De dwaasheid van den oorlog H.M. de Koningin te Soestdijk V Niet convoyeeren der „Sarkani m De opdracht aan Van Zeeland Het stemmen over een staking Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per Week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 18 APRIL - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20517 30 minuten pauze in den strijd brachten een wonderlijk schouwspel Vijanden die onderling een praatje maakten Men kan den oorlog niet laten wachten De zaak van Jones" Aardappel Z. Em. Kardinaal Verdier heeft te Parijs ter gelegenheid van zijn gouden priesterfeest een pontificale H. Mis opgedragen in de Notre Dame Duitschland en de niet- inmenging Het noenmaal gebruikt bij het Prinselijk Paar Prinselijk Paar naar Reckenwalde Valsche-munterij in een grot Maurice Frère verricht de in leidende werkzaamheden Een twintig-jarige Italiaan heeft een motor vervaardigd, die slechts 3 milli meter groot is en slechts 0.16 gram weegt. Hij ontwikkelt 0.0008 Paarden kracht. Boven een vergrooting, waaruit men kan zien, dat de nabootsing voortreffelijk is Gevaarlijke reis methode Blinde passagiers der Ameri- kaansche treinen Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiü Een Madonnabeeld op Sardinië aangespoeld BOM IN DE HOOGESCHOOL TE WARSCHAU ONTPLOFT 99 Geen controle op de lading De brand te Comrat raagfta&y Aan den mond van de Theems zijn groote kustbatterijen met verdragend geschut van het zwaarste kaliber opgesteld om een binnendringen naar het hart van Engeland te kunnen voorkomen Groote meerderheid ten gunste van een algemeene staking verwacht De staking aan de Clyde Een afdoend middel tegen malaria? De Poolsche minister Roman onderscheiden De conventie van Oslo Ontwerp voor een overeenkomst ter uitbreiding van goederenruil De toenadering van Belgrado en Rome DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Zondag Prins Nicolaas naar Parijs? Beek naar Boekarest ERNSTIGE ONTPLOFFING NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. MADRID, 17 April. In den sector van El Pardo heeft de oorlog: dertig minuten stilgestaan. Een wapenstilstand van een half uur om de dooden van het slagveld te begraven en de gewonden achter de linies te brengen. Een half uur is het Niemandsland tele- Brammen meldden het reeds het tooneel geweest van een wonderlijk schouwspel, schrijft öe speciale reporter van United Press aan de Telegraaf. Nauwelijks was tusschen de beide Plaatselijke bevelhebbers overeengekomen, dat de strijd voor enkele oogenblikken gestaakt zou borden, of de mannen van Miaja en Franco sprongen uit hun loopgraven te voorschijn er ratelde ditmaal aan de andere zijde geen Mitrailleur om hen neer te maaien en er wer den geen handgranaten en dynamietpatronen geworpen om de ratelende mitrailleurs tot 2Wijgen te brengen. Er werden geen schoten gewisseld, doch slechts sigaretten en terwijl de man nen van het Rooae Kruis hun droeven plicht vervulden, bespraken de verbitterde vijanden van zooeven de kansen van den oorlog. Je vecht voor een verkeerde zaak, trachtte een militie-soldaat een officier van Franco te °vertuigen. „Ieder van ons vecht voor de zaak, die hij de beste denkt," antwoordde de officier. Dan worden de militaire kansen besproken. De nationalisten verklaren, dat de artilleristen Van de regeering aan de rechtsche linies zware Verliezen toebrengen. „Is bij jullie iemand uit Avila?" vraagt eens klaps een soldaat van Miaja. Er klinken yüf, zes antwoorden. De republikeinen Mformeeren naar den toestand in hun geboor teplaatsen, wanneer de burgerkrijg die