O <0 0 s I.V 0 te Drie onbekenden Reorganisatie der spoorwegen Om de lange golf Blank voor Bruin DE HERTOG HENDRIK REISKLAAR DE CANBIBAATSTELLING m een men 3*4 boom zoo volgeladen, mist jü -4. ZONDAG 25 APRIL 1937 VAN WEEK TOT WEEK Voorzien van een anti-luchtbatterij van vier mitrailleurs GIFTEN VAN KONINGIN EN PRINSES Voor de Emmabloem-collecte te Den Haag -'A DOOS+- Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer werden verschil lende bezwaren tegen het ontwerp ingebracht Met traditie moet gebroken worden Convooi geweigerd aan de Sarkani Actie tot schadevergoeding tegen den Staat? Begrafenis Jaap Been Belangstelling der Redding maatschappijen Uitbreiding K.N.I.L.M.- diensten Nederlandsch voorstel, waardoor ook ons land een eigen lange omroepgolf kreeg, kon niet afgehandeld worden Motordefect op zee Radio-uitzending voor het A.S.I.B. OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Prijzen varkens bestemd voor baconbereiding mc cc Van de menschen, die tijdens het leven van Jesus op aarde persoonlijk met Hem in aanraking kwamen en spraken, ken- hen wij er betrekkelijk weinig bij name. De Evangelieschrijvers noemen hen niet, maar dui den hen zeer in 't algemeen aan als de Samari- taansche vrouw, den Romeinschen centurio, den rijken jongeling. Zij zijn minder belangrijk Mn hetgeen ze voor hun omgeving als kenmerk droegen dan om hetgeen ze voor ons vertegen woordigen. Zoo komt het voor, dat er in het Evangelie wordt gesproken over menschen, die ons heelemaal onbekend blijven, en voor wie We zelfs geen aanduiding bezitten. Drie zulke Personen worden geschetst door den heiligen Lucas in het negende hoofdstuk van zijn Evan gelie en deze drie anoniemen, wier gestalten Volmaakt in 't duister blijven, staan daar met een enkelen trek door Jesus zelf geschilderd als typen van de menschheid. Ze wtorden door den Zaligmaker niet eens persoonlijk toegesproken. Hetgeen Hij hun te zeggen heeft, geldt na melijk niet voor hen alleen, maar het geldt voor alle menschen, die in dezelfde omstandigheden Verkeeren en daarom drukt Jesus zich uit in den vorm van een algemeene waarheid. Hij be antwoordt hun zeer persoonlijke vragen met fceer algemeene spreuken. De ontmoeting heeft plaats in een heel klein dorpje. Jesus is onderweg met zijn leerlingen haar Jerusalem en reist door het platteland. Dorp na dorp trekt Hij door en overal gaat de faam van Zijn wonderdaden en van Zijn loer Hem vooruit. De dorpsbewoners komen Hem tegemoet, stellen Hem vragen, Willen zelfs biet Hem meegaan evenals de leerlingen. In een dier kleine dorpen nu, op den weg waar Jesus rust, komt een man op Hem af en zegt, zoo Verhaalt Sint Lucas: „Heer, ik wil U volgen, Waarheen gij ook gaat." Christus zegt hem niet: „Dat is goed, ga maar Plee." Hij zegt ook niet het tegendeel. Hij zegt: »De vossen hebben hun holen, de vogelen des hemels hebben hun nesten, maar de Zoon des hfenschen heeft geen steen, waarop Hij zijn hoofd kan laten rusten." Wat er in het verder leven van dien man gebeurde, wordt niet verteld. Maar het ant woord, aan hem gegeven, geldt voor ons al len. Jesus wist wel, dat de dorpsbewoner zeer gehecht zou zijn aan zijn eigen huisje. Het Was misschien niet groot, maar hij had er altijd gewoond. Wellicht had hij het zelf gebouwd. Het vertegenwoordigde voor hem zijn bezit, zijn Veiligheid, zijn heele plaats in de maatschap pij, zijn heele bestaan. Achter het huisje lag de stalling met de geit. Daarachter de akker. Moest hij dit alles in den steek laten? Moest hij, die zich een bescheiden, doch vaste plaats Veroverd had in de kleine samenleving van zijn