De opmarsch in Biscaye door de rechtschen voortgezet 1 k - m ri 1 De „Potato Jones" der romantiek en de „Potato Jones" der werkelijkheid Vrachtauto botst tegen autobus Het nieuws van heden b «li Blaffende honden hij ten niet f KROON-BEHANGSELS Nazi's te Weenen gearresteerd ONGERUSTHEID OVER SPORTVLIEGER DE BAROMETER II VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS EXTBA TIJDING DAGBLAD LM TC EG EVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 24 APRIL - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20528 Benarde positie der regeeringstroepen De val van het strategisch belang rijke dorp El Orrio is te verwachten De verdedigingsraad te Madrid opgeheven De „Vliegende Pater" naar beneden gestort Hij komt er echter zonder letsel af De eerste rede van Koning George VI De misdadigheid in de Vereenigde Staten Pater Schulte, de „vliegende missionaris" bij zijn vliegtuig De staking in Kent Het vakverbond dringt aan op werkhervatting Aardappelen-Jones is niet zoo boos als de „oorlogscorrespon denten" wel doen voorkomen Hij wilde alleen maar 2000 pond verdienen Ciano naar Tirana "T 5 i I üfmSmmÊÈÊm ,V? v l*vvV' WKKÊÊÊÊÊÊKfÊ Te Brussel is aangekomen een Engelsch mailschip, dat den dienst LondenIstanboel onderhoudt. Het schip, dat vroeger de „Stad Luik" heette in de sluizen Het W eer iiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiffi DE ONRUST IN WAZARISTAN Vijf der bus-passagiers min of meer ernstig gewond Een inval in het centraal-bureau der in Oostenrijk onwet tige beweging Automatische S.O.S.- signalen Chineesche gevangenen weten te ontsnappen DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Na zijn vertrek uit Pisa niets meer vernomen Kleine kostwinners Twee jongens van 9 jaar verzorgen hun „huisgezin" De stationskruiers te New-York willen staken Nog een „zit"-staking bij Ford Zaterdag 1 Mei a.s. trekking loten CK6DIT- NATIONAL 1920 (Pr. Staatsgarantie). Hoofdprijs 1 millioen francs. Verder zeer veel prijzen y2 mll- liocn francs, frcs. 200.000, frcs. 100.000, frcs. 50.000, enz. Storting voor een deelname, welke recht geeft op den vollen prijs, die er op valt, slechts f 2.50, 2 stuks f 4.50. 5 stuks f 10.—. Trekkingslijst wordt gratis toegezonden. Zendt nog heden postwissel of girostorting No. 135113 aan de firma J. SANDERS, Comm. in Effecten, Hoogstr. 4, Den Haag, Tel. 116587. WAAGT UW KANS VOOR DE 1 MEI-TREKKING! NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. SALAMANCA, 24 April. (Havas) Radio Nacional heeft in zijn laatste berichten medegedeeld, dat aan het front in Biscaye de rechtsche colonnes hun opmarsch op schitterende wijze hebben voortgezet. Zeer belangrijke stellingen zijn bezet. De vijand trekt zich terug op den weg, van EI Orrio in de richting van Durango. Men beschikt nog niet over nauwkeurige ge gevens over deze operaties in verband met het feit, dat het terrein in deze streek zoo geacci denteerd is. Ook in het officieele communiqué van Franco wordt medegedeeld, dat de opmarsch der rechtschen aan het front van Biscaye is voort gezet. 1 De troepen van Franco staan zeer dicht bij El Orrio. Wanneer deze stad gevallen zal zijn, zullen alle stellingen der regee ringstroepen op de heuvels van Enchorta, den berg Santa Maria en bij het dorp El Gueta omsingeld zijn, zoodat de linkschen terug moeten trekken, willen zij niet gie- vangen genomen worden. De verdedigingsliniën der regeeringstroepen zijn in groot gevaar gekomen door de vorde ringen, die de rechtschen hier hebben gemaakt. Door de bezetting van het klooster Santa Ca- talina is het verkeer op den weg van Modragon naar Villa Real, dat sinds Augustus onderbro ken was, weder mogelijk geworden. De heuvel Udala, die van groote strategische beteekenis is, werd eveneens bezet, en de vijandelijke stellin gen in dezen sector zijn vrijwel geheel om ringd. Er is een verandering gekomen in de wijze van samenstelling van den Madrileen- schen gemeenteraad. De nieuwe raad zal heden zijn arbeid aanvaarden. De