UIT DEN OMTREK I MARIA-STICHTING Anti -papisme JHR. MR. VAN SASSE VAN YSSELT DINSDAG 20 APRIL 1937 PAS OP DIE JAS! HET ADRES VOOR MERKRIJWIELEN Rijwielmagazijn „ALBA" Groote Houtstr. 158 Staatsraad Hasselman onderscheiden Hitiers verjaardag IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK N.V. Vleeschindustri© te IJmuiden Verstoring der Zondagsrust BEVERWIJK BENNEBROEK HAARLEMMERMEER HEEMSTEDE Kwakelbrug HILLEGOM OVER VEEN SPAARNWOUDE VELSEN VELSEN-NOORD VOGELENZANG ZANDVOORT 25 jaren lid van den Raad van State Ongeregeldheden in Oostenrijk EERSTE KAMER Voorzitter en minister-president spreken den 85-jarigen nestor op waardeerende wijze toe Persoonlijk feit De secretaris van den Prins getrouwd RIJKSVISCHAFSLAG De uitspraak van de Haarlemsche rechtbank inzake het verzoek om surséance van betaling Tan de N.V. Vleeschindustrie te Umuiden is uitgesteld tot Dinsdag 4 Mei as. Zondagmorgen kwam de politie te Aerden- hout tot de ontdekking, dat een onzer politieke partijen 's nachts propaganda-materiaal had verbreid. Nu 't wegbekladden verboden is, moest er iets anders op gevonden worden, 't Slimme is nu, dat men vierkante stukjes triplex heeft genomen van ongeveer 14 bij 14 c.m. aan beide kanten beplakt met een papiertje, waarop ge drukt staat: Mussert of Moskou. Deze plankjes waren voorzien van een eindje touw, aan welks andere uiteinde een zwaar stukje bandijzer was bevestigd. Een groot aantal van deze plankjes is 's nachts in de boomen geslingerd, zoodat deze 's morgens voorzien waren van een soort labels. 't Kostte heel wat moeite alle plakbrief jes te verwijderen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. W. Stet en J. M. Heiloo; J. H. Nijman en A. van den Berg. Getrouwd: H. E. M. Zurlohe en C. M. M. Schaaper; H. von Hertzberg en W. Vollemans: J. E. Zwanenburg en M. A. Bisschop: A. K. H. Steen en K. W. M. Oosterman: F. H. J. Ber- see en C. L. Vessies. Géboren: L. G. Goedhart-van der Velden, z- G. G. de JongHoogeland, z; Tr. v. d. Berg v. d. Wal. Overleden: A. de Smit, 59 jaar, ongeh.; Ch. Bram, 68 jaar. wedr. van J. J. Schafraad, al hier; L. Schoenmaker, 80 jaar, geh. met C. Cl. Voogt, alhier. EmmaMoem-collecte Uitgaande van de vereeniging Het Witte Kruis wordt Zaterdag 24 April in Bennebroek en Vogelenzang de jaarlijksche Emmabloemcollecte gehouden ten bate van de T.B.C.-bestrijding. Tevens is ver gunning verkregen voor het houden van een verloting, waarvoor een mooie collectie prtjfcen beschikbaar is gesteld. Burgerlijke Stand Getrouwd: C. A. Bouw meester en A. C. van de Poll. Overleden: J. M. van Opzeeland geb. Zulder- duijn. 72 jaar. Intijds gered De heer v. D. uit Hoofddorp zag, terwijl hij met zijn auto den Hillegommer- dijk bij Nieuw-Vennep passeerde, dat er een kind in de Ringvaart lag en reeds in zinken den toestand verkeerde. Hy bracht zijn auto onmiddeliyk tot stilstand, sprong gekleed te water en mocht het genoegen smaken het kind, een jongetje van drie jaar, nog intüds van een anders wissen dood te redden en behouden aan wal te brengen. Een woord van hulde aan dezen kranigen redder is hier voorzeker op z'n plaats. Jaarvergadering Vreemdelingenverkeer Maandagavond hield de afd. Heemstede van de Vereeniging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer haar jaarvergadering in Hotel Restaurant Boekenrode. De voorzitter, de heer E. Lefebure, deelde mede, dat naar aanleiding van een vroeger gedaan verzoek aan het ge meentebestuur er een begin is gemaakt met het plaatsen van boomen om de gemeenteiyke vuilnisbelt te camoufleeren. De verdere afwer king volgt daarvan later. Het jaarverslag van den secretaris, ir. W. J. A. Duynstee, deelde mede, dat gemiddeld 1 a 2 brieven per dag bin nenkomen om inlichtingen. Was nog eenige ja ren geleden het ledental boven de 200, thans Is dit gedaald tot 104. voor een vereeniging, die alle lagen der bevolking kan bestrijken, veel te klein, aldus het verslag. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer D. v. d. Stam, gaf over 1936 aan inkomsten f 855,15 en aan uitgaven f 701.64. Een zeer uitvoerige gedachtenwisseling ont stond over de oorzaak van het ledenverlies, en over pogingen om dit ledental weer op te voe ren. Algemeen was men van oordeel, dat men naar buiten moet tconen, dat de vereeniging veel doet voor het algemeen belang. Speciaal de middenstand werd opgewekt om lid te wor den, want die propaganda voor „In Heemstede wonen" is roede van groot belang voor dezen stand. Ten zeerste werd betreurd, dat Woestduin en enkele andere wandelgelegenheden verloren zyn gegaan. Na ampele bespreking werd besloten pogin gen in bet werk te stellen, opdat ook op Zon dagmorgen aan de in Heemstede wonende leden toegangskaarten worden verstrekt voor een wandeling op de terreinen van de Amsterdam- sche Waterleiding. Was er reeds het vorig jaar sprake van een poging om de Kwakelbrug over de Bronstee- vaart, die destijds toegang gaf tot de ijsbaan der ysvereeniging „De Volharding", over te ne men, en deze meer Oostelijk te plaatsen om een goede verbinding te verkrygen van het mooie wandelpad langs het Kanaal en het Spaarne met het Bronsteepark, thans is gebleken, dat de poging Is mislukt, daar de LJsvereeniging de brug zelf noodig had voor den nieuwen toegang over de daar ter plaattse gemaakte vaart. Ech ter werd besloten den architect A. J. J. Ver spoor op te dragen een ontwerp te niaken voor een eenigszins artistieke Kwakel, die dan, met goedkeuring van Rynland, deze verbinding dicht bij het Spaarne tot stand zal brengen, een aanleiding, zooals de voorzitter verwachtte, voor het meerendeel der Bronsteeparkbewoners om lid te worden. Ook kwam ter sprake een poging om te ko men tot den bouw van een Kwakelbrug over de Leidsche Vaart achter de Hugo de Grootlaan. waardoor een mooie en rustige wandelgelegen heid zou ontstaan naar het duingebied nabij Boekenrode. Ook hierover zal met de bevoegde instanties gecorrespondeerd worden. Aan de propaganda-commissie werd toegevoegd de heer D. v. d. Stam, welke commissie een intense propaganda zal gaan voeren. Tot leden der centrale commissie werden be noemd de heeren D. Kikkert en N. Wildschut. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de heeren E. Lefebure, ir. W, J. A. Duynstee, N. Vos en G. W. Vaags en gekozen in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer K. J. G. Baron van Hardenbroek, de heer C. J. Preüde. De heer E. A. M. A. Steger gaf een keurig jaarverslag van het In Assen gehouden congres. Voor het op 9 Juni te houden congres in Zand- vcort werd de heer Steger wederom tot afge vaardigde gekozen en tot plaatsvervanger de heer G. W. Vaags. Tenslotte werd nog besproken de a.s. Jam boree, die, omdat het verkeer geheel buiten deze gemeente gaat, voor Heemstede, en dan in het byzonder voor de Vereeniging weinig of geen werk zal opleveren. Een slagersvakwedstrijd In den loop van dezen winter is onder leiding van den heer N. W. Maarse uit Amsterdam een cursus gehouden voor het opmaken van schotels, het bereiden van vleeschwaren, sierstukken, ênz., deels voor etalageversiering, maar ook voor het gereedma ken van sierschotels, geheel gereed om op te dienen bij feesten en partijen. Vandaag wordt deze cursus besloten met een wedstryd, benevens een tentoonstelling der vervaardigde stukken, hedenavond van 810 uur gratis te bezichtigen in café Groenendaal, Valkenburgerlaan hoek Camplaan. Burgeriyke Stand. Geboren: d. van A. A. Weyersvan der Lans; d. van E. M. Veldhui zen van Zanten—Kraaï; d. van H. M. Nieu- wenhuizende Boer; z. van M. Harding Brandjes. Ondertrouwd': P. J. Berkhout en A. M. P. Wasenaar; J. C. eBrgkamp en E. B, J. Kroon; C. Heemskerk en T. J. M. Heeres. Zwijntjesjagers. Een rijwiel, dat onbeheerd voor een perceel aan de Leidschestraat stond, bleek by de terugkomst van den eigenaar ver dwenen. De politie stelt een onderzoek in. Bloemendieven. Van een tuin aan de Leid- schevaart is een groote party Narcissenbloemen gestolen. De daders zyn tot nog toe onbekend. Verkeersstoring. Naby het Postkantoor brak van een met steenen geladen vrachtauto de achteras. Dit gebeurde juist op de trambaan, zoodat het tramverkeer gedurende drie kwar tier gestremd werd. De dienst werd onderhou den met overstappen; de politie regelde het verkeer. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Aan het Ge meentelijk Arbeidsbemiddelingsbureau staan thans als werkzoekenden 456 personen inge schreven tegen 477 vorige opgave. Per denzelf den datum in 1936 was het aantal 545. Concordia Er bestaan plannen om het voet- balterrein van onze R.K. Voetbalvereeniging Concordia belangrijk te verbeteren voor het be gin van het nieuwe speelseizoen. Het bestuur vertrouwt dat alle Roomsche voetballers en sup porters dit plan zullen steunen. Zilveren jubileum Zondag .9 Mei zal het zilveren jubileum van de H. Familie, afdeeling mannen, van de St. Martinus-parochie plechtig worden gevierd. Eigenlijk had dit in Maart moe ten gebeuren, doch wegens de Vasten is het feest tot 9 Mei verzet. Het zal worden vooraf ge gaan door een feesttriduum op 6, 7 en 8 Mei dat geleid wordt door pater W. Jonckbloedt. Zusterhuis „St. Theresia" De eerw. moeder M. Mechtilde is wegens hoogen leeftyd naar La ge Vuursche vertrokken. In haar plaats is be noemd de eerw. moeder M. Philomène van Vianen, R.K. Bouwvakarbeiders De R.K. Bouw vakarbéidersbond St. Joseph heeft zyn 20-jarig bestaan gevierd met een H. Mis en .een Alge- meene H. Communie en des avonds met een feestavond waarby ook de geestelijke adviseur, kap. van Ettinger, tegenwoordig was. Buurtvereen. „Ramplaankwartier". Maan dagavond hield de Buurtvereeniging Ramplaan kwartier een buitengewone ledenvergadering in café Roozendaal te Overveen. Deze vergadering was noodig met het oog op het aanvragen der Kon. goedkeuring op de statuten, welke nood- zakeiyk is in verband met verschillende te ne men regelingen, o.a. het stichten van een eigen lokaliteit. De kans hierop is niet buitengesloten, aange zien er plannen bestaan tot stichting van een vereenigingslokaal op de terreinen by de Bloem veldslaan. De voorzitter, de heer J. F. Koning, memo reerde de verschilende werkzaamheden, in het afgeloopen jaar verricht. Spr. bracht dank aan de commissie voor de stichting Meerschool. De heer D. C. Reichwart, secretaris, legde we gens drukke werkzaamheden, zijn functie als eersten secretaris neer. In zyn plaats werd gekozen de heer J. H. Kuhling, Noorder Tuindorplaan 23. Den heer Reichwart werd door den voorzitter hartelijk dank gezegd voor de vele en groote diensten, voor de vereeniging verricht, waarmee de vergadering door applaus instemde. Met algemeene stemmen werd aan het bestuur machtiging verleend, de Kon. goedkeuring op de statuten aan te vragen. Bij de rondvraag werd de wenschelijkheid ge uit, den a.s. feestavond op Donderdag te ver zetten naar een Zaterdag. Het bestuur beloofde dit verzoek nog nader onder de oogen te zullen zien. Uitvoering Zondag 25 April des avonds te 8 uur geeft de R. K. Gemengde Tooneelver- eeniging St. Jacobus alhier nog een uitvoering in het Vereenigingsgebouw te Spaamwoude. Opgevoerd zal worden het blijspel in 4 bedrij- ven „Zijn eerste leverantie" van A. N. Copini. Het bestuur heeft gemeend om deze week kaarten in voorverkoop aan de parochianen te moeten presenteeren. Ook des avonds worden aan de zaal, zoolang er plaats is, kaarten ver kocht. Na het tooneelstuk is er gezellig samen zijn met medewerking van de Accordeon-Band La Bohème, leider de heer A. F. Sanberg uit Haarlem. Burgerlijke Stand Geboren: A. C. Jonge- dijkv. d. Heyden, Zoon; S. M. MettenVer- zijlbergh, zoon; M. Vooijsv. Beelen, dochter; E. S. HuijboomHoenderdos, zoon; G. C. Span jaardv. Eeken, zoon; P. v. Schie—de Waard, dochter; G. ZwanenburgZwart, zoon; W. J. G. v. Kuijerenv. d. Hulst, dochter; M. H. F. J. HuügensJacobs, dochter. Overleden: J. v. Buuren, 74 jaar, echtgenoot van A. Moen; Aa Booman, 87 jaar, weduwe van G. v. d. pyi. Burgeriyke Stand. Geboren: A. A. Ras poort- v. d. Wal, z.; G. C. J. M. Verhagen-v. d. Borg, z.; E. Mookhoek-Sint, z.; R. A. Prins- Nieuwenweg, d.; C. C. van Gaalen-de Groot, z.; M. Zwart-de Graaf, d.; G. Tjoelker-Pel, z.; E. van Dillewijn-Oostrom, d. Ondertrouwd: P. P. Warmerdam en G. Post; C. Nol en J. Dortmundt; C. C. Raspoort en M. Wamsteeker; A. J. Blaas en C. de Bruyn; W. A. van Houwelingen en J. de Wit; J. Nol en E. Dol. Getrouwd: W. Kruiswijk en J. G. Hendricks; J. E. Sluiters en J. H. M. Outmaijjer; A. Dunne- bier en G. de Greef. Overleden: Ch. J. Snijder, 75 jaar, echtgen. van E. Smit. Dieven? De politie heeft een tweetal per sonen, verblyvende op schepen, liggende