Activiteit van Haarlems Bloei 1 De Prins van Oranje landt te Muiderberg LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar I Personeel I Plaats een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen f Overtreding der Arbeidswet GOED NIEUWS 30 NOVEMBER 1813 HERLEEFT 30 APRIL S.A.-leïder over den godsdienst iiniiiHiiininMnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiuiiiiiiimiiiiiiiiiiiinniiniiiiinnniiiinniuiiii DINSDAG 20 APRIL 1937 Eindelijk zal onze stad van April tot October in de bloemen gezet worden, met medewerking der overheid Een jaarlijksche loterij? Haarlem bloemenstad De Jamboree Geen Lunapark, wel loterij? BRANDJE IN EEN OPSLAG PLAATS De brandweer maakte een toertje Eindexamen H.B.S. A BLOEMENDAAL HEEMSTEDE Directeur aansprakelijk, dat de wet wordt nageleefd Scherp requisitoir Twintig uur achter elkaar gewerkt Nog een overtreding VROUW ONDER DE TRAM GERAAKT Slachtoffer kort na ongeluk overleden 3okm HOE LANG IS UW REMWEG? Reconstructie van het historisch gebeuren op het strand Waardige viering van Prinsessedag (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Het volk en zijn welzijn het doel ervan De nieuwe Kantoeng Tinbaggermolen wordt gedeeltelijk in Indië gebouwd De „Thorpehall" heeft de blokkade doorbroken De haven van Gyon bereikt De non-interventie-contróle Het fooienstelsel in Frankrijk 's Pausen gezondheids toestand minder goed? Dr. Colijn verdedigt het regeeringsbeleid Tevens wijst hij er op, dat het nieuwe kabinet groote zorgen krijgt Militaire actie van Moskou in Frankrijk? Italiaansch blad doet onthulling over communistische militaire organisatie Handelsverdrag met België Verlenging met drie maanden ffliininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiniiiniiiiiiiiiiTmiinniininmg NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiiiniuiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiuiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii STAD In de oude raadzaal ten stadhuize kwam gisterenavond het algemeen bestuur van de Stichting „Haarlems Bloei" zoo goed als vol tallig bijeen. De voorzitter, wethouder W. J. B. van Liemt, betrok in zijn welkomstwoord de nieuwe leden en speciaal den directeur der Stichting, den heer C. van Gink. Spr. gaf vervolgens een over zicht van de resultaten der afgeloopen weken en kon daarnaast eenige belangrijke mededee- lingen doen, die de burgerij ongetwijfeld zullen verheugen. Oorspronkelijk werden voor de wervingsactie 16 enquêteurs aangenomen, maar spoedig bleek, dat men aan vier goede, energieke krachten .voldoende had. Naast de leden, die van de Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer werden overgenomen, mochten er 600 geboekt worden, die soms belangrijke bedragen afstonden. Alle vereenigingen zijn nog niet bewerkt, maar uit de bereikte resultaten mag worden op gemaakt, dat uit dien hoek een groot deel der inkomsten verkregen zal worden. Naast de wervingsfolder zal over enkele da gen een folder het licht zien, die werd samen gesteld met medewerking van „Horecaf". Het ligt in de bedoeling ook een uitgebreide vesti gingsbrochure uit te geven, maar daartoe moet eerst meer geld in kas zijn. De directeuren der Haarlemsche bioscopen hebben toegestaan dat in hun theaters een dcorloopende propaganda voor „Haarlems Bloei" gemaakt zai worden. Spreker wees ook nog op de belangrijke reclame, gemaakt in het tijdschrift der Nederlandsche Spoorwegen. Het verkeershuis op het Stationsplein zal meer dan tot nu toe voor reclame worden uit gebuit. Men zal er kunnen zien, wat er in de stad te doen is, te beginnen met de „B.E.L."