25 e V.Kind $us Imila van R'/sbetaren Adoertentiën te c\attve Uw kinderen Op reis naar het zwarte werelddeel EEN V.B. CORSET DE GROOT De Misweek Geef AUTOWEGEN IN AFRIKA t w ij f e 11 ZEER ZEKER NIET ALLE EI Orrio wordt ontruimd DE CONFERENTIE DER OSLO-STATEN Dagbladreclame: Onmisbaar bun eigen Weekblad Kleuterblaadje Roomse Jeugd KATHOLIEKEN ZONDAG 25 APRIL 1937 Pater W. de Rooy vertelt van zijn eerste kennismaking met Goudkust Eindelijk „thuis" m Gr. Houtstraat 135 Tel. 15499 UIT ontvangen wij geregeld de laatste Nouveauté's KRAAGJES JABOTS CEINTUURS KNOPEN GESPEN, enz. N.V. GROOTE HOUTSTRAAT 98 ALLES VOOR NAAISTERS EN KLEERMAKERS Hedenavond de opening Het programma Vlot spreken BURGERLIJKE STAND BEDEVAART NAAR HEILOO Zondag 23 Mei Mariahulde R.K. WERKNEMENDE MIDDENSTAND U kunt voor weinig geld al een maatcostuum bestellen, maar bent U er dan ook zeker van dat U MAAT WERK krijgt? maatkleeding IS MAATKLEEDING. Voor perfecte maatkleeding zijn vakmenschen noodig. Kleermakers verstaan hun vak, werken alléén met prima vak krachten en zijn bovendien zeer matig in prijs ZIJLSTRAAT 87 (bij de Cr. Markt) TELEFOON 16963 EEN COLLECTE Mail- en luchtpostverzendingen van 20 April2 Mei De positie der regeeringstroepen zou beangstigend zijn Gedelegeerden op 24 Mei weer in Den Haag bijeen?. Eerste bijenmarkt Zaterdag geopend Centrale Markthallen „bevolkt" in de hoofdstad Wollen Dekens ntz STOOMEN ZO 7° Korting ALGEMEENE ADVERTENTIE. VOORWAARDEN LANGS DE BOLLENVELDEN BOLHUIS INDISCHE UITRUSTING STAD Eindelijk Takoradi! De lichten van de haven duidelijk waar te nemen. Daar komt de kwds, die ons aan wal zal brengen. Geen levend wezen op de kade. Zou er dan Niemand zijn om me af te halen? Maar men ^eet toch, dat ik zal komen, en men zal mij voor öen nacht toch wel een onderdak geven? Achter een hekje zie ik twee togen. Wie het 2Ün, kan ik niet onderscheiden. Wat duren de formaliteiten lang dezen keer! Eindelijk gaat fet hekje open en ik zie mijn broer. Bij dat bekje in de kleine haven van Takoradi hebben elkaar na bijna zes jaren weergezien. De eerste indruk was er een van verwonde- hhg, van ontsteltenis bijna. Was dat mijn broer, biet dat verouderde gezicht, die taaie oudgewor- ben handen? De tropenzon en de moordende Warmte van den evenaar hebben zijn jeugd doen verdwijnen. Vervreemd stonden we tegen over elkaar. We kenden elkaar bijna niet meer terug. Inmiddels was de boot aan de kade gekomen eh zijn we gaan zitten in dezelfde zaal, waar ik enkele weken geleden in het vaderland afscheid van thuis had genomen. De herinneringen wor den er weer levendig en uit dien schat van her inneringen vertel ik mijn broer, hoe het in Haarlem was en hoe ze allen zijn meegereisd Jot IJmuiden. Er kwam nog een confrater uit Hen Haag aan boord, pater Kellner, en voor Obkele oogenblikken voelde ik mij terug in het Vaderland. Een laatste afscheid van de vriendelijke be manning en toen moesten we de boot verlaten. We moesten nog een flinke reis maken, want ^6 zouden overnachten te Sekondi. Overgeluk kig stapte ik naast mijn broer op Afrikaanschen dodem. Het leek wel, of alles mij bekend voor kwam, of ik er jaren had vertoefd. De zwarte longen droeg de koffers naar den auto, die ons "aar Sekondi zou brengen. De eerste kennis making met de vervoermiddelen van Goudkust Viel me echter niet mee. De motor weigerde dienst en we moesten heel wat duwen en ruk ken voor dat het onwillige voertuig op gang IVas gebracht. Op den primitieven weg huppelde de auto op en neer als een schooljongen op den eersten dag van zijn vacantie. Eindelijk pakte de motor en reden we weg. Het was al laat geworden en de wagen slin gerde op den donkeren weg van links naar rechts. Aan de grillen van de Afrikaansche voegen was ik nog zoo weinig gewend, dat ik We nu