STARK's We luisteren naar FINANCIEN W ereldjamboree Zware straffen geëischt BELANGRIJKE DAG VOOR TWENTE D00DELIJK ONGELUK BIJ MANOEUVRES VRIJDAG 23 APRIL 1937 Massale hulde aan Christus Koning Locomotief zonder licht VwA qvsch&nfo* Zaterdag 24 April De weerstoestand Dagfilm Op het mooist omlijste veld worden de kerkelijke plechtigheden gehouden SCHOOLGELDREGELING TE CULEMBORG Een prachtige kinderaftrek Burgemeester maakt proces verbaal op ONTEVREDEN MUZIKANTEN Kapelmeester van het Zesde beleedigd AMBTENAAR VERDUISTERDE 300 GULDEN Op zijn bureau ten stadhuize te Den Haag gearresteerd LIJK OPGEHAALD Uit het Merwède-kanaal te Maarssen BRANDSTICHTING BERECHT Vrouw gaat twee jaar achter slot helder witte tanden Ij NEDERLANDSCHE PELGRIMS TE ROME Mgr. Diepen droeg een H. Mis op in den St. Pieter UITVAART PASTOOR BEUNE Groote belangstelling bij de teraardebestelling PLECHTIG JAARGETIJDE VOOR MGRSCHIOPPA Pauselijke Internuntius draagt H. Mis op GEEN AUDIËNTIE Retraite voor Militieplichtigen Ongeschiktheid voor den militairen dienst gesimuleerd I Nieuwe fabriek van de Kon. Ned. Zoutindustrie aan het Twente- Rijnkanaal geopend EEN ERFENISKWESTIE 62 JAAR - DOET MEE AAN VOLKSDANS Oude dame verklapt het geheim van haar levenskracht BOVEN DE 2000 METER IS HET WEL WARM! Hoog Militair Gerechtshof bevestigt het vonnis LASTIGE BRAND IN WOONHUIS De brandweer had veel moeite met het blusschen GEVAAR VOOR DEN POLDER PRINS WILLEM Zal men den polder kunnen behouden? Zijn vinger afgekneld ROODE HAAN TE EERBEEK Twee branden in een week Watermolen in vlammen Aan de wereldjamboree, welke begin Augustus in bosch en duin bij Vogelenzang zal worden gehouden, zullen ook duizenden Katholieke jongelui deelnemen. De Hoofd verkenners-geestelijke vertelt in De Kath. Verkennersleider hoe voor hun geestelijke belangen zal worden gezorgd: Gen. Behrens die de algemeene leiding heeft Van de Jamboree, heeft het mooist omlijste Veld van het Jamboreeterrein gereserveerd voor den katholieken eeredienst, ongetwijfeld een fijne geste, die voortkomt uit begrip van wat ons het dierbaarst is. Het is gelegen tusschen Huize Vogelenzang en Teylingerbosch. De omgeving is zeer rustig, doordat achter dit terrein het hospitaal ligt en het kamp van Baden Powell, de gasten en den staf. Ten Noorden en ten Zuiden liggen de sub kampen. Op dit terrein zullen de groote godsdienstige plechtigheden gehouden worden. Een rank, licht overwelfd ciborium zal het pontificale al taar overhuiven, dat door een glazen scherm is beschut tegen den wind. Het zal niet zwaar monumentaal, noch na-maak-rustiek zijn, het Zal een blij en eenvoudig ontwerp zijn, dat in samenwerking met enkele vooraanstaande jonge kunstenaars tot stand komt. Op den eersten Zondag van Augustus, daags na de opening van het kamp, wordt door den Internuntius Z. Exc. P. Giobbe voor de Katholieke jongens uit alle deelen der wereld een Pontificale H. Mis opgedragen. De jongens zullen zelf zingen. We hadden graag de Paaschmis gezongen, maar in overleg met het buitenland is toch de 8e Mis gekozen om zeker te zijn van een goede uitvoering. Een koor van Voortrekkers zal de wisselende ge zangen zingen. Het moet voor de jongens toch Wel onvergetelijk zijn, als de afgezant van den H. Vader daar den zegen geeft na het H. Offer over meer dan tienduizend broeders-ver kenners van alle volk en taal, over hun toe komst, die nog haast geheel vóór hen ligt. Des middags zullen de ruim tien duizend verkenners naar Haarlem gaan. In de nieu we, fiere Kathedraal zal een hulde gebracht worden aan Christus Koning. De Eerste Vrijdag zal meer intiem maar toch zeer indrukwekkend gevierd worden. Er zal een stille H. Mis zijn met algemeene H. Communie Van alle Katholieke verkenners der verschillen de naties, die afwisselend, ieder in hun eigen taal, een lied zullen ten gehoore brengen ter eere van het Allerheiligste. Omtrent den tweeden Zondag zün de plan- hen nog niet definitief. Den laatsten nacht zal er een nachtelijke aanbidding zijn aan het Hoofdaltaar. Om beurten zullen de verken- he»s daar hun