Engeland en de blokkade van Bilbao Gemeenteraad van Beverwijk BLONDONA - BRUNETTA I R.K.STMTSPARTU JAN ZONDER LAND EN DE GREEP HET BESLUIT VAN HET BRITSCHE KABINET BESCHERMT HET CHRISTENDOM DE LOONEN VAN DE GEMEENTEWERKLIEDEN Kerkelijk leven WOENSDAG 14 APRIL 1937 BU1TENLANDSCH OVERZICHT Een rede van Eden JHR. DE JONGE CANDIDAAT VOOR DE EERSTE KAMER? Tempo-landdag der R.K. Staatspartij Zondag 25 April te Den Haag Verkeer swaarnemingen op rijkswegen Met welk doel zij zullen geschieden Haar vriendinnen benijdden haarj Onderzeebooten naar de West De O 12 en de O 14 heden morgen vertrokken AARDVERSCHUIVING IN INDIË Vijf personen omgekomen Onzuivere huid? N.V.V.-bestuur tegen sit-down - stakingen Verklaring van den heer De la Bella Haring naar Rusland Eerste contract-1937 is afgesloten De raad besloot, geen gevolg te geven aan de aanmaning van de Kroon Subsidies Witte Kruis- badhuis aangehouden Extra steun De loonen der werklieden Het Witte Kruis-badhuis Mgr. Stam terug in zijn missie Enthousiasme bij de negers over zijn terugkeer Engeland blijft onder de netelige omstan digheden rondom Spanje de voorzichtig heid zelve. De premier, Baldwin, is een wijs man en laat zich tot geen enkelen stap ver lokken, die de non-interventie in gevaar zou kunnen brengen. Het besluit van het Kabinet om de bescherming van de Britsche scheep vaart naar Bilbao niet tot de Spaansche terri toriale wateren uit te strekken heeft echter tcch een ietwat verrassend karakter. De oppo sitiepers verwerpt het besluit als een begunsti ging van Franco. Het is merkwaardig, hoewel geen nieuw verschijnsel, dat deze linksche bla den daarbij een zeer nationalistischen, zelfs jingoistischen toon aanslaan. De sociaal-demo cratische Daily Herald klaagt in bewogen woor den er over, dat het generaal Franco wordt togestaan, Engelsche schepen tot zinken te brengen en in brand te schieten en te vernie tigen. De zeer linksche News Chronicle schrijft boven haar artikel „Britannia rules the waves" tEngeland regeert de golven!). Men kan begrij pen dat de inhoud van het artikel niet gedekt wordt door het Werkelijk treffend gevonden op schrift. De kem van de kwestie, dat namelijk de uitbreiding der officieele bescherming tot binnen de territoriale wateren een delicaat punt van internationaal zeerecht aan de orde van den dag zou brengen en niet zonder reden zou kunnen worden geduid als interventie ten gunste der regeering van Valencia, verzwijgt de oppositiepers om begrijpelijke redenen. Al leen de Daily Herald erkent, dat Britsche. oor logsschepen onder normale omstandigheden geen recht hebben zich in de territoriale wateren te begeven, maar het blad voegt er aan toe, dat het onvermogen van de Spaansche regeering de Enaelsche vloot in dit speciale geval rechtvaar dig- een uitzondering te maken. Wat de conse quenties van een dergelijke handelwijze voor de niet inmengings-overeenkomst zou kunnen zijn acht het blad klaarblijkelijk niet belang rijk, althans het roert deze uiterst gewichtige vraag niet aan. De conservatieve bladen aan vaarden Baldwin's besluit als wijs en onvermij delijk. Alleen de Times is de eenige rechtsche courant, aldus een bericht uit Londen, die laat doorschemeren, dat het besluit alléén voort spruit uit het verlangen om de non-interventie niet in gevaar te brengen. Het blad wijst er op, dat de Engelsche regeering neutraal wenscht te blijven, vooral op dit momenta waarop hei controlesysteem begint te werken. Het Lager huis zal nog een groot debat over de kwestie houden. Met dit al blijft nog de twijfel gewet tigd. of de regeering stand zal kunnen houden tegen de zeker te verwachten hevige veront