1 EUGD1 CG m Het gouden feest van de „Deo F.Wisbfun Lifffflaa DE GROOT DE GROOT MA ■i Waar bleef de pijltax? Haarlem, 14 April BROEKEN HENSEN Q&udt (Uw voélen, 1 I BELANGSTELLING VAN ZEER VELEN R.K. VOLKSBOND WOENSDAG 14 APRIL 1937 Voor een goed doel Hier staat een benzine pomp De verdediging van indië Kort en volledig dank, |pi WELF5CHDEN E ARCH5HDE Feestpredikatie van p. dr. C. Hentzen o.f.m; Terug naar den duurte- toestand Onze moderne kruistocht Nouveauté Afdeeling Shawls Ceintuurs Jabots Ruches Corsages AGENDA ALLES IN HARMONIE MET ELKAAR Het prinselijk paar op paleis Soestdijk Lezing voor Haarlemsche reserve officieren LOTISICOBOND Jaarfeest EOlTIIAITUItEA AFD. A.V. A.V. GROOTE HOUTSTRAAT 98 ALLES VOOR NAAISTERS EN KLEERMAKERS Programma van de Haarl. Radio centrale op Donderdag 15 April Plotseling den weg overgestoken SLACHTOFFER OVERLEDEN Van aanrijding op den Rijks straatweg Orgelbespeling DE „KERKUIL" •toze 99 In de versierde kapel celebreerde Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers een pontificale H. Mis De dubbelt jes-snelwagens, die in 1 1933 de straten vulden, zijn even geheimzinnig ver dwenen als ze kwamen HAARLEM A. C. DE B II E I X De Bisschop spreekt Groote Sorteering Bioscopen 15 April Bioscopen INSTELLINGEN JANSWEG 17 - KRUISSTRAAT 22 STAD Binnenkort zal in Haarlem een bescheiden actie worden ontplooid om de St. Elisa- bethsvereeniging, die al zoovelen aan „ver- Sterkende middelen" heeft geholpen thans zelf ®an een hoognoodige versterking harer kasmid delen te helpen. Men heeft mij gevraagd deze actie met een enkel woord aan te bevelen aan Welk verzoek ik hiermede gaarne voldoe. Uit de jaarverslagen van de laatste jaren blijkt hoe deze sympathieke vereeniging in de crisisjaren vele donateurs en donatrices heeft verloren, terwijl dezelfde crisis het aantal gevallen, waar in de hulp der vereeniging werd ingeroepen, Ontstellend heeft vergroot. Ik. hoop daarom gaarne, dat alle Katholieken, zoodra het ver doek om hulp hen bereikt, op gulle wijze iets «uilen willen offeren voor het schoone doel der St. Elisabethsvereeniging. H. C. J. Sondaal, Deken van Haarlem. Maar dat houdt niet in, dat Uw auto vak kundig gerepareerd kan worden. Herstellen van auto's is een vak op zichzelf. Benzine verkoopen ls gemakkelijk, maar repareeren eischt vakman schap. Let op het adres van den Haarlemschen specialist: J. A. Buys, Z.B. Spaame 16. Tel. 11010 (Adv.) Een dezer dagen hield de heer G. E. V. L. Beekman, luitenant ter Zee b. d., in HöteJ ..den Hout" voor de leden van de afdeeling Haarlem van de Algemeene Vereeniging van Nederlandsche Reserve-Officieren een lezing over onze vloot en de verdediging van Indië. Spreker begon met er op te wijzen dat jyij Oen achterstand hebben wat de hoeveelheid Materieel aangaat, doordat, evenals vroeger taak gebeurd is, onze verdediging na den oor- '°g verwaarloosd is. En al worden nu krach- Üge pogingen aangewend om haar weer op Ceil te krijgen, zoo gemakkelijk als vroeger, toen men door op een koopvaardijschip kanon hen te plaatsen er een oorlogsvaartuig van 'haakte, gaat het nu niet. Dit is nu onmoge- 'ijk en verder is de bouwtijd van een moder- hen kruiser 3 jaar en van een torpedoboot- iager of onderzeeër 2 jaar. Uit de begrooting van 1935 blijkt dat Ne derland per hoofd der bevolking het minst Voor zijn verdediging uitgaf in vergelijking met de begrootingen van de ons omringende lan den. België en Engeland gaven ongeveer vier hi aal zooveel uit en Frankrijk ruim vijf maal tooveel als ons land. Wat is nu de beteekenis