gedele geerde verdedigingsraad is opgeheven. Generaal Miaja blijft commandeerend gene raal in den middensector met Madrid als standplaats en heeft de plichten te vervullen, die voortvloeien uit zijn functie van comman dant van het leger in den middensector. De ge meenteraad zal alle burgerlijke diensten te ver zorgen hebben, terwijl de politiedienst zal worden beheerd door organen, die aan het ministerie van binnenlandsche zaken ondergeschikt zijn. Franco heeft tot de Britsche regeering een nota gericht, waarin medegedeeld wordt, dat de in handen der regeering van Valen cia zijnde Middellandsche Zee-havens door mijnen zullen worden versperd. In zijn radiotoespraak van gisteren verklaarde Queipo de Llano, sprekende over de nota, die Valencia kortgeleden aan de Britsche regeering heeft overhandigd over het gebruik van gifgas sen, dat de regeeringstroepen reeds verschei dene malen gebruik van gas hebben gemaakt. De rechtschen, zeide hij, hebben nooit eraan gedacht, gifgassen te gebruiken, hoewel zij in staat zouden zijn, op alle aanvallen van dezen aard te antwoorden. De bekende missionaris dr. Paul Schulte, de directeur van de Miva, is tijdens een vlucht boven de ijsvelden in den Poolcirkel bij Fort Albanië naar beneden gestort. Behalve de „Vlie gende Pater" bevonden zich op het oogenblik, dat de ramp plaats greep, nog drie andere pas sagiers in het toestel. Geen hunner heeft eenig letsel bekomen. Pater Schulte was bij een lan ding ^sneeuwblind" geworden, zoodat hij afgleed en daarbij nog vrij fortuinlijk terecht kwam. Onmiddellijk is een hulpexpeditie met honden en sleden uitgetrokken om den piloot en zijn medepassagiers te redden. Pater Schulte keerde juist terug van een ex peditie in de Noordelijke Ijsvelden, waar hij post, levensmiddelen en verbandstoffen had afgeleverd aan de verafgelegen missieposten in den Poolcirkel. Dit is de tweede maal gedurende de 20 jaar, dat Pater Schulte vliegenier is, dat hein een ongeluk is overkomen. LONDEN, 24 April (Havas) Koning Ge orge VI heeft gisteren te Windsor, ter gelegen heid van de onthulling van een gedenkteeken voor zijn vader, zijn eerste openbare rede ge houden. Hij bracht daarin hulde aan de nagedachtenis van Koning George V en sprak de hoop uit bij de vervulling van de zware taak, waarvoor hij en zijn gemalin zich geplaatst zien, het ver trouwen en de genegenheid der volken van En geland en het Britsche Rijk te mogen ont vangen. NEW YORK, 24 April. (Havas). Edgar Hoover heeft voor 900 Amerikaansche dagblad directeuren een toespraak gehouden, waarin hij als chef van het federaal bureau voor crimi neel onderzoek de pers verzocht een voortdurende publiciteit te geven aan de gepleegde misda den, teneinde mede te werken in den strijd tegen de misdaad. Hoover citeerde getallen, waaruit bleek, hoe groot de taak van de poli tie is. Verleden jaar zijn 1.333.526 belangrijke misdaden in de Vereenigde Staten gepleegd. Iedere veertig minuten werd een misdaad be gaan, iedere tien minuten een diefstal met braak, iedere twee minuten een eenvoudige diefstal en om de veertig seconden een kleine diefstal. LONDEN, 24 April. (Havas.) De secretaris generaal van het vakverbond, Bevin, heeft gis teravond een verklaring gepubliceerd, waarbij hij de stakers der transportondernemingen in Kent en de aangrenzende graafschappen ver zoekt het werk te hervatten om mogelijk te maken, dat hun eischen op regelmatige wijze worden onderzocht en door de transportarbei dersfederatie aan de directies der maatschap pijen worden voorgelegd. Te Windsor in Berkshire is een gedenk George V onthuld door Koning George VI woordigheid van de meeste leden der ko werd gevormd door het kasteel van Win zijn naam ontleent. Het gedenkteeken, twee fonteinen, is een geschenk van de Windsor in Canada. Op de foto ziet men George VI en zijn gemalin Koningin Gloucester staan geheel rechts, voor hen deken van teeken voor den overleden Koning De plechtigheid had plaats in tegen- ninklijke familie, waarbij