waardiging der Britsche natie, wanneer zee- strijdkrachten van Franco werkelijk een En- gelsch schip in de territoriale Spaansche wate ren in den grond zouden boren. Het vermoeden ligt voor de hand, dat dit met negen en ne gentig procent waarschijnlijkheid wel niet zal gebeuren. Bijna tegelijkertijd toen Baldwin sprak, hield ook de Engelsche minister van Euiteniandsche Zaken Anthony Eden een redevoering. Hij verdedigde nog eens met groo- ten nadruk de niet-inmengingspolitiek, die in hcoge mate het algemeene oorlogsgevaar heeft verminderd. Maar hij voegde aan dele verkla ring ernstige woorden toe: „Wanneer eenmaal", aldus de bewindsman, „het accoord geheel zal worden toegepast, zal de langdurige periode van beschuldigingen over en weer ten einde zijn. Men zal zich dan kunnen vergewissen van de feiten en zich niet meer behoeven bezig te houden met hetgeen geruchtsgewijze bekend wordt. Wanneer echter dan nog schendingen van het aecoord door de waarnemers worden geconstateerd, dat bijvoorbeeld nog steeds bui- tenlandsche vrijwilligers in Spanje aankomen, dan zal de Engelsche regeering de aldus ge schapen situatie als zéér ernstig beschouwen, een meening die ongetwijfeld door de andere aan het accoord deelnemende regeeringen wordt gedeeld." De kwalificatie „zéér ernstig" wordt niet spoedig en zoo maar door een staatsman gebruikt. Moge zij ten volle haar klaarblijkelijk bewust bedoelde preventieve werking hebben! In verband met den internationalen toestand heeft Eden aan het slot van zijn rede een pak kend beeld gegeven van de Engelsche politiek. Een harer beginselen is deze, dat men geen goede betrekkingen kan onderhouden, Wanneer men alleen maar rekening houdt met eigen opvattingen en rechten en niet met die der andere landen. Het is daarom zoo verkeerd om niets dan slechts te zien m het bewind der dictators. En voor de dictators is het zoo ver keerd niets anders te zien dan een verblindend rood licht, wanneer het woord democratie wordt uitgesproken. „Leven en laten leven!", riep de miiuster uit en hij vervolgde: „Dit moet de leu ze zijn voor de internationale betrekkingen. Geen vertrouwen in vrede zal er zijn, totdat deze Naar wij van wel ingelichte zijde vernemen hebben de Christelijk Historische Statenfracties in de Zuidelijke provinciën, Zeeland, Utrecht, Noord-Brabant en Limburg nog geenerlei be spreking betreffende de candidaatstelling voor de Eerste Kamer gehouden, terwijl ook in het algemeen daaromtrent nog geen enkele beslis sing is genomen. Hieruit volgt reeds, dat een bericht, waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat de Zuidelijke groep met Jhr. mr. B. C. de Jonge, oud-gouver- neur-generaal van Ned. Indië, besprekingen zou hebben gevoerd omtrent een candidaatstelling voor die groep, geheel onjuist moet worden ge acht. leerstelling, dit beginselvan afzijdigheid en niet-inmenging in de zaken van anderen in practijk wordt gebracht. Wat het vertrouwen tegenhoudt is niet alleen de inmenging over de grenzen in andere landen, maar ook de vrees dat een dergelijke interventie zal plaats grijpen. Laten de naties zich toch ontdoen van de idee dat zij moeten zien te verkrijgen een Pax Ger manics of een Pax Gallica of een Pax Italics of een Pax Britannica. De eenige zekere vrede is niet een nationale, maar een internationale, waaraan iedere natie het hare bijdraagt, om dat zij begrijpt, dat daarin haar duurzaam belang gelegen is. Al schijnt het ideaal oók ver verwijderd: laten wij toch den eersten pas in de goede richting doen en laat toch ieder de nationale kwesties van andere mogendheden aan die mogendheden ter oplossing overlaten. Een dergelijke politiek