dorp, zoo maar in eens alles prijs geven om 6en zwerver te volgen? Geen steen om op te slapen! Het was wel veel gevraagd. Met minder opoffering kon hij toch ook een braaf en fat soenlijk man zijn, een deugdelijk huisvadar, een net mensch. Wij vermoeden wel, dat de •ban een oogenblik aarzelde, en toen maar weer haar huis ging. Doch neen, iets verderop lezen We, dat de Heer hem aanstelde tot Zijn vol geling en hem dadelijk, met nog zeventig an deren uitzond, om te zwerven en de Goede Eoodschap te berichten. De man had er het groote offer voor over. En we hooren niet eens, hoe hij beloond werd. Werd hij niet w'ankel- hioedig, niet diep ontgoocheld? We weten er dllemaal niets van. Maar wanneer wij spreken' °ver het christendom in de moderne maatschap- Pij, moeten wij denken aan deze les. Het chris tendom is er niet om ons bezit en onze positie te bevestigen. Deze man begreep het. Hij han delde ernaar. Het wordt door den Evangelist hiet eens beschouwd als iets buitengewoons. Dadelijk erna schetst hij ons in een paar regels tweede geval: Jesus zeide tot een anderen man: Volg Mij. ^taar hij antwoordde: Heer, sta mij toe, dat ik eerst mijn vader ga begraven. Jesus zeide tot hem: „Laat de dooden de dooden begraven, •haar gij, ga heen en verkondiig het Rijk Gods." Bij dezen onbekende is het niet het bezit eh de veiligheid, doch het verleden, dat hem boet aarzelen. Hij wil zich houden aan hetgeen altüd zoo geweest is: Hij is conservatief, niet hit belangzucht, maar uit overtuiging. Hij blijkt ten heel respectabele man. Maar de Zaligma ker zegt niet, wat hij verwacht. Integendeel. *tet antwoord is tamelijk hard en wordt zeer °hpersoonlijk gegeven: „Laat de dooden de hootien begraven." Iemand, die dit onverw'acht te hooren krijgt, schrikt uiteraard een oogen- hlik terug. Wie is niet gehecht aan het ver fden, aan de goede oude gebruiken, zoo vol hfëpen zin? Het kan toch niet zijn, dat Chris tus die standvastige gewoonten wil afschaffen? ^een, dit wil Hij niet. Maar Hij eischt, dat he ze gewoonten geen beletsel zullen worden om het goede te doen. Zoodra de trouw aan het Verleden ontaardt in een vastroesten aan het bestaande, zoodra het voorbije ons gaat ver blinden voor het noodige, worden wij gewaar* tehuwd door de woorden: Laat de dooden de hooden begraven. Zij hebben hun .tijd gehad. hechten niet aan tijd. Ga, en verkondig het Rijk Gods. De derde man wil Jesus wel volgen, maar hij vraagt verlof, eerst afscheid te mogen ne- *Pen van zijn huisgenooten. Tot hem zegt Jesus: „iemand, die zijn hand aan den ploeg heeft geslagen en dan omziet naar hetgeen bitter hem ligt, is niet geschikt voor het Rijk ^ods." Ook hier dus een algemeene waarheid, wederom een waarheid, die den mensch bioet losmaken van de dingen, waaraan hij &lch hecht, ook als het goede dingen zijn. Julst bij de bewoners van het platteland zijn huiselijke, de familiale, de traditioneeie 'Pdingen heel sterk. De menschen leven er een- v°Udig en onder elkander. Van ouder op ouder Saan de gebruiken en gewoonten over. Het bioeizaam verworven bezit is er den bezitter b'crbaar. Nergens worden oude traditiën zoo r°Uw en zoo zuiver in stand gehouden als in i0ine dorpen. Men leeft er vlak bij de natuur kent dus de waarde van de persoonlijke tedigheid, Het gezin vormt er gewoonlijk een o°i gesloten geheel, vergaderd in het eigen bis. Men kent er niet het nomadisme van de groote steden; waar iedereen woont in een huis, dat hij niet gebouwd heeft en tusschen men schen, die hij niet kent. Al deze sterke natuur lijke bindingen van den dorpsbewoner zijn goed. Doch ze kunnen een gevaar