dankzegging op het einde van de Jamboree verrichten en God den Wereld vrede afsmeeken. Deze plechtigheden vormen het meest grootsche uit het godsdienstig leven op de Jamboree. Daarom echter is de rest nog niet minder belangrijk. Dit speelt zich af in de subkampen zelf. De Jamboree is ingedeeeld in 8 subkampen. Ieder subkamp is een kleine Jamboree op zichzelf. In ieder subkamp liggen de gedeeltes van de contingenten der ver schillende volkeren. Zoo zullen in subkamp I en 2, 5 en 6 leden liggen van het Pransche contingent. Ook de Engelschen, de Zweden en Denen en vooral de Nederlanders zullen in verschillende kampen worden verdeeld. Zoo ontstaan in ieder subkamp kleine nationale kampen, die als verschillende landen naast elkaar liggen. Ons Hollandsche katholieke contingent wordt dus ook weer verdeeld, maar vormt in ieder subkamp in het Nederlandsche contingent weer een eigen groepeering. Nu is de godsdienstige verzorging in ieder subkamp overgelaten aan de geestelijke leiding Van iedere natie afzonderlijk. De Jamboree is niet een Nederlandsch kamp, maar een ver zameling van kampen uit heel de wereld. De éigen gewoonten, en inzichten, het eigen karak ter en de eigen mogelijkheden moeten tot hun recht kunnen komen. Dat vraagt iedere rationeele godsdienstige Verzorging. In de Nederlandsche afdeeling van de sub kampen zal de godsdienstige verzorging zoo veel mogelijk per troep geschieden. Daardoor kan het troepleven op de Jamboree weer sterk haar voren komen. Geen oogenblik voelt de troep zoo sterk haar eenheid als onder de H. Mis in het kamp. Het is voor de Nederlan ders mogelijk, omdat zij voldoende altaren kun- hen meenemen. De Scouts de Prance, die in 2 subkampen bijeen liggen in aangrenzende sectoren, denken op de grens van deze indeeling een centraal altaar te bouwen of liever een cirkel van altaren. Andere naties hebben mis schien weer een andere oplossing. De dagelijksche H.H. Missen zijn niet aan het groote hoofdaltaar maar in de subkampen Zelf. Ook de dagelijksche gebeden zullen in de subkampen zelf zijn. Het morgengebed waar schijnlijk alleen per groep. Het avondgebed zal in verschillende groepeering plaats vinden al haar het verschil in de beëindiging van den dag. Voor het Angelus van twaalf uur zal een alge- hieen sein worden gegeven. Misschien is het Zelfs mogelijk in ieder subkamp een klok te hebben die dit sein overneemt. De verdere geestelijke verzorging in iederen troep geschiedt floor den Aalmoezenier. Aan den staf van ieder subkamp wordt echter een algemeene aalmoezenier toegevoegd die de gemeenschapelijke belangen van geestelijke ver- Zorging in het subkamp heeft te behartigen en flie de verantwoordelijke instantie is voor alle overleg, wenschen, klachten, etc. die aan de geestelijke verzorging annex zijn. Onlangs is melding gemaakt van een nieuwe Schoolgeldregeling voor het lager onderwijs in fle gemeente Vlaardingen. Op initiatief van het cenige katholieke raadslid is daar een kinder aftrek aanvaard van 10 procent voor alle tot het gezin behoorende kinderen van den school- Reldpliehtige, beneden den leeftijd van 16 jaar. Het tarief loopt voor het gewoon lager onderwijs tot 83.25 en voor het uitgebreid lager onderwijs tot 110.10 per leerling en per jaar, waarop Aan de evengenoemde aftrek wordt toegepast. goedkeuring op deze regeling is nog niet Verkregen, Eenigen tijd te voren had de gemeenteraad van Culemborg een nieuwe schoolgeldregeling vastgesteld, waarvan het tarief loopt tot 68 voor het gewoon lager en tot 102 voor het uitgebreid lager onderwijs. De kinderaftrek daar op gaat verder dan die van Vlaardingen; de reductie bedraagt eveneens 10 procent, doch de leeftijdsgrens bedraagt in Culemborg 21 jaar. Zoo krijgt een gezin van 6 minderjarige kinde ren 5 maal 10 pCt. aftrek, terwijl een gezin van 11 of meer minderjarige kinderen geen school geld behoeft te betalen. Waarschijnlijk is dit van alle reductieregelingen op het schoolgeld de gunstigste in het land. De nieuwe school geldregeling werd goedgekeurd bij Kon. Besluit van 13 April j.l. De