Vredesteyn heden geopend Uithoorns nieuwe raadhuis past in de omgeving We luisteren naar FINANCIEN KAMP VOOR R.K. JONGE WERKLOOZEN KLOEKE BOUW RIJST PAL UIT AMSTELWATER Dagfilm DONDERDAG 15 APRIL 1937 De minister van Sociale Zaken, mr. Af. Slingenberg, verrichtte de openingsplechtigheid Toespraak van den bisschop Woorden van dank DE K.N.A.C. IN 1936 Stijging van het ledenaantal HOFBERICHT BAKKERIJ EN WOONHUIS AFGEBRAND De doodslag te Meppel Dienstbode tot zes jaar gevange nisstraf veroordeeld Dr. S. BARON VAN WIJN BERGEN Lisse's burgemeester in het huwelijk getreden NA HET STRAPERLOVERBOD Proces om de schadevergoeding POOLSCHE STABILISATIE- LEENING Eenvoud is het hoofdmotief, welke alleen in het interieur even wordt doorbroken Tal van schenkingen BOERDERIJ AFGEBRAND Diamanten bruidspaar Vrijdag 16 April MACHINEFABRIEK REINEVELD H. NICOLAAS BAARN ST. JOSEPHS-WEESHUIS DE SPAARNEBANK C. L. J. M. HAGENAAR Gelden beschikbaar voor eerste hypotheek en bouwcredieten. Rente vanaf 31/2 De Phillips Petroleum zal naar raming in het eerste kwartaal een winst behaald hebben van 1.20 per aandeel tegen 0.67 in het eerste kwartaal van 1936. Academische examens AMSTERDAM. Bevorderd tot accountant heer J. C. D. Smeitink. n De minister van Sociale Zaken, mr. M. Slingenberg, heeft hedenochtend half twaalf het kamp voor jeugdige werkloozen Vredesteyn van de Na tionale R.K. Commissie voor Jeugd- werkloozenzorg, gevestigd op de terreinen van de voormalige abdij te Egmond-Binnen, geopend. De Minister hield hierbij een toespraak, waarin hij constateerde, dat, hoewel door de opleving, welke op verschillend gebied in ons land valt waar te nemen, tal van arbeiders aan het werk zijn gegaan, nog steeds tienduizenden niet In de gelegenheid zijn op de normale wijze brood voor zich en de hunnen te verdienen. Ook bij wat men noemt de Jonge werkloozen is een aantal van hen weer aan den slag ge gaan. In het bijzonder geldt dit voor de aller- jeugdlgsten. Maar bij die van zeventien jaar en iets ouder blijkt de vermindering helaas niet zoo groot, als wij zoo gaarne zouden wen- schen. De tijd ls dan ook nog niet aangebroken, dat het kampwerk kan worden ingekrompen, om van stopzetten niet te spreken. Spr. besprak vervolgens het hier gekozen werkobject. In de laatste Jaren is de belang stelling weer bijzonder levendig geworden om cd dezelfde plaats van de aloude historische abdij van Egmond een nieuwe abdij te doen verrijzen. De omstandigheden lagen echter zoo, dat het naar alle waarschijnlijkheid niet moge lijk zou zijn hier op groote schaal veel tot stand te brengen, doch door inschakelen van jonge werkloozen kan hier nu werkelijk veel gebeuren dat anders nog Jaren en Jaren niet tot verwezenlijking zou zijn gebracht. Hier op de gronden van de abdij van Egmond zullen deze jonge menschen aan den arbeid worden gezet. Het zoo historisch bekende Egmond zal door den arbeid, die hier wordt verricht, nieuwen klank en nieuwe bekendheid krijgen. Dat men hier deze plaats heeft uitgekozen is niet alleen omdat de arbeid, die verricht moet worden, zoo uitstekend geschikt is, maar ook, omdat de ligging zoo gunstig ls om er honderden Jongens uit de grootste steden van ons land naar toe te halen. Uit het programma blijkt spr., dat ook dit werk er toe zal bijdra gen de vakkennis van deze jonge menschen te vergrooten. Dit laatste toch ls zeer belangrijk, Want Juist in deze tijden van opleving blijkt, hoe zij, die over vakbekwaamheid beschikken, veel eerder aan het werk komen dan zij, die deze niet hebben. Het verheugde spr., dat het de Nationale, R.K. Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg en den instellingen welke haar steunen, ge lukt is gelegenheid te krijgen op dezen his- torlschen bodem dit mooie werk te verrichten. Gij weet, aldus de Minister, dat de regeering dien arbeid met kracht steunt en daarom zal ik steeds met belangstelling uw werk volgen en u helpen daar, waar het noodlg is. De Minister verklaarde hierop het kamp voor geopend, daarbij het vertrouwen uitsprekend, dat hetgeen hier wordt verricht tot zegen zal strekken voor de Jongens, die hier zuilen ar beiden. Over het verloop dezer officieele opening seint men ons nog: Vanmorgen ls in tegenwoordigheid van een groot aantal geestelijke en wereldlijke