r rr l ÜM 1 i Hl We luisteren naar FINANCIEN Kerkelijk leven Sport en spel Dagfilm DONDERDAG 22 APRIL 1937 Luchtbeschermingswet Eerste overtreders door politie rechter te Zutphen bestraft GEEN TUINBOUWEXPORT NAAR RUSLAND Nederland neemt niet deel aan de tentoonstelling te Moskou METAALNIJVERHEID Arbeidsvoorwaarden opzicht houdend personeel JACHTCOMMISSIE DERTIEN JAAR IN FUNCTIE Hoever is zij met haar werkzaam heden gevorderd? WILT U EEN HOED DIE T ALTIJD DOET DIE MET DE MODE MEEGING WELNU, KIES DAN EEN HOLLYWOOD DAT IS MEER DAN HOED, dat is KLEEDING! WERELDTENTOONSTELLING TE PARIJS Sierhek voor het Nederlandsch paviljoen Afkoop van tiendrente Handel met Rusland Rusland passief tegenover Nederland en Indië MIJNWERKER VERONGELUKT Onder losrakend gesteente bedolven WILLEM VAN ORANJE Geboortedag wordt Zaterdag herdacht ST. JAN'S STICHTING LAREN Exporteurs van vleesch en vleeschproducten PASTOOR F. BEUNE OVERLEDEN Legeraalmoezenier te Batavia I BISSCHOPPELIJK BEZOEK Hoofdaalmoezenier Noordman naar Medan STATION ROTTERDAM-ZUID IN GEBRUIK 2 Mei ondergaat het den vuurdoop DE REIS VAN DEN G. G. Te Tandjong-Priok teruggekeerd VAN INDIË NAAR CHINA Een nieuwe vlucht van Khouw Khe Hien Apothekers-assistent Buma krijgt gelijk In het conflict met de omroep verenigingen AUTOMOBILISME Kent uw eigen land Prijsuitreiking van den toertocht der K.N.A.C. Vrijdag 23 April VOETBAL R.K.F.-PLOEGEN IN ACTIE Zuid-Noord op 9 Mei a.s. te Boxmeer ZWEMMEN NEDERLAND—INDIË Op 17 Mei a.s. in „De Regentes" te 's Gravenhage Tennis-programma voor Zondag C. L. J. M. HAGENAAR Gelden beschikbaar voor eerste hypotheek en bouwcredieten. Rente vanaf 3l/z De Mijnbouw Maatschappij „Redjang Le~ bong" boekte in 1936 een netto-bedrijfs- overschot van f 275.000 tegen f 384.375 het vorig jaar. De directie vestigt er de aan dacht op, dat aan een eventueel wederom }n bedrijf stellen der verschillende installaties belangrijke kosten voor reparaties en ge deeltelijke vernieuwing verbonden zouden zijn. In verband met de uitputting van a-e mijn werd in de laatste jaren het allernood zakelijkste aan reparaties en gebouwen gedaan. Op 29 April a.s. wordt de inschrijving opengesteld op f 700.000 aandeelen ten laste van de Cult. Mij. Salatri Plantations, tot den koers van 120 pet., uitsluitend voor aandeelhouders. Over 1937 wordt een divi dend verwacht van minstens 7 pet. Symington en Wilson wijzen er op, dat de daling op de rubbermarkt in de afgeloo pen week het gevolg was van groote liqui daties van speculatieve posities op de ver schillende markten. De afleveringen in En geland aan den handel bedroegen in Maart 12.015 ton en in het eerste, kwartaal 26.283 ton, tegen 20.940 ton in het eerste kwartaal 1936. Er schijnt in Frankrijk nog steeds een belangrijke vraag naar vreemde deviezen te bestaan, aangezien de frank een regelmatig dalende richting volgt. Het jaarverslag van het Comptoir Natio nal d'Escompte de Paris en van de Spoor wegmij. P.L.M. spreken van den funesten invoer van de sociale omwenteling der re- geering, van de politieke onrust in Frank rijk en van de algemeene prijsstijging oV de volkshuishouding in de tweede helft voC het laatste boekjaar. Ter Londensche beurze is de winstbelas ting van minister Chaimberlain een onaan gename verrassing. De belasting op df extra-winst moet in de eerste plaats dl gewone aandeelhouders in Engelsche mije" treffen. Bij een nadere beschouwing blijk'' echter, dat de winstbelasting geenszins zoo veel van de winsten opëischt, als men aan vankelijk veronderstelde. Men erkent alge' meen, dat de nieuwe belasting een sterk deflatonistisch karakter draagt. Chaim berlain moet- met de sterke koersstijgingen hebben rer^ming gehouden. Men neem'' ook aan, dat de verhoogde belasting een stijgenden invloed op de koersen zal uit oefenen, aangezien deze voor handel en industrie een aanleiding zal kunnen z'J" om de prijzen te verhoogen. De goudprijs te Londen steeg met d. tot 141/iy2. 