Minister Sandler over de Oslo-conventie Franco sticht een nationale partij Lansbury bezoekt Hitier Het nieuws van heden VEREENIGDE katholieke pers Gesteld doel in beperkt bader bereikbaar Rampen teisteren China De Maginot-linie in Marokko De strijd bij het Escoriaal «■■e DE ONAFHANKELIJKHEID VAN BELGIË Aanklacht tegen Henry Ford De schoolstrijd in het Derde Rijk DE BAROMETER BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per Week 25 centper kwartaal f 3.25per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE KV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELETOON 13866 DINSDAG 20 APRIL - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20519 Algemeene verbetering slechts mogelijk door medewerking van groote mogendheden NIEUW KANAAL Toch vindt hij redenen tot optimisme Noordelijk ontwapeningspact? De Zweedsche minister van Buiten landsche Zaken, Sandler Duizenden menschen stervende van den honger Vreeselijke branden Het bericht te Berlijn een „April grap" genoemd Engelsch onderzoek Hopei doet beroep op Japan Nanking heeft geen recht op Oost- Hopei, zegt de president Schuschnigg's bezoek aan Italië Onderhoud met den Duce aan boord van een jacht? Het Weer immuun Alle andere Spaansche nationalis tische groepen ontbonden ST. JEAN DE LUZ, 20 April. (D. N. B.) De nationalistische zenders hebben gisteravond medegedeeld, dat generaal Franco alle partijen heeft ontbonden en een nieuwe na tionalistische partij gesticht heeft, waarvan hijzelf de leiding heeft, en die voornamelijk gebaseerd is op de oude partij der Carlisten, de ,,Re- quetes", en die der Spaansche syndi calisten, de „PtiaLanx". De linkschen acht kilometer opgerukt? Dezer dagen werden de Duitsche minister dr. Ley en de hem vergezellende deputatie door Mussolini in audiëntie ontvangen Fransch-Britsche nota te Brussel overhandigd Prins Nicolaas gaat Roemenië verlaten Berlijn Het lot van hen, die tegen de gemeenschapsschool stemden Zuid-Afrika strtfdt tegen nazi's Ingediend door den bond van arbeiders in de auto-industrie Lansbury, de vroegere voorzitter der Labour Party Duitschland bereid deel te nemen aan een ontwapenings conferentie De staking te Parijs Een gedeelte der theaters blijft gesloten Een vriendelijk woord Spreek eens 'n vriendelijk woord, ook als er geen bepaalde of recht- streeksche aanleiding toe is. Er worden dagelijks zóóveel on vriendelijke woorden, ook en vooral noodeloos, gesproken, dat er wel eenig tegenwicht mag zijn. Maar doe het niet, omdat het „toch niets kost", want dit is wel het naar ste en minderwaardigste motief, dat men zich denken kan. Een beleefd heid, die alleen bewezen wordt, omdat ze „niets kost", heeft niet de minste verdienste en blijve liever achterwege. Gelijk bij alles is ook bij het vrien delijke woord de zuiverheid der be doeling hoofdzaak. Een beleefdheid, die geen anderen grondslag heeft, dan direct of indirect eigenbelang, houdt op te zijn, wat zij behoort te wezen: een maatschappelijke en.... christelijke deugd. De opstand in Britsch- Indië Rebellen bereiden nieuwen aanval voor NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO et, fngei. mededeelingen 50 cent; Idem op peg. één 65 eert per regel. BIJ contract stede verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek. v laatste deel van het Wolga-Moskwa ka- jla*a-l is met water gevuld, zoodat thans het ge- j^le kanaal, dat een lengte heeft van 128 ki- 'heter bevaarbaar is. STOCKHOLM, 19 April. (Havas). De Zweed se minister van Buitenlandsche Zaken, Sand- heeft ter gelegenheid van de herdenking van ®et vijftigjarig bestaan der Algemeene Unie van ^Weedsche exporteurs een redevoering uitge sproken, waarin hij o.m. aandacht