Eerste verkiezingsbijeenkomst RJCSTMTSPARTU Fortitudo morgen kampioen? De wedstrijd van morgen De beste in kwaliteit en smaak en de beste voor Uw gezondheid! UITSTEKEND GESLAAGD ARBEID VOOR 0NSV0LK L'JST I iAr ALLE EFFECTENZAKEN !Nzn* ZATERDAG 24 APRIL 1937 Veel geestdrift Directeur G. D. Gratama over Frans Hals AARINIE ,!\IK H.B.C.-T ref f ers Competitie-restanten w STADSNIEUWS Redevoeringen van pater Beaufort en den heer Loerakker Rede pater Beaufort VROUW. JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE DE GRAAL Zondag 24 April: Cirkeluittocht Zet de bloemetjes buiten St. Odilia Liefdadigheids-predikatie VIRGINIA CIGAR ETTE S Ruim 100 doeken op de komende tentoonstelling De komende tentoonstelling COMITÉ VAN KATH. ACTIE Spaarkas St. Nicolaas Herwonnen Levenskracht R. K. Volksbond RECHTSTREEKSCHE VERBINDING MET AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS SPAARNE HANDELSCREDIETEN spaarne VREEMDE VALUTA JULIANADAG IN HAARLEM-O. Burgemeester bij planting herinneringsboom De strijd om het landskampioen schap begonnen D.H.V.B. Nog spanning in de reserve- af deelingen D.H.V. B.-programma voor Zondag TWEEDE KLASSE I.V.C.B. N.E.A. kan met Alw. Forward gelijk eindigen H.V.B.-programma voor Zondag Wandelsport [looi Een goed begin is het halve werk! De ver kiezingsstrijd werd Vrijdagavond in het St. Bavogebouw voor de R. K. Staatspartij ingezet met de eerste der reeks vergaderingen en deze eerste had meteen een grootsucces! Een tot de laatste plaats bezette zaal de kaarten- verkcop is zelfs stopgezet moeten worden! een enthousiast gehoor, eminente sprekers en een vlot verloop waren de kenmerken ervan en dit goede begin wettigde bijna alleen al hier in Haarlem het optimisme der beide sprekers, dat we bij de as. verkiezingen voor wat be treft het resultaat voor onze R. K. Staatspartij niet bevreesd behoeven te zijn! De voorzitter, Dr. Th. Th. Koot, begroette speciaal den hcogeerw. heer H. C. J. Sondaal, Deken van Haarlem, de heeren geestelijken en de beide sprekers: pater Dr. L. Beaufort O.F.M. en den heer Loerakker, lid van de Tweede Kamer. Spr. wees erop, dat de Katholieke kiezers pater Beaufort gaarne als lijstaanvoerder hebben aanvaard, omdat ze weer een pries ter in de Tweede Kamer wilden terugzien als opvolger van den onvergetelijken Mgr. Nolens z.g. Het gaat immers bij de verkie zingen niet om b.v. geschillen op sociaal- eccnomisch gebied, maar om het behoud van onze geloofsvrijheid in Nederland. Daarom schaart het Katholieke volk zich om pater Beaufort, den priester als het symbool van ons geloof. Pater Beaufort hield daarna een inleiding over enkele vraagstukken van staatkundigen, sociaal-economischen en van geestelijken aard. Krachtig bepleitte spr. het goed recht van de staatkundige medezeggenschap van het volk. De democratie maakt openbare controle op de daden der regeering en een openbare be handeling van 's land zaken mogelijk en beide kunnen we, zeker in de tegenwoordige tijds omstandigheden, niet missen. De democratie geeft ook de noodzakelijke waarborgen voor onze geestelijke vrijheden. Wij willen den Paus het leed besparen nog eens een encycliek te moeten schrijven over den toestand der Katho lieke Kerk in Nederland! (Applaus). Het werkloosheids- en het ordeningsprobleem achtte spr. de meest brandende van de huidige problemen van sociaal-economischen aard. Met erkenning van het vele, door de overheid reeds lang voor werkbehoud en werkverruiming ver richt, meende spr. toch, dat door de nieuwe regeering nog meer moet en kan gedaan worden. (Applaus). Spr bracht een eeresaluut aan den karaktervollen man, die weigerde de verant woordelijkheid te blijven dragen, toen het re- geeringsbeleid bleef gevoerd in een richting, waarmee hij zich niet kon vereenigen (ap plaus). Ook via de handelspolitiek kan de over heid nog meer bereiken. Maar men verheffe daarbij den onbeperkten vrijhandel niet tot