550.000 werd aan goud omgezet- Bij de uitgifte van fr. 50 millioen Belg'' sche schatkistbiljetten, werd het aangebo den bedrag vijfmaal overteekend. De Nationale Mij. der Belgische Spoc*f wegen boekte in Maart aan bedrijfsont' vangsten fr. 210.8 mill., tegen fr. 185.4 inw in Maart van het vorig jaar. De bedrijfs' uitgaven beliepen fr. 205.4 millioen, tege fr. 182.1 mill., zoodat de bedrijfswinst ovC' Maart fr. 5.4 millioen bedroeg tegen fr. 3-J mill, in Maart 1936. De koperprijs in Amerika is thans alOe' meen van 0.15'/2 tot 0.14Yt verlaagd. Ook de draadfabrikanten hebben den prijs ver laagd. Te Londen werd echter de koper' prijs verhoogd. Hierdoor stegen de termij"' koperprijzen te New York weder. De Gilette Safety Razor boekte in tiet eerste kwartaal een netto-winst va" 1.255.000, overeenkomende met 0.44 Per aandeel, tegen 1.227.000 of 0.42 per aan deel in de overeenkomstige periode van he vorig jaar. De Shell Union behaalde in het eerste kwartaal een netto-winst van 0.24 PeJ gewoon aandeel tegen 0.09 van het eerste kwartaal van 1936. De staalproductie in Amerika bedrad momenteel 92 pet. der capaciteit tegen y pet. de vorige week. Men neemt aan, dat a staalindustrie thans op of nabij het hoogste punt der seizoenstijging is aangeland. leidt dit af uit de mededeeling van de Car' negie Illinois Steel (dochtermij. van de vj S. Steel Corp.), dat de staalprijzen in "e, derde kwartaal niet zullen worden gewijz'9 De Youngstown Steel boekte in het eerste kwartaal een winst van 3.05 per aandeeh tegen 1.41 in het eerste kwartaal 1936. De National Steel behaalde in het eerst6 kwartaal, naar raming, een winst van te minste 5 millioen, of 2.25 per aandee Hiermede zou het beste resultaat zijn y, reikt in de. geschiedenis der mij. In eerste kwartaal 1936 bedroeg de winst I j in het tweede 1.30, in het derde 1-56 in het vierde 1.85 per aandeel. De bruto-ontvangsten van acht Amer' kaansche Spoorwegmij en, die het eerst "y resultaten bekend maakten, waren in MaaL 26.5 pet. hooger dan in Maart 1936. De e to's stegen met 60 pet. De koperverkoopen in Amerika bedroeg^ Dinsdag j.l. 3.882.000 lb. tegen 572.000 Maandag j.l. Tot dusver werd in deze maa 30.99 millioen lb. omgezet. Het Pond Sterling bewoog zich hed£l1, ochtend te Amsterdam op 9.OlYt9.03 (V-,, 8.99Va), de Dollar op 1.82y2—1.82% de Frank op 8.07V2—8.12y2 (8.12), de op 30.82%—30.87V* (30.8P/2) en de ZwiW sche Frank op 41.72%—41.77/2 (41.73)- De Stoomvaart Mij. „Noord-Zee" teedln 1935 een verlies van f 502.431 tav f 443.485 het vorig jaar. De Nivas verkocht 192 tons superieure 542+tons bruine suiker voor consumptie- De Amsterdamsche Droogdok Mij- in 1936 een exploitatiewinst van f tegen f 18.908 in 1935. Vitamin A-voorziening van kuikens Te Zutphen heeft voor het eerst de wet be treffende bescherming tegen luchtaanvallen toe passing gevonden. Voor den Politierechter aldaar, mr. A. H. v. d. Giesen, hadden zich n.l. enkele personen uit Laren (G.) en uit Winterswijk te verant woorden, die op den avond van 11 Maart, toen in de provincie Gelderland een verduisterings proef werd genomen, zich met verlichte rij wielen op den openbaren weg hadden bevon den. Uit het verhooren van de verbalisanten bleek, dat de verdachten zonder noodzaak hun fiets lantaarn hadden laten branden, ook nadat zij van de politie een waarschuwing hadden ontvangen. De Officier van Justitie, mr. W. J. H. Stam, wees in zijn uitvoerig requisitoir op het groote belang van de bevolking bü het nauwkeurig opvolgen der luchtbeschermingsvoorschriften, op overtreding waarvan een maximumstraf van 2 jaar en f 1000.boete staat. Omdat de verdachten behoorden tot de eer ste groep van overtreders der nieuwe wettelijke bepalingen, volstond hij met het eischen van een geldboete van f 25.subs. 25 dagen hechtenis voor ieder. De Politierechter bepaalde het vonnis con form den eisch. Een inwoner uit Lochem, die op den avond van 11 Maart in zijn woning het licht niet had gedoofd, werd conform den eisch veroordeeld tot f 10.boete subs. 10 dagen hechtenis, om dat er omstandigheden waren, welke voor dit geval een meer clemente straf rechtvaardig den. Reeds eenige malen is uit