- week. De voorzitter deelde mede, dat de Frans Hals- tentoonstelling er een rol worden, zooals zel den te zien was. De opzet is werkelijk grootsch en er wordt druk bezoek verwacht, niet het minst uit het buitenland. Eindelijk zal het er dan toch van komen, dat Haarlem zijn naam als bloemenstad weer met eere zal dragen! Gistermorgen heeft het be stuur der stichting met den directeur var. Hout en Plantsoenen en Openbare Werken een con ferentie gehad over de versiering der stad in de komende maanden. Daarbij is gebleken, dat het mogelijk is, bloemen aan te brengen vaD het Stationsplein tot aan het Plein en wel reeds van de volgende week af tot October. De brug gen zullen met bloemen gesierd worden en op de Groote Markt zal het stadhuis de meeste fleur moeten geven. Verwacht wordt, dat B. en W. geen bezwaar zullen maken, daar het beste resultaat met het minste geld verkregen zal worden. Nu de overheid is voorgegaan, roept de stichting alle particulieren op om eveneens de bloemetjes buiten te zetten! Verschillende groo- te firma's hebben reeds toezegging op dit ge bied gedaan. Spreker somde vervolgens de zes congressen op, die in de komende maaitden naast de drie tentoonstellingen in onze stad gehouden zullen worden. Tot zijn leedwezen gaf de voorzitter te ken nen, dat de Jamboree niet veel vertier in de stad zal brengen. Het is betreurenswaardig, dat alle leveranties buiten de stad zijn gevallen en voornamelijk aan één groote Zaansche firma zijn toegewezen. Tijdens de discussie, die later volgde, deelde mr. Beets mede, dat generaal Behrens juist gisteren een belangrijke toezegging had gedaan Oorspronkelijk mochten de deelnemers aan de Jamboree tien dagen het terrein niet verlaten, maar thans is vastgesteld, dat des middags onder leiding tochtjes in den omtrek mogen worden gemaakt De heer Gratama voegde daarbij, dat men reeds heeft aangevraagd, op welke condities groote groepen het Frans Halsmuseum kunnen bezichtigen. Wethouder Van Liemt wees er vervolgens op, dat de Stichting een grooten stand op de ten toonstelling „Opbloei" zal hebben, waardoor de bezoekers kennis kunnen nemen van talrijke bijzonderheden over Haarlem o.a. industrieter reinen,. bevolkingsaanwas, etc. Eenige commissies werden formeel vastgesteld. Bij de vaststelling van het huishoudelijk re glement maakten een paar leden practische opmerkingen. De rondvraag bracht verschillende kwesties op het tapijt, waarvan de voornaamste was de om legging van het verkeer uit de binnenstad. Men was het b.v. niet eens met het dirigeeren van het verkeer, komende van Amsterdam, over de nieuwe brug, naar Leiden. Eenige leden van „Horecaf" bewezen met voorbeelden, dat Haar lem niet gediend is met te ver doorgevoerde verkeersverordeningen. Bij B. en W. en dei» commissaris van politie zal dan ook worden aangedrongen op spoedige herziening van ver schillende nieuwe verkeersregelingen der laat ste jaren. De directeur, de heer Van Gink, deelde mede, dat het voorstel om 'Haarlems Bloei te verrij ken door een Lunapark, wel zou stranden. De stichting zal er trouwens niet op aandringen. Wèl zal getracht worden, jaarlijks een grootsch opgezette loterij te organiseeren. De begunstigers zouden dan b.v. voor iederen gulden, dien zij bijdroegen 50 pet. reductie op een lot kunnen krijgen. Langdurig werd over dit vraagstuk van gedachten gewisseld, waarbij hoofdinspecteur Drayer op de vele moeilijkheden wees, die men in Den Haag zal maken. Laten eerst eenige heeren een conferentie aanvragen op het departement van Justitie. Men was het er algemeen over eens, dat van een algemeen belang kan worden gesproken. De heer Lam voorzitter van de Christelijke Middenstands- vereeniging, maakte bedenkingen, maar de andere leden gaven het bestuur mandaat om de pogingen krachtig voort te zetten. Bij de rondvraag werd verder nog mede gedeeld, dat door toedoen van de stichting de „Peperbus" voor de Amsterdamsche Poort zal verdwijnen, waardoor een belangrijke aestheti- sche verbetering verkregen wordt. Eén der leden vroeg medewerking der stichting om in de ko mende hoogtij maanden den afschuwelijken stei ger voor de Vleeschhal af te