Fortitudo kampioen Md mêaal mn ém da§ Het Zeemonster van Nagasaki Fraaie zege van het Nederlandsche hockey-elftal op Duitschland Een week I verschrikkingen UITSTEKEND BESLUIT VAN EEN GOED SEIZOEN MAANDAG 26 APRIL 1937 Een spannende strijd, waarvan de rust met blanken stand aanbrak Vijftigste interland van De Waal ATHLETIEK NIEUW WERELDRECORD 4X1 MIJL ESTAFETTE Op 17 min. 16.1 sec. gebracht TWEEDE KLASSE I.V.C.B. N.E.A. en Always Forward eindigen gelijk K.N.V.B. H.V.C. PROMOVEERT NAAR DE TWEEDE KLASSE Volewijckers in Amersfoort met 71 geklopt LAWNTENNIS HOOFDKLASSE Rhijnauwen IA.T.V.I 55 O. v.v.o. H.V.C.De Volewijckers 71 ZaandijkD.W.V. 10 Thor ILeimonias I 46 Leimonias IISpiegel I 91 EERSTE KLASSE FestinaD.D.V. II 55 kousen Groen-WitHilversum 73 HaarlemT.C.H. 73 NAAR HET ENGELSCH WIELRENNEN Pijnenburg boekt een fraai succes Richard te Antwerpen in de achtervolging geklopt Wielerbaan te Leeuwarden Tn het Olympisch Stadion te Amster dam heeft het Nederlandsche Hockey-elf tal een buitengewoon succesvol seizoen be sloten met een kleine maar verdiende over winning op het sterke Duitsche elftal. Na een puntlooze spannende eerste speelhelft wierpen de Nederlanders zich met groot enthousiasme in den strijd en forceerden na ruim vijf minuten een strafcomer, die Westerkamp op onverbeterlijke wijze be nutte, een voorsprong welken Nederland tot het einde wist te behouden. Het Duitsche Hockey-elftal Lichtenfeld (d.), Aui der Heide, Griesinger (a.), Gerdes, Keiler, Schmalix (m.), Kacsman, Schulz, Uhl, Weiss, Herting (v.), dat, gelet op de berichten in de Duitsche Sportpers met de zekerheid van een overwinning voor oogen naar Amsterdam kwam, Werd overwonnen door het geweldig élan waar mede onze spelers zich in den strijd wierpen. Het experiment met de halflinie, de opstelling van Caviet dus op de mid-half-plaats en deLoo- Per rechts- en Cuperus links-half slaagde vol komen. Caviet heeft een buitengewoon goeden Wedstrijd op de voor hem vreemde en moeilijke spilplaats gespeeld en na hem moet onmiddel lijk de Looper genoemd worden, die den gevaar lijken vleugel Weiss—Herting prachtig in be dwang hield. Het hooge tempo door de Duitschers ingezet Werd met het juiste tegenspel beantwoord, zoo dat men in de eerste speelhelft een gelijk op- gaanden strijd te aanschouwen kreeg. De Ne derlandsche aanvallen werden prachtig door den voortreffelijk spelenden v. d. Berg geleid. Schnitger miste kort achter elkaar twee op gelegde kansen door hard naast het open doel te pushen. Het vleugelspel van Gunning en Vooral van Esser was mede zeer goed. De Roos kreeg alleen in het laatste kwartier zijn spel te Pakken. In de middenlinie viel Cuperus tegen en de Stichtsche speler had bepaald zwakke momenten. Over het geheel genomen viel het Duitsche spel tegen, doch men kan ook zeggen dat het Nederlandsche elftal de Duitschers niet beter liet spelen. In de achterhoede vormde captain de Waal het groote struikelblok en zijn 50ste internationale wedstrijd was een der beste welke hij ooit gespeeld heeft. Hij werd Prachtig gesteund door Westerkamp en Anjema Verrichtte het weinige werk dat hij' kreeg op lustige wijze zonder fouten. Bij de Duitschers Waren Keiler en Schulz de uitblinkers die een technisch hoogstaande partij hockey lieten zien. Vóór de rust scoorde Duitschland weliswaar tweemaal, het eerst na een prachtig opgezetten aanval door Weiss die in buitenspelpositie den bal kreeg en vervolgens uit een strafcomer. Bei de doelpunten werden geannuleerd. De tweede helft was de meest spannende. Er Werd aan Nederlandsche zijde buitengewoon en thousiast gespeeld en vijf minuten na de her- Vatting