Het prinselijk paar te Baarn De diplomaat Schacht door de Belgische pers geïnterviewd m De Duitsche nota aan het Vaticaan EEN SCHITTERENDE ONTVANGST Brand aan de Japansche kust Het nieuws van heden DE BAROMETER i VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 15 APRIL - OCHTENDDLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE MV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20511 De geheele bevolking nam van harte deel aan het feestelijk welkomvan prinses en prins Toespraak van den burgemeester Onder groot enthousiasvie van de zijde der bevolking heeft het Prinselijk Paar gisteren zijn eerste officieele bezoek gebracht aan Baarn. Op de grens van de gemeente bood mej. Pierson de Prinses bloemen aan Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii^ Liefde en verknochtheid Duidelijke en ontwijkende antwoorden De Duitsche handel met Rusland groeit nog steeds, doch over een politieke verstandhou ding zwijgt dr. Schacht Behoefte aan credieten bleek zeer duidelijk Geen opzegging van het Concor daat, doch ook geen aanwijzing tot verbetering van den kerkdijken toestand Binnenkort diplomatiek antwoord aan Berlijn WmmmÈm De stakingen in Amerika zijn herhaaldelijk oorzaak van on geregeldheden. Boven ziet men stakers in ge vecht met de politie. Naast: Stakers hebben een politie-auto omgeworpen en daarna in brand gestoken Studentenrelletjes in Joego-Slavië In de stad Matsoe ruim 600 huizen in de asch gelegd Schuschnigg zal den Duce ontmoeten De veldtocht tegen den Fakir van Ipi Staking van Londensch autobus-personeel Twintig jaar geleden nam Amerika deel aan den wereldoorlog. In verband hier mede werd o.a. te Washington een groote militaire parade gehouden, waar aan de meest moderne tanks deelnamen Eindigen Zoo weinigen kennen de kunst van het eindigen. Slechts weinigen weten te scheiden op 't juiste oogenblik. Vandaar het wrevelig gevoel van op- zijde te worden gezet terwijl men eigenlijk zich zélf heeft op zij gezet. Zoo weinigen kennen de kunst van het eindigen ook in den zin van uit scheiden. Te veel redeneeringen ver liezen het overtuigende omdat er te veel geredeneerd wordt. Al te vaak verliest een betoog zijn uitwerking, omdat men te veel heeft willen be wijzen. En wie te veel bewijst, bewijst niets. Weet dus op tijd te eindigen, op tijd te scheiden, op tijd uit te schei den. Kies zelf den tijd alvorens de tijd u kiest! HEVIGE ONTPLOFFING NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op peg. één 65 eenl per regel. BI] contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek. BAARN, 14 April 1937. In feesttooi gestoken tot zelfs in de buitenwijken, was het anders zoo rus tige Baarn, ook al door den grooten stroom vreemdelingen, heden bijna on herkenbaar geworden. De groote dag, de intocht van het Prinselijk Paar in zijn woonplaats Baarn, waarop deze gemeente zich reeds zoo langen tijd had verheugd en voorbereid, was thans daar en het is een ontvangst gewór den, die zelfs de stoutste verwachtin gen overtrof. Nagenoeg alle wegen, straten en lanen, waar langs het Prinselijk Paar „De Blijde Intocht" 2ou maken, waren met groen, bloemen en vlag gen versierd. Tientallen particulieren hadden tuin en woning versierd en op fantastische wijze geïllumineerd. De eerste druk toonde zich in den morgen, bij ue drie groote toegangswegen van het dorp; de Heemstralaan, Generaal van Heutzlaan en To- fenlaan. Daar geen auto's tot het centrum van net dorp werden toegelaten, waren de aangewe- 2®n parkeerterreinen aan bovengenoemde lanen spoedig tot de laatste plaats bezet en moest naar Shdere gelegenheden worden uitgezien, die ge- vonden werden op de verschillende zijlanen die hiet in de route waren betrokken. De Rijksveld- ^"acht, die in getale van 400 manschappen het ®aarnsche politiecorps versterkte, gaf hier en °°k op andere drukke punten de vereischte lei ding. De grootste drukte concentreerde zich in het Centrum van Baarn, doch ook om en bij het galeis. Velen wilden de toekomstige woning van bet Prinselijk Paar met eigen oogen aanschou wen. Ter eere van den blijden intocht was door be zorgen van de Baamsche afdeeling van de Hon. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde °P en om het bordes een kunstzinnige versiering Aangebracht. Anderen wilden aanwezig zijn bü bet arriveeren uit Den Haag. Het wachten viel hier niet lang en plaats voor een zitje was er in overvloed in deze boschrijke Ufngeving. Te twaalf uur werd het geduld van de wach- Jbnden, die een eersten glimp van het vorstelijk ^aar wilden opvangen, beloond. In een open Ford arriveerden de lang ver- Wachten. De Prins wuifde met zijn hoed; Prinses ""liana, in beige bontjas, knikte de juichende bïenigte toe. Op het bordes waren verscheidene autoritei- ten, o.a. jhr. J. A. de Jonge van Zwijnsber- 8en, intendant van H. M. de Koningin, met bievrouw ter begroeting aanwezig. Toen allen waren binnengegaan verspreidde 't bubliek zich langzaam om eèn goede plaats te bemachtigen bij den officieelen intocht. Te circa half drie vertrokken Prinses Juliana Prins Bernhard gezeten in een met vier Paarden a la Daumont bespannen karos, te Paard begeleid door twee officieren van het koninklijk Huis, van het paleis, om zich langs b®n rijksweg AmsterdamAmersfoort naar De Oranjeboom, het kruispunt RijkswegGeneraal ^an Heutzlaan te begeven, waar een schitte rende eerepoort stond opgesteld. Via de Gene ral van Heutzlaan werd gereden naar den ~bliana-Bernhard-eik aan de Julianalaan, Waar de kinderen die 7 Januari jl. dezen boom bebben geplant, met hun schoppen stonden opgesteld. Vervolgens ging het Prinselijk Paar "aar de Koningin Emmabrug, voor deze gele genheid versierd door den heer J. L. Pierson. ~®er werden Prinses Juliana door een klein dochtertje van den heer Pierson bloemen aan geboden en werden de leden van het dage- bjksch bestuur van het Juliana-Bernhard-Co- bbté, dat deze feesten organiseerde, aan de Prinselijke personen voorgesteld. Dan werd de toet geformeerd. Voorop in een rijtuig de commissaris van po- de heer B. F. Kipp, daarna 12 ruiters van d® landelijke rijvereeniging De Eemruiters, ge- J%d door 20 ruiters van de rijvereeniging jrdPrn, die allen op schimmels waren geze|pn, Potgeen een bijzonder fraaien aanblik oplever- d®. Na deze ruiters kwamen een rijtuig, waarin ®fzeten was de burgemeester van Baarn, jhr. ?ri G. C. J. van Reenen en een rijtuig met deP kamerheer van Prinses Juliana. Thans de karos met de prinses en den prins, aan 'eerszijden begeleid door twee officieren van et Koninklijk Huis, te paard. -Het slot van den stoet werd gevormd door Wee hofrijtuigen. He route, welke de stoet nam, was zoo ge- 02eP. dat zij langs de mooist versierde ge- deelten van het dorp voerde. De tocht ging niet alleen door het centrum en de villawijken, maar ook door de arbeidersbuurten, waar men van de versiering niet minder werk had gemaakt. Voor de verschillende scholen werd even ge stopt en kregen de schoolkinderen gelegenheid bloemen aan de prinses aan te bieden. De officieele ontvangst geschiedde op de Brink, waar voor deze gelegenheid een fraai ontvangstpaviljoen was opgericht, naar ontwerp van den gemeente-architect, den heer F. F. de Boois, een en ander gehouden in de Baamsche kleuren: blauw-wit. Een fleurig gezicht boden hier