H et j eugd werkkamp teEgmond We luisteren FINANCIEN DOUWE EGBERTS EEN MOOI STUK WERK MARKTEN Dagfilm DINSDAG 13 APRIL 1937 Honderd jongens vinden hier een gezellig thuis en volop nuttig werk De tragiek der jeugd werkloosheid Prachtig verscholen Cursus in wellevendheid Moeilijke leiding Hef werk Vóór de Virginia-tabak wordt 1 verpakt, wordt deze intens gedroogd en daarna met stoom soepel gemaakt om het breken te voorkomen. Op het eind wordt de tabak door hydraulische persen in vaten van 500 K.g. geperst Langen tijd blijft de tabak daarna nog opgeslagen in het zoele klimaat voorverder doorrijpen. £v&fcFRIESCHE HEEREN-BAAI A9J755 VIRGINIA: EXPEDITIE IN VATEN. Kind uit den trein gevallen De kleine bleek niet gewond te zijn ST. BONIFAT1US HOSPITAAL DAGBLADPERS EN N.S.B. Nadere verklaring van den Ned. Journalistenkring EEN EXTRA-VLUCHT NAAR VERONA NOTARIS J. INGESLOTEN Woensdag 14 April DE SCHIETPARTIJ TE DEN HAAG Verdachte ontoerekenbaar geacht DE ZWENDELBANKAFFAIRE Verdachten in hooger beroep NEDERLANDSCHE STAAL- FABRIEKEN Nederlanders bij de non-inter- ventie-contröle TABAKSVEILING TE AMSTERDAM Men mag aannemen, dat op het oogenblik ieder weldenkend mensch zeer door drongen is van de wetenschap, dat de werkloosheid een van de ergste kwalen van onzen bewogen tijd is. De gevolgen van die kwaal zijn te tastbaar om voorbij gezien te worden. Maar toch schijnt het een feit te zijn, en de deskundigen klagen er allemaal over, dat men minder oog heeft voor de nooden van de arbeidersjeugd tusschen de veertien en vijfen twintig jaar, die toch evenzeer en dan nog op een bijzondere manier, van de. huidige crisis te lijden heeft en dus ook van de werkloosheid. Het schijnt belangrijk minder geacht te worden, dat een jonge ongehuwde werker met leege handen loopt dan dat een huisvader dit doet. Toch is het niet juist. Het is inderdaad ver schrikkelijk, wanneer een man, echtgenoot en vader, niet in de gelegenheid is met werk den kost te verdienen voor de zijnen en moet leven van wat de openbare middelen hem toedenken. Maar vergeet men niet, welke verschrikkelijke gevolgen de jeugdwerkloosheid met zich sleept? Men schijnt er over het algemeen niet zeer van doordrongen te zijn, dat door het fatale leegloopen van de jeugd, op wie toch alle toe komstverwachtingen gevestigd zijn, de volks kracht op verschrikkelijke wijze ondermijnd wordt. De jongens, juist in hun belangrijkste groeiperiode, worden door nietsdoen, des dui vels oorkussen, geestelijk gedegenereerd. Het moreel verzwakt en wordt ontwricht. Lichame lijk worden zij evenzeer ontredderd, doordat him lichaam niet de oefening doormaakt van den geregelden arbeid. De vakkennis gaat ach teruit, terwijl velen van de jongsten, doordat ze geen baas kunnen krijgen, heelemaal niet in de gelegenheid komen, een vak te leeren. zoodat zij schier komen tot de meening, dat hun eenigste levenstaak nietsdoen is. Door dit leegloopen, de moreele ontreddering, het ver lies aan vakbekwaamheid en het vernietigen van alle toekomstverwachtingen voor de jon gelui, moet de volkskracht op den duur op ontstellende wijze endergraven worden. Reeds thans kan men een toenemende decadentie en verruwing constateeren. We willen het hier niet hebben over den ont zaglijk zwaren plicht, die op de gemeenschap en in het bijzonder op ons Katholieken in dezen rust. We schrijven dit slechts, om de aandacht te vragen voor een mooi stuk werk, dat thans ook in het bisdom Haarlem ter hand is geno men, een werk, dat in den somberen toestand van vele werklooze jongemannen eenige ver lichting tracht te geven. We bedoelen de zorg voor jeugdige werkloozen, die zich geuit heeft in het stichten van een werkkamp te Egmond binnen. Over dit kamp schreven we reeds in Januari, toen de voorloopige ingebruikneming geschied de en de eerste jongens arriveerden. Maar we meenen goed te doen wat meer van dit kamp, ^Vredesteyn" genaamd, te vertellen, mede naar aanleiding van een bezoek, dat wij eenigen tijd geleden aan het kamp brachten. Het