"Maïs-cultuur in Nederland Een korte droom WOENSDAG 14 APRIL 1937 Rijwieldieven ont maskerd Jeugdige dieven maakten Bodegraven onveilig Het Indische jacht- drama Rechtszaak tégen 26 beklaagden HUIS LEEGGESTOLEN ADVERTENTIE-CONTRACTEN VERVALSCHT Onschuldig veroor deeld? Zaak van Zwitserschen schei kundige komt in revisie Steeds toenemende belangstelling UIT DE STAATSCOURANT B urgemeesters Plaatsvervangend lid stembureau Voogdijraden Rechterlijke macht Marechaussee Economische raad voor handelsverdragen Posterijen W erkverschaffing Onderscheid ing Notariaat KONINKLIJKE FAMILIE BELEEDIGD Tot een maand gevangenisstraf veroordeeld VAN LADDER GEVALLEN Landbouwer levensgevaarlijk gewond COLPORTAGE-RELLETJE Verduistering bij woningbouw vereniging tl Goedkoope dagretours Bij wijze van proef zullen enkele goedkoope treinen worden ingevoerd NEDERLANDSCHE GEZANT TE ATHENE De feesten te Baarn en Soest Extra nachttreinen LEIDER VAN ZWART FRONT STAAT TERECHT Vier maanden geëischt wegens beleediging van dr. Colijn HANDELSVERDRAG MET DE VEREENIGDE STATEN PAUSELIJKE INTERNUNTIUS TE EINDHOVEN Bezoek aan de Philips-fabrieken VALSCHE KWITANTIES GEMAAKT FOKKER G 1 NAAR SOESTERBERG NA DE RAMP VAN DE VAN DER WYCK NOG EEN CHOLERA-GEVAL OP DE KEDAH GEEN K.L.M.-DIENST OP CAÏRO ?OOR ANNY VAN PANHUIJS De politie te Bodegraven heeft een com plot ontmaskerd, dat licht brengt in tal rijke fietsendiefstallen, zoomede van dief stallen van oud ijzer en koper. Een drietal jeugdige personen is reeds in arrest gesteld. Den laatsten tijd kwamen te Bodegraven en orngeving vele diefstallen van rijwielen en van koper en oud ijzer voor. Hoe de politie ook speurde, zij kon de daders van deze diefstallen •haar niet betrappen. Doch zij gebruikte elke aanwijzing om te trachten de daders op het spoor te komen. Vorige week Dinsdag kreeg de Politie bericht, dat de 15-jarige winkelbediende K. de ouderlijke woning was ontvlucht en per flets de wijde wereld was ingetrokken. Dien ayond werd wederom een rijwiel gestolen en ditmaal van een gepensionneerden politieman van Bodegraven, die het even onbeheerd had laten staan voor het veilinggebouw. Natuurlijk v°lgde aangifte bij de politie en wederom werd een scherp onderzoek ingesteld. Donderdagavond kreeg de politie bericht, dat de Dinsdagmorgen ontvluchte K. in Wezel door de Duitsche politie was aangehouden en uitge- ieverd aan de Nederlandsche politie te Gendrin- ëen. Daar werd de jongeman op transport ge steld naar Bodegraven, waar de politie hem aan het station opwachtte. Zij nam hem mee Paar het politiebureau en onderwierp hem aan een verhoor. Bij dit verhoor kwam men door SUdelingsche aanwijzingen op het spoor van een Pende jeugdige misdadigers, welke den laatsten flid Bodegraven en omgeving onveilig maakte. Later arresteerde de politie een tweetal jeug dige personen en hiermede vermoedt zij de hand te hebben gelegd op de daders van de vele rij wieldiefstallen. Voqral de arrestatie van den jeugdigen v. D. bleek van groot belang te zijn, daar deze als heler en opkooper van de gestolen Koederen fungeerde. Hij wist de rijwielen zeer Paitdig te demonteeren, om ze dan weer op- Aleuw op te bouwen. Banden en onderdeelen verkocht hij afzonderlijk, zoodat hij alles weer spoedig van de hand had gedaan. De politie stelde terstond een onderzoek in de werkplaats van dezen verdachte in en vond Pog enkele voorwerpen, welke door diverse eige naars konden worden erkend. Daar de schuur, ^aar de jongeman werkte, langs den Rijn was Keiegen, heeft de politie dezen omtrek afge legd en verschillende voorwerpen opgehaald a,s frames e.d., welke alle van diefstal afkom stig waren. Ook de Woensdag j.l. gestolen fiets van den *x-politieman werd nog gevonden. Verwacht wordt dat op de enkele arrestaties, ^elke reeds geschiedden, er nog meer zullen Volgen. Voor de politie is de ontmaskering van deze Kevaarüjke bende jeugdige misdadigers een mooi succes. Verschillende diefstallen van den laat sten tijd zjjn reeds opgehelderd, terwijl wellicht Pog meer geheimzinnige diefstallen zullen wor den opgehelderd. SOERABAJA, 13 April. (Aneta). De landraad Grissee maakte een aanvang met de behan