MAANDAG 26 APRIL 1937 PAS OP DIE JAS! De Jamboree en de Spoorwegen VOETBAL D.H.V.B.-uitslagen R.C.H.KINHEIM 2—1 Om het kampioenschap van Haarlem H.V.B.-uitslagen H.V.B.-BEKER ZandvoortE.D.O. 63 SchotenHillinen 30 DAMMEN D.C.IJ. KAMPIOEN VAN NEDERLAND Een 11-0 overwinning op Constant HAARLEM—BRUSSEL Zes internationals in het Brusselsche elftal HOCKEY H.D.M.—B.D.H.C. 1—4 HilversumH.H.IJ.C. 02 DAMES-HOCKEY Amsterdam Westelijk kampioen WIELRENNEN R.K.W.V. Achilles De Jonge Kampioen GYMNASTIEK R.K. TURNVEREENIGINGEN IN DE CONCERTZAAL Uitvoering met 400 deelneemsters en deelnemers HONKBAL Om den Haarlem-beker Aanvang der competitie ate KRACHTSPORT Krachtsportvereeniging Haarlem KANOSPORT Kano vereeniging Trekvogels WANDELSPORT R.K.W.S. St. Christoforus Maatregelen te Vogelenzang Af- en aanvoer Tijdelijke perrons Het ,9spuigat1 Wandeling door het Vogelen- zangsche Bosch Afdeeling Noord Reserve le klasse ADOSS 2—De Meer 2 4—1 AFDEELING CENTRUM Reserve le klasse A Vitesse 2DEM 2 110 2e klasse ARCM 1—VDO 1 1—5 Reserve 2e klasse A Zwaluwen 2De Meer 3 34 WA 3—Victory 2 7—0 St. Martinus 2DOSS 3 35 B Geel-Wit 2—Santp. 3 2—2 3e klasse AODA 1SDE 1 4—4 Res. 3e klasse CThe Unity 3Mart. 3 71 VDO 2—India 3 2—4 DTYBB 4Concordia 2 57 4e klasse AODA 2—DSO 1 1—5 Reserve 4e klasse B De Meer 5—PSCK 3 8—2 RKAV 5—WA 5 4—3 DOSS 6—ZPC 4 3—0 DVog.zang 2Alliance 2 23 AFDEELING ZUID le klasse AL. en S. 1—RA VA 1 3—5 SGV 1GD6 1 34 AW 1—Velo 1 2—2 Reserve le klasse ALeonidas 2Spart. 3 31 Excelsior 2—DONK 2 5—2 Beslissingswedstrij d EVE 1—SVW 1 3—2 Niet zonder moeite, omdat de Belgen slechts dan een elftal wilden zenden, indien zij tot een zoodanige samenstelling konden komen, dat er redelijke kans bestaat dat de ontmoeting voor de Belgen een bevredigend resultaat oplevert. Na de 60 overwinning in het Heijselstadion in November '35 bleef ook in Haarlem op 28 Maart van het vorige seizoen ons elftal met een 10 overwinning de meerdere der Brusselaren. Nu het Belgische Elftal voor den wedstrijd tegen Nederland in Rotterdam definitief is samengesteld blijkt dat de Entente Brabangon- ne de beschikking behoudt over 4 oud-inter nationals en 2 spelers welke een plaats in het Belgische Militaire elftal bezetten. Er kan dan ook op een zer sterk team gere kend worden. Begrijpelijk tracht thans ook de Haarl. V. B. een elftal samen te stellen dat waardig partij kan geven en wordt over het vrijmaken van spelers met enkele vereenigingen overleg ge pleegd. Deze krachtmeting tusschen Brussel en Haarlem welke reeds sedert 1932 jaarlijks plaats vindt heeft tot het volgende resultaat geleid: Haarlem Brussel 8 15 4 9 Door een zeer bescheiden, maar niettemin verdiende overwinning op Kinheim heeft R.C.H. j zich thans in den eindstrijd geplaatst tegen Haarlem. R.C.H. had een invaller voor Lenselink terwijl Bergsma weer onder de lat stond. Onder de goede leiding van scheidsrechter Twisterling trapte R.C.H. tegen den sterken wind in af en toonde aanvankelijk een meer derheid, wat niet direct tot resultaat leidde. Een scherp voor doel gespeelde bal gaf na tien mi nuten Kedde een kans, doch voordat deze er aan te pas was gekomen had Stals reeds zelf door ontactisch terugspelen R.C.H. de leiding gegeven 110). Er volgde toen een periode waarin Kinheim den toon aangaf, doch Prevost c.s. wisten het gevaar af te wenden totdat een missen van een der backs Cnossen alleen voor Bergsma bracht die hem het nakijken gaf (11). Rust kwam daarna met dezen stand. De tweede helft heeft R.C.H. grootendeels het meeste initiatief doch deels door goed verdedi gen van Druyven es. deels door pech bleef het verdiende winnende doelpunt nog uit, totdat na een scherpen voorzet van Lam, een der achterspelers „hands" maakte en de daarvoor toegestane penalty door v. d. Bel benut werd (2—1). De felle pogingen die daarna door Kinheim nog ondernomen werden om alsnog gelijk te maken liepen alle te pletter op de hechte R.CH.-defensie, terwijl het verder zeer merk waardig is, dat v. d. Horst c.s. het niet verder hebben kunnen brengen dan 21. Herhaaldelijk verkeerde het Kinheim-doel in groot gevaar, doch Druyven wist telkens weer dit gevaar af te wenden het einde kwam ten slotte met een 1-overwinning voor R.C.H. Daar het H. F. C.