in han den van de witten bracht, de nationalisten vragen nieuws uit het regeeringsgebied. Ik heb familie in Madrid, zegt een soldaat van Franco, zij wonen in die en die straat, weet iemand hoe ze het maken? Er is aan den ónderen kant een militie-man, die twee straten verder gewoond heeft en zijn tegenstander de yerzekering geeft, dat de familie in leven is en «i goeden welstand verkeert. Elders hebben twee broers elkander gevon den. zjj zijn negen maanden lang door het °nverbiddelijke Niemandsland gescheiden ge feest. Nu klinken hun stemmen over het veld. Dan hebben de Roode-Kruis-soldaten hun Plicht gedaan. Na precies dertig minuten worden weer korte bevelen gegeven. De mannen nemen haastig afscheid, want men kan den oorlog niet laten wachten. Zij verschansen zich weer in hun loopgraven. Er valt een schot. Het eerste van den nieuwen oorlog. In alle sectoren van het front voor Madrid Bilbao blijft het rustig. Slechts wordt met 'Usschenpoozen van beide zijden geschutvuur °P verschillende plaatsen gegeven. In den loop Van den morgen en in het begin van den mid dag van vandaag vielen verscheidene granaten °P verschillende punten der hoofdstad. Er vie- etl enkele slachtoffers. Uit Vitoria wordt gemeld: Ruim honderd dooden en meer dan driehonderd gewonden zijn geteld als resultaat van 'n bloedig ge- Vecht, dat zich heeft afgespeeld in den sector van het Escoriaal. Na intensieve voorbereidingen, hadden de sgeeringstroepen Donderdag des morgens om Jen uur een aanval ondernomen op de stel- 'ftgen van Las Vagas in den sector van het f scoriaal. De mannen van Franco, die opdracht «adden gekregen niet te wijken, verspreidden P 100 meter voor hun loopgraven een spervuur an kanonnen en automatische wapenen, waar oor de aanval tot staan werd gebracht. Des iddags vernieuwden de regeeringstroepen ech- r den aanval, ditmaal met aanzienlijk tal- er effectieven, wier aantal geschat werd op "ngeveer vijfduizend. Tegen den avond werden echter teruggedreven en op het slagveld telde Men ruim honderd dooden en meer dan 300 «ewonden. Kapitein „Aardappel Jones", de gezagvoerder an de Marie Llewellyn, die sinds jaren regel matig aardappelen verscheept van St. Jean de nz naar Bilbao en zich niet wil storen aan fen blokkade, is vanmiddag in Noord-Weste- JJke richting uitgevaren, zonder zijn bedoelin- Mv,fkenbaar te maken- Wellicht heeft hij deze 'chting slechts genomen als een list om de okkade voor Bilbao te verbreken. Het is u, er ook mogelijk, dat hij den steven naar Uls wendt en naar Wales terugkeert. De „raadgeving" naar zijn vertrekhaven terug e keeren, die gisteren door een Britschen tor pedojager is gegeven aan het Engelscbe vracht- cnip Llewelyn, dat trachtte de blokkade der diepen voor Bilbao te breken, heeft aanleiding gegeven tot een protest van sir Percy Harris, een er voornaamste liberale afgevaardigden, in een edevoering, die hij te Newport op het eiland "ight, heeft uitgesproken. Spr. herinnerde aan de belofte der regee- fing de schepen in volle zee onder alle om standigheden te beschermen en verklaarde: „Door Eden heeft de regeering beloofd Brit- sche schepen, die niet-verboden goederen vervoeren, met oorlogsschepen in volle zee te beschermen tot aan de grens der terri toriale Spaansche wateren. Hoewel Eden den Britschen schepen heeft f^ngeraden niet naar Bilbao te gaan wegens "et mijnengevaar, heeft hij nader aangegeven, ^at hij niets zou doen om hen te belemmeren. De liberale partij wenscht, dat deze belofte Uiterst gestreng gehouden wordt". Voorts heeft sir Stafford Cripps, die te Man chester