de achtergrond dsor, waaraan het Engelsche vorstenhuis bestaande uit een marmeren cenotaaf en bevolking van Windsor in Engeland en zeer duidelijk Koningin Mary, Koning Elizabeth. De hertog en hertogin van de Aartsbisschop van Canterbury en de Windsor LONDEN, 24 April (Eigen ber.) Wij heb ben heel wat gehoord van den vermetelen blokkade-breker „Potato Jones", gezagvoer der van de „Marie Llewellyn" die, zooal niet uit mensclienliefde, dan toch omdat hij er 2000 mee verdienen kan, zijn aardap pelen wil afleveren aan de hongerige Bas- ken. „De Spaansche marine! Ik heb nooit ge hoord, dat er na de Spaansche Armada (wat wij de „Onoverwinnelijke Vloot" noemen) ooit een vloot geweest is!" heeft hij gezegd. Er zijn tegenwoordig zelfs twee Spaansche vloten. Hij heeft nog veel meer gezegd: „Het maakt me ziek te denken, dat die Spaan sche dons trotsch stappen over den schans van hun miserabele oorlogsschepen, en de Britsche marine intimideeren, en de Britsche scheep vaart lastig vallen. „Als er iets gebeuren moet, laat de Britsche marine het dan doen. Dan zullen er ten minste wat minder van die bruine booswichten zijn." En kapt. Jones zal zijn 2000 verdiend heb ben. Deze schrik van den Oceaan bekommerde zich om niets en om niemand zelfs niet om de officieren van de Britsche torpedojagers Bra zen en Brilliant ja, zelfs niet om den cor respondent der „Daily Express". Zijn antwoorden waren zooals alleen een smokkelaars- of zeerooverskapitein uit een boek ze geven zou: „Hoe laat gaat u onder stoom?" „Dat zul je wel zien." „Waar gaat u heen?" „Naar Avonmouth." Avonmouth is de haven van Bristol. Natuur- ROME, 24 April (Havas) De minister van Buitenlandsche Zaken graaf Ciano, zal zich 28 April naar Tirana begeven. Hij zal per vliegtuig reizen en er twee dagen blijven. De reis ge schiedt in volledige overeenstemming met Zuid- Slavië. De eerste uitwisseling van brieven heeft tusschen Italië en Zuid-Slavië ten aanzien van de Albaneesche kwestie plaats gehad, on middellijk na het sluiten van het Verdrag van Belgrado. Sindsdien is de overeenstemming langs den weg der kanselarijen nader uitgewerkt. De Italiaansche gezant te Tirana is dezer dagen naar Rome gekomen. Si 's t SS •v Krxs- 1 VERWACHTING: Meest matige, later |j afnemende Noord-Westelijke tot Noor- Er delijken wind, gedeeltelijk bewolkt, waar- ES: schijnlijk droog weer, kans op nacht- vorst, weinig verandering in temperatuur EEEE =j overdag. EE Hoogste barometerstand: EE 771.6 te Akureyri. Sr Laagste barometerstand: 754.7 te Stettin. |j Zon op v.m. 4.45 onder n.m. 7.12 uur. Licht op n.m. 7.42. Maan op n.m. 630 S onder vm 3.49. Volle Maan 25 April. IlllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIÏH zijn mooier niet duurder GROOTE HOUTSTRAAT 179 b. d. Houlbrug De beroemde Aardappelen-J ones is niet zoo kwaadaardig als de oorlogscor respondenten wel schrijven. Hij vaart thans rustig met zijn boot naar Alicante. Hierboven ziet men den ouden zeerob bij zijn vrachtschip de „Marie Llewellyn" lijk gaat Potato Jones daarheen. Ieder schip gaat ten slotte naar zijn thuishaven. „Waarom gaat u naar Engeland terug?" „Da's mijn zaak." „Hebt u commandant Caslon (van den flo- tilleleider Blanche) medegedeeld, dat u den Franschen loods van boord gestuurd hebt?" Antwoord (schreeuwend): „Nee!" Aan de legende van den romantischen, schilderachtigen Britschen aardappelen-ka pitein heeft Sir Samuel Hoare, de Eerste Lord der Admiraliteit, helaas een einde ge maakt, door het gesprek-weer te geven dat per radio gevoerd is tusschen den comman dant van den torpedojager „Brazen" en „Po- tano Jones. Diens uitdrukkingen waren heel wat minder overweldigend geweest dan wij, na al het nieuws der „oorlogscorrespondenten" omtrent zijn persoon, hadden mogen ver wachten. Hier is 't gesprek: Brazen: Welk schip? Antwoord: Marie Llewellyn. Brazen: Er zijn Spaansche torpedojagers in de buurt. Raad u aan niet de territoriale wa teren binnen te varen. (De Marie Llewellyn begint zich