een dogma of goddelijke zaak. Spr. bestreed in dit verband wat onlangs een spreker „even hoog geplaatst als hooggeacht" te Rotterdam gezegd heeft over den vrijhandel. Na een korte principieele en practisch geo riënteerde bespreking van het ordeningsvraag- stuk, besprak spr. den strijd op geestelijk ter rein, die zoo fel en juist wordt geteekend in de encyclieken over het godloos communisme en over den toestand der Katholieke Kerk in Duitschland. Tenslotte wekte spr. in een geestdriftig be toog, rijk aan argumenten, zijn toehoorders op tot steun en trouw aan de R. K. Staatspartij, bij wie in staatkundig, sociaal-economisch en geestelijk opzicht onze belangen veilig zijn! (applaus). Heel wat veiliger dan bij die be weging, die uitnoodigt politieken zelfmoord te plegen. Als men ook hier zou trachten de Kerk weer terug te dringen tot de sacristie, de hand te slaan aan onze principieele organisa ties, dan weet iedere katholiek dat onze party de sterkste dam daartegen zal zijn (applaus). Wat de bestrijding der werkloosheid betreft, er was geen fractie, die zooveel daarvoor deed, als onze R. K. Kamerfractie! (applaus). Onze strijd is in den diepsten grond een strijd voor heilige beginselen en spr. zag dan ook met het grootste vertrouwen den uitslag der verkiezing tegemoet. Het Katholieke volk zal trouw blijven aan den oproep van den grooten Katholieken emancipator Dr. Schaepman: .Ka tholiek Nederland blijf vrij, blijf één!" (lang durig, daverend applaus). B.-ers de opdracht gekregen om te controleeren wat de Paus schrijft (gelach). Hij wil ons doen gelooven dat Aalberse via Albarda een verbond zal sluiten met Wijnkoop, dat de R. K. Staats partij een dictatuur zal instellen (gelach). Spr. begreep niet dat er nog menschen, vooral in- tellectueelen zijn, die dien nonsens slikken. Van den Duitsch-Limburgschen graaf nam. spr. het niet kwalijk, want spr. geloofde niet, dat die veel Hollandsch verstaat (gelach). Wij staan in Nederland niet voor de keus Mussert of Moskou en zeker hebben we ce hulp van Mus sert niet noodig om het communisme te be strijden. Elke streep, eiken duim zullen we op beide stelsels moeten veroveren en daarom be greep spr. niet, dat er nog Katholieken zijn, die ons in den rug durven aanvallen, die de dwaas heid durven beweren dat de R. K. Staatspartij niet democratisch genoeg is. De democratie zou juist totaal vernield worden als de R. K. Staats partij in stukken uiteen zou vallen, want dan zou er geen parlementaire regeering meer mo gelijk zijn. Laten wij dus gezamenlijk optrekken om de democratie te verdedigen en laat iedei in eigen kring propagandist voor onze partij zijn. (Applaus). Het was een goede gedachte om de bijeen komst met muziek op te luisteren. De dames Lyda Stappers (zang), Greet Scholte (viool) en Rie Martens (piano) zorgden daarvoor op uitstekende wijze, hetgeen zeer in den smaak viel en dan ook terecht veel succes had. Met een dankwoord werd de geestdriftige ver gadering, die met gróote aandacht en interesse de uiteenzettingen had gevolgd, gesloten. De plaats van samenkomst van de cirkels is: om half twee aan de Zandvoortschelaan, waar gidsen klaar staan om je verder te brengen. Zorgen jelui voor eene leuke lentestemming? Graalleden, van 9 tot 15 Mei tijdens de Missie- week! Voor onze koloniën zal er in het Graal- huis, Spaarne een Missietentoonstelling gehou den worden. Als jelui er nu al eens over praat met 10 kennissen of ze komen kijken! B. en W. van Haarlem hebben besloten, dat particulieren, die gedurende de maanden Mei tot en met September 1937 bloembakken aan hun gevels hangen boven den openbaren grond mits deze geen persoonlijke reclame bevatten vrij zullen zijn van de betaling van precario rechten. Dit in aansluiting met onze opwekking aan de Haarlemsche burgery om onze stad ge durende eenige maanden een feestelijken aan blik te geven. Nog even een kleine herinnering aan