kamp werd nu veel conferenties tus schen de betrokken instanties in het najaar van 1936 opgericht door het rijk, die den bouw van de eenvoudige barakken betaalde en een deel van de kosten der inrichting voor haar rekening nam. Als plaats werd het landgoed „Vredesteyn" gekozen, eigendom van de Pro vincie Noord-Holland, aan welk landgoed het kamp zijn naam ontleent. Het terrein ligt prachtig verscholen achter "n stuk boschgrond, ligt vrij hoog en kan worden bereikt langs een smallen landweg, waaraan alleen een bosch- wachterswoning staat. De bewoners van het kamp leven dus met recht in de vrije natuur. De barakken, bruin van kleur wat jammer is, want een lichtere beschildering zou onge twijfeld fleuriger gestaan hebben liggen ge schaard om een ruim plein, waarop door de bewoners zelf een beplanting is aangelegd. Het centrum wordt gevormd door een aardig kapel letje, dat gebouwd en ingericht werd op kosten van de Diocesane Commissie voor Jeugdwerk- loozenzorg, onder wier toezicht het kamp staat. Het werkkamp, dat reeds eenige maanden in ..werking" is, staat onder leiding van een directeur, Broeder Iraeneus, vroeger Oeconoom van de St. Willibrordusstichting te Heiloo, die terzijde gestaan wordt door twee confraters. De broeders maken deel uit van de Congregatie van O. L. Vrouw van Lourdes. Als technisch leider is de heer Aart Ham aangesteld, een jong Rotterdamsch architect. In het kamp is plaats voor 96 jongens, van 16 tot 24 jaar, die acht weken blijven. Na iede re periode maken 32 jongens plaats voor een nieuwe groep, zoodat er een gedurige roulatie is, die, noodzakelijk zijnde, toch eigenaardige moeilijkheden met zich brengt, zoowel van or- ganisatorischen als van technischen aard. Om dit eenigszins te ondervangen heeft de regee ring toegestaan, dat 10 procent van de jongens als z.g. voorwerkers kunnen worden aangewezen. De directie van het kamp is vrij deze voorwer kers zoo lang te houden, als in het belang van de werkzaamheden noodzakelijk is. ken. De kosten per deelnemenden jongen be dragen ongeveer 6.25 per week, waarvan 25 pCt. door de Diocesane Commissie wordt be taald en de rest door het Rijk en het R.K. Werkliedenverbond. Ook particulieren helpen en het is verbazingwekkend, wat sommigen voor de werklooze jongens over hebben. Maar toch kan nog veel meer gedaan worden en daarom doen wij hier een beroep op allen, die, hetzij in geld, hetzij in natura iets van belang kunnen missen, 't Egmondsche werkkamp te gedenken Ook ontspanningsartikelen zijn hartelijk wel kom; werd de schenker van het biljart in de ontspanningszaal niet geprezen als een weldoe ner, omdat hy de recreatie-uren mee prettig hielp maken? Het wachten is nog op dengene die de huur wil betalen voor een terreintje, dat geschikt is om op te voetballen. Immers: zonder voetbal kan geen jongen leven. De dagindeeling is heel eenvoudig. Om half zeven is het opstaan, waarna om zeven uur de H. Mis wQrdt bijgewoond. Dan worden de bed den opgemaakt en het ontbijt genuttigd, terwijl de gewone werkzaamheden om half negen be ginnen en tot 12 uur duren. Dan is het mid dageten en recreatie. Van half twee tot vijf uur wordt weer gewerkt. Na afloop der werkzaam' heden knappen de jongens zich op, gebruiken om 6 uur het avondeten, bidden dan in de kapel het rozenhoedje, om dan de rest van den avond in gepaste ontspanning door te brengen. Deze ontspanning wordt vaak afge wisseld met een lezing over een of ander onder werp, terwijl om de acht weken een afscheids avond wordt gegeven voor de vertrekkenden. Zoo tusschen de bedrijven door wordt zoo'n beetje cursus in wellevendheid gegeven. Dat gaat heel gemoedelijk en paedagogisch, waar bij vooral op het eergevoel van de jongens ge werkt wordt. Het eten met mes en vork is ver plichtend. Voorts zijn de tafels steeds met aar dige kleedjes bedekt, niet alleen om het gezel lig te maken, maar ook, omdat het is gebleken, dat hoe .netter het is, hoe beter de jongens het waardeeren en zich dienovereenkomstig gedra gen. Aan