-terrein niet beschikbaar is, wordt deze wedstrijd in tegenstelling met- vorige jaren, op het Haarlem-terrein aan den Schoterweg gespeeld en vooraf gegaan door een ontmoeting van Haarlem 2tegen het H. V. B.- elftal. Het H. V. B.-elftal bereidt zich voor op het Vierbonden-tournooi dat op Hemelvaartsdag te Alphen plaats vindt. Daartoe speelde het op 18 April tegen HFC en thans zal Haarlem 2 als tegenpartij fungee- ren. Het H. V. B.-elftal, waarin verschillende 2e en 4e klasse spelers zijn opgesteld vormt reeds een aardig geheel doch er zal met meer geest drift en in hooger tempo moeten worden ge speeld. Geschiedt dit reeds in de ontmoeting tegen Haarlem 2, dan zal ook deze wedstrijd het aanzien ten volle waard zijn. Het H. V. B.- elftal treedt te 2.30 uur tegen Haarlem aan, waarna om 4 uur de groote strijd tusschen Haar lem en Brussel begint. Het Brusselsche elftal, dat Zaterdag 1 Mei te Haarlem tegen het Haarlemsche elftal speelt is als volgt samengesteld: Doel: van de Weyer (Union). Achter: Curely (White) en Devos (White). Midden: van de Kerckhove (White), Ver schuren (Anderlecht) en van Ingelghem (Da ring). Voor: Fiévez (White), Temmerman (White), Collet (White), van den Eynde (Union) en Clessens (Jette). Reserves zijn: Biston (White) en Henriet (Schaerbeek). Kampioenschap H. V. B. Zeemeeuwen 2VVB H. V. B.-beker 2—1 1—1 HillegomSpaamevogels Stads Editie Beker 3e ronde EDO 3—THB 2 4—1 HFC 3—Haarlem 2—2 (Na loting door Haarl. gewonnen) Promotie Competitie 3e klasse Groep A: DamiatenHFC 7 45 THB 3—Hillegom 4 4—2 Groep B: Zeemeeuwen 4—R. C. H. 10 1—0 Competitie 2a. V.O.G.Beverwijk 2 23 Kinheim 5RCH 6 52 2c DeCeORipperda 2 21 (D. C. O. Kampioen). Spaamestad 2RCH 10 29 4a DeCeO 3Spaarnestad 3 41 4b RCH 13—DSK 3 7—0 4c Schoten 6Damiaten 2 41 Twee volledige elftallen, en wel no. 2 van de tweede en no. 2 van de derde klasse, zonder verschil in spel. Mogelijk vatte EDO den strijd te licht op. Jb. de Muynck opent voor Zandvoort de score en nadat Jan Visser keurig heeft wegge werkt, drijft de links-buiten van EDO, na een mistrap van D. De Muynck den bal in het doel, 11. EDO geeft zeer goed spel te zien, doch Zandvoort blijkt beter te kunnen doel punten. Na een ongeldig doelpunt neemt Zand voort wederom de leiding, 21. EDO pakt wat beter aan, maar vindt in Schreuder een onover komelijk struikelblok. Doch uit een vluggen aanval ontstaat de gelijkmaker, 22, terwijl de Haarlemmers nog vóór de rust de leiding nemen. In de tweede helft tracht EDO den voor sprong te vergrooten, maar het tegenoverge stelde heeft plaats. Bloemendal passeert enkele tegenstanders en scoort fraai. Nadat enkele voorzetten van v. d. Bos zijn mislukt, zwenkt hij zelf naar binnen en scoort eveneens. Ten slotte scoort Schuiten nog tweemaal, zoodat de eindstand 63 wordt. Deze wedstrijd was de demi-finale voor den H.V.B.-beker, en Schoten plaatste zich door deze overwinning in de finale. De straffe wind deed veel afbreuk aan het spel. Schoten heeft het windvoordeel en is dan ook het meest in den aanval. Ook Hillinen probeert eenige snelle aanvallen, maar vindt de Schoten-achterhoede in goed conditie. Na ongeveer 5 minuten pas seer t Klooster handig een der Hillinen- backs en schiet hard in, 10. Het plaatsen van den bal is niet zuiver, wat door den straf fen wind heel moeilijk is. Een hooge bal komt voor het Hillinen-doel, de keeper loopt reeds uit om het leder op te vangen, doch een der backs krijgt den bal verkeerd op het hoofd en het leder rolt in het doel. 20. Hiermede is het rusten. In de tweede helft is Hillinen wat meer aan vallend, maar de gasten begaan de fout van in sluiten. De Schoten-defensie is onverbiddelijk en redt eenige malen fraai. Snelle uitvallen van Schoten blijven gevaarlijk. Van Putten ziet eerst kans den bal naast het doel te schieten, als de keeper reeds gepasseerd is, maar even hierna benut hij een goeden pass en schiet hard in (3—0). Aan de spanning, die de laatste weken heerschte onder de dammers van IJmuiden, is thans een glorieus einde gekomen door de schitterende overwinning, die D.C.IJ. Zondag te