MARIA-STICHTING BLOEMBOLLENVELDEN CEBUTO Haarlem, 15 April DONDERDAG 15 APRIL 1937 Uit den Gemeenteraad IEDEREN MIDDAG-VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK PRIJS SLECHTS II.- R.K. VOLKSBOND moderne kruistocht SCHOENEN VAN SMIT BROEKEN HEN SEN AGENDA Kort en volledig DE A.S. VERKIEZINGEN ^ogramma van de Haarl. Radio centrale op Vrijdag 16 April VOOR GOD Lezing van prof. Haring voor de St. Josephgezellen AANRIJDING OP DEN RIJKS STRAATWEG Slachtoffer overleden Loterij R.K. Oratoriumvereeniging NAAR DE Jac. Heemskerk's Auto-Reisbureau VAN ONZE RECHTBANK DE MODERNE KRUISTOCHT HAARLEM A. C. DE BRUIN VEREENIGING OOST EN WEST Lezing over Suriname Suriname Het gouden feest van „de Deo". Foto genomen tijdens de receptie van Woensdagmiddag PAROCHIE ST. BAVO (N.) Bijeenkomst R.K. Staatspartij STRAATDIEFSTALLEN TE AALSMEER Twee jongemannen voor de Haar- lemsche rechtbank CENTRAAL COMITÉ VOOR WERKLOOZEN Bioscopen 16 April Bioscopen BILJARTEN Heinekens-beker Aanbesteding Zuiderzeewerken BURGERLIJKE STAND STAD Ondanks het feit, dat de gemeenteraad in langen tijd niet vergaderd had, was de agenda niet rijk aan belangrijke punten, ^ij stonden dan ook reeds om drie uur in de Jacobijnestraat naar de afbraak te kijken van de huisjes, welke hier vallen om plaats te blaken voor dén nieuwen vleugel van het stad huis. Men wordt er even stil bij. Nu de voorste huizen gesloopt zijn, is er een gevel bloot ge komen, waarin ramen zitten, die door hun vorm doen denken aan een kapel en onwillekeurig Saan de gedachten dan terug naar den tijd, dat hier een Dominicanerklooster was. Op zekeren dag gaf de overste daarvan, toen er een gast hl het klooster was gearriveerd, opdracht aan een leekebroeder in de Beek (die juist stroomde ter plaatse waar nu sloopers werken) zijn hen gelstok te leggen om er een zalm uit op te vis- tchen. De broeder merkte op, dat de Beek geen Salm bevatte, maar voldeed niettemin aan het hevel van zijn overste. Als belooning bungelde spoedig een zalm van tien pond aan den haak.... teo verhaalt de legende. Er wordt hier op his- terischen grond gebroken en wie weet of er uit dien ouden grond niet wat nieuws naar boven komt! De burgemeester deed bij den aanvang der Sitting mededeeling van de ernstige ziekte van Wethouder Roodenburg. Onder algemeene instem ming van de raadsleden sprak hij de beste wen- tehen uit voor het herstel van dit sympathieke lid van het college van B. en W. De behandeling van de nieuwe Verordening °P het heffen van schoolgelden voor middel- haar en lager onderwijs werd in verband met de ziekte van den wethouder van financiën Aangehouden. Tal van hamerstukken bevatten foorstellen, die Haarlem zullen opknappen en fooruitbrengen. Zoo werden enkele stukken Brond aangekocht in den Waarderpolder om er straks de nieuwe haven te kunnen aanleg en; voor de aula op de nieuwe openbare be graafplaats aan den Vergierdeweg, welke spoe dig in gebruik zal worden genomen, zullen een °rgel en meubileering worden aangeschaft; 0to den hinderlijken plantenaangroei in het Sfembad aan de Houtvaart tegen te gaan zal een filterinrichting worden aangeschaft en er f'erd een crediet gevoteerd voor de uitbreiding fan het hoofdbureau van politie. Bij de ingekomen stukken was een adres van de bewoners van de Bakenessergracht, waarin werd gevraagd om de demping van die gracht te bevorderen. De heer Reinalda antwoordde, dat daarop voorloopig geen praeadvies is te f'achten. Waarschijnlijk zal dit dus een ge schiedenis op langen termijn worden. Een pittige discussie werd gevoerd over een duurtetoeslag op den steun aan werkloozen. merkwaardig was daarbij hoe eensgezind raad en B. en W. daarbij waren. Het ging cres- tendo. De heer Peper sneed de zaak aan zonder meer; de heer Castricum ondersteunde het ver teek en was van meening, dat het requesten aan het adres van de Regeering moest „rege len"; de sociaal-democraten dienden een motie 'h om B. en W. uit te noodigen er bij de Regee- fing