opleveren, en dit gevaar geldt niet alleen op het platte land. Het geldt overal. Waar menschen zijn, daar zijn natuurlijke verbindingen van bloed en bodem en klasse. Men moet zich niet laten wijsmaken, dat zulke bindingen heelemaal niets zouden beteekenen, want ze spelen in ieder leven hun rol, en op zichzelf is dit goed. Maar deze bindingen van bloed en bodem en klasse blijven natuurlijke bindingen en zij zijn veroordeelenswaardig, zoodra ze den weg ver sperren voor de liefde. De nieuwste dwaalleeraren in Europa trach ten het leven geheel te herleiden tot deze bin dingen. Aan hen antwoordt Christus. Degenen, die zich beroepen op de klasse, krijgen ten ant woord, dat de Zoon des Menschen geen steen had om zijn hoofd op te doen rusten. Alle vooroordeelen van stand, maar ook alle eischen van klasse vallen in het niet, zoodra de liefde spreekt. Zeker, er moet rechtvaardigheid zijn. Het is onze plicht te streven naar rechtvaar digheid. Wie zich beroept op den haat der klassen om de rechtvaardigheid te verwerke lijken, miskent de bovennatuurlijke binding. Hij ziet het Rijk Gods niet. Hij keert terug naar zijn huisje en zijn akkertje. Degenen, die zich op bloed en bodem beroe pen, krijgen ten antwoord: „Laat de dooden de dooden begraven" en „Zie niet om naar het geen achter u ligt." Laat u niet door de na tuurlijke verbindingen afhouden van het Rijk Gods. Zoo vertegenwoordigen die drie onbekenden uit het Lucas-evangelie den mensch van alle tjjden, gehecht aan zijn bezit, aan zijn gewoon ten, aan zijn omgeving. Ze vertegenwoordigen den modernen mensch, die van deze aardsche gehechtheden een systeem heeft gemaakt. Maar Jesus zeide hun: Volg Mij. En zij volgden, pre dikend naar alle windstreken de Goede Bood schap. Hierin moeten zij ons, de christenen, vertegenwoordigen, die voorzeker de natuurlijke banden des bloeds eerbiedigen, omdat wij de heele schepping eerbiedigen, maar die ons be wust moeten blijven, dat de Schepper boven de schepping gaat en dat het natuurlijke dus nooit een beletsel mag zijn voor het bovenna tuurlijke. Er is gedurende de paar weken, dat de „Hertog Hendrik" in het groote bassin van de Rijkswerf te Den Helder lag, met koorts achtige haast in continue-arbeid op en aan het schip gewerkt. Om bij de volgende oefenreis, die Maan dag aanvangt, op alle mogelijke eventuali teiten voorbereid te zijn is het schip thans voorzien van een anti-luchtbatterij, een be wapening, die het nog niet had. Daarvoor zijn van de vier nog overgebleven 7.5 c.M. kanonnen er twee verwijderd, om plaats te maken voor vier lucht-afweermitrailleurs van 40 m.M., waarvan er twee achteruit zijn opge steld en twee een plaatsje hebben gekregen op het dekhuis; deze twee laatste werden eerst Zaterdag geplaatst. Hiervoor was het noodig, dat de houten schotten van de officiersverblijven onder het dek vervangen werden door stalen schotten; dit werk heeft thans ook zijn beslag gekregen en de officiersverblijven zijn weer op hun oude plaats aangebracht. Maandagmorgen 6 uur zal de „Hertog Hen drik", die thans gereed ligt voor de Werfsluis, de haven verlaten en voor de reede voor anker gaan; met marine-vliegtuigen zullen dan oefe ningen worden gehouden, teneinde het nieuwe lucht-afweergeschut te probeeren. Kwart vóór 6 moet ieder lid der bemanning aan boord zijn. Om circa half elf zal het schip dan van de reede vertrekken naar de Straat van Gibraltar, waar het over een week hoopt te arriveeren en het commanda zal overnemen van de Java, die dan huiswaarts zal keeren en die ongeveer 8 Mei in Nieuwediep wordt terug verwacht. De Johan Maurits van Nassau, het