tuinbouwkringen getracht te komen tot den export van tuin bouwproducten naar Rusland. Een handels delegatie, die het vorig jaar in Rusland een onderzoek instelde, kwam tot de conclusie, dat voor de Nederlandsche tuinbouwproducten een redelijke kans bestond tot export naar dat land. Daarom zijn meermalen pogingen aangewend om dien export tot stand te brengen, tot nu toe echter zonder resultaat. Men heeft aan de com missie, die na Paschen naar Rusland is ver trokken, ook verzocht de belangen van den tuinbouw te willen waarnemen, en mede te dee- len of mogelijkheid voor onzen export daar be stfiat. Tot nu toe is hierop echter nog geen beslis sing ontvangen. Ook is verschillende malen gepoogd deel te kunnen nemen aan de tuinbouwtentoonstelling, die in Moskou zal plaats vinden binnenkort, doch ook daarin is men niet geslaagd. Volgens mededeelmg van de Tuinderij heeft ook de Nederlandsche Tuinbouwraad zich tot de organisatoren dezer tentoonstelling gewend, zonder echter succes te kunnen boeken. In een op 9 April gehouden voorbespreking van delegaties der besturen van den Centralen Bond van werkmeesters en ander opzichthou dend personeel, den Ned. R. K. Bond van werkmeesters en ander toezichthoudend perso neel „St. Joannes de Dooper", den Alg. Bond van technisch en opzichthoudend personeel en den Ned. Chr. werkmeestersbond, over den toe stand van de metaalnijverheid, in het bijzon der die van den scheepsbouw, werd besloten een commissie van vier leden te vormen (een uit elke organisatie) voor de uitwerking van een program tot verbetering en regeling der positie van het opzichthoudend personeel, werkzaam in de metaalnijverheid. Op 15 April kwam deze commissie bijeen. In deze vergadering werd besloten: een minimum loonregeling te ontwerpen: een regeling te ont werpen voor vergoeding van overwerk na een maximum te bepalen aantal uren boven den normalen arbeidstijd der arbeiders; voorts om over de invoering van de z. g. bazenlijst in ver binding te treden met den directeur-generaal van den Arbeid en over een en ander contact te zoeken met den Metaalbond. Het R.K. Tweede Kamerlid Van Poll heeft den minister van Landbouw en Visscherij ge vraagd, of deze kan mededeelen, hoever de in de Jachtwet voorziene jachtcommissie, welka 1 Maart 1.1. 13 jaar in functie was, gevorderd is met het afwerken van de haar in art. 84 der Jachtwet opgedragen taak. Is de minister niet van oordeel, aldus het Kamerlid, dat deze lange duur van den arbeid der commissie bij het uitvaardigen der wet niet werd voorzien en dientengevolge een aan tal jachtrenten belangrijk hooger wordt dan in de bedoeilng van den wetgever heeft ge legen? Is de minister bereid aan de Kamer een ge detailleerd overzicht te verstrekken van den reeds verrichten en nog te verrichten arbeid dezer commissie? In opdracht van de regeering vervaardigt de edelsmid Nico Witteman een groot gesmeed ijze ren sierhek voor het Nederlandsche paviljoen op de wereldtentoonstelling te Parijs. Het hek, dat toegang zal geven tot de religieuze afdeeling in het paviljoen, is zes meter lang en stelt voor: de reis van St. Bonifatius van Engeland naar Friesland en vervolgens naar Rome. De minister van Financiën vestigt de aan dacht van belanghebbenden op het bepaalde bij artikel 18 der Tiendwet 1907, krachtens welke bepaling Jaarlijks vóór 1 Juli de tiendrente over da nog ingetreden jaren voor hare contante waarde op dien datum, kan worden afgekocht. Formulieren voor den afkoop van tiendrente zijn kosteloos verkrijgbaar ten kantore van de controleurs der grondbelasting en van de ont vangers der directe belastingen. delegatie uit het „Comité voor den han del met Sovjet-Rusland", bestaande uit dehee- ren E. D. van Walree, mr. A. N. Molenaar en W. H. Rethmeier, is dezer dagen van haar be zoek aan Moskou teruggekeerd. De delegatie deelde mede, dat in tegenstel ling tot 1935, toen de activiteit van de handels balans van Sovjet-Rusland voor dit land ten opzichte van Nederland nog abnormaal groot was. thans Nederland in dit opzicht niet meer te klagen