den cabaret- en dansavond van de afdeeling Haar lem van den R. K. Blindenbond St. Odilia op a.s. Maandagavond kwart over acht in het ge bouw St. Bavo met medewerking van Haarlems Klein Cabaret en de mondharmonicaclub „Con Amore" te Overveen. Het dansen zal onder lei ding van den heer Schroder staan. Wie Bch daar heen begeeft geniet van een prettigen avond en steunt meteen de sympathiekste men schen uit Haarlem, onze blinden, die onder aan voering van den kranigen heer Louman, den voorzitter van St. Odilia zoo'n gestagen succes vollen strijd om het bestaan voeren. Plaatsbe spreking kan geschieden bij den heer Louman, firma Kluitenburg, Ged. Oude Gracht 106, tele foon 10990, terwyi kaarten verkrijgbaar zijn bij de dames De Bruin, Deckerstraat 3, Pr. Hazen berg, Pieter Kiesstraat 25, M. Kampmeyer, Ver- spronckweg 155, M. Vissers, Tetterodestraat 108. Zondag zal in de parochie van St. Jan aan de Amsterdamstraat 'n liefdadigheidspredikatie worden gehouden ten bate van de armen der parochie. De zeereerw. pater Fridolinus Huisen O.F.M. zal onder alle H.H. Missen met zijn welsprekend woord een beroep doen op aller milddadigheid voor het groote aantal parochianen dat om dringende ondersteuning vraagt. Moge door deze collecte in den allerdringend- sten nood kunnen worden voorzien. CHIEF WHIP Als inleiding op de groote Frans Halstentoon stelling, die dezen zomer in het Haarlemsche Gemeente-Museum zal worden gehouden, hield de directeur van het Museum, de heer G. D. Gratama, voor de leden van de Vereeniging „Haerlem" een voordracht over de beteekenis van den grooten Haarlemschen meester voor de Noord-Nederlandsche Schilderkunst. Hoezeer we den sprankelenden en natuurlijken schildertrant van Frans Hals ook moeten be wonderen, het zal ieder duideiyk zijn, dat aan deze kunst een belangryke ontwikkeling moet zijn voorafgegaan. In verschillende werken uit vroeger tijd, die het Frans Halsmuseum ryk is, kunnen we deze ontwikkeling vervolgen. Zoo weten we bijv. dat Hals de twee paneelen heeft gekend, die Van Scorel voor de St. Jansheeren schilderde. De „Jeruzalem-pelgrims" heeft hij zelfs schoongemaakt en gerestaureerd. Dit pa neel is een der eerste Noord-Nederlandsche groepsportretten, het typisch Hollandsche genre, dat vooral door Frans Hals tot perfectie is .gevoerd. Toen was het groepsportret echter reeds door Cornells Corneliszoon van Haerlem verder ontwikkeld tot den breeden zwier, die Hals zoo eigen was. Want het schynt wel zeker, dat de jonge Frans by dezen meester in de leer is geweest, althans zijn onmiddellijke invloed heeft ondergaan, a-1 vertelt Breeroo in het supple ment op 't Schilderboeck ook nog zoo zeker, dat Frans Hals leerling is geweest van den fiinzinnigen academicus Karei van Mander, den vriend van Comelis Comelisz. Via Cornells Cornelisz heeft de meester het romanisme van Heemskerck en Goltzius over wonnen, hoewel ook Cornelis Comelisz in zijn groote historie-stukken nog volop italianiseerde. Ook technisch schijnt de kunst van Hals door de kunst van den Haarlemschen stadsschilder beïnvloed te zijn. in navolging van het latere werk van dezen kunstenaar schilderde Frans Hals zijn figuren versch in de verf en verliet hij daardoor, als een der eersten van de ontluikende Hollandsche school, de oude ma nier van het schilderen in glacis, die althans in princiep sinds de Middeleeuwen geldend was gebleven. Breedvoerig behandelde de heer Gratama de voornaamste levensdata van den meester, zoo- als die uit veel legenden in den laatsten tijd duidelijk zyn geworden. Frans Hals heeft zijn eerste vrouw niet geslagen en hy is niet in het Armenhuis gestorven. zyn eeuwige schulden en zijn armoede schij nen echter niet legendarisch te zijn. Vaststaat, dat hij in 1662 een zeer bescheiden stadspen- sioen kreeg en we mogen wel veronderstellen, dat de regenten en regentessen van het Oude Mannenhuis hem uit medelijden in 1664 hun