wijdde aan de ^trekkingen met de landen, die met Zweden de Osloconventie hebben gesloten. Spr. wees op de Pogingen, die deze landengroep in het werk stelt 001 zooveel mogelük de handelsbelemmeringen te heffen en vermeldde de kortelings gehou- conferenties in Den Haag en Brussel. Sandler constateerde hierbij, dat hü niet *an het begin af aan overdreven verwach tingen gekoesterd heeft ten opzichte van het succes, maar hij gaf als zijn op de resul taten van de conferenties der deskundigen in Den Haag en Brussel gebaseerde meening te kennen, dat de gestelde doelen bereikt Souden kunnen worden in een beperkt kader. Voortgaande legde de minister den nadruk de moeilijkheden, die voortvloeien uit de om standigheid, dat de economische structuur der Oslo-landen onderling zeer verschillend is. minister denkt, dat het waarschijnlijk mo- t>eüjk zal zijn een accoord tot stand te brengen °Ver de volgende punten: 1. Annuleering door Nederland en België ;ph zekere bepalingen en contingenteeringen, betreffende de importen uit andere landen, die b® conventie van Oslo hebben onderteekend. 2. Concessies van den kant van Denemarken, binnen het kader van zijn valutapolitiek. 3. Concessies ten opzichte van douanetarie- v®n van den kant van Finland en Noorwegen. Sandler erkende, dat deze maatregelen geen groote vooruitgang zouden beteekenen tn de richting van een algemeene verbete ns, die slechts van belang zal zijn, wanneer ihen deelneming van de groote mogendheden zal hebben verkregen. Spr. is echter van op- Vatting, dat de pogingen der Oslo-landen op sijn minst een psychologischen invloed zul ten hebben. t>e minister besloot met er op te wijzen, dat *je wereld nog wacht op de verwezenlijking van P6 in 1936 door de Fransch-Engelsch-Ameri- pansche verklaringen ten opzichte van de va- btapolitiek gewekte verwachtingen. Hij vindt bphter redenen tot optimisme in de handeis- ®°ütiek der Vereenigde Staten, in de prelimi naire besprekingen over een Engelsch-Ameri- pansch handelsverdrag en in de teekenen van Roeiende belangstelling, die getoond worden ten barden van het internationale goederenverkeer. Morgen wordt, volgens de Telegraaf, te Relsingfors een belangrijke bijeenkomst ge houden van de ministers van Buitenland sche Zaken der vier Scandinavische landen, ■^aar minister Koth in een interview mede- heelde, zullen er o.a. onderhandelingen wor den gevoerd over de mogelijkheid tot het sluiten van een ontwapeningspact. Volgens het voorstel zullen de regeeringen zich Cfplichten elkander nauwkeurig op de hoogte j houden van de jaarlijksche uitgaven voor ®ger, vloot en luchtmacht, terwijl tevens inlich- bigen over de fabricage van munitie zouden 0rden uitgewisseld. In verband hiermede wil *ph een speciale commissie benoemen, welke in beet contact met het ontwapeningsbureau te ^nève staat. L>e geruchten, als zouden Nederland en België aan hebben deelgenomen, zijn onjuist. öe bedoeling van deze actie is een kern van Jbben te vormen, welke de ontwapeningspolitiek jb Europa wil steunen. Het staat den anderen bilden vrij zich daarbij aan te sluiten. n Danzig is een tweetal propaganda Postzegels uitgegeven voor de luchtbe scherming NANKING, 19 April. (A.N.P.) De Chi- neesche minister van Financiën heeft Zon dag een bedrag van 29.000 dollar ter be schikking gesteld, om althans eenigen steun te verleenen aan de slachtoffers van den hongersnood in de provincie Kweitsjaü, ten Noorden van Kwangsi. Volgens berichten uit dit gebied liggen hier duizenden men schen ten gevolge van gebrek aan voedsel op sterven. De hongersnood treft vijf millioen inwoners. Drieduizend kinderen zijn aan diphterie of typhus overleden. In de zakenwijk van