van onze vloot voor de verdediging van Indië? Wij zullen het in een eventueel conflict nooit op kunnen nemen togen een vloot van bijv. een land als Japan, blaar wel zullen wij de transportvloot met lan dingstroepen, munitie en stookolie, van een 'hdringer in onze Oost danig afbreuk kunnen doen met onze zeer goede kruisers, torpedo- "Ootjagers en onderzeeërs, gesteund met vlieg tuigen voor de verkenning, doordat le. wij toet de zeestraten beter bekend zijn en 2e. wij babij onze basis opereeren. Vooral moet voor komen worden, dat de vijand zich meester blaakt van de oliehavens op Borneo en andere strategische punten als bijv. Soerabaja. En dit bioet mogelijk zijn met onze schepen mits ze Paraat zijn. In elk geval moet onze vloot van e®n dusdanige samenstelling zijn dat wij het tot kunnen houden tot hulp van machtiger bohdgenooten op komt dagen. Vervolgens zette spreker aan de hand van lichtbeelden uiteen wat slagschepen, slagkrul- tors, kruisers, torpedobootjagers, mijnenleggers onderzeeërs voor schepen zijn en wat hun beteekenis in een zeeoorlog is. Na de pauze behandelde de heer Beekman bon slag bij Jutland, waaruit bleek dat de be tere Duitsche leiding er in geslaagd was de toachtiger Engelsche vloot grooter verlies toe to brengen dan zij zelf leed en tot den terug tocht te dwingen, hetgeen voor een niet on belangrijk deel op rekening staat van de betere Huitsche vuurleiding, (iets dat op de moderne Hederlandsche schepen ook tot in de perfectie to orde is) en de grootere gevechtswaarde voor namelijk van de Duitsche slagschepen en slag kruisers. Hieruit blijkt alweer, dat het niet altijd de kwantiteit is waar het op aan komt, maar dat öe kwaliteit van het hoogste belang is en dat °°k een kleine mogendheid op een bepaald °°genblik gewicht in de schaal kan leggen, mits ton ieder zich geheel geeft aan de taak die bem opgedragen wordt en zich de daden van bhze voorvaderen voor oogen houdt, die vaak toet even groote moeilijkheden te kampen hadden. vogel. Men kan zich derhalve gerust aan de leiding toevertrouwen van dezen „Kerk'uil", wiens te waardeeren advies blijkbaar is: Voor goeden smaak en eenvoud, doch evenzeer voor deugdelijkheid en degelijkheid. Men late de tentoonstelling niet ongezien. H Maandagavond werd onder groote belangstel ling het traditioneele jaarfeest van den Lotisico- bond afd. Haarlem en Omstreken in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond, gevierd. Haarlem's Salon Orkest opende met een pit- tigen marsch, waarna de voorzitter, de heer A. J. Hiep, de ruim 250 aanwezigen hartelijk wel kom heette, in het bijzonder eenige Directie leden, alsmede een deputatie van het bestuur afd. Den Haag en den voorzitter van de afd. Beverwijk en Omstreken. Hierna volgde het optreden van Carla Diana in haar musicaal repertoire, hetgeen een waar succes werd. Het nu zoo keurige tooneel van den H.K.B., dat de intieme sfeer zoo zeer verhoogt, werd hierna betreden door den heer en mevrouw Coos en Polly Speenhoff, die onmiddellijk de juiste stemming er in wisten te brengen en onder groote vroolijkheid werden door alle aanwezigen de leuke refreintjes spontaan meegezongen. Na ieder nummer volgde een welverdiend applaus. De heer Roland Wagter oogstte veel bijval met zijn caricaturen. Gedurende de pauze werd een ieder rijkelijk op versnaperingen onthaald en kregen de heeren sigaren aangeboden. Ook nu werd te ongeveer 12 uur met een origineele loterij n.l. een gratis verloting van kunst- en gebruiksvoorwerpen, fruitmanden, doozen bonbons enz., begonnen, hetgeen zooals altijd vlot van stapel liep. Na een geanimeerd bal werd deze buitenge woon geslaagde feestavond te 3 uur gesloten. Trots alle prijsverhooging hand haven wij onderstaande prijzen Tailleband p. M. 10 et. Elastiek Tailleband 30 ct. Boorlint 4812 ct- Coats Bias Band 15 ct. 1000 jards Silko 21 ct. 3 paar prima Sousbrasses 25 ct. 3 paar gevoerde 39 ct- Japansch zijden per paar 39 ct. 1 dozijn Machinezijde 65 ct. 1 Hand 35 ct. Wollen Kameelh., p. M. 40 ct.