Wel dekerk, maar... V ondel-her denking mos 9 t as maai zeurt om erediet NON-INTERVENTIE IN SPANJE ZONDAG 18 APRIL 1937 VAN WEEK TOT WEEK Heffingen op vetten en zetmeelderivaten Minister weigert verlaging TRAGE GANG VAN KEURING DER AUTOBUSSEN Vragen aan den minister van Waterstaat ARBEIDER VERDRONKEN Bij het afspoelen van zijn schoenen wieken ,'Khd<h1 Koninklijk Besluit te wachten Jhr. Ruys herdacht Krans op zijn graf gelegd BELANGSTELLING VOOR DE BLOEMENVELDEN Extra treinen op Hemelvaartsdag Tinbaggermolen te water gelaten Bestemd voor de Billiton- maatschappij MIJNENVEGER TE WATER GELATEN TE HOOGE BELASTING OP SUIKER Afname van het verbruik Verbouw van maïs Steun voor proeven DE HOOGE RAADiEN DE CONTEMPLATIEVEN Een commentaar van de Osser- vatore Romano INVOER JUTEPRODUCTEN De nieuwe weg Dordrecht Moerdijkbrug Onder aanmoediging van den minister-president en den minister van Onderwijs is een nationaal co mité gevormd Opvoering van werken van den dichter HERINNERINGSMEDAILLES AAN DEN BOERENOORLOG Bijeenkomst te Den Haag INBRAAK TE HELMOND Leege kassa teruggevonden DOODELIJKE AANRIJDINGEN In de twintigste eeuw zijn de menschen, althans in ons land, misschien niet minder braaf dan vroeger, misschien zelfs niet minder religieus, maar het is zeker, dat zij in Bftote massa veel minder kerksch zijn dan vroeger. Voor de katholieken, die zich streng houden aan den kerkelijken Zondagsplicht, Seldt dit slechts in beperkte mate, doch de Protestanten hoort men algemeen klagen, dat Kerk haar vat op de menigte verloren heeft °f bezig is, te verliezen. Zelfs bestaat er een 2ekere animositeit, in die kringen vooral, tegen de „kerkschen", waarvan men ook onder ka tholieken een enkele maal een flauwe weerspie geling vindt, b.v. in het wantrouwen tegen „de hjnen". Dit verschijnsel heeft vele oorzaken, etl het zal ook vele gevolgen hebben. Het is 'h ieder geval een verschijnsel, dat de bezorgd heid opwfckt. Zoo zagen het twee leden der re dactie van het veertiendaagsche orgaan Her- v°hnd Amsterdam, een protestantsch tijdschrift i.dat de belangen van de Ned. Hervormde Kerk 111 den ruimsten zin des woords wil dienen." gingen er op uit en raadpleegden een groot kintal jeugdleiders „van alle gezindten" over het vraagstuk betreffende de kerk en de jeugd, ^een enkele richting sloegen zij over. Zoo vindt •Pen in het boekje, waarin zij de gesprekken met de jeugdleiders samenvatten, zoowel de ^•S.B. als de S.D.A.P., zoowel het Nederland se Jongelings Verbond als De Graal verte genwoordigd. Het resultaat van deze gesprekken 's in weinig woorden weergegeven in de in leiding: „Iedereen wil wel de kerk, hoe haar Sakeering ook zij, maarbijna „iedereen hiioopt er een verwachting of een voorwaarde ^n vast. De kerk moet haar verstarde vormen Prijsgeven en toonen, dat het christendom be tekenis heeft in alle levensopvattingen; zij moet de waarde van het leekengetuigenis meer tt uitdrukking laten komen en zij moet meer Waarachtige levensleiding geven. Volgens enke- tn moet deze leiding zich ook uitstrekken tot h®t politieke terrein. Practisch allen gelooven m de kansen van de kerk, als die maar open Wil staan! Misschien nog onbew'ust komen jonge menschen uit alle kampen naar de kerk toe, maar zij komen met zeer concrete bezwaren en ^agen. Zij beseffen sterker dan een vorige Generatie, welke waarden er in de kerk ver- horgen zijn, bovenal welke waarden er in het Christendom liggen." ®en onderzoek, dat werkelijk alle groepen en «telen van ons volk bestrijkt, leidde tot deze hierkwaardige conclusie. De katholieke lezer zal Wel begrepen hebben, dat het hier zeer in het ^gemeen gaat over het begrip „kerk", en dat het onderzoek naar de gezindheid van de jeugd het zware moderne kerkprobleem geenszins tot m alle onderdeelen kan oplossen. Dóch het hlijft een verheugend feit, dat onder de jon geren de vraag leeft naar de beteekenis van het kerkelijke leven, onverschillig welke „kerk" bezoeken. Men ziet in het kerkgebouw en hi den godsdienstleer niet meer uitsluitend de overblijfselen van een voorbije grootheid. Men heseft weer, dat de christelijke kerk een bood schap aan de wereld heeft te brengen, en wel: 0® goede boodschap, het Evangelie. Men vraagt haar het evangelie in de wereld. Men vraagt haar de evangelische Waarheid in en door de ^et'k. Men houdt zich bezig met de kerkheree- hi§ing, met „kerkopbouw" en kerkherstel." hïen acht het niet meer voornaam, de kerk te hegeeren. Dit alles beteekent winst voor de christenheid en het zal vruchtbaar blijken voor he christen-eenheid, de ware katholiciteit, die hoor tallooze christenen gezocht wordt, nog vol huivering en vol aarzeling, maar ook vol eer- hikheid en vol geestdrift. Zeker, men vreest, hat men Rome vinden zal. Dat de Roomsch- ^atholieke Kerk de apostolische overlevering bewaarde en het beginsel der kerkelijke alge meenheid zuiver hield, wil men niet zoo maar begeven. Ook aan de Roomsche Kerk stellen he zoekenden naar de ware Kerk hun eischen. Toch wordt uft het boekje van Mej. dra. M. Schenk en J. B. Th. Spaan, die het belang wekkende onderzoek instelden, wel één ding huidelijk. De Roomsche Kerk bezit een ge- 'm, dat de andere kerken niet bezitten. Het Wevdt met evenvele woorden toegegeven. j*Heeft de kerk nog vat op de jeugd? De fonisch Katholieken kennen deze vraag nau- r®hjks. Niemand, die nog eenigen prijs stelt op jbelijdenis van zijn Roomsch Katholiek ge- /°f, zou er aan denken, zijn kinderen niet naar R. k. school te zenden, naar een school J?® staat onder het patronaat van de Kerk. 'in de kinderen van school af, dan worden zij ^bstonds opgevangen in de congregatie. «Congregaties, wat zijn dat precies? Wij heb- g n wel eens het Woord gehoord, den naam °elezen, maar inhoud had het woord weinig ons. In de congregaties zijn zeer 'e Roomsch Katholieken georganiseerd, die tteer op de schoolbanken zitten; apart zijn Piet ®%roepeerd jongens en meisjes, mannen en °uwen. Eens per week komt elke congregatie Uien. De meeste ieden bezoeken de bijeen- °ihst geregeld. "De Graalleidster schijnt even verwonderd, wij hier zeer verbaasd van ophooren. Ja, jJ kunnen ons voorstellen, dat het in dorpen, Zo, kleine plaatsen misschien, zoo gaat, maar g u dat in de hoofdstad, waar alle vereenigin- t> P zonder uitzondering klagen, dat de leden Zit bjjeenkomsten niet bijwonen, ook mogelijk Het is mogelijk. Het behoort betrekkelijk 8 de uitzonderingen, dat de leden, der con- Satie niet geregeld komen." "Het komt naar aanleiding van de congrega- V haar voren, maar telkens zal het weer op- Vat hoe de Roomsch Katholieke Kerk de tii u°p Haar leden heeft weten te houden, hoe kg hen gebonden heeft aan de Kerk. De ker- stj,uit de reformatie geboren, missen deze heid, die voor buitenstaanders een zeke- ïj bekoring heeft. Veel minder dan de Roomsch l6v holieke Kerk beheerschen zij het geheele Va,ensterrein, beheerschen zij het geheele leven hun leden." D het niet van groote beteekenis, dat dit zoo ^'delijk wordt erkend door twee protestanten, 6 ernstig op zoek zijn gegaan naar de betee- ^Pis van de kerkelijke binding voor het mo- ^.Te menschenleven, vooral in de grootstad? eh wij, Katholieken, zelf wel voldoende deze °ote «in. waarde? Terwijl elders een zekere schei- jj. 8 