portretten hebben laten schilderen. De twee doeken, bijna uitsluitend in wit en zwart ge schilderd, behooren tot de meest beroemde wer ken van alle tijden Zelfs een kunstenaar als Frans Hals is echter pas langzaam tot dezen subliemen rijkdom en psychologische diepte gekomen. In het vroegste werk, dat wij nog van hem kennen, 't portret van den aartsdeken Jacobus Zaffius, uit 't Haar lemsche Museum (1611), herkennen we reeds zijn ruigen streek, maar de felle raakheid van zijn gTOote schuttersstukken, waarin hij met enkele breede toetsen de tronies van zyn objecten tot leven brengt, had hij toen nog niet gevonden. Meer nog dan in de portretten, die hy in opdracht schilderde, proeve we den zwier van den meester in de genre-achtige doeken, waarin hij zich kon uitleven. De talrijke kinderportret ten uit de periode na 1620 (zelf heeft de schil der tien kinderen gehad), Hille Bobbe, de vroo- lijke drinker, geven ons in hun schetsmatigheid de ongebonden kracht van het genie. „Hij schil derde als een vogel die fluit, zoo gemakkeiyk en zonder eenige inspanning," zei de heer Gra tama. „Nergens geeft zyn werk den indruk, dat er op gezwoegd is, dat de meester binnen het bereik van zyn genre ook maar eenige techni sche moeilijkheid ondervond." Hoewel Hals, zeker in zijn laatsten tijd, nooit een modeschilder is geweest, hebben de besten van zyn tijdgenooten zijn kunst ten volle be grepen. Plezant en geestig noemde men hem. Reeds Schrfevelius schreef van zün portretten, dat zij „leven". De besten van zyn leerlingen hebben getracht de kunst van den meester te evenaren. Doeken van Pot heeft men dikwüls voor werken van Hals gehouden. Het werk van Judith Leyster heeft men pas na veel moeite uit het oeuvre van „Frans Hals" kunnen uitscheiden. Jaren lang stonden de beste portretten van Jan de Bray op zyn naam. Aan het slot van zün voordracht, welke door een aantal lantaarnplaatjes verduidelijkt werd, deed de heer Gratama nog enkele mededeelin- gen over de groote tentoonstelling, die tijdens de komende zomermaanden in het Frans Hals museum zal worden gehouden. Buiten het elftal werken van den meester, dat het Museum reeds bezit (o.m. de beroemde schutters- en regentenstukken), zullen niet minder dan honderd doeken uit binnen- en buitenlandsche collecties worden geëxposeerd. Zoo komen 2 doeken uit Berlijn, 15 uit andere Duitsche collecties (Kassei!), 4 uit Weenen, 1 uit Praag, 3 uit Zweden, 8 uit Frankrijk („La Bohémienne" moet met het oog op de wereld tentoonstelling in het Louvre blijven), 7 uit België, 8 uit Engeland, 1 uit Zwitserland en 22 uit andere Nederlandsche collecties, die dus toch nog rijker schijnen te zijn, dan men na de verkoopswoede in vroeger eeuwen zou ver wachten. Vanuit Amerika, dat een respectabel aantal van de mooiste Halsen bezit, zullen niet minder dan 30 doeken de groote wereldzee over steken. Centraal R. K. Pensionbureau, Parklaan 59. Inlichtingen dagelijks. MAANDAG 26 April 8.45 uur: Cursus in Wijs begeerte voor leden van G. en W„ door den Zeer- eerwaarden heer pater F. J. van de Vrande M.S.C., in het gebouw der St. Jozefgezellen- vereenfging, Jansstraat 59. DINSDAG 27 April 2.30 uur: Bestuursverga dering van de St. Marthavereeniging in het Tehuis Bloemhofstraat. 8 uur: Rep. St. Caecilia in Geb. St. Bavo. 8.30 uur: Cursus Leekenapostolaat in het Clubgebouw Bagijnhof, achter de St. Jozefkerk. WOENSDAG 28 April 8.15 uur: Clubavond van de Bridgeclub voor Roomsch-Katholieken bij Brinkmann. DONDERDAG 29 April 8.30 uur: Cursus Esperantistenvereeniging „Abbé Richardson", bij Brinkmann. 8.30 uur: Bureau vergadering van de R. K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincen- tiusgebouw, Groenmarkt 22. 