niet bepaald rustig voelde. Maar we zijn Gelukkig heelhuids in Sekondi gearriveerd. Op de Missie werd ik hartelijk ontvangen, bang bleven we echter niet napraten, want het ivas inmiddels al laat geworden en men ver onderstelde, dat ik wel graag naar bed zou wil- 'eh gaan. De bedoeling was beter dan het resul taat, want veel geslapen heb ik dien nacht Wet, den eersten nacht op Afrikaanschen bodem. Den volgenden morgen heb ik in het missie- berkje van Sekondi de Hoogmis gezongen. En Hidens het H. Offer voelde ik, dat alle bezwaren, We ik den vorigen avond nog zoo dubbel en "Wars had gevoeld, van mij afvielen. Ik ben Wissionaris en duizenden zwarten, zooals er bier rond het eenvoudige altaar stonden ge schaard, wachten op mijn komst en op den Wbeid, die mij op mijn eigen missiestatie zal borden toegewezen. In den middag moesten we samen vertrek ken. Met mijn broer zou ik nog een week in zijn Standplaats, Elmina, verblijven. Weer reed de wagen over de hobbelige wegen, bWars door de bosschen nu. Meer dan 60 mijlen teden we door dit mooie landschap met aan V'eerszijden van den weg groote boomen en b&hanenstruiken. Af en toe slingerde een aap boor de takken heen. In de brandende zon lie den vrouwtn, dife haar waren naar de markt brachten. Uren lang loopen ze soms met de gaarste lasten op het hoofd, potten en krui ken, balen met yam-wortels (waarvan de in siders hun maal bereiden) en coscosnoten, ge weldige stapels cocosnoten. Een tornado brengt wat afwisseling. Nauwe- Wks zijn we in het missiedistrict van mijn broer Welgekomen, of de regen valt bij stroomen beer. in enkele oogenblikken is de kleiweg in 'n jbodderpoel veranderd en schuiven we meer over "en weg dan we rijden. Maar broer is met de killen van de Afrikaansche autostrada ver bouwd enwe blijven rijden. De auto kan er keiukkig tegen. Een nieuwe wagen zou hier erkelijk overdaad zijn en het vehikeltje, waar wij rijden, is voor Goudkust juist goed ge- ÏJbeg. De koplampen hangen er bij en het chas es zjt voi gaten en scheuren. Maar het geval oldoet ruimschoots aan de eischen, die men bier aan een auto stelt en meer kan een mis- 'onaris toch niet wenschen. In Elmina wist iedereen, dat de broer van den Witer zou komen. De een of ander scheen het "bevallig te hebben gehoord en het nieuws was ÏJ8 een loopend vuurtje door het dorp gegaan, f'bch kostte het nogal moeite om den zwarten W'n het verstand te brengen, hoe onze familie- .blatie nu eigenlijk was. Alle blanke paters zijn .bimers broers van elkaar. Mijn broer moest ze 'Tclege vertellen, dat we beiden kinderen van ?6hzelfden vader en moeder waren. Toen steeg bun verwondering ten top. Minuten lang ston- bei h ze me te bestudeeren, of ik nu werkelijk op pater leek. De oogen, de huid, de wenk- bUn pauwen, alles werd aan een diepgaande be bouwing onderworpen. De week, die ik bij mijn broer in Elmina heb doorgebracht, is omgevlogen. De pater uit Tar- kwam op bezoek en zelfs de negerkoning fb'am zijn opwachting maken. Natuurlijk heb- 6h wij hem deftig een tegenvisite gebracht. Wij bochten het Seminarie en de kweekschool. °k maakten wij een trip naar Cape Coast, een bde Hollandsche stad met een fraaie kathe- ®al. Elmina bezit eveneens herinneringen aan Hollanders. Er staat nog een fort, dat onze bdgenooten daar hebben gebouwd om hun 'avenhandel te beschermen. Onze relaties met /*°Udkust vormen nu juist niet de mooiste blad- 'We van ons geschiedenisboek. Toch zijn de jbhschen hier van de Hollanders blijven houden. Misschien hebben zij het verleden vergeten De reis naar mijn missiestatie begon ik ge- jbten op een lorry, een inlandschen vrachtauto. Was zoo voorzichtig geweest een heele lorry J, te huren. Anders zouden er ook zwarten van bijn vehikel gebruik kunnen maken en dan zou Sroot gevaar bestaan, dat