in de Haringhaven, alhier, aangehouden, daar zij verdacht werden van diefstal. Zij werden op last van den Commissaris van politie in arrest gesteld. Voor de R. K. Kinderuitzending Met een woord van welkom begroette notaris Anten de velen, die den bonten avond ten bate van de Kath. Kinderuitzending in de gemeente Velsen hebben bygewoond. Onder de aanwezigen merkte wij om. op den zeereerw. heer v. d. Meer, rustend-pastoor van de parochie van den H. Engelmundus te Drie huis, den heer W. Appel, candidaat-notaris, alhier, met echtgenoote, den heer en mevr. v. Roosendaal, de Eerw. Moeder Burkharda van „Huize Meerzicht" en vele eerw. zusters. De kinderen van „Huize Meerzicht" openden het programma met een „Poppenrei" gevolgd door het subliem uitgevoerde „De Damiaatjes" van C. Regoor. De Reidans, door 12 groote meisjes uitge voerd, dwong de bewondering van allen af. Hoe St. Antonius de Vastenwet schond, Boe- vendans en Marionettentheater „De Bloedbijl", door de K.J.C. van IJmuiden-Oost uitgevoerd, mogen zeker genoemd en geroemd worden. De mondaccordeonclub „Vrij en Bly" zorgde voor den muzikalen noot. De voorzitter dankte zoowel de leiding als de uitvoerders voor het gebodene. wy kunnen een bezoek morgen (Woensdag avond) voor dit liefdewerk stellig aanbevelen. Lezing met lichtbeelden Na het plechtig Lof ter besluiting van het triduum gaf Pater Zoetmulder Zondagavond in het R. K. Ver eenigingsgebouw een lezing met lichtbeelden over de Missie der Witte Paters in Noord-Afri- ka. Deze avond was georganiseerd door het be stuur van de R. K. Voetbalvereeniging Voge lenzang voor leden en donateurs. Namens de vereeniging sprak de voorzitter een hartelijk dankwoord tot Rector van Zon voor zijn welwillendheid om het triduum te leiden. Zich richtend tot Pater Zoetmulder moest de voorzitter opmerken, dat de vereeni ging tot nu toe nog weinig voor de Missie ge daan had. maar hij hoopte in de toekomst de gelegenheid te krijgen ook hier de voetbalver eeniging in dienst van de Missie te kunnen stellen. Hierna was het woord aan Pater Zoetmulder, die gedurende enkele uren den sportsmen vee! interessants verteld heeft en heeft laten zien over het Missiewerk in Noord-Afrika. De pater gaf o.m. eenige staaltjes van goochelkunst. Over het geheel was het een zeer interessante en aangename avond. Raadsverslag De raad dezer gemeente kwam in openbare zitting bijeen onder voor zitterschap van den burgemeester. Bij de ingekomen stukken was een tweetal verzoeken van strandpachters om een stuk strand, waarbij B. en W. adviseerden deze voor kennisgeving aan te nemen. De heeren MOLENAAR en PAAP betoogden, dat B. en W. niet hadden gehandeld volgens een raadsbesluit, waarbij openvallende stukken gepacht zouden kunnen worden door de aan grenzende pachters, welk besluit door B. en W. in dezen niet was uitgevoerd, terwijl eerstge noemde het betreurden dat deze aanvragen niet waren behandeld in de commissie voor strandaangelegenheden. Wethouder SLEGERS wenscht er niet aan mee te werken, dat de verhouding tussehen twee pachters, welke verre van vriendschap pelijk was, bestendigd zal worden. De VOORZITTER onderschryft deze woor den van den wethouder en deelt nog mede dat er slechts van ruil sprake is. Na eenige .dis cussie worden de voorstellen van het college met 103 stemmen aangenomen. De toiletten aan den Strandweg worden voor Een prima reflector en een wit achter spatbord op uw fiets baten niet als er zoo iets gebeurt I (U weet toch, dat die witte achterspatborden ook overdag verplicht zijn?l) 1 tijm 'Wfcfil! een jaar verpacht aan A. Kraaijenoord tegen een prijs van f 50. Teneinde de controle op de nakoming van de verordening op de heffing en invordering van de vermakeiykheidsbelasting te vergemak- keiyken, stellen B. en W. eenige wijzigingen in deze verordening voor, waarby o.m. is vastge steld, dat voor vermakelijkheden uitsluitend van gemeentewege te verstrekken toegangsbe wijzen mogen worden gebruikt. Met de stem van de heeren Molenaar en Paap tegen, wor den de wijzigingen aangenomen. In aansluiting met het vorige punt, stellen B. en W. voor over te gaan tot aanstelling van een deurwaarder in den rang van adjunct commies, die zal