autori teiten het katholieke jeugdwerkkamp Vrede steyn te Egmond-Binnen geopend. Het kamp was versierd met vlaggen, kleurige schilden en aardige wimpels. Reeds vroeg in den morgen heerschte er tus- schen de barakken een ongewone drukte. De be woners liepen in feestgewaad, vaak bestaande uit een schamel Zondagsch pak, in afwachting rond. Even over negenen arriveerde de bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers. Na door de kampleiding te zijn ontvangen, werd Mgr. naar de versierde kapel geleid, waar hij met assistentie van den HoogEerw. Deken van Alk maar, E. P. Rengs en den zeereerw. Rector Tesser, Montfortaan en zielzorger van het kamp, een H. Mis opdroeg. Tijdens de H. Mis hield Mgr. een korte toespraak, waarin hij den arbeid als een zegen schetste en de jongelui gelukwensch- te, omdat zij in dit kamp werk hebben wil len zoeken en ook hebben gevonden. Mgr. hoopte, dat Gods zegen op dit schoo- ne kamp zon rusten. Na de H. Mis werden de kapel en het kamp door Mgr. ingezegend. Te half 12 arriveerde de minister van So- aale Zaken Z.Exc. Mr. Slingenberg in het kamp. Hij werd vergezeld door den hoofdinspec teur der Rijkswerkverschaffing, den heer Meyer de Vries en door den heer Draaier, directeur- generaal van Sociale Zaken. In de groote recreatiezaal, die vroolijk met bloemen en planten waa versierd en door de kampbewoners en tal van genoodigden was gevuld, werd Mgr. Huibers van harte welkom geheeten door rector Drost, die het een eer achtte de beide hooge functionarissen in het eerste R.K. Werkkamp van het diocees Haar lem te mogen begroeten. Ook heette spr. welkom de vertegenwoordigers van de provincie Noord- Holland, de Prov. Waterleiding, het R. K. Werk liedenverbond, den R.K. Volksbond, van de Nationale en Diocesane Commissie voor Jeug dige Werkloozenzorg en de vertegenwoordigers v«n diverse organisaties. Spr. zeide, dat dank zij de hulp van de re geering zoo goed voor de Jeugdige werkloo zen in dit kamp kan worden gezorgd. Ook herinnerde spr. aan de groote bezorgdheid van den Bisschop, die zooveel hulp had ver leend. wanneer schier onoverkomelijke moeilijkheden moesten worden overwonnen. Het was aan de aanbeveling van den bis schop te danken, dat de stichting van dit kamp doorgang kon vinden. Spr. was ook dankbaar, dat Mgr. de inzege ning had willen verrichten en hij hoopte, dat de zegen, dien de bisschop over dit werk en over dit kamp had afgesmeekt, Inderdaad op dit kamp zou mogen rusten. Woorden van dank richtte spr. ook tot den Provinciaal van de Broeders van O. L. Vrouw van Lourdes, die eenige van zijn beste krachten voor het werk kamp had afgestaan en aan directeur Mol, die de plannen had beraamd voor de oprichting van dit kamp, Dank zei spr. ook verschuldigd te zijn aan de Nationale en de Diocesane Commissie voor Jeugdige Werkloozenzorg, alsmede aan de loka- lencommlssie en voorts nog aan de Paters Benedictijnen van de Priorij te Egmond, die zoo prachtig hadden geholpen en zonder wie dit werkkamp zeker niet in Egmond zou zijn ge komen. Spr. zeide, dat niet alleen aandacht wordt geschonken aan het werk in dit kamp, maar ook aan de versterking van het geloof der jon gelui. Hier wordt hun geleerd, dat de arbeid een roeping is. In dit kamp, aldus spr., waarin de echte ge zinsgeest heerscht, ondervinden de Jongens, dat zij niet alleen staan met him moeilijkheden, maar dat de kerkelijke en wereldlijke overhe den hen willen helpen. Hierna hield minister Slingenberg de ope ningsrede. Na den minister voerde nog een groot aan tal sprekers het woord, waarna de plechtigheid met het zingen van „Aan U, o Koning der Eeuwen" besloten werd. De minister heeft op het plein van het kamp onder applaus en het zingen van het Wilhel mus de nationale driekleur geheschen. Aan het Jaarverslag van de Koninklijke Ne- derlandsche Automobiel Club, zooals dat door den secretaris der K. N. A. C., mr. B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten, zal worden uitge bracht op de jaarlijksche algemeene ledenver gadering op 22 April a.s., is het volgende ont leend: Al kan gereedelijk worden toegegeven, dat het afgeloopen Jaar zeer hooge eischen heeft gesteld aan de financieele draagkracht onzer bevolking, toch wint de overtuiging veld, dat thans een onevenredig