De K.R.O.-studio in bouw II! EXPOSITION De capitulaties-conferentie van Montreux INTERNATIONALE DE CANDIDATENLIJST DER N.S.B. OOR EN MICROPHOON EISCHEN EN WENSCHEN VAN EGYPTE DINSDAG 13 APRIL 1937 Groote studie van geluids-isolatie en acoustiek ging aan het ontwerpen vooraf Einde 1937 voltooid? MAI-NOVEMBRE Wijziging Zegelwet Jeugdwerkloosheid Nationale inzameling voor het Katholieke Kampwerk KUNSTZIJDESPINNERIJ NYMA Stadhuisbouw te Leiden Gelden zullen worden ingezameld, om als geschenk der burgerij een carillon te geven Onderzeeërs naar de West MEDAILLES VOOR BLOEMEN TENTOONSTELLING Contingenteeringen Wreede marteling Javanen nemen krankzinnige gevangen en verbranden hem levend A VONDRETOURKAARTEN Van 18 April af worden zij uitgegeven BUITENLANDSCH OVERZICHT Belangen der andere naties Invoer van Chrysanten in Enge land verboden Hilversum, 12 April Een beroemd natuurkundige moet eens hebben verklaard: wanneer een opti cien mij een lens zou afleveren, zóó onvolmaakt als het menschelijk oog, dan stuurde ik het ding terug. Den radio-tech nicus van tegenwoordig ligt een soortgelijke opmerking over de onvolkomenheid van het menschelijk oor op de lippen. Kreeg, ik een microphoon, kan hij zeggen, die zóó on nauwkeurig werkte als het menschelijk ge hoororgaan, dan waren er heel wat minder problemen op te lossen en.... dan konden wij heel wat goedkooper studio's bouwen. Wanneer wij, gewone stervelingen, een con cert bijwonen, dan gaan de zaaldeuren dicht, soms nog een paar gordijnen ervoor, en dan vooruit met de symphonie. Dan denkt u er toch niet aan, dat door een sleutel gat van die deur, door een kiertje van dat gor dijn of die Kurhaus-ramen, die u den blik ope nen op de zee, dat door die wanden zelfs of door den bodem storende bij-geluiden kunnen drin gen. U geniet de klanken, die van het podium over u neerstroomen en het moet al tamelijk erg zijn. een klapstoeltje moet al héél nijdig petsen of er moet zich een onweer boven den koepel ontlasten, wilt u dit genot bedorven weten. Eigenlijk is 't toch maar 't beste zóó. Hadden onze oogen de capaciteiten van een microsco pische lens, wij zouden te vies zijn om één stukje eten over onze lippen te krijgen en den honger dood sterven vanwege de krieuwelende micro ben op ons kaas-kadetje. Trilde het vlies in onze ooren net zoo zuiver als dat van een microphoon, dan kenden wij op geen plekje buitenlucht en op geen uur van den nacht meer stilte, dan zouden wij onze eigen stem eerst verstaan baar kunnen maken, wanneer wij ons op sloten in doozen met dubbele wanden, zon der ramen en met zorgvuldig toegestopte kieren en. reten, in een huis, waar de vloe ren niet. trillen, waar iedere verbinding met de buitenwereld, met de wereld van de sui zende boomen, de ruischende zee, de flui tende lijsters of met die andere wereld van rammelende raderen, van claxons, hoorn- signalen en fietsbellen, waar iedere verbin ding met storende geluiden is afgesneden. Gelukkig, dat wij, gewone stervelingen, ons zóó hermetisch niet hoeven af te sluiten om ons zelf te verstaan maar een radio-inge nieur en een architect, die een studio moet bou wen, z i t te n.-er toch mee. Mijnheer W. A. Maas bijvoorbeeld, die de opdracht kreeg de nieuwe K. R. O.