nog een ding wordt zeer streng de hand gehouden. Het is den jongens nJ. ten strengste verboden uit te gaan. Zij moeten hun vrijen tijd altijd in het kamp doorbrengen. Alleen bijzondere omstandigheden kunnen voor den directeur aanleiding zijn een jongen verlof te geven tot het bezoeken van familieleden of dergelijke. Dat de jongens, die den geheelen dag in de vrije natuur flink werk verrichten en boven dien goed gezond zijn, heel wat eten, is nogal natuurlijk. Er is dan ook een flinke keuken, waarin groote kookketels staan, waarin door de koks het eenvoudige maal bereid wordt. De keukendienst, evenals alle andere corveedien sten, wordt door bepaalde, daartoe aangewezen kamp-deelnemers, verricht. Zij vinden hierin een dagtaak, waarin zij het grootste plezier hebben en die door hen met veel toewijding wordt verricht. Hoe het kamp is ingericht, zullen we niet uit voerig vertellen, om niet langdradig te worden. Het zijn eenvoudige houten barakken, onder verdeeld in groote slaapzalen met eenvoudige bedden, diverse dienstvertrekken, waschgelegen- heden enz., terwijl één groote barak nagenoeg geheel als eet- en recreatiezaal is ingericht. Deze zaal is heel gezellig, zoodat het geen won der is, dat de jongens hun vrijen tijd daar gaarne doorbengen. De vertrekken van den directeur, de broeders en den technischen leider zijn ook in de barakken ondergebracht. De kapel staat geheel afzonderlijk en wordt bediend door den zeereerw. pater F. Tesser, Montfortaan te Egmond aan Zee, aan wien het geestelijk heil in het kamp is toevertrouwd. De leiding van zoo'n groot en heterogeen huis houden dat telkens van samenstelling verandert is natuurlijk zeer moeilijk. En zijn jongens van allerlei leeftijden, opvattingen en opvoedingen. Velen van hen zijn jaren werkloos geweest, en niet bekwaam voor de te verrichten werkzaam heden. Dat er van de leiding heel wat psycho logisch en paedagogisch inzicht gevraagd wordt, wil alles op rolletjes loopen, ligt voor de hand. En het feit, dat in het kamp inderdaad alles op rolletjes loopt, wettigt de overtuiging, dat de leiding in alle opzichten volkomen voor haar moeilijke taak berekend is. De tucht is vriendelijk, maar zeer streng en wie zich er niet aan wil onderwerpen en die zijn er heel weinig, dient elders zijn heil te zoeken. De geest is buitengewoon goed in dit eenige Katholieke kamp van het Bisdom Haar lem. De jongens leven weer heelemaal op, nu zij nuttig werk kunnen verrichten en uit de sleur van de dagelijksche hopeloosheid zijn. Het is daarom geen wonder, dat niemand na het ver strijken van zijn kamptijd graag weg gaat. Liefst zouden ze allemaal blijven, want het is er goed en gezellig, lichaam en ziel worden er verzorgd en thuis wacht vaak de ellende. Maar het kan niet. Gedurende den tijd, dat de jongens in het kamp zijn, krijgen ze, buiten den eenvoudigen maar goeden en gezonden kost, 1.75 zakgeld, plus 50 cent fietsgeld, wanneer ze naar huis wil len. Voor het gebruik van schoenen en werk- kleeding van het kamp moeten ze een dub beltje per week betalen, maar het is niet ver plichtend, van het kampgoed gebruik te ma- Natuurlijk is men nieuwsgierig naar het werk, dat door de jongens moet worden verricht. Nu, uit bestaat in de eerste plaats uit het bouw rijp maken van den grond voor de te stichten abdij der paters Benedictijnen te Egmond. Hier aan zit zeer veel werk, voornamelijk grondwerk. Daarnaast moet voor de paters een groote boer derij gebouwd worden, geschikt om een groot convent van het noodige te kunnen voorzien. Bij deze boerderij komen 16 H.A. grond, die ook in den vereischten staat moeten worden ge bracht. Bfj deze werkzaamheden behoort ook het verplaatsen van een 9000 M3 grond over een afstand van anderhalven kilometer. Verder zijn er nog eenige kleinere objecten, zooals verschillende verbeteringen aan de reeds bestaande Benedictijnsche Priorij, opgravingen, en inrichting van het eigen kamp. Dit laatste is reeds nagenoeg geschied. Al deze werkobjecten geven met elkaar aan