-l.10 Linnen 60 C.M. breed, per M. 39 ct. Perskussens 1.95-2.95 Prima Kleerm. Borstel 1.25 Pasbuste 8-95 HET ADRES VOOR VAKKLEEDINGMAGAZIJN PAARLAARSTEEG 1 TEL. 12842 Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen; 9.50 Pauze; 11.05 Pa rijs Radio; 12.20 Vlaamsch Brussel; 1.20 Keulen; 2.20 London Reg.; 4.20 Keulen; 7.05 Parijs Ra dio; 7.20 Fransch Brussel; 8.20 Keulen; 9.20 Droitwich; 9.40 London Reg.; 9.50 Berlijn; 11.20 Danmarks Radio. Progr. 4: 8.00 Vlaamsch Brussel; 8.20 Pauze; 9.20 Parijs Radio; 9.35 Pauze; 10.35 London Reg.; 2.20 Droitwich; 6.40 London Reg.; 7.00 Droitwich; 9.05 Parijs Radio; 10.20 Droitwich. Progr. 5 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- moföonplatenconcert (operette en opera)The White Horse Inn, London Theater orkest; Vien nese Memories of Lehar, Reginald Dixon; Rose Marie, Patricia Rossborough; Don Juan, Erna Eerger H. Schlussnuss; The merry wives of Windsor. Nat. Symph. orkest; Der Vogel handier, Koor en orkest; De parelvisschers, Luigi Fort Leo Piecioli; Figarro's Hochzeit, Erna Berger H. Schlussnuss; Banditen. streiche, Symphonie orkest; Le Barbier de Se ville, Luigi Fort Leo Piecioli; 8.0012.00 Di versen. (Wijzigingen voorbehouden.) Dinsdag stak een 4-jarig jongetje plotseling de straat over op den hoek Oostindiëstraat Voorzorgstraat en liep tegen een 16-jarigen fiet ser op. Het kind viel en brak zijn linkeronder been. Na door een dokter en een lid van den Ongevallendienst voorloopig verbonden te zijn is het per ziekenauto naar het St. Elisabeths- gasthuis overgebracht. Hedenmorgen om 6 uur is het slachtoffer van de aanrijding Maandagmiddag op den Rijks straatweg te Haarlem-Noord, de 24-jarige tuin knecht P. C. v. d. S., aan de gevolgen in het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" overleden. De autobestuurder, die de aanrijding veroor zaakt heeft, is nog niet gevonden. In de Groote of St. Bavokerk te Haarlem zal Donderdag 15 April 1937, des namiddags van 34 uur, de heer George Robert het vol gende programma uitvoeren; 1. Prelude en Fuga G kl. t„ D. Buxtehude (1637—1707); 2. Koraal- voorspel: „Lobt Gott, ihr Christen allzugleich D. Buxtehude; 3. Fantasie en Fuga C kl. t., J. S. Bach; 4. KoraalvoorspelSchmücke dich, o liebe Seele, J. S. Bach; 5. a. Meloda, b. Basse ostinato, Max Reger; 6. Koraalvariaties VI: Sonate, F. Mendelssohn Bartoldy. Hedenavond om half 9 houdt de afd. Haar lem-Noord van de K.J.M.V. een ledenvergade ring met installatie van nieuwe leden. De heer C. J. E. Dinaux spreekt Dinsdag 20 April des avonds 8.15 uur in Brinkmann voor de leden van de H.H.V. over: „De beteekenis van den Volkenbond in onzen tijd." In de algemeene vergadering van aandeel houders van de N.V. Commissie- en Assurantie kantoor van Halem en Co. te Haarlem is tot mede-directeur benoemd; de heer H. F. van Halem. Na afschrijving van 10494.69 was de netto winst 2804.64. Dividend 5 pet. Vorig jaar nihil. Dicht bij de „Waterdel" in het wandelbosch Grocnendaal te Heemstede is de nachtegaal waargenomen. Bij aanhouden van het mooie weer kan men nu ook spoedig