spoorwegwereld is min of meer in op schudding geweest door een unicum, dat in de geschiedenis van den ijzeren weg nog niet was voorgekomen. Op een kwaden avond had n.l. een machinist te Hoorn, de heer P. G. Konings, een trein naar Amsterdam te rijden, nog wel een locomotief, die pas uit de revisie te Zwolle kwam en daar als prima-prima, voor alle diensten geschikt, was afgeleverd. Echter bleek één lantaarn in Hoorn al niet te best in orde te zijn en ook in Oosthuizen moest een lamp verwisseld worden of opnieuw aangestoken. Doch in Middelie was de locomo tief al weer lichtloos aan één kant en toen geviel het, dat juist de burgemeester van dit dorpje dit moest zien en Z.E.A. constateerde, dat hier een overtreding werd begaan en wel licht uit consideratie met „tegenliggers" een bon schreef, die den machinist tijdig genoeg be reikte om zich van een advocaat, glad in spoor wegzaken, te voorzien. Voor het Hoornsche kantongerecht werd het geval uitgeknobbeld en inderdaad kwam vast te staan, dat ook een locomotief twee lichten moet voeren in den tijd, dien het „reglement" als nacht aangeeft. De burgemeester had dus bijna zijn werk be kroond gezien, ware het niet, dat de advocaat er op wees, dat alles in het werk was gesteld om het euvel te voorkomen en op bevel van voorschriften ook zonder lichten doorgereden moest worden De kantonrechter besloot alzoo, dat het ge pleegde feit wel strafbaar was, maar de machi nist niet en sprak dezen vrij. Het woord is nu aan den burgemeester van Middelie, die de spoorwegdirectie voor 'n straf baar voorschrift kan dagvaarden Onder de stafmuzikanten van het zesde regi ment infanterie te Breda heerscht, aldus be richt het „Vaderland", sedert eenigen tijd ern stige ontevredenheid over de wijze, waarop de nieuwe kapelmeester, de heer A. C. van Leeu wen, de kapel leidt. Zelfs heeft deze ontevre denheid geleid tot zeker verzet, terwijl tijdens de repetities eenige malen harde woorden zijn gévallen. Thans heeft een der muzikanten den heer Van Leeuwen een brief doen toekomen, welke voor den kapelmeester dermate beleedi- gend is, dat de schrijver er van zich wegens be- leediging van een meerdere voor den krijgsraad te 's Hertogenbosch zal hebben te verantwoor den. In dezen brief wordt onomwonden te ken nen gegeven, dat de muzikanten van het zesde over de leiding van den kapelmeester zeer on tevreden zijn, daar deze zich „zou schuldig ma ken aan despotisme, tyrannie, plagerij, een groot musicus onwaardig". Betreurd wordt, dat de eminente leider, de kapelmeester Louis de Moree, is heengegaan. Naar genoemd blad wordt meegedeeld, zou d? brief met opzet zoo beleedigend zijn gesteld, teneinde behandeling voor den krijgsraad uit te lokken, om bij die gelegenheid door het laten hooren van getuigen décharge het optreden van den kapelmeester naar buiten te kunnen belichten. Naar de Avondpost bericht, heeft de politie Donderdag ten stadhuize te Den Haag gearres teerd den ambtenaar M., werkzaam aan de af deeling Bevolking, wegens verduistering en op lichting van een bedrag van 300 gulden. M. zou zich dit bedrag hebben toegeëigend ten nadeele van iemand, die hem raad had ge vraagd op welke wijze dit geld het best beheerd kon worden. M. had toen voorgesteld, dat hij het met moeite bijeengespaarde bedragje zou beheeren. Aan het herhaald verzoek van de eigenaresse om haar spaarpenningen terug te krijgen, voldeed M. niet. Toen is een aanklacht tegen M. gevolgd, waarop deze op zijn bureau is gearresteerd. M., die gehuwd is, is schrijver eerste klasse en reeds sedert eenige jaren ten stadhuize werk zaam. Donderdagmorgen omstreeks vijf uur is uit het Merwedekanaal nabij de Zuilensche brug te Maarssen opgehaald het lijk van den 52-jarigen R. W. van R., afkomstig uit A'dam en aldaar als technisch opzichter bij een gemeentelijke instelling werkzaam. Op 11 April j.l. had hij zijn huis in over spannen toestand verlaten. Het lijk heeft meer dere dagen in het water gelegen. De Amster- damsche politie had namens de familie reeds opsporing verzocht. Het slachtoffer laat vrouw en kinderen na. De rechtbank te Assen deed uitspraak in de zaak tegen Lea G. en haar echtgenoot S. M. C. uit Nieuw Buinen, thans gedetineerd, die resp. hadden terecht gestaan wegens brandstichting en medeplichtigheid daaraan in de door hen bewoonde woning te Nieuw Buinen, gepleegd in den nacht van 25 op 26 October 1936. De rechtbank veroordeelde L. G. tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de voor- loopige hechtenis, terwijl haar man, wegens gebrek aan bewijs, werd vrijgesproken. De eisch luidde tegen, beiden twee jaar ge vangenisstraf, Doos*. 