AIILEIt Rede van Hongarije's premier te Szegedin Schrijfwijze van onze taal Scheuring onder de arbeiders GELOOFSHELDEN EN WIJ? De internationale controle DE HERTOG HËNDRIK WEER NAAR SPANJE DEBUITENLANDSCHE POLITIEK VOOR TOURIST EN ZAKENMAN .■NÉ MAANDAG 19 APRIL 1937 Prof. van Ginneken voorzitter Actie havenbedrijven BOVENHUIS UITGEBRAND Fietsers door motor aangereden Een hunner werd ernstig gekwetst Amsterdamsche firma zal 500 non- interventie-wimpels vervaardigen Convooi-dienst van de Java wordt overgenomen Aardbevingen op Java DUISTERE EFFECTENZAKEN STEEKPARTIJ OP BRUILOFT De dader wordt gezocht J Den Haag speelt Inval in speelhol aan het Smidswater VOLKSKUNST TE TEGELEN HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25% zwaarder dan de meeste andere. BUITENLANDSCH OVERZICHT Het extremisme van rechtsch AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN Adviescommissie inzake de voor naamwoordelijke aanduiding ingesteld De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft, gelijk hij onlangs reeds in de Eerste Kamer der Staten- Generaal als zijn voornemen heeft te ken nen gegeven, thans een commissie ingesteld om hem te adviseeren nopens den inhoud van regels, volgens welke, in het bijzonder met het oog op de belangen van het onder wijs, voor de hedendaagsche Nederlandsche schrijftaal de voornaamwoordelijke aandui ding dient te worden bepiald met dien ver stande, dat in elk geval: a. afzonderlijke aandacht worde geschon ken aan de voornaamwoordelijke aandui ding van of met betrekking tot mannelijke personen of mannelijke dieren; b. worde onderzocht in hoeverre ook voor andere dan onder a bedoelde woorden de speciale regels zullen kunnen gelden, die daarvoor worden aanbevolen. In de commissie hebben zitting genomen prof. dr. Jac. van Ginneken S.J. en prof. dr. J. C. F. H. Schrijnen, beiden hoogleeraar aan de Roomsch-Katholieke universiteit te Nijmegen en prof. dr. C. G. N.'de Vooys, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, terwijl prof. van Ginneken als voorzitter zal optreden. De commissie heeft reeds 17 April jj. haar werkzaamheden aangevangen. De werknemers bepleiten verbete ring van hun positie De besturen van den Centralen Bond van transportarbeiders, den Ned. Bond van Christe lijke fabrieks- en transportarbeiders en den Ned. R.K. Bond van transportarbeiders „St. Bonifacius", hebben, na met de leden gehouden vergaderingen, ter kennis van de besturen van de Scheepvaartvereenigingen Zuid en Noord ge bracht, dat beëindiging van verschillende wijzi gingen, die gedurende de crisisjaren in de ar beidsvoorwaarden zijn aangebracht, him ge- wenscht voorkomt. Zij stellen voor in bespreking te nemen: 1. Beëindiging van de wachtgeldregelingen. 2. Betere regeling van den arbeidstijd en voor de machinale bedrijven terugkeer tot het drie- pioegenstelsel. 3. Strenger omschrijving van wat onder arbeid in de machinale bedrijven moet worden ver staan. r 4. Herziening der tarief-regeling en der ver hoogde taakloonen. 5. Herstel van de vacantievergoeding voor losse arbeiders te Rotterdam, verbetering der vacantie- regeling en gelijkstelling der feestdagen op de basis der Amsterdamsche regeling. 6. Regeling van ploegsterkte en van de oplei ding der jeugdige arbeiders. 