Rotterdam op Constant behaald heeft. Nadat U.D.G. met 137 van D.C.IJ. had ver loren, wisten de Utrechtenaren daarna in Utrecht een gelijk spel te bevechten tegen Constant. Hierdoor was U.D.G. uitgeschakeld en ging het dus nog slechts tusschen Constant en D.C.IJ. Toen Zondagavond bekend werd dat D.C.IJ. te Rotterdam met 119 had gewonnen, was het direct merkbaar in IJmuiden. Tegen acht uur trokken, ondanks het slechte weer, zeer velen naar het station, waar het huldigings-comité, bestaande uit Dr. van Leuzen, voorzitter van V.S.V.; Suwerinck, voorzitter van Stormvogels; den heer Roos, van IJmuidens Bloei en de hee- ren Baarda en Wildeboer de dammers bij hun aankomst gelukwenschte. De muziekvereeni- ging „Concordia" was hier mede aanwezig. Met de leden van het eere-comité namen de dammers plaats in vijf open landauers. Vooraf gegaan door het muziekcorps trok men door IJmuiden, waar zeer veel publiek op de been was, naar het clubgebouw in Hotel Kennemer- hof aan het Kennemerplein. In het clubgebouw heerschte, zooals te be grijpen, een feestelijke stemming. Op de be stuurstafel prijkte een fraaie bloemenmand, ge schonken door de Velser Zwemvereeniging. De voorzitter van D.C.IJ. wenschte hier het kra nige tiental met het behaalde kampioenschap geluk. Daarna werd het woord gevoerd door Dr. van Leusen, den heer A. van den Broek, voorzitter van den Ned. Dambond en den heer Brussel, mede-bestuurder van den districtsbond Noord-Holland. De heer Visser, wedstrijdleider van D.C.IJ., sprak uit naam van alle leden een woord van dank, waarna tenslotte voor de ontvangen ge- lukwenschen de voorzitter van D.C.IJ., de heer de Jong nogmaals het woord voerde, en allen dankte, die aan deze huldiging hadden mede gewerkt. Hiermede was het officieele gedeelte ten einde en bleef men nog lang gezellig bijeen. De uitslag van den wedstrijd luidt: Niet zonder moeite is het H. V. B.-bestuur er in geslaagd de ENTENTE BRABANqONNE (onderdeel van den KB VB) er toe te bewegen een elftal naar Haarlem te zenden om op 1 Mei de Belgische kleuren in onze stad te ver dedigen. 1. J. v. d. DolB. Dukel 0—2 1. J. v. d. DolB .Dukel 0—2 2. Ph. J. HaverA. Ligthart 0—2 3. J. GeerlingH. de Boer 1—1 4. M. J. JansenC. Suyk 2—0 5. K. BoostenG. Postma 1—1 6. A. M. OlsenH. Basstra 2—0 7. J. CosterH. Buys 1—1 8. J. BrintersC. Bais 1—1 9. D. WinkelmanH. Laros 0—2 10. A. v. d. Duyn—F. Postma 1—1 - Totaal 9—11 BDHC won den laatsten competitiewedstrijd met overtuigende cijfers van H. D. M., dat over de geheele linie de mindere was. De voorhoede van B. D. H. C. met mej. v. Bueren aan het hoofd speelde een vlot spel dat reeds vóór de rust door den Bloemendaalschen middenvooreen 20 voorsprong opleverde. De aanvallen van H. D. M„ meermalen goed opgezet, werden onvol doende afgewerkt en tenslotte door de als steeds goed spelende achterhoede van B. D. H. C. onschadelijk gemaakt. In de 2de helft ging het initiatief ook vrijwel geheel van B. D. H. C. uit dat door mej. v. d. Brandeler den voorsprong vergrootte en uit een tweemaal ingeschoten corner er 04 van maakte. Uit een korte corner scoorde H. D. M. het eenige tegenpunt. Het sympathieke H. H. IJ. C. dat men ook in het volgende seizoen weer gaarne in de 1ste klasse terugziet, zette de degradatiewedstrij den uitstekend in door van Hilversum met 20 te winnen, zoodat een gelijk spel in de thuis- match voor H. H. IJ. C. reeds voldoende is om zich te handhaven. Ongetwijfeld beschikt dit Haagsche team over uitstekende krachten en het is eigenlijk onbegrijpelijk dat de resultaten van het afgeloopen seizoen zoo slecht geweest zijn. De Haagsche voorhoede speelde enthou siast en mej. Teilegen gaf H. H. IJ. C. in de eerste helft de leiding en mej. Bruigom ver grootte na de rust den voorsprong. Wederom deed mej. Baljui in het doel goed werk en H. H. IJ. C. won dan ook verdiend. Hilversum viel na het goede spel in de laatste wedstrij den tegen. De beslissingswedstrijd Amsterdam't Gooi op het terrein van Be Fair te Bussum gespeeld werd na een emotievollen strijd door Amster dam gewonnen door het eenige doelpunt in de 2e helft d^or Mej. Terwindt gescoord. Na een zenuwachtig begin vond