flottielje vaartuig, dat uit Curagao zal vertrekken, als de O 12 en de O 14 daar zullen zijn aangekomen, wordt ongeveer 24 Mei in de Straat van Gibral tar verwacht en zal het commando van de Hertog Hendrik overnemen, die dan in de buurt de eigenlijke oefenreis gaat maken, want van de uit circa 350 koppen bestaande bemanning zijn er 200 nieuwelingen, waarvan een 100 in de opleiding; ditmaal gaan de derde-jaars adelborsten mee op oefenreis; de vorige reis waren het de eerste-jaarsadelborsten. Deze >efenreis gaat naar Ponte Delgada, Horta en FunchaL De Hertog Hendrik blijft dus in de buurt van de Straat van Gibraltar; het schip wordt over 3 maanden, ongeveer 23 Juli weer in Nieuwe diep verwacht. Toen wij Zaterdagmorgen een bezoek brachten aan boord van de Hertog Hendrik, die in het midden van het bassin lag te proefdraaien want ook de machines zijn grondig nagekeken en hebben een goede beurt gehad was men druk bezig met het inladen van munitie, pro viand en bagage. Ook voor de beide O-booten, die zich in de Straat van Gibraltar bevinden, wordt een en ander meegenomen. Behalve een belangrijke hoeveelheid, in kleine kistjes verpakte nieuwe munitie voor het nieu we afweergeschut bevindt zich een groot aantal kisten oude, onbruikbare munitie van de Hem- brug aan boord, die ergens op den Oceaan op een diepe plek over boord zal worden ge gooid. Het spreekt vanzelf, dat de Hertog Hendrik ook uiterlijk is opgeknapt en een extra streekje grijze verf heeft gekregen. Het uitvoerend comité tot verkoop van de Emmabloem te Den Haag deelt ons mede, dat het zoowel van H. M. de Koningin als van H. K. H. Prinses Juliana een belangrijke gift mocht ontvangen voor de a.s. collecte, welke op Dinsdag 27 April in de Residentie wordt gehou den. .A®, 9 9 99 99 Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot reorganisatie van het Spoorwegbedrijf is het volgende ontleend: Verschillende leden waren van meening, dat de bedoelingen, die oorspronkelijk bij de in diening van dit wetsontwerp hebben voorge zeten, niet ten volle tot haar recht zijn ge komen. Zoo achtten zij met betrekking tot de vermindering van de overkapitalisatie de voor gestelde regeling niet voldoende. Andere leden, hoewel erkennende, dat de voorgestelde regeling verlichting zal brengen in den druk van de zware lasten van het Spoorwegbedrijf ten aanzien van de staats financiën, waren niettemin van oordeel, dat die verlichting reëel bestaat in hetgeen obli gatiehouders en aandeelhouders (voor zoover althans particulieren betreft) voortaan minder zullen ontvangen aan rente of dividend dan thans het geval is, in hoofdzaak neerkomende op een teruggang van 4 op 3 procent. Van een volledige saneering, aldus de hier aan het woord zijnde leden, kan bezwaarlijk sprake zijn. Onder den nieuwen beheersvorm toch zal alles zoo goed als bij het oude blijven en zij stelden de vraag, of het geen aanbeveling had verdiend, ook ten opzichte van het administra tief en technisch beheer tot reorganisatie over te gaan en aldus te breken met veel van het geen thans nog van de oude maatschappijen Staatsspoorwegen en Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij uit gewoonte of traditie is overgebleven. Enkele leden waren van meening, dat uit het onderhavige wetsontwerp en in het bijzonder uit de ontwerp-statuten moet worden afgeleid, dat het in de bedoeling ligt, aan de Spoorwegen overwegenden in vloed in het geheele vervoerwezen toe te kennen. Eenige leden gaven te kennen, dat zij geen uitbreiding van de bemoeiingen van de Spoorwegen op het gebied van het ver voer wenschten, althans