8.30 uur: Rep. R.K. Tooneelver. „Thalia" in 't clubgebouw „Het Hof van Holland", Groote Markt. VRIJDAG 30 April 8 uur: Rep. Rederijkers kamer „Alberdingk Thym" in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. ZATERDAG 1 Mei 1.25 uur: Bezoek aan de Hoogovens te IJmuiden van de leden der Ned. Reisvereeniging voor Katholieken. Ten einde eikaars bezoek niet te verhinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. Vereeni- gingen verzocht vooraf overleg te plegen met het Algemeen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608 en by vaststelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. De jaarlijksche feestavond van de Spaarkas St. Nicolaas zal dit jaar gehouden worden Don derdag 29 April, des avonds acht uur in het ge bouw St. Bavo. Dien avond zullen optreden het Haarlemsch Klein Cabaret met medewerking van de „The Jolly's Band", onder leiding van den heer P. W. de Paus. Vervolgens was het woord aan den heer Loerakker, die de huidige droevige tydsomstan- digheden schetste. Wij kunnen nu niet vol staan, aldus spr., met te stemmen op onze R.K. partij en lid daarvan te worden, wy moeten ook propagandist zijn voor die party en haar beginselen. Dat is alleen al een plicht van dankbaarheid jegens haar, omdat ze een hooge waarde vertegenwoordigt aan katholieke orga nisaties en instellingen, waarop wij trotsch mo gen zyn. Als de Mexicaansche of de Spaansche Katholieken zulke organisaties hadden gehad, als wij hier in Nederland hebben, zou dan in Mexico en Spanje zoo'n schrikbewind en ver volging der Katholieken hebben kunnen ont staan? Onze beginselen moeten doorgevoerd werden ook op sociaal-economisch terrein. Laten de werkioozen toch goed bedenken dat 't kapitalisme niet de vrucht is van den Katho lieken boom maar van echt heidenschen oor sprong (applaus). Er moet in Nederland nog een groote achterstand ingehaald worden voor wat betreft de gezinspolitiek en de R. K. Staats partij zal daarvoor zorgen. De werkloosheid lient krachtig bestreden te worden en daarvoor gullen desnoods groote offers aan b.v. arbeids duur of persoonlijken arbeid, gebracht moeten worden: de gehuwde vrouw moet weer terug naar het gezin (applaus). Dit alles bevat het program der R. K. Staatspartij en het eischt aan ook uw volle medewerking. Spr. bestreed dan de beide extremistische strcomingen op zeer humoristische wijze. Het communisme verdien de vroeger nog de pluim, dat het ronduit zei, wat het wilde: den stryd tegen God. Maar thans probeert het dit doel op allerlei slinksche wyzen te bereiken. Ontevredenheid is er altijd, en die wakkert het voor zijn doel aan. De com munisten werpen zich thans op als beschermers van het Christendom, van de democratie, maar spr. vertrouwde die Russische democratie niet erg! (gelach). Ook Mussert beweert het ware Christendom te brengen en daartoe hebben Katholieke N.S. Rede Loerakker Het plaatselijk comité van Herwonnen Le venskracht houdt Dinsdag 27 April, des avonds acht uur, in het gebouw St. Bavo een buitenge wone comitévergadering, waar zeer belangrijke en ingrijpende punten aan de orde zullen ko men. Niemand der comitéleden ontbreke dus dien avond. Donderdag 29 April houdt de R.K. Volksbond een bestuursraadvergadering voor alle besturen der onderafdeelingen. O.a. zal worden bespro ken de katholiekendag, enz. N.V. Het programma, dat is samengesteld door de afd. Haarlem-Oost van de ^Vereeniging Ko ninginnedag" voor de viering 'van den verjaar dag van H. K. H. Prinses Juliana, mag er weer zijn! Wij weten al by ondervinding dat Haar lem-Oost feest kan vieren op een wijze waar van men de weerga slechts moeilijk zal vinden. Om 8 uur v.m. Muzikale Reveille, waarna om 9 uur de groote attracties aan de Zomer - vaart zullen worden opengesteld. 