de rechtervleugel van Amsterdam TerwindtFaber herhaalde malen den weg naar het Gooische doel. De gevaar lijke Mevrouw de RuyterHofland genoot eene speciale bewaking en toch scheelde het enkele malen maar heel weinig of zij had Mej. Jibben gepasseerd, 't Gooi kreeg fraaie kansen, doch Mevrouw Houtappel was prachtig op dreef, zooals trouwens de geheele Amsterdamsche achterhoede. De eindstad van de Westelijke lste klasse is thans na den laatsten wedstrijd Amsterdam 't Gooi B.D.H.C. H.V.C. Rood Wit H.D.M. H.H.Y.C. thans als volgt: 13 9 2 2 20 33—22 13 9 0 4 20 45—26 12 7 2 3 16 27—12 12 5 3 4 13 19—25 12 4 2 6 10 28—28 12 2 2 8 6 20—33 12 0 3 9 3 13—40 20 sec.; 2. Mijer, 1 uur 57 min. 30 sec.; 3. K. Neef; 4. Groot. Ondanks den sterken wind, hebben de ren ners nog goede tijden gemaakt. Zondag 25 April hield „Achilles" zijn laatsten rit der Winter-comp. over 1 K.M. Ondanks het dreigende weer was de opkomst zeer bevre- gend. De ritten werden vlot afgewerkt. De uitslagen waren als volgt: A-klasse: 11. M. Peetoom, B. de Vries, 3. A. Kemp, 4 Klinkenberg. B-klasse: 11. C. v. Egmond, 2. P. Moison, 3. de Klerk, 4. de Vos. C-klasse: 11. P. Peetoom, 2. H. Keelemij, 3. J. Stet 4. P. v. Leeuwen. Junioren: 1. P. Duyns, 2. Portegies, 3. de Reus. De totaal-uitslag dezer competitie is thans: A-klasse: 1. M. Peetoom 18 pnt., 2. J. Rijne- veld 14 pnt., 3. J. Klinkenberg 14 pnt, 4. G. v. Wees 10 pnt., 5. A. Buys 5 pnt. B-klasse: 1. Th. de Klerk 20 pnt., 2. H. Schijf 14 pnt., 3 en 4. D. Claassen en P. Moison, ieder 9 pnt., 5. C. v. Egmond 5 pnt. C-klasse: 1. H. Koelemij 22pnt., 2. J. Stet 20 pnt., 3. P. Peetoom 16 pnt., 4. P. v. Leeuwen 6 pnt., 5. Slingerland 5 pnt. Junioren: 1. Portegies 22 pnt., 2. P. Duyns 21 pnt., 3. J. Ekel 9 pnt., 4. F. v. d. Ende 7 pnt., 5. de Reus 3 pnt. Even vermelden wij hier ook nog het beste rijden van onzen jogsten licentiehouder Herman Koelemijer, die te Halfweg op fraaie wijze den wedstrijd der nieuwelingen wist te winnen. A.s. Woensdag nemen tal van leden van Achilles deel aan de Ronde van Purmerend. Bij de onafhankelijken starten Rijneveld, Peetoom, Klinkenberg en D. Been. Bij de amateurs: A. Buys, Schijf, Strijk en H. v. Beugen en bij de nieuwelingen: H. Koelemij, C. v. Egmand, F. v. d. Ende en Tony en Bram Jansen. 's Morgens om 8 uur vertrekt men met een bus vanuit de KI. Houtstraat. Heden (Maandag) avond om half 9 vergade ring in het clubgebouw, Ged. Oudegracht 124. Zondag liet bovengenoemde vereeniging een wedstrijd verrijden om de Haarlemmermeer voor A, B en C-klassers. De uitslag was: A-klasse: J. Smit, 1 uur 57 min. 22 sec.; 2. T. Hoogland, 1 uur 58 min. 23 sec.; 3. Rooda; 4. Dijk door kettingpech. B-klasse: 1. H. Munk, 1 uur 59 min. 55 sec.; 2. J. Munk, 1 uur 59 min. 56 sec.; 3. H. Tiche laar; 4. Veen. C-klasse: 1. Bijster, 2 uur 22 min. 17 sec.; 2. Knaap 2 uur 22 min. 19 sec.; 3. Wijers. Junioren, 37.5 K.M.: 1. Gerretsen 1 uur 57 m. Eer» prima reflector en een wit achter spatbord op uw fiets baten niet als er zoo iets gebeurt! (U weet toch, dat die witte achterspatborden ook overdag verplicht zijn?!) Zondagavond gaf de R.K. Gymnastiek-ver- eeniging „Winfried", in samenwerking met de dames-vereenigingen „Hercules", Blauw-Wit" en „Leonidas", 'n gymnastiek-uitvoering in de gemeentelijke concertzaal, waaraan niet minder dan 400 turnsters en turners deelnamen. 't Was een waagstuk, omdat onze herinnering nog steeds vasthoudt de indrukken van de turn kring-uitvoering, nu twee jaar geleden, waar weliswaar uitstekende sport werd geboden, maar de financieele resultaten bedroevend moeten zijn geweest.... Het waagstuk mag geslaagd heeten. Want al wat direct of zijdelings met gymnastiek verbon den is, oud-turnsters en -turners, uoders en familieleden, kortom alle getrouwen en sympa thiseerenden, waren aanwezig, om het resul taat van een winter serieus oefenen aan zich te laten voorbijtrekken. Er was sfeer rondom de werkruimte. Vele handen van oude tummak- kers vonden elkaar en in de korte pauzes wer den herinneringen opgediept die immer zullen blijven voortleven.... Jammer dat de sfeer in de werkruimte dit maal niet boven het middelmatige kwam. Eer