deling van het jachtdrama op Zondag 9 Augus- 'Ps 1936, nabij Grissee voorgevallen. Twee jagers, de heeren Van der Pauwert en 0l'daan, schoten toen door een samenloop van ^Pstandigheden een inlandsch knaapje dood. ~e Dessabevolking, woedend op beide jagers, chtervolgde hen en viel hen aan, waarbij e heer Jordaan zoodanig werd mishandeld, dut hij ter plaatse overleed en de heer Van jer Pauwert aan zijn verwondingen dien avond P het ziekenhuis te Soerabaja is gestorven. Er waren 26 beklaagden, die eenparig alle f^fluld ontkenden. De vader van het gedoode had <hii aapje, die vroeger een volledige bekentenis afgelegd, dat hij wijlen Van der Pauwert emaal met een stuk hout op het achterhoofd j?ad geslagen, ontkende nu alle schuld en zeide, hij slechts toegeschoten was toen, op den ^Wusten morgen, de menigte op beide jagers ^drong. Een merkwaardige inbraak is Maandag te "Ümegen gepleegd. ^Tijdens de afwezigheid van den bewoner B. V., hebben inbrekers zijn woning in de Pr°ote Gas leeggehaald. Den geheelen inboedel A^bben de dieven meegenomen. Er was geen geld in de woning aanwezig. Tan de daders heeft de politie nog geen enkel ^°or ontdekt. Twee advertentie-reizigers, de 31-jarige H. S. ®P de 21-jarige W. A. B. hebben voor de Haag se rechtbank terecht gestaan wegens ver- a'sching van advertentie-contracten. E. Was in dienst van een uitgeversbedrijf en P.ad ter vermeerdering van zijn provisie een ge- ,'Pgeerd advertentie-contract ingediend, dat hij Pad opgesteld met zijn vriend S., die ook de vervalschte handteekening zou hebben gezet. B. bekende volledig. Zijn verdediger mr. Jan- sonius kon slechts clementie voor den jonge man pleiten tegenover den eisch van acht maan den gevangenisstraf. S. evenwel ontkende vrijwel alles. De officier van justitie eischte 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Lacuelle, vroeg vrijspraak, subsidiair terugwijzing van de zaak naar den rechter commissaris. Uitspraak 27 April. De arrestatie van den beruchten postwissel- vervalscher en simulant A. de V., die eenige weken geleden, na uit 'n Parijsch ziekenhuis te zijn ontsnapt, door de Amsterdamsche recherche in Brussel aangehouden werd, heeft aan het licht gebracht, bericht het Volk, dat naar alle waar schijnlijkheid de Zwitsersche scheikundige G. L. H., die 17 Juni 1935 door de Haagsche recht bank tot 5 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens valschheid in geschrifte, meermalen ge pleegd, onschuldig is en anderhalf jaar ten on rechte in de cel heeft gezeten. Een verzoek om revisie fs nu gegrond ver klaard en de schorsing van H.'s straf bevolen. De Hooge Raad wees het Amsterdamsche ge rechtshof aan als het college, dat dit revisie proces zal behandelen. Verdachte H., die reeds een derde van zijn straf onderging, is overgebracht naar het Huis van Bewaring in Den Haag, waar hij in preven tieve hechtenis zal worden gehouden, totdat het Amsterdamsche Hof zijn zaak behandelt. De schriftkundigen prof. Viëtor en Van Led den Hulsebosch zijn tot de conclusie gekomen, dat H. niet de vervalscher is. Als graphologisch deskundige heeft inspecteur Wallman, uit Den Haag, in 1935 verklaard, dat de postwissels van H. afkomstig waren. Tot zoover de mededeelingen van het Volk. In verband met deze aangelegenheid vernemen wij, dat bij de beoordeeling van deze zeer moei lijke zaak zeer groote voorzichtigheid betracht moet worden. De mededeelingen in het Volk zijn wat eenzijdig voorgesteld. Het blad deelt wel mede, dat H. eenige naaien veroordeeld is wegens valschheid in geschrifte, doch het voegt er niet bij, dat dit was wegens vervalsching van postwis sels. Telkens geschiedde deze vervalsching op dezelfde manier als ook den laatsten keer gebeurde, waarvoor H. nu weer in de ge vangenis zit. Beide malen is H. tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld. Beide keeren heeft hij ook een bekentenis afgelegd. Bij de behandeling der zaak in 1935 heeft H. volstaan met zich onschuldig te verklaren. Hij heeft echter, nadat vonnis tegen hem gewezen was, geen hooger beroep aangeteekend. De verbouw van korrelmais begint in Ne derland allengs een meer belangrijke plaats in te nemen. De wetenschap doet haar best bij het onderzoek naar de voorwaar den, waaronder de maïs in ons land het beste kan groeien en welke variëteit voor den bodem en het klimaat het meest geschikt is. De Ne derlandsche Heide-Maatschappij heeft een eigen variëteit gekweekt, de N. H. M.