7. Betere regeling van het dienstverband en onderzoek van de mogelijkheid opnieuw tot pensioenregeling te komen. Onvoorzichtig geweest met primus-toestel Zondagochtend omstreeks half zeven is brand uitgebroken op de bovenverdieping van 't hoek huis Korte Koediefstraat en Fluweelen Burgwal te 's-Gravenhage. Hier woont de familie K„ man. vrouw en zoon. K. is eigenaar van het per ceel en heeft een gedeelte daarvan verhuurd. De zoon zou naar Amsterdam gaan en was daarom vroeg opgestaan. In het keukentje stak hij een z.g. primustoestel aan om water te ko ken. Hij pompte daarbij de vlam wat op, doch schijnt daarbij onvoorzichtig met den spiritus te zijn omgegaan, want op een zeker moment vloog het apparaat in brand. De jongen schrok hevig en liep naar de kamer om een jas te halen en deze over het brandende toestel te gooien. Hij kon echter nergens een jas vinden en in zijn zenuwachtigheid liep hij toen maar de straat op om in een garage in de buurt hulp te halen. Deze was echter gesloten. Toen hij weer bij de woning terugkwam, stond het keukentje al in lichter laaie. De vader en moeder waren wakker geworden en zagen tot hun ontsteltenis, dat hun huis in brand stond. De vrouw, die reeds twee jaar ernstig ziek is, werd door haar man met veel moeite naar be neden gebracht. Daar kon men een taxi aan houden, waarmede de zieke vrouw naar een fa milielid gebracht werd. Inmiddels was ook de brandweer gewaar schuwd. Toen deze ter plaatse verscheen, werden dadelijk vier stralen op het brandende huis ge richt en na een half uur spuiten waren de vlam men zoo goed als gedoofd. Het bovenhuis en de zolder zijn volkomen uitgebrand. Een brigadier van politie, die op het dak bij de blussching was, kreeg nog een ongeluk, dat echter gelukkig goed is afgeloopen. Bij het afbreken van de schoorsteenen kreeg hü een balk op het hoofd, waardoor hij tegen den grond geslagen werd en eenige oogenblikken het bewustzijn verloor. Het bleek echter, dat hij geen ernstig letsel bekomen had. Hij behoefde ook niet buiten dienst gesteld te worden, want na eenige oogenblikken kon hij zijn werk weer voortzetten. Minister Oud op de bloementen toonstelling te Heemskerk Zondagmiddag heeft de minister van Finan ciën, mr. P. J. Oud, een bezoek gebracht aan de bloemententoonstelling Marquette te Heems kerk. Voorts is den 5000sten bezoeker een bloem stuk aangeboden. Zaterdag was het één jaar geleden, dat de staatsman jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck stierf. Op het grafmonument te Vier akker werd door den secretaris der R.K. Staatspartij, mr. F. Teulings, namens het bestuur een krans gelegd Geen audiëntie De gewone audiëntie van den minister van Sociale Zaken zal op Woensdag 21 April niet plaats hebben. K.D.P. richt eigen vak' organisatie op Zaterdag en Zondag heeft de Kath. Demo cratische Partij haar congres gehouden te Am sterdam. De hoofdpunten van de agenda betroffen de bespreking van de verkiezingen voor de Twee de Kamer en van het conflict tusschen de K. D. P. en het R. K. Werkliedenverbond. De K. D. P. zal in achttien rijkskringen haar candi- daten stellen. Nummer een van alle lijsten is de heer mr. P. M. Arts, het aftredende kamer lid, nummer twee is de heer C. D. Wesseling uit Den Haag, de partijsecretaris. De andere candidaten zijn verschillend in vier groepen. Alle lijsten zullen met elkaar worden verbon den. Het besluit van den bondsraad van het R.K Werkliedenverbond om de leden der K. D. P. te royeeren uit de R. K. Vakorganisaties werd zeer uitvoerig besproken. Als tegenmaatregel werd besloten een nieuwe organisatie op te richten, die zich zal noemen: „Nederlandsch Verbond van Katholieke Werkers". Dit verbond zal een tijdelijk karakter dragen, zoolang als het royementsbesluit niet is ingetrokken. Er werd een stichtingscomité benoemd van 21 leden, allen bekende mannen uit de katho lieke vakbeweging van het geheele land. In verschillende steden zijn reeds plaatselijke afdeelingen in voorbereiding of opgericht. Te Wildervank reden in den afgeloopen nacht vier kellners, de heeren H., Van der K., L. en S., na afloop van hun werkzaamheden per fiets over den rijksstraatweg naar huis. Zij werden ingehaald door den motorrijder J. B. uit Mee- den. Waarschijnlijk heeft deze de wielrijders niet opgemerkt, want ondanks het feit, dat de vier mannen voorzichtigheidshalve achter el kaar