lijk gezegd hebben wij wel eens betere uitvoe ringen gezien, in de 15 jaar, dat R.K. Haarlem j groote uitvoeringen geeft. j WU misten ditmaal te veel overtuiging en werkelijk doorvoelen bij de uitvoerenden, een J gemis, waarvoor de oorzaak moeilijk is aan te geven. Want bij de reeds genoemde turnkring uitvoering was die overtuiging en dat aanvoe len ruimschoots aanwezig. Dit kan bij regel matig dooroefenen niet verloren zijn gegaan. Er was over het algemeen te veel gejaagdheid, alsof een soort record-geest zich had meester gemaakt van leiders en demonstreerenden. Het leek wel of ieder zich haastte zoo spoedig moge lijk de werkruimte weer te verlaten, waar dik wijls rustig en beheerscht optreden noodzake lijk was. En juist waar gymnastiek gevoel voor orde, regelmaat en saamhoorigheid heet aan te kweeken, springt het gemis, of liever een te kort aan deze eigenschappen direct in het oog. Waarom zien wij niet meer die forsche, vlotte opstellingen bij de turners, en gracieuze openin gen bij de turnsters, onmiddellijk volgend op het halt na het opmarcheeren en voorafgaande aan vrije of gereedschap-oefeningen? De moderne richtingen kunnen ook hierbij worden toegepast! De over het algemeen sim pele openingen, steeds op dezelfde wijze her haald, waren geen streeling voor het oog. Vrije of gereedschap-oefeningen beginnen bij het opmarcheeren en eindigen bij het afmarchee- ren; wat hiertusschen geschiedt moet af zijn. Hoe goed herinneren wü ons nog, dat het oude Ursus, toen nog onder leiding van den heer Hooy, vaak reeds een hartelijk applaus kreeg, als na een pittigen opmarsch een even pittige opening volgde. Ook de gelijkheid bij het gezamenlijk optre den liet dikwijls veel te wenschen over. Slechts het knotszwaaien van de Blauw-Witdames kan als een werkelijk geslaagd nummer worden be schouwd, dat voor de pauze ten beste werd ge geven. De bal-oefeningen van de Leonidas-da- mes brachten weliswaar aparte behendigheids- vormen, doch deze waren zoo moeilijk onder Deze door Haarlem georganiseerde wedstrij den hebben een normaal verloop gehad. Allereerst werd gespeeld H. H. C. IR. C. H. I. R. C. H. kwam met een paar andere spelers uit dan verleden week en sloeg een veel beter fi- güür. Reeds in de eerste beurt wist de Racing een voorsprong te behalen en na drie innings bestond die nog. Dat was meer het werk van het heele team dan alleen van Van Thiel, want die boekte slechts weinig succes. Een fout van achtervanger Kors en tweemaal vier wijd hiel pen H. H. C. in de vierde beurt aan twee pun ten. Daarmee was de R. C. H.-voorsprong ge passeerd. Van den Heuvel gaf R. C. H. in de vijfde beurt slechts weinig kans: alleen Buytink kreeg vier wijd, drie anderen meteen drie slag. Toen was de tijd verstreken. H. H. C. be hoefde niet meer te slaan en won met 65. Inmiddels was ook HaarlemE. D. O. begon nen. Beide partijen telden enkele invallers. Dank zij den dwars over het veld staanden wind was ook hier het succes der werpers maar matig. Na dat beide partijen een beurt met nul hadden geëindigd, leek E.D.O. wat sterker te worden. Dit duurde echter slechts een beurt. Toen kwam Haarlem los. Er vielen eenige honkslagen, C. Kloos sloeg een homerun en in twee beurten voerde Haarlem zijn score op van 1 tot 3. Dank zij het betere veldwerk der zwarten viel E.D.O. het scoren zeer moeilijk. De overwinning van Haarlem kwam dan ook niet meer in gevaar en toen de tijd verstreken was, was de stand 94. Als finale kregen we dus de ontmoeting H. H. C. IHaarlem I. Nu wogen beide partijen veel beter tegen elkaar op dan verleden week. Voor H. H. C, stond Pijnakker op de werpplaats en pas in de vierde inning slaagde C. Kloos er in als eerste den bal te raken. Ondertusschen wa ren Beets en Hunik met vier wijd op de hon ken gekomen, maar tot een punt hadden zij het ook niet gebracht. Het eerste en eenige punt van Haarlem werd behaald door De Mon, dank zij eerst een fout van Rol en daarna een honkslak van Dijkhui zen. Wel raakten in de volgende beurt drie honken door Haarlemmers bezet, maar Pijn akker behield zijn kalmte en maakte een einde aan de beurt zonder dat één speler was thuis gekomen. Bij H. H. C. ging het vrijwel precies eender. Alleen was H. H. C. zoo fortuinlijk in de derde beurt twee runs te behalen. Mulder en Heuvel Reinders raakten den bal en Rol kwam door vier wijd op de honken. Wel kregen onmiddellijk daarna drie spelers een nul, Jp. Hartog gevangen door G. Hinze, D. Baas gevangen door Kloos en J. Baas drie slag, maar ondertusschen waren Mulder en Rol over het thuishonk gekomen. Overigens eindigde ook de H. H. C.