-studio U weet wel, -waar Roomscii Nederland twee jaar geleden meer dan een ton voor bijeen bracht te bouwen. Wat zoo'n man een problemen op te lossen krijgt! Vergeleken bij de eischen, die een radio-concertruimte en een spreekcel stellen, heeft het ontwerpen van een gewone tooneel- en concertzaal en zelfs van een bioscoop, be trekkelijk weinig om het lijf. Historisch gezien gaan de moeilijkheden in de architectuur van zulke gebouwen voortdurend omhoog. De sprekende film stelde aan den bios coop-architect zwaardere eischen dan de zwijgende, eischen vooral op acoustisch gebied. De radio-studio overtreft in veeleischendheid echter alles, wat tot dusverre werd vertoond. Ofschoon de radio-studio in de bouwwereld eenige jaren geleden nog een nieuwe figuur was, waren de bouw-acoustische problemen daaraan verbonden wel reeds naar een goede oplossing gericht door de ervaring, opgedaan bij den geluidsfihr.zaalbouw en geluidsfilm-studio, doch een groot aantal vragen bleef nog op een antwoord wachten en nog heden zit een archi tect, aan wier, een studio-bouw is opgedragen, menigmaal met de handen in het haar en werkt hij meerdere oplossingen uit van eenzelfde pro bleem, om er ten slotte een te vinden, die zoo wel bouwtechnisch als acoustisch aan de hoog ste eischen zal kunnen voldoen. De meeste zorg en studie eischt het isolatie- vraagstuk. Bij den bouw van de K.R.O.-studio moest bijvoorbeeld een oplossing worden gevonden voor de volkomen geiuiddichtheid van een glazen scheidingswand tusschen de groote concertzaal, waarin een groot symphonie-orkest met een koor van i50 zangers executeert, en een con- tróle-kamér, waar het voortgebrachte geluid al leen door middel van een luidspreker mag wor den gehoord, en niets van het zaalgeluid mag doordringen. Elders in den bouw doen zich zulke isolatie krachtproeven voor tusschen vertrekken, die met een deur onderling verbonden zijn; niet al leen moet de deur even geluiddicht zijn als de wand, waarin deze is opgenomen, maar dezelfde eischen moeten gesteld worden aan de kieren, die als regel ontstaan bij de aansluiting van de deur aan het kozijn. Buitengeluiden worden tegengehouden door de studiowanden los te bouwen van de buitenmu ren, daarvan gescheiden door een laag stilstaan de lucht, die een goede isolatie is, en op geen enkele wijze daarmede in aanraking, omdat een aanraking, al is deze nog zoo gering, een door gang voor het buitengeluid beteekent, en dus een geluidslek vormt. Elke mogelijkheid tot het optreden van ge lui dslekken moet ook voor de scheidingswanden tusschen studio-vertrekken worden voorkomen, wii een soms kostbare wand- en deurconstruc tie niet waardeloos worden. Hetgeen geldt voor de wanden, geldt in een niet mindere mate voor de horizontale schei ding tusschen studio's en andere vertrekken of de buitenlucht, waarvan de consequentie is, dat de vloer van een studio, waaronder een ander vertrek is en de bedekking van een studio, waarboven geen ander vertrek is, ook dubbel moeten zijn, zonder eenig aanrakingspunt en van een isolatievermogen, correspondeerende met het maximum te produceeren en minimum toelaatbare geluid, binnendringend door wan den, vloer of plafond der studio. «et vraagstuk der acoustiek ligt dichter bij de oplossing dan dat der isolatie. Om tevoren de distributie van het geluid door meer of minder absorbeerende wandbekleeding te kunnen beoordeelen, volgt men een methode, die hierin bestaat, dat van de te bouwen zaal een model op kleine schaal wordt gemaakt, waarvan de vloer op oorhoogte wordt gevormd door een plaat melkglas, en de wanden licht weerkaatsend worden gemaakt, waar in" wer kelijkheid een geluidweerkaatsend materiaal zal worden gebruikt, en lichtabsorbeerend (donker), waar in werkelijkheid een geluidabsorbeerena materiaal zal worden gebruikt, en de geluid bron wordt vervangen door een lichtbron (elec- trisch lampje). Omdat de gedragingen van licht en geluid ten opzichte van de weerkaatsing op een wand- vlak dezelfde zijn, kan men door deze omzet ting van geluid in licht, de distributie van het geluid aflezen van de lichtverdeeling op de melkglazen vloerplaat. Kortom, een radio-studio is een fabriek met het geluid als grondstof en met een zoo zuiver mogelijke omzetting van het geluid in electri- sche energie als doel. Dat heeft den heer Maas voor oogen gestaan bij het ontwerpen van de nieuwe K.R.O.