breken. Wethouder Van Liemt zegde toe, onmiddellijk stappen te zullen doen, om den steiger weg te krijgen óf het restauratiewerk te doen beginnen! Haarlem heeft geen geld, het wachten is op de regee ring. De vergadering werd daarna gesloten. Gisteravond om half 9 werd brand gemeld in een boerderij aan de Zomervaart. Dit oor spronkelijk bericht bleek gelukkig min of meer misleidend te zijn. De brand woedde niet in een boerderij. Aan de ijlings toegestroomde menigte en de zoo mogelijk nog haastiger ver slaggevers bleef het jammerlijk aanzicht van een brandende boerenwoning bespaard. Er was geen landman, die handenwringend rond zijn vlammende have waarde; er waren geen die ren, die krankzinnig van angst uit de rookende stallen renden; er waren geen kinderen, die zich schreiend aan de rokken van moeder... enfin, er was niets van dat alles. Het brandje, dat er op eenigen afstand vrij onheilspellend uitzag, bleek te woeden in een opslagplaats van vuilnis en oud-papier. Bovendien was de om schrijving „bij de Zomervaart" wat ruim ge nomen. De vlammen waren haar triest werk begonnen in de binnenlanden van den Ro- molenpolder, of, zooals een stedeling dat min der nauwkeurig pleegt uit te drukken: ergens in de buurt van Schalkwijk. De brandweer, die met motorspuit en ladder wagen was uitgetogen, zag buiten alle verwach ting kans tot vlak bij de opslagplaats te ko men. Geëscorteerd door taxi's en fietsers ijlden de wagens van de brandweer over den donke ren landweg.... Het vuur was gauw gebluscht. De vuilnis werd verspreid en spoedig bleef van de vlam men niets meer over dan een rustig smeulen, dat niets verontrustends had. Toen ving de terugtocht aan. Het was uit gesloten, dat de groote wagens van de brand weer ter plaatse konden keeren. Voor de lange file, die zich langzamerhand bij de plaats des onheils had opgesteld, bleef slechts één weg open: rechtuit en doorrijden. Op een boerenerf trachtte de motorspuit nog te keeren. Maar 't mocht niet baten.... De wagen zakte weg in den zachten berm en een tegenligger verijdelde alle pogingen in die richting. Ten langen leste heeft men den wijsten weg gekozen. Motorspuit en ladderwagen, gevolgd door den tros van het leger, zijn via Vijfhuizen naar hun woonsteden teruggekeerd. Het was een ritje van een uur. Gezien het volkomen gemis aan tragiek was het uitstapje echter niet ongenoeglijk. Tot gecommitteerden bij het dit jaar te hou den eindexamen aan de Hoogere Burgerschool A met 5-jarigen cursus, zijn benoemd: de heer Prof. Mr. P. A. J. Losecaat Vermeer, Hoogleeraar aan de Universiteit van Amster dam, te Bloemendaal; de heer J. de Breuk Lzn.. Directeur der Firma Sabelis Co., te Haarlem; de heer Ir. W. J. Burgersdijk, Directeur der N. Z.H. Tramweg Mij., te Haarlem; de heer H. A. J. de Bijll Nachenius, Directeur der Werf Conrad, te Haarlem; de heer Mr. Dr. F. A. Bijvoet, Advocaat en Procureur, te Haarlem; de heer W. Ch. van Daalen, Voorzitter Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden te Haarlem; de heer J. Lucassen, Oud-Ontvanger van den Waarborg, enz., te Haarlem; de heer Jhr. Dr. J. C. Mollerus, Secretaris van de Ka mer van Koophandel, te Haarlem en de heer M. Petrie, Bankier, Lid der Firma Petrie Co., te Bennebroek. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: H. P. J. Lohman en A. J. D. Weller; M. van Esch en J. Schouten. Getrouwd: Th. S. Apswoude en A. Konstanc- zak. Overleden: B. C. Calkoen, 81 j., wed. van G. Coninck Westenberg; F. W. Hudig, 53 j„ overleden te Haarlem. Burgerlijke stand. Geboren: M. Gold- schmeding—Lindeboom, z.; J. A. Peperkoorn— Prins, z.; J. G. Peperkoorn—v. Bokel, d. Getrouwd: G. Koster—G. A. Brandt; K. J. Beukman—E. C. C. Kop; G. DinkelmanJ. C. Kruijmel. Overleden; T. Krakau, 79 j., wed. D. Faber. Visscherlatijn. „Geloof je nu, dat je geen Kleine aai aan je hengel hebt?" Voor het kantongerecht moest Vrijdag