heeft. Sovjet-Rusland heeft doelbe wust zijn verkoopen naar Nederland door ver minderd aanbod teruggebracht van f 26.743.000 in 1934 tot f 22.027.000 in 1936 en tegelijkertijd zijn aankoopen in Nederland verhoogd van f 7.900.000 in 1934 tot f 17.434.000 in 1936. De bekende bestellingen van schepen en bagger molens zijn Nederland in een periode van groo te werkloosheid zeer welkom geweest. In den laatsten tijd zijn belangrijke opdrachten voor scheepsreparatie en verbouwing gegeven. Neemt men de Sovjet-Russische statistieken ter hand, waarin de invoeren uit Nederland en Neder- landsch-Indië in Sovjet-Rusland te zamen wor den genomen, dan blijkt, dat Sovjet-Rusland ten opzichte van het rijk in Nederland en Oost- Azië passief is. Tegenover een invoer in 1936 van 72.700.000 roebel staat een uitvoer van 53.800.000 roebel. In den afgeloopen nacht is in de Domaniale mijn te Kerkrade de 29-jarige ongehuwde hulp houwer Fr. Arkenbosch bij het verplaatsen van een transportband onder losrakend gesteente bedolven en gedood. Zaterdag 24 April gedenkt ons land den ge boortedag van Willem van Oranje. De groep Ne derland van het Algemeen Nederlandsch Ver bond wekt daarom alle vaderlanders op, dien dag de vlag uit te steken, om op deze wijze de nagedachtenis van den vader des vaderlands, den grondlegger van onzen Staat, te eeren. Bij Arnold Gilissen's Bank is de inschrijving opengesteld op de 4% le Hypoth. Geldleening, groot f 350.000, ten laste der St. Jan's Stich ting (R.K. Ziekenhuis) te Laren N.-H., tot den koers van 100%. De rente is betaalbaar halfjaarlijks, telkens op 1 Mei en 1 November. Deze geldleening dient ter conversie eener destijds gesloten 5% geldlee ning, oorspronkelijk groot f 400.000, welke per 1 Mei a.s. aflosbaar zal worden gesteld. Tot grootere zekerheid der richtige nakoming harer verplichtingen verleent de Stichting een eerste hypotheek tot het volle bedrag der lee ning op haar onroerende goedem te Laren. De aflossing en rentebetaling der leening zijn voorts verzekerd door de geregelde inkomsten der stichting en door de zeer belangrijke sub sidie der Gemeente Laren. De Gemeente Laren heeft zich, krachtens Ge- meentebesluit goedgekeurd door Gedeputeer de Staten contractueel verplicht, jaarlijks, in dien de inkomsten der Stichting niet voldoende mochten zijn, een subsidie te verleenen tot een maximaal bedrag van f 25.000 en wel tot en met het jaar 1958. De leening zal a pari worden afgelost door middel van jaarlijksche uitlotingen, welke zul len geschieden in de maand April van ieder jaar,. Elk jaar, te beginnen in 1938, zal minstens f 6000 worden uitgeloot, terwijl deze uitlotingen telken jare met de bespaarde rente zullen wor den verhoogd. Het bestuur der Stichting behoudt zich echter het recht voor de aflossingen te ver- grooten of te vervroegen, dan wel de geheele leening te allen tijde a pari af te lossen. Houders van obligaties der oude 5% leening genieten bij de inschrijving een recht van voor keur en zullen daartoe hun stukken dienen aan te melden vóór of op 26 April a.s. De toewijzing der stukken, waarmede geen recht van voorkeur is uitgeoefend, zal geschieden zoolang de voor raad strekt. Voor vrije inschrijvers moet de storting plaats hebben op 1 Mei of later met eventueel bijbere- kening van rente vanaf 1 Mei tot den dag der storting. Dezer dagen heeft de groep spek van de Vereeniging van Nederlandsche Exporteurs van vleesch en vleeschproducten, onder voorzitter schap van den heer F. Wellink Jr., haar vijfde jaarvergadering gehouden. In zijn openingswoord herinnerde de voorzit ter er aan, dat door inkrimping van de be schikbaar gestelde deviezen de spek-export in 1936 terugliep tot zes millioen K.G. Slechts 50 procent van het kwantum, dat in het Duitseh-Nederlandsch handelsverdrag als contingent is vastgesteld, is uitgevoerd kunnen worden. De uitvoer ten behoeve vna het plan- Deterding tot een hoeveelheid van 2.750.000 K.G. ging geheel buiten de exporteurs om Spr berekende, dat slechts 'A millioen K.G spek voor export beschikbaar is en