op aan te dringen een grooter bedrag van het gezinsinkomen van aftrek vrij te stellen; en W. namen die motie over. Maar dit ging den heer Kuiper, die krachtens zijn functie in het bestuur van het Nederlandsche Werklie denverbond goed met de steunregeling op de hoogte is, lang niet ver genoeg. Hij hield een Uitstekend betoog, waarin zakelijke critiek op de *tegeering met name op Minister Slingenberg «et gespaard werd en diende namens de recht- tehe fracties een amendement op de motie der D. A. P. in, waarin aan de Regeering zonder teeer een duurtetoeslag boven den steun ge daagd werd. Ook dit amendement werd door tl. en W. overgenomen en wethouder van Liemt tegde zelfs toe, dat zij de motie met warmte in ben Haag zullen verdedigen. Wij 'vestigen op dezen gang van zaken de Aandacht van hen, die wel eens twijfelen aan hen goeden wil van sommige raadsleden ten °Pzichte van de steuntrekkenden. Waar noodig ls de rechtsche, is de katholieke fractie present niet alleen het beste voor de werkloozen te Verkrijgen, maar ook het uiterste, al doet zij haarbij niet mede aan stemmingmakerij, aan hemagogie, aan opzweeperij, aan het kweeken van ontevredenheid onder de werkloozen. De heer Visser liet een vermanende stem hooren en festigde er de aandacht op, dat in een tijd van °bleving gezorgd moet worden, dat de steun den bikkel tot het zoeken van werk niet vermin hert. be lijst der candidaten in den kieskring Haar- jhte, ter verkiezing van de leden der Tweede garner der Staten-Generaal, van de Kath. Dem. artij, is als volgt samengesteld: b Mr. P. M. Arts, Tilburg; 2. C. D. Wesseling, sGravenhage; 3. P. G. van Engelen, Haarlem; f' G. j. Bik, Rotterdam; 5. L. Waterloo, Amers- tehft; 6. W. C. Setteur, Utrecht; 7. Nic. J. Drie ten, Rotterdam; 8. Chr. W. Limburg, Purmer- hh; 9. i a. A. Grijseels, 'sGravenhage; 10. A. An Miert, Roosendaal (N.-B.)11. J. P. Storm- •esand, Nijmegen; 12. C. J. A. van Rijt, Delft; b W. P. N. Bronkhorst, Hilversum; 14. J. H. H. ^endriks, Amsterdam; 15. M. de Haan, Schie dam. Jteogr. 1: Hilversum I. *teogr. 2; Hilversum II. Brogr. 3: 8.00 Keulen; 9.20 Pauze; 11.05 Pau- Jb 12.20 Vlaamsch Brussel; 2.35 Droitwich; 3.20 AfÜs Radio; 4.20 Vlaamsch Brussel; 4.50 Pa- jOS Radio; 5.20 Keulen; 7.05 Parijs Radio; 7.20 ransch Brussel; 10.20 Parijs Radio. g.^r°Sr. 4: 8.00 Vlaamsch Brussel; 8.20 Pauze; Parijs Radio; 10.35 Londen Reg.; 12.50 rteitwich; 1.35 London Reg.; 4.20 Droitwich; Boedapest; 11.25 Droitwich. "Ogr. 5 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- EIJWS mofoonplaten-concert: Het meisje van de over haal, Bob Scholte; Marietje van Pietje, idem; Juffr. v. Dalen heeft een hoedje gekocht, Lou Bandy; Het leven is heusch niet zoo kwaad, Willy Derby; Treur dan maar niet, Bob Schol- te; 'tGaat voorbij, Lou Bandy; Margaretha, Bob Scholte; Herinneringen, Willy Derby; Het Steegje, idem; Kom sta eens op en zit niet op je centen, Willy Derby; Laat den moed niet zakken, Bob Scholte; Vader Nep, Willy Derby; Bloemen, bloemen, idem; Heden, Willy Derby; Als jjj een tango speelt, Bob Scholte; Diedel- domdie, Willy Derby; 8.0012.00 Diversen. (Wijzigingen voorbehouden.) In het gebouw der St. Josephsgezellen aan de Jansstraat hield Woensdagavond de eerw. heer M. M. H. Haring, leeraar aan het Seminarie Hageveld voor de St. Josephsgezellen-vereeni- ging een belangwekkende rede over de „Actie voor God". Praeses kaplaan v. d. Hoeven leidde met een kort woord den spreker in en herinnerde er aan dat juist het beschermfeest van den H. Jozef gevierd werd. In een tijd als dezen moeten we ons bewust worden van onze zware verant woordelijkheid aldus spr. en dit weer eens diep in ons laten doordringen. Nadat door allen het St. Josephlied was ge zongen, nam prof. Haring het woord. Het beeld van de huidige wereld, aldus spr., is zeer somber. Spr. bedoelde hiermede niet den nood der tij den maar meer in het bijzonder den tijd der nooden. Dat de Kerk lijdt en onderdrukt wordt, is de eeuwen door zoo