benutte Westerkamp een door Esser aangegeven strafcomer door den bal laag en hard in het doel te schieten. De Waal trok nu spoedig Esser als derde back en Schnitger in de halflinie terug, waardoor de Duitsche voorhoede meer aanvallend kon optreden, doch geen kans kreeg door de hechte Nederlandsche verdediging heen te komen. Onder geweldig enthousiasme Van publiek en spelers werd het einde van den op uitstekende wijze door de heeren van, 't Lam (Nederland) en Hörmann (Duitschland) gelei den wedstrijd gefloten. De Waal die vóór den aanvang van den strijd naar aanleiding van Zijn 50sten wedstrijd gehuldigd en met een krans De ploeg van Indiana is er te Philadelphia in geslaagd het wereldrecord 4x1 mijl estafette te verbeteren en op 17 min. 16,1 te brengen. Deze ploeg bestond uit Donald Lash, Melvern Trutt, Jim Deckart en Jim Smith. Het oude wereldrecord stond op naam van de Illinois A.C., welke vereeniging met haar ath- leten Krogh, Buker, Watson en Ray op 23 Juni 1923 te Chicago een tijd gemaakt had van 17 min. 21,4 sec. Wel verbeterde het team, be staande uit Hornborstel, Venzke, San Romani en Cunningham op 15 Augustus 1936 te Londen dit wereldrecord door deze 4 mijlen af te leg gen in den tijd van 17 min. 17,2 sec., doch deze Prestatie is nimmer als wereldrecord erkend. omhangen werd, kon een grootsche ovatie in ontvangst nemen en werd op de schouders van zijn medespelers van het veld gedragen. De wedstrijd was de vijftiende tusschen beide landen gespeeld en de stand is thans: Duitschland Nederland 15 15 9 3 3 3 3 9 21 45—17 9 17—45 Het Nederlandsche elftal was aldus samen gesteld: Doel: Anjema. Achter: de Waal en Westerkamp. Midden: de Looper, Caviet en Cuperus. Voor: Gunning, Schnitger, van den Berg, de Roos en Esser. In de tweede klasse van den L V. C. B. is het gisteren gegaan, zooals wij Zaterdag reeds hadden voorzien. Fortitudo legde nX beslag op den titel, hoewel de Culemborg- sche club nog heel wat tegenstand onder vond van Hertha en met een puntloos gelijk spel genoegen moest nemen. In West lb won N.E.A. met groot verschil, n.l. 101 van Constantius, waardoor de club uit Ouderkerk met evenveel punten als Always Forward de competitie heeft beëindigd. Men krijgt hier dus tusschen beide clubs een be slissingswedstrijd met het kampioenschap als inzet. Saestum verloor voorts in Zeist met 43 van Zwaluwen Vooruit, V.I.C. klopte in Amsterdam The Victory met 3—1 en V.E.P. won in West II met 32 van de Spartaan-reserves, Waardoor de club uit Woerden nu nog een kans heeft om zich veilig te stellen. De ranglijsten zijn aldus: West la. Fortitudo 16 12 3 1 27 53—13 L. V. V. 16 11 3 2 25 50—23 Olympia 15 12 0 3 24 43—27 Hertha 15 6 2 7 14 27—41 Saestum 15 5 3 7 13 37—29 M. S. V. 14 4 3 7 11 23—27 Zwal. Vooruit 14 4 3 7 11 27—37 V. V. IJ. 2 15 2 3 10 7 17—30 Semper Avanti 14 1 0 13 2 15—73 West Ib. N. E. A. 18 11 5 2 27 82—31 Alw. Forward 18 12 3 3 27 51—26 D. O. S. S. 18 11 0 7 22 53—38 R. K. A. V. 18 11 0 7 22 39—29 Zwaluwen 18 7 4 7 18 29—43 Volendam 2 16 7 1 8 15 40—53 V. I. C. 18 6 3 9 15 52—45 Constantius 16 6 1 9 13 36—54 V. V. A. 2 16 5 0 11 10 29—60 The Victory 15 2 1 12 5 33—65 West lib. D. O. N. K. 18 13 1 4 27 54—29 Blauw Zwart 18 11 3 4 25 54—29 Aeolus 18 11 2 5 24 51—43 Celer 18 10 2 6 22 50—39 Oliveo 17 7 2 8 16 44—39 V. V. L. 17 5 5 7 15 41—37 Wilhelmus 18 5 5 8 15 32—39 V. V. P. 17 4 4 9 12 35—54 V. E. P. 17 4 2 11 10 24—47 Spartaan 2 18 4 2 12 10 28—64 En modern, dat mijn wagen is: met ingebouwde radio. (L'Antol. De beslissende wedstrijd voor de promotie naar de tweede klasse tusschen H. V. C. en Volewijckers is gisteren door de Amersfoort- sche