Rechtsche houwitsers openen een hevig vuur op Madrid Zes menschen gedood «ésééI De positie van het Volksfront Staking in Parijs' amusementsbedrijf 600 stakers weer aan den arbeid Aanval op Cordova afgeslagen Dreiging met een sympathiestaking Een schrijven van Mgr. Preysing Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 5? - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR D-E N.V. DRUKKE RH DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 19 APRIL - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20518 Aan het front van Aragon werden verschillende linksche vlieg tuigen neergeschoten Radioredevoering van generaal Franco „Aardappel-Jones' Alicante naar Franco spreekt 100.000 Amerikaansche arbeiders zullen de stakers in Canada steunen De „caritas"-collecten worden voortaan in de kerken gehouden Samenzwering tegen Titulescoe ontdekt Leden van de „IJzeren Garde" leggen een bekentenis af Een verklaring van prins Nicolaas Het Weer S Bij een aardstorting op Java Noodweer in Midden-Java Ter dood veroordeeld Vonnis tegen communisten in Duitschland Bij de kroningsplechtigheden zal de troonopvolgster, prinses Elisabeth, een speciaal voor deze gelegenheid uit zeer licht materiaal vervaardigde kroon dragen Minister-president Van Zeeland van Brussel. In gezelschap van de stands in bracht een bezoek aan de Jaarbeurs burgemeester Max nam de premier oogenschouw De vliegers van de „Verheven Wind" zijn te Brussel aangekomen, waar zij voor hun prestatie werden gehuldigd Golven beuken het verlaten wrak van het Duitsche vrachtschip „Paraguay", dat aan de Braziliaansche kust verging Blum doet een krachtig beroep op de eenheid en discipline in de S.F.I.O. Revolutionnaire linker zijde wordt ontbonden Revue-theaters en bioscopen op Zondag voor een groot deel onverwacht gesloten Verplichte arbitrage genegeerd Een rede van Schacht Ruimer gebruik van grondstoffen aangekondigd Bü een aardstorting op Java zijn zes menschen gedood. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Adviezen der organisaties door het meerendeel der arbei ders gevolgd De overigen wachten ai Verdere likwidatie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek MADRID, 19 April (Havas) De Ma- drileensche verdedigingsraad deelt mede, dat het midden van de stad krachtig gebombar deerd werd, waardoor onder de burgerbevol king talrijke slachtoffers zijn gevallen. De houwitsers van de rechtschen openden een moorddadig vuur op de hoofdstad. Te tien uur Zondagavond werd als officieel verliescijfer op gegeven 71 gewonden; het aantal dooden was hog niet bekend, doch moet eveneens zeer hoog zijn. De vertegenwoordiger van Havas telde in de omgeving van zijn huis 9 dooden en op de Grand Via vier dooden. In den sector van het Escorial blijven de regeeringstroepen oprukken; zij hebben zich meester gemaakt van stellingen bij den Atalayaberg. Het slechte weer schijnt aan de verschillende fronten nog voortdurend grootere krijgsverrich tingen te belemmeren. Het hoofdkwartier van de troepen van Franco bericht, dat de rechtsche troepen een aanval van de regeeringstroepen aan het front van Cordova hebben afgeslagen. De aanvallers leden zware verliezen. Aan het front van Aragon heeft een escader van dertig vliegtuigen der regeering een esca drille van 15 vliegtuigen der rechtschen aange vallen. Zeven Curtiss-vliegtuigen van de regee ring werden omlaag geschoten. Twee vliegtuigen der rechtschen, welke bo ven Barcelona vlogen, hebben een zestig-tal bommen uitgeworpen. Een tramwagen werd getroffen en de be stuurder gedood. Voorts meldt men drie dooden en eenige gewonden. Een vrouw van zeventig jaar is op straat van aandoening gestorven. „Aardappel-Jones" is met zijn schip de Llewel lyn van St. Jean de Luz vertrokken in de rich ting van Bilbao. Men weet niet, of het hem gelukt is deze stad te bereiken. Uit Rochefort wordt gemeld, dat een Spaansch schip, dat de haven van Bilbao trachtte binnen te loopen, daarin niet is geslaagd en op de reede van La Rochelle is teruggekeerd. Volgens een bericht uit La Rochelle La Pal- Üce zou de haven van die plaats gedurende eenige maanden