-beurten met nul. Toen de tijd verstreken was, had Haarlem zeven en H. H. C. zes beurten geslagen. De1 eind stand was 21 voor H. H. C., dat daarmee den beker voor een jaar in bezit kreeg. Het programma voor deze week luidt als volgt: Eerste klasse Zaterdag: Blauw Wit IHaarlem I. Zondag: S.D.O. IQuick I. H. H. C. I—V. V. G. A. I. Tweede klasse Zaterdag: A. F. C. I—H. H. C. II. R. C. H. I—D. E. V. I. D. E. C.—E. D. O. n Zondag: Haarlem II—AHV«I I TOJJW Rijden op een voor rangsweg beteekent, dat u bij kruisingen ook voorrang hebt boven van rechts naderend verkeer. HET BETEEKENT NIET. dal u zich nu als een wegdictator moogt misdragen en niet meer zoudt behoeven uit te k ij ken! controle gehouden, dat aan gelijkheid van uit voering offers moesten worden gebracht. De kleuterlessen voor meisjes en jongens lie ten de naïeve vroolijkheid zien, waarmed de kinderen zich onbevangen vermaken. De groote dosis lichaamsbeweging die zij daarbij opdoen is tevens van grooten invloed op de lichaamsvor ming, zoodat een variant op een bekend gezeg de zou kunnen luiden: mijn spelen is vormen. Voorts waren de springtouw-oefeningen van Hercules-dames goed van samenstelling en uitvoering. De bodem-gymnastiek van de Winfried-hee- ren was wat slordig, hoewel zij in de zaal vol doende appreciatie vond. Wij zien liever mo derne vrije oefeningen, streng van harmonie, dan een optreden met een poging naar vrijheid, die naar ordeloosheid zweemt. Vóór de pauze gaf de tafeltennis-afdeeling van Winfried een demonstratie, die een pret tige afwisseling bood. Ook het toestel-turnen stond dezen avond niet op het peil van vorige uitvoeringen. De jongens aan klassikaal brug maakten te veel vergissingen om dit nummer als gezamenlijk optreden aannemelijk te maken. Bij de heeren viel natuurlijk wel veel te ge nieten; de stille oefening van Comaita aan de ringen b.v. was buitengewoon fraai, maar over het algemeen waren bij het eerste gelid te veel mislukkingen om van een volledig geslaagd optreden te kunnen gewagen. Toestelturnen moet niet den indruk wekken gevaarlijk te zijn, maar moet juist een gemakkelijk spotten met de zwaartekracht suggereeren, dat vertrouwen wekt. Daarom is een oefening of beweging die men kan maken, nog altijd geen uitvoerings oefening. als deze nog niet voldoende is bijge schaafd en vlot verloopt. Gelijk reeds opgemerkt bij de vrije oefenin gen: een toesteloefening begint bij het aan springen en eindigt met den afsprong. De tus- schentijd moet ononderbroken worden benut, zonder hinderlijke pauzes en vooral ook:, zon der probeersels. Oefenen doet men op de trai ningsuren, en niet op een uitvoering. Bovendien bezit Winfried geen 10 eerste gelid-turners, in staat een als zoodanig geannonceerd nummer te geven. Wij kennen de moeilijkheden die bij selectie ontstaan; toch moeten deze ter zijde worden geschoven wanneer het geldt een uit voeringsnummer te vormen. Tegen gezamenlijk oefenen van geroutineerde en minder gerouti neerde turners is geen enkel bezwaar, wel ech ter tegen gezamenlijk optreden. Waarom b.v. bij het paardspringen niet enkelen deelnemers het mede-springen ontzegd, wegens het totaal ontbreken van voldoende springkracht? Er viel hierbij werkelijk veel te waardeeren, maar de totaalindruk die gegeven werd leed onder de ongeoefendheid van enkele deelnemers. Het zelfde geldt voor de overige toestel-nummers, die geslaagd zouden kunnen heeten, wanneer slechts een vijf-, hoogstens zestal, had gede monstreerd. Wij besluiten dit overzicht met een welge- meenden raad aan de leiders van dezen avond om voor een volgende gelegenheid meer show- numers te vormen, waarop de geoefendheid van de uitvoerenden beter is ingesteld. Het publiek zal dan gaarne terug