Plaats heeft gevonden tusschen inner- e godsdienstigheid en uitwendige kerkseh- U' kan men van de Katholieken zeggen, dat vorm hunner religiositeit zuiver overeen- 11 Wet den*kerkelijken levensvorm. Dit ver telde een Graalmeisje, maar ieder Katholiek had het kunnen vertellen: „in de Kerk voe! ik mij volkomen thuis. Voor mij bestaat uw' probleem niet. De Kerk bevredigt inderdaad al onze religieuze verlangens." Men weet niet, hoe oneindig veel dit betee kent. Men weet niet, welk een wonder het eigenlijk is. Men zoekt de verklaring b.v. bij de soepelheid van de Katholieke Kerk, waartoe zoowel het groote genie als het eenvoudigste verstand kan behooren. Maar die soepelheid is dan toch ook zoo, dat de kerkelijke leer, de kerkelijke waarheid voor het genie precies hetzelfde blijft als voor den ongeletterde. Er zijn geen dingen, die het volk moet gelooven, en die geleerden wel beter weten. Neen, wat de Kerk dat zijn wij allen, die Katholiek zijn ons te gelooven voorhoudt door middel van haar onfeilbaar leergezag, dat gelooven wij allen, groot en klein, of anders zijn we niet meer Katholiek. Ook is de verklaring van die wonderbare een stemmigheid tusschen persoonlijk leven en kerkelijk leven bij „de Roomschen" wel gezocht in het feit, dat de diensten van de Kerk zoo liturgisch zijn. Hier ligt inderdaad een gewel dige bindkracht voor elk afzonderlijk leven. Wü allen worden gedoopt, getrouwd, gewijd, begraven met de oude en diepe wijsheidswoorden der H. Schriftuur, die ons aller innigsteleven verbin den aan de eeuwige Waarheid. Maar ook deze bindkracht, hoewel van enorme levensbeteeke- nis, is nog niet de beslissende. Men zoekt een andere verklaring bij de ker kelijke tucht. Wie zou zich echter aan die tucht onderwerpen, als hij er niet iets achter voelde, dat deze tucht verantwoordt? 's Zondags naar de Kerk gaan en 's Vrijdags visch eten is heusch nog geen Katholicisme, dit weet en voelt ieder van ons. De tucht onderhoudt voor zeker de eenheid, maar deze eenheid komt niet voort uit die tucht. Ze moet een veel die peren grond hebben. Er wordt dan ook terecht gewezen op het Sacramenteele karakter in het kerkelijke leven. De sacramenten binden ons met elkander en met God. Er wordt gewezen op de fijne psy chologie van het Katholicisme, vooral in de biecht. Ook dit is van beteekenis. Tenslotte wijst men op de. groote schakeering der mogelijkhe den, die openstaan voor den Katholiek om zijn godsdienstige behoefte te bevredigen volgens het voorbeeld van zeer verschillende heiligen, zooals in de kloosterorden en de derde orden. Het persoonlijke wordt bij ons niet onderdrukt door het kerkelijke, het blijft zoo vrij, dat men een geheel oorspronkelijke heilige kan wtorden. Dit alles is het voorrecht van den Katholiek, omdat zijn Kerk inderdaad de band der my stieke liefde is: het Lichaam van Christus. Ziedaar de verklaring. Beseffen wij dit voor recht wei voldoende? Als dit bewustzijn in ons afsterft of verzwakt, dreigt dok ons geloof te formalistisch, te weinig levend te worden. Hier ligt de kans van den duivel! Hierop loert hij. Maar hij zal de Kerk niet overweldigen, zoo staat geschreven. Want in de Kerk bindt ons de Heilige Geest, die de Liefde is. Zoo is het mogelijk, dat de elders geschokte harmonie van persoonlijk en kerkelijk leven in de Katholieke Kerk bewaard bleef. A. v. D. De Samenwerkende Vereenigingen uit de suiker en meelverwerkende industrie hebben aan den minister van Landbouw een verzoek gericht tot verlaging der heffingen op zetmeel derivaten en spijsvetten. Hierop heeft de mi nister geantwoord, dat het verzoek om de hef fingen op