het woord heeft gevoerd, de Engelsche regeering er van beschuldigd samen te werken met de blokkade van Bilbao, teneinde te strij den tegen de arbeidersklasse met imperialisti sche oogmerken. De officieuze Deutsche diplomatisch politische Korrespondenz juicht het practisch resultaat, dat de niet-inmengingscommissie te Londen heeft bereikt, toe, doch spreekt de meening uit, dat het controleplan, zooals het zich tot dus ver heeft ontwikkeld, nauwelijks aan alle eischen zal voldoen. Het blad meent, dat de controle ter zee wel voldoende zal zijn, doch de controle te land niet, daar o.a. het aantal controleurs aan de Pyreneeëngrens niet vol doende is. Duitschland zal, aldus het blad, van zijn kant de niet-inmengingspolitiek blijven steunen en het zijn plicht achten, erop toe te zien, dat de nog aanwezige onvolkomenheden in het con troleplan niet misbruikt worden. Zaterdagmiddag om kwart over twaalf arriveerde ten paleize Soestdijk H. M. de Koningin, vergezeld van haar hofdame, freule Schimmelpenninck. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard hadden zich in de hall opgesteld en toen de open cadillac, waarvan de standaard wapperde, het hek aan de zijde van Soest in draaide, daalden de Prinses en de Prins de treden van het bordes af en verwelkomden hun koninklijke moeder, de Prinses met een harte lijke omhelzing, de Prins met een handdruk. Op het bordes gekomen, wendden zij zich tot het publiek, dat zich bij het hek had opgesteld, en vriendelijk wuivend met hun zakdoeken, trokken zij zich terug in het paleis, waar H.M. de Koningin voor het eerst ten huize van haar kinderen het noenmaal gebruikte. Des middags maakte H. M. een rijtoer door Baarn en Soest, om de versiering in oogen- schouw te nemen. H. M. de Koningin is Zaterdagavond om half zeven met haar gevolg per auto vanaf Soestdijk te Het Loo gearriveerd. Over den Amersfoortscheweg en de Paleis laan reed de stoet naar het paleis. Ondanks het druilerige weer was de kap van den auto van H. M. neergelaten. Voor het pa leis stonden eenige belangstellenden die H.M. bij haar aankomst levendig toejuichten. Het Prinselijk Paar is Zaterdagavond om streeks kwart voor acht per auto van Soest dijk naar Amersfoort vertrokken, vanwaar het per trein naar Berlijn reisde. Van hier gaat het met de nieuwe Maybach naar Reckenwalde, waar een bezoek wordt ge bracht aan de moeder van den Prins, wier gezondheid te wenschen overlaat. Op Soestdijk werd het Prinselijk Paar uit geleide gedaan door den intendant van het paleis, jkh. J. A. de Jonge van Zwijnsbergen. Te Amersfoort arriveerde het Prinselijk Paar tien minuten voor het vertrek van den trein. De Vorstelijké personen begaven zich naar een gewonen slaapwagen, waarna zij zich onmiddel lijk terugtrokken. De weinige belangstellenden ter zijde van den ingang van het stationsgebouw juichten het Prinselijk Paar hartelijk toe, toen het den hof- auto verliet. Het perron was voor het rijtuig, waar de hooge reizigers hadden plaats geno men, door politie in burger afgezet. WEENEN, 16 April (D.N.B.). Een bekend on derzoeker uit Graz ontdekte in een grottenge- bied in Stiermarken een metselwerk in een der wanden, dat er uitzag als een graf uit voor historische tijden. Hij liet het gesteente sprin gen en vond een werkplaats, waarin zich tal van smeltovens en andere werktuigen bevonden. Men vermoedt, hier met een werkplaats van valsche-munters te doen te hebben. BRUSSEL, 17 April (Belga). Naar aanlei ding van het door de Britsche en Fransche regeering tot Van Zeeland gerichte