geweest. Maar het is nu geen aanval op een artikel van ons Geloof, maar een frontaanval op het hart van de Kerk. Men loochent het bestaan van God. En nu zeggen de menschen wel dat het wel zoo'n vaart niet zal loopen, althans niet erger is dan vroeger, maar het is wel erger! Uit de berichten uit Rusland, Spanje, Mexico, en zelfs uit Frankrijk, spreekt een satanische haat tegen den godsdienst; het is de anti-christ, die zijn schaduwen vooruit werpt. Met schuld moeten wij erkennen, dat wij dien wereldbrand hebben zien aankomen. En we hebben uit ge makzucht de vonk niet tijdig genoeg gedoofd. Zeker, de denkbeelden, ie nu zoo veel opgang maken, zijn bestreden, maar nie'gnoeg. Het communisme is in zijn diepsten grond een theorie om den hemel op aarde te brengen, door eerst God van de wereld te verbannen. Als nu onder een andere gedaante van deze theorie be weerd wordt, dat de mensch zelf of de natie, of het ras God is, doet dit aan de theorie niets af. Het communisme bewandelt slinksche wegen om tot zijn doel te komen. Het gevaar dreigt van alle kanten. Ook in ons land, al is er nog veel te redden, al is er nog veel goed. Maar we moe ten ons niet laten verblinden door uiterlijken schijn. Toen in Rusland het communisme de macht kreeg waren er ook veel kerken, in Mexico gin gen ook veel menschen te Communie. Het gaat om de zielekracht, om de beleving van het ge loof. Hoevele Katholieken vervullen hun plich ten niet enkel uit sleur? Het gevaar hier in ons land is even groot als dat in Spanje en Mexico. Er zijn hier lijsten vol van communistische vereenigingen, die on der neutrale namen zich overal indringen. On telbaar zijn de vlugschriften, de pamfletten, die alleen ten doel hebben de vernietiging van 't Godsgeloof. Daartegenover moeten wij strijd vaardig en paraat staan. Het is echter niet alleen het communisme en het nationaal-socialisme, het zijn ook de vrij metselarij, het vrijzinnig protestantisme, maar vooral de lauwe Christenen, die het godsgeloof ondermijnen. Hoe kan anders de huidige toe stand in Rusland en Spanje verklaard worden? Communisme en opstand tegen wettig gezag hadden niet kunnen k/men als de katholieken hun godsdienst werkelijk beleefd hadden. De Actie voor God nu wil den godloochenaar bestrijden en wel door vlugschriften, circulaires, lichtreclames, filmpjes, gramofoonplaten en pamfletten. Maar wat kan dat tot resultaat hebben als Christus niet in ons leeft? Als de vijanden van God schreeuwen, waarom moeten wij dan zwijgen? We moeten apostelen zijn voor ons geloof en dus moeten we ons geloof kunnen verdedigen. Als in Rusland universiteiten worden opge richt voor de propaganda van de Godloochening, dan moeten wij daartegenover kunnen stellen minstens zooveel parate kennis van ons-Geloof om het te verdedigen. En in ons hart moet zijn de vlammende moed en het verlangen om die wetenschap naar buiten te dragen. Wij moeten ons Katholicisme voor honderd procent bele ven. Na afloop dankte kapelaan v. d. Hoeven voor de duidelijke en bevattelijke uiteenzetting, en besprak nog hoe de St. Josephsgezellen meer in het bijzonder kunnen meewerken aan de Actie voor God. De drukbezochte avond werd gesloten met het vlaggelied. De 68-jarige K. Vriezekoop, landbouwer te Haarlemmerliede, die Zaterdagmiddag om drie uur op den Rijksstraatweg nabij den Vergierde- weg werd aangereden door een auto, is Woens dagavond in de Maria-Stichting aan de gevol gen van dit ongeluk overleden. Woensdagmiddag had in café-restaurant Brinkmann de trekking plaats in de loterij, ge organiseerd door de R. K. Oratoriumvereeniging. De hoofdprijs, een reis voor twee personen naar Lourdes, naar de Kroningsfeesten in Londen of naar de Wereldtentoonstelling van Parijs is ge vallen op no. 10 van serie 367. De overige prij zen vielen op no. 6 van iedere serie. Zij kunnen worden afgehaald in het gebouw St. Bavo, waar ook trekkingslijsten verkrijgbaar zijn. Als altijd bieden wij U iets heel aparts, dat Uw verwachtingen