waren gaan rijden en zooveel mogelijk naar rechts uitweken, werden allen door het motor rijwiel aangereden. De voorste wielrijder, de heer S., werd met een zware hersenschudding naar het R. K. zie kenhuis te Groningen vervoerd. De overige wielrijders bekwamen geen letsel. De motorrijder werd tengevolge van den schok van de aanrijding van zijn motorrijwiel geslingerd. Hij brak een enkel en liep eenige schaafwonden op. Per auto is hij naar zijn wo ning overgebracht. De politie stelt naar de schuldvraag een on derzoek in. is ADLER de ideale wagen. Tengevolge van de ongeë venaarde veering, de onge looflijk vaste ligging en net zeldzame comfort, geen ver moeienis! Laag van aan schaffingsprijs en minimum onderhouas- en bedrijfskos ten. Daarbij veilig en snel! Maakt eens een proefrit en oordeel zelf! Imp. André J. H. C«urvortl - Amsterdam - Tel. 28300 Wij hebben te bevoegder plaatse geïnfor meerd naar het totaal aantal Nederlan ders, dat thans in dienst is der Commissie voor de controle op de non-interventie in den Spaanschen burgeroorlog. Ons werd medegedeeld, dat voor de zee- eontrólu thans zyn aangesteld 3 Nederlan ders als chief-ohserving-officer met stand plaatsen te Gibraltar, Brest en Dover en 60 observing-officers en assistant-observing- officers. Voorts zijn voor de land-contröle uit Ne derland benoemd 1 administrator, 1 chief- observing-officer en 18 observing-officers. Zooals reeds eerder werd gemeld, zullen de schepen, die een observing-officer aan boord hebben, een „non-interventiewimpel" voeren. Dit is een wimpel met twee zwarte ballen. Het lag in de bedoeling, dat deze wimpels in Engeland gemaakt zouden worden, doch de vlaggenfa- brieken in Engeland zijn zóó overladen met werk in verband met de kroningsfeesten, dat zij geen tijdige levering konden waarborgen. Daarom heeft men besloten, de order in Ne derland te plaatsen. Een Amsterdamsche firma heeft opdracht gekregen, een 500-tal wimpels te vervaardigen. Naar wij vernemen, zal Hr. Ms. Hertog Hendrik tegen het einde van deze maand (vermoedelijk den 26sten) van Den Helder naar de zuidelijke Europeesche wateren ver trekken, ten einde aldaar den convooi-dienst van Hr. Ms. Java over te nemen, in af wachting van de komst van Hr. Ms. Johan Maurits van Nassau, welk schip omstreeks 25 Mei bij Gibraltar kan worden verwacht. Hr. Ms. Java vertrekt na afgelost te zijn door de Hertog Hendrik naar Nederland, ten einde gereed gemaakt te worden voor de vlootrevue bij Spithead. Geen schade aangericht DJOCJA. 19 April. (Aneta). Gisteren te 15.00 uur is te Djocja een zeer lichte aardbeving ge constateerd. Te 17.30 uur voelde men weer een beving, welke niet zwaar was en circa een mi nuut aanhield. De deuren en ramen van de hui zen rammelden. Velen verlieten hun huizen, doch er is geen schade aangericht. KOETOARDJO, 19 April. (Aneta). Gisteren is hier te 16.30 uur een aardbeving gevoeld, welke een westelijke richting had. MALANG, 19 April. (Aneta). Ook hier is een beving geconstateerd, n.l. te 17.35 uur, die vrij hevig genoemd Ifon Worden. Materieele schade wordt echter niet gemeld. KEDIRI, 19 April. (Aneta). Hier zijn te 17.20 uur twee aardschokken gevoeld, waarvan de eerste het hevigst was. De richting was Noord- Zuid. BATAVIA, 19 April. (Aneta). Het meteorolo gisch observatorium registreerde gisteren te 17.37 uur een zwakke beving in de richting oost-zuid oost. Door de zwakte van de beving was de afstand niet te bepalen. Verkooper van waardelooze obligaties gearresteerd Reeds langen tijd werd door de politie-auto- riteiten gewaarschuwd tegen de praktijken van z.g. effecten- en obligatiekantoren Brabantia, Fortuna en De Hoop, gevestigd te Eindhoven. Thans is het de politie te Oeffeit gelukt, een der medewerkers hiervan te arresteeren. De aange houdene, de 34-jarige H. C. uit