zal weldra een interna tionale atmosfeer scheppen, waarin de ware samenwerking inderdaad zal kunnen groeien." Dit zijn gouden -Woorden. Hopen we dat ze overal weerklank vinden. Zooals gemeld, houdt de R. K. Staatspartij Zondag 25 April een tempo-landdag op het Houtrust-terrein te 's-Gravenhage. De heer W. C. van Breda, voorzitter van het Comité van Actie voor de Tweede Kamer-ver- kiezingen 1937, zal het openingswoord spreken. Als sprekers zullen voor de pauze optreden de heer W. Steinmetz, de Zeereerw. Zeergel. Pater mr. dr. L. J. C. Beaufort O. F. M. en de heeren M. P. v. d. Weyden en ir. L. J. M. Feber. Na de pauze zullen nog het woord voe ren de heeren mr. C. M. J. F. Goseling, A. J. Loerakker en mr. F. J. H. Bach. Mr. E, M. J. H. Bolsius zal een slotwoord spreken. De landdag, welkè om half 3 's middags geopend wordt met vlaggenvendel, zal opge luisterd worden door muziek en zang. De Pauselijke Internuntius, Z. Exc. Mgr. Philipsfabrieken te Eindhoven. Mgr. P. sprek met Dr P. Giobbe, bracht een bezoek aan de Giobbe in de commissariskamer in ge- A. F. Philips De Rijkswaterstaat zal 16, 21 en 26 April, alsook op Hemelvaartsdag langs de. rijkswegen, verkeerswaamemingen doen houden niet ver schillend doel. In de eerste plaats zal een onderzoek worden ingesteld naar het wegverkeer en het railver keer, dat zich op spoorwegovergangen voor doet, teneinde hieruit o. a. te kunnen afleiden aan welke spoorwegovergangen in het bijzonder het wegverkeer hinder van de gelijkvloersche kruisingen ondervindt. Hiervoor is het van be lang de perioden van afsluiting der overwegen, alsmede de veelvuldigheid ervan te noteeren, voorts het wachtende wegverkeer te teilen en al het wegverkeer dat den overweg passeert. Deze tellingen omvatten ongeveer 100 spoor, wegkruisingen. Bovendien zullen aan ongeveer 130 andere waarnemingspunten op rijkswegen nog waar nemingen van geheel anderen aard worden ge houden. Hiervoor wordt een beroep gedaan op de medewerking en de mededeelzaamheid van een weggebruiker. De waarnemingen worden echter, ten einde niet teveel oponthoud te veroorzaken, niet aan alle punten tegelijk gehouden. Daarom zijn de waarnemingspunten zoodanig over de waarne- inmgsdagen verdeeld, dat op eiken teldag ruim veertig punten in de waarnemingen zijn be grepen. De bedoeling van deze waarnemingen is een indruk te krijgen van het afstandsverkeer en van het zaken- en toeristisch verkeer. Voorts zal een onderzoek worden ingesteld, naar den bezettingsgraad der personenvoertuigen, waartoe het aantal passagiers zal worden genoteerd, terwijl het tevens van belang is gebleken, hier bij aan te teekenen, hoeveel z.g. „mederijders" of „autoparasieten" hieronder begrepen zijn. Onder deze laatstgenoemde categorie van pas sagiers moet het welbekende en den laatsten tijd zoo veelvuldig voorkomende type worden verstaan, dat aan den openbaren weg de gast vrijheid heeft gevraagd van den bestuurder van een voorbijrijdend motorrijtuig. Tevens zal worden nagegaan in hoeverre de oliemotor reeds ingang heeft gevonden bij het wegverkeer. Hierbij zal ook het gewicht van de motorrijtuigen worden opgenomen, hetwelk van de wegenbelastingkaart wordt afgelezen. Het is dus van belang dat men in het bijzon der op de waarnemingsdagen zich overtuigt de wegenbelastingkaart bij zich te hebben. De waarnemingen zullen weder door werk- loozen worden verricht, terwijl het verkeer nabij de waarnemingspunten door de koninklijke ma rechaussee en de rijksveldwacht zal worden ge regeld. De waarnemingen geschieden van 6 tot 22 uur. En geen wonderZij heeft zulk mooi glanzend haar gekregen, want zij gebruikt Blondona, het beroemde