Schaakrubriek H. M. de Koningin bezoekt de bloemententoonstelling te den Haag. Zoekt gij betrouwbaar "C 1? l-< IJ IJ'T* 1 Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen PcrSOnCCl? Vr trr\nv &0 OOO cfov.itrn DINSDAG 13 APRIL 1937 letten!" BOEK EN BLAD Apothekers-assistent Machinisten-examens Stuurlieden-examens sTmnniinniinimmimmniinfflmimnïïnniiniiiinimiiiiiiniimnnnniiiiiiiiiiiiiiimnniinHHinnnüinimiK iuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiniiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiniuiuiuiiuiiiiiimuiuniiminiiii^ „Daar moest de politie op S&gyg!! Als bijwerk zwarte interferentie (Rc5) en zwarte blokkade (Pe4). Zetten met den raadsheer e6 worden fijn weerlegd met Txe5. Het witte paard e7 is nu gepend. Oplossing van no. 98 (Jos. Duvergé, T.K. N.S.B.) 1. Db3 dreigt 2. Pd8t Kd5; 3. Td7 mat Rxb2; 2. idem idem 3. Td3 mat Kd5; 2 Tb6 dreigt 3. Pc3 mat Pe2; 3. Tf5 mat Txe6t 3. Td3 mat Txe6f 2. Td3 t onversch. 3 Tc7 mat De auteursoplossing is door zeer weinige op lossers gevonden. Tot onze pijnlijke verrassing vond de heer F. W. Fluitman te Enkhuizen de volgende weerlegging: 1. Db3, Telt. Nu moet wit het schaak aan zijn koning dekken. 2. Td3t of 2. Tf5t beant woordt zwart met Txhlt. Waardoor het pro bleem onoplosbaar Is. Ook 2. Dxc2 geeft geen uitkomst. De heer Fluitman alleen heeft de onoplosbaarheid van het probleem aangetoond en gaat 3 punten op de lijst vooruit. Bravo! Enkele foutieve oplossingen met andere sleu- telzetten hebben wij nog te bespreken: 1. Dg7, een zet die bij de oplossers favoriet was, faalt op Pb6. 1. Tc3 faalt o.a. door Pxhl. Andere eerste zetten van wit worden weerlegd door Pxb2 Pxhl of door koningszetten. 1. Tf5 faalt op Fxh5. Het probleem is correct indien er bijv. op h2 een pion staat. Goede oplossingen van no. 97 ontvingen wij van: Theo Verheggen te Thurles, Ierland; W. J. Depla te Kortrijk. België; G. C. Jansen te Arnhem; Th. J. Kloet te Hoorn; M. de Leeuw en M. Roest te Laren N.H.; H. G. Koopman te Den Helder; F. J. Kubatz te Haarlem; J. P. Rietbergen en J. V. Klawer te Arnhem; Joh. H. Heijstee te Hilversum; K. Mienis te Aker sloot; J. G. Moolhuijzen te Arnhem; G. P. Thomas te Aalsmeer; J. Hoogeveen te Haar lem: Ant. Kneepkens en G. Peters te Hom; H. F Fluitman te Enkhuizen; C. Ekkers te Bussum; W. de Koning te Utrecht; L. M. van Maaren te Arnhem; G. Niemans en W. H. op de Ven te Hom; D. de Jong te Bussum; J. M. Heesbeen te Soestdijk; M. J. Mees te Amers foort; mej. A. B. Spijker te Soest (buiten mede dinging); F. C. Laas te Heiloo; S. Oosterbaan te Doesburg; Tinus van den Berg te Zilk; J. F. v. d. Straat te Amersfoort; J. G. ten Asbroek te Hengelo; E. Everaers te Weert; C. van 't Schip te Bussum; F. Bremann te IJselstein; D. Janse te Bloemendaal; A. Trompetter te Ter Apel; W. Hoogenberk te Utrecht;; C. Oudëjans te Bussum; W. Rosenhart te Haarlem; J. Holt- haus te Wijk aan Zee; C. Ruëdisuëli te Sant poort; W. Hoekstra te Haarlem; G. F. Deuling te Zwartemeer; R. Wesseling te Ouderkerk; J.' Grollenberg te Nijmegen; H. J. de Boer te Wor- merveer; J. Kieft te Utrecht; J. B. van Dongen te Arnhem; A. P. G. van Ouderaa te Bergen op Zoom; J. C. Nobels te Baam; J. Adrichem te