terecht staan de directeur van een brood- en meel fabriek te Utrecht, terzake van overtreding van de arbeidswet. Verdachte was niet ver schenen, maar als verdediger trad op mr. Cor- poraal uit 's Gravenhage. Op 21 December was overtreding van de Arbeidswet geconstateerd. Enkele arbeiders waren over hun tijd nog aan het werk, ondanks de aanwezigheid van een chef-bakker, die een verklaring had onderteekend de Arbeidswet te zullen naleven. De chef werd als getuige gehoord en ver klaarde te lang te hebben laten werken, maar het moest vanwege de drukte in het bedrijf. De verdediger van verdachte, mr. Corporaal, wees er op, dat in dit geval de directeur niet aansprakelijk is voor de overtreding, maar de chef-bakker. De ambtenaar van het O.M., mr. Zijlstra, was een andere meening toegedaan en stelde den directeur er wèl voor aansprakelijk, hij is het hoofd van het bedrijf. Mr. Zijlstra eischte tegen den directeur, daar slechts één arbeider te lang gewerkt had, een geldboete van f 10 of vier dagen hechtenis. De verdediger vroeg ontslag van rechtsver volging, daar volgens zijn meening de directeur voor de overtreding niet aansprakelijk is. De kantonrechter deed direct uitspraak en veroordeelde verdachte conform den eisch van het O. M. Twe^ andere arbeiders, eveneens werkzaam bij bovengenoemde fabriek, hadden op Oude jaarsnacht twintig uren achter elkaar gewerkt zonder rusttijd. De twee mannen werden als getuigen gehoord en verklaarden 20 uur achter elkaar te hebben gewerkt, het moest wel, want de drukte in het bedrijf was zeer groot, daar juist de broodprijzen omlaag waren gegaan en de verkoop van het brood grooter geworden was. Eén der getuigen fiad echter een verkla ring onderteekend de arbeidswet te zullen na leven. Mr. Corporaal, verdediger, wees er ook in dit gevai op, dat de directeur voor deze overtredin gen niet aansprakelijk kan worden gesteld. De ambtenaar van het O. M. vond het een zéér ernstige overtreding; de directeur is voor alles aansprakelijk. Spr. eischte een geldboete van 2 x f 50 of 2 x twintig dagen hechtenis. Mr. Corporaal vroeg uiterste clementie, waar na mr. v. d. Mersch verdachte veroordeelde tot een geldboete van 2 x f 25 of 2 x tien dagen hechtenis. Vervolgens werd nog een zaak tegen ver dachte behandeld, waarin de magazijnmeester als getuige gehoord werd. Deze had eveneens een verklaring onderteekend de Arbeidswet te zullen naleven. Op 31 December j.l. des mor gens om half zeven reeds had hij orders ge geven brood te bestellen. De ambtenaar van het O. M. stelde ook in dit geval den directeur voor de overtreding aansprakelijk en eischte een geldboete van f 25 of twintig dagen hechtenis. Mr. Corporaal vroeg wederom clementie. De kantonrechter veroordeelde den directeur tot f 15 boete of 5 dagen hechtenis. Maandagnacht is bij de tramhalte kruising WeteringschansNieuwe Vijzel straat te Amsterdam een 52-jarige vrouw, die de onvoorzichtigheid beging van een motorwagen van lijn 4 te stappen, voordat de tram tot stilstand was gekomen, gevallen en onder den bijwagen geraakt. Met vereende krachten heeft men den wagen opgetild om de vrouw te bevrijden. Het bleek, dat haar borstkas was ingedrukt. Het slachtoffer, dat woonachtig was in de Tweede Rozendwarsstraat, is tijdens het vervoer naar het Wilhelmina- gasthuis overleden. 