Deume, maakte er zijn werk van, eenvoudigen lieden waardelooze obligaties te verkoopen. Op deze wijze heeft hij in Oostelijk Noord-Brabant vele slachtoffers ge maakt. Ongeveer 30 goedgeloovige menschen heeft hy op deze wijze ontlast van bedragen van circa f 25 tot f 65. De verdachte legde een volledige bekentenis af en zal ter beschikking van den Officier van Justitie te 's Hertogfen- bosch worden gesteld. Het onderzoek In deze zaak duurt voort. Zaterdagavond heeft zich te Geesteren een steekpartij voorgedaan, waarbij een jongeman S. uit Borne het kind van de rekening is ge worden. Ruzie over een meisje krijgend ontstond een vechtpartij, waarbij natuurlijk weer het mes moest te voorschijn komen. S. liep een snijwond in het hoofd op van.... 25 c.M. lang; een paar steken in den rug van ongeveer 5 c.M. en een paar over de hand van gelijke lengte. Nadat S. door een geneesheer was geholpen, is hij naar de woning van een familielid ver voerd. Zijn toestand is redelijk wel. De politie heeft dienzelfden avond nog een onderzoek ingesteld naar den dader, dien men op het spoor is. -I - If Het gelegenheid geven tot hazardspel schijnt in de residentie nog steeds een lucratief be drijf te zijn, zoo lucratief zelfs, dat de exploi tanten een inval door de politie, met alles wat daaraan verbonden is, riskeeren. Dat risico is groot, want de Haagsche politie is op haar hoe de en stelselmatig volgt de eene inval op den anderen. Zoo bestond er sinds eenigen tijd een ernstig vermoeden, dat in het perceel aan het Smids water no. 2, bewoond door den 46-jarigen M. A. E. wel eens wat gebeurde, dat niet met de wet in overeenstemming was. Dit vermoeden bleek juist te zijn. Zaterdagavond te ongeveer 7 uur ver voegden zich hoofdinspecteur M. J. van den Heuvel, inspecteur J. Bouma en eeni ge rechercheurs aan genoemd adres. Aanvankelijk leek het, of er niets ver dachts in het huis te vinden zou zijn, want na gebeld te hebben, werd hun on middellijk door den bewoner opengedaan. Bij het doorzoeken van de woning werden evenwel de volgende voorwerpen gevon den: twee roulettes, een speeltafel, een croupiershark, twee speellakens, eenige stel len speelkaarten en ongeveer 800 fishes. Alles werd in beslag genomen en E. werd meegenomen naar het hoofdbureau van po litie, evenals een tweede persoon, afkomstig uit Amsterdam, die eveneens opgaf E. te hee- ten. Het onderzode wordt, voortgezet. De bewonër' van het pertèël Smiqswater no. 2 is: Zondag weer op vrije, yoeten gesteld. Den ander heeft men nog vastgehouden, daar de politie het niet onmogelijk acht, dat hij een valschen naam heeft opgegeven. Men bericht ons, dat Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, Zondag een bezoek bracht aan Tegelen en bij die gelegen heid ook bezocht heeft de tentoonstelling van de producten van de volkskunst te Tegelen, waarover Zaterdagavond uitvoerig in dit blad is geschreven. Mgr. Lemmens toonde groote belangstelling voor de producten der Tegelsche Volkskunst en zeide, verheugd te zijn, dat deze thans weer is herleefd. Z. H. Exc. deed de regeering toezeg- bevorderen en hierop de aandacht van de gees telijkheid van zijn bisdom te willen vestigen. Zondag heeft de Hongaarsehe minister president Daranyi een redevoering ge houden te Szegedin. Deze redevoering werd met een zekere spanning verwacht. Om twee redenen. Wat zou het antwoord van den pre mier zijn op de vele aanbiedingen tot nauwere samenwerking, uitgegaan van nabuurstaten en vooral van de zijde der Kleine Entente? En ten tweede, hoe zou hy zich stellen tegenover de aanhangers van de dictatuur in Hongarije? De redevoering bracht twee duidelijke antwoor den. De aanbiedingen der Kleine Entente wer den van de hand gewezen: wanneer niet eerst de kwestie der Hongaarsehe minderheden in Tsjecho-Slowakije, Roemenië en Joego-Slavië