Heemskerk; P. J. Kalb te Alkmaar; J: J. H. Teeuwen te Schaesberg; G. van Reep te Haar lem; G. W. Jansen te Naarden; C. A. Nan te Grootebroek (verzuimd als oplosser van 95 en 96 te noemen); C. J. Nieuwendijk te Haarlem; C. J. Schoot te Arnhem; C. W. van Soest te Haarlem; N. P. A. Velzeboer en J. van der Zalg, Theologicum te Warmond; J. S. Schouten te Assendelft; S. Wijte te Spierdijk; mej. Toos Hageman te Culemborg; Th. Lies- ker Jr. te Utrecht; N. de Boer te Maalbroek; G. Weijers te Bergen N.H.; H. van Zijl te Utrecht; C. P. Waltman te Arnhem; W. Baron van Lamsweerde te Heerlen; E. J. Brugman te Arnhem; A. Kuijpers te Soesterberg; W. Simo- DE GODDELIJKE PREDESTI NATIE naar de leer van Tho mas Aquinas en Calvijn, door prof. C. Friethoff, O.P. Uitg.: Paul Brand's Uitgeversbedrijf Hilversum. Serie Waar heid en Leven. Het is nu ongeveer twaalf jaar geleden, dat door de Utrechtsche Universiteit een studie van prof. C. Friethoff O.P., toen nog jong Priester student, over de Predestinatieleer bij Thomas Aquinas en Calvijn, met de gouden medaille bekroond werd. De pers van meerdere richtin gen heeft indertijd aan de merkwaardige zitting in de Utrechtsche Universiteitsaula, waarin deze bekroning officieel werd medegedeeld en uitgereikt, opvallende artikelen gewijd. Het was dan ook een bijzondere gebeurtenis, dat het werk van een katholiek priester over zoo'n brandende theologische kwestie als de Predesti natieleer van Calvijn en Thomas Aquinas door een niet-katholieke theologische faculteit voor onderscheiding waardig werd bevonden. Des te meer viel het daarom te betreuren, dat deze be kroonde studie op een het verheven onderwerp zoo onwaardige wijze werd uitgegeven. Slecht gedrukt, wemelend van drukfouten, bleef deze editie in uiterlijke verschijning wel verre be neden de keurige uitgave, die wij nu voor ons hebben liggen. Prof. Friethoff is er wel in ge slaagd deze allermoeilijkste materie in een ge- wijzigden opzet van zijn boek opnieuw in een zeer preciese formuleering te behandelen. Toch blijft er nog een en ander te wenschen over. Immers, waar deze uitgave, in tegenstel ling, met de eerste, welke bestemd was voor vakgeleerden-theologen, zich richt tot breeder lezerskring, mocht de kennis van meerdere ele mentaire en tegelijk voor leeken zoo moeilijke wijsgeerige en theologische begrippen niet zon der meer verondersteld worden. Waarom niet een korte en klare uiteenzetting opgenomen van causaliteit, Prima Causa en secunda causa, vrijen wil, heiligmakende genade en gratia efficax? Ook zou schrijver, bij zijn streven om Latijnsche termen zooveel mogelijk te vervan gen door Nederlandsche, goed gedaan hebben Engelsche en Duitsche citaten te vertalen (27, 37, 46). Tevens komt het juister voor te zeg gen, dat Calvijn het eens is met St. Thomas dan omgekeerd. (77 onderaan). Het boekje moge intusschen vele intellectueelen belangrijk nader brengen tot het geluk van Waarheid en Leven. M. J. CHRISTEN-ZIJN IN DEZEN TIJD. Getuigenissen van verte genwoordigers der Christelijke gedachte in Nederland bijeen gebracht door Roel Houwink. Uitg.: J. Ploegsma Zeist 1937. Hei valt moeilijk te ontkennen, dat dit boek met veel toewijding werd samengesteld. Het behandelt