zoolang geen co ördinatie op dit terrein zou zijn tot stand gebracht. Zij drongen aan op beperking van het autobedrijf der spoorwegen. Verschillende leden stelden de vraag, welke de positie van de commissarissen zal zijn on der den nieuwen beheersvorm. Enkele leden waren van meening, dat het woord „reorganisatie" in het onderhavige ge val niet als juist kan worden aangemerkt. Huns inziens toch wordt slechts beoogd de doorvoe ring van bepaalde financieele manipulaties. noodig, omdat de spoorwegen feitelijk een faillissement nabij zijn. Het werkelijke tekort bedraagt 554.000.000, waarvan 325.000.000 ten nadeele van het pensioenfonds, dat dien tengevolge jaarlijks 13.000.000 aan rente derft, en 229.000.000 aan overkapitalisatie. De N.V. Gokkes te Den Haag is, naar de Tel. verneemt, voornemens, naar aanleiding van het prijsgeven van de lading van de Sarkani aan de nationalisten, een actie tot schadevergoeding in te stellen tegen den Nederlandschen Staat. Zooals men zich herinnert, heeft de Java aan de Sarkani op 16 April convooigeleide ge weigerd, omdat de marinestaf opdracht had ge geven dit vaartuig niet te convooieeren. Mr. S. Polak te Rotterdam heeft te dier zake een schriftelijk advies opgesteld, waarin hij concludeert, dat voor de regeering geen enkele reden bestond om convooi te weigeren. Zaterdag is op de Algemeene Begraafplaats te Huisduinen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Jacob Been, een der oudste men- sehenredders van ons land. Bij de begrafenis die een eenvoudig karakter droeg waren aanwezig de besturen der vereeni- gingen Moed, Volharding, Zelfopoffering, het Heldersche Reddingsfonds en de afd. der Noord- Zuid-Holl. Reddingsmaatschappij. Aan de groe ve is het woord gevoerd door de heeren Van Diest en 'ïan Dok, resp. bestuursleden van de Noord-Zuid-Hollandsehe Re<Jdingsmaatschappy en van Moed, Volharding, Zelfopoffering. Men schrjjft ons: Met ingang van 1 Mei a.s. zal door de K. N. I. L. M. een nieuwe dienstregeling worden in gevoerd, waarbij aan hare diensten eenige be langrijke uitbreidingen zullen worden gegeven. De verschillende uitbreidingen zijn: De dienst tusschen Java en Balikpapan zal worden verdubbeld. Door deze regeling zal op de BataviaSoe- rabaja lijn op twee dagen der week, naast den ochtenddienst, een snelle namiddagdienst wor den gegeven. Semarang zal van 1 Mei a.s. af in beide rich tingen 4 maal in plaats van zooals tot dus verre 3 maal per week worden aangeloopen. De dienst tusschen Soerabaja en den Pasar (Bali) wordt verdubeld. Tusschen Batavia en Bandoeng wordt we derom een derde (namiddag-) dienst ingesteld. Zaterdag zijn de werkzaamheden van de lange golf-radio-omroepconferentie, welke in den meest vriendschappelijken geest zijn ge houden, geëindigd. Het resultaat kan worden samengevat aan de hand van de besprekingen over een Neder- landsch voorstel, dat rekening hield met de bijzondere omstandigheden, waarin verscheidene landen, zoowel ten aanzien van den radio-om roep, als met betrekking tot de andere radio diensten in het bijzonder de radio-luchtvaart en de niet voor openbaar verkeer bestemde diensten verkeeren. Wat betreft den radio-omroep streefde het Nederlandsche voorstel er naar, de radio-om- roepstations Oslo (Noorwegen) en Lahti (Fin land) in den band van 255 tot 265 kc-s te plaatsen. Door dezen maatregel zouden Roemenië zoo wel als Nederland de beschikking over een eigen lange omroepgolf verkrijgen, omdat Lahti al dus de golf van 166 kc-s zou verlaten en daar voor dus een plaats vrij zou komen in het bo venste deel van den langen omroepgolfband. Op deze wijze