andere kleine zangvogels hooren. Men late zijn kans niet voorbijgaan. Het Heemsteedsch Gemengd Koor geeft 20 April om 8.15 uur in de Ned. Hervormde Kerk te Heemstede een jubileumconcert ter gelegen heid van het 5-jarig bestaan. Medewerking ver- leenen Albert de Klerck, orgel en Philip Vles- sching, cello. #j In een der voorname huizen, aan het Kenau- Jp rk, met het nummer een en twintig, expo- eert de bekende Haarlemsche „Kerkuil" smaak- v°Ue binnenhuiskunst. Men had, met het fraaie weer, de vensters ®e°pend, zoodat vanuit de vertrekken de jonge jachten van het park schoon waren te aan schouwen. Liefelijk lachte de lente daarbuiten en ze tocht haar blijde stemming ook in de kamers, toet al die mooie „dingen". °p den schoorsteen prijkte een Zweedsche aas, met een forschen tak jong groen. Hier was een eetzaal gearrangeerd met een elgedekte tafel en een dressoir vol schoonheid n eenvoud. Ih een ander vertrek staat een groot weef getouw opgesteld, waaraan gedemonstreerd k°rdt. Want de „Kerkuil" brengt nu ook weef- unst, die te waardeeren valt in de smaakvolle fijnen, kleedjes, enz. ter expositie. We zagen voorts een juweel van een Finsch aubiiair, tafel en stoelen met een opvallend <*>ie en moderne lijn en zéér practisch. - Nog bewonderden we sierlijk glaswerk van j eerdam en uit het buitenland, gesoigneerde mpekappen, naar ontwerpen van mej. Van ^®gteren-Altena, en nog véél sierlijks en fraais Goede schilderijen verhoogen het decorum der a„r>0sitie. die o. i. zeer bezienswaardig is. We -. Vlseeren dan ook al onze lezeressen en lezers gratis expositie te gaan bezichtigen. w *-vv gao/ii °e uil, men weet het, is van ouds een wijze V, Mtooeiicï! 'J V «.*66 Aankomst van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers voor het ziekenhuis St. Joannes de Deo, waar Haarlems Bisschop hedenmorg en om 9 uur de pontificale feestmis heeft gecelebreerd De stille ochtend van het ziekenhuis begon als zoovele andere ochtenden. De broeder, die gedurende den nacht in de zalen en op de gangen de wacht had gehouden, werd afgelost en om ongeveer zes uur begon de lange zieken huisdag met de kleine gebeurtenissen en plich ten, waaraan ook zieken zich niet geheel en al kunnen onttrekken. Het leek een nieuwe dag als alle andere, een stapje nader tot de ge nezing, een dag dichter bij het vertrek uft het ziekenhuis Om half zeven kwam de rector de H. Com munie uitreiken. Het Allerheiligste ging van kamer tot kamer, van gang tot gang. En toen wisten de zieken, dat vandaag alles toch anders zou zijn. In de intimiteit van de ziekenkamers, waar zoo juist Christus Zelf was binnen ge treden, begon de feestdag, begon de viering van het Gouden Jubilé van de Haarlemsche „Deo". In de stille ziekenvertrekken, waar men het best de dankbaarheid begrijpen kon jegens Hem, die in den tijd van vijftig jaar de „Deo" liet wor den tot het ziekenhuis zooals we dat nu ken- ben Even voor negen uur arriveerde Z. H. E. de Eisschop, die op dezen feestdag een pontificale H. Mfs van dankbaarheid zou celebreeren. De kapel was eenvoudig, maar met smaak ver sierd. Buiten de eerw. broeders en de huisge- nooten hadden in de banken vele belangstellen den plaats genomen. O.m. zagen we er den hoogeerw. heer M. W. A. Wijtenburg, Kanunnik van het Kathedraal Kapittel, vele geestelijken uit de stad en naaste omgeving, vertegenwoor digers van het generaal bestuur van de Broe ders van „St. Joannes de Deo" in Duitschland, den Vicaris van de Hollandsche Provincie en de Overste van de vijf andere Huizen in Nederland- Ook was fn de kapel