haarwasmiddel, dat aan donkerder geworden blond haar de oorspronkelijke lichte tint teruggeeft. Laat Uw charme niet bederven jdoor dof, glansloos haar. Gebruik voor blond haar alleen Blondona, dat Kamilloflor bevat, terwijl voor donker haar Brunetta het aangewezen schoon heidsmiddel is, dat het plantaardige preparaat Hequil bevat. Deze nieuwe haarwasmiddelen zijn alkalivrij en geven het haar een ongekend schitterende glans. Na het wassen met deze haarwas middelen zult U bemerken, dat het haar zeer spoedig droogt en dat het gemakkelijker te behandelen is dan ooit tevoren! WAARBORGEN VOLMAAKTE HAARVERZORGING V.HS5-05J1A, Hedenmorgen te 9 uur had aan de Bui tenhaven te Den Helder de inspectie plaats van de O 12 en O 14 door den marine commandant, vice-admiraal T. L. Kruis en den commandant van den onderzeedienst, kap. ter zee J. C. v. d. Berg. Nadat de bemanningen van de O 12 en O 14 waren geïnspecteerd, begaf de vice-admiraal zich vergezeld van den commandant van de O. 14, luit. ter zee tweede klasse G. B. M. van Erckel, aan boord van dat schip, terwijl de commandant van den onderzeedienst vergezeld van den luit. ter zee eerste klasse J. Beckering Vinckers, commandant van de O. 12, deze laaste boot inspecteerde. 'Na de inspectie wenschte de marine-com mandant den bemanningen van beide booten een goede reis en een behouden thuiskomst, daarbij den wensch uitsprekende, dat zij bij te rugkeer hun familieleden in den besten welstand zouden aantreffen. De O 12 en de O 14 werden gebouwd door de Kon. Mij. de Schelde en in 1930 te water gelaten. Zij hebben een waterverplaatsing van 555 ton en een bewapening van 3 mitrailleurs en 5 lanceerbuizen. De snelheid bedraagt 15 mijl boven water en 8 mijl onder water. De beman ning van elke boot bestaat uit 32 koppen Te half twaalf vertrokken de booten onder groote belangstelling uit de haven. Precies half twaalf liet de sirene van de O 12 enkele korte stooten hooren. De bemanning moest aan boord. Nog een laatste kus, nog een laatste handdruk, nog een laatste goede reis. Trossen los, klonk het commando en weldra koersten de beide booten naar de havenmon ding. Bij het havenhoofd stond de Marinekapel op gesteld. Deze speelde het Wilhelmus, terwijl de O 12 en O 14 het ruime sop kozen. De Marine-commandant stond met enkele Staf-officieren op Fort Louise om den beman ningen, die aan dek stonden opgesteld den laat sten groet te brengen. In een groote bocht stoomden de O 12 en de O 14 het Marsdiep op, terwijl de stafmuziek nog enkele vroolijke marschen deed hooren. Nieuwediep had weer een van zijn karakte ristieke gebeurtenissen beleefd. BANDOENG, 14 April. (Aneta). In het onder district Tjisaroea zjjn bij een aardverschuiving vier mannen en een vrouw bedolven en omge komen. Vetwormpjes, pukkels en uitslag verdwijnen en de huid wordt jeugdig-frisch, gezond en fluweelzacht door de huidzuiverende, huid- genezende en huidvoedende kracht van Purol. Gebruik voor gelaatsverzorging witte Purol. Deze is na inwrijving onzichtbaar op de huid, daarom zeer geschikt voor gebruik overdag. In dooien van 30, Tuba 45 cl. Bij Apoth. en Drogisten. In Het Volk schrijft de heer De la Bella, tweede voorzitter van het, socialistisch vak verbond een artikel, waarin hij zich tegen de zgn. sitdownstakingen richt. Hij schrijft o.m.: Intusschen is er geen enkele reden om niet duidelijk uit te spreken, dat wij de bezetting van fabrieken, enz. met den wet tigen weg in strijd achten. Het bestuur van het N. V. V. is dan ook het spreekt trouwens wel vanzelf niet voornemens, deze strijdmethoden voor zijn rekening te nemen, daaraan eenige mede werking te verleenen. Integendeel, het