honderd jonge mannen voor ongeveer 5 jaar werk. Trouwens, men krijgt alleen medewerking van de regeering voor een i werkkamp, wanneer voor minstens 5 jaar werk aanwezig is. Er wordt dus nuttig werk gedaan, hetgeen voor de betrokkenen wel zoo prettig is als werkverschaffingswerk zonder nut, wat men ook wel eens tegen komt en bovendien honderd maal heilzamer dan het leegloopen thuis. Het is daarom zoo verheugend, dat nu ook van katholieke zijde in ons Bisdom op deze manier iets voor onze jeugdige werkloozen gedaan wordt, en gelukkig op een manier voorzeker veel minder ideaal dan het verschaf fen van werk in het vrije bedrijf die doel treffend en buitengewoon sympathiek is. Met reden zal Donderdag a.s. op het kamp de vlag gestoken kunnen worden, wanneer de Bisschop van Haarlem en de Minister van Sociale Zaken het officieel komen inzegenen en openen. En wij hopen met dit artikel mede de be langstelling te hebben gewekt voor dit schoone werk, opdat velen de noodzakelijkheid zullen gaan inzien van het verleenen van daadwerke lijke hulp en ook van het medewerken aan het doen verdwijnen van de jeugdwerkloosheid, wier gevolgen wij in den aanvang in het kort be schreven. Sn 1 Toen Maandag de sneltrein van Roermond naar Maastricht, welke om tien uur te Sittard moet arriveeren, Maasbracht passeerde, werd de trein door het trekken aan de noodrem tot stil stand gebracht. Het bleek, dat er een kind uit den trein was gevallen. In grooten angst renden de vader, treinpersoneel en reizigers langs de lijn en tot aller verbazing kwam de kleine, een vierjarig meisje, hun reeds huilend tegemoet. Het kind bleek zoo goed als geen letsel te heb ben bekomen, enkel een klein wondje aan het hoofd. Met een vertraging van tien minuten zette de trein de reis voort. De kleine was door den schrik en emotie geheel overstuur geraakt en te Sittard aangekomen, reed de vader, de heer W. uit den Bosch, die met twee zijner kinderen naar Maas tricht reisde, terstond naar het ziekenhuis De Goddelijke Voorzienigheid. Bij het geneeskundig onderzoek kwam vast te staan, dat het kind niets mankeerde. Loopende kon de kleine het ziekenhuis weer verlaten. Daar de trein ter plaatse van het ongeluk een snelheid had van ruim 70 KM., mag het onbe grijpelijk heeten, dat het kind er zoo goed is afgekomen. De inschrijving op 650.000.4 pCt. Ie Hyp. Obligatiën, ten laste van de Stichting Sint Bonifatius Hospitaal, Leeuwarden, of op zooda nig bedrag, als na het uitoefenen van het recht van voorkeur door de houders van de aflosbaar gestelde 5 pCt. obligatiën 1933'34 nog ter be schikking staat tot den koers van 100 pCt., zal zijn opengesteld van Maandag 19 April af bij dé Nederlandsche Landbouwbank N.V., Lentjes Drossaerts te 's-Hertogenbosch, alsmede bij: J. M. Brada te Leeuwarden, Kingma's Bank te Leeuwarden en hare bijkantoren en de Noord-Friesche Middenstandsbank te Leeuwar den en hare bijkantoren. Houders van de per 3 Mei 1937 aflosbaar ge stelde obligatiën van de 5 pCt. leeningen 1933- 714, in totaal oorspronkelijk groot 700.000. hebben uiterlijk tot Maandag 19 April 1937 vm. 10 uur recht van voorkeur om op deze leening in te schrijven. Het recht van voorkeur vervalt na laatstge noemden datum en uur. Het op 19 April v.m. 10 uur eventueel niet voor conversie ingeschreven bedrag zal worden toegewezen op de vrije inschrijvingen. Het op de toewijzingsnota verschuldigd zegel recht komt ten laste van de inschrijvers. De storting op het toegewezen gedeelte der vrije inschrijvingen, alsmede de inlevering der 5 pCt. Obligaties 1933'34, welke voor conver sie zijn aangemeld, zal geschieden op Maan dag 3 Mei. Bij eventueele latere storting op het toege wezen bedrag op de vrije inschrijving moet 4 pCt. rente van 3 Mei af tot den stortingsdatum wor den bijbetaald. Coupons per 1 Mei en 2 November. Vóór 1 Mei 1940 is geen versterkte of algeheele aflossing toegestaan. Uit de opbrengst der nieuwe leening zal het nog uitstaande bedrag der 5 pCt. leening 1933 —'34 pro resto groot 650.000.per 3 Mei 1937 a pari worden afgelost. Ten gunste van de abligatiehouders der onder havige leening zal een eerste hypotheek worden gevestigd op het Ziekenhuis, waarvan de waarde volgens balans ruim 1.100.000.be draagt. Men zendt ons het volgende communiqué: Het bestuur van den Nederl. Journalisten kring nam in zijn vergadering van 10 April kennis van het „antwoord", dat de heer A. A. Mussert, algemeen leider van de Nat.