aanwezig de Eerw. Broeder Marcus, die een van de eerste drie Broeders in Haarlem was en die nu ver blijft in het klooster te Baden-Baden (Duitsch land). Voor in de kapel hadden nog plaats ge nomen de Burgemeester van Haarlem, de Edel achtbare Heer C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, Wethouder van W. J. B. van Liemt, Dr. W. B. Smit, Directeur van den Gem. Ge neeskundigen dienst, Luitenant-Kolonel Van Loon, Commandant van de Motorbrigade met zijn kapitein, Mr. J. B. Bomans, Lid van Ged. Staten, de heer G. H. Weustink, Prof. Dr. A. Steger, voorzitter van het comité, Dr. Th. Koot, Dr. J. M. A. Schuylenburch, Directeur van het Ziekenhuis, de geneesheeren van het ziekenhuis en enkele doctoren. Z. H. E. Mgr. J. P. Huibers werd bij het H. Offer geassisteerd door den hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, deken van Haarlem, als pres- byter-assistens, en door twee oud-rectoren van de „Deo" en den zeereerw. heer pastoor P. de Wolf als diaken en rector W. Versteegen als subdiaken. Als troondiakens fungeerden de zeer eerw. heeren pastoors p. dr. C. Hentzen O.F.M. van de kerk van het Allerh. Hart, en H. van j Het is al heel, heel lang geleden, dat er in Haarlem taxi-chauffeurs waren, die het groot ste deel van den dag doorbrachten met op het Stationsplein krantjes te lezen en den slaap in te halen, dien zij den vorigen nacht te kort waren gekomen. Dit laatste geschiedde, als zij den laten dienst hadden gehad, m.a.w. als zij hadden moeten wachten op de laatste treinen, die rond het middernachtelijk uur uit Amster dam en Rotterdam plachten te arriveeren. Het was een glorietijd. Als de niets vermoedende burger bij het station in een taxi was gestapt en even verder dan de Groote Markt moest rij den, betaalde hij een bedrag, waarvoor hij met gemak een tienrittenkaart op de tram had kun nen koopen. Een taxi was een voornaam ding. Daar maak te je gebruik van, als je een kindje ging doo- pen, als ze je als bruiloftsgast gratis kwamen halen, of als je een herstellende zieke naar huis moest geleiden. Wie dacht er aan een taxi te nemen als het hard regende? Zulke vervoer middelen waren alleen geschapen voor rijke lieden, die toevallig geen equipage bij de hand 'hadden. Rijke fabrikanten, die relaties kwamen bezoeken, namen een taxi, maar de kleine man dacht er niet aan in de zachte, vee- rende kussens van een huur-auto te gaan zit ten. Er hing een meter in zoo'n voertuig en als je een stap in den wagen waagde, begon dat apparaat te werken met een intensiteit, die bui ten de berekeningen van de sociale wetgeving lag. April 1933 bracht verademing. In navolging van Amsterdam werd Haarlem plotseling over stroomd met heele lichte, kleine drie-persoons wagentjes, waar men voor tien cent de heeie stad kon doorkruisen. Bij het instappen kreeg men een kaartje, zooals men dat in de tram gewend was. De chauffeurs ontvingen 25 pCt. van den omzet en het werd gebruik, dat zij niet meer dan een stuiver fooi kregen. Men herin nert zich de karretjes nog wel met de groote gele pijlen, sterren en strepen van allerhande georganiseerde en wilde ondernemers. De taxi ondernemers met officieele gemeentelijke stand plaats klaagden ach en wee en ook de directie van de N. Z. H. T. M. was met deze uitvinding maar matig ingenomen. Iedereen taxiede. Dag en nacht kon men de garages opbellen en voor een dubbeltje, plus een gelijk bedrag voor het voorrijden, van Noord naar Zuid rijden. Maar ook de overheid zat met de handen in het haar. De politieverordening verbood snor ren, d.w.z. men