concludeer de dat in 1937 de spek-export groot gevaar loopt. Spr. vroeg zich af welke reden de N.V.C kan hebben, om geen voorraad te maken. Spr. was van meening, dat op deze wijze de spek-export geleidelijk om hals gebracht wordt. Het groepbestuur heeft zijn bezwaren tegen de prijzen-politiek van de N.V.C. in een uitvoe rig schrijven aan den minister van Landbouw en Visscherij uiteengezet. Dreigen de exporteurs de slachtoffers te worden van de landbouw crisiswetgeving? De periodiek aftredende leden van het groeps bestuur, de heeren J. H. Boerenbrink, P. j. van Rijn en J. G. Spiering, werden bij acclamatie herkezen. BATAVIA, 22 April (Aneta) Hedennacht is in het Carolusziekenhuis overleden de kort geleden benoemde legeraalmoezenier pastoor F. G. M. Beune. Morgen zal in de Theresiakerk de plechtige uitvaart plaats vinden, waarna het stoffelijk overschot op het kerkhof te Tanah Abang ter aarde zal worden besteld. De overledene werd geboren in 1894, ontving de H. Priesterwijding in 1924 en was sinds 1935 pastoor der H. Theresiakerk te Batavia. In het Redemptoristenkloster te Vaals is aan gekomen Z. H. Exc. Mgr. Sievert, bisschop van La Paz (Bolivea, Zuid-Afrika). Wegens gezond heidsredenen zal de bisschop eenigen tijd in Europa verblijven. BATAVIA, 22 April (Aneta) De Nederland sche hoofdaalmoezenier voor leger en vloot, ko lonel mgr. J. J. J. Noordman, is hedenmorgen van Batavia vertrokken voor zijn reis naar Medan. Hem werd o.m. door den commandant van de zeemacht uitgeleide gedaan. De Nederlandsche Spoorwegen hebben zeer uitgebreide maatregelen getroffen om te kun nen voldoen aan de groote massa reizigers, wel ke op 2 Mei naar Rotterdam komen voor den voetbalwedstrijd NederlandBelgië. Dan zal hei nieuwe Stadion-station, RotterdamZuid ge- heeten, officieel in gebruik worden genomen. Wel is waar zijn er ter gelegenheid van den wedstrijd FeijenoordAjax eenige extra-trei nen naar dit station gedirigeerd, doch dat was van slechts geringe beteekenis. Op 2 Mei zal het nieuwe station den vuurdoop ondergaan. Op dien dag zullen er tusschen 12.07 uur en 14.17 uur, dus voor den aanvang van den wed strijd niet minder dan 13 extra-treinen aanko men, bovendien zullen nog 9 gewone treinen aan het nieuwe station stoppen, zoodat 22 trei nen zullen aankomen, met een gemiddelde ver- voercapaciteit van 1000 personen per trein. Na den wedstrijd zullen 12 extra-treinen van het station vertrekken tusschen 16,24 uur en 17,33 uur, en vijf gewone treinen zullen er stoppen. De capaciteit van het vervoer naar het Sta tion-Zuid bedraagt dus 22.000 personen, die van het vervoer terug 17.000. De Spoorwegen zijn n.l. van de veronderstelling uitgegaan, dat niet alle reizigers rechtstreeks van het Sta tion-Zuid zullen vertrekken, doch dat eenige dui zenden Rotterdam zullen intrekken en later zullen vertrekken van de gewone stations, Delft- sche Poort, Beurs of Maas. BATAVIA, 1 April. (Aneta). De gouverneur- generaal en zijn gezelschap keerden hedenmor gen met de Rigel te Tandjong-Priok terug. Ter begroeting waren aldaar aanwezig een commis sie van ontvangst en vele autoriteiten. De mili taire eerewacht stond op de kade opgesteld, terwijl de militaire kapel muziek ten gehoore bracht. Er was weinig publiek aanwezig. Na be groeting en inspectie van de eerewacht vertrok het gezelschap per auto naar Buitenzorg. BATAVIA, 21 April. (Aneta). De bekende za kenman en sportvlieger Khouw Khe Hien zal voor het einde van de maand een vlucht naar China ondernemen, met hetzelfde toestel, waar mede hij naar Europa en terug heeft gevlogen. De heer Khouw Khe Hien zal vergezeld wor den door den heer Tan Gie Gan. In vijf étappen gaat de reis naar Shanghai. UTRECHT. Geslaagd: Mej. G. S. M. Roebbers te Deventer, mej. G. J. Dambrink te Utrecht en de heer L. V. Reyse, te Apeldoorn. Ijn t m m n is weer rustig en U W B Uw zenuwen wor den gekalmeerd en gesterkt door het gebruik van ij ii h ar (It's Zcnowtablcttcn Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Het gerechtshof heeft arrest gewezen in het civiele