worden belast met het toezicht op de belasting op tooneelvertooningen en an dere vermakeiykheden, op de naleving van de parkeerregeling, het invorderen van de plaat selijke belastingen en het innen der woning- huren. De persoon, die thans dit laatste werk verricht zal dan een eervol ontslag krijgen met een jaariyksche uitkeering van f 150, totdat hij zijn 65-jarigen leeftyd zal hebben bereikt. Deze uitkeering geschiedt met terzijdestelling van de bepalingen der gemeenteiyke wachtgeldver ordening. De heer MOLENAAR protesteert tegen de blaam, welke hierdoor den huurophaler wordt aangedaan, omdat Ged. St. aanmerking hadden gemaakt over den grooten achterstand van sommige huren der gemeentewoningen. De heer VAN RIJNBEEK vraagt of het niet mogelijk is in de drukke zomermaanden den ouden ambtenaar tijdeiyk te handhaven, want hij is bang, dat de nieuwe kracht dat werk dan niet alleen af zal kunnen. De heer PAAP zegt, dat de politie reeds zes jaar de pachters der kampeerterreinen contro leert. Waarom kan dat nu niet meer? De VOORZITTER zegt, dat de politie helaas een dagtaak heeft met het controleeren van de strandpachters De heer KONING stelt voor den huurophaler inplaats van f 150 per jaar f 200 te geven, waar na het voorstel van B. en W. met het amende ment Koning wordt aangenomen met 112 stemmen. Aan de Orde is dan het voorstel van B. en W. om over te gaan tot ruiling van grond aan het Tramplein, hetgeen in de vorige vergadering was aangehouden. B. en W. komen in een nader schryven aan den raad op dit voorstel terug en na opsom ming van eenige gevraagde inlichtingen, zegt dit college, dat het in de bedoeling ligt, dat op het betreffende bouwterrein een huis zal wor den gebouwd, waarvan de beneden-verdieping bestemd kan worden voor een ijssalon, waar mee wordt beoogd, dat de aldaar staande ijs- tent zal verdwynen. Op verzoek van B. en W. had ir. Zwiers een schets van het gebouw ont worpen, waardoor de bebouwing geheel aanpast aan den styi van het raadhuis en andere ge bouwen in de omgeving, zoodat een harmo nisch geheel wordt verkregen en de troostelooze aanblik van dit belangrijke verkeerspunt in het tegendeel zal gaan verkeeren. De heer SUERINK is over het voorstel niet te spreken, want hij ziet er In, dat Iemand, die door het uitbreidingsplan zal worden gedupeerd fVicirvc Vaott/-,i. u en daarom zal hy thans bevoorrecht wordt tegenstemmen. De heer MOLENAAR zegt: We hebben al 25 jaar lang tegen dien leelijken muur aangekeken en er zyn wel andere middelen om tot een op lossing te komen. Ook ligt er een bouwverbod 00 dien grond. De heer JOUSTRA vindt het beeld van de tent met de ijsetende menigte er voor verre van fi aai en hy vindt het niets erg, als er een paar winkels bijkomen. De heer VAN RIJNBERK kan niet aan den indruk ontkomen, dat de raad gehaast wordt om het ontwerp aan te nemen. De y stent is toch altijd een zekere aantrekkelijkheid geweest zoowel voor de bevolking als het publiek. Spr. vindt geen bezwaar, als dat nog een jaartje zoo is. Hij dringt nogmaals op aanhouding aan tot na de aanneming van het uitbreidingsplan. De heer GROEN zal zyn stem geven aan dit De jongste debatten in de Tweede Kamer, o.a. die bij de behandeling der Grondwetsher ziening, hebben weer eens herinnerd aan het bestaan der kleine protestantsche partyen, die in hun actie den nadruk plegen te leggen op den stryd tegen Rome. Zy maken zich hevig bezorgd over Rome's groeiende macht en zien altyd en overal geva ren, welke van dien kant heeten te dreigen. Het verschynsel is men weet het niet nieuw in ons politiek milieu. Het bestaat eigenlijk al eeuwen lang, en de predikanten, die daarbij nu een eerste viool spe len, kunnen wijzen op een nauwelyks te meten ry van voorgangers. Met name en om niet te ver terug te gaan in het verleden ageerden en agiteerden er vóór enkele tientallen jaren in de hoofdstad en in het Sticht eenige theologen der N. Herv. Kerk, die geenszins onder deden voor hun epigo nen in dezen tijd. Het was en het is alles precies hetzelfde. Het anti-papisme dit moet men toegeven blyft zich steeds gelyk! En het eigenaardige daarby is, nu evenzeer als in het verleden, dat het zich practiseh, en misschien voor een deel