spijsvetten te verlagen, voorshands niet ingewilligd kan worden, omdat zulks niet alleen voor bedrijven als bovengenoemde, doch ook voor alle andere olie- en vètverwerkende bedrijven zou moeten gelden. Hieraan zijn zoo vele en vergaande consequenties verbonden, dat om deze reden hiertoe niet kan worden over gegaan. Wat betreft het verzoek om de heffin gen op zetmeelderivaten te verlagen, deelde de minister mede, dat inmiddels zoowel deze heffingen als invoer-prijsverschillen zijn ver laagd met 50 cent per 100 K.G. Het Kamerlid Vos heeft aan den minister van Waterstaat gevraagd of het juist is, 'dat de minister bij de installatie van de commissie voor de vervoervergunningen heeft medegedeeld, dat de commissie geen richtlijnen ontving en zelve, de verschillende belangen afwegend, haar weg zou moeten zoeken en of de minister deze mede- deeling feitelijk niet in strijd acht met het feit, dat zulke richtlijnen wel worden aangegeven in de memorie van toelichting bij het voorontwerp wet autovervoer personen, afkomstig van de centrale commissie van advies en bijstand voor het Verkeersfonds. Voorts vraagt de heer Vos of het den minister bekend is, dat keuring van autobussen, speciaal van nieuwe en gereviseerde wagens, zooveel ver traging ondervindt, dat de ondernemers deze wagens niet op de vastgestelde data in dienst kunnen nemen, zoodat verscheidene onderne mers met Paschen werden en ook naar te voorzien is met Pinksteren zullen worden gedupeerd en of de minister bereid is, onver wijld maatregelen te nemen, die een snellere afdoening van zaken kunnen bevorderen. Toen de arbeider D., werkzaam bij den aan leg van de nieuwe brug over den Boeimeersin- gel te Breda, bij het eindigen van zijn dagtaak Zaterdag zijn schoenen in het water van den singel wilde afspoelen is hü uitgegleden en in de diepte verdwenen. Niettegenstaande onmiddellijk pogingen in 't werk werden gesteld den man te redden, kon men er niet in slagen hem tijdig op het droge te brengen. Toen men D. eindelijk had gevon den waren de levensgeesten reeds geweken. Het lijk van D., die gehuwd was, is naar het lijkenhuisje te Breda overgebracht. LAAI O AAN DE DEV. NIET G-£&£W^N AAN DEDEJJD lVJ*?OT/V/£T 99 9 i 9 99 De regeeringspersdienst bericht: In verband met de aanbeveling van de non-interventiecommissie te Londen om de internationale controle op de naleving der non-interventie-overeenkomst in den nacht van Maandag 19 April op Dinsdag 20 April as. in werking te doen treden, wordt van bevoegde zijde vernomen, dat een K. B. te gemoet gezien kan worden, houdende de be paling dat de twee Koninklijke Besluiten van 30 Maart j.l. (bekend gemaakt in de Staatscourant van 5 April j.l.) op bovenge noemd tijdstip in werking zullen treden. Zooals bekend, zijn in deze Koninklijke Besluiten de voorschriften neergelegd voor de onderwerping van Nederlandsche schepen op weg naar een haven in Spanje aan de ingestelde internationale controle. Ir. J. C. de Vries te Naarden, res. eerste luitenant van den vaartuigendienst, is benoemd tot lid van de non-interventie-commissie. De heer de Vries is naar Parijs vertrokken, om zich vandaar, met andere leden van de controle-commissie, naar de Fransch-Spaansche grens te begeven. De heeren H. J. Heuff, gepensionneerd gezag voerder en C. L. Oranje, te Soest, zijn door de non-interventie-commissie in Londen benoemd tot observing officer bij den Fransch-Spaan- schen contröledienst. Zaterdag was het een jaar geleden, dat de katholieke staatsman en oud-minister jhr. Ch. Ruys de Beerenbrouck is overleden. Na het kerkelijk jaargetijde te Vierakker bij Zutfen heeft de