zou zich hiertegen ernstig moeten verzetten. De arbeiders, die hun belang begrijpen en tot de machtsformatie gekomen zijn, die noo- dig is om hun levenspeil zooveel mogelijk te beschermen of te verbeteren, hebben deze on wettige strijdmethodedie trouwens eer te beschouwen is als een uiting van zwakte, dan van kracht niet van noode, omdat zij in hun vakorganisatie het middel vinden ter ver dediging hunner directe belangen, terwijl de noodzakelijkheid van een wijziging van de economische structuur langs politiek-parlemen- tairen weg zal dienen te worden verwezenlijkt. De Reedersvereeniging voor de Nederland- sche haringvisscherij heeft heden haar eerste haringcontract-1937 met Rusland afgesloten. Deze verkoop betreft 8500 tonnen Schotsche haring van den restant-voorraad-1936. De le vering zal geschieden vóór den aanvang van het seizoen-1937, t. w. vóór 10 Mei. Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad van Beverwijk onder voorzitterschap van den burgemeester mr. H. J. J. Scholtens. Benoemd werden: tot onderwijzer aan de O. L. school 3. J. H. v. d. Berg, wachtgelder te Egmond aan Zee; tot leerares aan de Gem. Huishoud- en In dustrieschool in het vak teekenen mej. S. v. d. Hoek; tot leden van de streekplan-commissie voor den IJmond-Noord mr. H. J. J. Scholtens, W. v. Dok en K. Steijn en tot plaatsvervangende leden N. J. Out, N. Tervoort en N. Passchier. Besloten werd voor 1937 een bedrag van 2022 beschikbaar te stellen voor extra hulp aan werk- loozen (B-steun). Vervolgens werd besloten om de woningen aan de Kerkstraat 43 en 45, toebehoorend aan S. Davidson, onbewoonbaar te verklaren. De termijn van ontruiming werd bepaald op een maand. Aan de orde kwam hierna het prae-advies van B. en W. betreffende het Koninklijk Besluit van 10 Febr. jX, waarbij de raad wordt aange maand om binnen een termijn van 3 maanden de loonen der gemeentewerklieden te herzien, zooals door den Minister was aangegeven. De meerderheid van het college adviseerde aan de aanmaning geen gevolg te geven in ver band met de stijging der kosten van levens onderhoud. Een lid van het college zei dat aan de aan maning gevolg behoort te worden gegeven. Ver der verzet zou, na hetgeen reeds is voorafgegaan, voor het betrokken personeel geen resultaat kunnen hebben. Volgens de minderheid moet erkend worden, dat er voor de regeering geen termen bestaan, om voor Beverwijk een andere gedragslijn te volgen, dan ten aanzien van alle andere gemeenten is geschied. De heer VAN DOORN (R.K.) was er van overtuigd dat de werklieden de loonsverlaging zullen krijgen. Daarover heeft de raad dezen avond dan ook niet te beslissen. Een andere vraag is, of de werklieden de verlaging zullen krijgen met den steun van den raad. Wat spr. betreft, hij zou er zijn stem niet aan geven. Dewerklieden zullen een te laag loon krijgen, terwijl de kosten van levensonderhoud stijgen. Wanneer men ziet dat een ambtenaar straks een dubbel salaris oatvangt, terwijl de werk lieden met een verlaging genoegen moeten nemen, dan kon spr. moeilijk achter een Minis ter staan, die zulke maatregelen voorschrijft. Spr. zou dan ook vóór het advies van de meer derheid van het college stemmen. De heer RIJKENS (Neutr. Party) merkte op, dat hij met een grootsch gebaar zou kunnen be toog en, tegen deze verlaging te zyn. Spr. be treurt de loonvermindering ook inderdaad, maar hij meende, dat de raad in deze moeilijke tyden achter de regeering moet staan. Hij zou dan ook vóór het advies van de minderheid stemmen. Den heer VISSER (S.D.AJ.) deed het ge noegen dat hy met betrekking tot de loons verlaging in den raad ook eens andere geluiden