blijven ko men, omdat de geboden ontspanning steeds van klasse was. Onder zeer groote belangstelling vierde de Haarlemsche Krachtsport Vereeniging „Haar lem" Zaterdag haar 12de jaarfeest, waarbij te vens het feit werd herdacht, dat de heer N. W. Vierwind 25 jaar is verbonden aan de Kracht sport. Om kwart voor negen werden de jubilaris en zijn echtgenoote feestelijk ingehaald. Een veertiental athleten met nationale sjerpen om en een zestal jeugdleden stonden opgesteld, bij 't binnenleiden van het eere-lid, (den jubilaris) met zijn echtgenoote. De heet Vierwind werd hier door den voorzit ter den heer H. M. de Wolf zeer waardeerend toegesproken. Spr. dankte mede mevr. Vier wind voor haar groote medewerking aan de vereeniging verleend. Hun werd namens bestuur en leden een pen dule aangeboden, mevr. Vierwind een mooi bouquet en den jubilaris bovendien een vulpen. De heer Vierwind verrast door zooveel aan wezigen, dankte ten slotte mede namens zijn vrouw voor de waardeerende woorden en de ge schenken. Zondag j.l. heeft bovengenoemde Vereeniging onder goede weersomstandigheden haar ope nings- en propagandatocht door Haarlem ge houden. Vele Haarlemmers zijn getuigen ge weest, dat de Trekvogels, na een langen win terslaap, in alle opzichten met keurig uitgedoste veeren, het nieuwe seizoen zijn ingegaan. Op Zondag 9 Mei a.s. zullen door bovenge noemde wandelsportvereeniging in de omgeving van Hillegom zoowel voor dames als heeren een tweetal marschen worden gehouden. De afstand voor de dames zal 25 K.M., die der heeren 30 K.M. bedragen. Inschrijvingen alsmede verdere inlichtingen kunnen worden bekomen bij het secretariaat 4, s, d. Hoorn, Meerstraat 56, Hillegom, Massa-zorgen bij massa-vervoer! De Spoor wegen hebben de laatste jaren bewezen, dat zij in dit opzicht voor geen klein gerucht ver vaard zijn. De voetbalwedstrijd NederlandBelgië zal nog maar een voorproefje zijn van wat men op de Spoorweg-Centrale te Utrecht te ver zorgen krijgt als de Jamboree eenmaal daar is. Zij hebben wel ervaring opgedaan, de orga nisatoren der Nederlandsche Spoorwegen, af deeling extra treinen, zoo in den loop van de laatste jaren. Sinds politieke groepen landda gen zijn gaan houden in groote steden, of hage- spraken ergens verloren tusschen bosch en hei, sedert dien tijd, lezer, is het voor de Spoor wegen een handomdraai, eenige tienduizenden op een gegeven dag, rond een gegeven uur naar een gegeven plaats in Nederland te ver voeren Maar zoo heelemaal zonder zorgen gaat het nu ook weer niet en iets, maar in groote alge meenheden slechts, van deze organisatie ver tellen, is de bedoeling van dit overzicht. Wat kan een spoorweg-maatschappij al niet te verzorgen krijgen! Het begint pas voorgoed op 30 Juli. Dan komen een kleine achtduizend Engelsche jongens naar de Jamboree van Vo gelenzang. Vijfduizend komen er via Hoek van Holland, ongeveer twee-en-een-half duizend' over Ostende. De Spoorwegen namen het ge heele transport op zich en moesten voor deze bezoekende Engelschen vijf Kanaalbooten char teren. Hetgeen ook al weer zijn eigen zorgen met zich mede bracht, daar Engeland op 31 Juli„Bank-Holiday" viert met alle rustige gevolgen van dien. En op dienzelfden dag komen de Franschen, en de vele anderen. En dan de Nederlandsche troepen-verplaat sing nog. Het is als bij een mobilisatie, dit groot appèl naar Vogelenzang. De dag van den aftocht, 13 Augustus, brengt dezelfde problemen en daar tusschendoor brengt iedere dag weer zijn vervoermoeilijkhe- den. De buitenlandsche jongens, die zich een maal gelegerd hebben op het groote terrein van de Jamboree, wenschen wel even nader kennis te maken met het land, waar zij hun tenten opsloegen en zoo moeten op 10, 11 en 12 Augustus iederen dag om en om vijftien extra treinen loopen, waarmede de jongelui op excursie gaan door Nederland. En daar het station Vogelenzang in den tijd van de zomerdienstregeling nog al wat treinen ziet aankomen en vertrekken, (dit geschiedt ieder half uur en op de spitsuren zelfs ieder kwartier) kan men zich zoo bij benadering een voorstelling vormen van de vervoersdrukte, die er nabij dit station te beleven zal zijn. Immers, alle