verzoek, een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheid, te geraken tot een algemeene ver mindering van de contingenteeringsmaat- regelen en andere hinderpalen op het ge bied van den buitenlandschen handel, heeft de Belgische premier, in overleg met deze beide regeeringen, den vroegeren adviseur der nationale Bank van Oostenrijk, Mau rice Frère, belast met de voorbereidende werkzaamheden, welke voor dit onderzoek noodig zijn. Frère heeft zich reeds einde der vorige week naar Londen begeven, waar hij van gedachten gewisseld heeft met den eersten economischen adviseur der Britsche regeering, sir Frederick Leith Ross, alsmede met vertegenwoordigers van de ministers van Buitenlandsche Zaken, Finan ciën en Handel. Frère zal Maandag te Parijs zijn en zijn enquête vervolgens ook in andere landen voortzetten. WASHINGTON, 17 April (Reuter). Dat het niet geheel van gevaar ontbloot is, als blinde passagier met de Amerikaansche treinen te reizen, blijkt uit het feit, dat in 1936 niet minder dan 2738 personen, die - op onwettige wijze per trein reisden of zich aan andere ver boden handelingen op spoorweggebied schuldig maakten, gedood zijn. Voorts zijn in het laat ste half jaar van 1936 1.820.059 blinde passa giers of overtreders van de treinen of van de spoorwegetablissementen verwijderd. Deze cij fers zijn afkomstig van 77 verschillende spoor wegmaatschappijen, die een net met een totale lengte van bijna 400.000 K.M. exploiteeren. De meeste doodelijke ongevallen zijn veroor zaakt, doordat blinde passagiers van de assen der goederenwagens vielen. Verwachting: Matige tot krachtigen, later afnemende Noordwestelijke tot Westelijken wind, 5 zwaar bewolkt met enkele regenbuien, 3 later opklarend en iets zachter. Verdere vooruitzichten: Waarschijnlijk 3 droog en iets zachter overdag. De stormwaarschuwingsdienst seinde Za- Ëj 3 terdag 19.55 aan de posten IJmuiden tot aan de Belgische grens: „Attentiesein neer". illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMllllllli^ ORISTANO (Sardinië), 17 April (Stefani). Aan de kust van Sardinië is een houten, door het vuur verminkt, beeld aangespoeld, voorstel lende de Madonna met het Kind, waarschijnlijk een werkstuk uit de Spaansche school van de zestiende eeuw. Men meent, dat dit beeld in een of andere kerk eener Spaansche plaats aan de Middellandsche Zee heeft gestaan en tijdens den burgeroorlog, nadat de kerk in brand was gestoken, in zee is geworpen. De vondst heeft diepen indruk gemaakt op de bevolking van Sardinië en de autoriteiten van Oristano heb ben het beeld in de kerk aldaar doen plaatsen, waar het een voorwerp van vereering voor de bevolking vormt. WARSCHAU, 17 April (D.N.B.) In een der lokalen van de Technische Hoogeschool, waar de colleges pas op 21 dezer waren hervat, is gisteravond een krachtige bom ontploft. De Hoogeschool is in verband hiermede wederom voor onbepaalden tijd gesloten. De regeeringspersdienst bericht: Naar aanleiding van de in eenige dagbladen verschenen berichten, dat door den marinestaf aan het Ned. Bevrachtingskantoor te Amster dam vóór het vertrek uit Rotterdam van het s.s. Sarkani toezegging zou zijn gedaan, dat dit schip by het passeeren van de Straat van Gi braltar door een Nederlandsch oorlogsschip zou worden geconvoyeerd, deelt genoemde staf mede, dat van een dergelijke toezegging geen sprake is geweest. Toen de kapitein van de Sarkani op 1 April j.l. mondeling het verzoek om convooi deed, werd hem medegedeeld, dat de directie van het Nederlandsch Bevrachtingskantoor een derge lijk verzoek schriftelijk behoorde in te dienen bij