secretaris der R. K. Staats partij, mr. F. Teulings, namens het Partijbe stuur een krans gelegd op het graf van jhr. Ruys de Beerenbrouck, op het kerkhof aldaar. De weersomstandigheden en het feit, dat Hemelvaartsdag ditmaal buitengewoon vroeg is, maken de kans groot, dat deze dag juist zal vallen in het hoogtepunt van den bloemenbloei. De Duitschers, die in de laatste jaren steeds in grooter getale naar de bloemenvelden ko men kijken, hebben ditmaal dezen dag geko zen. Te Oldenzaal, Zevenaar en Venlo stellen lie N.S., op verzoek, Dieseltreinen voor hen be schikbaar, die hen naar Amsterdam brengen, doch via Leiden of Den Haag, zoodat men vanuit den trein de velden in oogenschouw kan nemen, hetgeen lang niet de minst aange name wijze van bezichtiging is. De dag wordt verder te Amsterdam doorgebracht, vanwaar men in den avond rechtstreeks per extra-trein terugkeert. Ook laten de Nederlandsche Spoorwegen op Hemelvaartsdag goedkoope treinen loopen, één voor reizigers uit Nijmegen, Arnhem, Zutphen, Winterswijk, enz. naar Utrecht, en één uit Eindhoven, Den Bosch, enz. eveneens naar Utrecht, die hier combineeren en via Amster dam en de bloemenvelden naar Lisse en Hille- gom en verder naar Den Haag gaan, vanwaar men via Leiden, Woerden weer naar Utrecht terugkeert, om daar te splitsen in een deel naar Eindhoven en een deel naar Nijmegen. Men kan te Hillegom of Lisse uitstappen om later den trein weer in Den Haag op te pikken. Men noemt dezen trein, vanwege haar eigen- aardigen loop, de lus. Zaterdagmorgen ruim negen uur is de groote tinbaggermolen Doejoeng, welke in opdracht van de N.V. Gemeenschappelijke Mijnbouw- maatschappij Billiton te Den Haag op de werf van J. en K. Smit's scheepswerven te Kinder dijk gebouwd is, te water gelaten. Voor deze tewaterlating bestond uiteraard zeer groote be langstelling .De plechtigheid, welke verricht werd door mevrouw H. van Hasselt-Dekking, werd o.a. bijgewoond door den president-com missaris van de N.V. Gemeenschappelijke Mijn- bouwmaatschappij Billiton, H. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Coelhorst en de directeuren. Het ligt in de bedoeling dat de Doejoeng in het begin van den zomer naar Indië zal worden gesleept. Het departement van Defensie deelt mede, dat op de werf van P. Smit de vijfde van de serie van acht mijnenvegers, de Jan van Gelder te water is gelaten en dat het vierde schip, de Eland Dubois, na met goed gevolg zijn proef tochten te hebben volbracht, op de werf Gusto is teruggekeerd. De fabrikanten der Nederlandsche Suiker verwerkende Industrie hebben een telegram gezonden aan de Suikerconferentie te Londen, waarin zij een beroep doen op de leden der suikerconferentie, bij de besprekingen in de eerste plaats te willen bedenken, dat het ge bruik van suiker geremd, respectievelijk ver minderd wordt, wanneer te zware lasten druk ken op dit artikel. De antwoorden op een onlangs gehouden en quête in verschillende landen bevestigen deze zienswijze volkomen. Als voorbeeld moge die nen Nederland, waar 't suikerverbruik per hoofd der bevolking van 29.50 kilo in 1932 teruggeloo- pen is tot 25.3 kilo in 1936, als gevolg van te hooge heffingen. De proefnemingen aangaande den ver bouw van mais hier te lande hebben 'n der mate bevredigend resultaat opgeleverd, dat de minister van Landbouw en Visscherij besloten heeft er toe mede te werken, dat op eenigszins grootere schaal dan tot dus ver het geval is geweest proeven ter hand kunnen worden genomen. Daarom ligt het in het voornemen een be drag beschikbaar te stellen om aan ernstige proefnemers, die ten minste y3 HA. mais wil len