Ningpo in de provincie Tsiekiang zijn Zondag tachtig winkels dSor een brand vernield. De schade wordt geraamd op 29.000 dollar. In de provincie Setsjoean hebben branden, welke een gevolg zijn van de langdurige droog te, voor meer dan vier millioen dollar schade aangericht. BERLIJN, 19 April. (D.N.B.) Naar aanlei ding van het bericht in de „News Chronicle", dat Duitschland in Spaansch-Marokko een mi- niatuur-Maginotlinie aanlegt, om Gibraltar te bedreigen, verklaart men te Berlijn in bevoeg de kringen, dat hierin blijkbaar een late en misplaatste Aprilgrap moet worden gezien. Volgens Havas meent men te Londen te we ten, dat de Engelsche regeering een onderzoek geopend heeft, om de juistheid van deze be richten na te gaan. Dit onderzoek wordt in gesteld door tusschenkomst van de consulaire autoriteiten in Spaansch Marokko. TOKIO, 19 April. (Domei.) De corres pondent van de „Nitsji Nitsji Sjimboen" te Peiping meldt aan zijn blad den tekst van het beroep, dat de president van de auto nome regeering van Oost-Hopei heeft ge richt tot de Japansche regeering. De president doet opmerken, dat het de be volking van Oost-Hopei zelve is, welke zich haar eigen regeering heeft uitgekozen. De autoritei ten te Nanking kunnen er op geen enkele wijze de onderdrukking van eischen. Het beroep be sluit met de verklaring, dat de autoriteiten van Hopei en de regeering van Nanking rechtstreeks het probleem der regeering van Oost-Hopei moeten regelen. VENETIë, 19 April. (Stefani). Venetië is in afwachting van de a.s. ontmoeting van Musso lini met Schuschnigg. %De „oiomale d'Italia" meldt, dat de ontmoe ting zal plaats vinden aan boord van het jacht „Aurora", aan boord waarvan de Duce te Ve netië zou aankomen. VERWACHTING: Meest matige Zuidwes- teljjke tot Zuidelijken wind, toenemen- de bewolking met later waarschijnlijk m eenigen regen, iets zachter. E VERDERE VOORUITZICHTEN: Nog E regenachtig. De nieuwe partij heeft „Phalange espanola y tradicionalista de las Jons". Franco wordt bijgestaan door een raad, bestaande uit een officier van het leger en een chef der milities van de phalanxisten en requetes. Tot deze partij kunnen slechts zij toetreden, die lid wa ren van een der genoemde groepen; voor an dere aspiranten is een bijzonder onderzoek noodig. De nieuwe Spaansche staat zal volgens het D. N. B. gebouwd worden op de ideologieën dezer beide partijen en een autoritair karakter dragen. VALENCIA, 19 April. (Reuter.) Volgens het agentschap „Febus" zijn de regeeringstroepen aan het front in Guadarrama ongeveer acht kilometer opgerukt en hebben zij Robledo de Chavela, een belangrijk spoorwegstation bij het Escoriaal, en verscheidene dorpjes bezet. Vijf honderd gesneuvelde rechtschen zijn reeds be graven, terwijl het terrein nog met talrijke lijken bedekt is. BRUSSEL, 19 April. (Belga). De Fransch- Britsche nota betreffende de Belgische on afhankelijkheid, is te Brussel overhandigd. De nota wordt thans door het Belgische ministerie van Buitenlandsche Zaken be studeerd. BOEKAREST, 19 April (Havas). Ex-Prins Nicolaas heeft heden zijn kasteel Snagov ver laten en is per auto met een omvangrijke bagage naar Boekarest vertrokken, waar hü zijn intrek heeft genomen bij vrienden. Binnenkort zal hij zich onder den naam Nicolaas Brana in het buitenland vestigen. De Duitsche luchtmacht wordt in het raam van het vierjarenplan geweldig uitgebreid. Een modern toestel op de in wording zijnde tentoonstelling te De Gouwleider van Saarbrücken heeft op 10 April de volgende circulaire gegeven: „Bij de stemming voor of tegen de gemeen schapsschool, heeft een zeer klein getal leer aren en hoofden van scholen zich tegen deze school uitgesproken. Hierdoor