12'/» en 22 V, ct Groote tube; 30 ct. Onze Romeinsche correspondent seint ons, d.d. heden: Gisterennacht is de extra-trein met de deelnemers aan de Nederlandsche Bede vaart te Rome aangekomen. 173 Pelgrims, onder wie veertig geestelijken, nemen aan deze bedevaart deel. Z. H. Exc. Mgr. A. P. Diepen, bisschop van Den Bosch, die de bedevaart vergezelt, toonde zich zeer voldaan over de reis. Z. H. Exc. heeft zijn intrek genomen in het Nederlandsch Col lege op den Aventijn. Hedenmorgen te tien uur heeft Z. H. Exc. Mgr. Diepen in den St. Pieter de H. Mis opge dragen voor de pelgrims, waarbij een plechtige geloofsbelijdenis plaats vond en een gebed voor het welzijn van Z. H. den Paus werd uitge sproken. Z. H. Exc. hield een toespraak tot de pelgrims, waarin hij hun de groote beteekenis van Rome als middelpunt der Christenheid en de groote waarde van de bedevaart verklaarde. BATAVIA, 23 April. (Aneta). Heden vonden de uitvaart en de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van pastoor Fr. Beune S.J. onder zeer groote belangstelling uit alle kringen der katholieke samenleving. Onder an deren waren hierbij tegenwoordig de burge meester van Batavia, ir. E. A. Voorneman en vertegenwoordigers van den Gouverneur van West-Java, van den resident van Batavia en van den divisiecommandant. Voorts waren alle katholieke organisaties vertegenwoordigd, alsmede het hoofdbestuur en het afdeelingbestuur van „St. Ignatius". Hedenmorgen werd in de kapel van de be graafplaats aan de Kerkhoflaan te 's-Graven- hage het jaargetijde gehouden voor wijlen Z. Exc. Mgr. Lorenzo Schioppa. Om 10 uur werd door den Pauselijken Inter nuntius Z. Exc. Mgr. Paolo Giobbe een H. Mis opgedragen, welke o.m. werd bijgewoond door den deken van 's-Gravenhage, Mgr. J. M. v. d. Tuyn, den directeur van het R.K. Bureau voor onderwijs en opvoeding, mgr. dr. Th. Verhoe ven, den provinciaal van de paters Jezuïeten, pater V. Esser en den rector van het St. Aloy- sius-college pater L. Bonnike. Na de plechtigheid in de kapel bracht de Internuntius een bezoek aan het priestergraf, waar juist dezer dagen het door de edelsmeden Brom te Utrecht vervaardigde bronzen grafmo nument voor wijlen Mgr. L. Schioppa is gereed gekomen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Dinsdag géén audiëntie verleenen. In het Retraitehuis te Bergen (N.-H.) zal van 811 Mei een retraite worden gehouden voor jongelieden, die in de eerstvolgende maanden tot medio September onder de wapenen moeten komen. Opening der retraite Zaterdagavond 8 Mei te half acht. Twee dienstplichtigen moesten zich vanmor gen voor het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag verantwoorden, omdat zij bij de keuring slecht gezichtsvermogen hadden gesimuleerd om ongeschikt voor den militairen dienst te wor den verklaard. De 21-jarige J. T., soldaat bij de 3e compagnie geneeskundige troepen te Breda, was voor dit feit door den krijgsraad te 's-Hertogenbosch ver oordeeld tot een gevangenisstraf van tien dagen. Beklaagde zeide, dat zijn huisdokter 6 a 7 jaar geleden zijn oogen gekeurd had en deze slecht had bevonden. Bovendien had hij last van aan vallen van zenuwachtigheid, waarbij zijn ge zichtsvermogen sterk afnam. De arts, die T. gekeurd had, zond hem voor specialisten-onderzoek naar het hospitaal te 's-Gravenhage, waar de specialist dr. Beemink de simulatie ontdekte. Van het vonnis van den krijgsraad was de auditeur-militair in hooger beroep gekomen. De behandeling voor het hof bracht geen nieuwe