-Soc. Be weging, in „Volk en Vaderland" van 9 April heeft gegeven op het protest van het kring- bestuur tegen de even grievende als ongefun deerde uitlatingen van den heer Mussert, welk protest op 28 Maart daaraan voorafgaand in de dagbladpers was opgenomen. Het kringbestuur constateerde dat de heer Mussert zelfs geen poging doet om zijn be schuldiging van vervalsching der parlemen taire verslagen te bewijzen, Wel worden ergerlijke qualificaties 'en insi nuaties herhaald en nieuwe onbehoorlijkheden daaraan toegevoegd. Het kringbestuur is daardoor in zijn over tuiging bevestigd dat men hier met waanvoor stellingen heeft te doen, waartegen redelijke argumentatie niet kan baten. Het feit, dat de heer Mussert in zijn „ant woord" geen onderscheid blijkt te kennen tus schen de zakelijke Kamerverslagen en de uiter aard meer beschouwende Kameroverzichten, bewijst overigens wederom, dat hij publieke voorlichting heeft willen geven op een gebied, waar de meest elementaire kennis hem ont breekt. mmmmlÊÊÈÊÊÊÊ Bewoners van het werkkamp te Egmond-Binnen aan den arbeid Gezagvoerder Parmentier heeft Zondagmor gen het Douglas D. C. 2-toestel „Jan van Gent" van Rotterdam heen en terug naar Verona ge vlogen. Het was een extra-vlucht, om het zieke zoontje van een Rotterdamsche familie zoo snel mogelijk naar het zonnige Zuiden te bren gen. Als herstellingsoord voor den één-jarigen zieke was Merano gekozen, waarheen de KLM Maandag een gezelschap van elf menschen bracht, d.w.z. vliegend tot Verona en met een auto verder naar Merano. Van het gezelschap keerde een drietal den zelfden dag nog terug. Om acht uur uit Rot terdam vertrokken, was men om zeven uur in den avond weer thuis. De Notaris J. te Den Haag, die Zaterdag als verdacht van- verduistering is aangehouden, is, nadat hij ter beschikking van de Justitie was gesteld. Maandagmiddag in het Huis van Be waring ingesloten. HILVERSUM I, 1875 M. (NCRV-Uitzending) 6.307.00 Onderwijsfonds v. d. Scheep vaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, ge wijde muziek. 8.30 Gram.pl. 9.30 Geluk- wenschen. 10.30 Morgendienst. 11.00 En semble Van der Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.pl. 12.30 Vervolg concert. 1.30 Gram.pl. 2.00 Orgelspel. 3.00 Chr. lec tuur. 3.30 Vioolduetten. 4.30 Felicitaties. 4.455.45 Kinderuur. 6.00 Landbouw- halfuur. 6.30 Causerie over het Binnen- aanvaringsrcglement en stoommachines. 7.00 Berichten. 7.15 „Vacantieplannen", causerie. 7.30 Gram.pl. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herh. SOS-ber. 8.15 Arnhemsche Orkestvereeniging en soliste. 10.20 Berichten ANP. 10.25 Schaakcursus. 10.4012.00 Gram.pl. Hierna: Schriftle zing. HILVERSUM II, 301 M. (VARA-ultzen- <llng. 10.00_10.20 v.m. VPRO. 11.00— 11.30 en 6.307.00 RVU. 7.308.00 VPRO) 8.00 Gram.pl. 9.30 Kookpraatje. 11.00 „De juiste kleuren in onze woning", causerie. 11.30. „Heeft de werklooze be lang bij de vakbeweging?", causerie. 12.00 -1.45 VARA-Orkest en gram.pl. 2.00 Gram.pl. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 De Ramblers. 6.05 Or gelspel. 6.30 „Gedachtencomplexen uit dezen tijd", causerie. 7.00 Zang. 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Gram.pl. 8.30 VARA- Grootorkest en soliste. 9.30 Fragm. „VA RA-MaandrevUe". 10.00 Berichten ANP. 10.05 De Ramblers. 10.30 De Fliereflui ters, soliste en gram.pl. 11.3012.00 Gram.pl, DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35 Dansmuziek (gr.pl.). 12.05 ..One Man's Meat", causerie. 12.20 Het BBC- Midland-orkest en solist. 1.20 Het Bir- minghamsch Hippodrome-orkest. 