oËM De conversatie te Venetië w A.S.I.B. lenigt den nood der inlanders i V M, <2 SCHUSCHNIGG VERLANG7 VRIJE HAND OPROEP TOT STEUN VRIJDAG 23 APRIL 1937 EEN LES VOOR IEDERE MOEDER - EN VOOR ELKE VROUW! DE OLIJFOLIE. BIJ DE VERVAARDIGING VAN PALMOLIVE GEBRUIKT, BESCHERMT DE TEINT DER JEUGD! BUITENLANDSCH OVERZICHT Goering is waakzaam Jf fH Oude brandstichting opgehelderd? Motorrijder doodelijk gewond Bij een botsing met een taxi NAAR NEDERLANDSCH MODEL Een katholiek secretariaat voor kolonialen in Brussel St. Adelberts-vereeniging Twee broers ingerekend Oceaanvliegtuig door Fokker ontworpen Vijfmotorig toestel voor non-stop- vlucht AmsterdamNew York? De zes Glenn-Martins weer terug DOODELIJKE AANRIJDING Tien dagen hechtenis tegen verdachte geëischt Door de radio wordt op allen een beroep gedaan ten bate van onze Oost Luistert morgen naar uw omroep if Voedseluitdeeling door het Asib, in Midden-Java VERJAARDAG PRINSES Feest-insignes van de Kruisvaart RECHTBANK EN POLITIE SPELEN HAZARD! Niets kan olijfolie vervan gen voor de bescherming van een frissche teint 1 TOEN ZIJ NOG HEEL KLEIN WA REN, WERDEN DE VIJFL1NGEN DIONNE UITSLUITEND IN OLIJF- OLIE GEBAAD. NU ZIJN ZIJ AL GROOTE MEISJES, EN GEBRUIKEN ALLEEN PALMOLIVE, DE OLIJFOLIE ZEEP... DR. DAFOE ZAL U ZEGGEN WAAROMI NATUURLIJK..., OMDAT OLIJF OLIE ZOO VERZACHTEND IS VOOR EEN TEERE HUID EN WAT ZEGT DOKTER DAFOE? World Cocyoghl reserved Nednih verboden. „De vijflingen Dionne werden bij haar geboorte en ook nog eenige tijd daarna in olijfolie gebaad. Toen de babies met water en zeep gewasschen konden wor den, besloten wij voor het dagelijksch bad van deze wereldberoemde vijfling uitsluitend Palmolive zeep te gebruiken Moeder, waarom zou U voor het bad van Uw jongste lieveling, èn van Uw andere kinderen, zeep gebruiken die minder verzachtend en mild is dan Palmolive, de zeep die voor het teere huidje der kleine Canadeesche meisjes Dionne werd gekozen? En ook U, mevrouw..., die prijs stelt op een blijvend aantrekkelijke teint. Geef Uw huid de verzorging die alleen Palmolive zeep, het mengsel van olijf- en palm oliën, haar kan geven. Gebruik daarom Palmolive voor Uw gezicht en hals zoowel als voor Uw bad m In de romantieke dogestad Venetië beraad slagen de chefs der Italiaansche en Oos- tenrijksche regeeringen, Mussolini en Schuschnigg, over de harde werkelijkheid. De besprekingen zijn gisteren begonnen en worden vandaag voortgezet. Het heeft dus geen zin nu reeds over deze Venetiaansche conversatie te mijmeren. Er is echter een punt, dat de volle belangstelling waard is. Dat is de spil, de as RomeBerlijn, Waarbij Weenen een groote fac tor is. En ook Boedapest. Goering vertoeft of ficieus in Italië, naar het heet, om Mussolini uit te noodigen tot een persoonlijk bezoek aan den Führer te Berchtesgaden. De Hongaarsche minister van Oorlog Roeder wijlt in Berlijn, van welke stad de Oostenrijksche minister van Binnenlandse he Zaken Glaese Horstenau zoo juist afscheid heeft genomen. De Poolsche mi nister van Buitenlandsche Zaken Kolonel Beek is te Boedapest aangekomen, in het land dus. tot hetwelk Italië, nadat het met Joego-Slavië tot overeenkomst is gekomen, vriendschappelijke toenadering zoekt. Dit alles wijst er op, dat ge wichtige zaken in voorbereiding zijn. Berlijn en Rome wenschen een groot blok in Oost- voor al Zuid-Oost-Europa, waarvan zij de leiding hebben. Er dreigt echter een wig in het plan te komen. Er zijn twee gevaren: de openbare meening 4» Durtschiand en de houding van Schuschnigg. De publieke opinie in Duitsch- land heeft nu al maanden lang zooveel over de as RomeBerlijn hooren spreken, dat zij