club met groote cijfers gewonnen. Vole wijckers verloor nX met 71. H. V. C. promo veert door dit resultaat naar de tweede klasse. In de andere afdeeling heeft D. W. V. zijn kansen niet zien verbeteren, daar de Amster dammers gisteren tegen Zaandijk met 10 ten onder gingen. De standen zijn nu: voor, waaraan het harde werken van den Zaan dijker Engel niet vreemd was. Met kunst en vliegwerk wist de thuisclub haar doel voor den gelijkmaker te behoeden, waardoor D. W. V. niet kreeg, wat haar op zijn minst wel toekwam. Heerenenkelspel: R. de Brauw slaat A. C. Lijsen 5—7, 97, 86; N. C. Verloop verliest v. B. Ketjen 36, 06; W. Dreesmann Jr. ver liest van Mr. J. v. d. Berg 62, 36, 16. Damesenkelspel: mej. I. N. v. d. Horst ver liest van mej. M. Sluis 61, 57, 36; mej. E. Th. H. Dubois verliest van mevr. M. Bongers 6—1, 6—3. Gemengd dubbelspel: mej. I. N. v. d. Horst R. de Brauw verliezen van mej. SluisA. C. Lijsen 46, 64, 57; mej. Dubois en Ir. J. W. Bartelds slaan mevr. Bongers en G. Tho massen 62, 62. Heerendubbelspel: R. de Brauw en Ir. J. W. Bartelds verliezen van A. C. Lijsen en B. Ket jen 46, 3—6; N. C. Verloop en W. Dreesmann Jr. slaan Thomassen en Mr. J. van den Berg 10—8, 6—2. Damesdubbelspel: mej. I. N. van der Horst en mej. Dubois slaan mej. M. Sluis en mevr. M. Bongers 61, 62. Zaandyk 4 2 0 2 4 4r- 5 3 1 1 1 3 3— 2 D. W.V. 3 1 1 1 3 2— 2 H. V. C. 4 3 1 0 7 19— 8 Volewyckers 4 2 1 1 5 1416 Bioemendaal 4 0 0 4 0 6—15 Voor een groot aantal toeschouwers is H.V.C. er in geslaagd zijn concurrent De Volewijckers een overtuigende 71-nederlaag toe te brengen, waardoor de rood-witten hun promotie naar de 2<de klasse tot een feit hebben gemaakt. H. V. C. startte in een hoog tempo en wist door toedoen van v. Apeldoorn de score te openen (10). Spoedig hierop ontstond een tweede H. V. C.-doelpunt, na falen van Geerding (20). De Amsterdammers, die een nerveuzen indruk, maakten, konden niet aan den druk van H. V. C. ontkomen en moesten toezien, hoe Emo den stand op 30 bracht. Na de rust had aanvankelijk H. V. C. het beste van het spel en wist tot 40 uit te loopen. Een vijfde doelpunt van de Amersfoorters bezegelde het lot der groen-witten volkomen en hoewel v. d. Hilst nog de eer redde, had dit weinig meer te be teekenen (51). Kort vóór het einde profiteerde H.V.C. han dig van een inzinking in de defensie van de Volewijckers en maakte er door Kluvers en Emo 71 van De overwinning van H.V.C. was on tegenzeglijk verdiend, doch ietwat geflatteerd. Voor een zeer talrijk publiek heeft Zaandijk een zwaar bevochten zege behaald, al gaf deze uitslag lang niet de Juiste krachtsverhouding weer. Het beste gedeelte van den strijd waren de eerste drie kwartier, toen de Nieuwendammers eenigszins het windvoordeel hadden. D. W. V. liep hard van stapel, waardoor de Zaankanters alle aandacht aan hun verdedigende taak moes ten wijden. De achterhoede der bezoekers drong zoover op, dat dit na een kwartier noodlottig werd, toen Kuiper na een rush van korten af stand den Zaanschen aanhang deed juichen, 10. Wel legde D.W.V. na dezen tegenslag er een extra schepje op, maar geleidelijk wisten de gastheeren zich aan de omklemming te ontwor stelen. Ook na de hervatting kwamen de Nieuwen dammers weer sterk opzetten, gepaard door een groote dosis enthousiasme. Weinig serieuze schoten deden zich hierbij Heerenenkelspel: Uhlenbeck verl. van Kar- sten 36, 16; Nieuwenhuys slaat Heynen 64, 75; Sitaan verliest van Fabius 36, 2—6. Damesenkelspel: mej. van Lindonk slaat mevr. van Berkel 26, 64, 63; mevr. van Steenbergen slaat mej. Hefting 62, 68, 75. Gemengd dubbelspel: mej. van Lindonk en