9 rtl Uw remmen moeten in staat zijn uw auto op 'n drogen weg tot stilstand te brengen binnen de onderstaande af standen: Bij 10 km per uur 1 meter Bij 20 km per uur 4 meter Bij 30 km per uur 9 meter Bij 40 km per uur 16 meter Bij 50 km per uur 25 meter Bij 80 km per uur 64 meter Ter gelegenheid van den aanstaanden verjaardag van Prinses Juliana, zal aan het Muiderbergsche strand een zooveel moge lijk getrouwe uitbeelding gegeven worden van de landing van Prins Willem Frederik van Oranje op 30 November 1813 te Sche- veningen, voor welk feestelijk historisch gebeuren reeds maanden tevoren uitge breide voorbereidingen werden getroffen. Door het krachtig initiatief van een der in woners van Muiderberg, den heer A. A. Maljers, kwam een comité tot stand, dat zich met de voorbereidingen belastte. De heer Maljers slaagde er in, door welwillende medewerking van dr. W. Moll, gemeente-archivaris van 's Gravenhage en den majoor der artillerie b.d. W. G. de Bas, de beschikking te krijgen over alle benoodigde historische bescheiden, omdat er prijs op werd gesteld, dat zij het dan ook met kleine afwijkingen een zoo getrouw mogelijke herhaling werd gegeven van het. voor ons land zoo belangrijk gebeuren op den laatsten dag van November in 1813. De heer Maljers slaagde er in, niet minder dan 50 ingezetenen van Muiderberg voor zijn plan te winnen, die allen bereid bleken, de kosten, verbonden aan costumeering, grime, enz. voor persoonlijke rekening te nemen. Er zal dan ook inderdaad sprake kunnen zijn van een bijzonder luisterrijk schouwspel, dat van heinde en ver belangstellenden zal trekken. Vrijdag 30 April, 's middags twee uur zullen aan het Muiderbergsche strand en wel even voorbij de Ned. Herv. Kerk, nabij De Terp, Willem Fagel, secretaris van zijn broer Jacob Fagel, en van Hoppner, secretaris van den Britschen gezant bij het Nederlandsche gou vernement, landen. Men herinnert zich wel licht, dat deze secretarissen vooruitgezonden waren, om den toestand in Nederland te ver kennen. Doch de Prins was te ongeduldig, om lang te wachten en zoo zal dan ook reeds een kwartier later Prins Willem Frederik van Oranje in een visschersboot op het IJsselmeer komen aanvaren. Evenals in 1813 in Scheve- ningen geschiedde, zal een met paarden be spannen boerenwagen de visschersboot tege moet rijden, opdat de Prins, die in een sloep overstapt, op gemakkelijke wijze naar het strand zal kunnen worden gereden. In de afgeloopen dagen is reeds een proef genomen met den boerenwagen en de paar den, omdat men zich ervan moest overtuigen, of de viervoeters, die gewoon zijn voor den ploeg te loopen of melkwagens te trekken, ook bereid zouden zijn „zeewaarts te gaan". Naar ons verzekerd werd, zijn de gehouden proeven uitstekend geslaagd. Zoodra de Prins geland is, en verschillende bekende historische figuren hem hebben be groet, wordt een groote stoet geformeerd, wel ke langs het Muiderbergsche strand (lees: Oude Scheveningscheweg) een triomfalen in tocht houdt. Kozakken rijden o.m. in den stoet mee en op even ontroerende wijze als dit in 1813 ge schiedde, zal de oud-kapitein van de Schutterij, Berkenbosch Blok, vergezeld van zijn luitenant Kouwenhoven Fals, den Prins toespreken. De lange stoet zal worden gesloten door den zoon van Jacob Pronk, die in 1813 indien de historische gegevens ons niet bedriegen in den recordtijd van acht minuten op een onge- zadeld paard, getooid met een Oranjesjerp, van Scheveningen naar Den Haag draafde, om de heuglijke tijding van 's Prinsen landing over te brengen. Men weet, dat de woning van Graaf van Limburg Stirum in 1813 voor ieder open stond, die den Prins wilde komen begroeten. Daar de belangstelling in Muiderberg enorm groot zal worden, heeft het comité besloten, als de vo renbedoelde woning te laten dienst doen een bijzonder groote tent, welke opgericht wordt op den Brink en waar afgevaardigden van ver eenigingen en de geheele burgerij, benevens de van elders komende belangstellenden, gelegen heid zullen hebben, den Prins van Oranje toe te juichen. Wanneer het Oranjezonnetje ons niet in den steek laat, belooft de 30ste April voor Muider berg een onvergetelijke feestdag te worden. BERLIJN, 19 April. (A.N.P.). Te Düsseldorf is een groote conferentie gehouden, waaraan on geveer duizend leiders der S.A. van den Bene den-Rijn deelnamen. Op deze conferentie heeft de gouwleider Grohé een verklaring afgelegd over het standpunt van het