mocht niet met een voertuig langs den openbaren weg rijden met het kenne lijk doel het te willen verhuren. Wettelijk moch ten die dubbeltjes-taxi's geen passagiers in de stad opnemen, maar ze vielen ook niet onder de politioneele controle. Toch wilden B. en W. het exploiteeren van die lilliput-taxi's niet bemoeilijken, vooral omdat re in breede kringen zooveel populariteit genoten. Er werd dus alleen een bepaling gemaakt, dat het verboden zal zijn iemand in een voertuig op te nemen binnen een afstand van 50 meter van een tram- of autobushalte of officieele taxi standplaats. Steeds weer nieuwe ondernemers kwamen met goedkoope verhuurwagentjes in de straten. Het liliput-systeem werd langzaam verlaten, want ook vljf-persoonswagens werden aangeboden voor een dubbeltje per rit. Iedereen begreep, dat dit niet lang zou kunnen duren. Bijna even vlug als de pijlautootjes verschenen verdwenen ze weer. Was het publiek daar schul dig aan? Of wilden de chauffeurs meer verdie nen? Of was er geen kapitaal genoeg vergaard om nieuwe karretjes te koopen? Het dubbeltje werd weer twee-dubbeltjes, drie-dubbeltjes etc. Wie even over de spoorboomen in Bloemendaal moest zijn, werd weer vijftig cent in rekening gebracht. De officieele standplaatsbezitters klaagden niet meer en de tram reed weer met meer moed bellend door de drukke straten. In Amsterdam is wel iets goeds over gebleven van die sneltax-epidemie. Men kan daar nog steeds heel goedkoop rijden. Maar in Haarlem schijnen we weer naar den ouden tijd terug te gaan. De aanslag voor de eerste 1500 meter is dertig cent in plaats van twintig geworden. Daar staat echter tegenover, dat er niet extra meer betaald behoeft te worden voor meer passagiers of een koffer. Dit bedrag is zeker nog niet onredelijk, wan neer men de hooge lasten van het bedrijf in aanmerking neemt. Maar men moet toch voor zichtig aijn met het voetje voor voetje terughalen van den ouden toestand. Een taxi mag niet duur zijn en als de ondernemers te ver gaan, komt op een goeden dag een nieuwe invasie van dubbeltjes-karretjes en dan ligt weer de heele geschiedenis voor een jaar of langer in het honderd. Taxi-chauffeurs die romannetjes lezen, slapen, voetballen onder de stations-overkapping of moppen tappen hebben we niet noodig. Ten eer ste voor het aanzien van de stad en ten tweede omdat de burgerij met een dergelijke regeling van een belangrijk bedrijf in het geheel niet ge diend is. Om dan de ondernemers nog buiten be schouwing te laten. Men zij op zijn hoede, wil het taxi-bedrijf in goede banen blijven! Dijk, van de kerk van de H. H. Elisabeth en Barbara. De lagere assistenties werden door eerw. broeders vervuld. Na het Evangelie hield de Zeereerw. Zeer- gel. Pater Dr. Cassianus Hentzen O. F. M. een feestpredikatie naar aanleiding van den tekst van den H. Paulus; „De liefde tot Christus dringt ons." Dit is geen zakelijk jubileum, waarbij men alleen maar de 50-jarige exploitatie van een ziekenverpleging herdenkt, dit is een jubelfeest van de Christelijke liefde, van Christus liefde gebod, hetwelk in dit Huis gedurende een hal ve eeuw consequent werd nageleefd. In bree de trekken behandelde spr. de geschiedenis van de Christelijke Charitas, welke geen andere is dan de geschiedenis van het Christendom zelf. Altijd zijn er menschen geweest, die zich in het leven van eiken dag hebben weten weg te cijferen, omdat zij In hun naaste in welke omstandigheden deze ook verkeerde het levend beeld van den Zaligmaker zagen. Een van de grootsten onder deze apostelen der