-stu dio, die in groote lijnen aldus wordt ingedeeld: Aan de Emmastraat te Hilversum is de hoofd ingang, die langs de spreekkamer, de portiers loge naar de groote hall leidt, waarin uitkomt de ontvangzaal, naar de technische afdeeling middels een voorportaal. Van de hall uit bereikt men de verdieping met de hoorspelstudio-afdeeling drie studio's, een effect-studio en een regiekamer en den toe gang naar het balkon ten behoeve van bezoe kend publiek in de groote concertzaal. Deze zaal vormt ruimtelijk een onregel matig vloervlak met een inhoud van pl.m. 3600 M3, waarvan geen enkel vlak evenwij dig met een ander loopt, zulks om een goe de geluidmenging te bevorderen. Over de volle lengte van de groote zaal ligt, bezijden daarvan, de foyer, in deurverbinding met den bestaanden foyer, die, evenals de vroe gere groote zaal, die nu kleine geworden is, in den nieuwbouw wordt opgenomen. De ruimten voor den technischen dienst lig gen achter elkaar, door glaswanden onderling gescheiden ten behoeve van het goede over zicht. In het keldercomplex zijn o. a. verwerkt de ruimten, die noodig waren voor de berging van de klimatische- en de ventilatie-apparatuur. Doordat in de studio's om isolaire redenen geen ramen worden gemaakt, moeten de verlichting en de ventilatie kunstmatig zijn, terwijl er bij gevolg alleen met kunstlicht kan worden ge werkt. Onder den beganen grond bevindt zich ook de echo-kelder. Dit alles betreft mog slechts den bouw. Daarnaast staan nog heele complexen vraag stukken, die op de machine-uitrusting, de sein- en alarm-installatie, de opname van gra- mophoonplaten en tal van andere betrekking hebben. Eer dat alles uitgevoerd komt en klaar staat.... Het vordert al goed, dat moet gezegd. De radio-pastoor zelf heeft een groep journa listen rondgeleid door de resultaten van één winter arbeid. Kolossaal: er komt al héél duidelijk teekening in de verschillende ruim ten. Men ziet duidelijk de dubbele-wand-, vloer- en dakconstructies in al de muren, die een geluids-gevoelig deel van het ge bouw omsluiten. Men ziet de donkere ka nalen, waardoor de zuivere lucht wordt aan gevoerd in de geïsoleerde studio-ruimten. Men ziet al duidelijk den vorm van de groo te concertzaal, die door een dubbel stel spanningen wordt overkapt voor de dub bele dakbedekking. Eer echter het geheel voltooid is, zal het nog wel einde van dit jaar worden. Uit dit bezoek bleek één ding duidelijk: de gelden, door de vrienden van den K. R. O. bij eengebracht voor den bouw van deze studio, worden wèl besteed en zij moesten zóó wor den besteed. De hulp-studio achter het „Hof van Holland" tart iedere beschrijving. Het is werkelijk een praestatie op zich, dat uitzen dingen hier vandaan betrekkelijk zóó goed over komen. Dat kan niet durenhet óór wil wat, het oor van den luisteraar dat is de micro phoon. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het ontwerp van wet tot wijziging van de Zegelwet 1917 merkt de mi nister van Financiën o.m. op, dat behalve eisch om inlichtingen te verstrekken, de bestaande wet dezelfde verplichtingen op banken legt, als die, welke volgens het ontwerp op die instel lingen zullen rusten. Van een wetsontwerp, dat langs indirecten weg leidt tot opheffing van het bankgeheim, kan reeds om deze reden hier bezwaarlijk gesproken worden. MANIFESTATIES OP HET GEBIED VAN KUNST, WETENSCHAPPEN, LETTEREN EN SPORT Inlichtingen bij de Scheepsvaart- en Reisbureaux en het Comité van Propaganda rekening van de autonome contingenten zullen worden vastgesteld: Schoeisel van leder, basistijdvak: 1934, per centage 100 v.h. aantal paren; schoeisel van rubber, 1934, 35 idem; schoeisel (geen leder of rubber), 1934, 70 idem; leestklaar schoenwerk 1934, 100 idem; touw, 1931-1932-1933, 40 v.h. bruto gewicht; metaaldraadgloeilampen, 1930- 1931, 50 v.h. aantal stuks. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bo vengenoemde percentages alleen betrekking hebben op de autonome landencontingenten, welke in vele gevallen hooger zijn. TALRIJKE De Nationale R. K. Commissie voor Jeugd- werkloozenzorg schrijft ons: Werkloos! Wat dat zeggen wil, te staan aan het begin van het volle leven. Met je idealen, je plannen, je toekomstdroomen, met je levenslust en je jonge krachten nu geen werkeen maand? zes maanden? een jaar! drie jaren? Is er wel een grens, wel een perspectief, hoe lang zal 't duren; Wanneer kan weer begonnen worden? Er is enkel een moordende onzeker heid! En intusschen weet de jonge werklooze, beter gezegd ondervindt hij langzamerhand, dat hij verleert zijn vak, dat hij verliest zijn arbeids- lust, dat zijn idealen, zijn plannen geen pers pectief bieden, dat hij te veel is in de maat schappij, en soms ook thuis Er is voor hem een tijd van voorbereiding geweest op 't volle leven, hij heeft zich ontwik keld, bekwaamd en met verlangen uitgezien naar den dag, waarop hij werken mocht, iets mocht maken, zich nuttig zou voelen, eigen ver antwoordelijkheid zou hebben En juist nu, toen hij pas was begonnen, komt de werkloosheid, het ontslag ook voor hém. Wat nu?.... De werklooze jongere begrijpt zelf zijn toe stand niet, leeft nog- in de hoop, dat het maar kort zal duren, kent niet de gevolgen, die ledig gang en niets doen voor hèm hebben. Dit duurt reeds jaren, en duurt helaas nog voort! Onze hulp-pogingen voor de jeugdige werk looze, onze kampen, cursussen moéten nog doorgaan! Vandaar nogmaals een beroep op Katholiek Nederland voor een bijdrage, die de Nationale R. K-Commissie voor Jevigdwerkloozenzorg in staat stelt haar kampwerk door te zetten! 12 werkkampen voor jeugdige werkloozen zijn er; mogen allen helpen, de Mei-inzameling voor deze katholieke werkkampen te doen sla gen! De Commissie is gevestigd: Lange Futstraat 44, te Den Bosch. Haar giro-nummer is 185442. door ondergeteekende verstrekte halve dividend bewijzen zullen na de inschrijving waardeloos zijn. De betaling der aandeelen, waarop zal zijn ingeschreven, zal geschieden op Vrijdag 14 Mei. De zegelkosten der toewijzingsbiljetten komen ten laste der inschrijvers. De uitgifte beoogt de gelden te verschaffen voor de completeering der machinale installatie in de bestaande fabrieksgebouwen. Het bezit van vijf gewone aandeelen geeft recht op toewijzing van twee nieuwe gewone aandeelen tegen 120 pCt. Het agio dezer uitgifte zal na aftrek van registratie- en emissiekosten ten gunste van de reserve worden geboekt. Na deze uitgifte zal het geplaatste gewone kapitaal nominaal ƒ4.500.000 bedragen. De inschrijving op 1.286.000 gewone aan deelen der Naamlooze Vennootschap Kunst zijdespinnerij Nyma (ten volle deelende in de winst over het boekjaar 1937), uitsluitend voor aandeelhouders, zal zijn opengesteld op Maan dag 19 April bij al de kantoren der Twentsche Bank tegen den koers van 120 pCt. Voor elke 2000 aandeelen, waarop wordt in geschreven, moeten worden ingeleverd 5 divi dendbewijzen van gewone aandeelen No. 4. Ten einde inschrijving op 1000 nom. nieuw aandeel mogelijk te maken is emittente bereid dividend bewijzen no. 4 te splitsen in twee halve dividend bewijzen. Aandeelhouders, die zulks wenschen, moeten de te splitsen dividendbewijzen inleveren bij De Twentsche Bank N.V. te Amsterdam, vergezeld van een onderteekende nummernota. Aan de dividendbewijzen No. 4 wordt het oor spronkelijk karakter ontnomen en deze en de In een Maandagavond onder voorzitterschap van mr. P. E. Briët gehouden vergadering van Leidsche ingezetenen, heeft zich uit de geheele burgerij een comité gevormd, dat wil trachten onder stadgenooten en oud-Leidenaars gelden in te zamelen, teneinde bij de in