te wenden). Brazen: Waarheen gaat gij? Antwoord: Keer terug naar St. Jean de Luz. Wat raadt gij aan? Brazen: Wat voor instructies hebt ge? Antwoord: Geen. Eigen risico. Brazen: Raad u aan niet de territoriale wa teren binnen te varen., Antwoord: Keer naar St. Jean de Luz te rug. Wel bedankt. Dit is dus de Potato Jones der werkelijkheid: correct en beleefd. Hij past zeker beter in het kader van onzen tijd dan de Potato Jones der „oorlogscorrespondenten." Gisteren is hij met zijn schip na een zeer geheimzinnige reis te Gibraltar aangekomen. Volgens de „oorlogscorrespondenten" had hij weer een van zijn booze buien. Aardappelen- Jones schijnt zijn kalmte echter weer gauw te hebben teruggekregen, want nog denzelfden avond is hij, zooals het een gehoorzaam schip per betaamt, met een waarnemer van de inter nationale controle-commissie aan boord, met zijn schip naar Alicante vertrokken. Neen, alles bij elkaar, lijkt ons Potato-Jones nog zoo kwaad niet! SIMLA, 24 April. (Reuter). Op order der re geering van Indië heeft generaal Coleridge de politieke controle in Wazaristan en over de grensstammen op zich genomen. Het verluidt, dat hij zich naar Bannu zal be geven. Britsche troepen hebben bij het vliegveld van Razmak schoten gelost. Van dooden of gewon den wordt geen melding gemaakt. In het dorp Nehror in den staat Al war zijn botsingen ontstaan. De politie zag zich gedwon gen op betoogers te vuren. Hierbij werden veer tien personen gedood en twee en veertig ge wond. I Vanochtend om half zeven is op den weg VriezenveenAlmelo een vrachtauto met een autobus in botsing geweest, waardoor eenige personen werden gewond. Op genoemd tijdstip kwam uit de richting Vriezenveen een vrachtauto van den houthan del De Groot uit Vroomshoop. Voor den auto reden nog enkele voertuigen. De bestuurder wilde deze passeeren, doch bemerkte niet, dat uit tegenovergestelde richting een autobus na derde. Deze bus kwam uit Almelo en vervoerde werkloozen naar de werkverschaffing in Ambt- Hardenberg. Met groote kracht vloog de vrachtauto tegen den autobus, waardoor laatstgenoemd voertuig grootendeels vernield werd. Vijf der inzittenden werden door deze botsing min of meer ernstig gewond. Met een passeerenden autobus werden de ge wonden naar het ziekenhuis in Almelo ver voerd. De vrachtauto werd slechts licht beschadigd. WEENEN 24 April. (Havas). De politie heeft gisteravond een inval gedaan in een lokaal midden in de stad, waar vele natio- naal-socialisten waren bijeengekomen. Men zou hier te doen hebben met het centrum der onwettige nationaal-socialistische pro paganda en den zetel der beweging in Oos- twirijk. Tot dusverre zijn twintig personen in hech tenis genomen, een groote hoeveelheid propa- ganda-materiaal is in beslag genomen. In een officieel communiqué wordt de arresta tie van een aantal nationaal-socialisten en de ontdekking van een centraal bugeau der on wettige nationaal-socialistische beweging in Oostenrijk, bevestigd. Uit het in beslag genomen materiaal is ge bleken, dat dit centrum de nationaal-socialis tische demonstraties had georganiseerd, die in Oostenrijk naar aanleiding van den verjaar dag van Hitier hebben plaatsgevonden, en dat het bureau bovendien aanwijzingen gaf voor het organiseeren van nieuwe demonstraties en te dien einde gelden en propaganda-materiaal ter beschikking van de demonstranten stelde. Zeshonderd Amerikaansche vrachtschepen zullen worden voorzien van automatische S.O.S.- ontvanginstallaties, als gevolg van het besluit van de Amerikaansche scheepvaartinspectie, waarbij wordt geëischt, dat schepen, die grooter zijn dan 550 ton, een automatisch waarschu wingstoestel en minstens één marconist, of wel een 24-uursdienst van marconisten moeten heb ben. De automatische S.O.S.