dienst doen als Britsche vloot- basis. Eén der eigenaars van de Llewellyn heeft me degedeeld, dat dit schip Zondagavond opdracht heeft ontvangen zijn lading te Alicante in plaats van Bilbao te lossen. Te Alicante zal een lading sinaasappelen voor België worden ingenomen. SALAMANCA, 19 April (Havas—A.N.P.) In zijn aangekondigde rede voor den zender van ftadio-Nacional zeide generaal Franco o.a.: „Uit naam van het heilige Spanje richt ik mij tot het volk om het te zeggen, dat wij staan ivoor een oorlog, welke het karakter heeft van een historischen kruistocht. In overeenstemming met den wil der strij denden, vraag ik op dit oogenblik eenheid. Eenheid beteekent geen groepeering van de krachten, noch regeerings-concentratie, noch een meer of minder vaderlandslievende of geheiligde overeenkomst. Ik vraag een heid voor den opmarsch naar het gemeen schappelijk doel, zoowel van binnen- als buitenlandsch standpunt, in geloof zoowel als in leer. Om deze eenheid te bereiken, is het noodig, dat ieder in zijn hart zün per soonlijke geschillen uitwischt." Verder verklaarde Franco, dat de grootste vij- TORONTO, 19 April. (Reuter). De leiders der vakvereeniging van arbeiders in de auto mobielindustrie hebben gedreigd tegen Dins dag een sympathiestaking van honderd duizend arbeiders der General Motors in de Vereenigde Staten te zullen proclameeren, Deze bedreiging heeft ten doel, dat het geschil met de Canadeesche directie over de erkenning van de plaatselijke afdeelingen dezer vakvereeniging vóór dien dag wordt, bijgelegd. De poging van Hepburn een regeling tot stand te brengen in de automobielstaking te °shawa is mislukt, daar de vertegenwoordi gers der staking weigerden toe te geven, dat zij ®®en enkele relatie onderhielden met het co mité voor industrieele organisatie en de ver- egenwoordigers der General Motors weigerden gedelegeerden der arbeiders te ontmoeten, ~°°lang deze verklaren een internationale vak- ereeniging te vertegenwoordigen, and van de staten het bolsjewisme is, de opruk kende revolutie van het Russische communisme. Deze vijand vernielt de beschavingen en ver oorzaakt de grootste menschelijke treurspelen, zooals thans in Spanje, hetgeen de wereld on verschillig aanziet, zonder het te begrijpen of te willen begrijpen. Franco vergeleek vervolgens de democratieën, „vol conventies en formules, welke de middelen verwarren met het doel" met het regiem, dat hij denkt in te stellen in Spanje, „een doel treffende democratie, welke het volk zal geven, wat het werkelijk noodig heeft: bestuurd te worden door een rechtschapen systeem, zoowel van moreel als van sociaal-economisch stand punt bezien, een moreele vrijheid in den dienst van het vaderlandsche geloof, zonder welke de politieke vrijheid slechts een waan is en deel nemen van allen aan het staatsbeloop door de functies van familie, gemeente en vakvereeni- gingen. Wij zullen rechtvaardigheid en publiek recht instellen, zonder welke de mensche lijke waardigheid niet meer bestaat. We zul len een sterk leger vormen, zoowel te land, ter zee als in de lucht, met de hoogste held haftige deugden, waarvan de Spanjaarden reeds zooveel bewijzen hebben gegeven; wij zullen de klassieke universiteiten verdedigen, welke hun traditie zullen voortzetten." Tenslotte bracht generaal Franco hulde aan de rechtsche strijders en zeide: „Wanneer het aanzien van ons land ons weer het respect van de andere landen waardig zal maken, wanneer onze groote en majestueuze schepen weer de vaderlandsche kleuren over de zeeën zullen voeren, wanneer onze vliegtuigen in de luchten het bewijs zullen meedragen van het herstel van Spanje, wanneer aan de Spaansche haarden noch brood, noch vuur, noch levensvreugde zul len ontbreken, dan zullen we aan al onze marte laren kunnen zeggen: Uw bloed heeft vrucht ge dragen." Generaal Franco besloot zijn rede met den uitroep: „Spanjaarden, de harten omhoog, leve Spanje!" BERLIJN, 18 April. (Havas.) Zondag ochtend is in alle Katholieke kerken te Berlijn een schrijven van den Bisschop van Berlijn voorgelezen, waarin wordt mede gedeeld, dat nu de wereldlijke autoriteiten verboden