9.30 uur gaan de kinderen der leden in optocht, met muziek en vaandel, vanaf het Teijlerplein naar Geb. ;,St. Bavo", Smedestraat, om aldaar tot kwart voor twaalf te genieten van een echte leuke kindervoorstelling. Een goochelaar, een komiek er een 15-jarige humorist zullen hen naar hartelust laten lachen. Een zekere Jozef Sta mel zal alle kinderen mee laten zingen, dat het een lust is. Bovendien worden den jongelui nog versnaperingen aangeboden, waarna allen weer naar huis gaan. Lang zullen ze echter dezen dag niet noodig hebben om tusschen den middag te eten, want om 2 uur is het alweer afmarsch van, naar schatting, een 300-tal jongens en meisjes, die zich om kwart voor twee verzamelen op de Papentorenvest. Zij zullen daar worden opge steld om gezamenlijk een mooien eikenboom te vervoeren naar het Nagtzaamplein. Deze boom, die geheel belangeloos is geschonken door de Kon. My. voor Tuinbouw en Plantkunde, zal met groote plechtigheid aldaar worden ge plant ter herinnering aan het huwelijk van onze Kroonprinses met Z. K. H. Prins Bernhard. De burgemeester van Haarlem zal in gezel schap van eenige autoriteiten aanwezig zijn om den boom, nadat deze geplant ist voor de gemeente Haarlem in ontvangst te nemen. De leerlingen van de twee hoogste klassen der in Haarlem-Oost gevestigde scholen en de kinderen der leden zullen hierbij eenige Va- derlandsche liederen zingen, begeleid door de Haarl. Politie Muziek Vereeniging. Een mooi hekwerk zal rondom den boom wor den aangebracht en het geheel zal een bly- vend sieraad zyn op het Nagtzaamplein. Het hek is gemaakt naar een ontwerp van den heer ir. van den dienst van O. W., in de Centrale Werkplaats voor Jeugdige Werk ioozen, en ziet er keurig uit. Dit programma-punt zal zeker veel publiek trekken. Het volgende punt zal weer een nieuwe at tractie zyn. Om ongeveer 4 uur zullen namelijk op het Nagtzaamplein door The Footlight Girls eenige revue- en balletdansen worden uitgevoerd, met medewerking van Johnny Pirns, Des avonds tusschen 8 en 10 uur zullen eeni ge muzikale ommegangen worden gemaakt en van 9—11 uur een groote bioscoopvoorstelling in de open lucht op de Zomerkade. Het programma hiervan wordt verzorgd door „Amfilmin" Haarlem. De vele attracties, welke aan de Zomervaart zullen zijn opgericht blijven dan nog tot 12 uur 's nachts voor het publiek opengesteld. Een echte vroolijke en gezellige dag belooft het dus voor Haarlem-Oost te worden, waar veel publiek zeker van zal genieten. Het belangrijkste ï.V.C3.-toumooi, de strijd om den hoogsten titel in de R.K.F., is begonnen. H.B-.C. heeft deze hoogst inte ressante competitie Zondag jJ. ingezet met een nederlaag tegen Brabantia in Eindho ven. Morgen speelt de Heemsteedsche com binatie voor de eerste maal op eigen ter rein tegen den Oostelijken kampioen, Tref fers, een wedstrijd die onder de gegeven omstandigheden al zeer belangrijk is. De eerste thuiswedstrijd van H.B.C. in den stryd om het kampioenschap van Nederland is voor de Heemstedenaren daarom al zoo be langrijk, omdat een eventueele tweede neder laag H.B.C. voor den eere-titel gevoegiyk kan uitschakelen. We willen nu niet bepaald pessi mistisch zyn, maar twee achtereenvolgende nederlagen kunnen 't moreel van de ploeg sterk beïnvloeden en daar H.B.C. het leed eener ne derlaag eerst Zondag j.l. proefde in dit seizoen, lijkt het ons lang niet onmogeiyk, dat de Heemsteedsche ploeg min of meer gedeprimeerd is. In dit geval zou de kampioenscompetitie voor Haarlem en Omstreken al zeer weinig waarde krijgen. Dit temeer omdat de belang stelling voor het tournooi al eenigszins is ver flauwd. Men zal ons toch moeten toegeven, dat het niet bepaald prettig is te wachten op een competitie, waarvan de inzet zoo belangrijk is. Twee maanden geladen werd H.B.C. reeds af- deelingskampioen. Treffers, V.V.A. en Braban tia zijn ook reeds geruimen tijd gereed voor den grooten strijd, maar door allerlei oorzaken kon men nog niet beginnen. We willen hier mede niemand een verwijt maken, maar feit is, dat het jaargetijde zich spoedig niet meer zal leenen voor een stryd om het Nederlandsche kampioenschap. We hebben ook rekening te houden met diverse belangrijke wedstryden met het oog op den wedstrijd NederlandOos tenrijk. De vooruitzichten