aandeel der lasten op het motorwegverkeer wordt afgewenteld. Verhooging van bestaande, Invoering van nieu we heffingen, hebben er het hare toe bijgedra gen om zelfs stilstand, gevolgd door achteruit gang, te bewerkstelligen in de ontwikkeling van het automobilisme. Niet langer mag wor den berust in het aanvoeren van de bijzon dere tijdsomstandigheden als argument om op den thans gevolgden weg voort te gaan. Het behoeft dan ook geen verwondering te baren, dat de K. N. A. C. in dit verslagjaar in de eerste plaats hare krachten heeft gecon centreerd op dezen h.i. funesten gang van zaken. De technische aspecten van het verkeerspro bleem werden daarbij evenmin uit het oog ver loren. Veelal valt hierbij echter een gebrek aan waardeering van het motorverkeer te consta- teeren, veroorzaakt door het feit, dat men hier te lande nog te weinig motor-minded is. Dit brengt mede, dat dikwijls vele maatrege len of regelingen van eenzijdigheid niet zijn vrij te pleiten. Ook uit de weinige waardeering, welke de automobiel- en motorsport bij wetgever en som tijds ook bij overheid ontmoet, blijkt, dat nog niet voldoende wordt Ingezien, dat deze tak van sport, mits onder goede leiding, zeer veel nut voor het land kan afwerpen. Gelukkig zijn eenige lichtpunten hiertegen over te stellen. Wie onze nieuwe bruggen en viaducten berijdt, kan niet anders dan erken telijk zijn, voor hetgeen, ondanks den crisistijd, is tot stand gebracht. Wat echter het meest tot voldoening stemt, is, dat blijkbaar thans met krachtige hand de afbouw wordt voort gezet, nadat de herhaalde temporiseering zoo menigmaal teleurstelling heeft gebracht. Met betrekking tot de lotgevallen der K. N. A. C. zelve memoreert de secretaris met vreug de de toetreding als lid van Z. K. H. Prins Bernhard. Voorts stemt het tot bijzondere voldoening, dat temidden van de ontwrichtende gebeurte nissen van de laatste jaren, ook dit jaar kon worden afgesloten met een overschot aan nieuw toegetreden leden. Ook voor 1937 blijkt de se cretaris ln dit opzicht optimistisch gestemd. H.M. de Koningin heeft Woensdag te zes uur in het Huis ten Bosch in audiëntie ontvangen Z. Exc. luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant van het veld leger. In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur is door onbekende oorzaak brand ontstaan in ie bakkerij van den heer H. te Liessel. De vlam men grepen zoo snel om zich heen, dat weldra ook het woonhuis door het vuur werd aange tast. Toen de vrijwillige brandweer uit Deurne met de motorspuit op het terrein van den brand verscheen, stond het geheele pand reeds in lichter laaie. Mede door gebrek aan goed bluschwater kon de brandweer niet voorkomen, dat zoowel de bakkerij als het aangrenzende woonhuis door de vlammen werden verwoest. Een gedeelte van den inboedel van 't woon huis kon nog in veiligheid worden gebracht, doch de Inventaris van de bakkerij werd ge heel een prooi der vlammen. De schade wordt door verzekering gedekt. &A MET UW TIJD MEE! OOK U SLAAGT MET'N HOLLYWOOD HOED VANAF I 3_W ■)TOT I JQ^SO Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft de 27- jarige dienstbode E. V. te Meppel, thans gede tineerd, wegens doodslag op haar meesteres, mevrouw R. SternChottel, veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikking stelling van de regeering. De procureur-generaal had acht jaar ge- eischt. De Rechtbank te Assen had haar tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hedenmorgen ls te Roermond het huwelijk voltrokken tusschen dr. S. F. A. O. M. Baron van Wijnbergen, burgemeester van Lisse, met Jonkvrouwe J. C. P. Michiels van Kessenich. Na het burgerlijk huwelijk ten raadhuize te Roermond werd in een plechtige H. Mis het kerkelijk huwelijk gesloten voor den Hoogeerw. heer Deken W. Rhoen van Roermond. Bij deze plechtige huwelijksvoltrekking waren als vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Lisse aanwezig de heeren G. Tromp en P. Warmerdam, wethouders en J. C. de Haan, ge meente-secretaris. Den burgemeester werd voor deze gelegenheid, namens het gemeentebestuur, aangeboden een vaas van Leerdamsch glas, waarop het wapen der gemeente was aangebracht. Deze vaas was gevuld met bloemen in de kleuren der gemeente Lisse, n.l. geel en blauw. Voorts vernamen wij neg dat verschillende raadsleden de huwelijksplechtigheden eveneens hebben bijgewoond, terwijl de verschillende openbare lichamen, ambtenaren, vereenigingen enz. der gemeente Lisse den burgemeester met dezen dag hun telegrafische gelukwenschen aan boden. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft een tusschen-arrest gewezen in de civiele zaak tus schen de Amsterdam-London Verzekering Mij. en den heer Strauss, exploitant van het Stra- perlospel. Op de wereldtentoonstelling 1935 te Brussel werd het Straperlospel verboden. De exploitant Strauss had het risico van dit verbod verzekerd voor een bedrag van niet minder dan ruim f 200.000.—. Na de sluiting eischte de heer Strauss de ver zekeringspenningen op, welke uitbetaling echter op verschillende gronden werd geweigerd. De exploitant maakte een civiel geding aan hangig, waarbij hij van de verzekeringsmaat schappij twee ton eischte, voor welk bedrag hij hooge premies had betaald. De rechtbank wees een interlocutoir vonnis, waarbij de verzekeringmaatschappij werd toe gelaten tot het bewijs, dat Strauss geen belang had bij de exploitatie van het spel. Gedaagde had n.l. aangevoerd, dat de exploitatie van het spel in handen van een combinatie was. Van dit interlocutoir vonnis kwam de verze keringmaatschappij in appèl. Het Hof bevestigde in alle opzichten het von nis van de Rechtbank en verwees de zaak te rug naar de derde kamer dier rechtbank, waar voor de verzekeringmaatschappij dus zal heb ben te bewijzen, dat Strauss geen belang had bij de exploitatie. Naar aanleiding van de door de Poolsche re geering bekend gemaakte voorstellen inzake de rentebetaling op de 7 pet. Poolsche stabihsatie- leenlng 1927, deelt de Vereeniglng voor den Effectenhandel in overleg met emittenten mede, dat zij uit de door haar tot dusver ontvangen berichten te dezer zake nog geen aanleiding kan vinden den houders aan te bevelen het gedane aanbod aan te riemen. Heden zal de waarnemend Commissaris der Koningin in Noord-Holland, Mr. J. B. Bomans, in de Zuidelijkste gemeente der provincie Uithoorn het nieuwe raad huis openen. Het tracé van den nieuwen provincialen weg HeemstedeHilversum snijdt de bebouwde kom van Uithoorn juist ter plaatse, waar zich het pas 24 jaar oude Raadhuis bevindt. In verband met de uitvoering dier plannen heeft de Pro vincie het gebouw voor f 54000 aangekocht en stond Uithoorns gemeentebestuur voor de taak op vrij korten termijn een nieuw Raadhuis te stichten. Tusschen het Marktplein en den Amstel werd een boerenwoning aangekocht, na af braak van welke woning men een terrein ver kreeg, dat door het verkrijgen van de toestem ming om het nieuwe Raadhuis eenige meters in den Amstel uit te bouwen en door het bij trekken van een kade, die vroeger tegen de oude woning doodliep, zoodanig kon worden vergroot, dat het zeer geschikt was voor den Raadhuisbouw. De Uithoornsche Gemeenteraad heeft den bouw van zijn nieuwe Raadhuis opge dragen aan de architecten Granpré Moliè re, Verhagen en Kok te Rotterdam en dezen zijn er in geslaagd om een gebouw te stich ten, dat als Raadhuis geheel past in het karakter van dit dorp, dat gelegen tusschen de vier groote steden: Leiden, Haarlem, Amsterdam en Utrecht en in verband met de plannen voor de geprojecteerde primaire wegen HaarlemUtrecht en Rotterdam- Amsterdam, gunstige ontwikkelingsmoge lijkheden heeft. Daarenboven hebben de ontwerpers geprofi teerd van de bijzondere omstandigheid, dat het nieuw te stichten gebouw met een lengte-zijde de zonzijde aan den Amstel zou grenzen, waardoor de beide lengte-gevels waarvan één naar de dorpszijde en één naar het water gekeerd, geheel verschillende eischen stelden en mogelijkheden boden. Dat de beschikbare financieele middelen tot soberheid dwongen was voor de bouwmeesters geen bezwaar. Integendeel bij den geheelen op zet hebben zij den eenvoud als hoofdmotief aanvaard en doorgevoerd en zoo is het in diep- roode baksteen (van de Limburgsche Maas)'op getrokken Raadhuis verrezen. Het bestaat, uit een hoofdgebouw met be gane grond- en bovenverdieping, dat slechts één reeks vertrekken heeft aan den zorinegével (aan den waterkant), terwijl tusschen die „reeks vertrekken en den Noordelijken gevel zich de gang bevindt. Hierdoor zijn alle kunstmiddelen