dan ook een onderwerp, dat voor velen een brandende levenskwestie genoemd mag worden, n.1. de beteekenis van het Chris tendom als levenshouding in dezen tijd. Toch kunnen wij over dit boek niet enthousiast zijn. Als wij iets duidelijk en tegelijk met leedwezen moeten constateeren, dan is het wel de hope- looze vervaging en verwarring en verdeeldheid van het Protestantisme. Om iets te kunnen zeggen over de beteekenis van het Christendom als levenshouding, moet eerst duidelijk vastgesteld zijn, wat onder Chris tendom verstaan wordt. Maar teleurstellend is NIEUWE UITGAVEN Bij JE. Kluiver te Deventer verscheen van de hand van ir. W. Gerritsen een boekje, onder den titel „NIEUWE OPVATTINGEN OVER VOOR BEWERKING EN ELECTRISCHE LASUIT- VOERING, dat groote interesse verdient van alle belangstellenden in het electrisch lassen, maar ook ten gerieve is van middelbaar tech nisch- en ambachtsonderwijs, opleidingscursus sen, bedrijfsleiders, lassers, voorlieden, en op teekenkamers en constructiebureaux een ge makkelijke vraagbaak zal blijken te zijn. INLEIDING TOT DE FRANSCHE HANDELSCORRESPONDENTIE voor Handelsscholen, H.B.S.-A eti Handelsavondscholen (eerste deel door Albert Dory en dr. P. Fa briek. Uitgave: J. B. Wolters Groningen. Het bevat een veertigtal Fransche brieven, die geleidelijk in moeilijkheid klimmen en de een voudigste onderwerpen uit de handelscorrespon dentie behandelen. Aan iedere les gaan enkele grammaticale en idiomatische opmerkingen vooraf, die alle betrekking hebben op, en ont leend zijn aan de te behandelen brieven. HERDRUKKEN Van het bekende boekje „MEISJE LUISTERT EENS", van de hand van mevr. Albertine Schelf hout-van der Meulen, verscheen bij J." J. Romen en Zonen te Roermond, de derde herziene druk (11e tot 15e duizendtal). Het is ruim een jaar geleden, dat de eerste uitgaaf verscheen; dit spreekt wel voor zich zelf. .1 HET TOELATINGSEXAMEN CIJFEREN, een serie cijfersommen voor de hoogste klasse van scholen die opleiden voor H.B.S., Gymnasium enz. door M. Brans. Uitgave W. J. Thiem® en Cie, Zutphen (tweede verbeterde druk). AMSTERDAM. Geslaagd de dames L. G. Ooy te Amsterdam en H. J. Schlieken te Delft» 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma A de heeren P. Postma te Groningen, A. Pauw tn Utrecht, L. van Klaveren te Leiden, J. Groene" veld te Vlaardingen en K. Alewijnse te Vlls' singen. *s GRAVENHAGE. Geslaagd voor derden stuurman groote stoomvaart de heeren R. J. O- Hess, G. F. Corver, A. A. de Rooy, en K. Appel' boom. Geslaagd als schipper op stoomzeevisschers' vaartuigen: A. Kal, A. Westerdijk en A. Ridder van Vlaardingen. Als stuurman: P. Voorburg, D. RoodenburB en A. Visser van Vlaardingen, A. van .Duyn, v. d. Plas, G. J. de Bruin, J. Hoek, M. Hoek» A. Ouwehand en J. van Duyvenbode van Kat wijk aan Zee, G. D. Plugge, M. Westeró'.uin, J« Blok en J. C. de Jong van Scheveningen- Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan Jos. Duvergé, Korte Prinsengracht 55, Amsterdam. Probleem no. 103 J. P. Coppens te Amsterdam Eerste publicatie abcdefgh Wit geeft mat in twee zetten Probleem no. 104 Auteur wordt bij de oplossing genoemd. Wit geeft mat in twee zetten Oplossingen gelieve men binnen 14 dagen in te zenden. Driemaandelijksche wedstrijd in het oplossen van schaakproblemen Oplossing van no. 97 (Jos. Opdenoordt te Venlo). 