Uhlenbeck verliezen van mevr. van Berkel en Karsten 63, 16, 26; mej. Ir. de Quant en Brandsma verliezen van mej. Hefting en Hey nen 36, 36. Heerendubbelspel: Uhlenbeck en Nieuwen huys verliezen van Heynen en Karsten 46, 79; Brandsma en Sitaan slaan van Berkel en Fabius 64, 36, 75. f Damesdubbelspel: mej. de Quant en mej. v. Lindonk verliezen van mevr. van Berkel en mej. Hefting 63, 16, 36. Heerenenkelspel: Marinkelle slaat Rinkel 62, 61; Imhoff slaat Dreesman 86, 62; Cabot slaat van Erk 61, 63. Damesenkelspel: mej. Kerckhoff slaat mej. Mechel 46, 6—4, 63; mevr. Joncquière slaat mej. Knottenbelt 63, 63. Gemengd dubbelspel: mej. Kerckhoff en Im hoff verliezen van mej. Knottenbelt en Rinkel 06, 64, 46; mevr. Joncquière en Jacobson slaan mej. Mechel en Bensdorp 75, 63. Heerendubbelspel: Marinkelle en Imhof slaan Rinkel en van Erk 61, 64; Cabot en Jacob son slaan Dreesman en Bensdorp 62, 63. Damesdubbelspel: mevr. Joncquière en mej. Kerckhoff slaan mej. Mechel en mej. Knotten belt 6—4, 6—3. Heeren-enkelspel: G. Leembruggen sl. Wiegers 62, 63; Hoving verl. v. Wiener 26, 68; ir. Nauta verl. van Lissauer 75, 68, 16. Dames-enkelspel: mej. Terwindt sl. mevr. v. Gülick 61, 61; mevr. Reydon verl. van mej. Kiek 7—5, 2—6, 5—7. Gemend dubbelspel: mej. Terwindt en Hoving sl. v. mevr. v. Gülick en Wiener 6—2, 6—1; mevr. Reydon en ir. Nauta sl. mej. Kiek en Lissauer 6—2, 6—2. Heeren-dubbelspel: ir. Nauta en Hoving verl. van Wiener en Lissauer 26, 68; Leembrug gen en Enthoven verl. van Straus en Wiegers 36, 46. Dames-dubbelspel: mej. Terwindt en mevr. Reydon sl. mevr. v. Gülick en mej. Kiek 62, 62. Er was eens een man, die Bauer heette, maar hij was geen boer, want hij had een kousenfabriek. En in die kousenfabriek had Bauer honderd machines en tweehonderd man personeelgehad. Hij vervaardigde op die machines honderden zijden kousen en hij had nog duizenden paren in voorraad, want hij verkocht niet, wat hij aanmaakte. Daarom had Bauer honderdduizend zorgen van allerlei aard en omdat hij er overdag niet aan wilde denken, kon hij er 's nachts niet van- slapen. De heer Bauer ging dus over de geheele linie achteruit. En toen besloot Bauer personeel te ontslaan, want hij had te weinig geld, en daarna ver kocht Bauer machines, want hij had te veel kousen. En toen Bauer nog vijftig man perso neel over had en vijfentwintig machines, kreeg hij gelegenheid om aan iets anders te denken en hijdacht aan de Noorderzon. Maar omdat Bauer van goeden huize was, werd hij opge nomen in een sanatorium en hij ontdekte daar zijn hersens. De volmaakte rust na overstelpenden arbeid, de weldadige stilte na afmattend lawaai der machines, de vrijheid na een slavenleven too- verden Bauer om tot een normaal mensch. Toen Bauer na twee jaar weder aan de maat schappij werd aangeboden, bestond de verras sing van dit geschenk daarin, dat hij in die ge meenschap thans terugkeerde als. kousen fabrikant. Bauer constateerde met genoegen, dat de fabriek gesloten was en leeg stond, omdat nie mand er voor gevoeld had, „daar in te stap pen." Tot zijn tevredenheid merkte Bauer op, dat de volledige inventaris afwezig was, daar alles was verkocht om zijn schulden te betalen. Bauer zag glimlachend, dat op de kantoren geen blaadje papier zelfs was achtergelaten en hij juichte, toen hij den geheelen voorraad kou sen verdwenen zag. In zijn pas ontdekte en dus ongebruikte hersens vond Bauer een aantal prachtige ideeën en nuchtere zakelijkheid. Toen begon de betooverde Bauer te werken; hij verdween uit de openbaarheid en voerde tot in finesses zijn plan uit. Dat was vroeger; nu is Bauer weer op de markt. Als een moderne