geding tusschen het Buma (bu reau voor muziekauteursrechten) en de radio-omroepvereenigingen A.V.R.O., K.R.O. en V.A.R.A. Het Hof stelde het Buma in het gelijk. Het Hof overwoog in zijn arrest o.m., dat de auteurswet aan den auteur het absolute recht geeft het gebruik van zijn werk te verbieden en aan het toestaan daarvan condities omtrent betaling te stellen. Omtrent de bewering, dat een verbod van het repertoire van Buma te onbestemd zou zijn om te kunnen worden op gevolgd overwoog het Hof, dat wie een werk wil uitzenden zich tevoren moet verzekeren van de toestemming van den rechthebbende, het geen in dit geval des te eenvoudiger is, daar Buma een lichaam is waarbij ongeveer alle componisten zijn aangesloten, zoodat het een voudig is omtrent het repertoire inlichtingen te verkrijgeil. Voorts overwoog het Hof, dat van misbruik van recht in dezen geen sprake was, daar dit verbod gevraagd wordt om tot exploitatie te kunnen komen en geenszins om de andere party onnoodig nadeel toe te brengen. Op deze gronden werd een verbod uitgespro ken voor de r'adiovereenigingen om, zoolang zij daartoe geen toestemming hebben verkregen van Buma, het repertoire van dat bureau uit te zenden met oplegging van een dwangsom van 400 per dag voor het geval dit verbod zou worden overtreden. Voorts werden de omroepvereenigingen elk in de kosten van het proces veroordeeld, be groot op 400, Voor het Buma trad Mr. J. Heintz en voor de omroepvereenigingen Mr. Dr. P. J. Witte man op. Heden heeft de Koninkiyke Nederlandsche Automobielclub in hotel Witte Brug te Den Haag een byeenkomst voor haar leden be- legd, waarin de bekers zijn uitgereikt aan de vyf deelnemers aan den toertocht „Kent uw eigen land', die er in waren geslaagd te voldoen aan de voorschriften voor dezen tocht, namelijk het bezoeken van niet min der dan 1026 Nederlandsche gemeenten. Vele belangstellenden woonden deze bijeen komst bij. De voorzitter der K. N. A. C., Mr. J. Linthorst Homan, die de aanwezigen welkom heette, her innerde er aan hoe de K. N. A. C. met het uitschreven van haar toertochten „Kent uw eigen land" de bedoeling heeft gehad de liefde voor het „eigen land" bij de Nederlandsche auto mobilisten te stimuleeren en hen op te wekken metterdaad de schoonheid van Nederland te verkennen door hen te voeren naar tal van plekjes, welke in vele gevallen minder door landgenooten worden bezocht dan zij om hun aantrekkeiykheid of historische beteekenis ver dienen. Het was spreker een voldoening te kun nen vaststellen, dat de K. N. A. C. in dien op zet is geslaagd en ongetwijfeld aanzienlijk heeft bijgedragen tot meerdere bekendheid met de zoo zeer afwisselende schoonheid van ons vaderland met zijn weiden en plassen, zijn bosschen en zyn zee, zijn heuvelen en heidevelden, maar ook met zyn typische en karakteristieke steden en dorpen en gehuchten. Spreker verheugde er zich over, dat er deel nemers waren geweest, die per auto een bezoek aan Ameland hadden gebracht, hetgeen onge- D D.D.doe: de jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zoodat de huid zich kan herstellen. Flacons a 75 ct, f. 1.50 en f. 2.50. 4' "-{,A n E NE ES M D DE L H 1 D RAND 0 E N 1 T E N 0 E N G F M HILVERSUM I, 1873 M. (Algemeen pro gramma, verzorgd floor de NCRV) 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewyde mu ziek (gr.pl.). 8.30 Gram.pl. 9.30 Geluk- wenschen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Or gelspel. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.pl. 1.00 Ensemble Van der Horst. 2.30 Chr. Lectuur. 3.00 Pianovoordracht. 4.00 Bij bellezing in het Friesch. 5.005.45 en 6.00 Nederl. Strijkkwintet. 6.30 Voor tuin- liefhebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herh. SOS-ber. 8.15 Gram.pl. 9.00 Declamatie. 9.30 Stafmuziek. 5de R. I. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.45__11.30 Gram.pl. HiernaSchriftlezing. HILVERSUM II. 301 M. (S.OO VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA) 8.00 Gram.pl. 10.20 VARA-Orkest. 11.00 Declamatie. 11.20 Vervolg orkestconcert. 