1. Pc6 dreigt; 2. Df8 mat. Dit probleem is in den Compositiewedstrijd Denemarken Nederland, door de jury op de eerste plaats ge steld. Het voorgeschreven thema was: „zwart pareert de dreiging, die mogelijk is, omdat een zwart stuk (hier de koningin) gepend staat, door uit halfpenning dat stuk te ontpennen, waarbij de halfpenning volledig benut wordt". Hier volgen de thematische varianten: 1Pc4, 2. Dd4 mat en Rd4, 2 Te4 mat. nard te Den Helder; H. van Wely te Amers foort (moet nog als oplosser van 95 en 96 wor den vermeld)G. Langemeijer te Amersfoort; J. Hubregtse, J. W. M. v. d. Heul, J. B. Ren- ckens, A. Kluijskens, G. van Veen, G. Schuts, D. W. Kamoen, J. P. Coppens, P. Versteeg, A. F. W. Rapati; W. J. C. Schouten, C. Hartog, J. B. Spitteler, G. Th. J. Steverink, C. J. van Amersfoort Jr., W. van der Wielen, A. Th. van Loon, B. Rodewijk, W. G. Harmse, M. J. de Loos Jr., Chr. J. Brandjes, H. Rogmans en P. Bolmers te Amsterdam. Rectificaties De heer A. J. Deutekom te Schagen, verzoekt in zijn probleem 98 op h3 een zwarten raads heer te plaatsen, om een dual na 1. ...Rc5 te verhinderen. In de correspondentie in de vorige rubriek wordt in den vierden regel van de derde kolom 'gesproken van een schaakmat, men leze daar voor: een schaakzet. Correspondentie M. F. te Den H. In uw probleem ontneemt de sleutelzet den zwarten koning twee vlucht- velden; er is een dubbele dreiging en bovendien is u in het gebruik der figuren niet economisch. Veel problemen oplossen en de kritieken volgen. Vr. gegroet. C. A. v. 't H. te B. Het beste Nederlandsche werk over probleemkunst is: Het schaakprobleem, Ideeën en Scholen, van Wee- nink. C. J. S. te A. In de vorige rubriek hebben wij zoo duidelijk mogelijk de constructiefout in uw probleem aangewezen. Uw tweede probleem heeft geen waarde. E. A. W. te W. Uw probleem wordt onder zocht. A. P. J. v. d. O. te B. o. Z. Wlacht u nu rustig op de oplossing van het door u genoem de probleem, dan zult u zien dat beide door u gesignaleerde gevallen niet gelijk zijn. J. A. te H. De sleutelzet ontneemt zwart een vluchtveld voor den koning. Dan is er een dub bele dreiging. Twee constructiefouten die geen van beide in een eenvoudige opgaaf mogen voorkomen. Enkelen oplossers verzoeken wij opnieuw, op lossingen zoo bondig mogelijk in te zenden, alleen den sleutelzet s.v.p. Van 'n oplosser ont vingen wij een brief van zeven dichtbeschreven bladzijden, met twee oplossingen. Een brief- Mart met twee regels voor twee oplossingen is voldoende en voor ons veel gemakkelijker. reeds wat hierover vooral ten beste wordt ge geven. Dat komt, omdat het uitgangspunt niet juist gekozen is. Het eenig juiste uitgangspunt moet zijn de vraag: wat is het Christendom naar de opvatting van Christus zelf?, terwijl het in dit boek gekozen uitgangspunt is de vraag: wat denken 28 protestantsche godgeleer den over het Christendom? Dit is evident on juist, omdat het Christendom niet een maak sel is van theologen, maar een stelsel door Christus zelf op aarde gebracht. Dat dit stelsel goed en duidelijk omlijnd werd, blijkt wel uit de opdracht van Christus aan Zijn Apostelen ge geven: „Gaat heen dan, onderwijst alle volke ren en leert ze onderhouden alles wat ik U heb geboden", (Matth. 