ridder is hij „in den wind" gegaan. Bauer is fabrikant, reiziger, expediteur, be zorger en kassier. Bauer bezocht een firma: l.Mode en kousen zijn een onafscheidelijk be grip geworden, mijnheer. Reeds lang is de kous niet meer een detail, maar een kleedingstuk op zich. Iedere elegante vrouw weet, welk een groeten invloed de juist gekozen kleur kous be- teekent bij den indruk, welken haar verschij ning maakt. Noemt u mij eens de kleur, welke volkomen harmonisch past bij een zacht-groen kleedje, of bij een zwart avondtoilet of een En- gelsch sport-costuum. Er bestaat geen kous in de juiste tint daarvoor. Evenmin kunt u mij van de tegen woordige, meest i" moderne tinten Z? lnY)r1p er één noemen, welke geheel vol- doet bij bruin, de schakeeringen I van blauw en het warme hoogrood tot hard geel. Maar ik, mijn heer, heb de oplossing voor u, ik breng u de zijden kous in een tint, welke de lievelingskleur der vrouwen is, waarvan men aanvoelt, dat zij een rage, een manie, zal worden. Nu nog breng ik een tint, waarvoor u thans nog zelf den verkoopprijs zult kunnen aangeven, later zal ik mijn prijs daarop hebben ingesteld. Ik breng u, mijnheer, de zijden dameskous, welke ,.le dernier cri" zal zijn en de eisch van de mode, ik breng u de blonde kous!" En toen verkocht Bauer na enkele zakelijke bepalingen en een tactisch spontane nabetrach ting een gros blonde dameskousen aan dien fir mant. En hij was slechts één uit velen en later uit duizenden, want de blonde kous voldeed buitengewoon, was inderdaad een voldoening voor de gaarne elegante vrouw. De blonde kous maakte furore en toen ieder een „er mee liep," was Bauer een rijk man. hij had een kousenfabriek met duizend machines en tienduizend man personeelgehad, want hij leefde aan de Rivièra in een prachtvolle villa „van zijn centen." Als u meent, dat dit een sprookje was, ver gist u zich geweldig, want u, dames, zult zeer binnenkort werkelijk de blonde kous bij voor keur dragen en wij, mannen, zullen deze bij ieder uwer veelkleurige costuums (moeten) be wonderen. Heeren-enkelspel: Opwyrda verl. van G. W. van Stapele 6—8, 06; dr. Slotemaker sl. J. C. Schönfeld 6—2, 6—8, 64; W. Zweedijk sl. C. v. d. Hagen 62, 61. Dames-enkelspel: mej. W. v. d. Grinten sl. mevr. Van Lidth de Jeude 64, 61; mej. E. Keizer sl. mej. Hulshoff Pol 62, 63. Gemengd dubbelspel: mej. v. d. Grinten en Opwyrda sl. mej. Hulshoff Pol en v. Stapele 3—6, 64, 61; mej. Keizer en dr. J. v. Bloois verl. van mevr. Van Lidth de Jeude en Schön feld 3—6, 1—6. Heeren-dubbelspel: dr. Slotemaker en ir. Zweedijk verl. van Van Stapele en Schönfeld 68, 16; dr. Van Bloois en Opwyrda sl. C. v. d. Hagen en Doorman 63, 36, 64. Dames-dubbelspel: mej. v. d. Grinten en mej. Keizer sl. mevr. Van Lidth de Jeude en mej. Hulshoff Pol 8—6, 86. Heeren-enkelspel: E. Kauffman sl. J. v. d. Bliek 6—4, 6—3; J. Ouders verl. van H. Knoop 26, 16; J. van der Stadt verl. van C. Ferd- man 75, 46, 26. Dames-enkelspel: Fr. van Riemsdijk sl. mevr. van Renesse 63, 64; mevr. de GraafBrauns sl. mej. Renses 61, 61. Heeren-dubbelspel: jhr. P. Quarles van Uf- ford en J. Ouders sl. H. Knoop en Hans Blom 64, 75; Kern en E. Kauffman sl. Van der Bliek en Eerdman 61, 60. Dames-dubbelspel: mevr. de GraafBrauns en mevr. Eikhout sl. mej. De Jong en mej. Renses 26, 60, 62. Gemengd dubbelspel: mevr. Kern en Jhr. P. Quarles van Ufford verl. van mej. De Jong en H. Knoop 36, 46; mevr. Elhorst en F. El- horst sl. mevr. v. Renesse en Hans Blom 8—6, 6—2. Met den dag werd hun toestand erger. Zelf konden ze met moeite voortkruipen, terwijl het zeemonster ziek op de gloeiende siteenen lag. „Als dat zoo doorgaat