-maïs ge naamd, die het best doet op den Nederlandschen bodem en bij het Nederlandsche klimaat. Deze maatschappij heeft een tweeden druk uitgegeven van haar brochure, waarin zij haar ervaringen piet dit gewas bespreekt. Ook wordt gebruik gemaakt van het merk van ir. P. G. Meyers, directeur van de landbouwkundige afdeeling van het Rijkslandbouwproefstation te Gronin gen. Uit deze ervaringen is gebleken, dat maïs op vrijwel alle grondsoorten groeien wil, mits de bodem goed ontwaterd is. Lage veengronden en lage kleigronden komen dus voor de maïs- cultuur niet in aanmerking. Ook moet men voorzichtig zijn met het verbouwen van deze vrucht op pas ontgonnen grond, daar deze over het algemeen te zuur zal zijn. Op de zand gronden zijn de goede roggegrond, op de klei de goede tarweperceelen het meest geschikt voor den verbouw van maïs. Bedoelde brochure geeft verder een aantal technische aanwijzingen nopens bemesting, zaaitijd e. d. Het verbouwen van maïs levert voor den boer een groot aantal voordeelen op. Door den rui men stand der planten heeft men de moge lijkheid van intensieve onkruidbestrijding, waardoor men de vervuiling van het land kan tegengaan; iets wat bij herhaalden verbouw van rogge niet het geval is. Bij den oogst van maïs komt het op een week eerder of later niet aan, waardoor de oogst verdeeld kan wor den over enkele weken, tijdelijke uitbreiding van personeel niet noodig is en waardoor men ook met jongere krachten kan volstaan. Het Kan ik soms een tweede Handdoek krij gen? Bent u dan van plan om het heele jaar te blijven? (Nebenspalter). Bij K. B. is met ingang van I Mei 1937 be noemd tot burgemeester der gemeente Winsum mr. K. Bosch. De nieuwe burgemeester is te Wildervank ge boren en is thans 28 jaar. Hij woont te Wilder vank en is volontair ter gemeente-secretarie van Winsum. Bij K. B. is aan J. Knottenbelt op zijn ver zoek, met ingang van 23 April 1937, eervol ont slag verleend als burgemeester der gemeente Rijssen, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester bewezen. Bij K.B. is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan M. J. ten Hope als plaatsvervangend lid van het hoofdstembureau voor de verkie zing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in den Kieskring V, met dank betuiging voor de als zoodanig bewezen diensten en is als zoodanig benoemd L. de Groot, lid van den raad der gemeente Rotterdam. Op zijn verzoek is aan D. Bruins eervol ont slag verleend als lid van den Voogdijraad te Groningen, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten; op zijn verzoek is aan dr. A. L. C. Palies eer vol ontslag verleend als lid van den Voogdij raad te Almelo, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Benoemd is tot rechter-plaatsvervanger in de arrondissementsrechtbank te Rotterdam; prof. mr. M. H. Bregstein, hoogleeraar aan de Han- delshoogeschool te Rotterdam, mr. J. Dutilh, advocaat en procureur te Rotterdam en mr. G. J. Lycklama a Nijeholt, advocaat en procureur te Rotterdam. Op zijn verzoek is aan mr. P. W. C. Hund Gebhard eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongerecht te Emmen. In zijn rang en ouderdom van rang, overge plaatst, bij het wapen der Koninklijke Mare chaussee, de eerste-luitenant J. Gerritsen, van den staf der infanterie, werkzaam bü het de partement van Defensie. Herbenoemd, resp. benoemd in de vaste com missie van den economischeri raad voor de han delsverdragen tot lid en voorzitter: Dr. E. Hel dring te Amsterdam èn tot leden: Gottfr. H. Crone te Amsterdam; W. A. Engelbrecht te Rot terdam; mr. dr. W. F. J. Frowein te Heerlen; prof. H. A. Kaag te Tilburg.; prof. dr. G. Min- derhoud te Wageningen; mr. B. J. M. van Spaendonck te Tilburg; Alb, Spanjaard te 's-Gravenhagè; mr. L. J. A. Trip te Amster dam; Ch. J. I. M. Weiter te 's-Gravenhage; A. van Wijnen te Gouda; C. J. Ph. Zaalberg