er voor den pater, j.'6 ®ijn eerste reis alleen in negerland ging ma- b, benauwend weinig plaats overbleef. Toen moest ik den „chauffeur" nog eens flink inpe peren, dat hij geen andere passagiers mocht meenemen. In Goudkust heeft men soms zon derlinge denkbeelden over afspraken en zake lijke overeenkomsten. Zonder veel avonturen ben ik in Accra, de hoofdstad van Goudkust, gearriveerd. Het is een groote stad, die nochtans echt Afri- kaansch aandoet. Het Europeesche kwartier vormt slechts een klein gedeelte van de opper vlakte, maar de accomodatie is voor negerland buitengewoon goed. In de missie is electrisch licht en tot mijn vreugde bemerkte ik, dat er zelfs zooiets als radio-distributie bestaat, juist als in Haarlem. In Accra staat ook een groot staats college, waar een onzer paters doceert. Het is een schitterend gebouwencomplex, dat zoo mo dern is ingericht als we in Nederland maar zou den kunnen, wenschen. In den prachtigen tuin staan de woningen voor de leeraren gebouwd. Pas na twee dagen kon ik een lorry bemach tigen om mijn reis voort te zetten. Had ik het eerste traject van mijn langen tocht zonder veel ongemakken tot een goed einde gebracht, mijn tweede lorry-reis zal ik niet spoedig vergeten. Er was geen sprake van, dat ik de eenigste passagier kon blijven. Toen ik 's morgens vroeg om vijf uur „instapte" was het voertuig reeds propvol en ik had de grootste moeite om mijn bagage een behoorlijk plaatsje te geven. Lang zaam reden we Noordwaarts. De brik helde ver vaarlijk over en schoot van de eene helft van den weg naar de andere om tenminste de groot ste kuilen te kunnen vermijden. Wind was er niet en de hevige hitte werd met 't uur ondraag lijker. Gelukkig kwamen we op tijd bij de boot, die me verder over de groote Volta-rivier zou voe ren. De blanke had een geweldige belangstel ling en de kleintjes liepen vlug naar hun moe ders, die aan den oever de dagelijksche wasch deden. De kerels, die m'n koffers op de boot hadden gebracht, bleken met hun fooi niet tevreden te zijn. Luid schreeuwend stonden zij om mij heen en ze zwaaiden hun armen of ze me te lijf wilden gaan. Ik probeerde hun rustig aan het verstand te brengen, dat ik maar een arme Pater was. Maar het succes was miniem. Teen kreeg ik den inval het eens in het Neder- landsch te probeeren. Met een schat van krachttermen probeerde ik hun lawaai te over stemmen en werkelijkhet hielp. Ook later op mijn reis heb ik dit middel verschillende malen met succes toegepast. Eindelijk ging het bootje van wal, zwaar beladen met negers en negerinnen en met groote rieten manden, waarin ik yam-yam, bananen en kippen kon herken nen. De geuren, die een en ander teweegbracht waren verre van aangenaam, maar toen de boot begon te varen, werd dit gelukkig min der. Na korten tijd konden we overstappen in een indien 'n nieuw corset zeer van noode is? Dit is in 't geheel niet noodig. zal U de vroegere zorgen doen vergeten en 't dragen zal een lust zijd. Waarom? Omdat het werk van den vakman is. firma grootere boot, waar voor den blanken Pater een afzonderlijk'hokje was gereserveerd. Ik begon dorst te krijgen, maar er was niets om te drinken. Na mijn Brevier en Rozenhoedje ge beden te hebben, probeerde ik wat te slapen. Ik had geen notie, hoe laat wij het doel van onzen tocht zouden bereiken. Telkens als de boot even aan wal ging om nieuwe passagiers op te nemen, dacht ik dat het einde van den tocht nabij was. Mijn dorst werd steeds grooteren ik had wel in de rivier willen springen om iets te kunnen drinken. Eindelijk, om 7 uur des avonds, voeren wij een allernauwst slootje ln en begreep ik, dat de reis ten einde liep. Het was bijna donker toen de boot langzaam in het oeverzand schoof. Het geheele dorp was uitgeloopen." Een ge- heele negerstam ontfermde