wordt geregeld, zal geen enkele normale betrek king tusschen Hongarije en de Kleine Entente tot stand kunnen worden gebracht. En de dic tatuuraanhangers kregen het volgende klare be scheid: „Hongarije heeft geen behoefte aan dictatuur en nog minder aan dictators, omdat het zijn problemen binnen het kader van zijn grondwet kan oplossen en het een leider bezit in den persoon van den Rijksbestuurder, Ad miraal Horthy." Zooals men ziet, ontspanning heeft Daranyi's rede niet gebracht. Het blijft alles bij het oude. De politiek van het revision- nisme wordt niet gewijzigd. In de min of meer toegeeflijke politiek tegenover de extremisten van rechtsch is eenige wijziging gekomen, waar over straks. De buitenlandsche politiek. Hongarije is het land, dat door de vredesdictaten van 1919 het ergste werd verminkt. Groote deelen van zijn gebied werden ingelijfd bij de landen der Kleine Entente. Daardoor ontston den in deze landen de Hongaarsehe minder heden, welke geen rooskleurig leven voeren. Hongarije eischt revisie der dictaten en ver langt de zuivere Hongaarsehe gebieden terug. Terecht. Maar de politieke constellatie in het Donaubekken is nu eenmaal van dien aard, dat naar menschelijke berekening het revision- nisme voorloopig geen schijn van kans krijgt De regeeringen der Kleine 'Entente toonen niet de minste neiging, om Hongarije op territoriaal gebied tegemoet te komen. Ook niet wat be treft het verleenen van meerdere vrijheden aan de minderheden. Ten hoogste zijn zij bereid, eenige concessies te doen op economisch ge bied. Daranyi verklaarde te Szegedin op het Congres der Regeeringspartij, dat Hongarije wenscht voort te gaan met het dienen der „werkelijke" belangen van den vrede (dit wil dus zeggen: door te blijven streven naar her ziening der verdragen). Het blijft onvergankelijk trouw aan zijn vrienden. Hij noemde die vrien den bij name: Italië en Oostenrijk. De Hon- gaarsch-Duitsche betrekkingen karakteriseerde hij alleen maar als „vriendschappelijk", terwijl hij in betrekking met de landen der Kleine Entente van geen vriendschap of vriendschap pelijkheid repte, maar zich alleen bereid ver klaarde, zooais boven reeds werd gezegd, met de regeeringen dier landen te onderhandelen, indien deze aan Hongarije rechtsgelijkheid wil len toestaan en waarborgen voor de Hongaar sehe minderheden willen geven. Gebeurt dit niet, dan zal er nooit een normale toestand tot stand komen. „Hongarije bezit", aldus de pre mier, .hetzelfde recht op nationale veiligheid als iedere souvereine staat. De tegenwoordige toestand is onhoudbaar." De Kleine Entente zal de stelling der onhoudbaarheid der huidige situatie nooit toegeven, tenzij gedwongen. En wie zou haar kunnen of willen dwingen? En het vernederde volk der trotsche Magyaren is er zelf allerminst toe in staat. Arm Hongarije! De binnenlandsche politiek. Het is een feit, dat een belangrijke groep van de re- geeringsmeerderheid in het parKment duidelijk blijk geeft van nationaal-socialistische sympathieën en openlijk verklaren deze lieden, dat ze ronduit tegen de regeering stelling zullen nemen, indien deze niet ten spoedigste besluit, haar politiek te baseeren op de eischen van de uiterst-rechtschen. De linkerzijde daarentegen, de partij der kleine boeren, de „christelijke groep" en met hen de liberalen en sociaal democraten, houden niet op, de regeering te wij zen op het gevaar, dat uit het extremistische kamp dreigt voor de constitutie en het parle mentarisme. Daranyi's houding bleef lang wei felend. Hij trok tegen de extremisten van rechtsch alleen met waarschuwende woorden op, niet met daden, ook toen begin Maart van dit jaar het land plotseling merkte, dat het aan den vooravond stond van een nationaal- socialistischen staatsgreep. Zaterdag 1.1. heeft de premier onverwacht zijn houding