feiten aan het licht. De advocaat-fiscaal mr. L. B. J. Vermeulen, vorderde een gevange nisstraf van een maand. Voor hetzelfde feit stond de 20-jarige dienst plichtige bij de 4e compagnie geneeskundige troepen J. P. terecht. Hij bleef evenwel ontkennen gesimuleerd te hebben. Evenals op den vorigen beklaagde, had dr. Beernink op hem met succes de z.g. simu lanten-proef toegepast. Door den krijgsraad was P. veroordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van tien dagen. De advocaat-fiscaal eischte ttians een on voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand. Vanmorgen te kwart voor elf heeft de minister van Waterstaat, Jhr. Dr. O. C. A. van Lidth de Jeude, het massale nieuwe fabrieksgebouw van de Koninklijke Neder landsche Zoutindustrie te Boekelo, gelegen aan het Twente-Rijnkanaal te Hengelo (O.) geopend. Naast den minister van Waterstaat waren on der meer aanwezig mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, commissaris der Koningin in de provincie Overijsel; de heeren mr. G. Jansen en J. J. G. E. Rückert, burgemeesters van Hen gelo en Enschede; ir. M. C. E. Bongaerts, lid van den Mijnraad en tal van anderen. Nadat de heer Geurt de Haas, directeur van de fabriek, een woord van welkom tot de aan wezigen had gesproken, dankte hij den minis ter van Waterstaat voor diens bereidwilligheid de fabriek te openen. Hierna nam Jhr. Dr. O. C. A. van Lidth de Jeude het woord. Hij memoreerde de geschiede nis van de zoutvondsten en de zout-ontginning in ons land en wees op de groote vlucht, wel ke de Koninklijke Nederlandsche Zoutindustrie heeft genomen. Van groot belang is zoo zei- de de minister dat Nederland thans in eigen zoutbehoefte kan voorzien. Hierna stelde de minister, met een druk op een knop, het bedrijf in werking. De minister deelde den aanwezigen ver volgens mede, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd, den directeur van de fa briek, den heer G. de Haas, te benoemen tot officier in de orde van Oranje Nassau. De fabriek werd door de genoodigden in groe pen bezichtigd, waarna naar bad-Boekelo werd gereden, waar men zich aan een lunch ver- eenigde. In de bekende kwestie over de erfenis van Oene van Teyens heeft in 1935 de Oene van Teyensvereeniglng, welke in 1929 was opgericht, een vordering in rechten ingesteld tegen de af stammelingen van dr. Lunsingh Tonckens, aan wien destijds het leeuwendeel der nalatenschap door Oene van Teyens was vermaakt. In deze zaak werden Donderdagmiddag voor de rechtbank te Leeuwarden de pleidooien ge houden. Procureur voor de eischers was mr. J. Vis, als advocaat trad voor hen op mr. S. de Jong, te Amsterdam, procureur voor de gedaagden was mr. c. H. Beekhuls, te Leeuwarden. Eischers vorderden in hoofdzaak: 1. nietig verklaring, althans vernietiging van het testament; 2. in bezit neming van al hetgeen gedaagden uit bedoelde nalatenschap onder zich heb ben. De uitspraak is bepaald op 4 Mei. HILVERSUM I, 1875 M. (KRO-Uitzending. 8.35 n.m.10.00 Gemeensch. uitzending der vier Omroepen) 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Be richten. 12.15 De KRO-Melodisten, solist en gram.pl. 2.00 Voor de rijpere 1eugd. 2.30 KRO-Orkest. 3.00 Kinderuur. 4.00 KRO-Orkest en gram.pl. 5.30 Esperanto- nleuws. 5.45 Voor Kath. Padvinders. 6.20 Journ. Weekoverzicht. 6.45 Gram.pl. 7.00 Berichten. 7.15 Kath. RVU. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mede- deelingen. 8.10 „Een steunfonds voor Kath. kunstenaars", causerie. 8.15 Over peinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Uitzending ten bate van het A. S. I. B. (met prijsvraag). 10.00 De KRO-Melodis ten en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.10 Filmpraatje. 10.5512.00 Gram.pl. HILVERSUM II, 301 M. (VARA-uitzending. 8.3510.00 Gemeenschappelijke uitzen ding der vior Omroepen) 8.00 Gram.- pl. 10.20 VARA-Groot-orkest (gr.pl.) en bont programma (gr.pl.). 12.101.45 Gram.pl. 2.00 Filmpraatje. 2.15 R'damsch Philh. Orkest en solist. 3.15 Schaak praatje. 3.30 Cembalo, viola d' amore da gamba en gram.pl. 4.30 Economische causerie. 