2.20 Gram.pl. 3.05 Het Metropolitan Politie- orkest., 3.50 Pianovoordracht. 4.20 Vesper. 5.10 Het MacArthur-kwintet. 5.35 Het BBC-Dansorkest. 6.20 Berichten. 6.40 Fransehe causerie. 7.00 Pianovoordracht. 7.20 Willie Lewis en zijn Band. 8.05 Het BBC-Symphonie-orkest. 9.00 Berichten. 9.20 Vervolg concert. 10.10 Het BBC- Theater-orkest- en soliste. 11.00 Zang. 11.20 Het BBC-Dansorkest. 11.5012.20 Jazzmuziek (gr.pl RADIO PARIS, 1648 M. 6.10 en 7.20 Gram.pl. 9.20 dito. 11.20 Colonne-orkest en zang. 2.20 Orkest, koor en solisten. 4.50 Pianovoordracht. 7.25 „Rigoletto", opera. KEULEN, 456 M. 5.50 West-Duitech Ka merorkest. 7.50 Gram.pl. 11.20 Orkestcon cert. 12.35 Landesorkest Gouw Baden en solisten. 3.50 Omroeporkest:. 5.40 Zang. 6.20 Omroeporkest. 7.35 „Kohle und Erz Stahl und Eisen", rijkszending. 8.05 Omroepkleinorkest. 9.5511.20 Omroep- kleinorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gram.pl. 11.50 Kleinorkest. 12.30 Om- roepdansorkest. 12.501.20 Gram.pl. 5120 Zang. 6.20 Gram.pl. 7.20 Omroepsympho- nie-orkest. 9.3010.20 Dansmuziek (gr.- pL). 484 M.: 11.20 Gram.pl. 11,50 Omroep- dansorkest. 12.30 Kleinorkest. 12.50—1.20 Gram.pl. 4.25 Piano voord rï: cht. 4.40 Ra- dlotooneel. 4.55 Pianovoordracht. 5.10 Zang. 5.25 Gram.pl. 5.35 Kleinorkest. 7.20 Variété-programma. 9.3010.20 Omroep- dansorkest. DEUTSCHUANDSENDER, 1571 M. 7.30 Muzikale causerie. 8.05 „Kohle und Erz Stahl und Eisen", rijkszending. 8.35 Blaasconcert. 9.20 Berichten. 9.50 Kwar tetconcert. 10.05 Weerbericht. 10.20 11.20 Fr. Weber's dansorkest. Hedenmorgen behandelde de Haagsche Recht bank in raadkamer de zaak tegen den 60-jarigen kunsthandelaar L. B. uit de Weimarstraat te Den Haag, die op 4 Januari heeft getracht zijn vrouw en zichzelf van het leven te berooven. Uit het psychiatrisch onderzoek was gebleken, dat de man niet toerekeningsvatbaar kan wor den geacht, om welke reden de officier van jus titie buitenvervolging-stelling eischte met plaat sing in een krankzinnigengesticht voor den proeftijd van een jaar. De verdediger mr. W. van den Berg sloot zich hierbij aan. De rechtbank zal dienaangaande nader be slissen. Naar wij vernemen zijn de beide bankiers K. en mr. dr. van O., directeuren van ten Hope en Co's Bank, die onlangs door de Amsterdam- sche Rechtbank wegens verduistering zijn ver oordeeld tot twee en een half jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest, van dit vonnis in hooger beroep gegaan, zoodat deze zaak wel dra voor het Amsterdamsche Gerechtshof zal worden behandeld. De inschrijving op 1986 gewone aandeelen aan toonder, elk groot nominaal 300, in de Neder landsche Staalfabrieken v.h. J. M. de Muinck Keizer N.V., gevestigd te Utrecht, ten volle deelende in de winst van het boekjaar 1937 en volgende jaren, uitsluitend voor houders van gewone aandeelen, is opengesteld op Maandag 19 April 1937, van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 4 uur, bij de Nederlandsche Handel- Maatschappij en De Twentsche Bank tot den koers van 105 pCt. Houders van gewone aandeelen hebben recht van toewijzing op de thans ter inschrijving aan geboden aandeelen, in dier voege, dat drie oude gewone aandeelen bij inschrijving recht geven op toewijzing van één nieuw gewoon aandeel tot genoemden koers. De uitoefening van het recht op toewijzing geschiedt door inlevering bij de inschrijving van drie dividendbewijzen no. 6 van de oude gewone aandeelen voor telkens één nieuw ge woon aandeel, waarvoor wordt ingeschreven. Genoemd dividendbewijs wordt na de sluiting der inschrijving waardeloos. De storting van den inschrijvingsprijs moet ge schieden Maandag 3 Mei, ten kantore van in schrijving, tegen ontvangst van recepissen, welke zoo spoedig mogelijk na de verkrijging van de ministerieele verklaring van geen bezwaar, en na aankondiging, kosteloos tegen aandeelen, voorzien van dividendbewijs no. 7 en volgende en talon, zullen worden omgeruild. Het zegelrecht op de nota van toewijzing komt ten laste van de inschrijvers. In de tegen 29 