gewijzigd. Hij gaf bevel een der zeer talrijke (men spreekt van.... zeventig) groepeeringen van uiterst rechtsch, die in Hongarije een nationaal-socialis- tisch bewind voorbereiden, de groep „Nationale Wil" te ontbinden. De ontbinding van deze groep en de arrestatie van den leider Szalazy hebben de rest der rechtsche extremisten ech ter niet kunnen intimideeren, want onmiddel lijk na dit ingrijpen van den premier heeft een belangrijke bijeenkomst van de partijen van rechtsch plaats gehad, georganiseerd blijkbaar onder auspiciën van een aantal leidende per soonlijkheden, die tot dusver achter de coulissen opereeren en vandaar de beweging öirigeeren. Doel der bijeenkomst was een blok van rechtsch en uiterst rechtsch te constitueeren: tal van af gevaardigden der regeeringspartij namen aan de beraadslagingen deel. Na afloop van de vergadering werd een bui tengewoon geestdriftig gesteld telegram aan admiraal Horthy, den Hongaarschen rijksre gent, verzonden. Het schijnt, dat de beweging, behalve moreelen en materieelen steun, welke haar uit het buitenland gewordt, in de omge ving van zekere hooggeplaatste persoonlijkheid belangstelling en sympathie ondervindt. Als in deze vergadering de naam werd ge noemd van den Leider der Kleine Boeren partij Tibor von Eckhardt, werd er sterk ge jouwd. Deze man is dan ook de sterkste tegen stander van de dictatuur en de machtigste en meest gevreesde. Hij heeft verleden week in zijn kiesdistrict Papu een heftige rede gehouden te gen het nationaal-socialisme. Het hoogtepunt van zijn uitlatingen was: „Het gaat ons absoluut niet aan, w*at in Duitschland geschiedt, maar het gaat ook den Duitschers niet aan, wat er bij ons gebeurt." Wij wijzen hier even op, omdat de mogelijkheid bestaat, dat Tibor von Eck hardt eerlang minister-president wordt. Daranyi heeft te Szegedin thans duidelijk zijn standpunt bepaald: Hongarije heeft geen be hoefte aan dictatuur, nog minder aan dicta tors. In dit verband kwam hij op tegen het anti-semietisme, dat de Jodenkwestie „door be toogingen en kloppartijen" wil regelen. Wel gaf hij toe, dat „de Joodsche bevolking in het eco nomisch leven des lands een rol speelt, welke niet in vefhouding staat tot haar getal." Ten slotte verklaarde Daranyi zich bereid tot sa menwerking met alle partijen, maar hij zal de orde handhaven tegen de onruststokers. Het zal nu van de krachtige leiding der regeering afhangen, of de innerlijke verscheurdheid het oude land niet weer nieuwe tragedieën berok kent. De gisting blijft. Arm Hongarijel De Katholieke Kerk is op aarde een strijdende kerk. Christus zelf heeft het voorzegd, dat wie Hem volgen, om Zijnentwille vervolgd zullen worden. Door Zijn kruisdood is de Za ligmaker de groote martelaar geworden van de Kerk der Martelaren. Van den H. Stephanus tot op den dag van van daag heeft de reeks van bloedgetuigen zich voortgezet, maar hoevelen onder ons zouden bereid blijken den martel- palm te aanvaarden, indien dit van ons gevraagd zou worden? Als kinderen hebben wij gelezen en hooren verhalen, hoe de «erste Christenen in de arena voor de wilde dieren werden geworpen ter publieke vermakelijkheid van het volk van het Oude Rome en hoe zij als brandende pekfakkels werden gebruikt ter verlichting en opluistering van Nero's tuinfeesten. Dat maakte op ons een die pen indruk, maar toch bleven dit ver halen uit een ver en voorbij verleden, evenals de geschiedenis van de H.H. Martelaren van Gorkum en zoovele an deren. Wanneer ergens in een missie land een missionaris door wilde inboor lingen wordt gefolterd of gedood, dan voelen wij bewondering voor diens offer vaardigen geloofsmoed, en denken bij ons zelf, misschien niet zonder een ze kere bevrijdende geruststelling, nu ja missionarissen staat zoo iets te wachten, maar ons gelukkig niet. Met