voor lucht- en llchttoetreding overbodig en het gebouw heeft zoo een geringe diepte, maar een domineerende lengte gekregen. Even wordt deze reeds eenvoudige distribu tie zelfs zeer enkelvoudig, namelijk in de Raad zaal, de Secretarie en in den rechtervleugel, waar de lokalen van den voorgevel tot den achtergevel doorloopen en de gang dus ont breekt. In de kloeke gevels spreken, de achterliggen de ruimten zich in de raamvormen duidelijk uit, vooral in den voorgevel, waar de gebrand schilderde ramen van de Raadzaal ook van zelf een bijzonder accent geven. De achterge vel, aan den waterkant, is vlak en rijst als 't ware rechtstandig uit het water op, terwijl de zijgevels, in elk waarvan zich een speciale toe gang tot het gebouw bevindt in verband met de bijzondere bestemming der zich daar be vindende dienstruimten, een half-cirkelvormi- gen uitbouw hebben. Het gebouw is afgedekt met blauwe pannen onder flauwe helling, dakramen zijn vermeden en ook in het ontbreken van eenig sterk spre kend hoogte-accent, spreekt de eenvoud van dit gebouw, dat van de klapbrug gezien als een monument van Hollandsche degelijkheid uit het Amstel-water oprijst. Het interieur is in afwerking ook weer een voudig, doch de verschillende vertrekken met hun mooie uitzicht op den Amstel zijn mooi van toon en kleur. Hier en daar is in het interieur de soberheid, die het geheel kenmerkt, even doorbroken, zon der dat dit echter storend wordt. Maar met ruime hand zjjn door de burgerij en door vrienden van buiten geschenken voor het nieu we Raadhuis aangeboden, die daarin een pas sende plaats hebben gekregen. In den afgeloopen nacht ia brand ontstaan in een boerderij, bewoond door den heer A. V. te Bolnes. Hoewel kort na het uitbreken van den brand de motorspuit ter plaatse was, kon men niet verhinderen, dat de geheele boerderij een prooi der vlammen werd. Zeven koeien, vier varkens, en eenige kalveren kwamen in het vuur om. De oorzaak van den brand is niet bekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Op Vrijdag 16 April hopen de echtelieden J." Hermans en Th. Hermans—v. d. Heuvel te Boxmeer den dag te herdenken, waarop zij voor zestig Jaren in den echt werden verbonden. Beide Jubilarissen, die resp. 87 en 89 jaar oud zijn, genieten nog een uitstekende gezondheid en zijn ln weerwil van hun hoogen leeftijd nog benijdenswaardig kras. Het zal dien dag het diamanten bruidspaar zeker niet aan hartelijke belangstelling ont breken. HILVERSUM I, 1875 M. (Algemeen pro gramma, verzorgd door den KRO) 8.009.15 en 10.00 Oram.pl. 11.30 Bijbel- sche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.pl.. 12.30 De KRO-Melodisten, so list en gram.pl. 2.00 Gram.pl. 2.15 Rede Z. Exc. Dr. H. Colijn. 3.00 KRO-Kamer- orkest. 3.45 Gram.pl. 4.00 Sopraan en piano. 4.10 Gram.pl. 4,30 Vervolg concert. 4.40 Gram.pl. 5.00 KRO-Orkest (Om 6.00 Land- en tuinbouweauserle). 7.00 Be richten. 7.15 Luchtvaartkroniek. 7.35 Re portage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gram.- pl. 8.30 Otero Bakker's Hongaarsch ork. 8.00 KRO-Symphonie-orkest en solist. 8.45 Gram.pl. 10.00 Vervolg concert. 10.30 Berichten ANP. 10.40 De KRO-Boys, so list en gram.pl. 11.30—12.00 Gram.pl. HILVERSUM II, 301 M. (8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00 VARA) 8.00 Gram.pl. 10.20 Declamatie en gram.pl. 12.00 Kovacs Lajos' orkest en gram.pl. 2.00 Voor tuin- liefhebbers. 2.30 Het Lyra-Trlo. 3.15 AVRO-Dansorkest. 4.00 De Flierefluiters en gram.pl. 6.00 Voor de kinderen. 5.30 „Melody Circle". 6.30 Politiek radiojour naal. 6.50 Gram.pl. 7.00 „Hoofdmomenten uit de geschiedenis der Ned. Arbeidersbe weging", causerie. 7.20 Gram.pl. 9.00 Gram.pl. 10.00 Bas en orgel. 10.30 .Be richten ANP. 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.30—12.00 Gram.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gram.pl. 12.05 Orgelconcert. 12.50 BBC-Dansor- kest. 1.35 Birminghamsch Philh. Strijkor kest en soliste. 2.20 „A rolling stone", causerie. 2.36 Gram.pl. 3.05 Sted. Politie- muzlekkorps van Bristol. 3.50 Gram.pl. 4.20 BBC-Midlandorkest. 8.35 Alfredo Campoll's orkest. 6.20 Berichten. 6.45 Or gelspel. 7.15 Voor tulnlielhebbers, 7.35 Revueprogramma. 8.35 Radiotooneel. 8.20 Berichten. 9,40 Stanley Baldwin: Respon sibilities Of Empire. 