April as. opgeroepen alge- meene vergadering van aandeelhouders komt aan de orde een voorstel tot terugbrenging van de nominale waarde der gewone aandeelen op 300, en in verband daarmede een voorstel tot wijziging der statuten. Na aanneming van deze voorstellen zal het Maatschappelijk kapitaal ƒ3.600.000 bedragen, verdeeld in 42 preferente aandeelen op naam, elk groot nominaal 300, waarvan geplaatst en volgestort alle preferente en 5958 gewone aan deelen. jtf fyiffiiyiitiif uTiiTtiTigTiiTiiTiif j tfc Naar wij vernemen, heeft de commissie voor de controle op de non-interventie in den Spaanschen oorlog benoemd tot chief obser ving officer den kapitein luitenant ter zee der Koninklijke marine-reserve, P. H. van Couten Piccardt Wieringa. De heer Wieringa zal zijn standplaats te Dover hebben. Thans is hij sinds eenige weken werkzaam op het departe ment van Defensie in verband met de werving van Nederlanders voor de controle op de non interventie in den Spaanschen oorlog. BODEGRAVEN, 13 April. Kaasmarkt. Aanvoer 126 partijen, 5670 stuks: le soort met R.M. 20.00 -21, 2e soort met R.M. 18.0019. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 13 April 3500 kilo wortelen f 1—1.30, 41000 kilo roode kool f 1.80—2.60, 10.000 kilo gele kool f 4.60— 5.50, 42.000 kilo Deensche witte kool f 11.50. 12000 kilo uien: gele uien f 0.601.20, grove f 0.901.30, gele drielingen f 0.60, 5000 kilo stuks groenelcool f 4—5.40, 75 kilo Rabarber f 650, 2500 kilo bieten f 0.600.90. GRONINGEN, 13 April. Kalf- en melk koeien le kw. 230—245, 2e kw. 190—215, 3e kw. 140160; kalfvaarzen le kw. 180200, 2e kw. 130—160; vare koeien le kw. 160180, 2e kw. 120140; vaarzen le kw. 120—130; 2e kw. 80 100; stieren le kw. 5456 ct., 2e kw. 48—50 ct. per kg., slachtvee le kw. 62—63 ct., 2e kw. 54 55 ct., 3e kw. 3537 ct., vette kalveren le kw. 6062 ct., 2e kw. 5054 ct. per kg., weidescha- pen le kw. 1620, vette lammeren le kw. 19 24, vette schapen le kw. 28—34, 2e kw. 2024, biggen le kw. 9.15, 1.50—1.80 de week, vette varkens le kw. 43—44 ct., 2e kw. 3941 ct., zouters 40—41 ct. 0 De productie der Staatsmijnen in Limburg is in 1936 toegenomen. Het bruto-overschot is van f 10.348.491 tot f 13.513.962 gestegen. De Staat ontvangt een dividend van 5 pCt. tegen 3 pCt. het vorig jaar. De uiterste linksche partijen in Frankrijk eischen het uitbrengen van een leening, desnoods een gedwongen leening van fr. 10 milliard, voor het uitvoeren van plannen, ter bestrijding van de werkloosheid. Op de beurs te Parijs acht men een verstoring van de politiek waarschijnlijk. Uit Parijs wordt gemeld, dat steeds duide lijker de strijd zich begint af te teekenen tusschen de syndicale machten en de regee ring, die tot dusver steeds heeft moeten wij ken voor het dreigement. De goudprijs te Londen bleef op 141/8 on veranderd. Een zeer groot bedrag van 1.255.000 werd aan goud omgezet. De 4 pCt. conversieleening der Belgische Spoorwegen van fr. 770 mïllioen, tot aflos sing van fr. 615 mïllioen 5 pCt. obligatiën, is overteeicend. Op de theeveiling te Londen werden hoogere prijzen besteed als gevolg van de grootere afleveringen in de laatste twee maanden. De Engelsche voorraden bedroe gen volgens opgave van de Tea Brokers As sociation per einde Maart 161.06 mill. lb. te gen 231.97 mill. lb. 'n jaar geleden en 267.16 mill. lb. op hetzelfde tijdstip in 1936. De staalproductie in de Vereen. Staten bedroeg in het begin der week 90.3 pCt. der capaciteit tegen 89.9 pCt. de vorige week, 88.9 pCt. de vorige maand en 67.9 pCt. een jaar geleden. Het Hooggerechtshof te Washington heeft de Wagner Labor Relations Act grondwet tig verklaard. Deze wet strekt tot bijlegging van arbeidsgeschillen door het verplicht stellen van collectief overleg tusschen werk gevers en werknemers. