen op een schaal, die in Groot- Brittannië voor tijden van vrede zonder weer ga is, ons gezonde verstand en ons evenwicht in ons standpunt handhaven, dat wij ons ont houden van sabelgekietter en van provocatie. Geen goede betrekkingen kunnen bestaan, dan wanneer de landen tot overeenstemming kunnen komen over hun politiek en daarbij niet alleen rekening houden met hun eigen rechten, maar ook met de rechten van anderen. Het is bedrieglijk slechts kwaad te zien onder dictaturen of, voor dictaturen, slechts een ver blindend rood licht te zien, wanneer 't woord ,democratie" wordt uitgesproken. Eden bepleit het beginsel van „leven en la ten leven" in de internationale betrekkingen. Er zal zoo zeide hij, geen enkel vertrouwen in den vrede komen, voordat deze leer van „leven en laten leven" de niet-inmenging in de zaken van anderen tegelijkertijd gepredikt en in de practijk gebracht wordt. Wat een terugkeer tot het vertrouwen vertraagt, is niet alleen de wer kelijke inmenging over de grenzen van andere landen heen, maar ook de vrees, dat een zoo danige inmenging zich kan voordoen. Laten de volken de gedachten van zich afwerpen, dat zij er naar moeten streven een Duitschen vrede, een Franschen vrede, een Italiaanschen vrede of zelfs een Britschen vrede te verwer ven. De eenige veilige vrede is niet de natio nale vrede, maar de internationale vrede, waaraan iedere natie haar bijdrage levert, aangezien zij erkent, dat daarin haar duurzaam belang ligt. De internationale vrede is ge grondvest op de internationale orde, waarin de naties verbonden zijn om den vrede te hand haven. Laten wij in ieder geval allen overeen komen den eersten stap in die richting te doen, en de eerste en belangrijkste stap is voor de Europeesche naties: ieder ander volk zijn eigen nationale problemen op zijn eigen wijze te laten oplossen. Een zoodanige politiek, aldus besloot Eden, zou weldra een internationale sfeer scheppen, waarin een werkelijke samenwerking zou kunnen groeien. BRUSSEL, 13 April (Havas). De „Na tion Beige", de „Libre Belgique" en de „Pays Réel" berichten, dat het gerucht de ronde doet, dat door het aftreden van mi nister Bovesse een wijziging zal worden ge bracht in den Belgischen Ministerraad. De minister van Landsverdediging, generaal Denis, zou eveneens aftreden; de minister van Verkeerswezen, Jaspar, zou misschien een diplo- matieken post in Moskou aanvaarden, en de minister van Economische Zaken, Van Isacker, zou zijn portefeuille neerleggen om Belgisch Gezant te 's-Gravenhage te worden. De „Independance Beige", die als de spreek buis van Van Zeeland beschouwd wordt, meldt, dat Bovesse als minister van Justitie waar schijnlijk zal worden opgevolgd door den libe ralen senator Robert Gillon. LONDEN, 13 April. (Havas). Het bestuur der Labour-fractie heeft besloten, na de Maandag door Baldwin in het Lagerhuis afgelegde ver klaring over de houding der regeering in de kwestie der Britsche schepen, welke met een lading op weg zijn naar Bilbao, de volgende motie van afkeuring in te dienen, welke heden in het Huis aan de orde zou moeten komen. „Het Huis, nota nemende van de verklaring van den Minister-President over den toestand te Bilbao, betreurt, dat de Britsche regeering in gebreke is gebleven met de bescherming der Britsche koopvaardijschepen, die zich in hun recht bevinden." BERLIJN, 12 April (D.N.B.) Voor alle leden van de Jungvolk-organisatie, ouder dan dertien jaar, is het nemen van bokslessen ver plichtend gesteld. De jongens worden evenwel niet opgeleid voor wedstrijdboksers, dit blijft voor hen verboden. De lessen hebben alleen ten doel de lichamelijke opvoeding te ver beteren. ORAN, 12 April (Havas) Ongeveer