wel eens resultaten van de deugdelijkheid van die as wil zien; zij wenscht, dat de politiek van vriendschap met Italië, die in September van het vorige jaar werd ingeleid, vruchten gaat afwerpen en dat het profijt van die politiek tot uitdrukking zal komen in Centraal-Europa. Daarbij is de aanwezigheid van Weenen nood zakelijk. En nu verdenkt men Schuschnigg er van, dat hij geneigd is toenadering te zoeken tot Tsjecho-Slowakije, dat geheel Fransch is georiënteerd en in defensief verbond staat met de Sovjets. Zou Weenen Werkelijk plannen in die richting hebben, dan ware een breuk van de as RomeBerlijn kwalijk te verhinderen.. Berlijn en Rome beschouwen blijkbaar de zaak zéér ernstig. Zij hebben beide, nog vóór Schuschnigg naar Venetië vertrok, waarschu wingen laten hooren aan het adres van Oos tenrijk, om toch vooral op zijn hoede te zijn voor politieke machinaties van de zijde van Praag, Moskou én Parijs. eenen wil vrijheid van beweging heb ben. Het wil niet langer de assche- poester der Europeesche politiek zijn. Schuschnigg wenscht een eigen nauwkeurig be paalde politiek te voeren. Dit vervult Rome met bezorgdheid. En dit thema is zeker en ge wis het hoofdpunt der besprekingen te Venetië. De Oostenrijksche Bondskanselier heeft in een interview met het officieele persbureau Stefani verklaard, dat Oostenrijk wel trouw blijft aan den geest van de protocollen van Rome, maar voor zich zelf en voor de andere onderteeke naars van die accoorden volledige vrijheid van beweging eischt. „Dat was noodzakelijk en zal in de toekomst ook noodzakelijk zijn, opdat elke staat volgens eigen inzicht zijn betrekkingen met andere landen kan ontwikkelen". Het schijnt echter, dat Mussolini aan Oostenrijk de opgeëischte bewegingsvrijheid niet geheel wil toestaan. In dit verband is natuurlijk ook de Anschluss-kwestie van het grootste gewicht. De Times schrijft: „Indien men de verschil lende opvattingen, die men thans te Venetië zoowel van Italiaansche als Oostenrijksche zijde te hooren krijgt, samenvat, krijgt men dezen indruk: Italië accepteert geen onmiddellijken Anschluss tusschen Duitschland en Oostenrijk, maar ziet wel in, dat die ontwikkeling van zaken steeds meer reëel wordt. Het ziet ook In, dat het in het bijzonder sinds het Duitsch- Oostenrijksche accoord van verleden jaar Juli, langzamerhand grond zal verliezen in Weenen. Italië zal wel moeite doen den Anschluss zoo lang mogelijk tegen te werken, maar het is «iet meer bereid zooals het geval was in den tijd van den moord op Dollfuss, troepen te zen den. Indien de vriendschap met Duitschland voortduurt, zal Italië zoo goed mogelijk het verlies van zijn vroegere positie in Weenen trachten te verdragen. Het probeert de Duitsche pressie in het Zuiden op te vangen door vriend schap te sluiten met Joego-Slavië en andere Balkanlanden en tracht tevens Oostenrijk er toe te brengen slechts vriendschap te sluiten met landen, die Italië vriendelijk gezind zijn." Het schijnt echter, dat Schuschnigg niet veel neiging vertoont, zich te leenen voor deze Ita liaansche combinaties. Deze stroeve houding van Oostenrijk is een gevolg van het te Weenen steeds toenemende besef, dat de spil Londen- Parijs zeker evenveel, maar wellicht nog meer heeft te beteekenen dan de spil Rome-Berlijn en dat de pogingen tot toenadering van Italië tot Joego-Slavië en Roemenië er nog niet in geslaagd zijn, de Kleine Entente uit elkaar te drijven, met andere woorden, dat er voors hands nog geen sprake is van de verwezenlijking van het door Rome en Berlijn zoo begeerde Oostelijk en Zuid-Oostelijk blok. En het is daarom, dat Schuschnigg zijn handen wil vrij