is het zeemonster heelemaal uitgedroogd voordat we Artis bereikt hebben," zei Piet Maar gelukkig kwam er uitkomst. Op zekeren dag pakten zich zware Wolken samen boven de uitgedroogde vlakte en toen be gon het opeens te regenen dat het een lust was. Druppels wa ren het niet meer, die naar beneden vielen, maar stralen water. „Het lijkt wel of alle hemelsluizen zich hebben geopend,' zei Piet Prikkel. Drein Drentel was de eerste die weer begon te klagen. Nau welijks had hjj zijn dorst gelescht, of hij begon te mopperen dat het zoo lang en zoo hard regende. Piet werd kwaad en zei dat hij nu eindelijk eens met zijn gezanik op moest houden. Ik was blij, dat mijn verblijf op Foundeyre Abbey tot zulk een onverwacht einde was geko men. Maar zou die reis naar Australië soms een voorwendsel zijn, óm mij weg te zenden, om dat mijn getuigenis soms lastig kon wezen in geval van mogelijke ontdekkingen?.... Zou het dan toch een menschelijke kreet zijn ge weest?Zou ik vandaag meegenomen wor den naar de stad, opdat ik geen verder onder zoek zou kunnen instellen?.... Maar dit stond bij mij vast, dat ik, vóór ik Foundeyre Abbey verliet, toch nog eens een bezoek zou hebben gebracht aan Friar's Tower! In den trein deed Mrs. Garbutt haar best, zich zoo aangenaam mogelijk tegenover mij te maken. Consuelo was echter zeer stil en teruggetrokken. Waarschijnlijk had hij niet op Biet de door zijn moeder gevolgde taktiek. Toen wij Waterloostation bereikten, hielp hij ons in een taxi en nadat wij afgesproken had den, elkaar om half twee te ontmoeten in „The Criterion", gingen wij uiteen. Nu werd mij ineens het raadsel opgelost, In het Sportpaleis te Antwerpen heeft het Belgische Sportblad „Sportwereld" ter gelegen heid van zijn 25-jarig bestaan wedstrijden in verschillende takken van sport uitgeschreven. Bij het wielrennen ging de belangstelling vooral uit naar de achtervolgingswedstrijden tus schen den houder van het werelduurrecord, den Franschman Richard en onzen landgenoot Pij nenburg, die als de twee beste achtervolgers be kend staan. Men had aan dezen wedstrijd dan ook den naam van officieus wereldkampioen schap gegeven. Onze landgenoot bleek in schitterenden vorm te zijn en haalde over 5 K.M. in den tijd van 6 min. 201/5 sec. 115 meter op den Fransch man in. Een koppel-achtervolging tusschen Wals Slaats en LonckeDebruycker werd door onze landgenooten gewonnen. De uitslagen luidden: Tijdrace over 500 meter met vliegenden start: 1. Pecqeux 30 4/5 sec., 2. Huijs 32 3/5 sec. Koppel-achtervolgingswedstrijd over maxi maal 5 K.M.: 1. WalsSlaats halen Loncke Debruijcker in na 2770 KM. in 3 min. 17 sec. Achtervolgingswedstrijden over max. 5 K.M. individueel: 1. Huijs loopt over 5 K.M. in 6 min. 24 4/5 sec. 40 meter op Pecqeux in; Pijnenburg loopt over 5 K.M. in 6 min. 20 1/5 sec. 115 meter op Richard in. De uitslagen van de Zondag op de wielerbaan te Leeuwarden gehouden wedstrijden luiden als volgt: Sprintwedstrijden over 600 meter. Eerste se rie: 1 J. van Egmond 13,2 sec.; 2 K. Bakker 13,3 sec.; tweede serie: 1 T. Merkens 13,4 sec.; 2 J. v. d. Heuvel 13,5 sec.; derde serie: 1 T. Merkens 13 sec.; 2 J. van Egmond 13,2 sec.; vierde serie; 1 J. v. d. Heuvel 13,1 sec.; 2 K. Bakker 13,2 sec.; vijfde serie: 1 J. van Egmond 13,1 sec.; 2 J. v. d. Heuvel 13,2 sec.; zesde serie: 1 T. Merkens 13,2 sec.; 2 K. Bakker 13,3 sec. Totale uitslag: 1 T. Merkens, 6 pt.; 2 J. van Egmond 5 pt.; 3 J. v. d. Heuvel 4 pt.; 4 K. Bakker 3 pt. Afval wedstrijd voor profs en onafhankelijken over 7 KM.: 1 C. Hurtgen, 2 M. Schotman, 3 J. Leijenaar. Koppelwedstrijd voor profs en onafhankelijken over 60 K.M.: 1 K. BakkerJ. Cremers 1 pnt. Op twee ronden: 2 T. MerkensC. Hurtgen 9 p. Op drie ronden: 3 J. van EgmondH. Jazet 10 pt.; 4 J. HiemstraD. Kanon 9 pt. Op vier ron den: 5 J. BoslandR. Loskamp 3 pt. Op vijf ronden: 6 J. LeijenaarJ. Kamminga 1 pt. Op zes ronden. 