4.50 Bont programma. 5.40 De clamatie. 6.05 Orgelspel. 6.30 „Filmland" 7.00 Friesche uitzending. 8.00 Herh. SOS- ber. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Gram.pl. en toespraak. 8.35 Uitzen ding ten bate van het A. S. I. B. (met prijsvraag). 10.00 Berichten ANP. 10.05 Ramblers en solisten. 11.3012.00 Gram.- pl. DROITWICH, 1500 M. 10.20 Orgelspel. 10.50 Het Schwlller-Strijksextet. 11.50 Gram.pl. 12.20 Het Commodore Grand Orkest. 1.20 2e en 3e acte „II Trovatore' opera. 2.20 Revue-programma. 3.20 BBG- Schotsch ork. 4.20 Het Erith British Le- gionorkest en solist. 5.20 Berichten. 5.35 Sportnieuws. 5.50 Welsch intermezzo. 6.05 Het BBC-Midland-orkest. 6.50 Cabaret programma. 7.20 Variété-programma. 8.20 Berichten. 8.40 BBC-Theaterorkest. 9.20 Viool en piano. 10.20 Henry Hall's Hour. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.0011.20 Henry Hall's Music Makers. RADIO' PARIS, 1648 M. 11-20 Pascal- orkest en zang. 2.20 Cembalo-concert. 4.20 Orkestconcert. 7.05 Pianovoordracht. 7.35 Duettenconcert. 7.50 Orkest, koor en solisten. 9.50 Gram.pl. 10.2011.20 Bouil- lon-dansorkest. KEULEN, 456 M. 8.50 Gram.pl. 11.20 Sllez. Orkestvereen. en solisten. 1.35 Gr.- pl. 3.20 Omroepkleinorkest. 4.45 Dansmu ziek. 5.25 Omroepkwlntet7.30 Vroolijk programma. 9.5511.20 Omroepdansork. en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gram.pl. 11.50 Salonorkest. 12.30 Om roeporkest. 12.50 Gram.pl. 1.22 Operacon cert. 2.50 Gram.pl. 4.25 Clemor and his Lucky Stars. 5.20 Kamermuziek. 6.20 Pia norecital. 7.20 Cabaret. 8.20 Omroepork. 9.30 Omroepdansorkest. 10.2011.20 Gr.- pl. 484 M.: 11.20 Gram.pl. 11.50 Omroepork. 12.30 Salonorkest. 12.50 Gram.pl. 1.22 A. Felleman's orkest. 2.20 Zang. 2.35 A. Fel- leman's orkest. 3.35 Solistenconcert. 4.35 Salonorkest. 5.35 Omroepdansorkest. 6.45 Gram.pl. 7.20 Symphonie-orkest. 7.50 Ra- diotooneel. 8.35 Vervolg symphoniecon- cert. 9.30 Gram.pl. 10.3511120 Omroep- Han cnrlrnct DKUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Gevar. concert. 9.50 Pianovoordracht. 10.2011.20 Dansmuziek m. m. v. solis ten en het Omroepdansorkest. (Ingezonden Mededeeling) „Kruschen Salts werd mij aanbevolen door een dame van 62 jaar, die nog aan volksdansen meedoet als een jong meisje, en wanneer men vraagt naar de oorzaak van haar lenigheid, antwoordt ze altijd „Kruschen." Zij adviseerde mij Kruschen Salts om van de hevige hoofdpij nen, waaraan ik leed en de rheumatische pijnen in mijn beide schouders, af te komen. Kruschen volbracht het kunststuk: mijn hoofdpijn ver dween, evenals mijn rheumatische pijnen." Mevr. F. B. W. Kruschen Salts is een combinatie van 6 natuur-zouten, welke Uw lever, nieren en spijs verteringsorganen aansporen tot gezonde wer king. De „dagelijksche dosis" zorgt voor een ge regelde inwendige schoonmaak en houdt Uw bloed zuiver. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. •iititiiimiiiiiiiiiiimitiiiiiiiHitiiiiimtitmitiiiiiiiinimiiiiiiiimfiiimtn Sinds gisteren kwam er een belangrijke wij ziging in de luchtdrukverdeeling. De luchtdruk steeg in het noordwesten regelmatig door, zoo dat zich een verbinding vormde van het gebied van hooge-luchtdruk over de Golf van Biscaye en dat over Groenland. De depressie over het Skagerak kreeg ver sterking, eenerzij ds door een daalgebied van den luchtdruk uit de richting Schotland en anderzijds door luchtdrukdalingen over de Bal- tische staten en het oostelijk Oostzeegebied. In Oost-Duitschland en Polen dalen de ba rometers. Deze verandering te zamen met de stijging van den luchtdruk in het Noordwesten en Noorden zal den 'wind in het Noordwesten houden en luchtaanvoer uit koudere streken tengevolge hebben, met geleidelijke daling van temperatuur in onze omgeving. De regenval werd geringer. In de Alpen viel nog veel sneeuw (Saentis meldt in den nacht nog 29 m.M. neerslag), doch in den nacht af name van de zeer groote koude. (Jungfraujoch hedenmorgen minus 8, Saentis minus 4 graden). In het Westen is het in de bovenlucht zeer warm, evenzoo bij ons boven 2000 meter. Het