te 's-Gravenhage. Benoemd tot inspecteur in algemeenen dienst der Posterijen, Telegrafie en Telefonie W. R. van Goor, thans inspecteur. Benoemd tot ad ministrateur bü het hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie P. A. Enserinck, thans referendaris bü genoemd hoofdbestuur. Benoemd tot rüksinspecteur voor de werk verschaffing in de provincie Groningen in tü- delüken dienst voor onbepaalden tüd A. Kwast, thans adjunct-inspecteur voor de werkver schaffing in tijdelijken dienst. Toegekend de aan de orde van Oranje-Nas- sau verbonden eere-medaille, in brons, aan: A. van der Heiden, schilder bü de N.V. Waddinx- veensche Houtwarenfabriek voorheen D. Brem- mer Jzn., te Waddinxveen. Herbenoemd in de kamer van toezicht over notarissen en candidaat-notarissen te Arnhem; tot lid: Mr. G. J. van Brakel, kantonrechter te Arnhem en tot plaatsvervangend lid: mr. J. H. Roessingh, kantonrechter te Wageningen. Benoemd tot notaris: binnen het arrondisse ment Amsterdam, ter standplaats de gemeente Hilversum (vacature A. Perk)H. Oosterink, candidaat-notaris te Naarden; binnen het ar rondissement Amsterdam, ter standplaats de gemeente Hilversum (nieuwe standplaats): mr. B. J. Hoetink, candidaat-notaris te Hilversum; binnen het arrondissement Amsterdam, ter standplaats Laren (N. H.) (nieuwe standplaats) F. M. Th. Stubbe, notaris te Wüchen. ontpitten van de maïs kan eerst geschieden op het einde van November of in de maand De cember; in den tüd dus, dat er op de boerderü weinig te doen is. De verbouw van korrelmais is in den loop der laatste jaren sterk toegenomen, zooals in een der laatste nummers van De Boerderü wordt geconstateerd. De schrüver maakt een inventarisatie van hetgeen op dit gebied in de laatste jaren is gebeurd: Hier vóór ons, zoo schrijft hü, ligt een schrij ven van een Frieschen boer (uit Frieslands Zuidwesten) en die zegt: „Verleden jaar had ik een stukje als proef, hetgeen best bevallen is. Ze wordt hier goed njp, zoodat ik van plan ben om een grooter stuk te verbouwen dit jaar." In Overijsels benedenhoek,vooral langs de Duitsche grens, zü'n de boeren niet allemaal op te noemen, die reeds definitief een plekje in hun bedrijf hebben gegeven aan maïs. Gelderland heeft alreeds boerderüen, die haar maïs-proefjaren achter den rug hebben. Op de Veluwe kennen we boerderüen, die een of twee hectare maïs gaan verbouwen. Op de klei der Zuidhollandsche eilanden hebben we gevulde maïsdroogschuren gezien, die het wel zeer duidelijk maakten, dat de proefveld-periode achter den rug lag en stuk ken van bedriffsgrootte thans aan de beurt zijn. In Zeeland wordt veel werk gedaan door ir. Koopman, uit Zierikzee, die zeer uitgebreide proeven uitvoert om de geschiktheid van bui- tenlandsche rassen en variëteiten voor ons land te onderzoeken. De allergrootste activiteit vinden we echter pas als we Brabant en Limburg binnenkomen. Dank zij de onverdroten activiteit van den grooten maïsenthousiast, pastoor H. W. Roes, van Deurne, bestaat er al een algemeene be kendheid met maïscultuur onder de boeren van Brabant en Limburg, die hen in staat stelt dingen te doen, welke elders niet dan met veel risico nagevolgd zouden kunnen worden. Wat dankt u er b.v. van om op één boerderü tien hectare maïs te verbouwen? In' Limburg kennen we een boer, die zooiets aandurft op grond van de opgedane ervaringen in de laatste paar jaren. Zoo ziet men dus in bükans alle provinciën van ons land een sterk groeiende beweging voor korrelmais. En komt men in de plaats, waar de draden van onze landbouwwetenschap samenkomen, we bedoelen Wageningen, dan zal men bemerken, dat ook daar, op het gebied van rassenteelt, de betrokken afdeeling kant en klaar stond en staat het hare te doen om de maïscultuur elke mogelüke assistentie te geven. Op het einde van zün betoog waarschuwt de schrüver, dat men niet moet overgaan tot verbouw van maïs zonder de noodige ervaring, welke men het beste kan opdoen met net aan leggen van kleine proefveldjes. De schilder B. L. te Glanerbrug bü Enschede is door de Almelosche rechtbank veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Hü stond te recht wegens het beleedigen