gebruik neming van het nieuwe stadhuis in begin 1939 aan het gemeentebestuur een geschenk aan te bieden, dat zal bestaan uit een carillon voor den stad huistoren. De kosten hiervan worden geraamd op 35.000. Woensdagmorgen half twaalf zullen de O 12 en de O 14 van Den Helder uit hun reis naar de West beginnen. H. M. de Koningin heeft voor de Boskoop- sche bloemententoonstelling, welke 21 April a.s. zal Worden geopend, een groote medaille be schikbaar gesteld. Voorts heeft het tentoonstellingsbestuur nog medailles ontvangen van den minister van Landbouw en Visscherij, mr. dr. L. N. Deckers, verschillende gemeentebesturen, de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda e.o. en die van Rijnland. Naar mag worden aangenomen zullen de vol gende contingenteeringen per 1 Mei as. voor den duur van een jaar worden verlengd, waar bij de onderstaande bepalingen betreffende de basistijdvakken en de percentages voor de be- Wij lezen in ,Mataram" van 3 April: Eenigen tijd geleden maakten wij melding van een zeer onmenschelijke daad in het Goenoeng Kidoelsche in de dessa Pang gang, waarbij een krankzinnige na opge sloten te zijn in een kooi van bamboe, le vend werd verbrand. Het vinden van het verkoolde lijk deed de veldpolitie vermoe den, dat misdaad in het spel was en ijve rig speuren heeft het volgende aan het licht gebracht. Een 35-jarige bewoner van de dessa Pang gang deed reeds sedert eenigen tijd gek, maar bezorgde nimmer de omgeving of naasten fami lieleden overlast. In zijn dwazen toestand was hij meer geestig dan gevaarlijk. Om redenen, die momenteel nog niet bekend zijn, werd er in de dessa een samenzwering gesmeed tegen den ongelukkige, waarbij de loerah betrokken was. Van te voren werd een kooi van bamboe gemaakt van ongeveer 90 c.M. hoog, 1% M. lang en ruim een meter breed en het plan was, den man op een geschikt oogenblik te over rompelen en geboeid in de kooi op te sluiten. Op zekeren dag zag men de kans schoon en zonder vorm van proces wierpen zich eenige mannen op het slachtoffer. Met sterk touw werd hij daarna geboeid in de kooi opgesloten. De kooi was van sterke bamboe-constructie, terwijl men haar nog wanden van gespleten en gevlochten bamboe had gegeven, om zoodoen de den opgeslotene van de buitenwereld afge sloten te kunnen houden. Een dag later werd er een gaatje gemaakt in den wand, terwijl men den man de boeien afdeed. Naar believen van de samenzweerders, werd den ongelukkige af en toe wat eten gebracht. Het kwam ook wel voor, dat men hem vergat en vier dagen la ter, alles klopte zoo mooi, gaf een der buren een slamatan, waarbij vrijwel de heele dessa uitgenoodigd werd. Terwijl de slamatan in vollen gang was, kwam 's morgens een der buren met wat eten bij den gek, terwijl hij ook een brandende petro leumlamp bfj zich had. Uit het feit, dat de bezoeker op klaarlichten dag een lamp bij zich had, kan reeds worden afgeleid, dat opzette lijk veroorzaken van brand de opzet is geweest. De man bracht de lamp dan ook zoo dicht bij het gat, dat de opgeslotene in de gelegen heid werd gesteld, een stuk papier, dat hij bij zijn „arrestatie" bij zich had, bij de vlam te houden en de kooi in brand te steken. Even later stond de kooi in lichtelaaie, waarbij de arme man levend verbrandde. Hulp werd niet geboden, immers alles was van tevoren zoo gerégeld. De detaCheménts- commandant heeft evenwél op voortreffelijke wijze het onderzoek geleid met medewerking van zijn mantri's. Niet lang na de misdaad kon de etenbrenger gearresteerd worden, die spoe dig inzag, dat ontkennen niet meer baatte. De avondretourkaarten der Ned. Spoorwegen, die in enkele gevallen ook overdag zullen wor den uitgegeven en daarom den naam zullen dragen van „bijzondere retourkaarten", zullen van 18 April a.s. af worden uitgegeven. De