zich over mijn ba gage en spoedig stond de Pater tusschen de joelende en schreeuwende zwarten, die ik met den besten wil van de wereld niet kon ver staan. Erg gerust was ik niet, want men had mij verteld, dat de negers van dit dorp nog wel eens menschenoffers brengen. Aan het eind van het dorp stond de lwrrie klaar, die me naar Keta zou brengen, waar ik eindelijk rust zou vinden. De wegen waren nog slechter dan de kuilenbaan naar Accra. Maai ik lette er nauwelijks op. Ik was bijna „thuis.'' De ontvangst in Keta was allerhartelijkst. Ik sliep een gat in den dag en werd pas wakker tben de zon reeds hoog aan den tropenhemel stond. Ik ging mijn opwachting bij den bis schop maken en vernam, dat ik benoemd was te Ho. Na nog enkele dagen in Keta vertoefd te hebben, ben ik naar mijn standplaats vei- trokken. Mijn pastoor is pater Bont uit Amsterdam ert het district, dat aan zijn zorgen is toever trouwd, is een der grootste van het geheele Vicariaat. Het heeft meer dan 40 buitenstaties, die mijlen in den omtrek verspreid liggen. Er zijn reeds vele katholieken. Mag ik u een gebedje vragen voor de missie, die ik nu ook „mijn" missie mag noemen? Goede stadgenooten, ik neem nu afscheid van u. Nooit zal ik echter vergeten, wat ik aan u te danken heb en hoe gij mij geholpen hebt om mijn doel te kunnen bereiken. Al uw De- langen sluit ik in bij het Memento van mijn dagelijksche H. Mis. Enkele malen heb ik voor uw intentie het H. Offer kunnen opdragen. Wilt u mij misschien nog eens schrijven? Hier heeft u mijn adres: Rev. W. J. L. de Rooy s.m.a. Catholic Mission. Ho (Gold Coast). Neen, het is niet de 12e Misweek, zooals het zetfoutduiveltje ons een vorigen keer wilde doen gelooven. Het is DE Misweek, de eerste die in Haarlem gehouden zal worden, en uit de be langstelling, die ervoor bestaat, kan men reeds afleiden, dat het inderdaad iets bijzonders is. Een week lang, vanavond te beginnen, zullen in de kerk van den H. Antonius aan de Groenmarkt regelmatig conferenties over het H. Misoffer worden gegeven, uiteenzettingen over het wezen en den historischen groei van de H. Mis en dat kan wel niet anders in dezen tijd van liturgische beleving inleidingen op het meer actief deelnemen van de geloovigen aan het Offer, dat tot nu toe wel eens teveel alleen de zaak bleef van den priester aan het altaar. P. dr. Eliseus Bruning O.F.M., die met zijn ordegenoot, pater Gilbertus Lohuis de Misweek zal leiden, schreef in de Vereenigde Parochie bladen over de komende oefeningen o.m. het volgende: Er zijn er, die meenen, dat deze Mis-week bestemd is voor menschen, die wat achter zijn in him geloofskennis, of die van hun godsdienst niet zooveel (meer) afweten; zoo'n soort ouder- wetsche avondschool of 'n soort gratis gelegen heid om „bijgewerkt" te worden; zoo dat iemand, die z'n plichten gewoonlijk doet, eigenlijk net zoo goed kan wegblijven; of misschien nog wel beter doet met niet te komen, om plaats te maken voor zoovelen, die 't wèl kunnen gebrui ken. Men ziet de liefde is vindingrijk. Anderen meenen, dat er 'n soort retraite ge geven wordt, dat ze 'n reeks missiepreeken gaan krijgen, dat er „van alles" gedaan moet worden. Neen, niets van dat alles. Onze Mis-week is een reeks conferenties over het H. Misoffer, 'n werk-week, ik zou haast zeggen 'n soort studie-week. We gaan het H. Misoffer leeren verstaan, be ter leeren verstaan. We gaan de H. Mis beter leeren bijwonen. We gaan het hoogste wat we hebben, onzen godsdienst, beter begrijpen en daarom beter doen, béter verrichten. Want dit is de grondoorzaak van ons gebrek aan belangstelling, de diepste grond van onze onverschilligheid, dat we van het H. Misoffer geen tiende part verstaan. 