Hoog Militair Gerechtshof wees heden sententie in de zaak tegen den 22-jarigen wachtmeester W. F. B„ die tijdens de leger- manoeuvres in Brabant in September van het vorig jaar aan het touw van een kanon had getrokken, waardoor het kanon was af gegaan en een soldaat was gedood. B. werd conform den eisch wegens dood door schuld tot een maand hechtenis ver oordeeld. Donderdagavond omstreeks negen uur is brand uitgebroken in perceel Jan Pieterszoon Coenstraat hoek Ringbaan-Oost te Tilburg, be woond door de familie Van der Griend. Het vuur is ontstaan, doordat een brandende petroleumkachel in de woonkamer omviel. Me vrouw van der Griend, die zich alleen in de kamer bevond, trachtte het vuur te blusschen, hetgeen haar evenwel niet lukte. Er ontwikkel de zich veel rook, welke langs de trap naar boven trok, waar zich de dienstbode bevond. Deze geraakte geheel van streek en wilde door het raam naar buiten springen, doch voorbij gangers wisten haar te kalmeeren. Zij liet zich toen langs den muur naar beneden glijden. Mevrouw Van der Griend was inmiddels naar boven gegaan om haar kinderen te halen en zich met dezen langs het platte dak in veilig heid te stellen. De brandweer, die kort na het uitbreken van den brand arriveerde, verschafte zich via het platte dak toegang tot het perceel. Een der brandwachts, die zijn rookmasker ver loor bij het naar binnen gaan, viel door den rook bewusteloos neer. Nadat een ruit was in geslagen, was de man spoedig hersteld. De brandweer had niet veel moeite met het vuur en slaagde er in den brand te beperken tof de woonkamer. Deze brandde geheel uit. Verzekering dekt de schade. Vooral de wa terschade is groot. Men meldt ons uit Tiel: Steeds stijgt het water tegen den dijk van den Prins Willem-polder en met angstige span ning volgen de boeren de water- en weerbe richten. Wat in 10 jaar niet gebeurd is, dreigt nu te gebeuren, de polder dreigt in het hoog seizoen onder water te loopen. De meeste weilanden zijn vol vee. En een overstrooming zou een groote schadepost be- teekenen voor de pachters der weilanden. Onder deze omstandigheden is het begrijpe lijk, dat het polderbestuur alles in het werk stelt om een overstrooming te voorkomen. Zwakke plekken werden versterkt en op lage plaatsen werd een bekisting aangebracht. In dien de was tot stilstand komt, hoopt men den Prins Willem-polder te kunnen behouden. Toen de expediteur Draay uit Rotterdam op het terrein der groentenveiling te Naaldwijk van een auto wilde stappen, gleed hij uit. In zijn val greep de man zich vast aan een kist, doch bleef met zijn linker-ringvinger haken. Het gevolg was, dat vinger werd afgerukt. Nadat een voorloopig verband was gelegd, is de man naar het ziekenhuis aan den Cool- singel te Rotterdam vervoerd. Volgens het jaarverslag van Magazijn „De Bijenkorf" verschilde de gang van zaken over 1936 weinig met dien van 1935. De om zetten bleven vrijwel gelijk. Toch viel een matige verbetering waar te nemen. De netto-winst bedroeg f 1.128.844 tegen f 9.463.319 het vorig jaar. Rentebesparing en de winstuitkeering van de Hema droegen hiertoe bij. Op 28 April a.s. wordt de inschrijving opengesteld op f 750:000 4% pet. eerste hyp. obligaties, tot den koers van 100 pet., ten laste van de werf Gusto v.h. firma A. F. Smulders. Het jaar 1936 gaf een exploitatie winst van f 385.000 tegen f 150.000 het vorig jaar, zijnde meer dan viermaal het bedrag, jaarlijks noodig voor rente en aflossing der leening. Op 27 April a.s. wordt de inschrijving opengesteld op f 3.276.000 3'4 pet. obligaties tot den koers van 100 pet. ten laste van de provincie Gelderland. Houders van de aflos baar gestelde obligaties van de tweede 4 pet. leening 1936, groot f 2.200.000, hebben hier bij voorkeursrecht. De Tabak Maatschappij ,^rendsburg" is voornemens over het boekjaar 1935/36 een dividend uit te keer en van 19 pet. tegen 9 pet. het vorig jaar. Een interim-dividend van 8 pet. werd reeds in December jl. gede clareerd. De Ver. Nederl. Scheepvaart Mij. boekte in 1936 een winst saldo van f 1227.362, na afschrijvingen