houden. Wanneer straks Schuschnigg weer naar zijn Heimat terugkeert, staat Goering voor de deur om met Mussolini te praten. Het gesprek zal over dezelfde kwesties gaan, vooral over den door Duitschland begeerden invloed in Cen- traal-Europa. Duitschland heeft Italië geholpen bij het stichten van zijn imperium, het heeft zekere medewerking in Spanje gegeven terwille van Italië, het heeft zich nog niet verzet tegen de activiteit van Italië op den Balkan (ofschoon Mussolini daar hinderlijk onder Hitler's duiven schiet). Italië trekt te veel naar zich toe. Het „heilige egoïsme" is er te sterk. Duitschland wil in de leiding van het begeerde Oostelijk, Zuid-Oostelijk Europeesch blok op voet van gelijkheid met Italië staan. Maar Duitschland moet voorzichtig zijn, want het is er zich van bewust, dat Italië, wanneer het boos zou wor den en Duitschland min of meer den rug zou toedraaien, direct door Engeland en Frank- Mevrouw A. C. de Jonge-geb. bsse van Wassenaer, stichtster en eere presidente van het Asib rijk met open armen zou worden ontvangen. Dit moet worden voorkomen. Maar tevens moet Duitschland staan op zijn stuk: baten zien van zijn vriendschappelijkheden jegens Italië. En daarom moet Goering Mussolini trachten over te halen Hitier te bezoeken. Van een per soonlijk onderhoud tusschen de beide dictators verwacht men veel, zoo niet alles. Te 's-Gravenhage is hedenmorgen acht uur de 22-jarige motorrijder K. R., wonende aan de Troelstrakade, op het Piet Heinplein door een taxi aangereden. Hij kreeg een schedelbreuk. Door den Geneeskundigen Dienst werd hij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overge bracht, waar hij kort na aankomst is overle den. Nader vernemen wij, dat de aanrijding plaats vond nabij den hoek Hoogew'alPrinsessewal. Vermoedelijk is de botsing te wijten aan het niet-verleenen van aan den auto toekomenden voorrang door den motorrijder. Op het groote Congres der Belgische katho lieken, verleden jaar in Mechelen gehouden, werd besloten in navolging van het ten onzent bestaande Katholiek Indisch Bureau, dat zich ten doel stelt inlichtingen te verstrekken aan hen, die gaan naar en komen van Indië, een „Katholiek Secretariaat voor Kolonialen" op te richten, dat soortgelijke diensten bewijst aan hen, die voornemens zijn naar den Congo te vertrekken en aan hen, die van den Congo naar België terugkeeren. Ten einde tot de stichting van dit Bureau te komen hadden, naar „Onze Mail" meedeelt, besprekingen plaats tusschen den heer P. Schnebbelié, directeur van het K. I. B. en prof." dr. N. de Cleene, lid van den Ko lonialen Raad van België. Thans is inderdaad te Brussel, naar Nederlandsch voorbeeld, het be doelde Bureau tot stand gekomen. Te Amersfoort had plaats de oprichtings-ver- gadering van de Aartsdiocesane-afdeeling der St. Adelberts-Vereeniging. De plaatselijke en gewestelijke afdeelingen Twente, 't Gooi en Utrecht namen het initiatief tot deze oprich ting. In het bestuur werden gekozen Dr. V. Nolet te Oldenzaal, voorzitter; Mr. F. Deiters, Bus- sum, penningmeester, terwijl het secretariaat zal worden waargenomen door Mr. J. de Vreeze, Biltstraat 22bis, Utrecht. In het begin van dit jaar werd door de gemeentepolitie van Hoek van Holland gearresteerd de arbeider P. S. aldaar, zulks in verband met het vermoeden, dat hij in 1935 bij een tuinder te Monster, door middel van braak een geweer, een kris en enkele andere voorwerpen had gestolen. In verband hiermede werd S. in het Huis van Bewaring te Rotterdam ingesloten, waar hij later een bekentenis aflegde. Bij het verder onderzoek dat de politie in stelde, rees scherpe verdenking