verbouwen, een tegemoetkoming te geven ter bestrijding van de onkosten, welke aan het opzetten van de proef zijn verbonden. De proefnemingen dienen te geschieden on der leiding van den landbouwvoorlichtings- dienst. Zij, die een ernstige proef van ten minste K H.A. onder leiding van den voorlichtingsdienst willen nemen, kunnen zich wenden tot het Rijkslandbouwproefstation voor den akker- en weidebouw te Groningen, waar nadere inlich tingen worden verstrekt. De Osservatore Romano vermeldt in zijn num mer van 15 April het vonnis van den Hoogen Raad, waarbij de vrijstelling van belastingen van het Limburgsche klooster eener contemplatieve zusterorde in hoogste instantie is bevestigd. Het Vaticaansche blad teekent hierbij aan: Dit vonnis heeft een hooge godsdienstige en civiele beteekenis. Het is een verheffing van ge bed en boete, die niet alleen voor de zielen, maar ook voor de beschaving de barmhartigheid en den bijstand van God verkrijgen, het hoogste openbare goed, dat een geloovige menschheid kan nastreven. Het is een antwoord op zoovele vulgaire beschuldigingen van anachronistisch parasitisme, welke duizend malen tegen contem platieve orden zijn geuit door degenen, die mee- nen, dat de vooruitgang bestaat in de afwijzing van gebed en offer, wijl zij het willen stellen zonder God en slechts in den mensch willen ge looven. Het is niet uitgesloten, dat de Hooge Raad van Nederland, de huidige wereld over- schouwend, in den aanblik van de verderfelijke gevolgen van die dwaling een reden te meer ge vonden heeft voor zijn uitspraak. Ingediend is een wetsontwerp tot contingen- teering van den invoer van juteproducten (ver lenging). Op 4 Mei a.s. zal door den Rijkswaterstaat worden aanbesteed: Het aanleggen van een ge deelte van den rijksweg no. 16 (Rotterdam BredaGrens) en wel het nieuwe wegvak tus schen Dordrecht en de Moerdijkbrug. In verband met de herdenking van den 350sten geboortedag van Nederlands groot sten dichter, Joost van den Vondel, in November a.s., heeft zich onder goedkeuring en onder aanmoediging van den minister president en den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, een nationaal Vondel-comité gevormd, dat zich voorstelt leiding te geven aan een algemeene her denking, waaraan de behoefte in tal van plaatsen blijkt te bestaan. De samenstelling van dit comité is als volgt: E. Boekman, wethouder te Amsterdam, eere voorzitter, prof. dr. B. H. Molkenboer O.P. te Nijmegen, voorzitter, dr. H. Brugmans, Vondel straat 15, Amsterdam, secretaris en Albach, ad junct-secretaris, C. R. de Klerk, H. v. d. Bijll, prof. N. A. Donkersloot, Anton van Duinkerken, dr. J. Meerwaldt, Jhr. dr. N. van Suchtelen, prof. dr. A. A. Verdenius en prof. dr. J. Wille, allen te Amsterdam, dr. K. J. L. Alberdingk Thijm, Haarlem, prof. dr. G. Brom, Nijmegen, dr. Endepols, Maastricht, prof. dr. P. J. van Eyck, Leiden, dr. Jos. Gielen, Hulst, mej. dr. Cath. v. d- Graft en prof dr. Ir. G. N. de Vooys, Utrecht, ir. dr. J. Kruytbosch, Den Haag, dr. L. C. Michels, Tilburg, Jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, Apeldoorn, mr. dr. H. J. Scholtens, Beverwijk, dr. W. A. P. Smit, Deven ter en dr. J. F. M. Sterck, Aerdenhout. Het ligt voor de hand, dat het centrum van de Vondel-herdenking zal liggen in de hoofd stad, waar Joost van den Vondel leefde en werkte. Naast het landelijk comité heeft zich ook nog een Amsterdamsche commissie gevormd, welke zich in het bijzonder met de voorbereiding en uitvoering van de plaatselijke herdenking zal belasten. •Het is reeds bekend, dat een groot aantal beroeps- en amateursgezelschappen „Vondel