't Is stout gezegd, maarwaar. We hebben geen idéé wat eigenlijk de M. Mis is en daarom is er zoo weinig belangstelling voor; wij begrijpen veel te weinig, wat het Of fer eigenlijk is; wij begrijpen veel te weinig van de zinrijke ceremoniën; wat daar aan het altaar gebeurt, het spreekt zoo weinig tot ons. En omdat we practisch zoo weinig begrijpen van de H. Mis, hebben we ook een absoluut verkeerd begrip ervan hoe wü de H. Mis moe ten bijwonen. We beschouwen onszelf veel te veel als toe schouwer, als eenvoudige toehoorders, die er al leen maar bij hoeven te zijn, die enkel de Mis „hooren", terwijl de priester aan het altaar het eigenlijke Offer opdraagt en de vijf, tien, twin tig ook nog iets meer er bij mogen doen. Hoevelen juist van de goedmeenenden zoeken iets beters, iets hoogers; en omdat zij het beste niet kennen, trachten zij een surrogaat te zoe ken in allerlei devoties, gaan wel naar het Lof, gaan wel naar St. Antonius, maar het eigen lijke, het allervoornaamste, de H. Eucharistie, het Hoogheilig Misoffer, ja wij kennen het maar we konden er zoo oneindig meer aan heb ben. Nog eens, men versta mij goed, ik zeg volstrekt niets van hen, die naar het Lof gaan, die St. Antonius, St. Theresia "van Lisieux ver eeren, integendeel, maar Wat het zwaarste is, moet het zwaarste wegen. Daarom, komt allen. Komt allen naar de serie conferenties over het H. Misoffer, die wij voor u gaan houden. Onze Mis-week is voor allen jong en oud, arm en rijk, weinig geletterden en „gestudeer den", werkgever en werknemer, jongens en meis jes (ook voor oudere jongens van om en bij de 20 jaar): niet iets aparts voor Derde Orde, Congregatie of wat dan ook.... Hedenavond om 7 uur zal de Mis-week in de St. Antoniuskerk door pater Gilbertus Lohuis O. F. M. worden geopend. Dagelijks zal onder de H.H. Missen van 7 uur en half 10 een verklaring van de H. Mis in ge bedsvorm worden gegeven. lederen avond (be halve Dinsdag: half 8) wordt een conferentie gehouden en een korte oefening op het gebied van actieve deelname aan de Liturgie. De avondoefening, die om kwart over 8 begint, wordt besloten met een kort Lof. Voor de kinderen van de St. Antoniusschool en de St. Mariaschool worden afzonderlijk con ferenties gegeven. Zaterdag en Zondag 1 en 2 Mei wordt in de locaiiteiten van het gebouw aan de Zoetestraat no. 5 een liturgische tentoonstelling gehouden. De fa. P. Coebergh exposeert liturgische boek werkjes, de firma Steffens religieuze kunst voor de huiskamer. Ook zullen er liturgische gewa den en gebruiksvoorwerpen worden tentoonge steld. Zondag 2 Mei is er Algemeene H. Communie, terwijl op dien dag, 's avonds om 7 uur, de Misweek gesloten zal worden met een plechtig Lof. Maandagavond zal de psycholoog Frank Reusch te Haarlem een voordracht houden over het onderwerp- Spreekangst Vlot spre ken. Belangstellenden verwijzen we naar ae advertentie van Zaterdagavond. Geboren: H. H. v. Reijn—Hartsuiker, z.; G. HeijstekLagewaardt, z.; M. C. W. de Vries— Knip, d.; W. Bosde Klerk, z.; J. W. Hen- drikseRappard, z.; C. A. BerkBon, d.; G A. MeijerSlagmolen, z. Overleden: A. Holsbergenv. d. Geest, 40 J., Byzantiumstraat; H. E. CornetLammers, 29 J-, KL Houtstraat, Reeds enkele malen is in ons blad aange kondigd, dat de Commissie voor Geestelijke Belangen van den R. K. Volksbond een bede vaart zal organiseeren naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo. De bedevaart zal zoo plechtig mogelijk worden georganiseerd. De bedevaart zal bestaan uit een plechtige Hoogmis, waaronder gelegenheid is te commu- niceeren, kruiswegoefening, plechtig Lof, waar onder predikatie en processie. De R. K. Mannenzangvereeniging St. Caecilia, onderafdeeling van den R. K. Volksbond, zal liturgische gezangen ten gehoore brengen, zoo wel onder de Hoogmis, Kruisweg als plechtig Lof. Verschillende vaandels en vlaggen zullen ter opluistering