te boven gaat. Vertrek dagelijks 2.30 uur. Zondags 10.30, 2 en 4 u. TEL. 16448 PLEIN 34 HAARLEM Bespreekt liefst daags te voren UW plaatsen. Een 31-jarige monteur uit Zaandijk stal in November van het vorig jaar uit de Centrale Werkplaats voor jeugdige werkloozen te Wor- merveer talrijke gereedschappen. De officier eischte 10 maanden gevangenisstraf. Het vonnis luidde hedenmorgen 8 maanden. Voor de Haarl. rechtbank is een zaak behan deld betreffende de z.g. voetbalzegels, die een inwoner uit Krommenie in zijn winkel in voor raad had en veel geleken op postzegels, hetgeen door de wet is verboden. De heer B. was vrij gesproken door den Zaandamschen kantonrech ter, doch de ambtenaar van het O. M. ging in hooger beroep. Veertien dagen geleden vroeg de Officier bevestiging van het vrijsprekende von nis van den kantonrechter, waarmede de recht bank zich vereenigde. Wegens steunfraude stond een 31-jarige schil der terecht, die als kostwinner van de familie wel steun had getrokken doch niet de inkom sten van zijn broer en evenmin van zichzelf aan de steunverleening had opgegeven. De eisch was 3 maanden gevangenisstraf. Vonnis 2 maanden- Tevens stond voor steunfraude terecht een 56-jarige los werkman uit Zaandam. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Vonnis conform. Tenslotte stond een 52-jarige profielsnijder uit Zaandam terecht, die als steuntrekkende te weinig inkomsten van den bij hem inwonenden zoon van zijn huishoudster had opgegeven. De Officier eischte 3 weken gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde den man conform. Voor het laatst willen wij nog even de aan dacht vestigen op de groote propagandaverga- dering van hedenavond, waar de heer A. C. de Bruijn za spreken over den „Moderne Kruistocht." Het geheel zal worden opgeluisterd door het muziekensemble van den heer J. Nibbering. Laten alle leden van den R. K. Volksbond met hun dames deze buitengewone vergadering bezoeken. Ook uit achting voor den spreker, den voorzitter van het R. K. Werkliedenver bond. Ook andere belangstellenden hebben gratis toegang. Heden, 15 April, des avonds 8 uur, zal in het gebouw St. Bavo als spre ker optreden de Heer Voorzitter van het R. K. Werklieden verbond, met als onderwerp De avond zal opgeluisterd worden met welwillende medewerking van het Muziek-ensemble van den Heer J. Nibbering. Gratis toegankelijk voor alle katho lieken, zoowel Dames als Heeren. De afd. Haarlem van de Kon. Vereeniging Oost en West hield Woensdagavond in het café-restaurant Gebr. Brinkmann haar jaarlijk- sche vergadering. Wegens ziekte van den voor zitter, den heer P. L. van Bueren, werd de vergadering gepresideerd door den secretaris, den heer H. F. Deinum, terwijl diens functie werd w'aargenomen door den 2en secretaris, Dr. L. S. van Asperen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat in 1936 vijfmaal een lezing met lichtbeelden resp. filmvertooning werd georganiseerd, steeds betrekking hebbend op Indië. Er wordt gestreefd naar samenwerking met de afd. Amsterdam en met onderwijsinstellingen. Uit mededeelingen van den heer Deinum, als vertegenwoordiger der afd. in het hoofdbestuur bleek, dat een reorganisatie van het orgaan der vereeniging werd voorbereid en weldra tot stand zal Kómen. Het financieel verslag werd uitgebracht door den penningmeester, den heer O. R. A. Mi- chelsen. De voorzitter bracht dank aan den penning meester voor alles, wat door hem wederom voor de vereeniging was gedaan. Tot bestuurslid werd gekozen Mevr. Palm Treysburg. Medegedeeld werd dat het aantal leden zich, na in de crisisjaren te zijn gedaald, wederom in stijgende lijn beweegt. Teneinde den band tusschen de leden der af- deeling onderling te versterken, w'srd in Maart j.l. bij wijze van proef eens een excursie naar het Kol. Instituut georganiseerd, waaraan ver bonden een bezoek aan de lokaliteiten der Ver. Oost en West te Amsterdam en een maaltijd in een Chineesch Restaurant. Deze excursie is zeer