tegen P. S., dat deze verdachte medeplichtig zou zijn aan een brandstichting, die in 1927 zou hebben plaats gevonden in het door hem bewoonde pand aan den Noordlandschendijk, te Hoek van Holland. S. woonde in het middelste van een blok van drie arbeiderswoningen, en tijdens afwezigheid van hem en zijn 'gezin, brak des avonds brand uit, waardoor zijn woning geheel werd vernield, doch de beide aangrenzende perceelen met groote waterschade gespaard konden blijven. Drie kinderen, die op den zolder van het aan grenzend perceel sliepen, konden slechts met moeite worden gered. Hoewel de politie ook toenmaals ernstige ver denking -van brandstichting tegen P. S. had, waren de bewijzen niet voldoende om hem te arresteeren. Echter zijn thans aanwijzingen verkregen, die op medeplichtigheid van P. S. bij dezen brand wijzen. De broer van P. S., n.l. W. S., zou den brand hebben gesticht, terwijl P. S. naar 's-Graven- zande was gegaan, en de andere huisgenooten naar Hoek van Holland. Deze brandstichting zou tevoren zijn afge sproken, teneinde W. S. in de gelegenheid te stellen de verzekeringsgelden machtig te wor den, die vrij aanzienlijk waren. Deze gelden zijn later dan ook uitgekeerd aan P. S. Hiervan zou W. S. een klein bedrag heb ben ontvangen voor zijn brandstichting. Deze week kwam deze broer, W. S., die va rensgezel is, thuis, waarna hij door de po litie te Hoek van Holland werd gearres teerd, en naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Beide verdachten ontkennen zich aan de brandstichting te hebben schuldig gemaakt, de diefstal werd echter bekend. De politie meent evenwel over voldoende aan wijzingen te beschikken, om het tweetal in ar rest te houden. hebben gemaakt naar Borneo, zijn heden te Bandoeng teruggekeerd. De legercommandant hield een toespraak, waarin hij er op wees, dat dit type bommenwerpers een nieuw doeltref fend wapen gebleken is. Op de heele vlucht heeft zich geen enkel incident voorgedaan; deze is geheel volgens pro gram verloopen. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, is bij de N. V. Nederlandsche Vliegtuigen- fabriek Fokker een vijfmotorig landvliegtuig voor lange-afstandverkeer ontworpen, dat ingericht is voor een bemanning van vijf personen en zit- en slaapaccommodatie bevat voor achttien passagiers. Indien het toestel alleen voor dagverkeer gebruikt wordt, zal het 36 passagiers kunnen vervoe ren. Het vliegtuig is ontworpen met het oog op de mogelijkheid van een Nederlandsche non-stop verbinding tusschen Amsterdam en New York, welken afstand dit vliegtuig volgens de bereke ningen in 16 uur zal kunnen afleggen. Indien onze informatie juist is, zal het toestel dus een kruissnelheid kunnen ontwikkelen van 370 K.M. per uur. BANDOENG, 23 April (Aneta) De zes Glenn-Martin-bommenwerpers, welke een tocht De rechtbank te Breda behandelde Donderdag de zaak tegen den 47-jarigen molenaar V. P. Th., te .Teteringen, die er van wordt beschul digd, dat hij 11 Februari 1.1. toen hij met zijn auto over den weg BredaTilburg onder de gemeente Gilzé—Rijen reed, op een voor hem rij denden of stilstaanden vrachtwagen van de A. T. O. is gereden, waardoor de cabine van zijn auto werd vernield, ten gevolge waarvan C. W. O., die naast hem in de cabine zat, zoodanig werd gewond, dat hij kort daarna aan de ge volgen overleed. Verdachte beweerde, dat de chauffeur van den A. T. O.-vrachtwagen plotseling moet heb ben gestopt en dat hij dit te laat opmerkte, zoo dat een botsing onvermijdelijk was. De chauffeur van den A. T. O.