önbewust, méér richt tegen mede-protestanten, dan tegen de katho lieken. Men bestrijdt „Rome", ongetwijfeld. Men zou het wel voor goed willen bannen van onzen vaderlandschén bodem. Maar langs ons heen en over ons heen mikt men scherp op de groote protestantsche partij en, de anti-revolutionnairen en de christelyk- historischen. Het is, zoolang wij het tegenwoordig partij wezen kennen en de samenwerking der Recht- sche groepen heeft bestaan, nooit anders ge weest. De katholieken hebben dan ook van het anti papisme der. minsten last ondervonden. Met meer recht nog kan men zeggen, dat het hen is 't geheel niet deert. De overdryving ligt er zóó dik op en de „vergissingen" zijn zóó talryk en permanent, dat wy er zonder schade het zwygen toe kun nen doen. Onzen kiezers laat het te eenenmale koud en onverschillig. Maar eenigszins anders is het gesteld met de bovengenoemde groote protestantsche partyen. Die ondervinden wél last de eene meer, de andere minder van het anti-papistisch gedoe. Een grooter, of kleiner aantal leden dier par tijen is daarvoor nog altyd ontvankelyk, al laat de leiding het niet aan waarschuwingenont breken en weet men speciaal van anti-revolu- tionnaire zyde de puntjes ter dege op de i te zetten. Het stelsel der E. V. is, om meer dan één re den, aan het anti-papisme ten goede gekomen. Men moet er dan ook nog steeds rekening mee houden. Maar een andere, dan een negatieve beteeke- nis heeft het niet. En de schade, die het aanricht, treft eerst en vooral het protestantisme en de protestan ten, hoe fel het ook moge toornen tegen Rome en de Roomschen. P. S. RALEIGH - HUMBER - B.S.A. SIMPLEX - R. S. STOKVIS PHOENIX - MAGNEET - B. W. en groote keuze KINDER- RIJWIELEN vindt U in Prima reparatie-inrichting. Tandems te huur. voorstel, mits hij er zeker van is, dat de door ir. Zwiers gemaakte teekening zal worden uit gevoerd. Als we grond gaan ruilen kan er nog van alles gebeuren en dat wil hij voorkomen. De heer ELFERS kan deze meening in zoo verre deelen, dat de raad dan hedenavond een principe-besluit neemt tot ruiling van grond onder voorbehoud, dat de raad eerst volkomen op de hoogte zal zyn van het bouwplan en de bestemming van den bouw. Wethouder SLEGERS zegt, dat de aesthetische aanblik den doorslag heeft gegeven by B. en W„ waarbij komt, dat de ruil met gesloten beurzen kan geschieden en het algemeen belang er mee is gediend. De VOORZITTER zegt, dat men zich blind staart op dien winkel, die er zal komen. Dat is naar zijn meening niet juist. De heer VAN TOOMBERGEN adviseert den grond in eigen exploitatie te nemen, hetgeen wethouder Siegers ten sterkste ontraadt. De heer SUERINK vindt een principe-besluit verkeerd, want daardoor wordt de raad toch eenigszins gebonden. Na stemming wordt een voorstel tot aanhou ding met 75 stemmen verworpen en in dezelfde verhouding het principe-voorstel van den heer Elffers aangenomen. Tegen stemden de heeren Suerink, Molenaar, Paap, van Rynberk en van Toombergen. Burgerlijke Stand. Geboren Willem, zoon van T. H. Hessling en M. M. Paap; Anna d. van A. Drommel en H. T. Roest; Jozef Adriaan z. van P. L. Valke en H. Voorn. Gehuwd: Ph. W. van Aacken en A. Zoetebier; KI. Koper en A. Gerritsen. Overleden: W. van Kooten, echtg. van G. van der Mije. Verkeersgevaar. Door de politie werd een bestuurder van een motorrywiel staande gehou den, die in zoodanigen staat van dronkenschap verkeerde, dat het wenschelyk bleek hem het verder rijden te beletten. Hij is op het bureau ter ontnuchtering in bewaring gesteld. Nog gevaarlyker. Zondagavond had een inwoner na een huiselijken twist zijn woning ver laten teneinde gewapend met een priemstok aan zyn eischen kracht bij te zetten. De politie hield den man aan, ontnam hem het wapen en maakte proces-verbaal tegen hem op. R.K. Staatsparty. Ook de afdeeling Zand- voort van de R.K. Staatsparty mag zich ver heugen in een groeiende belangstelling, welke allerwegen wordt ondervonden en het bestuur heeft dan ook tot heden de beste resultaten mogen boeken. Zoo steeg alleen reeds het leden tal van 126 tot over de 200 en nog iedere week geven zich nieuwe leden op. Ter voorbereiding der komende verkiezingen belegt de afdeeling de volgende