van de Koninklijke Familie door middel van een geheimen zender. Deswege werd de zaak met gesloten deuren behandeld. Er was zes maanden gevangenisstraf gevorderd. Toen de landbouwer A. v. d. Tillaart te Erp bü zün werkzaamheden gebruik maakte van een hooge ladder, brak plotseling een der spor ten, met het droevig gevolg, dat de boer van een aanzienlüke hoogte naar beneden viel. Hü kwam met het hoofd op den steenen vloer te recht en werd zoo ernstig gewond opgenomen, dat hü onmiddellük van de H.H. Sacramenten der Stervenden moest worden voorzien. De toestand van het slachtoffer is zoo ernstig, dat voor zün leven wordt gevreesd. Te Nijmegen is het tüdens de colportage van Volk en Vaderland tot ongeregeldheden geko men, waarbij de politie moest ingrüpen. Een aantal demonstranten moest naar het politie bureau worden overgebracht, waar proces-ver- baal tegen hen werd opgemaakt. Onder hen bevond zich ook H. W. P., candidaat der N. S.B. voor de Tweede Kamer. Bü een woningbouwvereniging te Geertrui- denberg is bü accountantsonderzoek een ver duistering ontdekt van 1000.De secretaris penningmeester van deze woningbouwvereni ging, c. W., zal door de justitie worden gehoord. De verduisteringen zün gepleegd in 1936. En weiken kant moei ik opdraaien voor warm water? (Ever. Weekly) Zooals wü reeds hebben gemeld zullen de Nederlandsche Spoorwegen de bijzondere re- tourkaarten, waarover wü destüds reeds be richtten, van 18 April a.s. dagelüks verkrijg baar stellen. Deze retourkaarten zijn geldig op den dag van afstempeling in de treinen, die na 18.00 uur vertrekken, echter mag de heenreis niet met de nachtsneltreinen afgelegd worden. Bovendien zijn zij geldig, doch alleen voor de derde klasse, van Amsterdam C.S. naar Leiden, Den Haag H.S.M. en Rotterdam D.P. Beurs en van Haarlem en Leiden naar Rotterdam D.P. Beurs, voor de heenreis in de treinen 1007 en 1045 (Amsterdam C.S. v. 6 uur 15 en 10 uur 15) en voor de terugreis in trein 1104 (Rotterdam D.P. v. 15 uur 02), van Rotterdam D.P. Beurs naar Leiden, Haarlem en Amsterdam C.S. en van Den Haag en Leiden naar Amsterdam C.S. voor de heenreis in de treinen 1008 en 1058 (Rotterdam D.P. v. 5 uur 47 en 10 uur 32) en voor de terugreis in trein 1095 (Amsterdam C.S. v. 15 uur 15). Voorts van Amsterdam W.P. naar Rotterdam Maas voor de heenreis in trein 554 (Amsterdam W.P. v. 8 uur 24) en voor de terugreis in trein 557 (Rotterdam Maas v. 16 uur 45) en van Rotterdam Maas naar Amster dam W.P. voor de heenreis in trein 607/553 (Rotterdam Maas v. 8 uur 11) en voor de te rugreis in trein 558/254 (Amsterdam W.P. v. 16 uur 58). Ook zullen, zü het bü wüze van proef, inge legd worden goedkoope treinen van Groningen- Friesland, van Twente, van Limburg en van Zeeland naar Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Het eerste paar dezer treinen begint 21 April te loopen en wel van Twente, Deventer en Apeldoorn naar Den Haag (Rotterdam) en van Zeeland, Bergen op Zoom en Roosendaal naar Rotterdam en Den Haag (Amsterdam). Om de veertien dagen zal uit de genoemde streken zulk een goedkoope trein loopen, om beurten naar Den Haag (Rotterdam) dan wel naar Amster dam. Zeeland zal in deze periode vóór den zo mer elke veertien dagen zulk een goedkoope trein krijgen en wel naar Rotterdam, Den Haag (Amsterdam). Alle hiergenoemde treinen zul len steeds op Woensdag loopen, alleen die van Zeeland zal in de week van Hemelvaartsdag niet op Woensdag, doch op Donderdag (He melvaartsdag) loopen. Naar wij vernemen is de heer C. baron van Breugel Douglas, tot dusver als ge- zantschapsraad verbonden aan H. Ms. gezantschap te Washington, bestemd om binnenkort op te treden als H. Ms. gezant te Athene. Naar wü vernemen zullen de Ned. Spoor wegen ten behoeve van reizigers, die terugkee- ren van de feesten te Baarn en te Soest, in de nachten van Woensdag op Donderdag, Don derdag op Vrijdag. Vrüdag op Zaterdag en 'zaterdag op Zondag as. een trein doen loopen, vertrek Baarn Buurtstation 0.15, Soestdijk 0.19, Soest 0.23 (stopt te Nieuweweg), den Dolder 0.33, Bilthoven 0.37, Utrecht Buurtstation aan komst 0.47. Blükens het proces-verbaal, door de Utrecht- sche