-wagen ech ter ontkende dit en zeide, dat hij langzaam is gaan rijden, zoodat verd. dit had kunnen op merken. Eerst na eenigen tijd langzaam te heb ben gereden heeft hij gestopt. Hij deelde ook mede, dat hy seinen met zijn stoplichten heeft gegeven, welke echter naar verdachte be weerde niet door verdachte zijn gezien. De Officier van Justitie alle omstandigheden in aanmerking nemende, vroeg een hechtenis- straf van 10 dagen. Uitspraak 3 Mei a.s. In het gebouw van den Ondernemers- raad voor Ned.-Indië te 's-Gravenhage werd dezer dagen door het Hoofdcomité van het Alg. Steunfonds voor Inheemsche behoef tigen (A. S. I. B.) een overzicht verstrekt aan de persvertegenwoordigers, met be trekking tot zijn actie hier te lande. Dit overzicht werd gegeven speciaal met het oog op den radio-avond op 24 April a.s., door de gezamenlijke Omroepvereenigingen aan het Fonds aangeboden. De Eere-presidente van het Comité, mevr. A. C. de Jonge, geb. Baronesse van Was senaar, echtgenoote van den vorigen Gouv.- Generaal van Ned. Indië, verstrekte tijdens dit onderhoud met de pers eenige gege vens. De crisis heeft zich gedurende de laatste jaren het felst doen gevoelen op Java en Ma- doera, zoodat noch op Sumatra, noch op Ce lebes, noch in de Molukken zich de behoefte deed gevoelen om afdeelingen van het Asib op te richten. Wel is waar werd op Bali door den Anak- Agoeng van Karengasem een Asib-comité ge vormd, maar dat heeft het Nederlandsche co mité beschouwd als een zeer fijn gevoelden vorm van adhaesie met het eigen streven. Op Bali is geen sprake van ondervoeding in het groot, hoewel ook daar een deel van de bevolking onder zoodanige omstandigheden leeft dat zij niet veel verliezen lijden kan. Tot nu toe heeft Java nooit een georgani seerde „Armenzorg" voor de Inheemsche be volking gekend. Dit is te verklaren uit het feit dat in de Inheemsche maatschappij de onder linge hulpverleening een primaire plicht is. Bij misoogst of andere rampen kwam het Gouver nement te hulp maar overigens werd binnen familie- of desaverband voorzien in den nood van behoeftigen. Daarin is verandering geko men door de diep-ingrijpende crisis welke een zoodanige verarming van de bevolking ten ge'- volge heeft gehad, dat familie en desa veelal niet meer aan bovengenoemden primairen plicht kunnen voldoen. Wel bestaan er in som mige regentschappen z. g. regentschapskassen, maar deze worden gebruikt bij nationale ram pen, overstroomingen, aardbevingen, vulkani sche erupties e. d., en voor de armen „die al tijd in ons midden zijn" ook in Ned. Indië zorgen deze regentschapskassen niet. Het Centraal Crisis Comité voor steun aan werkloozen, dat in Batavia zetelt, was even min bestand het probleem van den steun aan de Inheemsche behoeftigen tot oplossing te brengen en daar dit probleem op een gegeven oogenblik in 1935 zóó acuut werd, dat met het aanpakken ervan niet meer gewacht mocht worden, is op 7 Augustus 1935 het „Asib" ont staan. Eene instelling dus, geboren uit den nood der tijden en alleen in stand te houden in den tegenwoordigen vorm, zoolang het re den van bestaan heeft. Dit sluit niet uit dat er ook wanneer de economische toestanden weer normaler zullen zijn een permanente instelling Inheemsche „Armenzorg" zou kun nen ontstaan met tehuizen voor bedelaars, zwervers, gebrekkigen, blinden, enz. Dit zou zelfs zéér te wenschen zijn, daar georganiseer de hulp voor duizenden van die ongelukkigen thans ontbreekt. Het „Asib" werkt in ieder gedeelte van Ja va en Madoera naar de behoeften van de landstreek en de omgeving. In en om de groote steden, waar het aantal dakloozen en zwer vers nog gestadig toeneemt, worden door Asib- gaarkeukens duizenden dagelijks gevoed met een stevig maal van rijst, gedroogde visch en