prijzen bedragen per retour-kilometer, voor de eerste klasse 4.7 cent, voor de tweede klasse 3.6 cent en voor de derde klasse 2.5 cent. Zij zijn geldig in D-treïnen, doch tegen betaling van den D-trein toeslag. Ook zijn zij onvoor waardelijk geldig in de nachtposttreinen. In het hotel Montreux Palace te Montreux is gisteren de internationale conferentie bijeengekomen, die de Egyptische eischen ter afschaffing der capitulaties (de speciale voorrechten, welke de buitenlanders sinds eeuwen in het oeroude land van den Nijl hebben genoten) zal behandelen. De conferentie is op verzoek van Egypte zelf bijeengekomen. Dit kon gebeuren, omdat Egypte na jaren en jaren van strijd Engeland heeft kunnen be wegen, zijn souvereiniteit, hoewel altijd neg beperkt, te erkennen. Ter conferentie aanwe zig zijn de mogendheden, welke bij de capitu laties belang hebben: Engeland, Frankrijk, Italië, België, Nederland, Griekenland, Noor wegen, Zweden, Denemarken, Spanje, Portugal en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika Het gouvernement van Kairo heeft eveneens Duitschland, Oostenrijk en Sovjet-Rusland ter conferentie uitgenoodigd, ofschoon deze landen na den wereldoorlog van de lijst der „Capitu- laire mogendheden zijn geschrapt. Duitschland alléén nam de uitnoodiging niet aan. Dit land geniet krachtens een verdrag van 1925 opnieuw de voorrechten der consulaire rechtspraak welke Versailles had opgeheven voor Duitsch land, maar dit verdrag bepaalt tevens, dat die voorrechten zullen woorden opgeheven, zoodra in het algemeen de consulaire rechtsspraak verdwijnt. Waarom Duitschland niet naar Mon treux komt om mede te beraadslagen, is niet duidelijk. Tevens zond Kairo invitaties aan de suecessiestaten Polen, Roemenië, Joego-Slavië en Tsjecho-Slowakije, zoodat alle landen, die met Egypte in handelsrelaties staan en op een of andere wijze met de capitulaties hebben te maken, rondom de groene tafel te Montreux vereenigd zijn. Het gaat hier dus om een inter nationale conferentie, wier beslissingen van groot belang zullen zijn voor de toekomst van Egypte, dat, krachtens het tractaat met Enge land, ten vorigen jare gesloten, een onafhan kelijke en souvereine staat is geworden, die spoedig deel zal uitmaken van den Volkenbond. Engeland heeft dit tractaat met Egypte geslo ten, omdat het tengevolge van Italië's verove ring van Abessinië en van de propaganda, die dit land in Egypte voerde en ook ten gevolge van de voortdurende actie der Wafdpartij, die de sterkste is in het parlement en nooit zou hebben opgehouden de Engelsche souvereiniteit in Egypte te bestrijden, het beter en voordee- liger oordeelde, zijn traditioneele politiek te wijzigen door zich in de toekomst van Egypte's politieke medewerking te verzekeren door een defensieve alliantie, die in de plaats kwam van directe voogdij. Uit de meeste landen zijn voor het begin der conferentie reeds verklaringen gekomen, dat zij sympathiek staan tegenover de wenschen der Egyptische regeering. Men had eenige moeilijkheden verwacht bij de verkiezing van den president der conferentie. Eenige mogendheden wenschten den Griekschen Nahas Pasja, minister-president van Egypte, voorzitter der conferentie van Montreux staatsman Politis als voorzitter en Mussolini wenschte als „beschermer van den Islam" voor zijn land het voorzittersgestoelte. Op voorstel der Fransche delegatie werd echter zonder ver der incident tot president gekozen de Egyptische premier Nahas Pasja en tot secretaris-generaal de Griek Aghnides, die afdeelingsdirecteur is in het Volkenbondssecretariaat. Zoo begon de con ferentie in groote eensgezindheid. De voorzitter Nahas Pasja hield de ope ningsrede. Hij stelde op de eerste plaats in het licht, dat de capitulaire rechten niet meer in overeenstemming zijn met den tijd en