hoort. Spr. was tegen verlaging, in verband met de verhooging van de kosten van levensonder houd. De heer ROTHE (S.D.A.P.) wenschte even eens aan de aanmaning gevolg te geven. De heer PASSCHIER (A.R.) betoogde, dat de raad geprobeerd heeft wat hy kon, om de ver laging te voorkomen. Thans moet de raad zich op een breed standpunt plaatsen en geen groote woorden gebruiken. Het indexcyfer is niet zóó erg In de hoogte gegaan. Feiteiyk is de stijging 1.6 pCt. voor de arbeiders en 2.6 pCt. voor de ambtenaren. De heer GABEL (S.D.A.P.) meende, dat men de ambtenaren en werklieden niet het loodje mag laten leggen, wanneer de gemeente nood- lÜ dend is. Tenslotte mogen zy niet gebruikt worden als sluitstuk voor de begrooting. Vele leden spreken zich nu tegen de verlaging uit. Laten wij bij een volgende gelegenheid de con sequentie trekken, door, wanneer er offers ge bracht moeten worden, deze het eerst te vragen van hen, die ze het best kunnen brengen. Laat men dan voor hen de opcenten op de perso- neele belasting verhoogen. De heer VINK (R.K.) was van oordeel, dat, wanneer de raad een breed standpunt wil in nemen, hij de verlaging juist niet mag tole- reeren. Beverwijk kan inderdaad geen uitzonde ringspositie innemen, maar dan had de Minister volgens spr. de meer logische oplossing moeten nemen en de andere gemeenten moeten aanpassen aan Beverwyk! Wat de opmerking van den heer Rijkens aan gaat, het geldt hier geen gezagskwestie maar een verschil van meening. Een loonsverhooging zou gemotiveerd zijn. Laat nu de andere ge meenten verhoogen tot het peil van Beverwyk. Wethouder VAN DOK (S.D.A.P.) verdedigde het standpunt der meerderheid van het college. B. en W. hebben een ernstige poging gedaan om de regeering tegemoet te komen. Zü kunnen thans onmogelijk een ander standpunt innemen. Spr. wees er verder op, dat de organisaties alle in de weer zijn om loonsverhooging te verkrijgen. De Minister heeft na de devaluatie ook zyn standpunt gewijzigd ten opzichte van den huurbijslag. De raad kan zich op het standpunt stellen, dat hy zich niet wenscht te scharen onder de gemeenten, die de loonsverlaging goedgekeurd hebben. Het kan zyn nut hebben om te kennen te geven, dat men niet kan instemmen met de verlaging. Waar moet het heen, zoo vroeg spr., wanneer de raad geen behoorlijk standpunt meer durft in te nemen tegenover de regeering? Na nog eenige discussie werd het advies van de meerderheid van het college aangenomen met 15 tegen 2 sternen. Tegen stemden de heeren Rykens en Passchier. Door het Witte Kruis was verzocht de ver- liessaldi over de jaren 1935 en 1936 van het bad huis, groot f 832.85 en f 2364.96, uit de ge meentekas te mogen ontvangen. B. en W. maken over enkele posten bezwaar. Zij meenen, dat er b.v. geen aanleiding bestaat om het verlies van '36 althans tot een be drag, geiyk aan de afschryvingen te betalen uit het vermogen der vereeniging, hetgeen prac- tisch neerkomt op het achterwege laten der af schryvingen (f 1189.41). Zü stellen dan ook voor aan de vereeniging opdat zij aan hare verplichtingen zal kunnen voldoen beschikbaar te stellen over '35 f 556.35 en over '36 f 1175.55. De heer VISSER merkte op, dat de vereeni ging op deze manier niet kan aflossen. B. en W. zeggen wel: uit de afschrijvingen, maar voor de aflossing is geld noodig. Wordt dit voorstel zóó aangenomen, dan kan de vereeniging njet aan haar verplichtingen voldoen, voorstel vereenigen. De vereeniging heeft na vele jaren van zorgen het nieuwe badhuis gesticht. De raad heeft dit toegejuicht en zegde steun toe in den vorm van garantie. Wanneer dan na één jaar biykt, dat de vereeniging het moeilijk heeft, is