hebben nog langer de collecten voor het werk van de „caritas" op straat te houden, deze collecten in het vervolg in de kerken zullen worden gehouden. BOEKAREST, 19 April (Havas) Uit het ge tuigenverhoor tijdens een proces tegen een tiental leden van de IJzeren Garde is geble ken, dat deze organisatie een complot op touw had gezet om Titulescoe te vermoorden. De tien beklaagden uit het proces worden beschuldigd enkele maanden geleden het oud lid van de IJzeren Garde. Michael Stelescoe te hebben vermoord, die een andere groep had opgericht. Een der getuigen verklaarde, dat Stelescoe uit de IJzeren Garde was gezet, doch dat hem was medegedeeld, dat hij weer zou worden opgenomen, als hij Titulescoe zou heb ben vermoord. Prins Nicolaas, de broeder van Koning Carol, heeft den minister-president 't volgende schrij ven gezonden, met het doel een einde te ma ken aan de geruchten, welke omtrent hem in omloop zijn: ,,Ik heb vernomen, dat men mijn naam verbindt met zekere politieke groepen, alsmede aan politieke agitaties. Indien deze ge ruchten voortgaan, zouden zij verderfelijk kun nen zijn. Ik verklaar geen enkel persoonlijk contact te onderhouden met een politieke groep. Ik protesteer tegen de geruchten en verzoek u maatregelen te nemen, welke gij noodig oor deelt om hieraan een einde te maken." VERWACHTING: Zwakke tot matigen 1 Westelijke tot Zuidelijken wind, aanvan- kei ijk meest half bewolkt met weinig of S geen regen, later toenemende bewolking, S =j met toenemende kans op regen, iets H zachter. Hoogste barometerstand 761.7 te Biarritz Laagste barometerstand 741.6 te Vestmanoer Zon op v.m. 4.56 onder n.m. 7.03 uur. Licht op n.m. 7.33. Maan op n.m. 12.40 r£ S onder v.m. 2.19 uur. Volle Maan 25 April, g illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllliib DJOCJA, 19 April (Aneta). He dennacht om twee uur vond een aardstorting plaats in de dessa Kali- red jo, district Salaman (Kedoe). Acht huizen zijn bedolven. Zes personen zijn hierbij gedood, ter wijl er drie uitgegraven zijn. BATAVIA, 19 April (Aneta) Uit verschil lende plaatsen in midden-Java zijn berichten binnengekomen omtrent zwaar weer, dat daar gisteren heeft gewoed. Zoo brak. tengevolge van regen en band jirs in het district Kendal-Zuid (tusschen Semarang en Pekalongan) de dijk door van de kali Blorong, waardoor de streek nabij Kaliwoengoe onder water werd gezet. De dijk was pas sinds eenige maanden gereed gekomen. Er is verder geen schade aan gericht en het water is weer weggezakt. Ook in Solo en omgeving heerschte er nood weer. In de Kotta Solo zijn talrijke boomen ontworteld. Op zeven plaatsen zijn de electrische geleidingen en de telefoondraden vernield. Op verschillende plaatsen in Solo staan stadskam- pongs onder water. De verbindingen door mid del van de hoofdwegen naar Wonogiri en Djoc- ja zijn gestremd. De Solo-rivier is buiten haar oevers getreden; het water staat op vele plaat sen een meter hoog, bü Grogol zelfs 1.70 M. Ook uit de buurt van Klaten werd noodweer gemeld. BERLIJN, 19 April (Havas) Drie vroegere leden van de „Communistische Jeugd" zijn ter dood veroordeeld; een vierde beklaagde, die nog minderjarig was, kreeg tien jaar gevangenis straf. Zes anderen kregen straffen tusschen V/i jaar en tien jaar opsluiting. Zü waren er van beschuldigd in Mei 1932 een vergaderingslokaal der S.A. stormenderhand te hebben ingenomen te Lichtenberg bü Berlin. Tijdens de vechtpartü was een S.A.-man gedood. PARIJS, 19 April. (Havas) In de ver gadering van het partijbestuur van de S.F.I.O. heeft minister-president Léon Blum in het kort het werk van de regeering sedert de laatste bestuursvergadering uiteengezet. Hij verklaarde de „pauze" en zeide, dat de partij moet begrüpen, dat het land tijd noodig heeft om uit te rusten. Verder toonde hü aan, dat de regeering op financieel gebied niet voor de geldmacht was geweken. Vervolgens bracht hij de gebeurtenissen te Clichy in herinnering. De regeering heeft na de onlusten overwogen om af te treden, doch daar zü werd gesteund niet alleen door de socialisten, doch ook door de radicalen en de vakvereenigingen, besloot