groenten. In Soerabaya alleen is men bezig het aantal porties per dag tot 2.000 zoo mo gelijk nog hooger op te voeren. Dat beteekent dus, dat alleen op één plaats het Asib binnenkort bijkans één millioen por- ties rijst per jaar zal verstrekken. Als men dan in de verslagen van andere plaatsen leest, dat duizenden arme zwervers, door totale be zitloosheid en sloopende werkloosheid uit hun kampongs verdreven, in Asib-huizen, kolonies van het Leger des Heils, van het „Witte Kruis", van particuliere, Islamietische en Chris telijke armenvereenigingen worden opgenomen, verzorgd, op krachten gebracht en weer aan het werk gezet, dan mag men toch niet meer twijfelen aan het nut, aan de absolute nood zakelijkheid van een Fonds dat met moed en volharding eene taak vervult waarvan de be zwaren en de omvang niet te onderschat ten zijn. De Regeering in Ned. Indië verstrekt rijst aan de bevolking, wanneer er in een bepaalde streek voedselschaarschte is, dus wanneer er geen rijst te krijgen is door misoogsten of andere natuurrampen, maar niet aan de bevolking die geen geld heeft om de aanwezige voorraden te koopen. Deze groep, die langzamerhand het grootste contingent van de Asib-klantjes vormt, is het gedeelte der bevolking dat door deze moeilijke tijden Jieen beholpen moet worden, voordat het door langdurige ondervoeding te zwak is geworden om te werken en voordat de ouders en hunne kinderen ten prooi zijn gevallen aan alle ziekten die op hen loeren, als t. b. c., lepra, berri-berri en allerlei oog- en huidziek ten. Daar waar al het Asib-werk con amore geschiedt, zou een flinke Regeeringssteun of een bijdrage uit het 25 millioen-plan zeker op zijn plaats zijn maar het is de taak van het Hoofdbestuur van het Asib in Batavia om stappen in die richting te doen. Er is dus hulp noodig! Indië wacht op ons. In verband met den huidigen toestand der geldmiddelen heeft het Hoofdcomité van het Asib voorloopig moeten afzien van school- voeding en andere noodig geoordeelde steun maatregelen in de groote steden. Men wacht in Batavia op geldelijken steun uit Nederland. Zonder dezen steun blijft het Asib-werk in de groote steden stagnatie ondervinden. Het Comité deelde ons voorts nog mede, dat ten behoeve van de actie van het A. S. I. B. door de radio-omroepvereenigingen een luister- wedstrijd georganiseerd is. Bijzonderheden betreffende dezen wedstrijd zijn gepubliceerd in de verschillende radio-om roepbladen van deze week. Voor dezen wed strijd zijn 2500 prijzen beschikbaar gesteld, van welke een zeer groot gedeelte is afgestaan door de Nederlandsche industrie. Van vele zij den werden tevens blijken van belangstelling er waardeering ontvangen voor den arbeid van het A. S. I. B. Ook vanuit kringen in onze Nederlandsche samenleving, waar men zelf voor groote zorgen zit, is op bijzondere wijze medewerking betoond, met wat tot dusverre door het Comité hier te lande werd verricht. In een zeker democratisch land speelt een zekere M. voor een aantal trouwe „(goed)geloovigen" den alge meen leider, die de macht in handen wil krijgen om het land autoritair te regeeren overeenkomstig het krachtda dige voorbeeld van een veel grooteren M. in een geheel ander, sinds lang niet meer democratisch land, n.l. Mussolini in Italië. De kleine M. in het democrati sche land heeft met muiterij in zijn be weging te kampen. Twee van de leiders van M.'s propaganda-dienst hebben de beweging verlaten om een soortgelijke beweging, maar dan onder hun autori taire leiding, te beginnen. Deze beide heeren hebben in een onderhoud met een vertegenwoordiger van een dag blad, waarvan de naam ook al weer met een