de vele vaandels welke naast de muziektent stonden opge steld, waarmede afgevaardigden van de voornaamste Baarnsche vereenigingen acte de présence gaven. Nauwelijks was de stoet bij het paviljoen aangekomen of de Baarnsche Harmonie „Cres cendo" zette onder leiding van haar dirigent, den heer J. K. van Dapperen, het Wilhelmus in, dat spontaan werd meegezongen door de groote massa, welke zich op het Brinkplein be vond. Ditmaal was het 't dochtertje van wet houder Fernhout, dat de prinses een bouquet overhandigde. De burgemeester, jhr. Van Reenen, richtte zich vervolgens tot de prinselijke personen en zegde dank voor de aan Overheid en bevolking gegeven gelegenheid om het prinselijk paar 'in zijn nieuwe woonplaats feestelijk te verwel komen. Toen de heuglijke tijding van de prinselijke verloving ruim een half jaar geleden werd vernomen, voegde zich daarbij aanstonds een Verwachting: Matige tot zwakken, Oos- telijke tot Noordelijken wind, be- j= trokken tot zwaar bewolkt, waarschijn- lijk eenige regen. Koeler. Verdere vooruitzichten: Tijdelijk op- EE klarend. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiil aanvankelijk nog slechts met schroom uitge sproken hoop, dat deze blijde gebeurtenis de voorbode mocht zijn van een vernieuwde be woning en herleving van het paleis Soestdijk. Groot was hier aller vreugde, toen bekend werd, dat Uwe Koninklijke Hoogheden inder daad Soestdijk als uwe toekomstige woonplaats hadden uitverkoren. Aanstonds begon de burgerij plannen te be ramen, om U bü Uwe vestiging in het Paleis Soestdijk een zoodanig feestelijk welkom te be reiden, dat die dag voor Uwe Koninklijke Hoog heden inderdaad een blijde en onvergetelijke dag mocht worden. En nu komt gij met Uw jong geluk in ons dorp en in ons dierbaar Soestdijk zonneschijn brengen en wij, gemeentebestuur en burgerij, heeten U welkom in ons midden met al de hartelijkheid, welke in ons is. Moge God U rijkelijk zegenen. Onze har ten zijn vervuld van liefde en verknocht heid voor Uw personen, gelijk zij zulks steeds waren voor het Huis van Oranje, waarmede wij ons door onverbreekbare banden verbonden weten. In die harten moge U dan lezen den op rechten wensch dat het U nimmer zal be rouwen Baarn tot woonplaats gekozen te hebben. Eindigend verzocht de burgemeester de ver zamelde bevolking van Baarn met hem een driewerf hoezee uit te brengen op het prinse lijk paar. Daarna stelde de burgemeester het ge meentebestuur aan prinses en prins voor. Als slot van de plechtigheid zong een uit alle scholen samengesteld kinderkoor van 300 school kinderen twee liederen: Hollands Vlag en Wij willen Holland houen. Toen de stoet zich in beweging stelde speelde de harmonie Crescen do wederom het Volkslied. Een vroolijke gezicht leverden in de hoofd straat de kleuters van 3 en 4 jaar op leerlingen van de Amelia-bewaarschool die, allen met vlaggetjes gewapend, Prinses en Prins toewuifden, en van wie een tweetal H. K. H. een ruiker aanbood. Onéer groote belangstelling van een dichte haag menschen, die overal langs den weg stonden opgesteld, werd de rest van den tocht volbracht. Op de Torenlaan gekomen, werd even halt gehouden voor het ziekenhuis, om instelling, door wijlen Koning Emma gesticht en thans nog door Prinses Juliana gesteund. Ook hier had de Prinses bloemen in ontvangst te nemen. De Torenlaan werd tevens het einde van dezen grootschen intocht. Het escorte stelde zich ter weerszijden van den weg op, waarna de prinselijke personen zich langs de gedenk naald van Waterloo en door de Koningslaan naar het paleis begaven. Baarn heeft den nieuwen bewoners van het paleis Soestdijk een waarlijk