7 P. BiesheuvelAlthuizen 0 pt. Tijd 1 uur 27,40 sec. waarom Mrs. Garbutt zoo vriendelijk tegen mij was geweest. ,Miss Phillips," begon ze, „ik ga u een gunst vragen." „Een gunst?" „Ja, zal het er niet lastiger en m\j zal het er veel makkelijker door gemaakt worden. Zou u een pakje willen gaan halen aan een adres, dat ik u noemen zal?" „U wilt mij toch wel vertellen, wat dit pakje bevat, Mrs. Garbutt? U moet denken, we weten nog maar zoo weinig van elkaar af en...." „Zeker, zeker. Wacht, ik moet even denken, Het leek mij eindeloos lang, eer zij de stilte verbrak en toen zei ze: „Dat pakje bevat schuldbekentenissen van mijn zoon, die ik van hem heb overgenomen; dus die nu mijn eigendom zijn." „En wat is dan uw reden, dat u ze zelf niet haalt?" „Inderdaad, u is wel een voorzichtige jonge dame! Kijk, ik wil niet zelf gezien worden, om dat ik niet wil, dat Con weet, hoe ik die schuld van hem overneem. Ik zou niet graag hebben, dat hij zich, wat dit betreft, aan mij verplicht voelde." ,Dat begrijp Ik," zei ik, met meer hartelijk heid, dan ik tot nog toe had getoond. „Ik zal het pakje gaan halen, Mrs. Garbutt." „Dank u zeer," antwoordde ze, mijn handen vattend. „Ik heb met veel moeilijkheden te kampen in den omgang met Consuelo. Vooral op het punt van geldzaken is hij zoo lastig. En nu moet u eens luisteren naar mijn instruc ties. Allereerst ga ik naar het magazijn van, Swan Edgar; daar zal ik wel een anderhalf uur werk hebben. Terwijl ik er ben, moet u dan gaan naar Jermynstreet 230. Kijk, hier rijden wij juist het eind van de straat voorbij en Edgar is precies tegenover het Circus; dus u künt niet missen! Dan belt u op nummer 230 aan en vraagt er de vrouw des huizes naar een pakje, dat daar voor veiligheid werd achter gelaten door Mr. Kibble. Past u vooral op, dat u den naam niet vergeet: Kibble. Dit is al, wat u te doen heeft. U brengt dan het pakje mee terug." „En als zij vraagt, wie mij gestuurd heeft, Mrs. Garbutt?" „Dat zal ze niet doen: ze verwacht, dat het gehaald zal worden. Gaat u nu eerst mee met mij naar het magazijn; dan weet u, waar u mij vinden kunt, als u terugkomt." Ik had geen moeite, het huis te vinden in Jermynstreet. Op de benedenverdieping was een winkel, maar ik belde aan bij het bovenhuis. Een net dienstmeisje deed mij open. „Wilt u zoo goed zijn mij een pakje te geven, dat voor veiligheid hier achtergelaten werd door Mr. Kibble?" vroeg ik. ,Komt u even binnen, Miss, dan zal ik er Madam naar vragen. Ik weet er niets van af." Ik ging binnen, geheel tégen mijn zin en wachtte in een donkere hall, terwijl het meisje naar beneden liep en sprak met haar werk geefster, die dadelijk boven kwam en mij noodigde binnen te gaan in een benauwd kamertje. „Wilt u Mr. Kibble spreken?" begon zij. Nog eer ik gelegenheid had. hierop ont kennend te antwoorden, ging zij voort met groote welbespraaktheid: „Ik ben blij, dat er eindelijk eens iemand naar hem vraagt, want ik was al bang, dat geen mensch in heel het land iets van z'n be staan afwist en nu is hij al sinds gisteren ochtend weg. Dat geeft mij zoo'n gevoel van verantwoordelijkheid ofschoon een hospita, die iemand in huis krijgt, die zélf niet naar referentiën vraagt en ze ook niet geeft, er eigenlijk niets aan doen kan, als ze niet weet, waar haar pensionnaire is. Vooral bij iemand als Mr. Kibble, die zóó rechtstreeks van de boot, hierheen was