voor een vlot verloop zyn al niet gunstig en dan laten we den ver loren tijd nog maar in het midden. Neen, de kampioenscompetitie van de R.K.F. is wel eens onder heel wat gunstiger omstandigheden be gonnen. Ondertusschen moeten we echter voor morgen dan de aandacht vragen voor de ontmoeting H.B.C.Treffers. De Heemsteedsche ploeg kan haar aanhang geen grooter dienst bewyzen dan deze ontmoeting tot eert goed ëinde te brengen. In dat geval blijft de kans op 'n Heemsteedseh kampioenschap volop bestaan en slechts dan verwachten we, dat ook de belangstelling voor de wedstrijden van H.B.C. niet zal verminde ren. H.B.C. heeft zijn lot dus zelf in handen om de interesse voor het kampioenstournooi op peil te houden. En heeft H.B.C. een kans om Treffers te kloppen? De nederlaag der vorige week mag dan al een groote teleurstelling hebben gewekt, er mag niet vergeten worden, dat 't beste paard ook wel eens zal struikelen en mogelijk is het verlies in Eindhoven een goede leer voor de Heemstedenaren geweest. Als men betrekkelyk „cp z'n sloffen" afdeelingskampioen wordt, kan dit tot overschatting leiden en we hopen nu maar, dat H.B.C. juist op tijd is gewaarschuwd. En al is Treffers dan ook een geduchte tegen partij, naar onze meening behoort H.B.C. tot de sterksten in deze competitie. En dit brengt den plicht mee ook inderdaad te toonen, dat het zoo is. We hebben veel vertrouwen in de Heemsteedsche jongens en aan hen dus de taak dit vertrouwen niet beschaamd te maken. Play up H.B.C.! Het D. H. V. B.-programma is de vorige week voor de zooveelste maal in duigen gevallen, slechts enkele wedstrijden vonden doorgang en hierbij moesten nog eenige belangrijke uitsla gen genoteerd worden. Zoo stelde R. O. D. A, zich Veilig door de laatste ontmoeting tegen St. Martinus met niet minder dan 61 te winnen waardoor Purmerend zijn plaats in de eerste klasse zal hebben te verdedigen tegen de twee de klas kampioenen. In de reserve-afdeelingen zoowel in Noord als in Centrum is de spanning inzake de bezetting der onderste plaats blijven bestaan. Van de voor morgen vastgestelde wedstryden zyn die van deze afdeelingen wel de voornaamste. In Noord ontvangt N. E. A. 2 Zeevogels 2 waarbij de thuisclub o.i. een behoorlyke kans op de bei de punten heeft. Alw. Forward 2 is uitgespeeld met 12 punten zoodat nog verschillende elftal len dit totaal dienen te passeeren om zich vei lig te stellen. N. E. A. 2 zal morgen den eersten stap daarvoor ondernemen. De Meer 2 moet ook nog twee puntjes veroveren uit de resteerende vier wedstrijden maar dit elftal heeft tegen de kampioenen al heel weinig kans. D O S S 2 is n.l. aan zijn reputatie thans verplicht ook den wedstryd tegen De Meer 2 tot een goed einde te brengen. De Centrum-afdeeling besluit het seizoen met den zeer belangryken wedstrijd tusschen Vitesse 2 en D E M 2 waarby de onderste plaats de inzet is. Men zie de cijfers: D E M 2 Vitesse 2 13 13 11 10 3 17—67 2 21—70 Op het D. E. M.-terrein speelden deze ploe gen destijds 33 gelijk zoodat het terreinvoor deel thans van zeer grooten invloed kan zijn. Een overwinning voor Vitesse 2 is lang niet on mogelijk. Het zou de eerste en zeer zeker meest nuttige zege zyn. In afdeeling Zuid moet Vogelenzang bij Al liance op bezoek. Capitol is uit de competitie teruggetrokken zoodat Vogelenzang nog in een benarde positie verkeert. Toch is Vogelenzang in Haarlem niet kansloos omdat Alliance er den laatsten tyd weinig van terecht brengt en bij het resultaat geen belang meer heeft. Twee kostbare puntjes kunnen de bolienmenschen dus veroveren by Alliance. We vernamen voorts dat de destijds gestaak te wedstrijd U S V—E S V in afdeeling Noord als uitgespeeld wordt beschouwd met den stand 41 voor U. S. V. Inzake den gestaakten wed strijd Lisse 2—H. B. C. 2 voor de reserve-afdee- ling Centrum is nog geen beslissing genomen. Zooals men weet hangt van dezen wedstrijd 't kampioenschap af. Lisse 2 heeft een punt voor sprong op het ranglijstje terwijl de gestaakte wedstrijd een stand had van I1. Voor de verdere wedstrijden zie men het programma. AFDEELING NOORD Reserve le klasse A NEA 2Zeevogels 2 DOSS 2De Meer 2 Reserve 2e klasse A Sparta 2Stormvog. 