zouden zoowel Finland, dat op het oogenblik ernstige moeilijkheden met zijn omroepgolf heeft, als Roemenië en Nederland geholpen zijn. Na langdurige besprekingen konden de meeste landen, zij het sommige met een reserve, zich met dit voorstel vereenigen, uitgezonderd een 2-tal der hierbij betrok ken voornaamste landen, waarvan het eene in geen wijziging meende te kunnen toe stemmen vóór de aanstaande conferentie te Cairo. In deze omstandigheden kon het Neder landsche voorstel voor het oogenblik niet worden aangenomen. Echter zal het in de betrokken landen nader worden bestudeerd. Ten slotte is er nog een ander plan aan de orde geweest, dat, hoewel het van verscheidene zijden instemming ondervond, wegens het ont breken ter conferentie van twee der daarbij be trokken landen, evenmin voor dadelijke aan vaarding vatbaar was. De Engelsche en de Nederlandsche admini stratie zijn aangewezen, om met deze ontbre kende landen het noodige contact te zoeken voor een zoo mogelijke verwezenlijking van dit plan, omtrent den inhoud waarvan thans geen mededeeling kan worden gedaan. Het Noorsche motorschip Bralanta kreeg hedenmorgen op zee motordefect en vroeg om hulp. De sleepboot „Noordzee" is uitgevaren en heeft het schip vastgemaakt. Het wordt naar Rotterdam gesleept. De „Bra lanta" is geladen en was op weg van Curagao naar Rotterdam. Zaterdagavond van 8.35 tot 10 uur heb ben de vier groote omroepvereenigingen, de K.R.O., V.A.RA., A.V.R.O. en N.C.R.V.. gezamenlijk een radio-avond gegeven ten bate van het Algemeen Steunfonds voor Inheemsche Beboeftigen (A.S.I.B.)Het pro gramma werd geopend met het Wilhelmus, waarna mevrouw A. C. de Jonge geboren baronesse van Wassenaar, de echtgenoote van den vorigen Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, ,de oprichtster van het A.S.I.B. (in Augustus 1935) een korte toe spraak hield, waarin zij het doel van het AS.I.B. nader uiteenzette. Uitvoerig behandelde mevrouw De Jonge de vraag, wat er haar toe gebracht heeft het A.S.I.B. in Indië op te richten; zij gaf daarbij aan, hoe deze stichting op Java en Madoera. waar hulp zeer noodig is, werkt. Spreekster eindigde haar toespraak met de hoop uit te spreken/ dat zeer veel Nederlanders de gelegen heid zullen aangrijpen iets te offeren voor anze Javaansche, Soendaneesche en Madoereesche broeders en zusters, die momenteel, buiten hun schuld, in grooten nood verkeeren. Vervolgens zongen Sophie Haase-Pieneman en Freddy Kroon van Drunen met het Columbia- orkest een aantal liederen. Hierna was het woord aan den oud-Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-Indië, minis ter van Staat, Z.Exc. mr. D. Fock, die een har telijk woord van aanbeveling voor het A.S.I.B. sprak en de hoop uitte, dat zeer vele landge- r.ooten hun steun aan het A.S.I.B. zullen ge ven. Voordat de oud-minister van koloniën Ch. J. I. M. Weiter, de voorzitter van het hoofd comité voor het A.S.I.B. in Nederland, het woord voerde, werd nog muziek ten gehoore gebracht van de Hawaiian Syncopaters, opgenomen door de N.I.R.O.M. Ds heer Weiter wees er in zijn korte toespraak eveneens op, dat steun voor deze behoeftigen zeer noodig is en ook hy hoopte, dat de oplossing van den luisterwed- strijd door duizenden zal worden ingezonden. (Adres: secretariaat A.S.I.B., Koningin Emma- kade 194, Den Haag). Ook Tholen en Van Lier deden zich hooren, terwijl voor afwisseling van het geslaagde en goed-georganiseerde programma krontjong- muziek ten gehoore gebracht werd. De algemeene secretaris-penningmeester van het AB.I.B. in Indië, de ritmeester der cavalerie van het K.N.I.L., G. A. de Stoppelaar. thans met verlof hier te lande, deed in zijn rede vooral uitkomen, dat er thans door het AS.I.B. eenige honderdduizenden personen geholpen kunnen worden. De gelden, welke Nederland bij een zal brengen, zijn in de eerste plaats be stemd voor de twee groote steden op Java: Ba tavia en Soerabaya, doch ook voor andere ste den. als b.v. Semarang. Ook deze spreker wees op het groote belang, deze actie thans te steu nen Nadat de bekende K.L.M.