nationaal-socialisme te genover den Godsdienst. Hij verklaarde, dat Godsdienst geen doel op zichzelf is, doch evenals staat en partij alleen het volk en zijn welzijn moet dienen. Eerst door het nationaal-socialisme is het Duitsche volk weer werkelijk godsdienstig gewor den. Godsdienstigheid is echter in geenendeele van eenige geloofsbelijdenis afhankelijk, doch slechts van den graad van haar idealistische opvatting en haar verhouding tot de gemeen schap. Sprekende over den nog steeds voortdurenden strijd van de S.A., verklaarde Grohé, dat deze strijd des te zwaarder is, omdat hij niet alleen een karakter van binnenlandsche politiek draagt, doch een wereldstrijd vormt. Het gaat om de beslissing tusschen nationalen staat en de zoo genaamde wereldrepubliek. Het nationaal-socia lisme heeft in de plaats van de zoogenaamde „menschheid" de nationale eenheid geplaatst, daarbij uitgaande van de overweging, dat de mensch slechts voor zijn bestaan geschikt is, wanneer hij zich zijn soort bewust blijft en dien overeenkomstig handelt. In dezelfde conferentie heeft de gouwleider Terboven uit Essen verklaard, dat Duitsch- land nooit zijn gerechtvaardigde aanspraken op het terugkrijgen van zijn koloniën kan opgeven. In verband met de opdracht voor den bouw van een nieuwen tinmolen ter ver vanging van de Kantoeng vernemen wij nader, dat het contract gesloten is met de werf Gusto in Schiedam, doch dat de molen gedeeltelijk in Indië gebouwd zal worden door de Droogdokmaatschappij Soerabaja. Deze droogdokmaatschappij zal het geheele ponton bouwen en later den opbouw ter reede van Soerabaja montee- ren. De geheele molen zal daar beproefd worden en zeeklaar worden opgeleverd ten genoege van het Indische hoofdkantoor voor de scheep vaart. De molen zal dan in zijn geheel naar Banka worden gesleept. De bovenbouw zal door Gusto worden gele verd en in montage-deelen naar Indië worden gezonden. LONDEN, 19 April (Havas) Naar ver luidt heeft het Britsche schip „Thorpehall" de blokkade aan de Noordkust van Spanje doorbroken en is het schip er in geslaagd de haven van Gyon te bereiken. De maatschappij, welke eigenares is van de „Thorpehall" verklaarde, dat de kapitein geen enkele instructie had de blokkade te verbreken. „Onze instructies luidden, de aanwijzingen van de vloot-autoriteiten te volgen; indien de „Thor pehall" de blokkade forceerde dan is dat onder omstandigheden, waar we niets van weten." Men vermoedt, dat de Britsche oorlogsbodems welke op het oogenblik in de Spaansche wate ren vertoeven, voldoende zullen zijn om de controle op de niet-inmenging uit te oefenen. In de Noordelijke zóne bevinden zich twee kruisers en zes torpedojagers, in de Zuidelijke zóne zullen de oorlogsschepen welke thans in Gibraltar liggen, patrouilleeren, n.l. een krui ser en ongeveer negen jagers. PARIJS, 19 April. (Havas.) Het bureau van den Franschen minister-president deelt mede: de premier en de minister van Arbeid stellen zich voor, wanneer het parlement weer bij eenkomt, voor te stellen op de agenda te plaat sen een wetsontwerp, strekkende tot het op heffen van het fooienstelsel. VATICAANSTAD, 19 April (Havas) Het irucht ging gisteren, dat de gezondheidstoe stand van Z. H. den Paus weer eenige reden tot bezorgdheid gaf. Havas verneemt evenwel, dat de gezondheidstoestand van den Heiligen Vader niet slecht te noemen is, doch het schijnt, dat hij iets vermoeid is en meer rust moet nemen. Men tracht den Paus te overreden Zijn werk zaamheden tot het hoog noodzakelijke te beper ken. Gisteren heeft de Paus geen bezoek ge bracht aan de Vaticaansche tuinen, zooals de vorige week Zondag en zelfs bleef Hij in Zijn appartementen op de derde verdieping. Onze minister-president, dr. H. Colijn, heeft Maandagavond voor een gehoor van ongeveer tienduizend belangstellenden te Rotterdam een verkiezingsrede uitgesproken. Toen dr. Colijn op het