-ontvanger bestaat uit een stelsel van alarmschellen, geplaatst in de radiokamer, op de brug en in de hut van den marconist. Voordat de marconist van een zich in nood verkeerend schip begint met het uitzenden van noodseinen, zendt hij een signaal uit, waardoor alle alarmschellen op de schepen, die hij per radio kan bereiken, automatisch in werking treden. De marconisten worden door het rin kelen van de schellen gewaarschuwd en moeten zich onmiddellijk naar de radio-kamer begeven, waar intusschen het ontvangtoestel automatisch de positie van het in nood verkeerende schip heeft opgeteekend. Tevens zullen deze automatische toestellen worden voorzien van een zelf-werkenden zender, die het S.O.S.-signaal zal blijven uitzenden, ook wanneer de marconist door een of ander om standigheid gedwongen is zijn toestel te ver laten. SJANGHAI, 24 April (D.N.B.) In de ge vangenis te Foesjoen nabij Tsjoengking hebben tachtig gedetineerden de cipiers overweldigd, waarna zij met de buitgemaakte wapens een aanval ondernamen op een naburige kazerne. Bij het daarop volgend gevecht met de mili tairen werden twintig gevangenen gedood en tien soldaten gewond. De overige zestig gevan genen wisten te ontkomen. Belangrijke vorderingen der rechtschen aan het front in Biscaye; de val van het dorp El Orrio verwacht; de verdedigingsraad van Madrid werd opgeheven. Verscheidene nazi's te Weenen bü een inval in het centraal-bureau dezer in Oostenrijk onwet tige beweging gearresteerd. Twintigduizend New-Yorksche stationskruiers dreigen met staking. De „Nederland" gaat haar Indië-vloot met een nieuw motor-passagiersschip uitbreiden. Een Zuid-Afrikaansch sportvliegtuig, de ..Sa- charias Sais", bestuurd door den Nederland- schen heer Proost, dat eenigen tijd geleden uit Johannesburg vertrok met bestemming Schip hol, heeft, volgens de Telegraaf, de laatste da gen, na gestart te zijn in Pisa, op weg naar Marseille, niets meer van zich doen hooren. Dank zij aandringen van de familie te Am sterdam hebben de Nederlandsche consuls in Genua en Marseille zich de uiterste moeite ge geven, nadere berichten betreffende dit toestel te vernemen. Zij hebben zelfs weten te bereiken, dat zoowel Italiaansche als Fransche militaire vliegers op het oogenblik aan het zoeken zijn op de route PisaMarseille en de familie in Amsterdam leeft in de hoop, dat de heer Proost misschien ergens een noodlanding heeft moeten maken en niet in staat is geweest nog bericht aan zijn familie te sturen. Op de Provinciale Griffie te Serajewo vei- schenen onlangs twee bengels van 9 jaar, die om hulp kwamen vragen voor ,Jiun" huisge zin. Uit het ingestelde onderzoek bleek dat deze ouders der jongens overleden waren en dat deze beide kinderen in den afgeloopen zomer en herfst alleen het werk op het veld hadden ge daan en den heelen oogst hadden binnenge haald. Ieder der beide jongens had thuis nog vier zusjes, die door hen ook geheel onderhouden werden. Tijdens de lange wintermaanden had den zij hun taak nog weten te volbrengen, maar nu waren de beide kostwinners ten einde raad. Daarom hadden ze 48 uur achter elkaar geloo- pen om bij het Provinciaal Bestuur hirn nood te gaan klagen. Onmiddellijk werden de benoo- digde gelden verstrekt, terwijl de kleine bazen nog de beschikking kregen over enkele werk loozen om hun landerijen te bewerken. NEW YORK, 24 April. (Reuter). Twin tigduizend stationskruiers hebben gedreigd, hedenmiddag in staking te zullen gaan, in dien hun eischen, o.a. inzake verhooging der loonen, niet worden ingewilligd. In de montagewerkplaatsen van de Ford Mo tor Company te Richmond zijn 1800 arbeiders een zitstaking begonnen, daar de directie ge weigerd zou hebben hun vakbond, welke aange sloten is bij de United Automobile Workers, te erkennen. Nader wordt gemeld: De staking met gekruiste armen, die in de montagewerkplaatsen van Ford was uitgebro ken, is slechts van korten duur geweest. De arbeiders hebben de werkplaatsen ontruimd, na van hun leiders de verzekering te hebben ont vangen, dat spoedig een regeling kan worden verwacht. ij^i k v wwwwuutwuwimizZ L/A ITO Stand op Zaterdag 2 uur n.m.: 763.7 v Vorige stand: 764.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1