week Dinsdag een groote propaganda- byeenkomst met welwillende medewerking van het R.K. Parochiaal Kerkkoor, dat een vier stemmig Domine salvum fac Reginam nostram zal laten hooren aan het einde der vergadering. De R.K. Zangvereeniging Arti et Religioni zal met een viertal meerstemmige liederen deze vergadering opluisteren. Het voornaamste deel van den avond bestaat in een rede over de ver kiezingen 1937 door prof. mr. C. P. M. Romme. De Zandvoortsche katholieken mogen zich ge lukkig prijzen, dezen spreker in hun midden te ontvangen. Deze belangryke vergadering wordt gehouden in het patronaatsgebouw en vangt te acht uur precies aan. De zaal wordt te half acht geopend en is toegankelijk voor ieder met dien verstande, dat het bestuur zich het recht voorbehoudt iemand den toegang te weigeren zonder opgaaf van reden. Men houde dus Dinsdag 27 April nu reeds vry en kome in grooten getale luisteren naar prof. Romme, den fractieleider der R.K. Staatsparty in den gemeenteraad van Amster dam. Alvorens met de werkzaamheden aan te van gen, heeft de vice-president van den Raad van State de leden van het college er aan herin nerd, dat heden 25 jaren geleden, de heer C. J. Hasselman is benoemd geworden tot lid van den Raad van State. Jhr. Beelaerts van Blokland stelde er prijs op Staatsraad Hasselman van harte geluk te wenschen met dit zeldzaam ambtsjubileum en hem de verzekering te geven, dat zijn werk zaamheid in die 25 jaren bij het college steeds de grootste waardeering heeft gevonden. De vice-president memoreerde, dat de ju bilaris het voorzitterschap bekleedt van de af- deelingen Financiën en Koloniën, van welke beide afdeelingen hij gedurende een kwart eeuw deel heeft uitgemaakt. Naast deze veel omvattende functies is hem t .ee jaren geleden bovendien nog zitting gegeven in de afdeeling Buitenlandsche Zaken. Het was jhr. Beelaerts van Blokland een voorrecht den heer Hasselman, namens den minister van Binnenlandsche Zaken, te mogen mededeelen, dat het H. M. de Ko ningin had behaagd hem bij deze gelegen heid te bevorderen tot grootofficier in de orde van Oranje-Nassau. Spr. wenschte den jubilaris daarmede van harte geluk en sprak de hoop uit, dat het hem gegeven moge zijn, zoolang hij in het leven gespaard wordt, met onverminderde kracht in het college werkzaam te blijven. De heer Hasselman heeft daarop uiting ge geven aan zyn eerbiedigen dank voor deze Koninklijke onderscheiding en den vicepresi- dent zyn groote erkentelijkheid betuigd voor de gesproken woorden. WEENEN, 20 April. (Havas) Aan den voor avond van den 48sten verjaardag van rykskan- selier Adolf Hitler hebben overal in Oostenrijk demonstraties plaats gehad. Men heeft den in druk, dat deze demonstraties, hoewel niet van ernstig karakter, systematisch zijn georganiseerd. Te Weenen hebben de nationaal-soeialisten papieren hakenkruisen gestrooid en vuurwerk in den vorm van hakenkruisen afgestoken. De politie heeft een aantal arrestaties verricht. De orde werd nergens verstoord. Ook In de pro vincie zyn verscheidene arrestaties verricht. Bij den aanvang van de heden gehouden ver gadering van de Eerste Kamer hield de voor zitter, mr. W. L. BARON DE VOS VAN STEENWIJK, de volgende rede: Het feit, dat wij vandaag 20 April 1937 schrij ven, geeft mij aanleiding een woord van eer biedige hulde te wijden aan ons hooggeacht medelid jhr. mr. Van Sasse van Ysselt. Ongetwijfeld steekt er op zich zelf niet de allergeringste verdienste in een hoogen leeftijd te bereiken, het is slechts de vraag, welke de prestatiën in het verleden waren en in het tegenwoordige zijn. Onze nestor nu heeft heden zyn 85 jaren vol eindigd na een langdurige schoone loopbaan by de rechterlijke macht, in de vertegenwoordi ging van land, gewest en gemeente gezwe gen van zijn veelomvattenden arbeid op genea logisch, heraldisch en historisch gebied ter wijl hy nog steeds belast blyft met het presi dium van den Hoogen Raad van Adel en het lidmaatschap van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Om mij op deze plaats bij het laatste te be palen, mag getuigd worden, dat onze ambtge noot met zeldzame toewijding zyn taak hier vervult. Met groote belangstelling en jeugdigen yver neemt hij