podium verscheen, hief de groote menigte een luid gejuich en applaus aan. In ziin rede heeft dr. Colijn er op gewezen, met welke groote moeilijkheden het kabinet in de afgeloopen vier jaren te kampen heeft ge had. O.m. wees hij er ten aanzien van de werk loosheidsbestrijding op, dat 50.000 werkloozen door werkverschaffing aan arbeid werden ge holpen. Men mag niet volstaan, met te zeggen, dat er sinds 1933 nog 70.000 werkloozen zijn bij gekomen. Ieder jaar komen er 40.000 werkzoe kenden bij. In de laatste vier jaar zijn er 176.000 werkzoekenden bijgekomen. In dit licht beke ken, is het aantal werkloozen met 100.000 afge nomen. Over de aanpassing merkte dr. Colijn o.m. op, dat geen enkel land kans ziet, aan te passen na de depreciatie. De landen, die het probeerden, kampen nu met de moeilijkheden, die Neder land achter den rug heeft. Onze export naar Engeland en België neemt toe. De basis hiertoe was gelegd en daardoor kon depreciatie dit gunstige gevolg hebben. Een lichtpunt is, dat het werkloozencijfer in begin winter 1936 zooveel geringer was dan in October 1935. Het verschil bedroeg een vijfde. Hierin ziet spr. een teeken, dat de wind draait. Wat den middenstand betreft, merkte spr. op. dat alle getroffen maatregelen van steun ook steun aan den middenstand zijn geweest. Het kabinet heeft niet bereikt, wat het in 1933 hoopte, maar aan «het eind van de vier-jarige periode kan men aan de nieu we regeering een land overdragen, dat over het geheel krachtiger is dan aan het begin. De nieuwe regeering zal, zoo zeide spr. voorts, indien eenigszins mogelijk, haar plaats als halve bewindvoerder van de be drijven moeten verlaten voor de energieën uit het bedrijfsleven zelf. De financiën ba ren zorg. Er zullen nog heel wat verbete ringen moeten komen, alvorens van een ge zond budgetair evenwicht kan worden ge-, sproken. De defensie-uitgaven moeten stij gen, daar nog te veel oorlogsgevaar dreigt. De werkloosheid zal voor het nieuwe kabinet een ernstig probleem zijn. Ook zal het zijn volle aandacht aan de gezagshandhaving moeten besteden. Ten slotte wees spr. er nog op, dat het bij de a.s. verkiezingen mede gaat om het behoud van ons staatsbestel. ROME, 19 April. (Stefani.) De directeur van de „Giornale d'Italia" publiceert onthullingen omtrent een uitgebreide communistische orga' nisatie, op militaire leest geschoeid, welke in Frankrijk zou bestaan. Deze organisatie, die haar instructies van de Komintern ontvangt, zou zich bezig houden met het werven en opleiden van manschappen en het inzamelen van wapens voor het Spaan sche regeeringsleger. Volgens de „Giornale d'Italia" is Frankrijk door de communisten verdeeld in zeven groote militaire districten, elk onder bevel van een RUS' sischen kolonel, die aan het hoofd is geplaatst van een regiment, waarvan het kader en d® manschappen in groepen uit Moskou komen- Deze strijdkrachten zijn op het oogenblik over Parijs, Toulouse, Toulon en Marseille verdeeld- Het blad acht de vrees gewettigd, dat deze strijdkrachten op het tijdstip, dat de commu nisten zich van het Volksfront mochten af scheiden, in Frankrijk een revolutie zouden kunnen ontketenen. Volgens het Volk zal het Nederlandsch han delsverdrag met België, dat 30 April a.s. aflo°P J met drie maanden worden verlengd. Recht" streeksche besprekingen zullen zeer waarschijn" lijk niet plaats hebben, daar de wijzigingen, dl beide regeeringen noodig achten, van dien aar zijn, dat zij schriftelijk kunnen geschieden. Gelijk men zich zal herinneren, werd dit ver drag het vorige jaar op 6 Mei afgesloten. Zouden wij waardige zonen en doch ters zijn van de martelaren, de verdrukten, de lijders en strijders, als wij te kort schoten in het laatste en toch waarlijk niet het zwaarste werk van ónze emancipatie: instandhouding en uit bouw onzer eigen Universiteit?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4