goed geslaagd en er wordt naar gestreefd nogmaals een dergelijke excursie te organisee- ren. In de vergadering werd er wederom de na druk op gelegd, dat Oost en West nietuitslui tend bedoelt te zijn een vereeniging van Oud- Indische gasten, doch een doelstelling heeft van algemeen belang. Na afloop van deze vergadering hield de heer Dr. J. F. E. Einaar een lezing over het onder werp; „Hoe gaat het tegenwoordig in Suriname en de beteekenis van Suriname voor Neder land"." Spr. vertelde, dat na de afschaffing van de slavernij in 1863 een staatstoezicht werd in gesteld opdat de planters niet plotseling zonder werkkrachten zouden zitten en met de bedoe ling de vroegere slaven aan een vrijwilligen ar beid in samenwerking met de planters te ge wennen. Dit mislukte, omdat de arbeiders nog steeds als slaven werden behandeld en daar door des te meer een afkeer van den arbeid hebben goeden pasvorm en snit NAgSAUSTRAAT 1 - hoek Kruisstraat Telefoon 13490 De afd. Haarlem II van de R. K. Staatspartij had Woensdagavond een bijzondere bijeenkomst belegd voor de bewoners van de parochie „Sint Bavo" te Haarlem-Noord. Bij zijn openingswoord herdacht de voorzitter onzen scheidenden afgevaardigde, den heer Chr. v. d. Bilt, die zijn mandaat steeds tot volle tevredenheid heeft vervuld en zich voor ieder steeds toegankelijk toonde. De heer Loerakker besprak het program der R. K. Staatspartij en toetste bij elk der vier punten de beteekenis aan den huidigen toe stand. Men kan gerust zijn vertrouwen aan onze partij schenken. Het zijn echter vooral haar beginselen en haar schitterend verleden, die er toe dringen om niet alleen lid te zijn van die partij, maar haar te genover haar tegenstanders te verdedigen. Wij moeten propagandisten zijn vooral in de komen de dagen, daar nimmer een zoo felle strijd te gen onze beginselen en tegen de Kerk is gevoerd. Wie het wereldbeeld overziet kan dienaangaan de niet in twijfel verkeeren. Spreker toonde aan de hand van de encyclie ken aan welke gevaren ons bedreigen. Met ver schillende citaten uit hun eigen geschriften be wees spr. de valsehheid zoowel van communisme als van Nationaal Socialisme. Duitschland en Rusland zijn voor ons de bakens in zee en zeg gen ons, dat wij In volstrekte geslotenheid moe ten optrekken willen wij voorkomen, dat wij ons laten belagen. Beide stelsels hebben onder veel meer ook dit gemeen, dat zij hun karakter verbergen. Het Nationaal-Socialisme zegt zelf de verdediger te zijn van de Christelijke beginselen, terwijl het weerspannigheid tegen de Bisschoppen verdedigt en de houding van de Bisschoppen laakt. De heer Mussert wordt een lief kind Gods genoemd, omdat hü toevallig in Werkendam geboren is, uit een Katholieken stamboom van vaders- en een protestantschen stamboom van moederszijde. Het Nationaal-Socialisme voert onvermijdelijk tot staatsvergoding en is reeds uit dien hoofde anti-Christelijk. Wat Duitschland te zien geeft is een stelselmatig streven om het Christendom te vernietigen. Het communisme is eveneens een wereldge vaar, zooals ten overvloede uit de jongste ency cliek blijkt. Het woedt overal in het geheim. Er wordt zelfs geen openlijke propaganda meer voor gemaakt, doch het werpt zich op elke ontevre denheid en gebruikt deze om verbittering te wekken. Onder allerhande neutrale titels worden de menschen opgeroepen. Zelfs zooals te Wormer via een cabaret-avond. Waar de strijd om zulke hooge goederen gaat, betreurde spr. het dubbel, dat er nog Katho- kregen. Na afloop van het Staatstoezicht in 1873 trokken de vroegere slaven echter niet allen naar Parimaxibo om er te luieren, zooals zoovele boeken beweren, maar velen legden zith op den kleinen landbouw toe. Sinds 1876 werden Britsch-Indïërs als arbeiders ingevoerd en na afloop van hun contract bleven ze als kleine landbouwers achtel. Zoo ging het ook later met de ingevoerde Javanen. Zij konden een goed bestaan vinden in de cacao-cultuur, die echter vernietigd werd omstreeks 1890 