9-55 Pianovoor dracht. 10.25 BBC-Orkcst, BBC-Koor en solisten. 11.20 Bram Martin's dansorkest. 11.50—12.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 6.10, 7.20 en 9.20 Gram.pl. 11.35 Parijsch Symphonie-or- kest en zang. 3.20 Blaaskwintet v. h. Nat. Orkest en soliste. 4.50 Oellovoordracht. 5.05 Zang. 5.50 Vervolg cellovoordracht. 6.05 Vervolg zang. 6.20 Planovoordracht. 7.06 Zang. 7.50 „Société des Instruments Anciens" en solisten. 9.50 Gram.pl, 10.20 11.20 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 8.50 Militair concert. 6.30 Gram.pl. 7.50 Omroep-Amusements orkest. 3.50 Grarn.pl. 11.20 West-Duitsch Kamerorkest. 1.35 Gram.pl. 3.20 Ge var. programma. 4,20 Literair-muzikaal pro gramma. 5.20 Omroeporkest. 7.30 Voor oud-strijders. 8.20 Folkloristisch pro gramma. 9.50 Concert. 10.30—11.20 Om roep-Amusementsorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gram.pl. 11.50 Omroeporkest. 12.30 Sa lonorkest. 12.501.20 Gram.pl. 4.20 Om roeporkest. 6.20 en 5.50 Gfam.pl. 6.20 Omroepdansorkest. 7.20 Salonorkest. 7.50 Radiotooneel. 9.05 en 9.30 Omroepdans orkest. 9.50—10.20 Gram.pl. 484 M.: 11.20 Gram.pl. 11.30 Accordeon- muzlek. 11.50 Salonorkest. 12.30 Omroep orkest. 12.50—1.20 Grarn.pl. 4.20 Decla matie en gram.pl. 4.50 Trioconcert. 5.10 Gram.pl. 5.35 dito. 5.50 Planorecital. 6.35 Zang. 7.20 „La chasse du Röy", operette. 9.3010 20 Gram.pl. DEUTBCHLANDSENDER, 1G71 M. 7.30 Walsen- en marschenconcert. 0.20 Be richten. 9.50—11.20 Omroep-Amuse- mentsorkest. Om 10.05 Weerbericht. Tenslotte zij nog vermeld de muurschildering in de hall der bovenverdieping, vervaardigd door H. Mengelberg te Utrecht, die een beeld geeft van Uithoorns leven en bedrijvigheid en tevens voor het nageslacht bewaart de herin nering aan het huwelijk van het Prinselijk Paar. Rond het nieuwe Raadhuis is een eenvoudige groenbeplanting aangebracht, waardoor een geslaagde overgang verkregen is van den nieuwbouw naar het Marktplein en de straat. De inschrijving op de resteerende f 500.000. 6 pet. preferente aandeelen in de N.V. Machine fabriek Reineveld, ijzer- en metaalgieterij, ge vestigd te Delft, zal zijn opengesteld op Dins dag, 20 April, te Amsterdam ten kantore van Labouchere Co. N.V., te Rotterdam, Delft, Den Haag, Vlaardingen en Schiedam ten kan tore van de heeren R. Mees Zoonen, tot den koers van 100 pet. Bij overteekening zal de toewijzing systema tisch geschieden. De storting moet geschieden op Vrijdag 30 April, ten kantore van inschrijving, tegen ont vangst van recepissen, welke na aankondiging kosteloos tegen 6 pet. preferente aandeelen, voorzien van dividendbewijs no. 1 en volgende, zullen worden omgeruild. Het zegelrecht op de nota van toewijzing komt ten laste van de inschrijvers. Ten einde de balanswaarde der activa aan te passen aan de huidige omstandigheden, de ka pitalisatie in een betere verhouding te brengen tot de te verwachten omzetten, te voorzien in nieuwe bedrijfsmiddelen, en aldus de mogelijk heid te openen tot hervatting der uitkeering van behaalde winsten, besloot de op 14 April 1937 gehouden algemeene vergadering van aan deelhouders tot een Ingrijpende kapitaalsreor ganisatie. Behoudens verkrijging van de Mi- nisterleele verklaring van geen bezwaar op de desbetreffende statutenwijziging, wordt het uit staande gewone aandeelenkapitaal ad f 1.300.000 omgewisseld in restantbewijzen zonder nominale waarde en worden de bestaande f 650.000 6 pet. cumulatief preferente aandeelen omgewis seld in nieuwe gewone aandeelen van gelijke nominale waarde. Ten slotte besloot de alge meene vergadering tot de onderhavige uitgifte, welke de N.V. in staat zal stellen haar bank- schulden af te lossen en met een voldoende eigen kas de betere tijden tegemoet te gaan. Het R-K. Kerkbestuur der Parochie van den H. Nicolaas te Baarn stelt op 12 Mei a.s. af losbaar de 5 pet. leening, groot f 273.000. restant f 269.000 op 1 Juli 1928, aangegaan ter vervanging van de leening d.d. 3 Jan. 1921 voor het bouwen eener school met Uitgebreid Lager Onderwijs te Baarn. Tezelfder tijd gaat zij een nieuwe geldleening aan ten behoeve van deze school, op de volgende voorwaarden: De obligatlën zijn voorzien van halfjaarlijk- sche coupons, vervallende 1 Januari en 1 Juli. De eerste coupon zal vervallen op 1 Januari '38. In de jaren 1942 tot en met 1956 zal jaar lijks f 2000.