het departement van Defensie, doch dat convooi niet zou kunnen worden toegestaan, wanneer niet aan bepaaldelijk te stellen voor waarden, o.a. by de inlading, zou zijn voldaan. Er werd pas op 10 April een verzoek om convooi van het Ned. Bevrachtingskantoor ontvangen, waarbij moet worden aangetee- kend, dat het schip toen reeds uit den Nieuwen Waterweg was vertrokken, zoodat daadwerkelijke controle niet meer mogelijk was. Bovendien kon, by navraag te Rotter dam, de verantwoordeiyke instantie niet den waarborg geven, dat er niets anders dan levensmiddelen in het schip waren ge laden. BOEKAREST, 17 April (Havas). Volgens de Universul zijn by den brand, die een gedeelte van het plaatsje Comrat, nabij Tighina in Bes- sarabië in de asch gelegd heeft, acht personen om het leven gekomen. LONDEN, 17 April (Havas). Het laat zich aanzien, dat het in alle steenkoolmünen ge organiseerde referendum om uit te maken, of de arbeiders eventueel bereid zijn tot een algemeene staking over te gaan, teneinde erkenning te verkrygen van de vakvereeni- gingen in Nottinghamshire, een groote meerderheid ten gunste van een staking zal opleveren. Onder de eerste uitslagen, welke bekend zyn behooren die van de mijnen van Bedward, waar het conflict verleden jaar uitbrak. Hier hebben 1342 man zich uitgesproken vóór en 142 tegen een staking. Eenzelfde stemverhouding valt waar te nemen in Zuid Wales. De definitieve uitslagen zullen Dinsdag en Woensdag bekend worden. Na de gisteren gehouden 24-uurs staking, wer ken de scheepswerven aan de Clyde thans weder op volle kracht. Het schijnt, dat het gevaar van een alge meene staking, ter ondersteuning van de eischen van de 12.000 stakende leerjongens, thans is afgewend. Het districtscomité van de bonden van arbeiders in de scheepsbouwindustrie zal Maandag bijeenkomen om de kwestie te bestu- deeren. MOSKOU, 17 April (Tass). Gemeld wordt, dat sedert twee jaar in verscheidene plaatsen in het Koeban-gebied dat altijd zeer van ma laria te ïy'den heeft gehad, proeven zijn ge nomen ter bestrijding van deze ziekte door mid del van een door Russische geleerden uitgevon den preparaat. In plaatsen waar vroeger veertig procent aan malaria leed, doet zich thans geen enkel geval van moeraskoorts meer voor. BRUSSEL, 16 April (Havas) Den Poolschen minister van Handel, Roman, is het grootkruis van de Belgische Kroonorde verleend. Vanmorgen tien uur heeft Roman een be zoek gebracht aan Koning Leopold en vervol gens had hij besprekingen met Van Zeeland, Van Isacker en Spaak. Morgen zal hij naar Antwerpen gaan en Zondag zal hy het Limburgsch mingebied be zoeken. In welingelichte kringen wordt verklaard, dat geen handelsverdrag zal worden onderteekend, de besprekingen zijn informatorisch. BRUSSEL, 17 April. (Belga) In de onlangs te Den Haag gehouden vergadering van des kundigen der landen, welke de conventie van Oslo uitmaken, werden de mogelijkheden tot uitbreiding van de handelsbetrekkingen vastge legd in een rapport, dat aan de respectieve re geeringen is voorgelegd. Na onderzoek van dit rapport door de be trokken diensten zijn de deskundigen van Ne derland, België, Denemarken, Finland, Luxem burg, Noorwegen en Zweden, op 12 April j.l. te Brussel byeengekomen. De aldaar gehouden be sprekingen zijn vandaag geëindigd. De deskundigen hebben den tekst opge steld van een voorloopig ontwerp voor een plurilaterale overeenkomst tusschen de landen der Conventie van Oslo, welke ten doel heeft den goederenruil uit te breiden en als een eerste stap beschouwd kan wor den op den weg naar vermindering der