nauwgezet kennis van de talrijke wetsontwerpen, welke aan ons oordeel worden onderworpen, onvermoeid woont hy, navolgens waardig, lichtend voorbeeld, onze vergaderingen van den aanvang tot het einde uiterst trouw bij, terwyl zijn zoo heldere geest en levendige scherpzinnigheid onzen beraadslagingen t^n goede komen. Noest blyft de heer VAN SASSE VAN YS SELT aan den arbeid, zoolang God hem de ver mogens om te werken spaart. Repos Ailleurs. Ik weet mij de tolk der Kamer, wanneer ik den hartgrondigen wensch uitspreek, dat WÜ onzen collega met zijn rijke ervaring nog een spanne tijds in ons midden mogen behouden, waar hij zulk een eervolle plaats inneemt. Den niet jubileerenden jubilaris roep ik met de woorden van Horatius toe: „Sume superbiam quaesitam meritis". De Kamerleden, die de rede staande aan hoorden, applaudisseerden. De voorzitter van den raad van ministers, de heer COLIJN, zeide tot den heer Van Sasse van Ysselt: „Namens de regeering gevoel ik behoefte, me met een enkel woord aan te sluiten bij de wel sprekende woorden, door den voorzitter der Kamer tot u gericht. Het is ongetwyfeld een groot voorrecht voor den jubilaris zelf, dat bi! op zoo hoogen leeftyd nog in het volle bezit is van zijn geestvermogens, die hy nog kan aan" wenden in het belang des lands. Het is een groote voldoening voor elk land als zijn zonen met zooveel toewijding, als de heer Van Sasse van Ysselt doet, aan de belangen des lands ziek kunnen wijden. Elk land moet daarvoor dank baar zijn. Dat God den heer Van Sasse van Ysselt moge schenken een gezegenden verderen levensavond." De heer VAN SASSE VAN YSSELT (R.K-> dankte den minister en den voorzitter voor hun hartelijke woorden, die al te vleiend waren. SPr' is zeer gevoelig jegens den voorzitter en den minister-president en dankt voor de teekenen van instemming der Kamerleden. De heer VAN VESSEM (N.S.B.) vraagt het woord voor een persoonlijk feit. In de Hande lingen der vergadering van 7 April is gebleken, dat de Voorzitter spr. heeft toegevoegd: is hier in fatsoenlijk gezelschap," met klemtoon op „hier." De VOORZITTER: „U moet u wenden 1°' den voorzitter van de commissie voor de steno' grafie. De heer VAN VESSEM heeft daar niets medfc te maken. (Als hij doorgaat hamert de Voor zitter zoo langdurig en luide dat er niets va11 te verstaan is). De heer VAN VESSEM verklaart, de vergade ring te verlaten. Op het gemeentehuis te Wassenaar is heden morgen het huwelijk voltrokken tussehen Jhr' ir. W. G. Röell, den waarnemenden particulie ren secretaris van Prins Bernhard, teven5 jachtjonker van de Koningin en mejuffrouw M. A. B. del Court van Krimpen. Als getuigen fungeerden van de zijde van de11 bruidegom: de heer H. L. s' Jacob en jonk" vrouwe C. E. B. Röell, zuster van den bruide gom, terwijl van de zyde van de bruid getuig den haar neef, de heer R. A. van den Bake en haar tante, jonkvrouwe A. W. v9° Loon. Na afloop van de burgeriyke plechtigheid in de Ned. Herv. kerk te Wassenaar het huWe" lyk ingezegend. Vele leden van Harer Majestelt's hofhoudih» woonden de kerkelijke plechtigheid by. Tot de aanwezigen behoorden ook de ZW>t' sersche gezant, de heer De Pary, tevens deke^ van het corps diplomatique, de oud-comma0' dant van het veldleger luit.-generaal b. d. J*1*' W. Röell en de burgemeester van Wassena»*' de heer Wiegman. IJMUIDEN, 20 April 1937 Ryksvisch8^ slag Tarbot per kg. 0.94 tot 0.72, griet per kg. 28.tot 15.tong per kg. 1.04 tot j groote schol per 50 kg. 20.— tot 18.— midd,g schol per 50 kg. 23.— tot 21.—, zetscho'l pet 9 kg. 22.50 tot 12.kleine schol per 50 kg. tot 6.70, schar per 50 kg. f 5.60 tot 1.80. schar per 50 kg. 29.— tot 24.—; rog per 20 st°K 23.tot 9.50, vleet per stuk 3.pieterman poon per 50 kg. 3.60 tot 1.65, groote schelvisCf per 50 kg. 20.- tot 14.middel schelvisch P.g 50 kg. 20.kleine middel schelvisch pet kg. 19.tot 18.50, kleine schelvisch per 50 17.50 tot 7.60, kabeljauw per 125 kg. 46.— r 18.gullen per 50 kg. 15.— tot 8.—. leng Zy stuk 1.30 tot 0.90, heilbot per kg. 1.15 tot wyting per 50 kg. f 5.— tot 1.80. koolvisch V stuk 0.50 tot 0.11, makreel per 50 kg. 9.50 2.70, versche haring f 2.per kist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6