worden medegenomen. De bedevaart wordt ondernomen met touring cars, welke vertrekken van de standplaatsen: 8.15 Tempeliersstraat, 8.30 Groote Markt, 8.40 Kleverlaan, 9.45 Catharinaschool Haarlem-N. De opgave voor de bedevaart moet geschieden vóór 15 Mei bij een der onderstaande heeren: B. Reijnders, Zomervaart 134; W. H. Dubelaar, Teslastraat 32; P. A. Puts, Rijksstraatweg 473, J. A. Gortzak, Bantamstraat 54: Th. Uitendijk, Rollandstraat 27, M. Doek, Voorduinstraat 40, G. Scholte, gebouw St. Bavo. De onkosten moeten vooruit betaald worden. Mogen vele dames en heeren van deze schoone gelegenheid gebruik maken om Maria in haar genade-oord te gaan huldigen en door een ge zamenlijk gebed voor ons zelf en onze gezinnen onze nooden aan Maria aan te bevelen. Laten velen aan dezen oproep gehoor geven en zich vóór 15 Mei opgeven bij een der boven vermelde adressen. DE COMMISSIE VOOR GEESTE LIJKE BELANGEN Dezer dagen hield de RE. Standsorgam- satie van den Werknemenden Middenstand een huishoudelijke vergadering in hotel „Royal" Het eerste punt van bespreking was de a a diocesane vergadering in Den Haag op 1 Mei as. De voorzitter spoorde alle leden aan, indien eenigszins mogelijk, op deze vergadering aan wezig te zijn, teneinde een nauwer contact te vormen met andere afdeelingen van het dio cees. Een afgevaardigde van de afd. Haarlem werd vervolgens benoemd. Ook voor den a.s. 7enNed. Katholieken dag te Utrecht werden de leden uitgenoodigd onder het vaan van den W. M. Vervolgens kwam aan de orde de wijze van propaganda maken voor de organisatie. Propa ganda is toch een dringende behoefte voor haar. Naar aanleiding hiervan hield de heer Vel een voordracht over de vraag: „Hoe moet men actie voeren?" Na eerst duidelijk uiteen gezet te hebben wat „Standsorganisatie" is, besprak spr. diverse acties om te komen tot „verbetering der zeden" en „verbetering der kennis". Men bracht nog eenigen tijd in gezellig samenzijn door, waarna de voorzitter op de gebruikelijke wijze deze vergadering sloot" SCHRIFTVERBETERING Zou ik op mijn leeftijd nog m'n hand kun nen verbeteren Ja, zeer zeker! Overtuigt U van de resultaten onzer leerlingen varleerend tot 67 Jaar Kleine Houtweg 8 - Anno 1899 - Haarlem De burgemeester van Haarlem brengt ter kennis, dat in het tijdvak van 24 tot en met 29 Mei binnen de gemeente zal worden gehou den de collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den ge- wapenden dienst in de Nederlanden (Fonds voor Oud-Militairen van Land- en Zeemacht), en beveelt die collecte aan in de milddadig heid der ingezetenen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de op vatting van hen, die de roeping van het fonas niet kennen en dit fonds beschouwen als een soort van armenbedeeling voor oud-militairen, geheel onjuist is. Geen aalmoes wordt den ge wezen krijgsman gegeven, maar een jaarlijk- sche gratificatie nevens militair pensioen oi gagement, door de natie aan den oud-soldaat aangeboden als een stoffelijk blijk van waai- deering zijner diensten, als een gepaste hulae voor hem, die haar heeft verdiend. Een ruime opbrengst der jaarlijksche col lecte is tot aanvulling van dit fonus zeer noo dig, omdat het daardoor alleen mogelijk zal zijn om óf nieuwe categorieën van deelgerech- tigden te vormen öf wel de voorwaarden van opneming in de bestaande categorieën te ver gemakkelijken, want dikwijls komt de pijnlijke noodzakelijkheid voor, dat niet kan worden voldaan aan aanvragen van verdienstelijke oud-militairen, omdat de voorwaarden van op neming? in het fonds zoo moeilijk zijn ge maakt 6 Ned. Indië. Zeepost via Amsterdam per ms. Chr. Huijgens, 28 April, gew. st. 3.25, aanget. st. v. d. 19.30. Mail via Genua per ms, Kota Radja, 29 April, gew. st. 3.25, aanget. st. v. d. 19.30. Vliegdienst