28 19—20). Tegelijk sluit Christus hier iedere willekeur bij zijn volgelin gen uit: zij moeten onderwijzen, wat Hij hun bevolen heeft! Niet'iets anders naar eigen goeddunken. En dat moeten ze doen tot aan het einde der tijden. Want Hij laat er onmiddellijk op volgen: „En ziet, Ik ben met U alle dagen tot aan het einde der wereld". Zóó dwingend schrijft Christus deze bepaalde prediking voor, dat alléén wie daarnaar luistert, volgeling van Christus genoemd mag worden: „Wie U hoort, hoort Mij, wie U versmaadt, versmaadt Mij." Om te weten te komen wat het Christendom is, moet ik mij dus wenden tot de Apostelen, in casu hun wettige opvolgers. Dezen vind ik alleen in de katholieke Kerk, omdat zij alleen de eeuwen door rechtstreeks teruggaat tot Chris tus, een historisch feit, dat mede door de on bevooroordeelde studie van de profane geschie denis uitdrukkelijk bevestigd wordt. Overduidelijk nu leert de Katholieke Kerk, dat er maar een Christendom kan zijn n.l. dat de Katholie ke Kerk predikt. En dat Christendom is het ge heel van leeringen in zake Geloof en Zeden, die duidelijk omschreven, in volstrekte en door velen bewonderde en dikwijls ook benijde een heid de levenshouding van millioenen over de geheele aarde ook in dezen tijd bepalen en be- invloeden. Omdat in dit boek nu het begrip Christen dom niet duidelijk wordt vastgesteld, biedt ook de beschouwing over het Christendom als le venshouding in dezen tijd geenerlei werkelijk en blijvend houvast. Dat Christus' wensch: „dat het één schaap stal en één herder worde", mede door eerlijk, wetenschappelijk onderzoek, spoedig verhoo ring moge vinden, opdat door de Goddelijke kracht van het ééne Christendom het aanschijn der aarde geheel moge worden vernieuwd. M. J. Folklore. De traditioneele meiboom planting te Noorbeek in Limburg gaat met veel ceremonieel gepaard In oo tocht wordt de 30-meter lange den naar het dorpsplein gebracht, om daar geplant te worden •liltilii en glaasje w.ater, ït. (Ever. WelÜlvl» Waarop? Nu, natuurlijk op de verkeersfouten, die de ge achte lezer van deze regelen maakt als hij weet, dat er geen agent in de buurt is De tinbaggermolen .Doejoeng", te Kinderdijk in aanbouw voor de Billiton Mij., zal Zaterdag a.s. te water worden gelaten. Het gevaarte is 3 meter langer dan de „Kantoeng", die bij het transport verongelukte De Deensche kapitein Jensen, belast met désnon- interventie-contröle in de Oostelijke Pyreneëen Te Baarn hebben Maandagavond ver schillende verlichtingen, die ter ge legenheid van de komst van het vorstelijk echtpaar ontstoken zullen worden, proefgebrand. De illuminatie van de Groote Kerk Na de tewaterlating van de .Nieuw Amsterdam" is men terstond met den afbouw van den Neder- landschen oceaanreus begonnen. Een kijkje op de werkzaamheden H. M. de Koningin bracht Maandag een bezoek aan de voorjaarsbloemententoonstelling .De Hofstadbloem" in de nieuwe tentoonstellingshallen op Houtrust te den Haag. Een foto tijdens de bezichtiging 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4