— worden uitgeloot; in de jaren 1957 tot en met 1961 telkens f 3000.De ge heele leening zal in 1961 zijn afgelost. De af lossing geschiedt a pari. Het kerkbestuur- heeft eerst na 1942 het recht deze geldleening te allen tijde geheel ver vroegd af te lossen of meer stukken uit te lo ten ter aflossing, dan hierboven vermeld. Woensdag 12 Mei zijn vorenvermelde 5 pet. obligatlën 1928 aflosbaar bij het kantoor van de Rotterdamsche Bankvereeniging te Baarn a 100 pet., met rentevergoeding tot 12 Mei 1937. Bij hetzelfde kantoor te Baarn is van heden af opengesteld de inschrijving op vorengenoemde 4 pet. geldleening groot f 45.000.tot den koers van 100 pet. Aan de houders van niet-uitgelote obligatiën der per 12 Mei aflosbaar gestelde 5 pet. leening 1928 wordt tot en met 22 April een recht van voorkeur op de uit te geven 4 pet. obligatiën toegekend, in dier voege, dat de inschrijvingen zooveel mogelijk naar volgorde van binnen komen zullen worden toegewezen. Indien na 22 April nog 4 pet. obligatiën beschikbaar mochten zijn, zullen deze toegewezen worden op vrije of nagekomen preferente inschrijvin gen, eveneens zooveel mogelijk naar volgorde van ontvangst dezer inschrijvingen. De storting op de toegewezen obligatiën, als mede de levering der stukken, waarmede voor keursrecht is uitgeoefend, moet geschieden op Woensdag 12 Mei, ten kantore der inschrijving. Bij eventueele latere storting moet 4 pet. rente .van 12 Mei 1937 af worden bijbetaald. De Haagsche Bankvereeniging N.V. bericht, dat van 15 April bi) haar de inschrijving is opengesteld op de 4 pet. 30-jarige Obligatie- leening groot f 386.000 nom. ten laste van het St. Josephs-Weeshuis te Gouda tot den koers van 100 pet. Houders van obligaties der 5 pet. leening d.d. 2 Januari 1929, oorspronkelijk groot f 300.000. en van onderhandsche schuldbekentenissen hebben tot en met Donderdag 22 April 1937 't recht van voorkeur om in te schrijven tegen den koers van 99% pet. Na inlevering der stukken met coupon 1 Juli 1937 e.v. ontvangen de obligatiehouders op 1 Mei 1937 een gelijk nominaal bedrag 4 pet. obligaties der nieuwe leening met coupon 1 November 1937 e.v., alsmede per obligatie van f 1000.f 21.33, per f 500.f 10.66 wegens 4 maanden loopende 'rente a 5 pet. onder aftrek van couponbelasting, alsmede het koersverschil van pet. De toewijzing der vrije inschrijvingen zal naar volgorde geschieden na 22 April, zoolang de voorraad strekt. De storting resp. omwisseling zal geschieden op Zaterdag 1 Mei ten kantore van inschrij ving. Bij eventueele latere storting op het toege wezen bedrag op de vrije inschrijvingen moet 4% pet. rente van 1 Mei af worden bijbetaald. Het bestuur wenscht met goedkeuring der Kerkelijke Overheid een geldleening aan te gaan van f 386.000.— ter conversie en aflossing van de 5 pet. obligatieleening d.d. 2 Januari 1929, oorspronkelijk groot f 300.000.— pro resto f 286.000.en eenige onderhandsche schuld bekentenissen. Door de uitgifte dezer leening ontstaat geen schuldvermeerdering. De rente is betaalbaar op halfjaarlijksche coupons, vervallende 1 Mei en 1 November. De eerste coupon verschijnt 1 November 1937. De couponbelasting komt ten laste van obligatie houders. De duur der leening is bepaald op 30 Jaar. De directie van de N.V. Spaarnebank be richt ons, dat in de gehouden vergadering van den Raad van Commissarissen dier N.V. is be sloten, aan aandeelhouders voor te stellen een dividend van 3 üct. uit te keeren. HeerengTacht 439, Amsterdam, Tel. 30760-30860 Courante complexen perceelen te koop gevraagd De Cultuur MijTjiranggonhoekte in 1936 een winst van f 800 tegen een verlies van f 19.462 het vorig jaar. Het bedrag zal op de nieuwe rekening worden overgebracht. De algemeene vergadering van aandeel houders in de Koloniale Bank heeft het voorstel tot uitgifte van een 4 pCt. obliga tie-leening van f 3 millioen goedgekeurd. Symington en Wilson zijn van oordeel, dat de ontwikkeling van de ruVbermarkt afhan kelijk is van het feit, of na de verkoopen van de laatste dagen thans alle zwakke speculatieve posities zijn geliquideerd. Zij gelooven, dat dit practiscli reeds het geval is. Op langeren termijn hangt de ontwik keling af van de