Christelijke Charitas was de H. Joannes de Deo. Uit de geschiedenis van dit ziekenhuis kan men leeren, dat zijn opvolgers de groot- sche idealen van dezen apostel wèl hebben be grepen. Het zangkoor, dat bestond uit zangers van Haarlemsche kerkkoren, zong onder leiding van den heer Jac. de Jong, directeur-organist, de Missa Festiva van Ph. Loots. De bekende zanger K- Bakker zong enkele soli. Evenals de andere plechtigheden van dezen feestdag werd ook de Pontificale Hoogmis voor de inwoners van het ziekenhuis via de ziekenhuis-radio uitgezonden. Na de H. Mis kwamen de aanwezigen bij een in de ontvangzaal van het ziekenhuis, waar de eerw. broeder Overste, broeder Stepha- nus, het woord richtte tot den Burgemeester om hem te danken voor zijn aanwezigheid, wel het beste blijk van de belangstelling, die de Burgemeester steeds voor den arbeid van de eerw. broeders heeft gehad. Spr, bracht dank aan het Gemeentebestuur en in het bijzonder ook aan den Gemeentelijken Geneeskundigen dienst, hier vertegenwoordigd door zijn di recteur, voor de groote medewerking, welke het ziekenhuis steeds van deze zijde mocht onder vinden. In zijn dankwoord gaf de burgemeester in enkele welgekozen woorden nogmaals uiting aan zijn waardeering en gaf tevens de ver zekering, dat ook in het vervolg de Broeders van „de Deo" steeds op de medewerking van het Gemeentebestuur zullen mogen rekenen. Ook Z. H. Exc. de Bisschop kwam vervolgens den burgemeester persoonlijk danken voor zijn aanwezigheid. Geruimen tijd onderhield Mon seigneur zich met het gezelschap. Om half twaalf waren de eerw. broeders in den refter van het klooster bijeenkomen, waar Monseigneur voor de geheele communauteit een korte toespraak hield. De eerw. Overste dankte Z. H. Excellentie voor Zijn blijken van medeleven en vooral voor het feit, dat Hij dezen feestdag had willen inzetten met een Pontificale H. Mis, In korte woorden herinnerde spr. aan het ontstaan van Donderdag 15 April a.s. des avonds 8 uur zal In het gebouw St. Bavo als spreker optreden de Heer Voorzitter van het R. K. Werklieden verbond, met als onderwerp De avond zal opgeluisterd worden met welwillende medewerking van het Muziek-ensemble van den Heer J. Nibbering. Gratis toegankelijk voor alle katho lieken. zoowel Dames als Heeren. „de Deo" waaraan wijlen Mgr. Bottemanne zulk een groot aandeel heeft gehad. Als het ziekenhuis van een eenvoudig begin nu tot een groote stichting is uitgegroeid, dan is dit al lereerst te danken aan Gods Genade, maar ook aan de bescherming en medewerking van de Hoogwaardige Bisschoppen van Haarlem en van de eerw. geestelijkheid. Vervolgens nam de Bisschop het woord. Monseigneur zeide, dat het Hem werkelijk een groote vreugde was, dit feest te kunnen me devieren. Mgr. kent het werk van de Broeders en heeft het reeds meermalen van nabij kun nen waarnemen. De stichting van de Broeders van „St. Joan nes de Deo" is in Haarlem een van de heer lijkste uitingen van een echt kloosterleven, van de ware Christelijke liefde, die zich al tijd en overal te offeren weet. De Broeders ar beiden niet alleen voor het lichamelijk heil van hun zieken maar ook voor het geestelijk heil. Zij doen dit door het voorbeeld van hun oprecht bovennatuurlijk leven en door hun da- gelijksche heiliging, die voor de Broeders zelf wel de grootste vrucht van hun arbeid is. Want hoewel de Broeders van „de Deo" altijd te midden van de wereld werken, zijn zij toch volop kloosterlingen gebleven en dit is de ge heime kracht waardoor zij den eerbied afdwin gen, zoowel van katholieken