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.958.96V» (v. sl- 8.95%); de Dollar op 1.82V2—1.82y8 (v. sl 1.82%); de Frank op 8.12%—8.20 (v. sl. 8.17); de Belga op 30.75—30.80 (v. sl. 30.78Vsen de Zwitsersche Frank op 41.5541.60 (vorig slot 41.60). De Delispoorweg Mij. is voornemens tot algeheele aflossing over te gaan van de 4 pCt. leening 1902, waarvan thans nog een bedrag van f 4.145.000 uitstaat. De Nivas verkocht 6415 ton superieure en 928 ton bruine suiker voor consumptie. De uitvoer van Java en Madoera bedroeg in Maart f 26.500.000 tegen f 20.300.000 in Februari. In het eerste kwartaal f 68.800.000 tegen f 80.200.000 in dezelfde periode van het vorig jaar. Aanvoer: 1842 runderen, 1382 kalveren, 254 schapen, 60 lammeren, 635 varkens, 206 biggen, 49 paarden. LEIDEN, 13 April. Veemarkt. Aanvoer 201 var kens. zware 4849. Handel zeer matig. NOORD-SCHARWOUDE. 800 K.G. aardappelen BI. Eigenheimers 1.90—2; 5500 K.G. uien 1—1.30; grove uien 0.701.30; 8400 K.G. peen 0.801.20, kleine peen 0.50—0.70; 127.800 K.G. roode koo' 1.503; 105.600 K.G. D. witte kool 1—1.90; 70.800 K.G. gele kool 4—5.80; 6700 K.G. taaie gele kool 2,404.40. PURMÈREND, 13 April Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 21 partijen, wegende 51.000 kilo 704 kilo melkboter f 1.361.45, weiboter f 1.301.31. Runderen, totaal 1007 stuks: 205 vette koeien f 0.620.68 per kilo, handel matig; 746 gelde koeien en melkkoeien, melkkoeien f 80245 per stuk, handel matig; 26 stieren f 0.50—0.55 per kilo, handel matig; 10 Paarden 60130 per stuk, handel matig; 27 vette kalveren f 0.300.60 per kilo, handel matig; 1106 nuch tere kalveren voor de fok f 513 per stuk, han del stug; nuchtere kalveren yoor de fok f 10— 14 per stuk, handel stug; 261 vette varkens f 0.450.47 per kilo, handel vlug. 36 Magere varkens f 1726 per stuk, han del matig; 294 biggen f 815 per stuk, handel matig; 706 schapen f 1530 per stuk, handel matig; 63 bokken f 414 per stuk, handel matig; piepkuikens f 0.750.85 per kilo han del stug, oude kippen en hanen f 0.42 0.52 per kilo, handel vlug; konijnen f 0.40— f 1.7Ö per stuk, matig; eenden f 0.30—0.55 per stuk, matig; duiven f 0.40 per paar; 1400 kie vitseieren f 89 per stuk. eenden eieren f 2.50, kipeieren f 0.602.90. ROTTERDAM, 13 April. Totaal aanvoer: 17® paarden, 2 veulens, 1755 magere runderen, 893 vette runderen, 142 vette kalveren, 124 gras kalveren, 2086 nuchtere kalveren, 106 schapen en lammeren, 76 zuiglammeren, 3 varkens, 88 bokken en geiten. Prijzen per kg. Vette koeien le kw. 68, 2e kw. 62, 3e kw. 4554 ct., vette ossen le kw. 66, 2e kw. 62, 3e kw. 4656 ct., stieren le kw. 62, 2e kw. 56, 3e kw. 50 ct., vette kalveren le kw. 90, 2e kw. 75, 3e kw. 50—60 ct., schapen le kw. 52, 2e kw. 46, 3e kw. 36 ct., lam meren le kw. 54, 2e kw. 34, 3e kw. 33 ct., gras kalveren le kw. 57, 2e kw. 45 ct., nuchtere kal veren le kw. 43, 2e kw. 38, 3e kw. 34 ct., slacht- paarden le kw. 60, 2e kw. 55, 3e kw. 49 ct. Prij zen per stuk: Schapen le kw. 34, 2e kw. 27, 3e kw. 22; lammeren le kw. 26, 2e kw. 21, 3e kW- 15; zuiglammeren le kw. 10, 2e kw. 8, 3e kw. 6', nuchtere slachtkalveren le kw. 10.50, 2e kW- 8.50, 3e kw. 7; nuchtere folkalveren le kw. 16' 2e kw. 14, 3e kw. 12; slachtpaarden le kW- 280, 2e kw. 210, 3e kw. 145; werkpaarden le kW- 310, 2e kw. 260, 3e kw. 160; hitten le kw. 160. 2e kw. 130, 3e kw. 80; stieren le kw. 290, 2e kw. 240, 3e kw. 140; kalfkoeien le kw. 250, 2e kw. 210, 3e kw. 140; melkkoeien le kw. 260, 2e kw. 220, 3e kw. 165; varekoeien le kw. 180, 2e kw. 150, 3e kw. 110; vaarzen le kw. 175, 2e kW- 135, 3e kw. 100; pinken le kw. 145, 2e kw. 115. 3e kw. 90; graskalveren le kw. 55, 2e kw. 45, 3e kw. 20; bokken en geiten le kw. 14, 2e kw. 1°> 3e kw. 5. Doorsnee Taxatiën van 5.170 pakken Sumatra Tabak aangekondigd bij inschrijving op 16 dezer. 442 Deli Maa,tschij/Q M/ 1 23914 109 401 356 199 123 340 118 623 1025 /Q M/ 1 A 107Vo /I 230 A 8 81/s /S&R/Deli/l 192 /&R/Deii/1A 72 W B/ 1 190% 1 W B/1 A 85 /M/2 1871/3 /Deli Toewa/2 228 526 Senembah Maatschij/2 179 160 Deli Ba Mij/ 1 184 226 Deli Ba Mij/1 a IO5I/2 238 Deli Ba Mij/lPadang Bra- rang/1 1741/2 284 Deli Ba Mij/Padang Brah- rang/II 71

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6