vorstelijke ontvangst bereid, daarmede op ondubbel zinnige wijze blijk gevend, hoe blij men is, dat de gemeente wederom leden van het Oranjehuis onder haar ingezetenen telt. Onze Brusselsche correspondent seint ons, d.d. 14 April: Het bezoek van den heer Schacht te Brussel heeft aanleiding gegeven tot het voeren van geanimeerde be sprekingen en men legt er hier den nadruk op, dat het gesprek met den Koning zeer lang heeft geduurd en dat de heer Franck, gouverneur van de Nationale Bank van België, den heer Schacht in aanraking heeft ge bracht met leidende persoonlijkheden der Belgische zakenwereld. Schacht heeft Woensdag op de Duitsche legatie de pers ontvangen en geantwoord op de vele vragen, die hem werden gesteld. Hij heeft er den nadruk op gelegd, dat hij slechts een beleefdheidsbezoek aan Brussel bracht om van gedachten te wisselen over den algemeenen toestand op economisch gebied in de wereld, over de monetaire en financieele vraagstukken en over het Duitsch-Belgische handelsverkeer. De handelsrelaties te verruimen noemde Schacht het voornaamste doel van zijn bezoek. Anderzijds hadden de Belgische personaliteiten uit den maritiemen handel Schacht gewezen op de plaats, welke Antwerpen vóór den oorlog t VATICAANSTAD. 14 April. Onze Romein- sche correspondent seint ons: De nota van de Duitsche regee ring is heden door Kardinaal Pacelli bestudeerd en aan den H. Vader zelf voorgelezen. Naar in Vaticaansche kringen ver luidt, bevat de nota op de eerste plaats polemische verklaringen tegen de Encycliek ,,Mit brennender Sorge". Van een opzegging van het concordaat is echter in de nota geen sprake. De nota stelt veeleer, overeenkomstig het Duitsche standpunt, den weg der diplomatie op den voorgrond, waarvan door de Encycliek zou zijn afgeweken. Overigens bevat de Duitsche nota, naar Vaticaansche kringen meenen, weinig of geen positieve elementen, die een verbete ring van den kerkelijken toestand in Duitschland, en daarmee van de betrekkin gen tusschen Duitschland en het Vaticaan in het vooruitzicht stellen, ook niet op het fatale gebied der confessioneele school, die heden in het brandpunt van den strijd staat. De groote kerkstrijd in Duitschland bestaat in de officieele begunstiging van een min of meer uitgesproken heidensche levensbeschou wing, die in openlijke en heftige vijandschap staat tegen het Christendom. Deze beginselstrijd beheerscht ook het vraag stuk van de school en verhindert elke basis voor accoorden en concessies. Hoe zou de Kerk zich b.v. tevreden kunnen stellen met een zoogenaamde gemeenschaps school, zelfs met toegevoegd katholiek onder wijs, indien tegenover een enkel uur gods dienstonderwijs een volledig schoolprogramma '^ffïiÉfiti «Inwll zou staan, geïnspireerd op de verachting van Christus en verwerping van het Christendom als doodsvijand van het Duitsche Rijk? Dit is geen probleem van kerkelijke politiek, maar een godsdienstige beginselstrijd zonder meer en hierin schijnt ook de jongste Duitsche nota geenerlei wijziging te brengen. Naar verluidt zou de H. Stoel reeds bin nenkort langs diplomatieken weg op de Duitsche nota antwoorden. BELGRADO, 14 April. (Havas). Aan de Universiteiten te Zagreb en Ljoebliana heerscht eenige opwinding als gevolg van de nieuwe reglementen betreffende de faculteit der medi cijnen. Te Ljoebliana zijn de studenten in sta king en is de Universiteit tot nader order ge sloten. Te Zagreb, waar de agitatie snel een politiek karakter aannam, en anti-fascistische tegenover extremistisch Kroaatsch-nationalistische stu denten stonden, zijn vanmorgen vrij hevige vechtpartijen ontstaan, die ingrijpen der politie noodig