3 Stormvog. 2KGB 2 BUSV 2—ADO 2 Voorw. 2Vitesse 3 3e klasse A Strandvogels 1 Zouaven 1 Reserve 3e klasse A KGB 3—Valken 3 4e klasse A AFC 4—Hollandia 2 B St. George 2-Sparta3 Always Forward 3 St. J&n 1 Reserve 4e klasse B VVZ 5Meervogels 2 AFDEELING CENTRUM Reserve le klasse A Vitesse 2DEM 2 2e klasse A ROM 1—VDO 1 Reserve 2e klasse A Zwaluwen 2 De Meer 3 WA 3—Victory 2 St. Martinus 2-DOSS 2 VVZ 3Wilskracht 3 B Geel Wit 2Santp. 3 3e klasse AODA 1SDE I, terrein India St. Fancx-atiUg 1 PSCK 1 B SNA 1—NVC 2 DOS 3—ODI 1 Reserve 3e klasse A Wilskracht 4 Volendam 4 BZPC 2—PSCK 2 CSt. Pancratius 2 NEA 3 The Unity 3—Mart. 3 VDO 2India 3 DTYBB 4Concordia 2 E DOS 4KRV 2 4e klasse AODA 2—DSO 1. terrein India VIC 3ZPC 3 Reserve 4e klasse A Constantius 3 Zwaluwen 4 BDe Meer 5—VVZ 6 RKAV 5—WA 5 DOSS 6—ZPC 4 SVO 2Purmerend 2 C NEA 4—India 4 RCM 2—NAS 2 D Vogelenzang 2 Alliance 2 Santpoort 4OIV 3 Lisse 5Onze Gez. 4i F St. Bernardus 2 NVC 3 AFDEELING ZUID le klasse AL en S 1—RAVA 1 SGV 1GDS 1 AW 1—Velo 1 B Alliance 1 Vogelenzang 1 Reserve le klasse A Leonidas 2Spart. 3 Excelsior 2DONK 2 Beslissingswedstrijd EVE 1—SVW 1, terrein Sparta Promotie en degradatie VIOS 1WW 1 Celer 2Leonidas 3 Geleidelijk beginnen ook in de tweede klasse van den I.V.C.B. de, laatste beslissingen in zicht te komen. Fortitudo heeft b.v. in West Ia den titel voor 't grypen, want de Culemborg- sche club heeft morgen in haar laatsten wed strijd tegen Hertha genoeg aan een gelyk spel om de kampioensvlag te kunnen hyschen. Als dit niet het geval' zou zijn, n.l. bij een neder laag van Fortitudo, zou het Hilversumsche Oiympia nog een kans krijgen om met de lei ders gelijk te eindigen, in welk geval men nog een beslissingswedstryd zou krijgen. De verdere ontmoetingen, welke voor deze afdeelingen wor den gespeeld, maar waarvan .het resultaat niet meer van belang is, zijn Semper Avanti—MSV en Saestum—Zwaluwen Vooruit. In West Ib is de kans op een beslissingswed strijd heel groot, want het ziet er naar uit, dat NEA morgen in Ouderkerk beide punten op Con stantius verovert, waardoor NEA dan met even veel punten als Always Forward de competitie eindigt. De teleurstellende resultaten van The Victory, dat dit seizoen wel een heel zwakken indruk maakt, geven niet veel hoop op succes voor de Weesper club, die morgen in de hoofd stad aan de Kalfjeslaan bij VIC op bezoek komt. Ten. slotte is er in West lib nog een wed strijd, die in verband met de bezetting van de laatste plaats van veel belang kan zijn, n.l. de ontmoeting in Rotterdam tusschen de Spartaan- reserves en het Woerdensche VEP. Bij een over winning van laatstgenoemde is er een redelijke kans, dat zij zich nog tyóig in veiligheid brengt. Kampioenschap H.V.B. Zeemeeuwen 2VVB. H.V.B.-beker HillegomSpaarnevogelsSchotenHillinen. Stads Editie Beker 3e ronde Kemphaan—Kennemers 3; HFC 3—Haarlem 3; EDA 3—THB 2. Promotie Competitie 3e klasse Groep A: DamiatenHFC 7, terrein THB; THB 3Hillegom 4, terrein HFC. Groep B: Kennemers 6Zeemeeuwen 3, terr. Bloemendaal. Kamp. afd. DZeemeeuwen 4, ter. Heemstede. Competitie 2a. Kinheim 5—RCH 6; VOG—Beverwijk 3. 2b. DIO 2—Schoten 3. 2c. DeCeORipperda 2. 2d. Nieuw VennepETO. 3e. Kennemers 7WH 2. 3d. Kennemers 8—Beverwijk 4; Spaarnestad 2 RCH 10, terr. RCH. 4a. Beverwijk 5—EDO 10; Kennemers 9EHo 6; DeCeO 3Spaarnestad 3. 4b. RCH 13—DSK 3. 4c. Schoten 6—Damiaten 2. Met medewerking van alle vereenigingen van den N.H.W.B. en van het K.N.G.V., zal op Zon dag 2 Mei a.s.. over een afstand van 30 K.M. de omgeving van Haarlem een groote Bonds Propaganda Wandeldag worden gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2