het toch niet juist om de vereeniging te laten zitten. Wat hier de vereeniging doet hebben andere gemeenten aan zich getrokken en dragen er zelf zorg voor. Spr. wees er op, dat men uit bloot bezit niet kan financieren. Daarvoor moeten kasmiddelen aanwezig zijn. Liquide middelen dus. Wanneer de vereeniging in het eerste jaar reeds gedwongen wordt om te leenen, dan wordt haar financieele positie steeds zwakker. Dat zal zich later wreken en dat zou in het nadeel zijn van de belangen der gemeentenaren. Spr. drong er dan ook op aan om aan het verzoek der vereeniging te voldoen. De voorzitter antwoordde, dat de gemeente het Witte Kruis altijd gesteund heeft. En dat zonder aansporing. Thans is dat nog zoo. Wat thans voorgesteld wordt vloeit niet voort uit de verhouding tusschen het Witte Kruis en de ge meente. Het zou reeds voldoende zijn, wanneer de gemeente de vereeniging in staat stelde om de aflossingen te betalen. Wat nu voorgesteld wordt zijn nieuwe subsidies. De vereeniging heeft het dit jaar moeiiyk, maar dat zal van jaar tot jaar beter worden. Voor dit jaar is zy met dit voorstel uit de moeilijkheden. Wat de gemeente hiermede doet is geen verplichting. Er volgde hierna een breedvoerige discussie, waarbij aangedrongen werd op aanhouding van het voorstel, teneinde de kwestie nog eens met het Witte Kruis-bestuur te bespreken. De VOORZITTER achtte aanhouding niet ge- wenscht en verklaarde zich bereid om de ver houding met het Witte Kruis in de financieele commissie ter sprake te brengen. Tenslotte werd echter toch tot aanhouding besloten. Onder de ingekomen stukken was een mede- deeling van Ged. Staten dat zy het beroep van J. Bol, te Haarlem, tegen het raadsbesluit, waarby 10 woningen aan de Kerkstraat onbe woonbaar werden verklaard, hadden afgewezen. Voorts een mededeeling van hetzelfde college, dat het geen termen had kunnen vinden, om aan het verlangen van den raad, uitgedrukt in de motie van 24 Febr. j.l., betreffende de jaar wedden der wethouders, te voldoen. De raad had verzocht de verhooging der wedden te doen in gaan op 1 Mei 1936, in plaats van op 1 Jan. 717, Een zeer bekend Duitsch spreekwoord zegt: „Bescheidenheit ist eine Zier, doch weiter kommt man ohne ihr." (Bescheidenheid is mooi, maar verder komt men zonder haar). Gezien de propaganda-methoden van de N. S. B. heeft onze Nederlandsche Nationaal-Socialistische Beweging de les, besloten in dit Duitsche rijmpje, zeer ter harte genomen, want wat men ook van die propaganda-methoden kan be weren, zeker niet, dat zij blijk geven van een al te groote bescheidenheid. Zoo werkt de N. S. B. op het oogenblik o.a. met een groot affiche, waarop wit- op-zwart de kop van den heer Ir. Mus- sert staat afgebeeld. Vier wolfsangels als vliegende wespen of roode dwaallich ten lichten op uit den nacht-zwarten achtergrond van deze plaat. Onder den kop van den Algemeenen Leider staat met groote letters te lezen: „Zonder dezen man heeft Nederland geen toekomst meer." Volgens den heer Mussert zelf heeft de N. S. B. op het oogenblik even als in 1935 55.000 leden. Vijf-en-vijf tig duizend van de 8 millioen Nederlanders gelooven dus officieel of zeggen officieel te gelooven, dat Nederland zonder i Mussert geen toekomst meer heeft. Ge zien het sinds eind 1935 ondanks alle ac tie en agitatie stationnair gebleven le dental van de N.S.B. zou 't opschrift van deze Mussert-plaat beter hebben kunnen luiden: „Deze man heeft in Nederland geen toekomst meer." Dat zou in ieder geval minder pijnlijk voor de leden van ons geëerbiedigd Vorstenhuis en voor vele begaafde en energieke Nederlan ders, die zich niet bij de N. S. B. aanslo ten, zijn