door ziekten. De groote fout was, dat pas in 1907 een land bouwproefstation werd opgericht. De grootland bouwbedrijven, die zich tot dusver op de sui kerteelt hadden toegelegd, begonnen toen aan de bananenteelt, maar men wist niet, wat men met de kleinlandbouwers moest doen. Men ver gat uit te zien naar een systeem om ze te be trekken in het arbeidsproces. Eigenlijk was men Oostindisch doof voor alle voorstellen om Su riname erboven op te helpen. In 1909 ging ook de bananencultuur ten gronde en tot 1914 heeft men dan ook een wanhopigen strijd om het bestaan in Suriname gehad. Eerst in 1916 ging men den goeden weg op door den Surinamers den rijstbouw te leeren, waardoor inplaats van njstinvoer, uitvoer kwam. De grootlandbouw bedrijven legden zich op andere producten als Liberiakoffie toe, maar ze kregen geen kans omdat ook Brazilië daarmee begon en veel te sterk concurreerde. In 1929 kwam men pas op het goede idee meerdere landbouwproducten te gaan telen, zcoals sinaasappelen (uitvoer in 1936 reeds 2 millioen) en maïs enz. Gepoogd wordt om ook een loonende bananencultuur te stichten. Om Suriname uit zijn verval op te heffen is veel geld, geen duizenden maar mil- lioenen guldens noodig. Ei- is té weinig bevol king (165000 inwoners) en het achterland is slecht bekend. De bevolking is, wat b.v. brood- bereiding beti'eft, zeer onhygiënisch, maar ze schijnt immuun te zijn voor infectieziekten! Men vindt veel fietsen in Suriname. Het groot ste genoegen is voor een fiets te sparen. De Engelschen hebben uit hun Creolenbevolking veel meer gehaald dan wij, doordat het onder wijs in Suriname veel te overladen is. Nederland wordt er als een dorado beschouwd, maar men kan veel beter bij de liefde voor het moe derland ook gehechtheid aan den eigen bodem leeren. In kleinbouw ligt de toekomst. Door de malaise sinds 1929 is Suriname ontwaakt. Men vindt er vele afstammelingen van Ne derlanders, die in het midden der vorige eeuw naar Suriname emigreerden omdat er werk krachten zoo schaarsch waren. De Hollanders zijn er grootendeels een onvermengd ras geble ven en hebben groote boerderijen gesticht. Spr., die gijn lezing met vele duidelijk en fraaie lichtbeelden illustreerde, deelde dan een en ander mede over de hout- en bananencultuur en zette tenslotte de cultureels beteekenis van Suriname voor Nederland uiteen, waarbij hij op de groote beteekenis wees van de invoering der leerplichtwet en de pioniers herdacht. Suriname ontbeert echter nog veel Nederlandsche energie. De waarnemende voorzitter, de heer H. P. Deinhm, sprak een hartelijk dankwoord. lieken zijn, die om vermeende belangen deze kracht en invloed pogen te breken. Spr. spoorde aan tot eendrachtig optreden te gen onze gemeenschappelijke vijanden. Verschillende vragen werden gesteld betrek king hebbende op ordening, over hetgeen na de verkiezing zou geschieden e.d. die alle tot ge noegen werden behandeld. Voor de Haarlemsche rechtbank stonden twee bloemistknechts uit Aalsmeer terecht, resp. 25 en 19 jaar oud, die gezamenlijk in Aalsmeer verschillende diefstallen en inbraken hebben gepleegd. Op Zaterdagavond 13 Februa ri om half elf hebben zij uit een bestelauto sigaretten en sigaren en vier spelen speelkaar ten, toebehoorende aan een 28-jarigen grossier te Aalsmeer, ontvreemd en denzelfden dag heb ben zij ingebroken in de woning van een 51-ja- rigen bloemist, hun oom, door een ruit te ver breken waardoor zij een raam konden open schuiven en naar binnen klimmen. Zij hebben daar eenige portemonnaies met geld gestolen. Tenslotte hebben zij op 15 Februari jJ. de deur van een schuur aan den Hornweg te Aalsmeer opengebroken. In de schuur stond een bestel auto, waarvan eveneens de deuren werden open gebroken. Uit den wagen is een groote hoeveel heid kruidenierswaren ontvreemd: ham, spek, worst, kaas, ter totale waarde van f 200.