12.00 Kovacs La- jos' orkest. 2.00 Causerie: „Een en ander over gelegenheidsgrafiek". 2.30 Dames koor „Bel Canto". 2.50 Hobo en orgel. 3.15 AVRO-Dansorkest. 4.00 Gram.pl. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 VARA-Orkest. 6.30 Po litiek radiojournaal. 6.50 Gram.pl. 7.00 Hoofdmomenten uit de geschiedenis der Ned. arbeidersbeweging. 7.20 Gram.pl. 8.00 Concert (cello en piano). 9.00 Inter nationaal cabaretprogramma. 10.00 De clamatie. 10.20 Orgelspel. 10.30 Berichten ANP. 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.30 12.00 Gram.pl. DROITVVICH, 1300 M. 10.05 Causerie over Babyverzorging. 10.20 Gram.pl. 11.05 Orgelconcert. 11.50 Het BBC-Dansorkest. 12.35 Sopraan en piano. 1.20 A rolling stone, causerie. 1.35 Speeches. 2.20 Sted. PoWtie-orkest van Bristol. 2.50 Gram.pl. 3.20 BBC-Midland-orkest. 4.35 Concert door de „Alphas". 5.20 Berichten. 5.45 BBC-Harmonie-orkest. 6.30 Voor tulnlief- hebbers. 6.50 Radlotooneel. 9.30 Het Vir tuoso Strijkkwartet en solisten. 9.50 So me uses of timber, causerie. 10.10 Het Leslie Bridgewater-kwintet. 10.35 Billy Bissett en zijn Band. 10.5011.20 Dans muziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 11.35 Lamou- reux-orkest en zang. 3.20 Gram.pl. 4.50 Celloconcert. 5.05 Zang. 5.50 Vervolg cel loconcert. 6.05 Vervolg zang. 7.05 Cello concert. 7.35 Zarg. 8.20 Gevarieerd pro gramma. 9.50 Gram.pl. 10.2012.20 Or kestconcert. KEULEN, 456 M. 8.50 Gram.pl. 11.20 West-Duitsch Kamerorkest. 1.35 Gram.pl. 3.20 Omroepkleinorkest en F. Weber's or kest. 5.20 Omroepkleinorkest en instru mentaal kwartet. 6.35 Omroepkleinorkest. 7.30 Voor oud-stryders radiotooneel en berichten). 9.5011.20 Omroep-Amuse- mentsorkesl. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gram.pl. 11.50 Klein-orkest 12.30 Salon orkest. 12.501.20 en 4.20 Gram.pl. 5.50, 61.20 en 7.20 dito. 7.23 Klelnorkest en zang. 8.45 Hoorspel. 9.00 Kleinorkest. 9.30 10.20 Gram.pl. en zang. 484 M.: 11.20 Gram.pl. 11.50 Salonorkest. 12.30 Kleinorkest en zang. 12.501.20 Gram.pl. 4.20 Declamatie en gram.pl. 5.35 Gram.pl. 5.50 Cellovoordracht. 6.35 Zang. 7.20 Voor oud-striiders. 9.30 Gram.pl. 9.45 Zang. 10.0010.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Concert m. m. v. solisten, het Omroep koor en Omroeporkest. 9.50-11.20 Om- roep-Amusementsorkest. v-f vv-kvrrvrkvvvv vvv v*r vv:i"i:v:TV rrf;:£-i-rkvvvvri"V-!-ri'rI-r!:v twijfeld als een bijzondere gebeurtenis mag wor den aangemerkt. Een ander had het eiland Urk bezocht, een feit, dat spoedig historie zal zijn geworden. Een van de bekerwinnaars, die zich ten slotte den eersten prijs zag ontgaan, had reeds in Augustus zijn toerboekje op tien ge meentestempels na gevuld, toen hy wegens ziekte zyn tocht moest onderbreken en pas later de resteerende stempels kon verzamelen. Tenslotte wees Mr. Linthorst Homan er op, welk een prestatiq het is geweest het totaal aantal punten te bemachtigen. Hij meende te mogen schatten, dat hiervoor minstens 20.000 K.M. zijn afgelegd en door de vijf energieke deelnemers te zamen 100.000 K.M. Zeven en zestig deelnemers veroverden 100 of meer pun ten. Onder de laatsten waren er, die hun toer boekje inleverden met een aanzienlijk aantal stempels. Hoofdzaak voor de K. N. A. C. is, dat al deze deelnemers de warmste propagandisten voor het toerisme in eigen land zijn geworden, waar voor de heer Linthorst Homan hun een woord van bijzondere hulde toezwaaide. Vervolgens ging spreker over tot de uitreiking van de bekers. Winnaar van den grooten zil veren beker was de heer D. Heerma van Voss, terwijl als souvenir een kleinere beker werd uitgereikt aan de heeren A. P. R. C. baron v. d. Borch van Verwolde, J. W. Wilbrenninck, J. Hofmans en mevr. A. A. van HattumDekker. Bovendien ontvingen allen, die 100 punten of meer behaalden, uit handen van den voorzitter een speciaal voor deze gelegenheid vervaardigde plaquette, welke het opschrift draagt „Kent uw eigen land". Tenslotte werden enkele sportfilms vertoond, welke door eenige leden der K. N. A. C. in het afgeloopen jaar waren vervaardigd, waarna men zich aan een gemeenschappelijken koffiemaal- tyd vereenigde. Naar men ons van de zijde van het R.K.F.