maakten. Zes jongelieden, die min of meer ernstig gewond waren, zijn in het zieken huis opgenomen. Voor het studenten-tehuis is een fascistische student door een onbekende met een mes neergestoken en korten tijd later in het ziekenhuis overleden. TOKIO, 14 April. (Domei). Hedenmiddag heeft een geweldige brand in de stad Mat soe aan de kust van de Japansche zee in het Noord-Westelijk deel van het voornaam ste eiland, bij benadering 600 huizen in de asch gelegd. Het vuur is omstreeks kwart voor vier uitge broken en greep tengevolge van den krachtigen storm, die over dit gebied woedt, uiterst snel om zich heen. Om zes uur was de brandweer, ondanks hevige inspanning, er nog niet in ge slaagd dezen enormen brand te blusschen. De stad Matsoe heeft een bevolking van 52.000 zielen. ROME, 14 April. (D.N.B.) De Oostenrijksche bondskanselier Schuschnigg zal op 22 April te Venetië den Duce ontmoeten, bekleedde op het gebied van den doorvoer naar Duitschland. Deze bedraagt nog slechts 40 pCt. van het voor-oorlogsche cijfer. De heer Schacht gaf verder als zijn meening te kennen, dat een algemeene regeling op eco nomisch gebied hem slechts mogelijk lijkt, na dat een algemeene regeling zal zijn getroffen op politiek gebied tusschen alle groote mogend heden, waarbij zich natuurlijk de kleine staten kunnen aansluiten. Schacht wees elke politieke vraag van de hand, maar prees het initiatief door België getroffen, om in de toekomst een streng onafhankelijke politiek te voeren en hij heette dit initiatief een reusachtigen stap naar de oplossing der politieke vraagstuk ken in Europa. Op de vraag of Duitschland ook betrek kingen onderhoudt met Rusland ant woordde Schacht: „Waarom niet? Onze handel met Rusland neemt nog steeds toe." Nadat de vraag werd gepreciseerd, of Duitschland tot een staats-politleke ver standhouding met Rusland geneigd is, weigerde Schacht antwoord te geven. Ook werd gevraagd, wat Schacht dacht over de politiek van Locarno. Maar Schacht antwoordde schertsend, dat hem slechts bekend was, dat Locarno een klein plaatsje in Zwitserland is. Op de vraag, wat hij dacht van de garanties, die door andere landen, n.l. Engeland en Frankrijk en wellicht ook Duitschland zullen worden gegeven, inzake de onschendbaarheid van België's grondgebied, wees Schacht op het feit, dat hem alleen garanties interesseeren, die door Duitschland worden gegeven aan gaande leeningen. Schacht wees op het belang van een alge meene monetaire stabilisatie en verzekerde, dat hij de Mark op het huidige peil zou hou den in afwachting van de internationale rege ling inzake den gouden standaard. Zoolang die vastheid niet bestaat, is het niet mogelijk te arbeiden op langen termijn, het welk een groot nadeel is voor het herstel van Europa. Over de autarkie zei Schacht: „Als men producten noodig heeft en men heeft geen geld om te koopen, dan koopt men niet van het buitenland, en tracht zich te be helpen met het verwerken van binnenland- sche producten. Duitschland heeft geen geld om in het buitenland te koopen. Geeft ons dit geld en wij zullen niet meer in dezelfde mate als thans autarkische maatregelen te treffen hebben." Ook uit antwoorden op verdere vragen bleek, dat Duitschland op dit oogenblik een groote behoefte heeft aan credieten. Schacht heeft ook gezegd, dat het niet waar is dat hij van BrusSel naar Parijs zou afreizen. Hij zou aan Parijs een bezoek brengen alleen ter gelegenheid van de opening van het Duit sche paviljoen op de wereldtentoonstelling. Het Belgisch persbureau Belga deelt nog mede, dat de president van de Duitsche Rijks bank, dr. Schacht, bij het interview van de pers