stukken" zullen opvoeren, en tal van declama- trices en declamators hebben reeds te kennen gegeven, voordrachten uit het werk van Vondel op hun programma te plaatsen. Reeds verzekerd of zeer waarschijnlijk zijn de volgende opvoeringen: „Gysbreght van Aemstel", door de Amster damsche Tooneelvereeniging, regie van Dalsum; „Joseph in Egypte", door het gezelschap Saal- born, regie L. Saalbom; „Adam in ballingschap" en „Lucifer" beide onder regie van Diels, in den Koninklijken Nederlandschen Schouwburg te Antwerpen, en „de Leeuwendaelers", regie Staf Bruggen, door het VlaamsCh Volkstooneel. Voorts zullen ook amateursgezelschappen op voeringen van Vondel's werken geven zooals „Joseph in Dothan" door het protestansch jeugdtooneel, onder regie van Schilp, „Noacn" door de Nijmeegsche studenten, regie Eduard Verkade, „Lucifer" door het R. K. Lyceum voor meisjes, regie Anton v- d. Velde, terwijl verder ook de studentengezelschappen plannen hebben voor de opvoering van een of meer Vondelstuk ken. Het nationaal Vondel-comité verwacht gaarne opgaven van tooneelgezelschappen, sprekers en declamators, die op een of andere wijze aan deze algemeene herdenking willen medewerken. Anderzijds is het comité gaarne bereid aan initiatiefnemers voor plaatselijke herdenkingen alle mogelijke inlichtingen en medewerking te verstrekken. Men wende zich daartoe tot den secretaris, dr. H. Brugmans, Vondelstraat 15, Amsterdam (West). Een commissie, bestaande uit de heeren P. J. van Dodeweerd, mr. J. C. Kakebeeke, F. A. van der Loo, J. C. Lutkie en F. Oudschans Dentz had Zaterdagmiddag in een van de zalen van den Dierentuin te Den Haag een bijeen komst belegd, welke werd bijgewoond door oud strijders, doktoren, personeel van de ambulan ces en anderen, die tijdens den tweeden vrij heidsoorlog aan de republieken Oranje Vrij staat en Transvaal diensten hebben bewezen. Het doel van deze bijeenkomst was hun, die zich tijdens den Boerenoorlog verdienstelijk hebben gemaakt gelegenheid te geven een ver zoekschrift te teekenen, dat naar Zuid-Afrika zal worden gezonden ter verkrijging van een medaille als herinnering aan de jaren 1899— 1902, evenals dit in Skandinavië is geschied. Te Helmond is ingebroken bjj de N.V. Edah. De inbrekers hebben zich toegang verschaft door het openschuiven van een raam. Zij dron gen via de woonkamer door naar den winkel, waar de kassa werd meegenomen. Zaterdag werd deze teruggevonden op het naburige erf van den houthandel der firma Raaymakers. De in houd, een bedrag van tweehonderd gulden, was verdwenen. Het gepleegde feit vertoont groote overeenkomst met de inbraak in het schoen- magazijn Germania, aan de Veestraat, waar eenige weken geleden eveneens de kassa werd ontvreemd en die, ontdaan van haar inhoud, ongeveer zestig gulden, later achter het pand is teruggevonden. Zaterdagmorgen is het zesjarig dochtertje van den heer Pancras, wonende te Heilo, op den Westerweg aldaar, door een haar achterop rijdenden vrachtauto, welke moest uitwijken voor een uit de tegenovergestelde richting ko menden autobus, aangereden. Het kind kwam te vallen, met het gevolg, dat de zware achterwie len over haar heengingen. Met ernstige ver wondingen is het meisje naar het St. Eliza- bethziekenhuis te Alkmaar overgebracht, waar het een uur na aankomst is overleden. Te 's-Hertogenbosch is het elfjarige meisje Jopie Frey op de Boombrug bij het plotseling oversteken van den weg door een vrachtauto gegrepen. Het kind was op slag dood. Het lijkje is overgebracht naar het Groot-Ziekengasthuis. Den chauffeur treft geen schuld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5