—, al les toebehoorende aan een 41-jarigen kruidenier in Aalsmeer. De grossier vertelde als getuige, dat zijn auto even onbeheerd, doch wel gesloten stond, ter wijl hij bij een klant op bezoek was. Na dit be zoek is hij met den auto naar huis gereden en hij heeft den wagen in de garage gezet. Den volgenden dag, toen hij met den auto een tochtje wilde maken, ontdekte hij dat het slot van den wagen verbroken was en daaruit verschillende goederen waren ontvreemd. De ouders van de jongemannen hebben de schade vergoed. De bloemist, bij wien is ingebroken, deelde mede, dat hij op 13 Februari naar de bruiloft van zijn zwager was gegaan. Bij zijn terug komst in zijn woning bleek ingebroken te zijn. Een hangkast in de slaapkamer was open gebroken. De inbrekers hadden een geldkistje onaangeroerd gelaten, maar wel twee porte monnaies, toebehoorende aan zijn dochters, gestolen. Deze getuige en ook de kruidenier, uit wiens bestelwagen in de schuur vele krui denierswaren zijn gestolen, hadden de schade door de ouders van verdachten vergoed ge kregen. Verdachten erkenden. Zij hebben nog veel meer: kruidenierswaren, rookwaren, bananen, konijnen enz enz. gestolen. Een der verdach ten zeide doordat hij schulden gemaakt had, tot zijn daad gekomen te zijn. Verschillende gestolen waren als de sigaret ten hebben zij voor zichzelf gebruikt. De chef-veldwachter van Aalsmeer merkte op, dat de straatdiefstallen na de arrestatie van verdachten zijn opgehouden. „De groote inbraken gaan echter gewoon door", aldus ge tuige. De Officier van Justitie zeide, dat als deze diefstallen worden voortgezet, geen enkele auto op straat meer veilig is. Een der verdachten is door zijn vrouw aangezet om met de diefstal len door te gaan. De vrouw heeft vele der ge stolen waren verkocht. Verdachten zijn nog nooit veroordeeld en 't reclasseeringsrapport is gunstig. Bovendien hebben de ouders de geleden schade vergoed. Daarvoor mogen de jongemannen wel zeer dankbaar zijn! Spr. eischte tien maanden gevangenisstraf tegen ieder, waarvan vijf maanden onvoor waardelijk en vijf maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De verdedigers, mr. B. W. Stomps en mr. O. H. v. Wijk pleitten clementie in den vorm van een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 29 April. Woensdag 14 April werd door 'n 18-tal can- ddaten, allen cursisten van de School voor vol wassen werkloozen, examen afgelegd, ter ver krijging van het einddiploma „Eerste Hulp bi) Ongelukken". De examencommissie aangewezen door het Centraal Bureau „Oranje Kruis" te Den Haag bestond uit de heeren dr. W. B. Smit, direc teur van den' Gemeentelijken GeneesRtmdlgen Dienst en dr. D. Heymans, arts te Haarlem. Na het examen, dat een zeer vlot verloop had bleken van de 18 candidaten 16 geheel aan de gestelde eischen te voldoen, zoodat aan deze personen het officieeie diploma zal wor den uitgereikt. Na afloop van het examen wer den de geëxamineerden door dr. Smit, als voor zitter van de plaatselijke atdeeling van bet Oranje Kruis toegesproken en gelukgewenscht met hun onderscheiding. Tevens sprak hij zijn groote voldoening uit over het feit, dét deze werkloozen van de hun geboden gelegenheid gretig gebruik hebben gemaakt om iets nuttigs te leeren, waarvan zij zelf en hun medemen- schen in belangrijke mate zullen profiteeren. Hij wekte allen op om in cursusverband verder te studeeren. Verder bracht hij dank aan den cursuslei ders dr. Heymans en A. Mookhoek en den or ganisator van den cursus den heer E. A. van de Haar. Tevens complimenteerde hij genoem de heeren met het gunstige resultaat. Het Katholicisme kan zijn goddelijke zending in deze wereld niet vol ledig ontplooien zonder Universi teiten. Het is daarom plicht van iederen katholiek zijn eigen Universiteit naar ver mogen te steunen. HET ADRES VOOR VAKKLEED INGMAGAZIJN FAARLAAR STEEG 1 TEL. 12842 Gebouw SL Bavo. Rechtskundig advies 7—8 uur; R. K. Bevolkingsbureau 8 uur; Ontwik kelingsavond 8 uur. St. Bavokerk. Orgelbespeling 34 uur. Kunstzaal De Bois. Tentoonstelling 9—5 uur. Kunstzaal Reeker. Expositie „Het Holland- sche