politie opgemaakt, heeft de leider van „Zwart Front", A. M. uit Oisterwük, zich op een openbare vergadering, te Utrecht gehouden op 6 Februari 1.1., in zeer beleedigende termen uit gelaten over onzen minister-president, Dr. H. Coüjn. Deswege werd een vervolging ingesteld en Dinsdagmiddag moest M. voor de Utrechtsche Rechtbank verschüüen. Verdachte zeide, zich niet meer te kunnen herinneren, of hij de in de dagvaarding ge noemde termen had gebruikt op de bewuste vergadering. Ontkennen kon hij echter niet. Bedoelde uitlatingen komen ook voor in de brochure, waarin zijn toen gehouden redevoe ring werd opgenomen. Volgens M. is dat ech ter geen bewijs. Een letterlijk verslag van zün toespraak is bedoelde brochure namelijk niet. Als getuige werd gehoord de heer Hamoen, commissaris van politie der eerste afdeeling te Utrecht. Deze heeft ambtshalve de vergadering bügewoond en de ten laste gelegde uitlatingen uit verd.'s mond gehoord. De bewuste brochure heeft getuige nooit ge lezen. De Officier van Justitie, daarop requisitoir nemend, eischte vier maanden gevangenisstraf. Uitspraak 27 April as. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat op 8 April 1937 aan de re geering van de Vereenigde Staten van Amerika is kennis gegeven van de bekrachtiging door Hare Majesteit de Koningin van het op 20 De cember 1935 te Washington, tusschen het Ko- ninkrük der Nederlanden en de Vereenigde Staten van Amerika gesloten handelsverdrag, en dat op denzelfden dag ter kennis van de Nederlandsche regeering is gebracht de afkon diging van het verdrag door den President van de Vereenigde Staten van Amerika goedgekeurd bü de wet van 31 December 1936. Het verdrag zal, overeenkomstig het derde lid van artikel XVII op 8 Mei 1937 voor Ne derland, Nederlandsch-Indië, Suriname en Cu rasao in werking treden. Krachtens het bepaalde in het tweede lid van artikel 17 van het verdrag worden de artikelen 1 tot en met 16 daarvan vah 1 Februari 1936 af voorloopig toegepast. De Pauselüke Internuntius, mgr. P. Giobbe, heeft Dinsdag, vergezeld van zün secretaris, een bezoek gebracht aan de Philipsfabrieken te Eindhoven. Na de ontvangst in de commissariskamer bezichtigde mgr. Giobbe, begeleid door 'dr. A. F. Philips, den Philips woningbouw. Na het noenmaal in huize De Laak werden eenige fabricageafdeelingen en de jongensnijver- heidsschool bezichtigd, waarop een rondgang door het laboratorium gemaakt werd, waar met veel belangstelling een televisie-demon stratie gevolgd werd. Na de vertooning van een film Inzake het moderne t.b.c.-onderzoek, werd in het ont spanningsgebouw de thee gebruikt. Hierna keerde mgr. Giobbe naar de residentie terug. De rechtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 47-jarigen fit ter C. G. de L., te Hellevoetsluis, die in 1935 en 1936 opzettehjk een aantal kwitanties val- schehjk heeft opgemaakt, ingevuld en onder teekend met den naam van den directeur van het waterleidingbedrijf te Hellevoetsluis, Nieuw-Helvoet en Nieuwenhoom. De L. is veroordeeld tot een Jaar gevange nisstraf, waarvan vier maanden voorwaarde lijk, met een proeftijd van drie jaar en met aftrek van den tüd, die in voorarrest is doorgebracht. Dinsdagmiddag is de Fokker G 1, bestuurd door den heer Meinecke, die vergezeld was van ir. Stok, van Eindhoven naar Soesterberg vertrokken en aldaar geland. Heden (Woens dag) zal het toestel door de militaire autori teiten worden bezichtigd en voor hen worden gedemonstreerd. Zooals bekend, bestaat bü de luchtvaartafdeeling Soesterberg groote be langstelling voor dit zeer moderne vliegtuig. De openbare zitting van den Raad voor de Scheepvaart, welke de ramp van het s.s. Van der Wyck zal behandelen, is bepaald op 21 April. Deze zitting vangt om acht uur v.m. aan. MEDAN, 13 April. (Aneta.) Voordat de Kedah (het schip waarop wülen de heer Van Haselen van de K. L. M. eenige dagen geleden overleed) gisteren naar Penang vertrok, werd bü een Chineeschen hutjongen lichte cholera geconstateerd. De patiënt is in het gemeente lijk ziekenhuis te Medan geïsoleerd en maakt het redelük wel. Bü de K. L. M. is in overweging geweest, de zen zomer een tweemaal wekelükschen dienst in te stellen van Boedapest via Belgrado, Athe ne, Rhodos en Alexandrië dus ongeveer langs de begin trajecten der Indiëroute naar Cai ro. Wij vernemen echter, dat de K. L. M. dit plan niet ten uitvoer zal brengen. 