M. aanvangt, eens hun hart gelucht over de ervaringen in de beweging van den kleinen M. opgedaan. Op grond van een vierjarige ervaring verzekerden zij, dat de beweging van den kleinen M. volledig gefaald heeft in haar poging aanhang te winnen in het democratische land. Vele menschen, die zich bij de be weging aansloten om haar politiek, wer den afgeschrikt door haar methoden en tallooze anderen, die zich als lid aan meldden, verlieten de organisatie weer, toen zij na een paar maanden zagen, hoe zij werden geleid door de persoon lijke autocratie van den kleinen M. Het hakken tegen elkaar slaan, het van Ita lië geleende insigne en de van Duitsch land overgenomen liederen schrikten de groote meerderheid vap de bevolking van het democratische land af. De bei de „deserteurs" of „muiters" hadden den kleinen M. eens duchtig de waarheid gezegd en waren daarom uit de bewe- ging ontslagen. Zij vertelden nog hetü volgende „M. is omgeven door vleiers en het is voor een gewoon lid onmogelijk hem te naderen of zijn ontevredenheid uit te spreken. Men zegt M., dat het goed gaat in de districten, maar wij weten beter. De methoden, waarop candidaten voof het parlement zijn aangewezen, hebben groote ontevredenheid gewekt. De dis tricten zijn niet geraadpleegd en de plaatselijke aanvoerders wisten niet, wie op hun dak was geschoven, vóór zij het in de partijpers lazen. Dientengevol ge verliest M. meer en meer het vertrou wen van zijn volgelingen." Wie is die kleine M. en welk land Is het zekere democratische land? Gij zult het voorzeker reeds begrepen hebben, scherpzinnige lezer. M. is de Engelsche fascistenleider Mosley en Engeland is het democratische land. Het is de „Mor- ningpost", die het interview met de beidé Mosley-muiters weergeeft. Voor de eerste maal zal op den verjaardag var. H. K. H. Prinses Juliana door de „Kruis vaart". de katholieke gemeenschap voor vrije jeugd vorming, die 11.000 jongens uit eiken stand omvat, een speciaal feest-insigne gedra gen worden. Voor de jongens boven den leeftijd van 12 jaar bestaat dit uit een rood-wit-blauwe ko karde met oranje kwast, te dragen aan de uni form-muts; terwijl door de jongens beneden dien leeftijd (St. Jansknapen) een gevlochten oranje koord gedragen wordt boven de pet" klep. De Kruisvaart is de eerste jongens-organisa tie, die bij feestdagen van het Koninklijk Huis een speciaal voorgeschreven distinctief op de uniformkleeding draagt. Het nieuwe attractieve spel, dat in diverse inrichtingen in den laatsten tijd veel opgei" doet, n.l. dat van de trek-automaten, is D°n' derdag door de Haagsche Rechtbank gespeeld teneinde na te gaan, of met deze apparaten hazardspel plaats vindt. Een Haagsche caféhouder, die in zijn lokaal een dergelijk apparaat had staan, was n.l. W keurd, en de automaat in beslag genomen. Hoewel dit apparaat wel iets anders werkte dan de nieuwere modellen, n.l. met één knik ker, in tegenstelling dus met laatstgenoemde» waarbij meer knikkers in het spel gebracb1 kunnen worden, is dit in principe hetzelfde» zoodat de beslissing van veel belang zal voor de talrijke apparaten, die in ons lan wordengevonden. Een politie-agent, die den trek-automaat i beslag had genomen, speelde op verzoek van d^ Rechtbank, die zich rond het apparaat had Se' schaard, enkele malen het spel. j Een deskundige, die als getuige werd gehoor zei van oordeel te zijn, dat de kansen wel d gelijk berekend kunnen worden bij eenige oei ning, zoodat geen hazardspel plaats heeft- De Officier van Justitie deelde deze meem niet, en vroeg 10 boete, met bevel tot verm tiging van den automaat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2