-marsch van Willy Schootemeyer, uitgevoerd door harmo nie-orkest, gespeeld was, kwam de luister wedstrijd: het orakel van Poeloe Asib aan de beurt. Een onbekende conferencier leid de een en ander in. Deze aardige prijsvraag zal den luisteraars stellig geen moeilijkhe den opgeleverd hebben, zoodat het hoofd comité voor het A.S.I.B. in Nederland er waarschijnlijk wel van verzekerd kan zijn, dat duizenden oplossingen (op briefkaarten met ten minste 25 cent extra aan postze gels boven de gewone frankeerwaarde, ten bate van het AB.I.B.) zullen worden inge zonden. Het postgironummer, door mevr. de Jonge nog genoemd, is eveneens gemak- kehjk te onthouden: 280.000, kantoor Den Haag. Menigeen zal begrepen hebben, dat „blank" hier iets kan doen voor „bruin" en men mag gereedelijjk aannemen, dat duizenden luiste raars dezen Indischen avond met aandacht gevolgd hebben en in de komende dagen de oplossing van den wedstrijd, welke nader om schreven werd in de radio-organen van 17 de zer, zullen inzenden. De termijn van deze in zending sluit op 5 Mei as. Het Hoofdcomité voor het A.S.I.B. in Neder land verzoekt ons nog te willen melden, dat het voldoende is, alleen den slagzin van der. luisterwedstrijd te vermelden. Omschryving dezer 14 te vinden namen is niet strikt nood zakelijk. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen voor de met ingang van Maandag 26 April 1937 aan haar te leveren var kens,, bestemd voor baconbereiding, verhoogd zijn met 3 cent per kg. geslacht gewicht. Deze pryzeo zijn tot wederopzegging als volgt: Prijs per kg. geslacht gewicht in centen: Kwaliteit. Beneden Van Van Van Van Van 50 54 58 67 76 50 kg. tot tot tot tot tot 53 57 66 75 80 kg. kg. kg. kg. kg. IA naar 61 64 66 64 62 IB HA kwali 59 62 64 62 60 IC IIB HIA teit 57 60 62 60 58 IIC niB max. 55 58 60 58 56 50 53 56 58 56 54 cent 51 54 56 54 52 Onder geslacht gewicht wordt verstaan het koud gewicht na slachting (d.i. het warm ge wicht verminderd met 2 pCt.). Deze prijzen worden verlaagd met 2 cent per kg., wanneer de varkens als nood- en spoedge vallen zyn aangeboden; met 5 cent per kg. wan neer het spek der varkens na slachting zacht blijkt te zyn en wanneer het varken na slach ting strepen, vlekken of onderhuidsche bloed uitstortingen vertoont, waarvan de aanwezigheid reeds bij de afneming door den kringzaakvoer der is geconstateerd. Voor varkens, welke voor het risico van den leverancier zijn afgenomen, worden deze prijzen alleen dan uitbetaald, wan neer deze varkens na slachting in goede con ditie zijn. Is zulks niet het geval, dan wordt de werkelyke waarde na slachting vergoed. Zeugen, beeren of binnenbeeren mogen niet geleverd worden. Blijkt het varken na slachting toch een binnenbeer te zyn, dan geschiedt de betaling op basis van 60 pCt. der genoemde prij zen, tenzy de kringzaakvoerder reeds bij de ont vangst de meening heeft geuit, dat het varken vermoedelijk een binnenbeer is, in welk geval niet meer dan de werkelijke waarde na slach ting wordt vergoed. Deze prijzen gelden niet voor de varkens, welke bestemd zyn om levend te worden uitgevoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5