AmsterdamBandoeng, 28 April en 1 Mei, gew. st. 2.15, aanget. st. v. d. 19.30. Suriname. Vliegdienst vanaf New-York, 27 en 29 April, gew. st. 18.00, aanget. st. 17.45. Aruba, Bonaire, Cura?ao. Mail en zeepost via Amsterdam, 27 en 30 April, gew. st. 3.25, aan get. st. v. d. 19.30. Vliegdienst vanaf New-York, 27 en 29 April, gew. st. 18.00, aanget. st. 17.45. Vereenigde Staten van Amerika, Cana'da, Mexico, Cuba, Ecuador. Via Cherbourg 27 en 29 April, gew. st. 18.00, aanget. st. 17.45. Via Rotterdam, 30 April, gew. st. 18.00, aan get. st. 17.45. - Canada. Via Cherbourg, 27 April, gew. st. 18.00, aanget. st. 17.45. Via Glasgow. 30 April, gew. st. 855, aanget. st. 8.40. Via Rotterdam, 30 April, gew. st. 18.00, aan get. st. 17.45. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay. Via Bordeaux, 19 April, gew. st. 16.45, aanget. st. 16.30. Via Napels, 29 April, gew. st. 10.00, aanget st. 9.45. Via Southampton, 30 April, gew. st. 6.00, aan get. st. v. d. 19.30. Vliegdienst DuitschlandZuid Amerika, 28 Mei, gew. st. 11.35, aanget. st. 11.20. Vliegdienst FrankrijkZuid Amerika, 1 Mei, gew. st. 12.35 aanget. st. 12.20. China, Hongkong en Japan. Via Siberië, 26 en 29 April, gew. st. 18.00, aanget. st. 17.45. Vliegdienst AmsterdamBandoeng, 28 April, gew. st. 2.15-, aanget. st. v. d. 19.30. Philippjjnen en Mantsjoerije. Via Siberië, 29 April, gew. st. 18.00, aanget. st. 17.45. Vliegdienst als China. Irak (Mesopotamië)Via IstanbulDamas- kus, 27 en 30 April, gew. st. 3.25, aanget. st. v. d. 19.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Palestina. Via Piraeus, 25 April, gew. st. 22.30, aanget. st. 24 April 16.00. Via Genua, 29 April, gew. st. 3.25, aanget. st. v. d. 19.30. Via Piraeus, 30 April, gew. st. 22.30, aanget. st. 19.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Britsch Indië. Via Marseille, 29 April, gew. st. 10.00, aanget. st. 9.45. Vliegdienst als Ned. Indië. Ceylon. Via Toulon, 29 April, gew. st. 12.35, aanget. st. 12.20. Via Napels, 30 April, gew. st. 10.00 aanget. st. 9.45. Vliegdienst als Ned. Indië. Penang en Slam. Via Genua, 29 April, gew. st. 2.15, aanget. st. v. d. 19.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Singapore. Vla Genua, 29 April, gew. st. 3.25, aanget. st. v. d. 19.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Egypte. Via Piraeus, 27 en 30 April, gew. st. 22.230, aanget. st. 19.30. Via Genua, 29 April, gew. st. 3.25, aanget. st. v. d. 19.30. Vliegdienst als Ned. Indië. O ast-Af rika. Via Marseille, 29 April, gew. st. 10.00, aanget. st. 9.45. Zuid Afrik. Unie. Via Southampton, 29 April, gew. st. 16.45, aanget. st. 16.30. Via Dover, 1 Mei, gew. st. 6.00, aanget. st. v. d. 19.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Australië. Via Toulon-Napels, 30 April, gew. st. 10.00, aanget. st. 9.45. Vliegdienst als Ned. Indië. Nieuw-Zeeland. Via Cherbourg-Vancouver, 27 April, gew. st. 18.00, aanget. st. 17.45. Via Toulon-Napels, 30 April, gew. st. 10.00, aanget. st. 9,45. Vliegdienst als Ned. Indië. VTTORIA, 24 ApriL (Havas) De speciale correspondent van Havas meldt, dat volgens verklaringen van krijgsgevangenen, El Orrio geheel ontruimd is, en dat de Basken alles in het werk stellen om zoo snel mogelijk te kunnen terugtrekken. De positie der regeeringstroepen schijnt be angstigend te zijn, en men vraagt zich af, of de stellingen, die zij van de heuvels van Enchorta tot den Oceaan bezetten, het nog lang zullen uithouden. Men is van meening. dat de dag van heden verrassingen zou kunnen opleveren. Volgens de laatste berichten, die te Madrid zijn binnengekomen, hebben de rechtschen aan het front van El Orrio een hevigen aanval ont ketend. Naar ons ter oore komt, zouden de ex perts der Oslo-landen, die onlangs in Brus sel bijeen geweest zijn, aan de regeeringen