- bestuur mededeelt zal de traditioneele wedstrijd Zuid-Noord op Zondag 9 Mei a.s. in het prach tige sportpark te Boxmeer gespeeld worden. Deze wedstrijd is dit jaar daarom juist van zoo'n groot belang, daar de Heuze-Commissie van de R.K.F. uit deze 22 spelers een elftal zal samen stellen, dat na nog een oefenwedstrijd op Tweeden Pinksterdag te hebben gespeeld, op Zondag 23 Mei in Den Haag op het A.D.O.- terrein den strijd zal aanbinden tegen de Oos tenrijkers. Op Maandag 17 Mei a& (Tweeden Pinkster dag) zal in de zweminrichting „De Regentes" te 's-Gravenhage de vierde ontmoeting Nederland Indië, georganiseerd door den kring Den Haag van den K. N. Z. B„ worden gehouden. Het programma omvat baanzwemmen (indi vidueel en estafette), waterpolo en schoonsprin- gen, waarbij uiteraard de deelneming verzekerd is van de beste Nederlandsche krachten en de hier te lande aanwezig zijnde Indische zwem sters en zwemmers. Hoofdklasse Thor 1Leimonias 1 Leimonias 2 Spiegel 1 Rhijnauwen 1 ATV 1 Eerste klasse Anglo Dutch 1- Schiedam 1 Rood Wit 1—Kat 1 Park Marlot 1-Ace 1 Groen Wit 1 Hilversum 1 Haarlem 1TCH 1 Fostina 1DDV 2 Venlo 1—Eindh. 1 Philharmonie l Woburnpark 1 Overgangsklases Game 1Slod 1 Leiden 1 park Marlot 2 Spiegel 2 Mattenklopper 1 Shot 1—-Alta 1 Zwolle 1 Enschede 1 Arnhm. LTB 1 Brijmegen 1 Ready—Volley 1 Bastion Bazelaar 1 Breda 1 Tweede klasse A Noord West Sharp 1Heemst. 1 TCH 2Beverw. 1 DDV 3-Enkhuizen 1 TCG 1Haarlem' 2 DDV 4—Spiegel 3 Hilverheide 1 Bilthoven 1 Score 1Gr. Wit 2 Joy 1 Rhijnauwen 2 Tweede klasse B Nooord West Alkmaar Heiloo Festina 2 Heemstede 2-Joy 2 Nieuwe Meer 1— Shell 1 Westrust 1—TCG 2 Score 2Rd. Zwart Game and Sot 1 Heemstede 3 Animo 1—DDV 5 Juliana 1 Advendo 1 Kat 2Stadïvo 1 Bilthoven 2 Gooiland 1 Ready '28 1-Siwiftl Hilversum 2 Swastika Rhijnauwen 3 Shot 2 Alta 2Baarn 1 Tweede klasse Oost ATV 2Lochem 1 TOA 1Tiola 1 Neder Vel. LTB Wagen. Studenten ATV 3— Arnh. LTB 2 Daisy 1ATV 4 Enschede 2 Deventer Derde klasse A Noord West Twentsche Bank 1 SMN 1 Dash 1 Koog Zaandijk 1 Koog Zaandijk 2 Be Quick 1 SchagenAnimo Groen Wit 3 LTV Zaand. 1 TOG 3Heemst. 4 Deuce 1W GA 1 Beverwijk 2 Westrust 2 LTV Zaandam 2 DDV 6 Advendo 2Smash Beverwijk 3-Deuce 2 TCH 3Bonzo 1 Deuce 3— De Algemeene 1 Bilthoven 3 Hilverheide 2 Swift 2Soest Stadivo 2Alta 3 Shell 2Nieuwe Meer 2 Hilvers. 3-Sharp 2 DDV TAnimo 2 Gooijand 2Shot 3 Derde klasse A Oost JSV 1—NAF 1 Tempo 1HTC Luctor et Emergo 1- Zwolle 2 KampenDHC 1 Derde klasse B Oost Enschede 3 Tempo 2 Ons Genoegen 1 Ready 1 Tubantia 1JSV 2 Tiola 2Always Ready Hazemeyer Spanj. Sportver. Ready 2Luctor et Emergo 2 Hooge Boekei 1— Juliana 1 NAF 2—Tubantia 2 Juliana 2 Hoogoe Bo^kel 2 Lochem 2 Rood Wit AvroDaisy 2 Quick-Doorwerth 1 DHC 2Lochem 3 Arnh. LTB 3 Doetinchem GulboThor OTVQuick 3 Derde klasse B Noord West De Algemeene 2 Tiol 1 Wimbledon 1 Duinlust 1 Thomas 1 Aemstelspelers 1 W»strust '3 Game and Set 2 Nieuwe Meer 3 Kat 3 Heemstede 5-TCH 4 VVGA 2— de Algemeene 3 Heemstede 6-TOG 4 Redcover Zaand. LTC Enkhuizen 2 WGA 3 Aemstelspelers 2 Gold Star '35 Bonao 2TCG 5 Twentsche Bank 2- Ready '28 2 Duinlust 2 Wimbledon 2 Be Quick 2 Bakkum Linol. Sportver.— Westrust 4 DDV 8Flevo Verblifa— Nieuwe Meer 4 Advendo 3Toss Amstelzicht-Dash 2 Lucky Stroke Score 3 Eaarn 2Hilv. 4 DDV 9—Ned. Lloyd Meyenhagen 1 Hilversum 5 De Algemeene 4 Thomas 2 Gooiland 3 Meyenhagen 2 VVGA 4—Swift 3 UTV 1Hilverh. 3 Tiol 2Tw. Bank 3 Hilversum 6 Rhynauwen 4 Het GooiDeuce 4 Hilverheide 4 Bilthoven 4 Heerengracht 439, Amsterdam, Tel. 30760-30860 Courante complexen perceelen te koop gevraagd 1\/I n n ft rf n n A 7 7yr\-f s'«i W o -rtl flXJ' iik IsfC Bij H. Veenman en Zonen te WageninB^jj- verschenen een studie van ir. J. C. van s jjui' derveldt over „Vitamin A-voorziening van kens." Het werkje verscheen als no. 18 „d- reeks publicaties van de stichting „Fonds L bouw-exportbureau 1916—1918."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6