zü aan de regeering te blüven. Blum voegde hieraan toe: „Wü willen geen staatsgreep om aan de macht te blijven, wü willen wettig regeeren, 't economisch ieven van het land herstellen en den vrede minder gevaar doen loopen." Blum zeide verder nog: „Wü regeeren een land en we kunnen de belangen van geen van de klassen van dit land verwaarloozen. We moe ten het land gezond maken en als we hierin slagen, zullen wü de eersten zün om de vruch ten hiervan te plukken, men moet ons onze taak echter niet te moeilijk maken en het mag niet bestaan, dat in onze eigen partü sommigen zich verheugen over de moeilijkheden, waarvoor de regeering staat." De minister-president besloot met een krach tig beroep op de discipline en eenheid in de Partü. Verscheidene sprekers, zooals Bracke en Grum- bach, verweten vervolgens den leider van de uiterste linkerzüde Marceau Pivert het fascisme in de kaart te spelen, in plaats van het socia lisme te helpen. Tenslotte nam het partijbestuur een mo tie aan, waarin het vertrouwen in de re geering werd uitgesproken. Niemand zal uit de partij gestooten worden, doch de revo lutionnaire linkerzüde zal worden ontbon den, voor zoover zü als organisatie naar buiten kwam en het bestuur vraagt de ka meraden zich aan deze beslissing te onder werpen. Zoo niet, dan zullen in de volgende bestuurs vergadering de noodige besluiten worden ge nomen. Pivert verklaarde zich aan dit besluit van het partijbestuur te onderwerpen. Bovendien nam het partijbestuur een motie aan, waarin bepaald wordt, dat de unificatie commissie de eenige instantie is, welke kan onderhandelen over het samengaan vap socia listen en communisten. PARIJS, 19 April Havas/A.N.P.)Het bestuur van den bond van werknemers in het amusementsbedrijf heeft, naar ver luidt, gisteren onder druk van de leden en tegen zijn advies in, besloten, dat onmid dellijk in alle theaters, bioscopen en mu sic-halls te Parijs en omgeving het werk moet worden neergelegd. Deze „wilde staking" zou in strijd zijn met de onlangs in werking getreden wet tot ver plichte arbitrage. In het begin van den namiddag leek het, dat de order door niet alle werknemers zou worden opgevolgd. Vooral de groote boulevards boden den gewonen Zondagschen aanblik. In den loop van den middag weigerde echter het personeel van verscheidene bi oscopen aan den arbeid te gaan. In de joumaaltheaters werd het personeel door nieuwe arbeidskrachten aangevuld. Vele in richtingen, zooals de Folies Bergère en het Casino de Paris, bleven gesloten. De Opéra en de Comédie Fransaise ondervonden geen hinder van de staking. Van acht uur af heeft 6611 groote menigte voor de bioscooptheaters gewacht tot de deu ren zouden opengaan. Intusschen onderhan delden de gedelegeerden der werknemers met de patroons. In verschillende gevallen werd overeen stemming bereikt, zoodat zekere inrichtin gen weer voor het publiek werden openge steld. Er wordt geen melding gemaakt van incidenten. De bioscooptheaters van Pathé en Gaumont (Place Clichy) zijn nog gesloten. Des avonds hadden de groote boulevards denzelfden aanblik als op andere Zondagen. In de theaters werden wel de stukken opgevoerd, waarvoor van overheidswege subsidie wordt ontvangen. De commissie van vertegenwoordigers der vakvereenigingen in het amusementsbedrijf in het district Parüs heeft nog gisteravond een communiqué gepubliceerd, waarin zü met name acte neemt van de door de regeering genomen maatregelen om de oplossing van het conflict te begunstigen en zich bereid verklaart een werkhervatting in alle inrichtingen, waar tus schen de directie en het personeel overeen stemming zal tot stand komen, onder oogen te zien. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken deelt mede, dat een gedeeltelü'ke staking in ze kere amusementsgelegenheden te Parijs is ont ketend. De minister-president en de minister van Binnenlandsche Zaken zün bereid de inmiddels reeds aangevangen beraadslagingen met het bureau van den algemeen raad voor den arbeid (C.G.T.), de werknemers in het amusements bedrijf en de belanghebbende patroons voort te zetten, teneinde een overeenkomst tot stand te brengen omtrent zekere punten. MUENCHEN, 19 April (DNB) Op een ver gadering van de Beiersche organisatie voor den kleinhandel, heeft de minister van Économische Zaken, dr. Schacht, een rede gehouden, waar in hij onder meer een uiteenzetting van toe voer van grondstoffen gaf. Hij zeide, dat het voor het weerbaar maken van het Duitsche volk noodig was geweest, bepaalde grondstof fen voor zekeren tüd uit het gebruik te nemen. De beperkingen op het gebruik van grond stoffen hebben thans echter wel haar hoogste punt gehad. Een zekere verlichting in de grondstoffensituatie kan onmiddellük verwacht worden. Ten aanzien van de voedselvoorziening is ge bleken, dat Duitschland zich voorloopig niet geheel van het buitenland kan losmaken. Dit is een van de redenen, waarom ik steeds weer het koloniale vraagstuk naar voren breng, aldus dr. Schacht. Een wilde staking in strijd met de wet tot ver plichte arbitrage, is Zondag in verscheidene Parijsche theaters en bioscopen uitgebroken. Mgr. von Preysing besluit de „caritas"-collecten in het vervolg in de kerken te doen houden. Dreiging met een sympathie-staking van 100.000 arbeiders der General Motors in de V.S. met de actie der stakers in Canada. Rechtsche houwitsers bombardeeren Madrid; de rechtschen slaan een aanval op Cordova af; Een radioredevoering van generaal Franco. Commissie van advies ingesteld nopens den m- houd van regels, volgens welke de voornaam woordelijke aanduiding dient te worden bepaald. Duitschland zou aan de kust van Spaansch Marokko een Maginot-linie in klein formaat bezig zijn in te richten. Minister Delbos bespreekt Frankrqks interna tionale politiek. De Hertog Hendrik zal de Java aflossen in de Spaansche wateren. De K.D.P. heeft besloten een eigen vakorgani satie op te richten. Aardbevingen op Java geconstateerd; geen schade aangericht. De adviezen, welke de organisaties der werknemers Zaterdag aan de stakende arbeiders hebben gegeven welke adviezen krachtig waren ondersteund door den eisch van den Metaalbond: „sluiten van de werf of 't werk hervatten," hebben hun uitwerking niet gemist. Van de ruim duizend werklieden, die bij de Ne- derl. Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam staakten, trokken onge veer zeshonderd hedenochtend de poort weer binnen en togen aan het werk. Het aantal stakers bedraagt dus thans hier nog ruim vierhonderd. Reeds zeer vroeg in den ochtend, meer dan een uur voor den aanvang van den werktijd, stonden honderden voor de werf opgesteld. Zoo nu en dan liep een enkeling door, doch toen liet het zich nog niet aanzien, dat het aantal stakers zoo belangrijk zou dalen. Van hen die om half zes moesten beginnen, kwam de span- tenploeg geheel op. Zeer velen namen evenwel nog een afwachtende houding aan. Van de honderden voor de werf staande arbeiders, die om half acht moesten be ginnen, ging zoo nu en dan een enkele naar binnen. Geen hunner werd tegengehouden of lastig gevallen. Het verloop was volkomen zonder incidenten. De groote stroom kwam eerst tegen het oogenblik, dat de sirene aanvangen blies. Ook van hen, die reeds om half zes hadden dienen te beginnen, her vatte om half acht een belangrijk aantal alsnog het werk, waardoor deze belangrüke ploeg vrijwel volledig werd. Bü de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij en de Nederlandsche Dok Maatschappü is nog weinig wijziging in den toestand geko men. Een aantal der stakers is weliswaar aan den arbeid gegaan, doch de meesten blüven afwachten. De vierhonderd arbeiders, die vanochtend nog buiten de poort van de Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappü waren gebleven, besloten m een vergadering na de middagrust het werk te hervatten. Op een enkeling na, gingen allen aan het werk. Van de 180 stakenden bij de A.D.M. ziin er nog slechts tien overgebleven, die zeer waar schijnlijk eveneens aan het werk zullen gaan. Ook de veertig nageljongens bü de AD.M. namen in den loop van den ochtend het be sluit, het werk te hervatten. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 747.) Vorige stand: 748.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1