drie honderd inboorlingen hebben een overval ge daan op een landbouwbedrijf te Ainteledes, nabij Mostaganem, en de Marokkaansche ar beiders met knuppels en messen aangevallen. Veertien arbeiders werden min of meer ernstig gewond. De gendarmerie heeft zeven personen gear resteerd. Het te werk stellen van buitenlandsche ar beidskrachten zou de inboorlingen uit de streek ertoe gebracht hebben, de Marokkanen aan te vallen- De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Anthony Eden Hedenmorgen heeft de politie van het bu reau Pieter Aertszstraat te Amsterdam een 24-jarigen jongen man gearresteerd, die er sterk van verdacht wordt een relatie van hem te hebben opgelicht voor een bedrag van ruim f 14000. Ongeveer een half jaar geleden kreeg deze man dit bedrag'om hiermede zijn zaak een fabriek, waar textielgoederen worden verwerkt uit te breiden. Onder allerlei mooie voorspiegelingen had hü dit bedrag van hem los weten te krijgen en gouden bergen aan zijn geldschieter beloofd. Na enkele maanden kreeg de geldschieter argwaan, daar hij nog maar zeer weinig van de winstgevende onderneming vernam en den man haast niet meer sprak. Was dit een enkele maal wel het geval, dan had deze het zeer druk met zijn jonge onderneming, zoodat hij vrijwel geen tijd meer had om zijn geldschieter te bezoeken en op de hoogte te houden. De argwaan nam echter toe en eindelijk stel de de man zelf een onderzoek in. Al spoedig kreeg hij de overtuiging, dat de z.g. fabriek niet bestond, doch wel een onaanzienlijk lokaaltje, waarin een paar zeer kleine machines werkten en waarvan het nog twijfelachtig was, of deze wel het eigendom van den fabrieksdirecteur wa ren. Toen de zaken zoo stonden, nam de geld schieter de politie in den arm, die het ook een vreemde zaak vond en hedenmorgen den fa brieksdirecteur in zijn woning in Zuid arres teerde. Voorloopig is hij in het bureau Pieter Aertszstraat ingesloten en heden zullen de ver- hooren beginnen. LONDEN, 12 April (Havas) Maandagmid dag hebben verschillende afgevaardigden in 't Britsche Lagerhuis de regeering geïnterpelleerd over de sluiting der winkels van Mohammed Ali in Abessinië op last der Italiaansche auto riteiten. Lord Cranborne verklaarde namens de re geering, dat de Italiaansche autoriteiten op 6 Maart de sluiting hebben bevolen en de on derneming hebben verboden handel te drijven. Een week later werd gelast, dat de bedienden het land moesten verlaten en dat alle filialen van de onderneming gesloten moesten worden binnen acht dagen. Na vertoogen van den con sul te Addis Abeba en den ambassadeur te Ro me deelde de Italiaansche regeering mede, dat zij een uitstel had toegestaan. Dit uitstel wordt door de Britsche regeering onvoldoende geacht. Nieuwe stappen zijn gedaan en Londen wacht thans op antwoord. Cranborne besloot met te zeggen, dat men moet afwachten. De bestaan de toestand wordt echter verre van bevredigend geacht. Van welingelichte, zijde verneemt het D.N.B. dat de Italiaansche Minister van Buitenland sche Zaken, Ciano, de Engelsche regeering uitvoerige bijzonderheden zal doen toekomen over de verwijdering der Britsche protestant- sche zendelingen uit Abessinië. Vluchtende Abessiniërs overschrijden volgens Reuter bij groote groepen de'grens van Britsch Somaliland. Maandag zijn meer dan duizend mannen, vrouwen en kinderen aangekomen, van wie velen gewond zouden zijn. Anderen worden nog verwacht. Van Abessinisch gebied hoorde men krachtig geweervuur. Een drie- motorig Caproni-toestel heeft boven Borama in Somaliland gevlogen. Voor de vluchtelingen worden maatregelen genomen. BERLIJN, 12 April (Reuter) Gisteren en vandaag heeft de politie alle Fransche en En