electrische treinen zullen in die dagen te Vogelenzang stoppen. Vergeleken bij dit legioe nen-transport zijn de zorgen voor een Neder landBelgië-ontmoeting nog maar kinderspel. Want bij een dergelijke gebeurtenis hebben de Spoorwegen hun passagiers maar te bren gen aan groote stations met veel capaciteit en vele perrons. In Vogelenzang is dat anders. Het emplacement heeft maar één zijspoor en daarvan zal dan ook druk gebruik gemaakt worden. Dit biedt immers de mogelijkheid, dat twee treinen uit eenzelfde richting ongeveer tegelijkertijd kunnen lossen en laden, De eene op het hoofdspoor over het bestaande perron, de andere op het zijspoor aan een hulpperror.- Eenigen tijd geleden hebben de Spoorwegen ervaringen kunnen opdoen met houten hulp perrons. En deze waren van dien aard, dat men besloten heeft dit hulpmiddel ook hier toe te passen. Aan de Noordzijde van het sta tion zullen daarom twee perrons gebouwd wor den, ieder van 260 meter lang, zoodat respec tabele treinen daar hun inhoud padvinders kunnen „lossen en laden". Deze houten hulpperrons zijn van een even eenvoudige als vernuftige en veilige construc tie. Aan palen, die op ijzeren platen in het ta lud steunen, worden plankiers opgehangen, ter breedte van 2,60 M. De palen steken ongeveer een meter boven het noodperron uit en hier langs spant men ter beveiliging van de reizi gers eenige staaldraden. Een overkapping wordt niet aangebracht, zoodat alles in betrekkelijk korten tjjd gereed kan zijn. Bovendien wordt, ter bespoediging, het materiaal nog pasklaar aangevoerd. In ongeveer veertien dagen zij» de driehonderd-twintig meters perron gereed. In figuurlijken, zoowel als in letterlijken zin zal het in de Jamboree-dagen te Vogelenzang het spuigat uitloopen. Even voor het station bevindt zich een tunneltje onder de spoorbaan en hiervan hebben de Spoorwegen gebruik ge maakt, om straks een deel van het padvinders transport te loozen. Men zal daar een zand weg verharden, zoodat een deel van de reizi gers, n.l. uit de richting Den Haag, van den tunnel gebruik zal kunnen maken om het Jam boreeterrein te bereiken. Ware dit tunneltje er niet geweest, dan zou bij iederen passeerenden trein en dat zullen er vele zijn in de Jam- boreedagen! een geweldige opstopping van reizigers ontstaan, daar er tusschen het sta tion en de houten hulpperrons een overweg ligt, waar alle reizigers, die over het Oostelijk spoor zijn aangekomen, moeten passeeren, al vorens zij het Jamboree-terrein bereiken kun nen. De achterste gelederen zouden wel eend twee treinen kunnen zien passeeren, alvorend zij de overzijde hadden bereikt. Zoo zijn de zorgen der Nederlandsche Spoor - wegen vele. Maar zooveel is ook zeker, dat de Spoorwegen niets onbeproefd zullen laten, orn de organisatie een vlot verloop te doen heb ben. Het is min of meer een eerezaak voor het land van de Dieseltreinen. Voor menigen Jamboree-jongen worden de kampdagen van Vogelenzang een hoogtepunt in zijn leven: Straks schrijft hij in zijn school opstel hoe goed het was in Nederland. Bezorgen we hem, naast de teleurstelling dat wij niet allemaal op klompen en in wijds broeken loopen, ook niet de desillusie dat wi) niet organiseeren kunnen! Het is overigens bij de Nederlandsche Spoor wegen in goede handen. Het ligt in de bedoe ling, omstreeks half Juni een aanvang te ma ken met de speciale maatregelen voor d® Jamboree. De leden der Nederl. Natuurhist. Vereeniging afdeeling Haarlem en Omstreken maakten Zon dag een wandeling door het Vogelenzangsche Bosch. Wat wel het meest opviel, was de overvloed van Primula veris, die er de boschweiden en slootkanten geel kleuren. De wilde hyacint, E®" dymion nutans, bloeide nog niet. De heer Sip" kes wees voorts op Adelaarsvaren en stekelvaren, op flinke planten van Lilium Martagon, etl ontdekte een plekje met Heksenkruid, Circle* lutetiana. Aardig was een plekje met de kap" jesmorielje (Morchella rimosipes) ook van Mor" chella esculenta werden een paar exemplaren gezien. De heer Zweeris vestigde de aandacht op e"~ kele vogelgeluiden: winterkoninkje, tjiftjaf, f»1* boomklever,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 12