gekomen, nadat hij vijf en twintig jaar in Australië is geweest." „Neem mij niet kwalijk," zei ik, haar eindelijk in de rede vallend, „u vergist zich. Ik wil nie mand spreken. Ik werd hierheen gezonden, om het pakje, dat voor veiligheid bij u achtergelaten werd door Mr. Kibble." Ze keek naar mij, op een manier, waardoor ik mij opeens niet op mijn gemak voelde. „Heeft hijzelf er u om gestuurd?" vroeg ze met scherpen nadruk. Ik antwoordde ontkennend. „Hebt u dan een briefje van hem meege bracht?" „Neen," antwoordde ik kortaf, want ik was boos, dat Mrs. Garbutt mij in zoo'n moeilijke positie had gebracht. „Ik ken dien heer niet. Ik heb op mij genomen, het pakje te gaan halen voor een vriendin en Neem mij niet kwalijk, maar dan kan ik het niet aan u afgeven. Ik voel, dat er iets niet in orde is met deze zaak. Ik weet niets van u af. U kunt te goeder trouw handelen voor iemand anders, zooals u zegt, maar dat weet ik niet Ik weet enkel, dat Mr. Kibble mij ge zegd heeft, dat pakje af te geven aan niemand, tenzij de persoon, die er om kwam, een enkel regeltje van hem mee bracht met zyn hand- teekening. Aan die order wil ik my houden. Weet u waarlijk niet, waar hy is?" „Waar wiè is?" ,Mr. Kibble." „Wordt hij dan vermist?" „Dat is nu misschien wat veel gezegd; maar hy is hier gisterenochtend vroeg weggegaan met een pakje sandwiches, want hy ging naar buiten, had hy my verteld en zou eerst tegen den avond terugkomen. Maar nu heb ik hem al dien tijd niet weergezien. Als hy een gewone pensionnaire was, dan zou ik er ook niets byzonders van denken; maar met dezen heer is dat wat anders, ziet u. Hy is zoo totaal alleen in Engeland, dat, al overkwam hem iets, dan zou er nog niemand zyn, om onderzoek naar hem te doen en daardoor voel ik tegenover hem een zekere mate van verantwoordelijkheid." „Natuuriyk, daar kan ik my in verplaat sen." „Misschien, Miss," zei ze, toen ik in de rich ting naar de deur liep, „kimt u my ook het adres geven van de vriendin, die u hierheen zond, om...." Tot mijn groote verlichting had zy niet de gelegenheid, den zin te voltooien, want er werd luide aan de voordeur gescheld. „Mogeiyk is dat Mr. Kibble, Miss!" riep ze nog. „Wacht, ik zal eens even gaan kijken." Toen ze het vertrekje verlaten had, stond ik een oogenblik by de deur, my afvragend, wat ik doen zou. Mrs. Garbutt had er opzettelijk van gesproken, dat haar naam niet vermeld moest worden in deze zaak. Zou ik er misschien waarachtig kwaad aan doen, als ik haar tegen over deze vrouw verraadde?.... Kon ik weg gaan, zonder het adres te geven?.... De hospita en degene, die juist gekomen was, gingen door de hall naar boven. Zou ik vluch ten?.... De vrouw des huizes sprak: „Hy zei, dat, als u kwam, terwyi hy uit was, ik u dan verzoeken moest, naar boven te gaan, op hem te wachten en het u vast makkehjk te maken, sir." De bezoeker ging nu antwoorden.... Het leek wel, of myn hart ineens stil stond, want het was een stem, die ik zoo goed kende de stem van Valentine Brentmore! ,Dank u; dan zal ik een oogenblik wachten." Ik stond als aan den grond genageld: Hy hier en hy had gevraagd naar den vermisten Kibble?.... Wat beduidde dit?.... Hy moest niet afweten van myn tegenwoordigheid. Mis schien dat de spraakzame hospita wel zou zeg gen, dat er nog iemand anders was en dat zij zou voorstellen Zonder mij verder te bedenken, liep ik de hall door en na eenige moeiiykheid met het vry gecompliceerde slot, trad ik de voordeur uit, trok die achter my dicht, stak den weg over en sloeg den eersten, den besten hoek om, of ik achterna gezeten werd! (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 11