niet meer passen in den tegenwoordigen toestand van Egypte, zoodat zij een inbreuk vormen op de waardigheid van het land en op de uitoefening van zijn souvereiniteit. Hij bestreed het vrijstellen van belastingen en de immuniteit der vreemdelingen op wet gevend en rechtelijk gebied. Hij herinnerde er aan, dat de gemengde rechtbanken slechts bij wijze van proef ontworpen waren. Egypte heeft echter, om een bewijs te geven van gematigdheid en om zoo veel mogelijk persoonlijke belangen te behoeden, ze niet onmiddellijk willen ophef fen en gaat er mede accoord, dat ze gedurende een redelijke, niet onbehoorlijk verlengde pe riode gehandhaafd worden. Dit kan echter niet zoo zijn met de wetgevende functies dezer recht banken. Dit zou in strijd zijn met de eischen van een moderne regeering. Het is natuurlijk, dat het program der Egyptische regeering be staat in het afschaffen van de capitulaties op alle punten. Wat de opheffing der gemengde rechtbanken betreft, stelt Nahas Pasja een overgangstijdperk voor, aangezien deze overgang zonder schokken geschieden moet. De overgang zal twee maat regelen met zich mede brengen: het overdra gen van de rechtspraak der consulaire recht banken aan de gemengde rechtbanken en de instelling van een organisatie voor de gemengde rechtbanken, die geleidelijk minder zal wor den en die voorbereidingen zal treffen voor een opvolging der nationale rechtbanken. Belang rijker wijzigingen hebben betrekking op de be voegdheid. Zij zijn van tweeërlei aard: som mige strekken tot uitbreiding der rechtspraak, andere tot beperking daarvan op zekere punten. De Egyptische premier besloot met te zeggen, dat de tradities van verdraagzaamheid en libe ralisme, welke Egypte steeds aan den dag heeft gelegd, de materieele, intellectueele en moreele belangen der vreemdelingen in staat zullen stel len zich vrijelijk te ontwikkelen. Niemand twijfelt aan de oprechtheid van Nahas Pasja en zijn gouvernement. Maar aan den Nijl leven zeer vele extremisten en de taal in hun pers is minder "geruststellend en het zal daarom goed zijn, dat de verantwoordelijke Egyptische staatslieden voorzorgsmaatregelen nemen om de deur te sluiten voor verrassingen, die mogelijk blijven. In Engeland toont men in bepaalde kringen zich in dit verband bezorgd. Mogen de mogendheden te Montreux zich be wust blijven van de solidariteit van haar be langen en de zaken niet te licht opvatten. De oplossingen, die gevonden moeiten worden, moeten in overeenstemming zijn met aller be langen. Voor extra toeren is geen plaats. In een extrablad van „Volk en Vader land" heeft ir. A. Mussert, Algemeen Leider der Nationaal-Socialistische Beweging, de namen en portretten van de door hem aangewezen en aan hem stipte gehoorzaamheid verschuldigde Tweede-Kamer-candidaten den volke bekend gemaakt. De candidaten hebben zelf met die nummers gecolporteerd. Het had een geweldige sensatie moeten worden, maar de verwachtingen van „den man, zonder wien Nederland geen toekomst meer heeft" zijn niet vervuld. Zelden heeft een politieke partij een meer zonderlinge aanbeveling aan zijn candidaten meegegeven dan de N.S.B. aan de hare. De door Mussert zelf geschreven oproep ter inleiding van de van biographieën voorziene portretten galerij somt weer al de bekende zonden van het régime-Colijn op, fulmineert weer tegen de „N.V. de Vereenigde Poli tieke Partijen", waarin de „Staatsgreep partij" nummer één is, en herhaalt, dat de „partijendictatuur zich sterker dan ooit in het zadel wil zetten door een grondwetshervorming, die ten doel heeft een bloedraad in te stellen om de dictatuur der Staatsgreep partij in ons land in te voe ren." Dit alles is niets nieuws. Het is alleen maar belachelijk. Het getuigt van een angstwekkende fantasie te beweren, dat