be lemmeringen voor den internationalen handel. De deskundigen zullen het voorloopige ont werp en een rapport ter onderzoek aan de respectieve regeeringen voorleggen. Dit program van actie zal eventueel in de naaste toekomst onderzocht worden tydens een byeenkomst van de vertegenwoordigers dezer regeeringen. BERLIJN, 17 April. Op de politieke toenade ring tusschen Belgrado en Rome, welke een ge volg was van het bezoek van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, Ciano, is de economische rust tusschen beide landen gevolgd. In een hieraan gewyde beschouwing zegt de Deutsche Volkswirtschaft: De beide regeeringen hebben hiermede een streep gezet onder een ontwikkeling, welke tot voortdurende ineen krimping van het handelsverkeer had geleid en welke tijdens de sanctiemaatregelen haar diep tepunt had bereikt. Betrekkelijke rust aan de fronten in Spanje; wonderlijk schouwspel bij een 30 minuten- wapenstilstand in den sector van El Parbo. Groote meerderheid ten gunste van een alge meene staking verwacht in het referendum on der de arbeiders in de Britsche steenkoolmijnen. Maurice Frère belast met de inleidende werk zaamheden inzake de opdracht aan Van Zee land tot onderzoek der mogelijkheid van een economisch wereldherstel. H. M. de Koningin heeft op doorreis naar Het Loo ten paleize Soestdijk het noenmaal gebruikt bij het Prinselijk Paar. Het Prinselijk Paar is naar Reckenwalde ver trokken. Koninklijk besluit te wachten inzake de niet- inmenging in Spanje. Nadere verklaring over het niet-convoyeeren van de Sarkani. Op de werf Gusto te Schiedam zal een nieuwe Kantoeng worden gebouwd. Een Anti-lawaaibond opgericht. Steun voor proeven van maïsverbouw. Beurs van New York: Stemming onregelmatig. Zondag. Rustdag. Hoe verlangen we er een week lang naar! Hoe verprut sen we hem! Neen, laten we ditmaal zelfs eens 't allereerste: den dag van God, buiten beschouwing. Zes dagen ploeteren we om den Zondag vrij te hebben. Maar des Zondags zijn we de slaaf van Zondagsche kleeren, van familiebezoek welstaandshalve, slaaf van onze hobby's of onze verveling. We verdoen de uren met gemopper, met allerlei huiselijk getwist, of we spannen ons harder in op fiets, op tennisbaan, op voetbalterrein dan ooit in de week. We omspinnen de uren met verveling of met eenderlei „tijdverdrijf" o mooi woord! zonder eenige afwisselingsfantasie. Hoe weinigen weten den Zondag als rustdag geestelijk en lichamelijk goed te benutten, hetzij in de vrije natuur, hetzij gezellig binnenshuis. Hoe weinigen zijn geen slaven van gewoonte, alledaagschheid, tredmolen maniertjes! Viert uw vrijen dag toch gezond en opgewekt en als dag des Heeren. PARIJS, 17 April (D.N.B.)Volgens de In- transigeant zal prins Nicolaas van Roemenië zeer binnenkort met zijn vrouw in Parijs aan komen om zich daar definitief te vestigen. BOEKAREST, 17 April (Havas). De Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken, Beek, wordt Donderdag as. te Boekarest verwacht, teneinde het bezoek te beantwoorden, dat Antonescoe in het najaar aan Warschau heeft gebracht. Het blad Curentul schrüft naar aanleiding hiervan, dat de Poolsch—Roemeensche betrek kingen den laatsten tijd veel gewijzigd zyn en dat de reis van Beek dan ook onbetwistbaar een politiek karakter draagt. Aan boord van een duikboot te Rio de Janei ro heeft zich een ontploffing voorgedaan. Ver scheidene matrozen werden gewond, van wie zes ernstig. l|V> I L I H H LI I l l 11 II\U tl irZ. Stand op Zondag 1 uur van.: 748.4 Vorige stand: 749.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1