afschuw en verontwaardiging verslinden wij de be richten over de gruweldaden, welke de Bolsjewieken in Sovjet-Rusland op standvastige geloovigen hebben gepleegd, over de moordpartijen, waarvan in het Roode Spanje priesters en nonnen held haftige slachtoffers worden, over ver drukking en ontrechting van katholieken in Mexico en in Duitschland. Sovjet- Rusland, Mexico, Duitschland, het is al lemaal geen Nederland, en al wordt het ons wat bang om het hart, nu in onze beschaafde en verlichte twintigste eeuw nog zulke dingen mogelijk blijken, wij voelen ons toch veilig en zelfverzekerd in ons gezegende landje, waar wij nog altijd van de ons toekomende rechten en vrijheden genieten en zonder groote moeiten en zware offers onze plichten kunnen vervullen. Even veilig en zelf verzekerd als de geloovige Russen vóór de bolsjewistische revolutie, als de ka tholieke Mexicanen vóór het optreden van Calles, als de katholieke Spanjaar den voor de republiek, als onze Duit- sche geloofsgenooten in de Centrum partij. Wij leven ons godsdienstig en kefkelijk leven zóó gemakkelijk en zóó gevaarloos, dat wij ons opwinden over kleine ergernissen als een weinig boeien de preek, het o.i. ontactisch optreden van een geestelijke, het buiten verwach-;'/ ting lang duren van een godsdienst oefening, en wij realiseeren ons zelden of nooit, dat van ons wel eens gevraagd zou kunnen worden, wat van anderen, menschen en katholieken als wij, elders wordt gevraagd. En toch moeten ook wij, indien het noodig is, bereid zijn al les, ons goed en ons bloed, ja zelfs ons leven, op te offeren voor trouw aan God en Zijn Kerk. Het is in eerste instantie de zaak om met inspanning van al onze krachten en in sterke eendracht samen werkend te verhinderen, dat in ons land de belagers van Christendom en Kerk ooit de macht in handen zullen krijgen. Gelukkig kunnen wij dat verhinderen, mits alle Katholieken zonder uitzonde ring in het volle besef van him geweldige verantwoordelijkheid hun plicht, en of-" fervaardig méér dan hun plicht doen op godsdienstig, maatschappelijk en staat kundig gebied. Maar voor onze innerlij ke gesteltenis is het in laatste instantie! niet de vraag, of wij ooit de ergste ver volgingen zullen moeten verduren, maar of wij ze zullen kunnen verduren, wan neer dat van ons geëischt zou worden. Wij hopen en bidden, dat zulke beproe vingen ons bespaard zullen mogen blij ven, maar wanneer het aantal eigenzin nige, verdeeldheid zaaiende katholieken zou toenemen en tengevolge daarvan ons hetzelfde zou overkomen als den Ka tholieken in Spanje, Mexico of Duitsch land, wat dan? Zouden wij dan de zoo zeer bewonderde en vereerde geloofs helden daadwerkelijk navolgen? Of zou den wij omwille van tijdelijke voor deden en rust aan ons eeuwig heil ver zaken, zooals helaas ook anderen, men schen en katholieken als wij, daaraan hebben verzaakt? Het is goed en heil zaam deze vraag ernstig en diep te overwegen, niet om ons zelf te veront rusten en te beangstigen, maar om ons zelf, zoo noodig, te herzien. Niemand zal boven zijn krachten beproefd' wor den en de werking van Gods genade Is wonderbaar. De marteldood van zoovel eenvoudige geestelijken, kloosterzusters en katholieken, die zich in niets bijzon der van ons onderscheiden, bewijst op treffende en troostrijke wijze, dat God de Zijnen niet verlaat in de ure des ëe' vaars. ^De 28-jarige van E„ werkzaam bij de hooi en strooperserij van de N.V. van Dam te Hel mond, die Zaterdagochtend van een hooimU viel en met een schedelbasisfractuur naar he^ St. Antonius gasthuis te Helmond werd overge' bracht is aldaar in den loop van Zaterdagavond overleden. Apothekers-assistent LEIDEN Geslaagd: mej. A. L. A. Having Leiden, en de heeren A. Biekart, D^n Haag» W. C. Simons, Den Haag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2