omstandigheid, of Malakka en Nederl. Indië de toegestane export quota ten volle zullen kunnen benutten. De I. G. Farben Industrie A.G. boekte in 1936 een netto-winst van M. 55.43 millioen tegen M. 51.44 millioen in 1935 en keert een onveranderd dividend uit van 7 pCt. De Nederlandsche Handel Mij. zal ver moedelijk tegen het einde dezer maand te Manilla (Philppijnen) een kantoor openen d- Op de beurs te Londen gaat langzamer hand 'n geruststellende invloed uit van het dementeeren der geruchten omtrent een verlaging van den Amerikaanschen goud prijs. Daarentegen houdt de a.s. Engelsche begrooting de aandacht gespannen. Het Russisch stoomschip „André Marti", verscheepte een nieuioe goudzending van 40 kisten, van ruim 50 K.G. elk, naar Londen. Men gelooft dat dit goud naar New York wordt doorgezonden. De goudprijs te Londen kon zich met d tot 141/6l/2 herstellen. 495.000 werd aan goud omgezet. De uitvoer van Engeland bedroeg in Maart 43.46 millioen of 4.89 millioen meer dan in Februari j.l. en 7.51 millioen meer dan in Maart 1936. De invoer beliep 82.69 mili eu was 11.04 millioen hooger dan in Febr. en 14.64 millioen hooger dan in Maart 1936. In het eerste kwartaal bedroeg de in voer 229.53 mill, of 29.38 millioen meet dan in de overeenkomstige periode van 1936. De uitvoer beliep 121.12 millioen en was 15.03 millioen hooger, dan in het eerste kwartaal van 1936. Het invoer-overschot is dus in het eerste kwartaal van 78.20 mill- tot 89.66 mill, gestegen. De stijging van den invoer hield gedeeltelijk verband met het bewapeningsprogram. De Studebaker Corporation boekte in 1936 een netto-winst van S 2.18 millioen tegen een verlies van 1.97 millioen het vorig jaar- Bij de Pennsylvania Rrd. verminderde de geconsolideerde schuld in 1936 met 35.5 millioen. De Intercont. Rubber Co. boekte in 1936 een netto-winst van 19.667 tegen een ver lies van 92.542 het vorig jaar. De prijzen zijn in de eerste maanden van 1937 zeer be vredigend; een belangrijk deel van oogst 1937 is voorverkocht. De Republic Steel heeft in het eerste kwartaal 1937 meer winst behaald, dan in het geheele jaar 1935. De voorzitter van den raad van beheer is voor het verder verloop van het jaar vol vertrouwen en verklaarde, in antwoord op een vraag, dat de Mij. er zeer na aan toe is, wat het dividend betreft, ook voor de houders van gewone aandeelen iets te doen. De staalproductie in Amerika heeft zich in de afgeloopen week op 91 pCt. der capa citeit gehandhaafd. De staalschroot-markt te New York is flauw, aangezien de prijsverlaging in de vo rige week den verkoop van groote voorraden heeft uitgelokt, die waren vastgehouden bij de verwachting van hoogere prijzen. De Woolworth keert een onveranderd kwartaal-dividend uit van 0.60 p. aandeel- De Colgate Palmolive Peet behaalde in 1936 een winst van 4.21 millioen of 1.40 per gewoon aandeel. Het grootste deel van de winst werd in de tweede helft van het jaar bereikt. Dr. Schacht verklaarde te Brussel, dat, als de internationale stabilisatie der valuta's aan de orde komt, Duitschland niet in ge breke zal zijn, om zijn medewerking te ver- leenen. Het doel moet zijn, tot een vaste internationale valuta te komen. Eerst moet een grondslag worden gelegd, waarop als weleer op langen tijd kan worden gewerkt- De Iersche minister van Financiën stelde bij het indienen van de begrooting voor, de Invoerrechten op thee met 4 d. per lb. te verlagen en de rechten op tarwe af te schaffen. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.95%8.96'/3 (v- slot 8.96%); de Dollar op l.S2>/2—(v- sl. 1.82%); de Frank op 8.138.17 (v. sl- 8.15Vi)de Belga op 30.75—30.80 (v. sl. 30.77 en de Zwitsersche Frank op 41.60~41.65 (V- sl. 41.64). «e De Tidewater Associated boekte in 1936 een netto-winst van 1.11 per aandeel te- gén 0.73 per aandeel het vorig jaar. De American Bemberg heeft haar prijzen met 3 d 4 dollarcent per lb. verhoogd. De Nivas verkocht 984 ton superieur en 303 ton bruine suiker voor consumptie. De Hero Conserven te Breda boekte in 1936 een winst van f 84.612 tegen f 58.585 het vorig jaar. Het bedrag wordt voor af schrijving bestemd. Na de muntdepreclatie kwam een einde aan de prijsdaling en de verkoop bewoog zich in stijgende richting-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6