18 Half achteloos had de baron het portret aan- tyfl°nien, doch nauwelijks was zün vluchtige b er op gevallen, of hü liet 'het van schrik li«a uit Zün handen glüden, want in de een- t maar smaakvol gekleede jonge dame, die 9" Marina Toldy moest voorstellen, herkende J onmiddellük gravin Hortense Pereny, die hij Nice ten huwelijk had gevraagd, eii'i flie dame Marina Toldy?" stamelde hij vflelük ongeloovig. „fijn grenzenlooze verbazing was de vrouw niet otSaan en zü legde die op haar manier uit. •■Zeker, meneer. Je zou nooit denken, dat 't kr ar een gewoon arm meisje was, wel, dat haar er°°d moest verdienen als mannequin! Ze ziet .echt voornaam uit, vindt u niet?" vroeg ze fier, of het haar eigen persoon gold. tje ze z*et er minstens uit als een gravinne tje antwoordde de baron met spottenden na- •Precies," knikte juffrouw Kisz argeloos, ouwens, jpffrouw Toldy had een vriendin, die echte gravin was, maar denkt u zich eens in, dat arme schaap is gewoonweg van honger en narigheid gestorven." „Och, wat verschrikkelük," deed de oude heer belangstellend, „vertelt u me toch eens, wat u daarvan weeteen gravin, die op zoo'n ma nier aan haar eind komt, dat hoort men niet eiken dag." Hü tastte in zün zak en drukte de vrouw een geldstuk in de hand. „Weet u nog nadere büzonderheden? Het interesseert me bui tengewoon." Juffrouw Kisz vond zichzelf erg gewichtig, nu ze dezen deftigen ouden heer iets kon vertellen, dat hem zoo buitengewoon interesseerde en het groote zilverstuk was een aansporing te meer, om haar verhaal zoo levendig en kleurig moge- lük te maken. Ze vertelde eerst van den morgen, waarop ze haar huurster Marina Toldy den brief had ge geven, die 's avonds te voren was gebracht, en hoe het jonge meisje geschrokken was, toen ze dien kreeg. Ze beschreef verder, wat Marina haar uit den inhoud van den brief had meege deeld, en dat ze dien morgen niet naar de mode zaak was gegaan waar ze werkte, maar naar 't politiebureau. Ook wat ze van Marina gehoord had over het verder verloop van het geval be richtte ze nauwkeurig. „Die doode gravin had in haar brief juffrouw Toldy alles nagelaten, wat ze bezat," besloot juf frouw Kisz, „maar u kunt óók wel begrijpen, dat er niets van waarde bü was allemaal oude rommel, dien ze voor een paar pengö aan een uitdrager verkocht; ze had 't er nog over vóór ze vertrok. Tja, iemand, die van armoe en ont bering omkomt, bezit gewoonlük geen kostbaar heden meer!" De baron had ieder woord aandachtig in zich opgenomen; nu vroeg hij als terloops op onver schilligen toon: „Wanneer heeft juffrouw Toldy die merkwaardige erfenis aanvaard?" „Nu, een paar weken vóór ze wegging, de gra vin lag tenminste al een maand in haar graf, toen juffrouw Toldy eindelük bericht kreeg, dat ze over een en ander mocht beschikken." „En weet u heel zeker, dat die nalatenschap zoo volkomen waardeloos was?" vroeg de baron met opzettelüken nadruk. Juffrouw Kisz haalde niet-begrüpend de schouders op. Maar plotseling kwam er leven in haar strak, houten gezicht en ze wendde zich met een ruk naar haar bezoeker toe. „Nééu wilt toch zeker niet zeggen Waarachtig, daar zou ik nou nooit op gekomen zün. U hebt gelük, en nu u 't zegt, schiet me zoo allerlei te binnen, wat me toen heelemaal niet is opgevallen." Haar stem sloeg over van opwinding, en in haar üver kwam ze vlak voor den baron staan. „Ja, ja, maar nou herinner ik 't me: direct nadat ze die nalatenschap had aanvaard, zei ze haar betrekking op bij maison Violette, en ook haar kamer hier bij mü zei ze op; ze beweerde, dat ze ergens in de provin cie, of misschien ook wel in het buitenland, in Weenen, een eigen zaak wilde beginnen en weet ik wat al meer. Maar vóór ze vertrok, kocht ze nog twee fijne, dure koffers en een prachtige jas en jurken en allerlei ondergoed dingen, die aardig wat geld gekost moeten hebben." „Misschien had juffrouw Toldy een flink spaarpotje gemaakt?" „Ja, ze had wel iets, maar