hebben dezen getoond, dat het geloof hun meer ter harte gaat dan de gemeenschap van het volk. De geweldige indruk van de resultaten, die bij de stemming behaald zijn, moet niet verminde ren doordat men te veel aandacht schenkt aan zulke godsdienstleeraars. Zij zijn de vrucht van een verkeerde opvoeding, dikwijls ook van de ophitsing door priesters, en wij zullen hen behandelen met de onbeduidendheid, die zij verdienen. Hoofden van scholen daarentegen, die zich uitgesproken hebben tegen de invoering van de eenheidsschool, zijn mijns inziens niet in staat, om in een dergelijke school den geest van de gemeenschapsschool te brengen en zij zullen daarom uit hun ambt ontzet worden". Naar verluidt treedt de geestelijke overheid scherp op tegen priesters, die- zich tegen de bijzondere school verklaren. Zoo is de katholieke geestelijke Kobber, Ieeraar aan de kweekschool te Pasiny bij Mün- chen, die een open brief geschreven had aan den gouwleider van den Saarpfalz ten gunste van de gemeenschapsschool, door den Bisschop van Trier, Mgr. Rudolf Bornewasser, van zijn priesterlijke functies ontheven. De Rijksminister voor Kerkelijke Aangele genheden, Hans Kerrl, heeft- het gebruik van net „Kerkboekje voor de leden van het Pau selijk Genootschap der H. Kindsheid" voor het onderricht verboden. WINDHOEK, 19 April. (Reuter.) Overeen komstig de proclamatie tegen het nationaal- socialisme zijn de „Deutseher Bund" en de „United Party Economie League" tot politieke organisaties verklaart. Dit b|teekent, dat slechts Britsche onderdanen deel kunnen nemen aan de activiteit van deze vereenigingen. Wat betreft de tweede van deze vereenigin gen is deze verklaring slechts een formule, aan gezien deze vereeniging alleen Britsche leden telt. Het besluit inzake den „Deutseher Bund" be- teekent, dat de vereeniging geheel gereorgani seerd moet worden vóór 1 Juli van dit jaar. De meeste leden van het administratie-personeel en het bestuur zijn niet genaturaliseerd en moe ten derhalve aftreden, WASHINGTON, 19 April. (Reuter). De orga nisatie van arbeiders in de autoindustrie heeft bij het bureau van de National Labour Relations Board te Detroit een aanklacht tegen Henry Ford ingediend, waarin de automagnaat wordt beschuldigd van discriminatie en intimidatie. BERLIJN, 19 April (Havas) De vroegere leider van de Engelsche Labour Party, Lansbury, is hedenmiddag door Hitler in audiëntie ont vangen, in tegenwoordigheid van den Duit- schen minister van Buitenlandsche Zaken, Von Neurath. Na een intieme gedachtenwisseling met Hitier heeft Lansbury tegenover de pers verklaard: Wij hadden een vriendschappelijke bespreking over den geheelen internationalen toestand en kwa men overeen, dat geen enkel verslag daarover zal worden gepubliceerd. Het doel van onze beraadslaging was zich den steun te verzekeren voor een nieuwe wereldconferentie, welke in het bijzonder zou bijeenkomen om te beraadslagen over de wegneming van. de oorzaken van een oorlog. Ik vertelde den rijkskanselier van mijn be sprekingen met Roosevelt, Blum, Van Zeeland en de ministers-presidenten der Scandinavische landen. Ik heb hem gezegd, dat geen van hen het voorstel heeft verworpen, dat allen ongerust zijn over den bewapeningswedloop en dat ik vertrouw, dat zij zouden antwoorden. Ik heb van Hitier gehoord, wat ik wilde weten: dat Duitschland van ganscher harte naar een dergelijke conferentie wil gaan. Lansbury verklaarde, dat de kwestie van een eventueele deelneming van Sovjet-Rusland aan de beraamde conferentie niet is ter sprake ge bracht. Duitschland, aldus besluit Lansbury, zal geneigd zijn zich ter conferentie te laten vertegenwoordigen en deel te nemen aan een