dan de aanmatigende suggestie, dat Nederland zonder Mussert verloren zou wezen. Of Mussert en zijn beweging met meer bescheidenheid het bij ons nog altijd op beschaving en goede vor men als uiting daarvan prijsstellende deel der bevolking verder zouden brengen dan thans is een -vraag, waarop geen Duitsch spreekwoord antwoord kan ge ven. Voorloopig is Mussert nog een Jan zonder land, omdat het land niet gediend is van zulk een Johannes, aan wiens arrogantie de meerderheid des volks nog altijd te veel het land heeft om het land aan hem uit te leveren. Overigens heeft de Mussert-beweging ook wel meer gelukkige momen ten dan die, waarop zij deze on bescheiden plaat concipieerde. Zoo is het b.v. een goede inval van den Algemeen Leider geweest te decreteeren, dat de R. K. Staatspartij voortaan „Staats greep-partij" genoemd moest worden in alle publicaties van de N. S. B. Hoe juist1' deze benaming is, bevestigt het affiche van de R. K. Staatspartij zelf, waarop tusschen sikkel en hamer en wolfsangel een met een dolkmes gewapende vuist krachtig wordt vastgegrepen boven een verschiet vol kerktorens. „Beschermt het Christendom. R. K. Staatspartij" kan men onder deze voorstelling lezen. Een duidelijk en pakkend beeld van den greep, welken de R. K. Staatspartij wil uitvoeren om den staat en het christen dom voor alle extremistische gevaren en risico's van rechtsch en linksch te be hoeden en te beschermen. Dat die greep knelt, bewijst het gekerm van hen tegen wie deze greep gericht is. Dat de greep van de R. K. Staats partij niet verslappe, maar krachtiger worde dan ooit. Katholieke kiezers, laat niet los! 9Ö Z. H. Exc. Mgr. N. Stam, Apost. Vicaris van Kisumu, die op 1 Maart j.l. uit Haarlem, waar hij eenige maanden na zijn bisschopswijding heeft doorgebracht, vertrokken is, is na een' voorspoeeïigen reis in zijn missie, het Vicariaat van Kisumu teruggekeerd. Op Witten Donderdag ontscheepte de bis schop te Mombasa, om daags daarna per spoor naar Nairobi te vertrekken. Hier verwelkomde de vicaris-generaal, father Burgman, den bis schop. Nu begon de reis door Hfet binnenland. Per auto ging het door het heuvelachtige, moeiiyk begaanbaar land. De dichtstbijzijnde missiepost werd na een tocht van ongeveer 160 K.M. be reikt. Temidden van zijn negervolk vierde Mgr. Stam hier het Paaschfeest. Van alle kanten en oorden van het land waren de negers gekomen om hun bisschop te verwelkomen. De verschei denheid van de talen der talrijke aanwezige negerstammen, noopte den bisschop zyn eerste preek in niet minder don vijf talen te houden. Tweeden Paaschdag zette Mgr. den tocht per auto voort, terwijl de tropische regen die doorgaans vrij wat malscher is, dan die bij ons in overvloedige mate neerplenste en den auto van den bisschop herhaaldelijk in de mod der deed vastloopen. Niet minder dan 170 KM. moest worden afgelegd om Eldoret te berei ken, waar duizenden negers de aankomst van hun bisschop afwachtten. Ook hier herhaalden zich de spontane, hartelijke uitingen van blo heid en dankbaarheid over den terugkeer van den beminden Kerkvorst. Overal in het Nan- diland, waardoor Mgr. vervolgens trok, was het enthousiasme groot en heerschte kinder- iyke blijheid over den behouden terugkeer van dezen bisschop, dien zij allen, door zijn reeds meer dan 35-jarig verbiyf te midden van hen, zoo goed kennen. Na dezen zevendaagschen zegetocht ontving de bisschoppelijke residentie om het deftig uit te drukken haar bisschop. De kerk was overvol en talrijke negers moesten zich met een plaats buiten tevreden stellen. Het enthou siasme kende geen grenzen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2