der betrokken landen in overweging hebben gegeven de conferentie van regeeringsge- delegeerden der Oslo-landen op 24 Mei te 's-Gravenhage te doen aanvangen. Zaterdagmorgen is op de Centrale Markt te Amsterdam de eerste voor- jaarsbijeenmarkt geopend. De volken stonden opgesteld op het trottoir vóór het grasveld ten Zuiden van de groote hal. Op het terrein bestond tevens gelegen heid zich van de noodige imkersgereed schappen te voorzien. Het aantal aangevoerde volken was niet bijzonder groot. De markt is georganiseerd door ring 8 van de Vereeniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland en is bedoeld als proefneming. Namens de marktcommissie heette de heer C. Bos, allen hartelijk welkom op deze eerste bijenmarkt, welke in Noord- en Zuid-Holland wordt gehouden. Spr. bracht vervolgens hulde aan degenen, die de vele voorbereidende werkzaamheden op uitstekende wijze hebben verricht. Spr. hoopte, dat deze markt geregeld eens per jaar zal kunnen worden gehouden en dat vanAmsterdam de victorie zal beginnen. g e I d g voor goederen die wij deze week ontvangen Op gewatteerde, kunst zijden en donzen dekens 20 KORTING De administratie van dit blad behoudt zich het recht voor, haar ter plaatsing aangeboden advertentiën op grond van Inhoud of vorm niet op te nemen. De „Omroepers" (gerubriceerde kleine annonces) worden gezet ln zespunts-letter; voor de tekstge deelten die het meest moeten uit- somen kan een letterhoogte van maximaal 12 punts (ls c.M.) worden gebezigd. Het gebruik van randen, lijnen, cllché's e.d. ls niet toegestaan. De breedte van „Omroe- pers" kan zijn één' of twee kolom; voor één-kolommere mag de hoogte 10 regels nle* overschrijden. WIJ reserveeren ons het recht brieven op advertentiën niet af te geven. Indien wy daartoe gronden aanwezig achten. Nlet-afgehaalde of niet door-gezonden brieven worden een maand na ontvangst vernietigd. wy kunnen geen verantwoordelijk heid op ons nemen voor de gevolgen van het niet of met vertraging door. senden van brieven op advertentiën jf voor onjuistheden en drukfouten un de advertentiën zelve anders dan door het eventueel toestaan van gratis herplaatsing of rectificatie. Deze algemeene voorwaarden liggen ten onzen kantore ter lezing en wor den periodiek ln ons blad afgedrukt DAGELIJKS GOEDKOOPE RITTEN PER OPENBAREN BUSDIENST VAN Vertrek van KENNEMERPLEIN te HAARLEM en verder van de halte plaatsen in de stad om de 2 uur. Aanvang 's morgens 9.03 uur 11.03 uur en zoo vervolgens tot 's avonds 11.03 uur. Duur der rit 2 uur, waarin nog een bezoek gebr. kan worden op den Uitkijktoren te Noordwijk a/Zee Prijs tot Noordwijk-Binnen retour f 1.tot Noordwijk a/Z'ee f 1.10, retour tot de Zilk f 0.55. GRATIS INLICHTINGEN aan den bus op de oneven uren Kennemerplein en Noordwijk, Tel. 251. Wanneer U binnenkort naar de. Tropen vertrekt, zult U voor de onge twijfeld moeilijke keus komen te staan, waar Uw te bestellen. - Een be trouwbaar adres met ondervinding op dit ge bied is eerste vereiste. Sedert jaren verheugen wij ons in de levering der uitrustingen aan employé's van grote ondernemingen. Wij verstrekken gaarne alle gewenste inlichtingen. MODEMAGAZIJNEN Een weekblad, dat apeelaal voor hen wordt uitgegeven. Voor kinderen van 6 tot 10 laar 12 blada- 3H et. per week. Voor kinderen van tol 14 laar 24 blada., 5 cent per week. Bevat niet alleen verhalen, doch ook rubrieken voor godsdienstleer, nuttige handwerken, huisvlijt, ge schiedenis en aardrijkskunde N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, Haarlem. koopt niet in winkels waar onzedelijke of N. Malthu- siaansche artikelen worden verkocht of voorhanden zijn. Koopt aan Stationsboekenkastrn ALLEEN DIE LECTUUR, WELKE GEEN GEVAAR OPLEVERT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3