gemeenschappelijke poging oeconomische samenwerking en een wederzijdsch goed be grip tusschen de naties tot stand te bren gen, indien Roosevelt of het hoofd van een anderen grooten staat het initiatief neemt een conferentie van dezen aard bijeen te roepen. Lansbury hoopt, dat Roosevelt de leiding zal nemen, wijl hü Roosevelt daar bü uitstek ge schikt voor acht. PARIJS, 19 April (Havas). Het bestuur van den Franschén bond van werknemers in het amusementsbedrijf deelde mede, dat vele direc ties van theaters de collectieve overeenkomst hebben <jeteekend. Deze theaters konden Maan dagmiddag hun deuren weer openen; in de ove rige zal de staking voortduren. De employé's van de amusementsbedrijven, welke het ontwerp voor een collectieve over eenkomst nog niet hebben onderteekend, zijn vanmiddag büeengekomen. Zij hebben een motie aangenomen, waarin zij hun wil bevestigen om de stakingsbeweging ordelijk voort te zetten, tot algeheel aan hun wettige eischen zal zijn voldaan. De toestand is dus ongewijzigd. De schouwburgen, die Zondag geopend waren zullen dit ook vandaag doen en de theaters, welker directeuren geweigerd hebben het ont werp te onderteekenen zullen gesloten blijven. Franco heeft een Spaansch-nationalistische partij gesticht en de andere partijen ontbonden. Minister Sandler meent, dat de Oslo-conventie beperkte resultaten kan boeken, hoewel voor een algemeene verbetering medewerking van groote mogendheden noodig is. Henry Ford is aangeklaagd door den bond van arbeiders in de automobiel-industrie. De FranschBritsche nota in zake België's on afhankelijkheid is te Brussel overhandigd. Tijdens het onderhoud, dat Lansbury had met Hitier, heeft deze verklaard, dat Duitschland bereid is tot deelname aan een ontwapenings conferentie. Een S. A.-gouwleider verklaarde, dat de gods dienst slechts het volk en zijn welzijn ten doel heeft. Te Berlijn ontkent men den aanleg van ver sterkingen in Spaansch-Marokko. De Engelsche regeering laat een onderzoek instellen. In een gedeelte der Parijsche theaters blijft de staking voortduren. De Fransche regeering is voornemens het fooienstelsel op te heffen. Duizenden menschen in China zijn stervende van den honger; de regeering stelde een bedrag voor de hulpactie ter beschikking. Bovendien werd het land door branden getroffen. De regeering van Hopei deed een beroep op Japan tegen Nanking. Attlee heeft verklaard, dat hij in het Britsche Lagerhuis een debat zal uitlokken over de hou ding der regeering ten aanzien van de blokkade van Bilbao. Koninklijke besluiten in zake de controle op de non-interventie in werking getreden. Auto in brand gestoken te Rotterdam als poging tot oplichting van een verzekeringsmaatschappij. Verzoek van de Hollandsche Mij. van Landbouw aan den minister van Landbouw en Visscherij tot snellere aanpassing van den varkensprijs aan den voerprijs. Mededeelingen over besprekingen in zake het luchtpostvervoer binnen Europa. Fine, Keres en Grob zijn gelijk geëindigd in het internationale schaaktournooi te Ostende. New-Yorksche Beurs: stemming prijshoudend. O LONDEN, 19 April. (D.N.B.) Volgens be richten uit Simla treffen de opstandelingen in Waziristan voorbereidingen voor een nieuwen aanval. Nabü Razmak hebben zich groote troe pen rebellen geconcentreerd. Verschillende bui tenposten zijn Zondag door de vijandige stam men beschoten. De fakir van Ipi heeft op een groote bijeen komst van Wazirs en Mahsoeds zün toehoor ders aangespoord, hun actie tegen de Britsche regeering voort te zetten. Hier en daar hebben zich kleine schermutse lingen voorgedaan. Stand op Dinsdag 1 nnr v.m.: 752.5 Vorige stand: 747.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1