o.a. verklaarde: Men heeft over het doel van mijn reis ver onderstellingen geuit. Zoo zou ik zijn komen onderhandelen over de uitwisseling van grond stoffen tegen voor de haven van Antwerpen gewaarborgde voordeelen, of over een nieuw handelsverdrag tusschen België en Duitschland. Dat alles is vreemd aan de reden van mijn bezoek. Ik hoop, dat de missie, die Van Zeeland op verzoek van Frankrijk en Engeland aan vaard heeft, tot een algeheel succes zal worden. Ten aanzien van Oslo zeide Schacht, dat dit een interessant geval vormt voor de regeerin gen. Duitschland heeft geen voorstellen ont vangen. Wanneer men ons, aldus de rijksbank- president, voorstellen deed met het oog op een vergrooting van onzen handel, zouden wij niet vijandig staan tegenover een verbreeding van deze overeenstemming. Schacht zeide nog voorstander te zijn van een goederenruil tusschen de landen onder de beste voorwaarden, maar op dit oogenblik is dit nog een ideaal. Schacht besloot met te pre ciseeren, dat hij de koloniale aangelegenheden mede begreep onder de economische vraag stukken. NEW DELHI, 14 April. (Reuter). De voor bereidingen voor een veldtocht tegen den Fakir van Ipi worden voortgezet. De troepenmacht in Waziristan is gebracht op ongeveer 33.000 man, verdeeld over vier brigades infanterie, waarbij een escadrille Miranshah-vliegtuigen en een escadrille Manzai-toestellen. Volgens mededeeling van het ministerie van luchtvaart is gisteren bij Miranshah een bom menwerper omlaag gestort. I3e beide inzitten den kwamen om het leven. In de nabijheid van Patna in Britsch-Indië is het tot een bloedige botsing tusschen Hin does en Mohammedanen gekomen. Twee vrou wen werden gedood, drie personen ernstig ge wond. LONDEN, 14 April. (Havas). Hedenoch tend is het personeel van de Wattman-omni bus-maatschappij te Chatham en Rochester in staking gegaan. De staking omvat 500 man en is niet uitgeschreven door den bond van trans- sportarbeiders. De stakers eischen een nieuwe regeling van loon en werktijden. Later breidde de staking zich uit tot Maid stone. Gillingham, Gravesend, Hastings, Town- bridge en Turnbridgewells. De Duitsche nota ter kennis gebracht aan Z. H. den Paus; binnenkort zou een diplomatiek ant woord van den H. Stoel aan Berlijn te wachten zijn. Dr. Schacht, de Duitsche Rijksbankpresident, geïnterviewd door de Belgische pers. De motie van afkeuring der Labourparty, be treffende de Britsche regeeringspolitiek in de kwestie-Bilbao, in het Lagerhuis behandeld. Van Zeeland, de overwinnaar in den verkie zingsstrijd, bij zijn entrée in de Belgische Ka mer herhaaldelijk toegejuicht. De hulptroepen van Franco zouden bij Madrid door de rooden verslagen zijnte Hendave houdt men rekening met de mogelijkheid van een zeeslag in de Golf van Biscaye. Een geweldige brand in de stad Matsoe aan de Japansche kust verwoest meer dan 600 huizen. Wetsontwerp tot wijziging der bepalingen be treffende het kinderrecht ingediend. Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake wijziging der Geldschieterswet. Het Japansche toestel „Verheven Wind" zal Vrijdag over ons land naar Berlijn vliegen. Benoemingen bij de Paters Dominicanen in West-Indië. New Yorksche Beurs: Opening vast, slot ver deeld. TOKIO, 14 April (Domei). Tengevolge van een cntploffing in een vuurwerkfabriek te Hanisjina, in de prefectuur Nagano, zijn hedenmorgen vijftien personen om 't leven gekomen en vijf ernstig gewond. In het ge heel werkten in de fabriek 24 personen, on der wie achttien meisjes. S3 Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 745.5 Vorige stand; 747.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1