daarmee wilde ze toch immers die zaak beginnen. Neen, neen," Juf frouw Kisz wond zich steeds meer op. „Dat op zeggen bij Violette, dat vertrek, die mooie klee- ren en die koffers, dat hangt allemaal samen met die erfenis van de gravin. Daar kunt u verzekerd van zün 't is me waarempel, of iemand me opeens de oogen geopend heeft." Ze was nu ernstig boos. „Zoo'n schünheilig schep sel, om mü, bij wie ze zoo lang in huis geweest is en die als een moeder voor haar zorgde, zoo te beliegen." De baron stond op. „Ja, m'n beste juffrouw, als de zaak zóó in elkaar zit als u vermoedt, dan heeft Juffrouw Toldy u zeer zeker niet aardig behandeld." „Ja, vindt u ook niet meneer," knikte ze üve- rig, „en nu zei u daarstraks nog wel, dat u óók al voor een erfenis kwam, die zü krügen zou." Dat „zü" sprak ze met een verachtelüken na druk uit. „Dat klopt, juffrouw Kisz, maar het gaat niet om een nieuwe erfenis. Integendeel, er zün erf genamen van gravin Pereny opgedoken en die zullen juffrouw Toldy de nalatenschap waar- schünlük weer afhandig maken," antwoordde hü snel. Hij wilde de vrouw iets zeggen, dat haar in de stemming van het oogenblik aangenaam in de ooren zou klinken. „O, maar dat zou prachtig zün, als ze nu alles weer terug zou moeten geven," verkneuterde de vrouw zich bü voorbaat en het leedvermaak schitterde uit haar fletse oogen bü de gedachte alleen, dat zóóiets zou kunnen gebeuren. De baron nam nu snel afscheid, hij was door zün bezoek bij juffrouw Kisz in de Waitzner- gasse meer te weten gekomen dan hü had ge hoopt. Véél meer en zelfs bijna alles, wat hü behoefde te weten. Van één ding was hü nu ten minste zeker: wie zijn mooie freule Hortense Pereny in werkehjkheid was.... Dus ze heette Marina Toldy, vóór ze zün le vensweg kruiste, het onvergetelük mooie meisje, dat zijn oud hoofd op hol had gebracht! Marina Toldy! Na wat hü zoo juist allemaal gehoord had. was het niet meer zoo moeilijk, een en ander te combineeren en na te gaan hoe het precies in elkaar zat. Deze Marina Toldy was blükbaar handig en avontuurlük aangelegd. Na den dood van haar vriendin had zü een of ander voorwerp van groote waarde onder de nalatenschap gevonden, het te gelde gemaakt en daarna was zü met de papieren der doode op avontuur uitgegaan. En bü het begin van haar zwerftocht had zü hem ontmoet en hü had zich maandenlang voor haar uitgesloofd Nu bedacht hü ook eigenlük pas goed, wat hü zich in haar nabijheid nooit zoo gereliseerd had, hoe ze zich had ontwikkeld en ontplooid in die maanden van haar samenzijn met hem. In het begin, toen hü haar pas leerde kennen, had ze weliswaar een aangeboren gemak van bewegen aan den dag gelegd, maar ze was toch niet in die mate dame van de wereld geweest als later. Begaafd met een merkwaardig aanpassingsver mogen, had ze zich in Nice nog verder eigen gemaakt, wat ze voor haar gravinnerol noodig had. Marina Toldy heette ze, en ze noemde zich gravin Pereny. Was de benaming „oplichtster" te hard voor haar? Oplichtster? Het oude, verwelkte gezicht van baron von Schlück verstrakte in gespannen peinzen; zijn koolzwart snorretje hing mistroostig over zijn bloedelooze lippen. Neen, dat woord was op Ma rina Toldy niet van toepassing. Want een op lichter, die zich tooit met een klinkenden titel, tracht zich onder dien valschen naam geldelijke voordeelen te verschaffen. En déérvan kon hü Marina Toldy onmogelijk beschuldigen. Een op lichtster, een avonturierster in den gewonen ba- nalen zin was ze zeer zeker niet. Misschien trachtte ze met haar voornamen titel een rijken aanbidder in haar net te vangen? Maar ook dat kon de baron niet goed aanne men, want een rükè aanbidder was hij toch immers zelf en als het haar daarom te doen was, zou ze toch niet zoo hals over kop de wijk ge nomen hebben, toen haar doel bereikt tfas. Al kon de oude baron deze vragen niet beant woorden, in elk geval wist hü nu. hoe hij het mooie meisje zou kunnen dwingen tot een ja woord Waar was ze echter heengereisd, zü. die hem zün gemoedsrust ontstolen had, en een ouden, verliefden dwaas van hem had gemaakt? Waar hield ze zich op? .(Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3