op de vloot van f 1.839.830 en andere voorzieningen, totaal f 67.312. Van de winst zal f 700.000 voor vernieuwing worden gereserveerd en 3 pet. dividend worden uitgekeerd. De eerstvolgende vergadering van het In ternationale Rubber Restrictie Comité, die op 27 April zou plaats vinden, is tot 25 Mei a.s. uitgesteld, aangezien momenteel geen dringende aangelegenheden bestaan. De heer Fentener van Vlissingen ver klaarde o.m., dat van een algemeene en definitieve stabilisatie der valuta's heden en in de naaste toekomst geen sprake kan zijn, hoewel men in een aantal landen begint in te zien, dat de blijvende onzekerheid op dit punt een groot gevaar voor den handel op levert. De goudprijs te Londen daalde sterk, n.l. met 6 d. tot 140/7}4. 174.000 werd aan goud omgezet. Uit Parijs wordt geméld, dat de oprui ming van fondsen ter beurze aldaar gelei delijk een aantal zwakke posities van de effectenmarkt doet verdwijnen, zoodat de situatie beter mag heeten. Ten opzichte van de Fransche schatkist heerscht nog groote onrust. Vincent Auriol zal echter vóór 27 April a.s. hieromtrent geen mede deeling doen. Men verwacht monetaire wij zigingen. Internationale fondsen blijven ge vraagd. De Amerïkaansche minister van finan ciën, Morgenthau, verklaarde in antwoord op een vraag, of een belangrijke stijging van de Nationale Schuld zou te wachten zijn, dat hij, in het licht van Roosevelt's begrootingsboodschap, alle reden heeft, om tevreden te zijn en de financieele vooruit zichten met vertrouwen te beoordeelen. De Tidewater Associated Oil boekte in het eerste kwartaal een winst van 3.32 mill, of S 0.39 per aandeel, tegen 2.20 mill, of 0.31 in het eerste kwartaal van 1936. Zij keert een dividend uit van 0.20 tegen 0.15 de vorige maal. De National Cash Register behaalde in het eerste kwartaal een winst van 817000 tegen 341.000 in het eerste kwartaal van 1936. In de periode 1 April 1936 tot 31 Maart 1937 3.34 mill., tegen 1.66 mill, het vorig jaar. Procter and Gamble behaalde in het eer ste kwartaal een netto-winst van 8.19 mïllioen, overeenkomende met 1.26 per aandeel. De winst is nog niet zóó hoog ge weest. In het eerste kwartaal 1936 bedroeg de winst 4.01 mill, of 0.59 per aandeel. De Republic Steel overweegt een plan, tot hervatting van de dividendbetaling, na her financiering. De Continental Can behaalde in het af- geloopen boekjaar een winst van 9.08 mill, of 3.19 per gewoon aandeel, tegen S 1124 mill, of 4.22 per aandeel het vorig jaar. De oorzaak van deze daling is de felle con currentiestrijd tusschen de verschillende blikfabrikanten. De New Yorksche makelaarsvoorschotten bedroegen in de afgeloopen week 1084 mïl lioen, tegen 1076 mill, in de voorafgaande week. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 9.01—9.02 (v. slot 9.01%), de Dollar op 1.82^—1.82(1.82U), de Frank op 8.108.12l/2 (8.12), de Belga op 30.82Vz30.86 30.85l/2en de Zwitsersche Frank op 41.75—41.80 (41.75). De Indische Rubber Comp. behaalde in 1936 na afschrijvingen een winst van f 102.550 tegen nihil het vorig jaar. Hiervan gaat f 40.000 naar de Bijzondere Reserve. Het dividend bedraagt 6 pet. (v. j. nihil). De Nivas verkocht 151 tons superieure suiker voor consumptie. Zij verlaagde den prijs voor suiker, bestemd voor consumptie met 5 cent. Voor de tweede maal is deze week aan den Koedijk te Eerbeek (Gld.) een boerderij afge brand. Tijdens afwezigheid der bewoners is Donder dagavond de boerderij van den landbouwer Ra delink tot den grond toe afgebrand. Er kon niets in veiligheid worden gebracht. Eenige geiten en een paar varkens zijn in de vlammen omge komen. De boerderij was verzekerd. Zooals men zich zal herinneren, brandde Maandag j.l. de groote hofstede van den land bouwer Reinders, grenzende aan de boerderij van landbouwer Radelink, eveneens tot den grond toe af. De bijna honderdjarige watermolen van den Jislumerpolder, in de gemeente Ferwerdera- deel, een der fraaiste van Friesland, is, ver moedelijk ten gevolge van warmloopen, in de asch gelegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9