Landschap" 107 uur. Gebouw H. K. B. Nieuwe Haarl. Kunstkring, 8 uur. Gem. Concertgebouw. Korps Kennemerland B. V. L„ kwart over 8. Raadhuis Overveen. Gemeenteraad Bloemen- daal, 2 uur. Rembrandt-theater. .Pygmalion" (geprolon geerd) 2.30, 7 en 9.15. Frans Halstheater. „De charge van de lichte brigade" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater. „San Francisco" (geprolon geerd) 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema. Palace-Filmac 11—5 uur. Gebouw „St. Bavo": Haarlems Gemengd Koor 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau 8 uur; Bazar „St. Caecilia" 8 uur. Gem. Concertzaal: Weldadigheidsconcert „Joh. Steensmans orkest", 8.15 uur. Kunstzaal De Bois: Tentoonstelling 95 uur. Kunstzaal Reeker: Expositie „Het Holland- sche Landschap", 107 uur. Stadsschouwburg:. Nederl. Tooneelgroep, .Rijksstraatweg no. 6", 8.15 uur. Rembrandt-theater: Pygmalion (3e week), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: Incognito getrouwd", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: ,,De geheime code", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac 115 uur; Marinel- la 7 en 9.15 uur. De le luitenant van de militaire administra tie van het korps Motordienst J. G. Schreuder, wordt met ingang van 1 Mei a.s. bevorderd tot kapitein bij dat corps. Op 16 April zal de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst worden uitgereikt aan den sergeant-vuurwerker G. A. Dorren, werkzaam bij de. artillerie-inrichtingen. In de week van 4 tot en met 10 April zijn te Haarlem 5 gevallen van roodvonk (waaron der 2 gevallen in één gezin), te Velsen 3 (in één gezin) en te Hillegom 1 geval geconsta teerd. Te Lisse kwam een geval van Dysente- ria bacillaris voor. De Ver. van kleinhandelaren in visch- en haringbedrijf „Eendracht maakt macht" houdt Maandag 19 April een vergadering in gebouw Jansstraat 48, des avonds om half 9. Als spre ker treedt op de heer L. Presser met als on derwerp; „Wettelijke regeling van den straat- en markthandel." Een vrachtrijder uit Heeg (Friesland), die met een 8-wieligen vrachtauto over den Rijks straatweg reed, werd bekeurd, omdat de rem men van zijn wagen niet in orde waren. De auto, die een eigen gewicht had van 4450 K.G. en die beladen was met een vracht van 10 ton, kon bij een snelheid van 27 K.M. met behulp van de voetrem pas na 77 meter tot stilstand worden gebracht. Dinsdagavond werd het clubtournooi geopend met een match tusschen 2 teams van Benoor den 't IJ (A'dam) en D. E. S. Na een kort woordje van den D. E. S.-praeses liepen de vol gende partijen; J. Menke 105 14 35 7.50 de Foeljaeger 150 14 61 10.71 v. d. Raay 121 28 25 4.32 O. Sterthum 125 28 19 4.46 Boonacker 46 14 11 3.28 J. Vlug 100 14 48 7.14 Tellalian 100 36 17 2.77 Kruiswegt 77 35 10 2.20 v. Nuus 75 50 8 1.50 J. v, Wunnik 73 49 9 1.48 Dubois 50 44 9 1.14 de Korte 34 43 3 -.76 Totaal: Benoorden t IJ 497, D. E. S. 559 car. Dinsdag 20 April wordt deze ontmoeting be ëindigd. Donderdagavond komt het eerste zestal van Excelsior (Velsen-Noord) in café Bolwerk op bezoek. De minister van Waterstaat heeft bij onder- handsche overeenkomst aan D. Bankevoort Dzn. te Bloemendaal opgedragen het maken van een der perceelen van bestek 268 der Zui derzeewerken, omvattende het aanleggen van een gedeelte van den Meerdijk van den Noord oostelijken polder. Ondertrouwd 15 April 1937: M. Blok en J. G. Mok; C. G. Houtzager en C. A. C. Stauder; J. G. Zwart en T. U. F. Meinesz; B. F. H. de Rid der en A. M. Barbillon. Getrouwd: 15 April 1937: H. M. M. Dreijer en M. A. Breed; H. Keitz en A. J. van Schagen. Geboren: 2 z. van J. M. Libergv. As; d. van E. A. DoevenDoe ven; z. van M. C. v. d. BoogaardGlas. Overleden: C. SillevisBuijs, 70 j., Vlietsorg- straat; A. BaruchPereira, 63 j., Oranjeplein; P., 7 mnd., z. van P. Bank, Sillemstraat; P. C. v. d. Stelt, 23 j„ M. v. Heemskerkstraat; W. HamstraSchoolmeester, 71 j., Maraisstraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5