als niet-katholie- ken. Hedenmiddag wordt van drie tot half 5 aan alle belangstellenden gelegenheid gegeven de eerw, broeders geluk te komen wenschen. Om Gebouw St. Bavo Jaarfeest R. K. Bond v. Groote gezinnen 8.15 uur; Bestuur Bakkers half 7; Bestuur Bouwvakbond 8 uur; Prova 8 uur; Kappers 9 uur. Stadsschouwburg Haarl. Tooneel „Nadia" kwart over 8. Kunstzaal De Bois tentoonstelling 95 uur. Kunstzaal Reeker Tentoonstelling „Het Hollandsche Landschap", 107 uur. Café-restaurant Geb. Brinkmann Kon. Ver. „Oost en West", half 9. St. Jozefgezellengebouw Jansstraat Dis trictsavond St. Jozefgezellenvereeniging, kwart over 8. Raadzaal Prinsenhof Gemeenteraad half 2. Rembrandttheater „Pygmalion" (geprolon geerd), 2.30, 7 en 9.15. Frans Halstheater „De charge van de lich te brigade", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater .Ban Francisco" (geprolon geerd) 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace-Filmac, 115 uur. Gebouw St Bavo. Rechtskundig advies 78 uur; R. K. Bevolkingsbureau 8 uur; Ontwik kelingsavond 8 uur. St. Bavokerk. Orgelbespeling 34 uur. Kunstzaal De Bois. Tentoonstelling 95 uur. Kunstzaal Reeker. Expositie .Het Holland sche Landschap" 107 uur. Gebouw H. K. B. Nieuwe Haarl. Kunstkring. 8 uur. Gem. Concertgebouw. Korps Kennemerland B. V. L., kwart over 8. Raadhuis Overveen. Gemeenteraad Bloemen daal, 2 uur. Rembrandt-theater. „Pygmalion" (geprolon geerd) 2.30, 7 en 9.15. Frans Halstheater. „De charge van de lichte brigade" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater. „San Francisco" (geprolon geerd) 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema. Palace-Filmac 115 uur. R.K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voo: kosthuizen en pensions eiken dag geopend, Parklaan 59, hoek Jansweg, telefoon 10394. St. Elisabethvereeniging: Jansstraat 49. Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; ver gadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppelijk Museum: Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. Wit-Gele Kruis: (R.K. Kraamhulp), Park- laan 75 (tel. 16391). Spreekuren; R.K. Wijkver pleging, Magazijn verplegingsartikelen, inschrij ven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 105 uur. R,K. Leeszaal en Bibliotheek: Nieuwe Gracht 70; geopend op werkdagen van 's morgens 10 uur tot half één; des middags van 2 tot 5 uur en des avonds van 79 uur. 's Maandagsmor gens gesloten. als U uw huis door WASSENAAR laat inrichten. WASSENAAR voor woning inrichting onovertrefbaar. vijf uur is er in de kapel een plechtig Lof met „Te Deum", terwijl om half negen door niet minder dan vijf muziekcorpsen een serenade zal worden gebracht. Klokslag twaalf uur is vanmiddag het prin selijk paar in een two-seater, zonder eenig ge volg, op het paleis Soestdijk aangekomen, waar onmiddellijk de koninklijke standaard werd geheschen. Het werd op het bordes ontvangen door jhr. J. A. de Jonge van Zwijnsbergen, intendant van het paleis Soestdijk, waarna de prinses en de prins, alvorens naar binnen te gaan, de wachtende menigte toewuifden. Uit alle deelen van het land is vanochtend een groot aantal bloemstukken op het paleis bezorgd, o.a. een van de gemeente Baam, waaraan een oorkonde met het zegel van deze gemeente was bevestigd. Naast den autobestuurder moet voor elke persoon minstens 40 cm ruimte beschik baar zijn (voor kinderen tot 12 jaar: 30 cm) Op banken, die over den rug gemeten smaller zijn dan 140 cm, mogen dus geen 3 volwassenen zitten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 7