gelsche kranten in beslag genomen, welke het manifest van de „Duitsche vrijheidspartij" hebben gepubliceerd. Generaal Werner von Fritsch heeft formeel de geruchten gedementeerd, volgens welke er tusschen hem en de Duitsche regeering mee- ningsverschilleri zouden bestaan. Het Amerikaansche Hoog Gerechtshof verklaar de de Wagner-act grondwettig, en verleende daarmee steun aan Roosevelts New-Deal-poli- tiek en aan de vakbonden. Eden's rede over de niet-inmengingspolitiek en zijn pleidooi voor den vrede. De Labourparty heeft in het Britsche Lagerhuis een protestmotie voorgesteld tegen de houding der regeering ten aanzien van de blokkade van Bilbao. In het Engelsche parlement werd geïnterpel leerd over de sluiting van Britsche zaken in Abessinië. De geruchten omtrent een kabinetswijziging in België houden aan. De strijd in Spanje werd ditmaal hoofdzakelijk gevoerd om Madrid. De „Almirante Cervera" kondigde de absolute blokkade van Bilbao aan. Een Duitsche nota zal het standpunt van de regeering te Berlijn ten aanzien van de Pause lijke Encycliek uiteenzetten. De onderzeeërs O. 12 en O. 14 zullen Woens dag naar de West vertrekken. De avondretourkaarten bij de Ned. Spoorwegen worden van 18 April af uitgegeven. Comité te Leiden gevormd, dat gelden zal in zamelen, om als geschenk der burgerij voor het nieuwe stadhuis een carillon te geven. GEVEN CACHET AAN UW KAMERS TELEFOON 14269 WASHINGTON, 13 Aprü. (Reuter). Het Federale Hoog Gerechtshof der Ver. Staten heeft met rijf tegen vier stemmen in de tegen de Wagner-act aanhangig gemaakte zaak de Wagner-act in overeenstemming verklaard met de grondwet. Zooals men weet betreft de Wagner-act de verplichte regeling van de verhoudingen tusschen werkgevers en werknemers. Het aannemen van de Wagner-wet door het Hoog Gerechtshof heeft meer verbazing ge wekt dan de meest optimistische aanhangers van de New Deal durfden hopen. Aangezien vier van de vijf besluiten ten aanzien van deze wet werden aangenomen met één stem meer derheid, kunnen de aanhangers van President Roosevelt thans vragen, dat onmiddellijk het Hof wordt omgevormd, want indien slechts één rechter van gevoelen zou veranderen op het oogenblik van de toepassing van de wet, zou op nieuw een gevoel van onzekerheid ontstaan bij werkgevers en werknemers. Tot nu toe be schouwden de groote maatschappijen deze wet als ongrondwettig en overtraden zij de wet her haaldelijk, en eenige dagen geleden verklaarde Henry Ford nog, dat hij niet met de vakbonden wilde onderhandelen. De beslissing van het Hoog Gerechtshof heeft hieraan een einde gemaakt en de vak bonden worden in hun reorganisatiewerk gesteund. De mogelijkheid voor nieuwe eco nomische en sociale maatregelen wordt thans geopend. Het schijnt evenwel, dat Roosevelt zjjn profijt van dezen toestand kan trekken, voor zijn hervormings-ontwerp kracht van wet krijgt. De administrateur van de wet is van meening. dat tengevolge van de beslissing van het Hoog Gerechtshof inzake de Wagner-wet, Henry Ford gevangen genomen zou kunnen worden en naar de gevangenis zou kunnen worden gezonden, wegens zijn jongste uitlatingen over de vakver- eenigingen. De minister van arbeid, mrs. Francis Per kins, heeft Maandag medegedeeld, dat zij ver tegenwoordigers van werkgevers en werkne mers zal uitnoodigen tot een reeks besprekin gen over de methoden tot verzoening en be middeling bij arbeidsconflicten. De eerste be spreking zal daartoe gehouden worden op 20 April as. Op de Zwarte Zee woeden hevige stormen. Vijf Roemeensche schepen met veertien visschers aan boord worden vermist. Men heeft sedert een week niets meer van hen gehoord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1