Anti-Revolutionnairen, Christelijk- Historischen, Liberalen en Vrijzinnig democraten samenspannen om de R. K. Staatspartij aan een dictatuur met bij- behoorenden bloedraad te helpen. Heel de parlementaire geschiedenis van ons land tot op den dag van vandaag getuigt van het tegendeel. Mussert kent die ge schiedenis niet of wil die niet kennen, maar in ieder geval speculeert zijn ge schrijf op menschen, die nog minder van. de jongste Nederlandsche politieke his torie weten dan hij zelf. „Zonder dezen man heeft Nederland geen toekomst meer" staat onder Mussert's kop op een verkiezingsaffiche van de N.S.B. te lezen, maar deze man, die zich tot den leider van de eer en het geweten van ons volk proclameert, kent het verleden van Ne derland niet of doet alsof. Wat hij wel kent is het verleden van zijn candidaten, want om hun voortreffelijkheid te be wijzen duikt hij via vaders en betover grootvaders onder tot zelfs in de tijden van Friezen en Saksers, tot in de dagen van hertog Wittekind, die tot de stam vaders van Mevrouw de Marchant et d'Asembourg zou behooren. „Volk en Vaderland" heeft zich indertijd danig opgewonden over de Maastrichtenaren, _y die als Germanen vèrihbnid'karnaval 'j,c vierden en zoo hun afstamming „hoon den", maar het candidatenblad van de N. S. B. vertoont thans een germanen- carnaval,dat zeker niet minder lach wekkend is. Wij hadden gedacht, dat de N.S.B. nu eens eindelijk zou breken met de typisch klein-burgerlijke gewoonte om vaders en grootvaders uit te spelen ten bewijze van de deugdelijk heid van zonen en kleinzonen, en voor den dag zou komen met kerels, die enkel en alleen om hun persoonlijke waarde als mensch, om hun gebleken kundig heden en karakter, aanbevolen dienen te worden om de macht in den staat in handen te nemen. Maar neen, van eiken candidaat wordt zoover mogelijk het familie-register nagegaan. Dat dit soms niet verder gaat dan het eerste geslacht, is voor den betrokkene niet oneervol, doch alleen maar noodeloos pijnlijk. Bij de candidaten Graaf de Marchant et d'Ansembourg en jhr. E. von Bönnig- hausen vermelden de biographieën enkele bepaald pijnlijke bijzonderheden, die be wijzen hoe ver dezen van de meest eer volle tradities in hun familie zijn afge raakt. Zoo vinden wij b.v. vermeld, dat de grootvader van den graaf aan in den Kulturkampf verdreven Duitsche Bis schoppen onderdak heeft verschaft, maar de kleinzoon slaat thans het ernstig vers maan van zijn Bisschoppen in den wind. De vader van den graaf richtte in 1894 met Schaepman de R.K. Staatspartij op, de zoon bestrijdt die partij thans op bevel van Mussert als de Staatsgreep partij, die de N.S.B.-dictatuur in den weg staat. Van jhr. E. von Bönnighausen lezen wij, dat hij aan de R.K. Universi teit te Nijmegen studeerde en promo veerde en in 1933 candidaat voor de Tweede Kamer voor de „Staatsgreep partij" is geweest. Reeds vier jaar streeft deze candidaat dus naar een kamerzetel. Wat de R.K. Staatspartij hem onthield, wil thans de N.S.B. hem geven. Op de le lijst heeft hij no13. Als dat maar geen twaalf candidaturen en dertien on gelukken worden! Van alle candidaten wordt verzekerd, dat zij de eer en het geweten van het volk vertegenwoordigen, maar het is een veeg teeken, dat de verdiensten van hun voorvaderen in de aanbeveling vaak breeder kunnen worden uitgemeten dan die van hen zelf. Overigens had de N.S.B. zich de moeite kunnen besparen in familie-papieren en bevolkingsregisters naar het verleden van de geslachten harer candidaten te snuffelen. Zij mogen immers toch niets anders zijn dan claqeurs voor den man, zonder wien Nederland, volgens haar, geen toekomst meer heeft. Met ingang van Maandag j.l. is de invoer van. Chrysanten ter wering van de Chrysanténmug>" in Engeland en Wales verboden. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2